de omweg Straks drie ploegen-dienst en 60 procent produktieverhoging Thoolse Dalempoleer I in 1970 volgebouwd? In totaal meer dan 150 woningen op stapel Compromis tussen handhaving historische waarde oude kern en gewenste ruimte in moderne samenleving 13 november 1969 EENDRACHTBODE NA TIEN JAAR DE WAAL'S BANKETFABRIEK: KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN ff RUIMTELIJKE ORDENING (II) Thoolse statenleden over de sociaal- culturele ontwikke- lingsschets 17 Het is tien jaar geleden, dat De Waal's banketfabriek zich in Tholen vestigde. Op 27 november 1959 werd Sint-Philipsland voor Thclen verwisseld. De zeven man personeel werden er honderd. De eerste fabriekshal van 450 vierkante meter werden er vier. De komende fase te realiseren voor 1 maart 1970 is de zo danige automatisering, dat het continu-arbeid wordt. Een drie ploe gendienst om de huidige produktie van miljoenen kilo's nog eens met zestig procent te kunnen verhogen. Want zo zegt de huidige directie van de thans N.V. banketfabriek De Waal: Er schijnt nim mer een eind te komen aan de steeds toenemende vraag naar ons produkt. Dit laatste is trouwens de basis van de snelle ontwikkeling bij de nu tienjarige Thoolse banketindustrie En op dat stramien wordt verder gewerkt. Reeds vanaf de dag, dat De Waal senior zich tijdens de tentoonstelling „Dit maakt Tholen'' in 1959 presenteerde. Het blijkt een goede basis te zijn. Een ge zonde peiler voor een ook gunstige toekomst. Wat we de directie, inclusief de nog steeds mede-aktieve oprichter als een tweede lus trumfelicitatie graag toewensen. Het is een voor een banketfabriek, zij het dan wel met een internationale specialiteit, inderdaad een ongekende ontwikkeling. En die historie De Waal's banketfabriek behoeven we niet opnieuw op te halen, al is het dan een tweede lustrum ,nu hieraan ook nog aandacht werd geschonken in de extra bijlage van september 1968,toen de commissie werkgelegenheid Eiland Tholen het tienjarige bestaan vierde .Beperken we ons daarom bij dit tweede lustrum De Waal tot de al vergevorderde nabije toekomst plannen. En die nabije toekomst is gericht op een continu-produktie. Middels een drie ploegenstelsel. Daartoe kan weliswaar met de huidige bedrijfsruimte worden volstaan, maar het vergt wel een heel andere interne indeling. Hiertoe werd een ontwerp gemaakt door architect H. Sturm uit Bergen op Z. Het is tegelijkertijd ook de laatste fase in het bestaande project. Een nog verdere uitbreiding betekent tegelijkertijd een zoda nige sprong, dat realisering daarvan op de huidige plaats nauwelijks mogelijk kan zijn. aan de snelle expansie van dit bedrijf. Maar zitten op het Thoolse industrie terrein toch altijd nog met een wat ingeklemde omgeving. Dat is vooral met het oog op parkeerruimte, enz. menigmaal een stagnerende factor. Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom WINTERJASSEN JAGERSJASSEN kort en lang Grote sortering hoeden Herenmodes Herenkonfekü^ Kortemeestraat .1 BERGEN OP ZOOM Adv. Ingez. med. adv. ing. med. MEESfERWERKEN VAN Z TOT A C. ANDRIESSEN en ZN Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM adv. ing. med. NIEUWE VESTIGINGSPLAATS Of er zou daartoe binnen die tijd een mogelijkheid in de directe omgeving moeten komen. En dat zit er nu nog niet direct in. In het andere geval zou deze industrie ergens anders aan een geheel nieuwe opzet moeten gaan denken. Wat niet alleen een enorme investering zou vragen ,maar waar bij ook de plaats van vestiging een belang rijke rol zou (moeten) spelen. Vandaar ook dat de huidige directie ,de heren J. C. (junior) en D. N .T. de Waal, beide zoons van de stichter van de fabriek, met grote belangstelling de planning volgen van het Thoolse gemeentebestuur. Ze erkennen vol op medewerking te krijgen, ook van het Economisch Technologisch Instituut in Zeeland en de andere instanties, die telkens nodig waren om medewerking te verlenen VOLLEDIGE PERSONEELSSERVICE De jongste ontwikkeling in het bedrijf, de opzet naar de continu-fabricage, vergt ook een nieuwe aanpassing voor de personeels ruimte. Een grotere en moderne kantine staat mede op de nieuwe tekening met een volledige service, welke de directie bij de drieploegendienst gewenst acht. Dat gaat betekenen ,dat het personeel er volledige maaltijden kan krijgen, dat was- en toilet accommodatie opnieuw gemoderniseerd worden, dat om het maar eenvoudig uit te drukken „de koffie altijd klaar staat". Wat er" maar aan personeels-service mogelijk en gewenst is, kan men straks in de nieuwe opzet vinden. Verder komt er een aparte nieuwe ruimte voor de grondstoffen met waar nodig koel installaties. Wat er op dat gebied via de laatste technische ontwikkeling mogelijk is, zal men straks in De Waal's banketfabriek kunnen vinden. Met het uiteindelijk doel de miljoenenproduktie geleidelijk aan met nog eens zestig procent op te voeren. KWALITEITSPRODUKT BASIS Omdat er met de huidige Stand van zaken helemaal geen doorkomen is aan een steeds omvangrijker orderportefeuille. Omdat de directie nu met geen mogelijkheid kans ziet, dat wat gevraagd wordt ook binnen de gestelde termijn af te leveren. Omdat men moeilijk anders kan, dan de boot eniger mate af te houden ten aanzien van nieuwe relaties. Aangezien het motto van het eerste uur graag wcrdt gehandhaafd bij de directie, namelijk datgene wat wordt beloofd ook nakomen. En dat móet dan zijn, een wel tijdige levering en een bovendien onver anderd kwaliteitsprodukt. Of men het wel of niet wil zien, de laatste pak weg tien jaar is er in de gemeente Tholen een duidelijk merkbare ontwikke ling ten goede waar te nemen. Bij al datgene wat inderdaad al veel eerder gerealiseerd had moe ten zijn, kwam er een strakker lijn naar voren van de richting waar in men die ontwikkeling wenst te geleiden en begeleiden. Daarbij heeft men enerzijds te maken met het wegwerken van een achterstand, die menige andere gemeente in de streek al lang ver geten is en moet men anderszijds veel meer dan de meeste andere gemeenten voorzien in toenemende woningaanvragen. Over de planning van de nabije toekomst gaan we hieronder, na daaromtrent zaterdag een vraaggesprekje te hebben gevoerd met burgemeester J. E. van Boeijen, wat meer vertellen. Na het hieraan voorafgaand algemeen artikel over de ruimtelijke ordening, dat vorige week werd opgenomen in het kader van de wereldstedebouwdag, komen we nu tot de problemen die in elke gemeente rond de ruimtelijke ordening spelen. En daartoe wordt dan met de gemeente Tholen begon nen, waarvan de eerste burger duidelijk een man is van de planning. Overtuigd van de noodzaak, dat men nogal wat ver vooruit ziende hoofdlijnen moet vastleggen om onderdelen in wat groter vrijheid en telkens aangepast aan nieuwe situaties, te kunnen verwezenlijken. STRUKTUURPLAN IDEAAL Burgemeester Van Boeijen ziet een struk- tuurplan, zowel voor de bebouwde kom als voor het buitengebied, als het meest ideale van waaruit bestemmingsplannen gemaakt moeten worden. Dat kan dan stukje voor stukje aan de hand van de gemaakte hoofd gedachte. Maar de gemeente Tholen heeft zon struktuurplan niet. Een tekortkoming. Natuurlijk geeft de eerste burger van Tholen toe. En nu hebben we eenvoudig de tijd niet om er op te wachten. Daarom zijn we eigenlijk maar direct aan de onderdelen begonnen. Zonder de gehele visie te be zitten. In elk geval was er wel de zekerheid, dat er wat moest gebeuren .Men zat en zit ook in Tholen met een aantal schuren en land bouwbedrijven, welke zich niet meer in het huidige woonmilieu verdragen. En niet al leen ongewenst voor de omwoning ,maar evenzeer voor de bedrijven zelf, die zich rondom zagen Ingeklemd BEBOUWING EN ONTSLUITING Vanwege een noodzakelijke sanering be sloot het gemeentebestuur van Tholen als eerste onderdeel de Verbrande Vate aan te pakken .Daar worden inmiddels 32 be jaardenwoningen gebouwd. De ene goede kant van de medaille. Een tweede reden voor deze aanpak was de noodzaak vanuit de sterk in bebouwing in ontwikkeling zijnde Dalempolder betere bereikbaarheid te krij gen naar de stadskern .De opzet is immers ook in de kern de winkels en dienstverle nende bedrijven te concentreren. Maar die categorie dient vanuit alle kanten gemak kelijk bereikbaar te zijn. Daarom ook werd in de Doelweg verkeersruimte gecreëerd, als een volgende faktor in het saneringsplan Verbrande Vate. Er was trouwens niet al leen de noodzaaak parkeerruimte in de om geving oude kern te scheppen voor het winkelen, enz., maar cok met het oog op de zondag .In toenemende mate wordt met de auto de kerk bezocht en de huidige smalle Doelweg is voor parkeren ongeschikt. GEMEENSCHAPSCENTRUM Nog een derde gedachte werd aan de noodzaak van parkeergelegenheid in deze omgeving gekoppeld, namelijk de mogelijk heid van totstandkoming van een gemeen schapscentrum (verenigingsgebouw in het groot en in de ruimste zin) die gedacht is op de plaats van de. oude scholen Doelweg. Dalemsestraat. Met name voor de avond uren is daar dan parkeerruimte gewenst. Moest en moet enerzijds worden gestreefd naar een verbetering van de bereikbaarheid der oude kern, anderszijds heeft Tholen een oude kern, die een steeds grotere histo rische waarde vertegenwoordigen, en die men als gemeentebestuur niet licht prijs geeft. Maar dat geeft ook wel bepaalde gevolgen. Men krijgt daardoor de spanning tussen behoud van het historische en de noodzaak van ruimte in de moderne tijd Daaraan valt niet zo veel te versteken. Voor wat het beter wonen betreft moet er eerst gebroken worden, ruimte worden ge maakt en dan weer herbouwen met behoud van het historisch karakter WINKEL. EN DIENSTENCENTRUM Burgemeester Van Boeijen meent dat een winkel- en dienstencentrum in de oude kern zich goed verdraagt met de historische om geving. Daarbij komt een toenemende be langstelling bij de wat men kan noemen „fijnproever" om te wonen in een historische omgeving .Die zich nu eenmaal niet lekker voelt in de moderne uniforme woonwijk. Die meer prijs stelt op het klassieke, dan op de brede straat en het grote plantsoen. Een derde categorie, die in aanmerking komt om of in- of dichtbij de oude kern te wonen, zijn de bejaarden .Zij hebben de noodzakelijke behoeften van kerk, winkel, dokter, notaris, sociëteit of gemeenschaps centrum graag in de buurt. En met bovenstaande is eigenlijk ook de vraag van menigeen beantwoord, waarom het gemeentebestuur van Tholen er niet voor voelt de winkels naar de nieuwe wijken te brengen .Dat kan met een beperkte midden stand, die nu eenmaal gezien de bevolkings- aglomoratie niet anders dan min of meer beperkte dienstverlening kan brengen, aan leiding geven tot een zodanige versnippe ring ,dat het nergens meer gezellig winkelen in zo'n gemeente kan zijn. Men heeft veel meer het gevoel er „uit te zijn", wanneer men in een paar straten het overgrote deel van de winkels aantreft, dan hier en daar een winkel in de open woonwijk. TWEEDE SANERINGSPAN Met deze hoofdgedacht als basis, is de Thoolse top met de stedebouwkundige bezig aan het tweede saneringsplan .En daarin wordt in ieder geval ondergebracht de Kruittoren ,de Kruittorenstraat en de Vos- semeerse poort. Laatstgenoemde straat moet immers van wege de nieuwe brug over de Eendracht de invalsweg worden voor de gemeentekom. En daarop is de Vossemeersepoort in de huidige situatie niet berekend. Een aktuele zaak voor het gemeentebe stuur, waar men moeilijk buiten zal kunnen. Vervolgens is er de problematiek van het opgeheven gasbedrijf en omgeving, de niet meer in gebruikt zijnde oesterputten en de oude haven, die evenmin in de huidige vorm te handhaven is na afsluiting Oosterschelde, c.q. voltooiing Schelde Rijnwerken. In de derde plaats zou in het tweede saneringsplan van Tholen ook het speel terrein en omgeving opgenomen kunnen worden. Een gebied waar, voorzover het bebouwd is, verkrotting dreigt Nu is daar wel de moeilijkheid, zo zegt ook de stedebouwkundige, wat nu precies de begrenzing moet zijn van dit tweede saneringsplan. OVERLEG Met dit tweede saneringsplan is men nu in het stadium van overleg tussen b en w en deskundigen. Dit doorpratend komt men wellicht tot een collectief standpunt ten aan zien van die begrenzing. Het dagelijks bestuur van Tholen hoopt dit tweede bestemmingsplan in 1970 met de gemeenteraad te kunnen doornemen om het op deze wijze in steeds wijder kring af te tasten. Overigens moet men er niet gering over denken, wat er moet gebeuren een dergelijk plan administratief rond te maken. Alle taxaties bijvoorbeeld moeten in een rapport worden verwerkt, de mogelijke saneringsbijdragen ,enz. Niettemin hoopt burgemeester Van Boeyen ,dat het in 1970 zowel in de raad als in het vooroverleg met de provincie en de provinciale diensten kan worden betrok ken. Of het ook nog in 1970 kan worden vastgesteld is afhankelijk van het verloop van het vooronderzoek. VERKEERSVOORZIENINGEN Er moet immers met zoveel rekening wor den gehouden. Bij voorbeeld met de ver- keersvoorzieningen ,die nodig om de histo rische kern gelegd moeten worden. Onge veer een verkeersring. die loopt van de Vossemeerse poort, Bebouwden Dam, Ha ven, Speelterrein naar de Oudelandse con treien. Met parkeermogelijkheden en ruimte voor bebouwing. En uiteraard moet men dan nog verder kijken om van daaruit een aan sluiting te zoeken op de nieuw te creëeren woonwijk „buitenzorg" tussen Hertenkamp en Zwarte Weg. Een veelheid van problemen en noodzake lijk onderhandelen rond slechts één onder deel,, zij het dan voor de kerk een belang rijk onderdeel. Maar in dit onderdeel zit in elk geval niet een snelle uitbreiding van het woningen areaal. Daartoe blijft voor lopig het oog gericht op het gebied Dalem polder. Laten we, om het niet te vermoeiend te maken ,die nieuwbouwplanning dan maar houden tot bet volgend nummer. Dc provinciale staten van Zeeland hebben vorige week vrijdag dc sociaal-culturele ont- wikkelingsschets behandeld. Een tamelijk vaag stuk over belangrijke zaken als onder wijs, cultuur, sport, jeugd, maatschappelijk werk, volksgezondheid en openluchtrecrea tie. Gedeputeerde J. van den Bos uit Tholen zegde de statenleden toe, de accomodatic op dit gebied te inventariseren en een schema op te stellen voor dc wensen die in dc toe komst verwezenlijkt moeten worden. Statenlid C. Boender (sgp) uit Tholen ver klaarde dat het onderwerp cultuur voor zijn partij veel moeilijkheden met zich meebrengt, maar dat men van cultuur op zich helemaal niet afkerig is. Aan het eerste mensenpaar is immers een cultuuropdracht gegeven. Tussen de bedoeling van de Schepper en de uitleg die er vandaag aan dit begrip gegeven wordt, is echter de zonde gekomen. Het gaat er nu om welke inhoud aan het begrip cul tuur wordt toegekend. De hedendaagse vor men, die uitgaan van de autonome mens, stemmen niet meer overeen met de opdracht. Deze normloosheid neemt vormen aan die er toe leiden dat de door velen zo fel begeer de vrijheid in de slavenketenen dwingt. Al wat afwijkt van Gods gebod leidt tot slaver nij. Ook andere partijen zien dit gevaar van degeneratie. Een lid van deze vergadering heeft onlangs nog gezegd dat het in de po litiek niet om progressief of conservatief gaat, maar cm het punt of nihilisme een kans krijgt. Ik hoop dat deze gedachte weerklank vindt in zijn eigen partij en bij anderen, zo dat duidelijk zal zijn dat de sgp niet altijd ongelijk heeft, aldus de heer Boender tijdens de statenvergadering. JEUGDBELEID Een ander Thoolse statenlid, de heer P. A. Roels uit Sint-Maartensdijk, voerde tij dens de bespreking van de sociaal-culturele ontwikkelingsschets het woord namens de door MAARTJE ZELDENRIJK 40 „Het is natuurlijk bij lange na niet voldoende, doch daar is misschien een mouw aan te passen. Ik ken jou nu enige jaren en je bent vakman. Dat is heel wat waard. Je hebt liefde voor deze branche, dat is ook een winstpunt. En met jou weet ik, wie me opvolgt. Ik zou niet graag zien dat door wanbeleid van een koper deze zaak naar de haaien ging. Weet je wat we doen? We gaan eerst de voorraden opnemen. Intussen bel ik Groot. Die moet alles maar eens nauwkeurig taxeren. Dat is zijn vak. Dat tellen we samen op en voegen er een bedrag aan toe ter waarde van de goodwill, gebaseerd op de jaaromzet. Wat denk je ervan?" Hij lachte verlegen. „Ik denk, dat het totaalbedrag vrij wat hoger zal zijn." „Dat weet ik wel zeker. Maar zoals ik al zei: Daar is wel een mouw aan te passen. Laten we maar eens begin nen." Enkele dagen later gingen Jaap en zijn baas naar de no taris, waar de overdracht van de zaak tot stand kwam. Jaap legde zijn hele bezit neer. Voor het ontbrekende be drag kreeg hij een hypotheek van zijn baas. Op 1 november deed Jaap Witvliet, 's morgens om half negen voor de eerste maal de deuren van zijn eigen zaak open: blij, zenuwachtig en onwennig. De overgang van knecht naar baas had meer gevolgen. Om te beginnen verliet hij eind oktober zijn kosthuis, want hij vond het noodzakelijk om boven de zaak te gaan wo nen. Een deel van het huisraad van zijn baas had hij over genomen, omdat de mensen niet alles konden meenemen, naar hun kleiner huisje onder Haarlem, waar zij de rest van hun leven wilden wonen. En dat kwam goed uit, want zodoende kon hij een paar vertrekken bemeubelen, daarbij ijverig geholpen door Dientje Langeveld, die als verstan dige vrouw terdege begreep: Nu beginnen pas goed de zorgen Want het is nog een heel bedrag, dat terugbetaald moet worden aan zijn vroegere baas en voor je dat er uit hebt Hoewel ze een groot vertrouwen had in haar aanstaande man, bleef ze voorzichtig optimitisch omtrent de toekomst. Al is hij een bekwame monteur van radio's en televisietoestellen, dat houdt nog niet in, dat hij ook een goeie zakenman is. Laten we hopen, dat hij ook kan verkopen. Na de eerste twee maanden zaten ze om zeven uur op oudejaarsavond in het kantoortje te cijferen. Geruime tijd waren ze beiden bezig. Een enkele keer keek het meisje naar hem. Jaap zat grote berekeningen te maken, de ene sigaret na het ander rokend. Ik moet hem zeggen, dat hij wat minder rookt, dacht ze. Hoewel het zullen wel zenuwen zijn. Deze eerste tijd is een krachtmeting voor hem, een proefperiode: zal ik het halen of niet? Kan ik dit grote bedrijf op dezelfde voet voortzetten en zie ik kans de winst omhoog te voeren? Want dat is het voornaamste Dientje had het verschillende malen gehoord. De winst moet omhoog. En dat is alleen te bereiken door omzetver- groting. Hoe krijg je dat? Enerzijds door reclame te ma ken, anderzijds door de beste service te geven, die maar denkbaar is. En, het publiek in alles terwille te zijn. Ze moeten het gevoel hebben: Hier is het prettig winkelen Daar moeten we naar streven. Thuis had ze gezegd: Om half acht uiterlijk zijn we er. Maar u begrijpt Jaap wil weten, hoe hij er na deze eerste twee maanden voor staat. Natuurlijk begreep men het en billijkte het ook. Bovendien: de oudejaarsavond was immers lang! Maar om half acht was Jaap nog altijd niet klaar. Dientje keek toe en wilde niet vragen, duurt het nog lang? Dit woog het zwaarste. Ze moest geduld hebben. En dat had ze, want ze hield veel van de hardwerkende Jaap. Heel veel zelfs. Eindelijk slaakte hij een diepe zucht en keek voldaan naar zijn cijferwerk. 'We hebben 't gerooid, Dien zei hij tevreden. 'We hadden een recordomzet, deze laatste twee maanden. Als we zo doorgaan, zitten we binnen vijf of zes jaar helemaal lastenvrij'. Ze liep naar hem toe en ging op de rand van zijn stoel zitten, een arm om hem heen. Hij keek haar jon gensachtig enthousiast aan. 'Is 't niet geweldig?' 'Machtig, Jaap'. Hij keek nog naar de cijfers, haar hand grijpend. 'Als het zo doorgaat liefste, kunnen we komend voorjaar trouwen'. Ze knikte enkel, voelde de warmte van zijn hand. Hij trok haar naar zich toe, met zijn gezicht vlak bij het hare: 'Je wilt toch?' 'Natuurlijk, Jaap', Maar onmiddellijk realiseerde ze: De mensen Met een sprong stond ze naast zijn stoel en wees naar de grote ramen en de hel verlichte etalage. 'Pas nou op'. Ze zag het verlangen in zijn blik, 'Zullen we dan even naar boven gaan? vroeg hij zacht. Zelf hunkerde ze naar zijn omhelzing, zijn lippen, die haar lusten en lieve woordjes fluisterden. 'Even dan', antwoordde ze. 'Ik moet toch even naar boven: m'n man tel hangt er. En dan gauw naar huis. Thuis zitten ze op ons te wachten'. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 17