WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEK EN SLFIIIFSLANO twintiy jaar Vijf en WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Deze week Verjaardagswens Tholen krijgt nieuw historisch hart in gesaneerde Markt (zie pag. 17) Stadsdienst elk kwartier van station naar het ziekenhuis Lievensberg 25ste jaargang No. 51 13 november 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. RedakteurG. HEIJBOER Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom 25 jaar Eendrachtbode. (pag. 1 Hoe het begon. (pag. 5) De nieuwe hoed. (pag. 5) 25-jarigen zeggen het ronduit, (pag. 9-10-13-14) Siem Beukelaar (Tholen): Vlaggen in de Brugstraat. Gijs van Herk Anna-Jacobapolder) Grevelingenverkeer jaagt eenden weg. Ria Aarnoudse (Oud-Vossemeer) Levendig Eendrachtkanaal. Rini de Viet Sint-Maartensdijk Smalstad op brede basis. Ria Suurland (Scherpenisse) Christelijk onderwijs niet versnipperen. Piet van der Male (Sint-Philipsland) De ene van de tweeling. Aaltje Wielaard (Stavenisse): De mooiste gemeente uit de streek. Hans van Dijke (Poortvliet): Door de Polen bevrijd. Tonny van Luijk (Sint-Annaland) Duitse permissie om geboren te worden. Jan Overeenkam doorgaan! (pag. 25) Woensdag is het dankdag, (pag.3) Foto jubileumprijsvraag, (pag. la tjm 20a) Ruimtelijke ordening in Tholen. (pag. 17) Bejaardencomplex en Dorpshuis in Sint-Philipsland. (pag. 25) 48 pagina's EEN KRANT OM TE BEWAREN. Jubileum-zelfspot: Spreek niet veel over u zeiven, noch goed, noch kwaad, noch iets onverschilligs: geen goed, want dat is ijdelheid, geen kwaad, want dat is onoprecht, niets onverschilligs, want dat is onbeduidend. Elke lezer mag de jarige EENDRACHTBODE een wens doen Wat mist u in de EENDRACHTBODE over welke ding zou u meer of minder willen lezen, ivat vind u goed Uw wensen en „geschenken" worden door de jarige met veel spanning tegemoet gezien in postbus 5 Sint-Annaland Bewust hebben we ons echter van af het begin op het standpunt ge steld niet in de eerste plaats te stre ven naar aktualiteit bij nieuwsgaring en nieuwsbrenging. Daarvoor zijn er vooral in onze tijd zoveel andere, betere mogelijkheden. Vrijwel de gehele ruimte in ons nieuwsblad werd bestemd voor de gebeurtenissen in eigen gebied. Dat was de begindoelstelling en dat is na 25 jaar niet veranderd. Het is geen wet en het is geen voorschrift, maar de welbegrepen belangen van streek en krant beide, die dat richtsnoer de den handhaven. Het feit, dat de Eendrachtbode vandaag 25 jaar bestaat zal aan het overgrote deel van de wereld, zelfs aan een groot deel van ons land, on gemerkt voorbijgaan. Die jubilerende krant verschijnt immers maar in een heel klein onderdeeltje van de we reld, ook maar in een klein deel van eigen land en zelfs niet eens in het tiende deel van ons gewest. Slechts vóór en dóór en in deze streek heeft dit blad zijn betekenis. Maar zo goed als die streek toch ook weer een deel van het gewest, het land, de wereld is, zo ook heeft de uitgave ergens een aanrakingspunt met het geheel. Ruim een jaar geleden schreef Drs. J. E. Reinders onder het hoofd 'Spiegel van het platteland' o.a. het volgende over het eigen karakter van het nieuwsblad en de band, die er tussen de nieuwsbladen en hun le zers bestaat'Het grote verschil tus sen de dagbladen en de nieuwsbla den ligt in de benaderingswijze van het lezerspubliek, waardoor een ge heel eigen karakter ontstaat. Dit spe ciale karakter uit zich in de nieuws berichtgeving, t.w. de aard waarin deze gegoten zijn als wel de adver tenties, die ook anders zijn dan bij de dagbladpers. Voor de lezer schept een streek blad ook een bijzondere band. Het is onnodig te zeggen, dat de door de krant weergegeven gebeurtenissen van de streek, een groot percentage van het publiek weet te boeien. De streekbladen kan men daarom ook gerust als de meest intensief gelezen bladen beschouwen', aldus Drs. Reinders. Het lijkt ons overbodig aan de uit spraken van deze deskundige ten aanzien van nieuwsbladen nog veel te moeten toevoegen voor wat de Eendrachtbode betreft. Bovendien wordt elders in dit ju bileumnummer al over ontstaan en ontwikkeling geschreven. Aan een krant te werken is niet altijd even gemakkelijk, vaak wel een boeiende bezigheid. Elke nieuwe uitgave neemt je toch wel telkens op nieuw vrijwel helemaal in beslag. Bovendien, wat is er vooral na de ramp 1953 zoveel meer aan streelc- werk gekomen. In dat opzicht is er met het beginstadium van onze uit gave en de nu bereikte kwarteeuw haast een hemelsbreed verschil. Al lijkt ons gebied dan ogenschijnlijk niet zo veel veranderd, er is met name de laatste jaren een flinke ont wikkeling ontstaan. Bovendien zijn ook de mensen anders, de wensen en eisen eveneens. Daar de krant een opinievormende taak vervult, komt ze onvermijdelijk tot kritiek. Dat geldt in het bijzonder ten aanzien van alle publieke hande lingen. Daarvan kunnen conflicten weer het gevolg zijn. Een oud spreekwoord zegt, dat men de zonde evenzeer moet haten als de zondaar liefhebben. Bij kritiek moet het meer zijn 'de vriend, die mij mijn feilen toont'. Voorzover dat in onze kolommen in de afgelopen 25 jaar anders zou zijn geweest, moge dat vergeven worden. Voorzover het werkelijk de vriend is geweest, moge het vruch ten hebben afgeworpen. Er zou over 25 jaar krant nog veel te schrijven zijn. Maar beter lijkt ons deze periode af te sluiten met allen en iedereen dank te brengen, die op welke wijze ook achter dit werk heb ben gestaan, die genoegen beleefden aan de inhoud, die de informatie wis ten te waarderen, die ook al wonen ze al lang niet meer in de streek zelf, de Eendrachtbode trouw bleven. Moge het in de hopenlijk tweede kwarteeuw van haar bestaan niet anders zijn. Met ingang van zondag 16 november kan men elk kwartier met de stadsdienst in Bergen op Zoom van het station naar het ziekenhuis 'Lievensberg'. Deze be langrijke verbetering is mogelijk doordat er een vierde stadslijn bijkomt. De bussen van lijn 1 en 4 zullen rechtstreeks naar het ziekenhuis rijden. Tijdens de rit zijn .er slechts enkele stopplaatsen. De bus van lijn 1 vertrekt kwart voor en kwart over het hele uur. Die van lijn 4 op het hele en het halve uur. Beide keren vanaf het station. De bezoekers van 'Lievensberg' behoeven nu minder lang te wachten en kunnen hopenlijk ook vaker een plaatsje in de altijd volle bus vinden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1