WEEKBLAD VOOR HET EILAND THQLEN EN SLFILIPSLAND Dat was dat WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Burgemeester Van Boeijen moest lang praten voor aankoop smidse op de Markt Weegbrugbestuur voorkwam op laatste nippertje ingrijpen van de rechter Tholen rekent volgend jaar op flinke woningtoewijzing Begroting 1970 voor het eerst sinds jaren met ruim f. 24.000,00 onvoorzien B en W houden recreatieve ontwikkeling bewust tegeneerst plannen Eiland Tholen miste eerste boot en heeft geen inbreng in streekplan Oost Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 1944 1969 Met dik over de miljoen gulden inleg Ralffelsenbanken boekten spaarweek-record De redaktie legt u deze week voor Voor het laatst Streek miste première voor inbreng streekplan Oost Zeeland. In Oud-Vossemeer kind bij brand omgekomen. Wat is ruimtelijke ordening. Smerdiek wacht op Bejaardentehuisbouw. Elke Thoolse gemeente kan meer woningen hebben. Waterstandverhoging conform prognose. Stavenisse begroting peuleschil, stortplaats harde noot. SPS hapte volle buit. 25ste jaargang No, 50 6 november 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St-Annaland - TeL C1665 -375 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ2,50 B.T.W, Inzenden uiterlijk dinsdag bi) onze agenten of aaa: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom In massa was zaterdag het Zeeuwse volk vertegenwoordigd bij de herdenking van de zilveren bevrijdingsdag. Het werd een goed, een bizonder programma. Vooral in de Nieuwe Kerk. In tegenwoordigheid van Hare Majes teit koningin Juliana was daar een hoogte punt via een rede dcor dr. L. de Jong. En duidelijk accentueerde hij dat de werkelijke vrijheid niet ten dele kan zijn. „Het ging er om", zo zei dr de Jong onder meer „dat ons volk weer in vrijheid zichzelf kon zijn. Het ging er om dat wat in ons volk naar boven zou komen aan rijp en groen, aan gezonde en ongezonde krachten, aan vrucht bare en onvruchtbare denkbeelden, zich weer in vrijheid kon meten, ook opdat datgene wat ongezond en onvruchtbaar zou blijken, in vrijheid weerstaan zou worden. Tolerantie is een deugd. De grens wordt alleen dan bereikt wanneer een extremis tische minderheid er bewust op uit is aan een meerderheid haar wil op te leggen." We meenden vcoral dit citaat hier nog eens naar voren te moeten brengen. Menig een wil zo graag vrijheid naar eigen inzicht uitleggen. Waartegen geen bezwaar is, mits men het anderen niet wil beletten. Nog een andere opmerking. Met alle la gen van de Zeeuwse bevolking was van zelfsprekend en niet in de laatste plaats het verzet tegenwoordig. Mannen en vrouwen die in de jaren 1940- 1944 meer deden dan van hun gevraagd mocht worden. Of dat nu verzorging van onderduikers was, het helpen vluchten van een joodse familie, het in veiligheid brengen van neergekomen geallieerden, het verstrek ken van gewenste inlichtingen en tenslotte het daadwerkelijk mee helpen bevrijden. Later menigmaal verguisd door onder gravers. Die niet op het tweede plan wen sten te staan, nadat ze de bezettingsjaren onderaan de vaderlandse ladder hadden doorgebracht. Nu nog eens bijeen. Voor sommigen een weerzien na 25 jaar. Met als het ware kinderlijke blijdschap. Wat een vergeving waard is. Maar het werd ook zo aangevoeld, dat het wellicht voor het laatst zou zijn, dat men dit met elkaar en met zo velen uit die tijd herdacht, kon herdenken. De tussen de 20 en 40 van toen naderen nu de 50 tot 65. Het zilvergrijze en het kalende overheerste, wanneer men de provinciale galerijen bij de ontvangst door koningin, minister-presi dent en provinciaal bestuur overzag. De generatie van het verzet 1940-1945 is bezig uit te sterven. Men weet dat een 50 jarige herdenking van de bevrijding niet meer dat beeld kan brengen van de 25 jarige viering op zaterdag 1 november 1969. De generatie van de controverse uit die tijd, van tegen en voor het nazi-regiem is aan het aftakelen. Voor het opgroeiend geslacht is het al onwezenlijk. In Middelburg werd het een goede her denking, werd het ook een goed weerzien. Wellicht voor het laatst. Althans van zo- velen. De Raiffeisenbanken in de Ring Tholen en Sint Philipsland hebben een record spaar- week achter de rug. Was het aantal nieuwe spaarders met 208 al wat, maar nog niet zoveel meer dan vorig jaar, was het aantal inlagen of stor tingen met 5934 tegenover ruim 5200 in vorig jaar al wat groter verschil, het in gelegde bedrag overtrof dit alles ver. Dat werd namelijk f 1.329.704,07 tegen over vorig jaar goed f 863.000,-. Met vijf ton meer betekende dit een gewel dige stijging en daarop afgaande is het duidelijk, dat na een wat afgezwakt eerste kwartaal in onze economische samenleving vanwege de BTW invoering, zich een ste vig herstel inzette. Vanzelfsprekend is één der oorzaken de in het algemeen goede fi nanciële uitkomsten van de vroege aardap pelen en het rendement van de tuinders, daarnaast ook een opleving van het bedrijfs leven in het algemeen en tenslotte een werk gelegenheid voor ieder in de werknemers sector. Men kan natuurlijk nooit en precies motie ven vinden en zoeken, maar deze algemene tendenz kan er wel inzitten. Hoe dat ook zij, de Raiffeisenspaarweek en ongetwijfeld ook wereldspaardag kreeg in onze streek een uitstekend resultaat. Burgemeester J. E. van Boeijen heeft dinsdagmiddag heel wat moeten praten om de raad te overtuigen van de noodzaak de huizen en bedrijfsgebouwen van de heer A. A, van den Hoven aan de Markt te kopen. Alle raadsleden gingen tenslotte met het voorstel van b en w akkoord, maar tevoren had de heer C. Griep (sgp) al heel wat bezwaren naar voren gebracht. Hij had veel liever gezien dat de stedebouwkundige tijdens de raadsvergadering op een kaart de nieuwe bestemming van de Markt had aangewezen. 'Nu is het voor mij onoverzichtelijk en onaantrek kelijk om voor te stemmen. Het is mistig, en na de mist kan het te genvallen', meende de heer Griep. 'Wilt u van mij aannemen dat er voor de gebouwen van de heer Van den Hoven in elk geval bebouwing terugkomt', verzekerde de burgemeester. 'Als de stedebouwkundige met een plan komt, en we hebben de panden aan de Markt niet, dan zitten we ook in de mist. Dat is lood om oud ijzer', vond het raadslid A. te Pas (gemeentebelang). „Dcor de aankoop van de gebouwen van Van den Hoven komt de reconstructie van de Markt dichterbij. Er is al een globaal plan aanwezig. De travaille zal op een klein plein blijven staan, want dat is een uniek ding", verklapte de raadsvoorzitter. „We hoeven er niet de minste problemen in te zien, dat de gunstig gelegen Markt niet her bouwd zal worden. De Markt is het enige plein van belang in de stad. Het is heel duidelijk 'het hart. Nu worden de mogelijkheden geschapen om er wezenlijk iets aan te gaan doen, en die kans moeten we voor de toekomst grijpen. Er kunnen winkels, kantoren en woonhuizen aan de Markt komen. Met de ontwerp bestemmings plannen zullen we evenwel tijdig bij de raad komen, zoals ook is gevraagd", aldus de heer Van Boeijen. DAN ZIEN WE WEER WEL Raadslid J. van de Heuvel (algemeen be lang) vond het jammer dat hij over de aan koop van de panden moest beslissen terwijl hij het plan voor de Markt niet kon zien. De raadsvoorzitter antwoordde echter dat er nog geen bestemmingsplan voor de binnen stad klaar was. De heer Berrevoets (algemeen belang) wilde liever één saneringsplan helemaal af werken voordat men met iets anders begint. „Als je af en toe ergens een sanerings- pand koopt, staan de huizen er soms jaren. Daar zit veel geld in terwijl je ook nog rente verliest". „Dat kun je niet zo op een rijtje afmaken. Wij willen ook wel eerst de Verbrande- straat helemaal saneren, maar dat kan niet. De gelegenheid doet zich nu op de Markt voor, en die kans moet je grijpen", vond de burgemeester. De heer Te Pas: „En wat betaal je over vijf jaar voor die panden meneer Berrevoets? De heer Berrevoets: „Dat weet ik niet, dan zien we weer wel". GOEDKOOP LANDJE Met de heer Berrevoets zag ook de heer Griep problemen voor de financiële kant van de aankoop. „Alle belastingbetalers in Tholen moeten hier toch aan betalen. Niet iedereen heeft een vast salaris met trendver hogingen en duurtetoeslag. Er zijn ook men sen met alleen AOW, en daar voel ik me ook verantwoordelijk voor", zei het sgp- raadslid. „Niet de Theolse belastingbetalers, maar de mensen die op de vrijgekomen ruimte aan de Markt gaan bouwen betalen. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat die nieuwe eigenaars worden getracteerd. Voor de Markt komt er een bestemmings- en sane ringsplan en het rijk zal wel een sanerings- bijdrage geven. De gemeente maakt echter de exploitatiebegroting en stelt dus de grond prijs vast", verdedigde de raadsvoorzitter. „Als die saneringsbijdrage er niet komt, ben ik nog niet bang voor de financiële kant" merkte de heer Te Pas op. De heer Griep dacht evenwel nog dat de grond aan de gunstig gelegen Markt voor een koopje weg zou gaan. „De heer Griep heeft geen idee van grond- dam betaal je wel duizend gulden ,per vier kante meter', meende de heer Bijl „Duizend, daar krijg je het niet voor. Tienduizend gulden", wist de heer Te Pas te vertellen, die de heer Griep er nog op wees dat men in Tholen in een goedkoop landje leeft. MOEILIJKE WOONSITUATIE „Hoe valt het nu met elkaar te rijmen dat we huizen bouwen en afbreken, terwijl er zoveel woningzoekenden zijn", wilde de heer Griep graag weten. De heer Van Boeijen kon dat ook niet uitleggen, maar wel wist hij dat 1969 een bijzonder moeilijk bouwjaar is. „Voor 1970 zijn de vooruitzichten aanzienlijk zonniger. Er komen dan 32 huizen in de Verbrandestraat en het Schuttershof ge reed, en 21 bejaardenwoningen en 21, keuze woningen in Dalempolder 1. Daarmee zijn we er echter niet, want we hebben nu een heel moeilijke woonsituatie. Dat hebben we gedeputeerde staten ook laten weten, en ik zou me erg moeten vergissen als de provincie geen oog voor onze motieven zou hebben", meende de burgemeester. Na deze zijweg kwam men toch weer terug op het eigenlijke onderwerp. De raads voorzitter wees nogmaals op het belang van de Markt en de aankoop van de smidse. „De bebouwing aan die kant van de Markt is rot. Nu zijn de mogelijkheden er om daar verandering in te brengen. Ik vind het heel belangrijk dat de gemeente daarin een grote hand heeft", vond de heer Van Boeijen. De heer C. v. d. Berge (sgp) concludeerde daaruit dat ook de Bamboebar en het BBA- kantoor nog weg moeten. „De BBA is in principe bereid het gebouw te verkopen", wist de heer Bijl(chu) te vertellen. „Mis schien kunnen we aan die kant van de Markt dan een mooie nachtclub neerzetten", grapte de heer Te Pas. „Dat betwijfel ik ten zeerste", zei de burgemeester. De heer Te Pas: „Ik ook". Niemand wenste toen meer het woord cf stemming, waardoor het voorstel van b en w werd aangenomen om de panden van de heer A. A. van den Hoven aan de Markt te kopen. MEDEWERKING BEVOLKING De bespreking van het „Markt-onderwerp" was rustig geopend door de heer M. van de Sande (gemeente belang). „Wij werken er aan om de gemeente netjes te krijgen door steeds te saneren, maar de bevolking moet dan ook meewerken. Er komen steeds meer autowrakken en andere rommel in de straten. Ik zou de autobezitters willen vragen om de gemeente rein te houden. Als het nu altijd maar met de wet moet gebeuren, dat is toch verschrik kelijk. Het zit 'm in de mentaliteit van de mensen. Men zet alles maar weg", vond de raadsnestor. „U spreekt woorden naar mijn hart. Vele mensen beseffen dat n°g n'et. De autowrak ken worden een probleem voor Tholen. We hebben lang gedacht dat het stadsproblemen waren, maar nu worden we eraan herinnerd dat we een stadje zijn. Binnenkort zal er een verordening komen om de excessen te prijzen. Voor grond op de Dam in Amster- bestrijden", zei de burgemeester. WEEGBRUG BEZWEEK De n.v. weegbrug Eendracht heeft op het laatste ogenblik toch nog bakzeil gehaald en daardoor een beslissing van de rechter voorkomen om de weegbrug af te breken. Dinsdagmorgen was er een brief van de weegbrug binnengekomen, gericht aan b en w en de raad van Tholen, waarin men als nog bereid bleek de weegbrug te slopen. Tot 30 april 1970 zal de weegbrug nog blijven staan in verband met het visseizoen van de heer Schot. De heer Van Boeijen stelde daarom voor het punt van de agenda te voeren om de weegbrug tot sloop en ontruiming te dag vaarden, en het uitstel tot 30 april 1970 te verlenen. De heer Griep juichte dit voorstel toe en vond het een pracht oplossing. De raad was het hiermee graag eens, want daardoor bleef men een ongewilde maatregel be spaard. Op een vraag van de heer Quist ant woordde de burgemeester dat de visfabrlek nu nog gebruik maakt van de weegbrug. Volgende week denkt de raadsvoorzitter echter een gesprek te hebben met Pearl Es sence om de visfabriek alsnog ergens an ders te vestigen. BOUW AULA GOEDGEKEURD Alle raadsleden gingen akkoord met het definitieve plan van b en w een aula op de begraafplaats te bouwen en in te richten voor honderdduizend gulden. Te zijner tijd zullen de begraafrechten met vijftig gulden worden verhoogd, waarbij dan het gebruik van de aula is inbegrepen. Wat de heer Van de Berge betreft, staat de aula er morgen al. Tien jaar erover praten vond hij lang ge noeg. Hij meende ook dat iedereen wel van de aula gebruik zal maken doordat de huizen veel te klein zijn om vandaar uit een be grafenis te houden. De vijftig gulden achtte de heer Van de Berge geen bezwaar. „Ik ben misschien een beetje ouderwets, zei de heer Van de Sande, maar sommige mensen zullen er toch wel van schrikken. Ik ben niet tegen de bouw van de aula, maar ik kijk tegen de bedragen op, aldus het in jaren ervaren raadslid. De heer Bijl verzocht nog de plaatselijke aannemers bij de bouw van de aula in te schakelen. „In Sint Annaland doet men dat met alle gemeentegebouwen en dat loopt nog flink op", meende het chu-raadslid. SUBSIDIE MUZIEKONDERWIJS De raad besloot dinsdagmiddag ook de genen die muzieklessen aan de gemeente muziekschool in Bergen op Zcom subsidie te geven. Voor de leerlingen van de Zeeuwse muziekschool wordt dit al gedaan, maar niet alle soorten van muziekonderwijs kunnen aan die instelling gevolgd worden. De heer Berrevoets stemde tegen het voorstel, omdat hij vond dat wie muziek wil leren dat zelf maar moet betalen. „Ik doe geen poging om u te overtuigen", merkte de burgemeester op. Dat heb ik vorig jaar ook al gedaan. De heer Van de Sande was het wel met de heer Berrevoets eens. „We geven centen voor het muziekonderwijs uit, maar na een paar jaar houden sommigen er al mee op. Ik hoor nooit geen muziek op straat. Ook kinderen die vervolgonderwijs volgen, hou den er soms mee op", aldus de heer Van de Sande. „Dan komt de mentaliteit van de ouders voor de dag", vond de heer Berrevoets. De burgemeester meende dat dit niet persé aan de ouders hoeft te liggen, doordat niet iedereen altijd optimaal van de mogelijk heden gebruik maakt. De heer Griep wilde nog wel eens weten op welke gronden b en w nu het muziek onderwijs subsidiëren. De raadsvoorzitter wees erop dat de Zeeuwse muziekschool gesubsidieerd woidt en nu ook de Bergse schcol omdat niet alle lessen aan het Zeeuwse instituut kunnen worden gegeven. De bijdrage is nu geluk kig gedaald van f 3900,- naar f 1700,- om dat blijkbaar meer leerlingen van de Zeeuw se muziekschool in Tholen les kunnen krij gen. „Wij zijn hier als kleine gemeente ge lukkig mee, omdat we beslist een streepje voor hebben op andere plaatsen. De moge- lijkheid van muziekonderwijs in eigen ge meente verhoogt de aantrekkelijkheid van i Wie zijn hart voor eerzucht openstelt, sluit het voor gemoedsrust. Op 14 november 1969 hoopt de uitgever-redacteur van de Eendrachtbode in het DorpshuisKloosterstraat 13 te Sint- Annaland, het feit te herdenken, dat deze uitgave 25 jaar ge leden is ontstaan. De heer G. Heijboer is tegelijkertijd eveneens een kwart eeuw met de redactie belast geweest. Gezien de vele contacten die er in de loop van deze jaren zijn gelegd, worden degenen die van hun belangstelling bij dit jubileum willen doen blijken, gaarne hiertoe in de gelegenheid gesteld tijdens de openbare receptie in hel Dorpshuis voor noemd op vrijdagavond 14 november tussen half zeven en half acht. van ruim f 24.000,00. Burgemeester Van Boeijen noemde dit verheugend, waarom hij gematigd optimistisch was. De gehele raad zal de begroting onder zoeken, waarna er de volgende raadsver gadering in het openbaar over gesproken het wonen. Dat is het hooggeprezen leef milieu" aldus de burgemeester. TROUWEN OP ZONDAG De legesverordening, die per 1 januari afloopt, werd opnieuw vastgesteld zender zal kunnen worden, wijziging van de tarieven. De heer Bijl De gemeenterekeninq 1967 zal worden be stelde voor een artikel aan dc verordening keken door de heren Berrevoets, Bijl en Te toe te voegen waardoor de politieke groe- Pas. De heer Te Pas vond dit ook belang- iperingen gratis een afschrift uit 'het kies- rijk genoeg om door de hele raad bekeken register zouclen kunnen krijgen. De andere te worden om van de gemaakte fouten te raadsleden steunden dit voorstel, waarna de leren. Hij maakte er evenwel geen voorstel heer Van Boeijen toezegde volgende keer van. met een voorstel te komen cmdat er nu nog enkele problemen bekeken moesten worden. I RECREATIE De heer Griep had in de verordening ge- zien dat er op zondagen en daarmee gelijk Bij de rondvraag dankte de heer Quist gestelde dagen ook getrouwd kon worden, b en w voor het initiatief om de particu- „Zou nu ooit de mogelijkheid dringen om cp liere bouw te steunen. Hij meende dat men zondag een huwelijk te sluiten? Dan moet de ook weer aan de aankoop van nieuwe bouw- bode komen en de ambtenaar van de bur- grond moest gaan denken, gerlijke stand". I Tenslotte vroeg hij b en w de recreatie De burgemeester antwoordde dat het wet- bewust weren, wat nog een vrij uitvoerige telijk mogelijk moet zijn op zondag te trou- discussie met zich mee bracht, wen. Het tarief is echter zo gesteld, dat er „Zolang er nog geen bestemmingsplan is weinig animo voor zal zijn. De heer Griep voor het landelijk gebied, bekijken we de vond het toch jammer dat de rijkswetgever recreatieve ontwikkeling zeer gced", begon deze mogelijkheid openlaat. Dat getuigt van burgemeester Van Boeijen. „Op het ogen- weinig eerbied voor de zondag. blik houden we de recreatie bewust tegen omdat een harmonische ontwikkeling van DOORSTROMINGSREGELING de recreatie alleen mogelijk is als er voor het hele eiland Tholen een goed structuur- De minister van volkshuisvesting en bouw- plan wordt gemaakt, nijverheid heeft de doorstromingsregeling van Als het allemaal afzonderlijk gebeurt, wordt goedkope naar duurdere woningen ingetrek- het voor de gemeente veel te kostbaar. De ken, waardoor ook de gemeente Tholen een gemeente Westerschcuwen heeft al twaalf aantal artikelen moest schrappen. De bij- miljoen gulden schade doordat men de recre- drage van vijftig gulden per gereed geko- atie in het wild heeft laten ontwikkelen. Dit men woning en vijftiq cent per inwoner gaat was wel voor de wet op de ruimtelijke or- echter door. De raad besloot de nu binnen- dening, maar wij willen eerst een goed in komende gelden te reserveren voor de nieuwe zicht hebben aldus de raadsvoorzitter, doorstremingsregclinq die de minister gaat REKENING VAN ELDERS „Wanneer hebt u dat juiste inzicht", wilde maken. De heer Bijl had gedacht het geld te besteden voor de mensen die uit een krot naar een nieuw huis gaan, maar de raadsvoorzitter wist niet of dit wettelijk de heer Te Pas weten. „Medio volgend jaar, wel mogelijk was. a's het plan voor de gemeente Tholen klaar Nu zijn alle gevallen volgens de door- is- Heel het eiland had echter al een plan stromingsregeling afgehandeld. Volgend jaar kunnen hebben. In 1966 heb ik na een ex- als de bejaardenwoningen klaar komen, zul- cursie^van Thoolse gemeentebestuurders len er misschien weer aanvragen komen. naar Ouddorp erop gewezen dat er een structuurplan vcor Tholen moest komen. Dat is toen afgewezen, hoewel de kosten slechts één gulden per inwoner waren", zei B en w boden de raad dinsdagmiddag de burgemeester. BEGROTING 1970 ook de begroting voor 1970 aan. Bij de kapi- taaldienst is er een tekort van ruim f 824.000,-. „U kunt hier nu de boot wel afhouden, maar als de ontwikkeling zich op de rest van het eiland doorzet .heeft Tholen daar Er is ook nog een gunstig geluid, want de nadelen van", zei de heer Te Pas. voor het eerst sinds jaren is er bij de ge- De voorzitter: „Als de herindeling doorgaat, wone dienst een post onvoorziene uitgaven krijgt u persoonlijk de rekening gepresen-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1