EENDRACHTBODE Altyt bet groeijede Sint-Philiplandse raad akkoord met voorbereiding bestemmings plan B.B.A. wordt gevraagd ook door A. J. Polder te rijden 8 novemberKLAPROOSDAG 1969 25c JAARGANG N®. 49 30 OKTOBER 1969 TWEEDE BLAD 1970: veelvuldig jubileumjaar: 25 jaar bevrijd 25-jarig bestaan Nederlands Oorlogsgraven Comité 45.003e oorlogsnabestaande te gast in Nederland Een serie verledentijdse dorpsschetsen over de gemeenschap Sint-Annaland Met bericht van verhindering door de heer A. A. Rijstenbil (gem. belang) werkte de gemeenteraad van Sint Philipsland vo rige week woensdagavond de agenda in korte tijd af. Bij de ingekomen stukken was er een brief van het schoolbestuur uit Anna Jacoba- polder. waarin een klacht wordt geuit over de slechte situatie van de riolering bij de onderwijzereswoning. Namens b en w deelt voorzitter burgemeester G. van Velzen mee, dat de overlast door het bestuur zelf is ver oorzaakt, aangezien men destijds heeft aan gesloten op een dichtbij deze woning gelegen sloot, terwijl de rioleding naar de andere kant gelegd had moeten worden om dit euvel te voorkomen. Hiermee beantwoordde de voorzitter tege lijkertijd een vraag van de heer W. Beur- kens (c.h.u.) hoe die overlast was ontstaan. Overigens zal het euvel ook verholpen wor den bij uitvoering van de nieuwe riolerings werken in deze omgeving. Uit een overzicht van de gemeenschap pelijke vuilnisophaaldienst blijkt, dat de kos ten per emmer voor 1970 voor de gemeente gaan bedragen f 21,14, terwijl het in 1969 een bedrag is van f 19,49. Het betekent niet, dat het voor de inwoners ook duurder zal worden, want het gemeentebestuur vindt dat het voor deze welzijnszorg, zoals het toch in zeker opzicht kan worden beschouwd, ook wel iets kan bijdragen. En dat doet de gemeente dan ook elk jaar weer. Ieder kan dat uitrekenen aan de hand van het bedrag dat men zelf voor de emmer betaalt. De heer J. Verwijs (vrije lijst) drukt zijn voldoening nog eens uit over deze goede ge meenschappelijke regeling, die een belang rijke hygiënische verbetering in de ge meente bracht. De voorzitter vult hierbij nog aan, dat een derde vuilnisauto zal worden aangekocht. Anderszijds kan men wel instemmen met het voorstel van b en w om niet in te gaan op het verzoek van de Europese Beweging daarvan als gemeentelid te worden. KERKPLEIN Er is evenmin bezwaar tot overname in beheer en onderhoud van de beplanting rond de hervormde kerk. De kerkvoogdij gaat de bestaande rozen struiken rooien en nieuwe aanplanten. Aangezien het onderhoud echter wat moeilijk is, omdat men als kerkvoogdij niet over eigen mankracht voor deskundig onderhoud beschikt, wordt gevraagd of dat van ge meentewege kan worden gedaan. B en w .ajrhten het een voldoende gemeenschap pelijk belang dat verzoek in te willigen. De heer Verwijs informeert nog even nader of het alleen om het onderhoud gaat, wat de voorzitter bevestigend beantwoord. Kosten van aankoop struiken, enz. zijn voor rekening van de kerk. BESTEMMINGSPLAN De heer Verwijs wil vervolgens ook nog wel enige nadere inlichtingen omtrent het volgend punt. Dit betreft het voorstel tot het nemen van een zgn. voorbereidingsbe- sluit. De gehele bebouwde kom. voorzover niet opgenomen in het bestemmingsplan 1966, zoals bijvoorbeeld Zuidelijk en omgeving, komt in een nieuw bestemmingsplan. De stedebouwkundige studie moet nog gebeu ren, maar ondertussen wil men toch voor komen dat binnen dat gebied ongewenste bouwsels gaan verrijzen. De heer Venvijs begrijpt er uit, dat het nu gaat om het ge bied, dat niet onder de vorige toen nog uit breidingsplannen genoemd, valt. Inderdaad, antwoordt burgemeester Van Velzen, omdat in die straten zoals Oostdijk en Karrevelt immers al gesaneerd wordt. De heer Beurkens zou graag willen weten, wat de financiële gevolgen zullen zijn van de stedebouwkun dige studie en het maken van het ontwerp, al is dit dan nog even voor de toekomst. De voorzitter kan daaromtrent in dit stadium geen cijfers noemen. Het zal wel niet zo gering zijn, vreest hij, maar de voordelen ervan zullen zeker opwegen de kosten. Als er een plan is kan er immers aan de hand daarvan worden gewerkt. De heer Beurkens informeert of dit voor- bereidingsbesluit aanleiding kan geven tot veel remmingen voor degenen die willen ver, bouwen. De voorzitter antwoordt dat dit thans zeker niet meer het geval zal zijn, aange zien b en w over de kleinere verbouwin gen zelf kunnen beslissen en niet meer de goedkeuring vangedeputeerde nodig is. Een verbouwvergunning wordt ook niet gewei gerd, maar kan wel zonodig aangehouden, wanneer er aan wordt getwijfeld of het in strijd zal zijn met een komend bestem mingsplan. Tenslotte informeert dhr. Beurkens nog of de periode tussen dit besluit en het ontwerp plan lang is, aangezien dat voor betrokkenen ook weer moeilijkheden zou kunnen op leveren. De voorzitter antwoordt dat het voorbe- reidingsbesluit maar voor een jaar wordt ge nomen en dan weer verlengd moet worden. Maar op het ogenblik is het zo, dat men geen vergunning zou kunnen weigeren voor een bebouwing in dit gebied, mits het aan de overige bouwvoorschriften voldoet. Dat kan na dit besluit wel worden aangehouden. Daarmee is de raad voldoende ingelicht en geeft haar fiat aan dit voorstel. BBA IN DE POLDER Een schriftelijke ingediende vraag dooi de heren J. den Boer en L. van Engelsman (beiden s.g.p.) betreft de busverbinding voor Anna Jacobapolder. De heren wijzen er op, hoe inmiddels de toegangspolderwegen tot die woonkern door het waterschap zijn verbreed en er in dat opzicht dus geen beletsel meer is voor de bus om ook Anna Jacobapolder aan te doen. Beide heren vragen thans om als gemeen tebestuur een verzoek te doen aan de Bra bantse Buurt Autodiensten de bussen Steen bergen - Anna Jacobapolder via laatste dorpskom te doen rijden en niet zoals tot dusver, de stopplaats te beperken tot aan de rijksweg. Dit betekent immers met name voor bejaarden en ook wel voor de school jeugd, welke laatste categorie na de basis school dagelijks van de bus gebruik maakt, een te grote afstand. Met name bejaarden kunnen de halte nau welijks bereiken zonder taxi-kosten te maken. De voorzitter antwoordt namens het col lege, dat men als b en w niet op de hoogte v/as van het uitgevoerde werk (verbreding wegen) om een dergelijk verzoek tot de B.B.A. te kunnen richten. Nu kan dit wel gebeuren en dat vinden alle leden best. Daarna sluiting. Toen 25 jaar geleden ons land was bevrijd en de soldaten, behorend tot de geallieeerdc bevrijdingslegers naar huis waren vertrokken om te worden gedemobiliseerd, bleven er meer dan 30.000 in ons land achter. Zij wa ren de gesneuvelden, ter aarde besteld op meer dan 500 kerkhoven. Hier liggen ze alleen of met enkele lotgenoten: ginds zijn er oorlogskerkhoven met duizenden zerken. Deze graven waren in 1945 de aanleiding tot de oprichting van het Nederland Oorlogs graven Comité. „We kunnen de doden niet meer danken voor onze bevrijding", aldus de organisatoren, „maar wél kunnen wij onze dank voor hun offer betuigen aan hun na bestaanden". Het werk van het Nederland Oorlogs graven Comité begon heel simpel: er werden foto's gemaakt van de graven in Nederland, die naar de nabestaanden in Engeland, Amerika, Canada, Zuid-Africa, Nieuw-Zee- land en in al die andere landen werden ge stuurd. Het Comité deed de geallieerde gra ven adopteren door Nederlandse gezinnen, die per brief in contact kwamen met de vaders en moeders, de vrouwen en kinderen van de gevallenen. Zij legden bloemen op de dagen, waarop die familieleden dit wensten; zij bezochten de graven uit naam van hen die achterbleven. Deze eerste werkzaamheden van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité veroorzaak ten een stroom van dankbrieven. Uit bijna al die brieven sprak echter ook een wens: eens te kunnen staan bij het graf van hem, die gezond van huis ging en nu rust op een kerkhof, crgen in Nederland. En deze brie ven zijn de stoot geweest tot de grote taak van het Nederlands Oorlogsgraven Comité: gastvrijheid aanbieden in Nederland aan die tienduizenden nabestaanden. Sedert 1946 zijn op deze wijze vele vaders en moeders, vrouwen en kinderen, in ons land geweest. Soms kwamen zij alleen of als echt paar; ook zijn er jaarlijk pelgrimages van grote groepen. Het Oorlogsgraven Comité zorgt voor logies, voor tolken zodat er geen taalmoeilijkheden zijn. Zij zijn de „gasten van het Nederlandse volk". In 1970 de 45.000e nabestaande in ons land Het jubileumjaar 1970, waarin we herden ken, dat we 25 jaar geleden werden bevrijd, is ook voor het Nederlands Oorlogsgraven Comité een gedenkwaardig jaar; niet alleen bestaat het comité dan een kwarteeuw, maar ook wordt dan gastvrijheid verleend aan de 45.000e nabestaande. De kosten, verbonden aan deze nabestaan- denbezoeken, worden elk jaar bestreden uit de opbrengst van de KLAPROOSCOL LECTE, die omstreeks de 11e november - de „wapenstilstandsdag" van de eerste wereldoorlog - wordt gehouden. Dit jaar is de collecteweek van 3 tot en met 8 november met als hoogtepunt zaterdag 8 november: KLAPROOSDAG. Vele nabestaanden in de geallieerde lan den zien uit naar deze collecteweek. Immers, van de opbrengst van de Klaprooscollecte in 1969 hangt het af, of ook zij in 1970 een uitnodiging zullen ontvangen om het graf van hun in de jaren 1940-1945 gesneuvelde familielid te kunnen bezoeken. COLLECTANTEN Natuurlijk kan men zijn gift aan de Klap rooscollecte per giro overmaken (postreke ning 41600 ten name van het Nederlands Oorlogsgraven Comité te Amsterdam). Om de inzameling echter volledig te doen slagen, zijn er collectanten nodig, die in de ene plaats huis-aan-huis, in de andere op straat - een paar uur. met de collectebus willen rondgaan. Zij kunnen bij voorbaat verzekerd zijn van de dank van de nabe staanden in het buitenland. Immers, door een paar uur, die zij collecteren, gaat de liefste wens van deze mensen in vervulling. Hoe deze actie in het buitenland wordt gewaardeerd, blijkt ook uit het gebaar van The British Legion, de grote Britse organi satie van oud-strijders en oorlogsnabestaan den. Uit erkentelijkheid voor het werk van de Klaprooscollectanten biedt deze organi satie aan 33 van hen (drie per provincie) een gratis reis naar en vakantie in Engeland aan. Door Han Dekker Zeer muzikaal was meester Kabbedijk, die als school jongen al vaak naast zijn vader zat, wanneer deze 's zondags in de Numans- dorpse Hervormde Gemeen, te het kerkorgel bespeelde. HEER VAN DEN IIEUVEUS HOOGTIJDAG De maatschappij is met haar vele facetten als hel water van de zee. Een mens. „wiskundig" als hij is ingesteld, tracht altijd weer die ontelbare as pecten te ontleden, te separeren, met het verstand te doorgronden, edoch zittend aan strand of' dijk is daar het spelletje, om een bepaalde golf met de ogen te volgen in haar kabbeling. Maar het lukt nooit; steeds weer overspoelen golven elkaar, gaan ongemerkt in elkaar over, omdat het water één compact geheel is! Zo is het hele leven, onbegrijpelijk, ongrijpbaar, on deelbaar, onvolgbaar „Er is zoveel Horatio tussen hemel en aarde, waarvan gij nimmer hebt gehoord." Homerus, Cicero, Goethe, Dante, Shakespeare zij waren zich hun aardse beperktheid teredege bewust! Wij matematisch „nuchteren", met onze onverbeterlijke hang naar „mach ten" en „eenheden", worden dagelijks onder de duim gehouden, omdat de grote Onberekenbare Factor namelijk, gélukkig niet aan ons is voorbe houden Talloze levensaspecten, en hoe meer iemand weet en ervaart, hoe minder zij of hij overhoudt, en stiller men wordt De stilte van de avondschemer, en mijmerend bezien we Sint Annalands oudste straatje, dorpsstukje van een gemeente in hedendaagse ..herinde lingssfeer", die, onwetend uiteraard van deze verre toekomstonlplooiing, op 4 augustus 1854 eenentwintig guldens uittrok „Voor kosten van Eene Zilveren keten tot het dragen van het Onderscheidingsteeken door den Bur gemeester Vóór ons is de leegte van gesloopte, vervallen huizen, die tol vorig jaar als een element van ontbinding, het hele Molendijkse straatbeeld triest beïnvloedden. In 't midden was „A 199", dal de laatste jaren een zelfde vergankelijkheid tentoonspreidde, als weleer een synagoge uit de bezettingstijd. Vee, voor religieuze doeleinden is 't nooit gebruikt geworden wèl heeft het afwisselend „eer" en „vernedering" gekend Oud-schip- per Kees van der Klooster was hier eertijds „schoolmeester"; de heer Jacob Moerland bracht er een totale ommekeer, niet politiek, maar in de lichaams houding der clientele Van voorover ter lei gebogen kinderen, werden het achterover in een stoel liggende scheerklanten, en het doel der resp. heren exploitanten was hetzelfde: bijverdienen. Van „schoollokaal" lol „scheersalon", van particuliere woning Lot gemeentelijk, politiek „interne ringsperceel" (10-12 mei 1940). van distributiekantoor tot voorkiemschuur van zaadopslagplaats tol verzameldepot van oud papier, en samen met het bij de jeugd zo bekende huurhuisje, waar Wim Sonneveld z'n „snoepcent"- inspiratie had kunnen krijgen, is hel dan gesloopt op vreedzame wijze, want niet altijd gebeurt dat zo! Tegenover de „leegte" der genoemde pand jes, slaat een in 1928 gebouwd, vrij hoog winkelhuis. De ambachtslieden die aan de nok van deze woning bezig waren, hadden een prachtig ge zicht op de eerste Thoolse brug, die kant en klaar op platboomde schepen kwam'aangevaren, onbewust van een latente vernielingsdrang, die achter eenvolgens Hollandse en Duitse genisten later op haar zullen botvieren Hoe wonderlijk is 't filosofisch vermogen der mensen, hoe sterk wisselend zijn instelling. Beschouwingen rijen zich als jaren aaneen, terwijl geen over gang bewust wordt waargenomen en ook de Sint Annalandse meester Kabbedijk, een uit Numansdorp gekomen bakkerszoon, gaf zich hier graag aan over Muzikaal, fantasierijk en geestdriftig is onderwijzer Cornelis L. Kabbe dijk, die de eerste twee decennia dezer eeuw hier in genoemde functie werkt, en z'n leerlingen zijn erg op hem gesteld. Een beste kerel, meneer Kabbedijk. behalve voor de enkelen die hij minder goed mag lijden; deze zijn nog niet gelukkig, wanneer een noodgedwongen of toevallige confron tatie met hem plaatsvindt Aan dezelfde school werkt juffrouw Van Gorsel. Als haar klas zingt, wipt vaak een belangstellende meester Cornelis even binnen, zangkunst bewonderend, en onderwijzeres Helena Philippina, z'n toekomstige echtgenote hevig doen blozend; Vooralsnog leeft heer Kabbedijk, als vrijgezel op kamers aan de Voorstraat, vlak bij de haven hoogte, en naast het linkerraam staat z'n piano, niet ver van de plaats, waar een klein gepostuurde gemeenteambtenaar, heel nauwgezet zijn taak verricht. Tussen laatstgenoemde, en een vrijwel even kleine Kabbedijk. botert het al lang niet best, en van lijd tol lijd wordt deze vete „muzikaal omlijst" Onder 't twaalf uur slaan rept zich meester Sam ter toren. Zorgvuldig trekt hij na opening de sleutel uit de deur, anders zou het kunnen gaan als gisteren, toen schooljongens hem tijdens 't klokluiden opsloten, en hij zo doende z'n middageten misliep De school is thans uit, op straat spelen, Met man- en paardekracht ..verrolde" aannemer Soeters heer Van den Heuvels „hoofd kwartier", ,.'t Jachtlust" geheten. Vele ponden groene zeep uit een nabij buurtwinkeltje. bereidwillig gehaald door de jeug dige Griet van L. (tweede meiske-met-hoed van rechts), zorgden voor een „gesmeerd' verloop. Onderwijzeres Lena van Gorsel, een charmante Oud- Vossemeerse. Het was me de „verhuizing" wel. Even rust men uit in de Achterweg (Weststraat), poserend voor het te transporteren „jachtchalêt". eer ze naar huis afzakken, nog wat kinderen, en meneer Kabbedijk wil juist 9 aan tafel gaan, als hij in het spionnetje z'n ambtelijke „vriend" in aantocht ziet Prompt springt hij achter de piano, en pesterig-vrolijk begroeten als zo vaak, de tonen van het toen alom bekende „Heb je niet, de kleine Ko gezien?' onze zich kennelijk in zelfbeheersing oefende ambtenaar. Buiten hangen nog wat grotere schoolbengels rond. Ze kennen zowel het 1 lied als de situatie waarin het thans weerklinkt, en „supportend" voor hun meester, zingen ze uit volle borst, de regels „afbijtend" als marcherende, militaire Duitsers: „Heb j'em niet zien lopè, Met z'n kromme potè Onderwijl onze zo geplaagde, purper aanlopende medeburger driftig heen stapt, doet lachend meester Kabbedijk het met balletjes versierde lancaster wat opzij, om prijzend z'n „koorknapen" toe té knikken Strikt genomen waren dit soort plagerijtjes weinig stichtend, en vooral pedagogisch minder verantwoord, maar hel was nu eenmaal een tijd, waar in hier als elders bepaalde autocratische gemeentefiguren niet steeds even rechtschapen bleken. terwijl anderzijds tal van mensen, uil gezins verantwoording etc., hiertegen spreken noch handelen durfden Zekere maatschappelijk onafhankelijken dér gemeenschap, waren derhalve „woord voerders" in deze, en in dit licht bezien kan men beter begrijpen, hoe alge meen verlossend het voor velen aandeed, wanneer een of andere „dorpspo tentaat" ongezouten de waarheid werd gezegd, en hoe men lachte, als bij voorbeeld meester Kabbedijk ten gemeentehuize, de halve cent die z'n salaris completeerde, hoofs teruggaf aan „zijn" ambtenaar, vriendelijk be- geleidl met: „Voor je dochter's spaarpot, beste man," een maandelijkse „geste", die de „begunstigde" periodiek aan de grens van een heroerte bracht. Op dinsdag 4 augustus 1908 viert Sint Annaland uitbundig feest, want j.l. zondag werd de algemeen beminde koningin-moeder Emma vijftig jaar. „Aan de Moeder-koningin" heet hel door de heer Kabbedijk, speciaal voor deze dag geschreven leestlied: ..Pas ben 'k uil de veeren gekropen, Of reeds hangt de vlag uit ons raam. Ter eer van de Landsmoeder Emma: Een eere- saluut voor dien Naam!" Onderwijzer-„Accelerando"-dirigént E. J. Soeters laat zich hierin evenmin onbetuigd. Op de wijs van „Iö vivat" dicht hij: „De Moederkoninginne is. Nu vijftig jaren oud maar een enige jaren ouder lied van hem, 'gemaakt voor een heel andere gelegenheid, werd dooi de jeugd geestdriftiger ontvangen „Het is feest in de school nu, zie hoe vrolijk ik kijk, Kwam z'n pretje nog vaker, 'k was m'n vrienden te rijk. Dal het leren mij nut is, ja 'k geloof het wel graag, Maar was 't altijd maar leren, 't werd op 't laatst mij een plaag Zo schrijft O]) zekere zomerdag rond de eeuwwisseling, op de bekende wijs van een vogel die gevlogen komt, meester Lambrecht zijn schooljeugd- lied, ter huldiging straks, der Haagse, hier jaarlijks met gezelschap ter jacht komende heer Van den Heuvel. Deze toont zich steeds royaal, en het lied der dorpsjeugd is hier psychologisch op gerichtOnze Haagse jager beschikt te Sint Annaland over een eigen „hoofdkwartier", ,,'l Jachtlust" geheten, een houten gebouwtje dat, oorspronkelijk geplaatst achter de (la tere) Julianastraat. over een tijd gaat „verrold" worden naar de Dorpsweg (Bierensstraat), vlak bij de molen. Geweldig konden de festifiteiten zich daar ontplooien: Als heer Van den Heuvel die dag op 'l dorp arriveert, klinken zingende kinderstemmen hem begroetend tegen, en ontroerd een traan wegpinkend, beluistert hij hel in de brave Van Alphen-stijl weergal mende „Beste heer Van den Heuvel, wij zijn allen voldaan, 2 Hoor ons lustige zingen, maar eens eventjes aan. Mocht een haas in de strik zijn, 'k maak hem los heel gezwind, J Geen patrijs wil ik storen, als een recht dankbaar kind 1 Kinderzang en „Accelerando"-muziek, belegde broodjes en volle wijnfles sen vuurwerk en jolijt, wildbraad en jenever speechende jagers en lichtelijk verheugde, huiswaartsbegeleide dorpsnotabelen en ter omlijsting van dit zo levendige Rubens-tafereel, zingt welgemeend-hopend de toekomst van Sint Annaland: „Lang nog zullen wij denken, aan dees feest'lijke dag, Dal meneer nog maar dikwijls, hier ter jacht komen mag!" Volgende week: (NADRUK VERBODEN) DE ZWARTE MERELS VAN HET OUDE KERKHOF -1 IÉ is./iïS - - -V ÉÉIÉɧ

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5