Hoe liet hegon Hoe liet werd Hoe het wordt? MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Nieuire hoed op een net meisje 13 november 1969 25ste jaargang nr 51 Nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland Hoofdredacteur uitgever G. Heijboer, Tel. 01665-375 Postgiro 12.44.07 Eendrachtbode - Tholen. Eendrachtbode - Postbus 5 - Sint Annaland Abonnementsprijs f 4,50 per half jaar, per post f 5,50. Sluitingsdatum advertenties: dinsdagmiddag. Adv. prijs f 0,15 mm BTW. Het is niet zo moeilijk het ontstaan van de Eendrachtbode na 25 jaar nog eens op te halen. Daartoe moeten we nog wel even verder teruggaan dan deze kwart eeuw. Als achttienjarige begon G. Heijboer met het uitgeven van gesten cilde nieuws- en advertentieblaadjes. Eerst in Sint Annaland, daarna in elke gemeente van de streek. Simpel van opzet en ter illustratie van de toenmalige prijzen, de goedkoopste adverten tie kostte 20 cent. Verschijning eenmaal per maand. Het eerste nummer in november 1938. Met meest advertenties, met daarnaast wat plaatselijk nieuws, een gedichtje en andere varia. Elke gemeente had een afzonderlijke editie. Het groot-duitse rijk De gestencilde maandelijkse nieuws- en advertentieblaadjes kwamen tot april 1942. Daartussen wel een korte onder breking vanwege het vervullen militaire dienstplicht tus sen september 1939 tot na de krijgsgevangenschap in juni 1940. Reeds in het eerste nummer (1938) had de redactie aangekon digd zich te zullen beperken tot name van plaatselijk nieuws en advertenties, waarbij tekst met politiek- of godsdienstig kwetsende gevoelens zou worden geweigerd. Die voorwaarde hanteren bleek pas nodig in april 1942. In de week van begin april kwamen drie leden van de N.S.B. op verschillende uren drie advertenties brengen met n.s.b. pro paganda. Ze werden geweigerd. Alle drie. Een week later kreeg de redacteur-uitgever een verbod tot uit gave van zijn blad toegestuurd. In opdracht van de Rijkscom missaris voor bezet Nederland via de Directeur van de sectie Grafische Industrie werd bij het verbod tot verschijnen ook nog uitdrukkelijk gesteld, dat publieke opgave van reden slechts mocht zijn „wegens papierschaarste". In die tijd niet zo verwonderlijk, achteraf grenzeloos belachelijk, dat het aan de top van zijn macht staand groot duitse rijk het via handlangers nodig oordeelde een plaatselijk gestencild blaadje, waarin niet eens aan politiek werd gedaan, te verbie- (zie vervolg pagina 6) Vanzelfsprekend is het ondoenlijk de ontwikkeling van onze uitgave gedurende 25 jaar uitvoerig te gaan beschrijven. In feite zouden we reeds kunnen volstaan met u te verwijzen naar het in deze jubileumkrant opgenomen eerste nummer en hetgeen van daag voor u ligt. Men ziet dan tegelijkertijd het verschil tussen het kleinste en het meest omvangrijke nummer in die kwart eeuw. Dat de eerste periode bizonder moeilijk was in een tijd van nog steeds oorlogshandelingen, van een nog gedeeltelijk bezet Neder land, van een gebrek aan alles, kan ieder zich indenken of heeft het zelf ondervonden. Niet zelden is het gebeurd, dat onze compagnon op maandag of dinsdag tot in Eindhoven toe moest reizen (en dat kostte min stens een dag om er te komen) om te zorgen dat vrijdags de krant kon verschijnen. De krant? Nog maar een kwarto-velletje papier tot eind januari 1945, toen werd het een folio-vel, in april 1945 weer wat groter, en zo groeide het gestaag. Op 19 oktober aenschouwde „Jan Overeenkam" het levens licht en hield het op ongeregelde tijden met proza of poëzie tot nu toe vol. Hij hakte er kort na de bevrijding nog al eens in, zoals bijvoor beeld: Mijnheer X - zaak van niks, oorlogstijd - vaststaand feit - veel gedaan - met germaan - kreeg een les - van de B.S. arrestant - moord en brand - is weer vrij - schone lei. En vervolgens: Jan Paraat - ruggegraat - veel gedaan - reuze kraan - illegaal - op grote schaal - baantje kwijt - tot zijn spijt - heeft wéér werk - kantoorklerk - loon niet veel - Jan zijn deel. Zo werden soms door Jan Overeenkam de na-oorlogse toe standen belicht. Na de bevrijding kwam er een snelle stijging van het abonnementental. Voor een deel was de redactie tot die tijd waargenomen, o.m. nog door wijlen C. Dielcman. Op hoge leeftijd en met bizondere ijver. Geleidelijk aan kon men komen tot het herstel. En in de zomer 1945 werd gesproken over het „Wonder van Tholen", toen op de zoute inundatie- gronden het graan het behoorlijk deed. Intensief werd in onze uitgave gedaan aan plaatselijk nieuws en raadsverslagen. Voorzover het ons mogelijk was en voorzover (zie vervolg pagina 6) Dat kan korter zijn. Omdat u noch uw redacteur dat weet. Wel ziet ieder rondom zich fusies bij de dag en bij de vleet. Wel ziet ieder, ook van heel wat groter omvang, dan onze Eendracht- bode-organisatie, het vrijwillig, maar meestal noodgedwongen samengaan. Wel ziet men rondom zich sanering en verdwijnen van veel wat was. Wel ziet men overal toenemende concurren tie en we zien ook in onze streek een poging het nieuwsblad te verdringen, waaraan zo hier en daar steun wordt verleend door de middenstand. Wat ons betreft hopen we dat uw eigen krant kan blijven be staan. In de naburige stad wordt de waarde ervan niet onder schat. De waarde van een gelézen blad. In eigen land kan een profeet moeilijk worden geëerd en dat hoeft eigenlijk ook niet. Bij niemand en bij niets kan de liefde van één kant komen. Men kan het vandaag zien, dat de Eendrachtbode overigens nog springlevend is. Dat gepoogd wordt via opleiding van een ko mende medewerker het peil te verhogen. En wat ons betreft zien we de uitgave graag voortbestaan, zien we een altijd blij vende behoefte aan eigen streekvoorlichting, zien we een weder zijds belang, waarvan de proporties zo goed mogelijk in even wicht gehouden dienen te worden. Moge het voor u en ons ook in de toekomst zo zijn, VAN HET NIEUWSBLAD, (van de Eendrachtbode) wil men niets missen geen letter Het is nu eenmaal zo, dat het brood-zeilvisserscheepje heeft afgedaan evenals paard en hooiwagentje. Het hoeft niet te betekenen, dat de Eendrachtbode met de nieuwe kop wat inhoud betreft onherkenbaar voor u zou worden. Het hoeft evenmin zo te zijn, dat de nieuwe ontwikkeling van industrie, communicatie en recreatie een goede toekomst voor onze streek zou be lemmeren. Integendeel. En op dat laatste houden en hopen we dan maar voor beide. Verschijnt elke donderdagmiddag Losse nummers 25 cent. Spierinkjes thn 20 woorden f 2,50 BTW. Tijdens een praatje over ons nieuwsblad op een cur susdag van ambtenaren der rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst kwam er bij het daarop gevolgde kritische discussie uurtje de vraag: waarom een bij zo op het oog goed nieuwsblad nog de verouderde symbolen in de kop. Landbouw en visserij werken al lang niet meer met het materiaal, dat in de Eendrachtbode-kop staat afge beeld. Ons antwoord kwam er op neer dat men oude stoelen niet te snel moet wegdoen. Ze „zitten" zo ver trouwd. Het wil niet zeggen, dat ze het op den duur niet begeven. En het is goed te veranderen, eer men er doorzakt. Al hadden we het al een paar jaar in gedachten, het leek ons een geschikt ogenblik de „kop" van ons blad te moderniseren bij afsluiting van de 25 jarige periode. En daarom stellen we in het laatste nummer van die 25 jaar het nieuwe Eenclrachtbode-hoedje aan u voor. Vanaf volgende week vindt u deze nieuwe kop op de juiste plaats. Plezierig vinden we dat het ontwerp in eigen streek gemaakt is. De nieuwe kop is een creatie van architect Boelhouwers te Tholen en zijn mede werker W. D. van Doorn uit Poortvliet. De enige voorwaarde onzerzijds was daarbij dat we èn naam èn bruggedachte wilden handhaven. Zo ontstond dit naar ons gevoel geslaagde compromis. Een compromis tus sen een moderner strakke letter en handhaving van de bruggedachte. Meer nog dan tevoren weet men met deze sprekende kop de Eendrachtbode in de bus te krijgen. Een blij vend symboliek om via onze uitgave de samenleving in onze streek zoveel mogelijk te bevorderen, in alle geledingen. Anderszijds de verbinding vormend voor hen, die in toenemende mate vanuit de grote stad naar de wijdheid, naar licht en lucht van ons gebied vluch ten. Vandaar ook in het vignet de meer recreatieve ge dachte, dooreen gevlochten met landbouw en visserij, ook met de industriële ontwikkeling. Ie JAARGANG No. 1 Verschijnt iedere vrijdag 17 NOVEMBER 1944 Prijs per nummer 5 cent Redactie: G. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen - Uitgever: Fa. C. Dieleman, Oudelandschestraat, Tholen EILANDBEWONERS Het doet ons genoegen U mee te kunnen deelen, dat, op verzoek van en in overleg met bevoegde autoriteiten ons vergunning is verleend tot bovengenoem de uitgave. Momenteel moet dit nog zeer beperkt blijven tot de meest noodzakelijke bekendmakingen en berichten. We hopen hieraan zoo spoedig mogelijk uitbreiding te kunnen geven, zooals: uitvoeriger nieuws van de fronten, wetenswaardigheden in het algemeen en berichten voor ons eiland in het bijzonder. Voorlopig dient het blad te worden afgehaald iedere vrijdag na 4 uur bij den Uitgever, waar U zich als abonné kunt laten inschrijven. Voor zoover de ruimte toelaat kunnen advertenties worden opgenomen. Zoo zullen wij trachten door middel van deze uitgave de herrijzenis van ons Vaderland en in 't bijzonder het herstel van ons eiland te bevorderen. Tholen, 14 November 1944. Firma C. DIELEMAN, Uitgever. G. HEIJBOER, Redacteur. Ter begeleiding. Bij de verschijning van dit blad een enkel woord ter begeleiding. Veel van hetgeen wij gekend hebben in de laatste jaren heeft opgehouden te bestaan en zal waar schijnlijk niet meer terugkeeren. Dit geldt ook voor verschillende dag-, week- en maandbladen. Allerwege verschijnen nu nieuwe bladen ter voorziening in de behoefte aan nieuws en mededeelingen, welke van be lang zijn ter kennis van het publiek te worden gebracht. Zoo wil ook dit blad trachten de bevolking van het eiland Tholen in zeer beknopten vorm het allernood zakelijkste mede te deelen. Zoodoende kan ook dit blad medewerken aan de groote zaak, waarvoor wij thans al onze krachten moeten inzetten, nl. de bevrijding van Nederland en de opbouw van ons Vaderland. Moge de redactie hierin ten volle slagen! De Regeeringsvertegenwoordiger voor het eiland Tholen, H. H. SCHULLER. Met diep leedwezen geven wij kennis van het sneuvelen van 2 onzer makkers C. FRANKEN Bergen op Zoom en B. KOOYMAN St. Annaland op 2 Nov. 1944, in de strijd bij Oud-Vossemeer Namens de N.B.S. Distr. Th. H. H. SCHULLER - D. C. Tholen, 15 November 1944. MOFFEN VERDRUKKING GEALLIEERDE BEVRIJDING. 27 Oct. '44: Spanning neemt steeds toe na die 4 lange jaren, waarvan ons eiland vooral het laatste jaar wist mee te praten, wat bezetting door Nazies betee- kende. Berichten en geruchten dien dag ontelbaar. Dan plotseling het bericht: „Tholen binnen 24 uur evacueren Geallieerden nog 3 km. van Bergen op Zoom Brug gaat morgen de lucht in." Enkele uren later: „Tholen mag op eigen risico blijven." 2.30 uur werd een bidstond gehouden. Iedereen vroeg zich af. waar dit alles tenslotte op moest uitloopen. 28 October '44: Bergen op Zoom bevrijd. Nog slechts 6 km, tusschen Moffenverdrukking en... Geallieerde Bevrijdingdie 6 km.? 29 Oct. '44: Zwaar artillerievuur dien nacht op Halsteren en omgeving. Er werd heel weinig geslapen op ons eiland, terwijl de spanning schier van uur tot uur toenam. 30 Oct. '44: ±2.45 uur klinken de misthoorns door Tholen, het teeken dat de vernielingszucht weer gevoed zou worden door het laten springen van onze brug. Bevolking werd nog meer op de proef gesteld. Vele ruiten waren reeds uitgenomen, nog veel ramen en deuren werden geopend. Stilzwijgend wachtte men af binnen de huizen, verbitterd op de vijand, angstig om wat komen ging. Dicht bij de Brug bevonden zich een groepje mannen, tandenknarsend, tot het uiterst wachtend op het be paalde sein (hierover hopelijk later meer) dat echter niet kon komen. Woedend over het tevergeefs 2 lange nachten waken en toch nog te moeten toezien, dat de Brug de lucht in zou gaanLont werd uitgelegd nog 5 minuten... ±3.10 uur... de knal en... we wisten het...: Ons eiland was zelfs niet meer door een brug met het vasteland verbonden. Dan de reactie der be volking... betrekkelijke opluchting; enorme stroom naar de Eendracht om te zien wat eens onze Brug was. 's Morgens omstreeks half elf enkele salvo's op Tholen kelders werden wederom opgezocht... dan, de witte vlag op de toren; Met veel genoegen capituleerde Tholen onvoorwaardelijk voor haar bevrijders. 30 OCTOBER 1944 11 UUR. 3 Canadeezen an de overkant... Bootje werd uitgezet en een aantal personen, waarin o.a. Burgemeester H. H. Schuller, Districts Commandant der N.B.S. halen onze bevrijders in, die begeleid werden door M. Krijger lid der N.B.S. en Zaterdag uitgezonden met een bepaalde opdracht (ook hierover later meer). Enorme vreugde... Geallieer den op Thoolsche bodem. Onmogelijk was het bijna de 3 Canadeezen die meerdere malen op „de plaat werden vastgelegd" naar hun bestemming te brengen. 4 jaar, 5 maanden, 14 dagen was het geleden dat de eerste Moffen ons eiland betraden. Al die tijd Moffenverdrukking nu 30-10-'44 GEALLIEER DE BEVRIJDING. Gode zij dank. Welcome Canadians! Maar... ondanks onze vreugde over het afgeworpen juk, dienen we nog steeds voor oogen te houden, dat nog duizenden van onze landgenoten in de toestand verkeeren, als wij voor 30 October, ja in vele plaatsen zelfs 10 maal, 100 maal erger. Daarom Nederlanders: vergeet U kleine zorgen van thans, klein, vergeleken bij onze nog bezette landge- nooten. Helpt mee aan de bevrijding van geheel ons Vaderland, al is het dan bijv. maar door wegen vrij te laten, zich op te geven voor opruimingswerk, mee te werken in alles wat gevraagd wordt van Geallieerde zijde, dus ook zijn medewerking verleenen aan de Ne- derlandsche Binnenlandsche Strijdkrachten (N.B.S.) Als dan straks onze Vorstin het Binnenhof betreedt (God geve dat het spoedig is) kunnen wij met voldoe ning terug zien op het werk door ons verricht LEVE DE KONINGIN LEVE ONS VADERLAND! Red. G. H. De Districts-commandant der N.B.S. in het District Tholen, vestigt er nogmaals de aandacht op, dat ieder die in het bezit is van een motorvoertuig van welke aard ook of wel vloeibare brandstof en/of smeermiddelen, verplicht is deze aan te geven op het Districtsbureau Hoogstraat 35 Tholen. De Districts-commandant der N.B.S. in het District Tholen, vestigt er de aandacht op, dat tot nadere aan kondiging, alle verkeer tusschen 18 uur en 6 uur ver boden is. Op last van Militair Gezag is het tot nader order verboden het eiland Tholen te betreden, indien men daar niet woonachtig is. Handhaving van dit bevel is opgedragen aan de N.B.S. te Tholen. De Plaatselijke Commandant der N.B.S. maakt bekend, dat dengene, die goederen van N.S.B.-ers, zonder zijn toestemming, onder hun beheer hebben, deze ten spoedig ste moeten inleveren of opgeven bij het PI. Bureau Stoofstraat alhier. De PI. C. J. M. C. Elenbaas. Het Arbeidsbureau Stoofstraat is vanaf heden weer geopend. Werkeloozen gelieven zich zoo spoedig mogelijk te melden. Nieuwsberichten in 't kort: Van de Fronten In het begin der week werd de strijd van Neder land naar Oost-Frankrijk verplaatst. Vooral in den sector Metz zware gevechten. Ook in den sector Aken (de plaatsen Schmitt en Vossenack) was hevige strijd. 32 Lancasters hebben een aanval, met een nieuw soort bommen van 6 ton, gedaan op het Duitsche slag schip Tirpitz, dat thans in de Tromsö-fjord is gezonken. Woensdag werd de aanvang van een nieuw offensief gemeld in de Peel. Meyel werd veroverd. De Gealli eerden stonden nog 10 km van de Duitsche grens. Van het front ten Z.O. van Eindhoven worden goede vorderingen gemeld. De Geallieerde troepen rukken op onder een zwaar spervuur en de tegenstand is gering. Het Amerikaansche le leger ging Donderdagmorgen tot den aanval over, terwijl het Amerikaansche 9e leger op Nederlandsch gebied een nieuw offensief inzette in de loop van den dag. Nadere bijzonderheden over deze beide operaties ontbreken nog. Overige berichten In Rotterdam hebben de Duitsche slavenhalers 10.000 mannen uit hun huizen gesleept en per Rijnaak naar elders vervoerd. De B.B.C. waarschuwde hiervoor ook Den Haag en Leiden. Churchil sprak op een bijeenkomst te Londen over Nederland en bevestigde Roosevelt's woorden dat Nederland spoedig bevrijdt zou zijn. Hij sprak zelfs over het einde der krijgsverrichtingen in Europa in begin 1945. Het A.N.P. meldde uit Londen den dood van Dr. H. Colijn op 16 September 11. Volgens het Duitsche bericht is hij aan een hartverlamming gestorven. Neder land betreurt met zijn heengaan een harer grootste Zonen. Roosevelt is voor de vierde maal tot President der Vereenigde Staten gekozen. Hij deelde mede spoedig een onderhoud te zullen hebben met Churchil en Stalin Stalin sprak naar aanleiding van de 27ste verjaardag der Sovjet Linie, en deelde mede dat Rusland gereed stond voor de laatste groote aanval. De Bierkelderputsch in Duitschland heeft het dit jaar zonder Adolf Hitler moeten doen. Himmler las namens hem een sombere proclamatie voor. De geruchten dat Hitier dood is nemen hierdoor weer vaster vorm aan en de pers geeft velerlei gissingen hieromtrent. Engeland zal eventueele territoriale eischen van Nederland aan Duitschland, krachtig steunen. Dit als tegemoetkoming voor de vernielingen door de Duitschers in ons Vaderland aangericht. Krijgsgevangene 1940: 28 uur in een gesloten bees tenwagen met één half brood, zonder water, zonder ook maar voor het noodige de wagon te mogen ver laten. Persoonlijk ondervonden. Gedeelte van publiek over gearresteerde 1944: ,,'t Is toch erg, dat die N.S.B.-ers, enz., nu zoo maar worden opgesloten, dat ze niet eens vrij mogen rondloopen, omdat ze nu toevallig hebben meegewerkt, dat con centratiekampen zooals Vucht, overvol bleven onder het Nazie-regiem." Rechtvaardige straf mag niet uitblijven G.H. Distributienieuws. Met ingang van het volgend nummer zal de bonnen- lijst regelmatig worden opgenomen. ADVERTENTIES RIJWIEL VERMIST I Terug te bezorgen of inlichtingen hieromtrent verstrekken aan PI. Commando Stoofstraat. Kenteekenen: laag model, zwart, banden zwart, 1 surrogaat, 1 luchtband, krom stuur met hand rem, ook terugtraprem. Lampen aan 't stuur, spatbord en vooras zonder merk, Duitsch model, leeren zadel, fietspompje bagage drager met draagstandaard, jas- beschermer kettingkast en sliklap Mevr. SCHULLER, Oudelandschepoort 15 Tholen vraagt voor direct voor heele dagen Abonneert U op dit blad K 579

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5