SCHUTTE Wij moeten plaats maken voor onze "WÊ KAMERBREED TAPIJT ruó Rustige maand voor arbeids markt Tholen Tientallen bekende merken Gratis gelegd en ondertapijt gratis! NYLON TAPIJT bekend merk 380 breed nu £5.— Per s&re^endle meter SISAL TAPIJT 380 breed nu 19.95 Alle Bankstellen Alle Bergmeubels Alle Eethoeken Alle Slaapkamers... Kortom alles moet weg aan Drastisch verlaagde prijzen Stel niet uit, maar kom kijken Bosstraat 40 - Tel. 4368 - Bergen op Zoom RAADSVERSLAG STAVENISSE Toestand stortplaats 't Veer doorn in het oog van de raad Inwoners benadelen zichzelf door nonchalant gedrag Wethouder Smits: wees attent op kwaliteit drinkwater C. Priem: verdeling duurtetoeslag onbillijk en onsociaal kWaliteitswater Electronlsche Orgels ln Holland Huls Scherpenlsse Beroepententoon- stelllng van 6 t.e.m. 11 november Met alleen de stem van de heer C. Priem (pvda) tegen, heeft de gemeenteraad van Stavenisse vrijdagavond de reinigingsrechten verhoogd. Voor de eerste vuilnisemmer moet per 1 januari a.s. ƒ22,worden betaald in plaats van 17,50. Het pvda-raadslid vond het onjuist dat de kosten van de stort plaats bij 't Veer op de vuilnisophaaldienst verhaald worden. Die stortplaats gaat de gemeente volgend jaar ongeveer duizend gulden kosten. 'Dat behoort niet bij de reinigingsrechten. Die stortplaats moet zichzelf bedruipen, waarom er geld van de gebruikers ge vraagd moet worden. Voor de mensen die alleen AOW krijgen, is die verhoging van de reinigingsrechten te veel', aldus de heer C. Priem. B en W wezen er in hun voorstel op dat de gemeente sinds 1967 steeds geld op de emmers heeft moeten toeleggen. In de be groting voor 1970 van de gemeenschappe lijke vuilnisophaaldienst Tholen en Sint Phi- lipsland staat dat de gemeenten f 21,14 per emmer moeten betalen. Bovendien zal Sta venisse volgend jaar nog zo'n f 482,50 moe ten uitgeven voor de aanschaf van vuilnis emmers. De stijgende lijn van de kosten zal zich de komende jaren volgens b en w nog voort zetten, waarom zij een verhoging van de reinigingsrechten nodig achten. Na de verhoging zal er in 1970 nog f 810,43 ten laste van de algemene dienst moeten komen. ,,Als er verandering komt in bestuurlijk Tholen, moeten we hier niet te lage gemeen telijke belastingen hebben", merkte waar nemend burgemeester C. J. Moerland hier over nog op. Met voorzitter Moerland was wethouder A. J. Smits (sgp) van mening dat de kleine groep mensen die de verhoogde reinigings rechten niet kan betalen, altijd bij de Alge mene Bijstandswet aan kan kloppen. „Voor een vuilnisemmer komt men niet om bijstand. Mensen die het best kunnen gebruiken, ko men gewoon niet", vond de heer C. Priem „Dat zou ik niet zeggen, er komen verschil lende inwoners bij de gemeente om bijstand. Zo'n klein percentage kan evenwel niet ten koste van een Verhoging van de reinigings rechten gaan", aldus de raadsvoorzitter. STORTPLAATS PROBLEEM De stortplaats aan 't Veer is duidelijk een grote splinter in het gemeentelijk vlees, zo bleek verder uit de vrij uitvoerige discussie. Hoe men het ook bekeek, de duizend gulden (globale raming van de kosten van de stort plaats in 1970) komen ten laste van de ge meente. „Dat hoeft niet persé de vuilnisop haaldienst te zijn", meende wethouder Smits die er op wees dat het vuil een probleem van de welvaart is. Hij vond dat het er op sommige plaatsen middeleeuws toegaat. „Als het vuil maar niet bij jezelf ligt, is het goed. Dan maar bij de buurman. Men is veel te nonchalant met het weggooien van vuil. Voor eigen geld kan er niets. Nu moet je nog één gulden betalen vcor het brengen van vuil op de stortplaats, maar daar kun nen we niet meer aan denken. Dat moet drastisch naar boven. Landbouw bedrijven komen nu tonnen en tonnen afval storten voor een belachelijk bedragje", al dus de heer Smits. VASTE OPENINGSTIJD „In Bergen op Zoom moet je tien gulden betalen, als je wat op de stortplaats wil brengen", zei de heer a. Klippel. De raadsvoorzitter meende dat men met de verhoging van de heffing de moeilijkheden niet zou oplossen. Er moet iets aan de prijs gedaan worden, maar de problemen op de stortplaats worden juist veroorzaakt door de mensen die kleine zakken met vuilnis brengen. Die gooien het vlakbij het hek. Het zou veel voordeliger zijn voor de gmeente als de mensen het vuil direct in de laagte zou storten. Ik heb mijn ongenoegen hier al verschil lende keren over uitgesproken, maar de men sen zullen er tenslotte zelf naar toe werken dat de stortplaats gesloten wordt", aldus de heer Moerland. De heer a. Klippel zou dat jammer vin den, hoewel hij het eveneens betreurde dat men het vuil vlakbij de ingang gooit. Het is toch in het belang van Stavenisse als er een stortplaats is, vond hij. B en w waren van mening dat er een vaste openingstijd moet komen, aangezien het onmogelijk is dat er een hele week een gemeentewerkman op de stortplaats is. Wethouder Smits vertelde nog dat de hekken er soms uitgelicht worden om maar op de stortplaats te kunnen. In een volgende vergadering zullen b en w met een voorstel komen om de kwestie „stortplaats 't Veer" nader te regelen. De raad van Stavenisse keurde de fusie van de n.v. waterleidingmaatschappij Midden -Zeeland met de n.v. waterleidingmaatschap pij Zeeuwsch-Vlaanderen en de n.v. indus triewatervoorziening Zeeuwsch-Vlaanderen goed, waardoor er wat Stavenisse betreft één Zeeuws waterleidingbedrijf ontstaat. Toch waren een aantal raadsleden niet gerust op de kwaliteit van het water en de hoogte van de prijs. De heer N. M. Klippel wees er nog op dat het rijk eerst moet bijspringen om de n.v. industriewatervoorziening Zeeuwsch - Vlaanderen financieel gezond te maken. Raadslid C. Priem was bang dat de ta rieven zouden stijgen, vanwege de industrie- en in Zeeuws-Vlaanderen die veel water gebruiken. „Gaat dat niet ten koste van de kleinverbruikers? „De ontwikkeling brengt ®et zich mee dat de prijzen in de toekomst wel omhoog zullen gaan, maar nu nog niet. Voorlopig is de fusie slechts een administratieve maat regel, waardoor ook de kwaliteit van het water nog niet in gevaar komt. De kwali teit van het Thoolse waterleidingbedrijf (nu ook opgeheven) was het beste van heel Nederland. Daarom is het de taak van toekomstige bestuurders om attent te wezen op de kwa liteit van het consumptiewater. Met indus trieën ben ik namelijk altijd een beetje bang voor de kwaliteit van het water, omdat het industriewater niet geschikt is voor de con sumptie. Landelijk is er ook al opgewezen dat de kwaliteit van het water goed moet zijn en dat aan de andere kant niet te veel water gebruikt moet worden", aldus het antwoord van wethouder Smits, die de fusiestukken weinig overzichtelijk vond. MOZART SAFIRA VISCOUNT RI-HA PHILICORDA HEUSIIl MUZIEKHANDEL! heeft de grootste keu Lievevrouwestraat 31 Tel. 01640-5470 BERGEN OP ZOOM (adv. ingez. med.) ONBILLIJKE VERDELING Raadslid C. Priem hield vrijdagavond ver der een tevergeefs pleidooi om de duurte toeslag voor het gehele gemeentepersoneel vast te stellen op f 140,-. B en w hadden voorgesteld één procent van het jaarinkomen te geven, wat neerkwam op bedragen van f 110,- tot f 260,-. Het pvda-raadslid was niet tegen de toeslag maar wel tegen de ma nier waarop b én w deze wensten uit te keren. „Het is geen loon, maar een duurtetoeslag Voor iedereen is alles hetzelfde duurder ge worden, of men nu een hoog of een laag inkomen heeft. Nu is het dan ook zonder meer een onbillijke verdeling, waarom ik voorstel iedereen f 140,- te geven", zei de heer C. Priem, die de steun kreeg van de heer A. Klippel. „Voor de best betaalde ambtenaren is het dus een strop", concludeerde raadslid N. M. Klippel. „Nee, u begrijpt het niet. Het is een toe slag, geen loon. Iemand die meer verdient moet toch ook niet meer duurtetoeslag krij gen. Dat is onsociaal. Met de loonsverho gingen in procenten is het precies hetzelfde. Waar moeten we met de afstanden naar toe", riep het pvda-raadslid uit. Zijn partijgenoot, waarnemend burgemee ster C. J. Moerland, hield echter vast aan het voorstel van b en w: „dit voorstel ligt er nu eenmaal, en ik blijf erbij". Bij de stemming bleek de heer A. Klippel omgezwaaid te zijn, want alleen de heer C. Priem stemde tegen. KROT STOOFDIJK 3 De woning Stoofdljk 3 werd onbewoon baar verklaard, terwijl b en w binnenkort met een voorstel zullen komen om dit krot aan te kopen. De bewoner hoopt een bejaarden woning te betrekken. Enkele raadsleden informeerden of het nog wel verantwoord was in het huis te blij ven wonen, waarop de raadsvoorzitter ant- Voor de kinderen uit de hoogste klassen van de lagere school zal van 6 t'm 11 no vember op Tholen de jaarlijkse beroepenten- toonstelling worden gehouden. Alle lagere scholen nemen hieraan deel. Deze tentoonstelling staat evenals vorig jaar opgesteld in het Holland Huis te Scher- penisse. Speciaal voor de ouders zal op dinsdag avond 11 november de tentoonstelling ge opend zijn. Ook andere belangstellenden zijn welkom. Voorafgaande aan de bezichtiging zullen in de openbare lagere school tegenover het Holland Huis een beroepskeuze-adviseur en een jeugdconsulent korte inleidingen houden. Aan een forum kunnen daarna vragen worden gesteld. Deze bijeenkomst begint om half acht. De toegang is geheel gratis. woordde dat de centrale dienst en een ambte naar van volkshuisvesting en bouwnijver heid de woning gecontroleerd hebben. Voor lopig bestaat er nog geen gevaar. De gemeenterekening 1968 zal na binnen komst van het rapport van het Verificatie bureau worden nagezien door de raad, uitge zonderd de wethouders. Er is nog een tekort van f 24.995,24, maar dit bedrag wordt bijna helemaal gedekt door een bijdrage die men nog van het ministerie van onderwijs en wetenschappen krijgt. De gemeentebegroting 1969 werd nog ge wijzigd door een aanvullend krediet van vijftienduizend gulden beschikbaar te stel len voor het gymnastieklokaal. Aan het begin van de raadsvergadering stond voorzitter Moerland nog even stil bij het feit dat Zeeland 25 jaar geleden bevrijd was. Wethouder Nortier, die in het zieken huis voor onderzoek moest worden opge nomen, werd beterschap toegewenst. med. De geregistreerde arbeidsreserve en de vraaq naar arbeidskrachten ondergingen vo rige maand in de streek geen belangrijke wij zigingen. Eind oktober waren bij het arbeidsbureau te Tholen 32 mannen en 8 vrouwen inge schreven. Van deze aantallen zijn 8 mannen en 1 vrouw werkzaam op sociale werkvoor- zienings-objecten. De gunstige weersomstandigheden dragen er in grote mate toe bij, dat de werkzaam heden in de bouwnijverheid en in de land bouw vlot verlopen. Een en ander houdt ech ter in dat het seizoen voor losse arbeids krachten, met name in de landbouw vroeger zal aflopen dan in andere jaren. Zowel op het eiland Tholen, alsmede daarbuiten zijn in ruime mate plaatsingsmo gelijkheden aanwezig. Ook voor zelfstandigen, die van beroep willen veranderen, of voor tijdelijk een dienstbetrekking willen aanvaarden, zijn di verse mogelijkheden aanwezig. VERBOUWING WONINGINRICHTING KAA-BEE „YOUNG MEN" KLEDING O Aparte truien en pulls O Vlotte pantalons O Suède jackets SUEDE JASSEN EN HOEDEN Kortemeestraat 1 BERGEN OP ZOOM Herenmodes Herenkonfektie Adv. ingez.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 10