voor 'n december- prijs Adverteert in dit Blad loto Segers S askia SANBELLA FOUNDATIONS N.V Dijkrecreatie kan ook gemeente geld kosten Verkeersborden bij scholen gevraagd Vernielingen aan het gymnastiek lokaal DUAL Timmerlieden WATERSCHAP THOLEN HAD VOOR RUIM EEN MILJOEN OMHANDEN Maar dijkgeschot kan op hetzelfde peil blijven Prognoses hogere waterstanden overeen komstig werkelijkheid In Scherpenisse: B.H.'s - GAINES - KORSELETS LINGERIE Spuistraat 3 Telefoon (01665)-470 Sint-Annaland ZOEKT U prettig typisch vrouwelijk werk een aantrekkelijke beloning prima sociale voorzieningen een 5-daagse werkweek van 43% uur gratis vervoer van en naar Uw woonplaats per autobus met ervaren chauffeur. waar wij hebben op ons modern ingericht atelier plaats voor nette Laat U eens geheel vrijblijvend inlichten over onze gunstige arbeids voorwaarden. Desgewenst komen wij U aan huis bezoeken. Indien U hieraan de voorkeur geeft gelieve U onderstaande strook in te vullen en deze aan ons op te zenden. Ondergetekende Adres te zou gaarne mondeling inlichtingen ontvangen over Uw arbeidsvoor waarden. Zij zal bij voorkeur bezoek ontvangen opdac d.d1969 na 7 uur 's avonds. Handtekening, Super Assistente van de directrice Bejaardenhelpster Leerlingbejaardenhelpsters Radio Rein de Jong-Breure werkkrachten Dit jaar had het waterschap Tholen aan bijzondere werken voor 1.113.280,om handen. Daartoe behoorde ruim een ton voor ver betering van de quartaire wegen in de Sint-Philiplandse polders, bijna 2 ton in Stavenisse en Oud-Vossemeer. Het definitief herstel van de dijkval Oud-Kempenshofstede kwam op bijna 3]^ ton, het aanbrengen van een kistdam zeedijk Sint-Philipsland op ruim 2y2 ton en daarop kwam dan nog eens 12% BTW. Dit laatste alleen al bedroeg op deze werken ruim honderdduizend gulden. Bij het genoemde miljoen kwamen nog de werken, die niet voor rekening, maar wel onder supervisie staan van het waterschap, zoals de verbetering havendam Sint-Annaland, de kistdam op de zeedijk van de Prins Hendrikpolder en de bestorting door Rijkswaterstaat van de vooroever te Stavenisse, wat opnieuw 2 miljoen gulden uitmaakt. Zowel de technische- als administratieve dienst kregen in 1969 dan ook handen vol werk., zo concludeerde dijkgraaf H. van Gorsel uit Oud-Vossemeer in zijn openings woord tijdens de algemene waterschapsver gadering te Scherpenisse. Immers, ook de samenvoeging St. Philips- land kwam technisch en administratief tot stand. Niettemin kon de begroting voor het dienst jaar 1970 tijdig worden aangebeden met een zeker niet ongunstig resultaat, zoals reeds in ons vorig nummer vermeld. Daartegenover heeft de fraaie zomer en het droge najaar de onderhoudswerken qua tempo gunstig beinvloed. Op Sint Philips- land werd 5200 m. zeedijk verhoogd, in de Prins Hendrikpolder 4000 m. De kistdam bij Anna Jacoba en Kramers is bijna klaar. LATE GOEDKEURING Men mag van geluk spreken, dat het weer zich zo goed hield ,want de goedkeuring op de verbeteringswerken aan de zeewering is laat afgekomen. De staat van kosten (onge veer f 92.000,-) werd nog niet eens goed gekeurd. De verbetering van de wegen op Tholen, aangenomen door de firma M. van de Velde te Bruinisse verloopt minder vlot, al wordt er nu wel flink aan gewerkt. Voor de samenvoeging van de waterschap pen Tholen en Sint Philipsland moeten veel schattingen worden gedaan. Daartoe zijn door gedeputeerde staten benoemd de heer W. C. van Nieuwenhuijzen te Sint Philips land, A. M. Kloet te Scherpenisse en M. Punt te Oud Vossemeer. Als schatters voor de achterstand (Sint Philipsland) openbare werken zijn benoemd de heer W. C. van Nieuwenhuijzen, A. C. van Strien, beiden te Sint Philipsland, M. Punt te Oud Vossemeer, A. M. Kloet te Scherpenisse en J. C. de Pagter van de provinciale griffie. Adviserend lid is de heer J. D. Jagt, hoofd technische dienst, terwijl de hoofdingenieur-<lirecteur Beijl van de provintfale waterstaat voorzitter is van deze commissie. Men werkt ook naar meer dere uniformiteit bij de Zeeuwse waterschap pen, ook ten aanzien van de rechtspositie der ambtenaren, zo besloot dijkgraaf Van Gorsel zijn openingswoord. DIJKGESCHOT Na een groot aantal hamerstukken lever de ook de vaststelling van het dijkgeschot 1970 vrijwel geen discussie op. De heffing kan immers op hetzelfde peil worden ge handhaafd als gevolg van een goed sluitende begroting, als gevolg ook van rijksbijdragen, waarvan men tevoren verstoken bleef. Mogelijk is het een niet voor iedereen be grijpelijke formule om na te gaan hoeveel men dat zelf moet betalen, maar onderstaan de feitelijke gegevens kunnen moeilijk po pulairder naar voren komen. Zo is als grondslag voor de heffing van het geschot van de gebouwde eigendom men de f 300,- belastbare opbrengst voor de grondbelasting gelijkgesteld met 1 hectare ongebouwd. Daardoor bedraagt het percen tage vcor 1970 weer 25% voor het eiland Tholen, 32% voor het vm. waterschap St. Philipsland voor wat de Oudepolder be treft en 25% voor de polders Henriëtte, Kra mers en Rumoirt. De ongebouwde eigendommen voor het eiland Tholen zijn voor dijkerslanden - dat zijn alle percelen binnen de dijken - f 75,- per hectare. Dit bedrag geldt bijna ook vcor de polder Henriëtte, Rumoirt en Kra mers, wat slechts 50 cent hoger ligt. Daar entegen zijn de dijkerslanden in de Oude polder te Sint Philipsland nog f 95,40 per hectare terwijl voor alle dijken f 11,- per hectare moet worden betaald. Ir. M. A. Geuze uit Poortvliet informeerde of men met deze begroting en geschot ook nog goed zit met de toenemende rentestij ging. De voorzitter zei dat dit niet is op genomen in de begroting en ook moeilijk kan worden verwerkt. Een andere informatie was of ook de rentekosten worden vergoed van de wer ken die het rijk voor 100% subsidieert. De dijkgraaf antwoordde hierop, dat hiervoor normaal geen lening behoeft te worden afgesloten, omdat de aannemer in termijnen wordt betaald en het rijk ook in termijnen subsidieert. En dat kan ongeveer gelijktij dig zijn. Bij elkaar vergde de vaststelling van de begroting en dijkgeschot 1970 maar weinig tijd, dank zij een goede voorbereiding en dank zij de gunstige uitkomst. Hierna werd besloten de presentatiegel- den van de hoofdingelanden te verhogen van f 20,- tot f 30,- per 1 januari 1969. Er werd behalve de in ons vorig nummer al vermelde verpachtingen nog een perceel zeedijk verhuurd aan K. J. Poot te Scherpe nisse, nadat dit door de heer H. Rijstenbil is losgelaten. Het bestuur kreeg volmacht zonodig te onderhandelen over verkoop gronden in 1970 en de algemene vergadering mee te delen over de gevolgde gang van zaken. WATERSTAND Bij de rondvraag informeerde de heer J. C. Kooijman uit Sint Annaland over de op tredende verhogingen van de waterstanden na afsluiting van zeearmen. Bij elkaar heerst daarover toch enige ongerustheid. Voorzitter en hoofd technische dienst antwoordden hierop, dat de door de stldie- diensten daaromtrent versterkte prognoses en gegevens kloppen met de werkelijkheid. Vanzelfsprekend is er door de hogere stand een verhoogd gevaar, maar gemiddeld be perkt de verhoging zich inderdaad tot 20 centimeter. Hierna kon de voorzitter de vergadering sluiten. 'Hoe kunnen wij als gemeente aansprakelijk worden gesteld voor beschadigingen door dijkrecreatie, terwijl het waterschap Tholen ons zelf een plan heeft voorgelegd bepaalde dijkgedeelten open te stellen?' Deze vraag werd gesteld door de heer M. Dijke (s.g.p.) tijdens de voltallige raadsvergadering van vorige week te Scherpenisse en dat als gevolg van een verzoek van de heer J. M. Poot om schade loosstelling vanwege de dijkrecreatie. De heer Dijke had aan bovenstaande vraag al een paar andere laten voorafgaan, namelijk: 'Van wie zijn die dijken, door wie wor den ze verpacht en wie is verantwoordelijk?' Burgemeester D. C. Bouwense antwoord de dat wel bekend zal zijn, dat de zeewe ringen toebehoren (ook in onderhoud) aan het waterschap Tholen, dat die instantie ook de dijken verpacht en dat uiteraard ook het waterschap verantwoordelijk is voor het on derhoud. En na dit alles kan de gemeente toch in zeker opzicht aansprakelijk zijn vcor aange richte schade, zo meende de raadsvoorzitter. Immers, het waterschap Tholen had in prin cipe de toegang tot alle zeedijken verboden. Gezien het toenemend verlangen tot dijkre creatie was er later overleg tussen water- schaps- en gemeentebesturen om een rege ling te treffen, zodat gedeelten van de zee wering om het eiland Tholen en Sint Phi lipsland voor dijkrecreatie opengesteld kon den worden. Daartoe werd door het waterschap een plan voorgelegd, niet omdat men er daar zelf zo happig op was, maar eenvoudig om zover dat mogelijk was tegemoet te komen aan de dijkrecreant en ook wel aan de ge meenten, die er vcor wat de middenstand betreft, belang bij kunnen hebben. CONSEQUENTIES NIET OVERZIEN Wanneer echter tegelijkertijd èn een dijk- gedeelte is verpacht aan een beweider of hooier èn is opengesteld voor dijkrecreatie dan betekent zulks, dat de gemeente ook verantwoordelijkheid draagt. In hoeverre dat tot schadevergoeding moet leiden in het onderhavige geval J. M. Poot kan de voorzitter niet zo maar beoordelen. Daartoe zal een nader onderzoek en over leg met de verpachter (waterschap) mede nodig zijn. Om te beginnen willen b en w dan ook het verzoek Poot aanhouden voor een nader onderzoek. De heer Dijke is door dat antwoord een en ander wel meer duidelijk geworden, maar vraagt zich toch af of de raadsleden des tijds de consequenties wel hebben overzien. Hij gelooft daar niet zo in. De heer P. A. Kievit (c.h.u.) vult hierbij aan, dat het toch wel degelijk zo is gesteld, daar juist die scha devergoeding en verantwoordelijkheid toen ook ter sprake is gekomen. Wel is het zó, dat er bij het waterschap niet de verwachting leefde, dat daardoor grote beschadigingen zouden ontstaan. Men stapt daarna van dit onderwerp af, omdat het verzoek Poot toch eerst nog na der bestudeerd moet worden. PARTICULIERE WONINGBOUW Na een enkele informatie bij het voorstel een duurtetoeslag aan het gemeentepersoneel toe te kennen variërend tussen de f 110,- en f 260,. conform de rijksregeling, kan de raad zich met dit voorstel verenigen. Het verzoek van de beleidscommissie vcor het determinatieonderzoek op de basisscholen (juiste schoolkeuze) om een subsidie van f 10,- per leerling werd eveneens aangehou den, ondanks het feit, dat b en w daarvan wel voorstander bleken te zijn. nadat het hoofd van de openbare lagere school zich over het nut wel gunstig had uitgelaten. De raadsleden zullen eerst de circulaire neg eens bestuderen om na te gaan of er hier geen doublures voorkomen, zoals o.a. de heer L. A. M. Elenbaas (v.v.d.) opmerkte Een verzoek van de heer A. Munter tot garandering financiering voor zijn te bou wen woning krijgt algemene instemming. De heer Elenbaas hoopt dat meerderen de par- ticlliere mogelijkheid benutten, zoals dat door de gemeente Tholen momenteel collec tief wordt aangepakt. Hij vraagt zich af of er ook in deze geest niet wat door alle gemeentebesturen kan worden gedaan om de duidelijke vraag naar woningen wat meer positief te kunnen beantwoorden. En dan in de particuliere sector, nu andere moge lijkheden gering zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel tot garandering geldlening voor de bouw van bejaardenwoningen aangenomen. De raad gaat eveneens akkoord met het ontwerp bestemmingsplan „West" en het voorbereidingsbesluit voor dat gebied. Ook de grondverkcop aan de heer W. C. Suur- land tegen de voorlopige prijs van f 23,- per m2 in het nieuwe bestemmingsplan is een hamerstuk. Geen bezwaar is er tegen verkoop bouw grond aan de heer A. Munter en aankoop grond van de heer J. W. van Houdt. De gemeentebegroting 1970 zal worden onderzocht door de heren Elenbaas, Kievit, Schipper en Jasperse, alzo van elke fractie, één vertegenwoordiger. BUSWACHTLOKAAL Hoewel ingestemd wordt met de votering van tien mille voor de bouw van een wacht ruimte voor buspassagiers aan de Spuidam- dijk komen toch enkele bedenkingen naar voren. Zo vreest de heer P. A. Kievit voor het wegzakken van de dijk via welke route de bus weer op de provinciale weg zal ko- mem De heer Dijke vindt het een nogal dure geschiedenis en de heer A. Schippers krijgt een bevestigend antwoord op zijn vraag of dat de volledige kosten zijn. Tenslotte me nen b en w het toch zo maar eens te moeten proberen. Verschillende vragen kwamen eveneens los bij het voorstel tot wijziging van de sta tuten van de waterleiding maatschappij „Midden-Zeeland" in verband met mogelijk komende fusie met Zeeuws Vlaanderen. Maar overwegend bezwaar had men er in Scherpenisse niet tegen. RONDVRAAG Het hoofd van de bijzondere lagere school de heer Van Rijswijk had in een briefje aan de raad geattendeerd op de noodzaak van het plaatsen van verkeersborden op de krui singen voor de lagere scholen. Verder zal het zijn inziens gewenst zijn de Langeweg, die als voorrangsweg wordt gebruikt, maar dat niet is, zodanig te voor zien, dat er althans voorrangskruisingen komen. Verder wijst de heer Van Rijswijk in zijn briefje cp de aan het oude gymnastieklo kaal aangebrachte beschadigingen. Op het oog ijzersterke getraliede ramen zijn vernield. De heer Elenbaas vindt het met dhr. Van Rijswijk treurig, dat de jeugd er zo op uit is te vernielen en vindt dat het eigenlijk verboden moest zijn na schooltijd op het schoolplein te komen, wat het ook blijkt te zijn. Hierna deelt de voorzitter nog mee, dat het gemeentehuis is aangemerkt als een mo nument. Overigens wordt er niet aan toe gevoegd of men daar al dan niet over ver heugd is. Er is voorts een briefje van de lagere land- en tuinbouwschool, dat men graag gebruik zal maken (huren) van het nieuwe gymlokaal en dhr. Elenbaas meent dat hoe meer liefhebbers er voor zijn, hoe beter men de exploitatie zal kunnen runnen. Wethouder L. A. Polderman (s.g.p.)) vraagt naar een oplossing riolering in de Noordstraat, waarop zijn collega D. Kleppe (c.h.u.) antwoordt dat door de centrale dienst een onderzoek is ingesteld. De heer Polderman hoopt dat het nu ook spoedig kan worden uitgevoerd. SLECHTE S PRATEN De heer J. Jasperse (sgp) vindt niet al leen de Laban Deurloostraat in slechte toe stand verkeren, maar niet minder de Noord- straat. Ook de Weststraat zou een goede beurt moeten krijgen. De heer Schipper informeert of er kans is dat alle autoboxen worden verhuurd. Drie van de vijf zijn er nu aan de man. De heer Schipper vernam dat bij riole ringswerken in het uitbreidingsplan overtol lige grond naar Sint Philipsland is afge voerd, terwijl men hier al jaren doende is de sloot bij L. Jansen te dempen. De voorzitter zegt dat er ook nu nog vol doende grond zal overblijven om daarin te kunnen voorzien. Verder zijn er nog verschillende aanmer kingen op putjes, wateroverlast, enz. De heer Elenbaas propageert nog eens even de noodzaak van een particuliere „bouwstroom" voor de streek en betreurt het voorts dat de Zegam een toezegging tot aanleq aardgas zonder de extra f 100,- bij een inwoner niet realiseerde. De heer Dijke wijst tenslotte op het ont breken van goten aan de ratiowoningen en de daardoor ontstane wateroverlast op het achterpad. Voorts informeert hij naar de overeenkomst tussen gemeente en kerkvoog dij in verband met de nu toch wel dichterbij komende restauratie van kerk en toren. Daarna sluiting. zwart/wit filmcamera Het bestuur van het Herv. Bejaardentehuis 'DE BUITENSLUIS' te Numansdorp, een nieuw tehuis met 64 bejaarden, roept sollicitanten op voor de functie van (intern) gedacht wordt aan bejaardenverzorgster, huishoudkun dige, ziekenverzorgster. (intern of extern) of Salariëring volgens de richtlijnen van de Federatie voor bejaardenzorg. Goede verbindingen met Rotterdam, Dordrecht en Zeeland. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de secretaris van het bestuur, A. v. d. Waal, Havenstraat 12 te Numansdorp. EXCLUSIEF SERVICE DEALER Bosstraat 26 - Bergen op Zoom - TeL (01640)-6028 Timmerfabriek „DE PLUUMPOT" Nijverheidsweg 3 - Sint Maartensdijk VRAAGT voor onmiddellijke Indiensttreding C. V. GEBR. MULLER CO Tel. 01666-472, 's avonds 525 Met spoed gevraagd voor dag- en ploegendienst Ook eigen vervoer Hoog loon Inl. Ant. v. d. ENDEN Wal 33, Tholen. KUNSTGEBITTEN. REPARATIES Sneller, beter en goedkoper I Ring 72 St. Annaland Herenkapper J. Qniat 6 Zn., ADVERTEERT in de EENDRACHTBODE Ondanks BTW onbeperkt en voordelig autorijden. WA-verz. tot 5.000,- 135,55: WA verz. tot 6500,— ƒ142,55; WAverz. tot 9.000,— 146.Zeer goedkope all risk premies. Overname no claim. Assurantiekantoor M. F. van Hal. Nieuwstraat 40 Sint- Annaland. Tel. 304. WEER ZO'N VOORDELIGE Haast niette geloven Zo'n prach tige Kodak-filmcamera voor zo'n lage prijs, ledereen kan nu filmen. Super-gemakkelijk. Cassette in de camera, weersymbool instel len en filmen maar. Uw kinde ren, leuke familietafereeltjes, va kantie In haarscherpe levens echte beelden door de brillante Kodak 2,7 lens. Voor f 7,50 heeft u er een hand greep bij. Dubbele garantie: van Kodak en Info. -AANBIEDING.' Wouwsestraat 16 BERGEN OP ZOOM Telefoon no. 5665 Hoogstraat 13 - Tholen Telefoon (01660) 763 m Voor moderne Haarverzorging Dameskapsalon - Parfumerie

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 6