Pony-rijden Gematigde waardering voor ministers maatregelen Kruiswoordpuzzel Kledingmagazijn DEN ENGELSMAN Uitzonderlijke Herfst Voorstraat 15 - SINT-ANNALAND - Tel. 01665-490 Verontwaardiging over de fruitteeltsubsidie in Frankrijk ADVERTEERT IN DE EENDRACHTBODE Wilt U een mooie mantel in zwart, grijs of gekleurd? Komt dan eens even binnen en u zult zien, dat u niet tevergeefs kwam. REGENJASSEN, de GRONINGER 5 wol Terlenka en katoen Terlenka al vanaf 58.netjes afgewerkt. In COSTUIIMS en PANTALONS een keus die u beslist overal niet vindt en van de betere fabrieken JAPONNEN, Jeugdige modellen, maar ook voor de oudere dames met speciale heupwijdte. Bel of schrijf ons even en wij komen u halen of bij u aan huis. Woensdagsmiddags gesloten, maar vrijdagsavonds tot 9 uur open. W eerpraatje (van onze weerkundige medewerker De herfst, die we dit jaar beleven, is in warme lucht uit zuid tot zuidoost. Doordat meer dan een opzicht uitzonderlijk te noemen In de eerste plaats vanwege het ontbreken van regen. Tot begin deee week was er in De Bilt sinds in september nog niet meer dan 13 mm neerslag gevallen, plaatselijk in Zeeland 6 mm. Dit is een onbetekenend plasje vergeleken met de normale herfst- hoeveelheden in Nederland 214 mm. Begin deze week behoorde de herfst van 1969 met die van 1920 nog tot de droogste van de laatste 2J^ eeuw. Ook de temperatuur is stevig uit de band gesprongen. Eind vorige week werden op een vrij groot deel van het Europese continent middagwaarden van 19 tot 21 graden af gelezen, terwijl 13 14 graden normaal is. De plantenwereld liet niet na te reageren op deze gunstige temperaturen. De aardbeien rijpten voor de tweede maal en het gras groeide er lustig op los. Boeren in Zuidwest- Engeland en Wales verbaasden zich over het snelle tempo van de grasgroei. De regen, die daar van tijd tot tijd viel, heeft dit zeker bevorderd. De luchtdrukverdeling, die dit uitzonder lijke weertype bewerkstelligde, werd geken merkt door een zeer stabiel hogedrukgebied boven het contingent van Europa. Het be heerste de circulatie ook in de hogere niveaus, waardoor Oceaandepressies ge dwongen waren hun koers ten westen van Ierland te verleggen naar het noordoosten. Ze beinvloeden daardoor alleen het weer in het westelijk deel van de Britse eilanden. Tussen hoge en lagedruk lag -West- Europa aanhoudend in een stroming van de lucht vrij droog was, viel het eind vorige week met de mistvorming mee. Alleen in de nacht en ochtend deden zich plaatselijk zware mistbanken voor, maar tot een geheel sombere dag kwam het niet. Op de meeste plaatsen lost de mist voor negen uur a half tien op. Nu is er in het najaar niet zo veel voor nodig om het weer van het ene uiterste in het andere te doen vallen van stralend zomer weer naar somber, triest en soms nattig weer met lagere temperaturen. Aanvoer van wat vochtiger lucht of een afzwakking van de wind geven daar vaak de stoot aan. We hebben eens gekeken naar het weersverloop in het latere gedeelte vroegere zeer warme oktobermaanden. Daardoor kozen we de extremen uit 1959, 1949 en 1921. OMSLAG In alle gevallen deed zich in de laatste dekade een omslag voor, die leidde naar regenachtige en vaak ook stormachtig weer. Het zal ons benieuwen of de natuur ook Oktober 1969 in eenzelfde richting gaat dirigeren. Tijdens het vorige weekend leek alles nog pais en vree. Dat mooi weer in het ene gebied vaak samenhangt met slecht weer in het ander, zou kunnen blijken uit de zware overstro mingen, die Tunis hebben getroffen (ergste regens van de laatste 100 jaren). Deze deden zich voor juist in een maand waarin het hogedrukgebied boven het Europese conti nent zo n overheersende positie inneemt. (Nadruk verboden) Het is goed om ons bij alles wat we in het leven doen af te vragen, wat het beginpunt is en wat het einde en waartoe we iets doen (of laten) en wat dus het doel is van de handeling. Als we over pony-rijden spreken, kunnen we uitgaan van de ruiter en van de pony. En in dit geval willen we met de laatste beginnen. We realiseren ons meestal niet of nauwe lijks, dat er veel meer ponyrassen bestaan dan paardenrassen en we denken er vaak helemaal niet aan, dat de paarden, tot voor kort de grootste krachtbron en de snelste voortbewegingsmogelijkhcid van de mens. door teeltkeuze en door veredeling veelal met Oosters Bloed, hetwelk we vaak als „Arabisch" aanduiden) uit de in het wild levende, uitsluitend op de natuur en de natuurlijke voedselbronnen aangewezen pony gefokt werden. Het gecultiveerde paard is niet alleen gedomesticeerd maar stellig ook in de meeste gevallen gefokt met een zeer bepaald doel, waarbij we alleen maar be hoeven te denken aan bv. het zware trek paard en het renpaard om de verschillen duidelijk voor ogen te stellen: trekdier en rijpaard. En het is dus wel vanzelfsprekend dat de pony, natuurdier als hij is, het meest voorkomt in ongecultiveerde en minder be volkte gebieden, verspreid over vrijwel de gehele wereld. In Europa kennen we nog maar enkele landen, waarin pony's voorkomen:: in Duits land de Dülmener Wildpferde (in West- falen), in Frankrijk de Camargue Pony's in de Rhone-delta (denk maar aan de Zondag avondfilm!) en in Engeland zelfs diverse rassen, die allemaal nog min of meer in het wild leven, in bosrijke en heuvelachtige, vrij natte streken en soms zelfs in barre, woesce en gure omgeving. Het is duidelijk, dat die pony's daarvan de kenmerken dragen: niet alleen zijn ze „winterhard", maar bovendien verschillen ze allemaal een beetje naar de aard van de streek, waarin ze al eeuwen en eeuwenlang voorkomen. Als we een grove indeling mogen maken naar de mate van de in ons land voorkomen de Ponyrassen, dan blijkt, dat de kleinste, het meest verspreide, het grootst in aantal zijnde en het oudtst-geimporteerde de Shetlander is. En er zijn nog heel veel, vooral landelijke, ponyclubs, die op deze kleine, dappere diertjes bereden zijn Maar wat blijkt: als je een foto van een trekpaard (bv. een Zeeuw) legt naast die van een „Shetje (en je er voor gezorgd hebt, dat de foto is ge nomen in bv. een weiland zodat er dus geen vergelijkingsmateriaal voor de grootte is), dan is de een, voor wat de „bouw betreft, biina precies gelijk aan de ander en zo is er' dus feitelijk alleen maar een verschil in grootte We behoeven er niet lang over te praten om het er over eens te worden, dat een Zeeuw geen rijpaard is (al zijn er in Zeeland prachtige ringstekerijen in kos- schillende dieren, óók in aard en behande ling en je moet een pony bekijken met pony en niet met „paarden-ogen"! Door die krui singen met Oosters Bloed zijn die Welsh Pony's weliswaar echt „mooi" geworden, maar hebben ze veel van hun echtheid ver loren en zijn ze vaak te heftig om door een kind te worden bereden. Ook in Engeland zijn ze meest „show pony's". Dan zijn er nog enkele tientallen Conne- mara Pony's in Nederland .afkomstig zowel van het Engelse, als van het Ierse Stamboek. Ierland is hun vaderland. Al vrij lang ge leden begon de benkende importeur S. Pruy- kemaker uit Wassenaar met de invoer, maar een daverend succes is het nimmer geworden En van de echte pony-eigenschappen is, ook volgens de Britten zelf, nog maar uiterst wei nig over. We belanden tenslotte bij het oudste en grootste pony-stamboek in Nederland, de .New Forest Pony's en al uit de resultaten van de diverse wedstrijden gedurende een aantal jaren valt duidelijk te constateren, dat déze pony het meest succesvol is voor de jeugdruiterij. En het is zelfs zó, dat juist ook deze pony de New Forester, vanwege zijn grote be trouwbaarheid en gemakkelijke tempera ment het meest gebruikt wordt voor het re- validatierijden door gehandicapten. We hebben het „begin" van pony-rijden gezien: we weten nu, waar we met een pony aan toe zijn, en kennen, globaal, het verschil tussen de in Nederland voorkomende ras- sen. Als „eindpunt" zien we het onderhoud en de verzorging van de pony en we willen er in dit bestek alleen maar op wijzen, dat K ha weidegrond, wat bijvoer van „brok jes" (en in de winter hooi) en een onder komen zoals b.v een schuilhut van de Heide- mij. ruimschoots voldoende zijn. En nu nog iets over het „doel". Het doel van pony-rijden. Dat is: het rijden door kin deren op een pony (of er achter). In enkele zinnen gezegd: a) een kind is kleiner dan een volwas sene: b) een kind heeft minder ervaring dan een volwassene. Als we zes jaren zijn geworden en we willen lenen fietsen, maar alleen maar „de beschikking" over Vader's fiets hebben, dan knikken we de rechterheup onder de stang door, maken een clowneske kronkel in ons lichaam, heffen de handen tot schouderhoog te om het stuur te pakken en dansen mee op de ronddraaiende pedalen. We lappen het hem wel, maar het past niet: we zijn te klein! En als we vaders fiets zonder ongelukken hebben thuisgebracht komt er misschien een kinderfiets! Tot voor kort waren de groten er nog niet achter ,dat een kind de bewegingen van een paard niet kan „uitzitten" eenvoudiq- weg, omdat een paard te groot is. En toen kwam de pony! Omdat een kind minder ervaring heeft, moet hem die worden bijgebracht; moet hij leiding hebben en instructie en moeten we de eisen niet te hoog stellen. Vanzelfsprekend is het noodzakelijk, dat ervaren en beproefde krachten les geven en zeker niet onder het mom van: „Het is toch maar voor kinderen" Als de basis fout is, krijgt men die fouten er heel moeilijk uit! We volstaan voorlopig met een losse, soepele, gemakkelijke en na tuurlijke „zit", zodat het kind zich te pony even goed thuis gevoelt als op zijn twee stevige benen. En we proberen er voor te zorgen, dat het kind de pony niet plaagt en/of hindert. We vermijden de lintjes- en wedstrijdkoorts van de ouders en we hebben de ge lukkigste en gezondste kinders als ze, frank en vrij, in spijkerbroek en bloes of trui, met hun vriendje hun kameraadje, de pony, mo gen rijden en rossen door de wijde wereld, door de heerlijke natuur op de natuurlijke wijze, die de mens is gegeven. En daarmee leggen we dan de grond slag voor een later, goed leven: we vor men kleine karakters tot kameraadschap, sportiviteit, durf, liefde voor alles, wat leeft en we maken jonge lijven tot lenig, sterke, oer-gezonde kinders! Samenwerkingsbestuur C.B.T.B* Tijdens de bijeenkomst van het samenwer- kingsbestuur van de Zeeuwse CBTB en de CBTB Holland-Brabant is - hoe kan het anders - uitvoerig gesproken over de maat regelen, die de Minister van Landbouw heeft toegezegd om de fruitteelt een helpende hand toe te steken. De waardering van de toegezegde maat regelen werden echter zwaar overschaduwd door het inmiddels binnengekomen bericht, dat de Franse regering besloten heeft een subsidie te verlenen van 12 cent voor elke kg. Golden Delicious, die worden verhan deld in de periode van 15 oktober tot 15 januari 1970. Op de verleden week maandag, gehouden samenkomst met het bedrijfsleven, deelde de minister nog mede, dat er van concur rentie vervalsende subsidies in Frankrijk geen sprake was. Hoe is het mogelijk, dat twee dagen later ons dit bericht bereikt. En hoe is nu, na dit bericht de reaktie Frankrijk zelfs 12 cent subsidie gaat geven. Het is wel duidelijk, dat er zo wel van een open markt sprake is, maar beslist niet van een gezamenlijke markt met ge lijke kansen. Het bestuur besloot dan ook haar veront waardiging niet onder stoelen en banken te steken. De minister, die verleden week maan dag nog stelde, dat die concurrentie-verval- sing nog wel mee viel, draagt nu toch wel een zware verantwoordelijkheid met zich mee en zal moeten proberen dat deze con- currenBiei-vervalsing direkt ongedaan ge maakt wordt, of dat er voor ons land ook een gelijkluidende regeling getroffen wordt. „DE BRAVE HENDRIK?" Volgens het CBTB bestuur lijkt het er op dat Nederland de Brave Hendrik wil spe len in het EEG-verband. De andere spelers nemen de spelregels niet zo nauw. Frankrijk devalueert, Duitsland revalu eert om nationale redenen. België en Italië tuum) en we mogen nu ook concluderen dat dat er een zekere mate van waardering was de shetland-pony als kinder-rljpony ook voor de maatregelen, die de Minister heeft minder geschikt is. De gangen zijn wat kort aangekondigd. van de minister?, aldus het CBTB-bestuur. stellen de invoering van de B.T.W. uit GEMATIGDE WAARDERING I omdat bun, d\l b,eter te Pas k°™f- t-.. 1 Frankrijk besluit zomaar 12 cent subsidie Tijdens de vergadering, welke onder lei- tp vcrstrckken om haar te voorraad ap. ding stond van de heer A. Biesheuvel, bleek pe]s wa{ snc]|er {e ruime° Nederland lijkt zich steeds netjes aan de door de in het algemeen steile schouder, wat stotend door de steile kootstand (overgang van hoef naar onderbeen); ze zijn wat'moei lijk wendbaar door de korte zware hals. Maar in fruitbedrijven zijn ze onmisbaar en als „speelgoed" zijn ze hun gewicht in goud waard! Er zijn in ons land een paar honderd In landers, uiterst brave dieren, die, tot voor de komst van de jeep aldaar, door de IJs landse boeren voor alles en nog wat werden gebruikt. Ze hebben een dood-rustig temperament en worden hier vooral op de Veluwe en in Brabant voor licht landbouwwerk gebruikt Maar door hun flegmatieke aard (ze stap pen liever dan dat ze draven en ze vinden galop echt wel vermoeiend!) kun je er niet zo heel veel mee bereiken. Al zijn ze zó gewillig, dat je, als je 's morgens „Hort" hebt geroepen en je vergeet „Ho" te zeggen, je 's avonds nog steeds (in stap) aan het rijden bent. Een pony, die niet helemaal ,echt" meer is, komt uit Wales en heet de Welsh-pony Hij is een lust voor het oog, misschien juist voor de paardenliefhebber, omdat die in hem duidelijk het Oosterse Bloed kan onderken nen. Maar daarmee raken we tegelijkertijd de kern van de zaak: vergis je niet: een pony en een paard zijn twee geheel ver- De deur is op een kier komen te staan en voor een aantal fruitbedrijven is zo enige hulp toegezegd. Dat deze maatregelen voor slechts een beperkt aantal bedrijven enig soulaas zal bieden is de reden, dat de waardering wat getemperd is. Aan veel gerechtvaardigde verlangens van het georganiseerde bedrijfsleven kon of wilde de minister niet tegemoet komen. Ook de uitvoering van de maatregelen roepen nogal enkele vragen op. De overbruggings-kredieten zijn alleen toe gezegd voor jonge levensvatbare bedrijven, doch wie bepaalt de norm? Het is bepaald niet zo, dat de gehele fruitteelt hier mee is geholpen. Wel heeft de minister door deze maatre gelen al duidelijk onderkend, dat de fruit teelt in een noodsituatie verkeert. De basis is nu aanwezig om de deur ver der open te breken. VERONTWAARDIGING De gematigde waardering is wel zeer ruw verstoord door de Franse mededeling over de subsidie van 12 cent per kg. De toch al uit zijn lood geslagen fruit teler, zal het nu helemaal niet meer begrij pen. De Nederlandse minister wilde zelfs de interventie-regeling niet gelijk trekken met die van Frankrijk en nu hoort hij dat regels te willen houden, maar dreigt het spel te verliezen. Wanneer in november a.s. in Den Haag de E.E.G.-top bij elkaar komt, zullen daar harde noten gekraakt moeten worden en de wissels drastisch worden omgezet, want de E.E.G. staat op een dood spoor en ijlt zo haar ondergang tegemoet. MEER OMSCHOLINGS MOGELIJKHEDEN CREëREN Zeer veel aandacht werd ook geschonken aan de omscholingsproblematiek van hen die de landbouw willen of beter gezegd „moeten" gaan verlaten. Voor de oudere ondernemer is het vrijwel zeker, dat er in het arbeidsproces voor hen ge*n plaats meer zal zijn. Doch voor hen, die tussen de 30 en 50 jaar zijn is het enorm moeilijk andere werk gelegenheid te vinden. Men heeft meestal alleen een landbouwkundige opleiding ge had, waarmee je in deze samenleving wei nig begint. Nu zijn er reeds omscholingsmogelijkheden in een aantal technische vakken ,doch het blijkt reeds, dat vele ex-agrariërs zich niet tot deze beroepen voelen aangetrokken. Waar anderzijds deze agrarische onder nemers jaren achtereen geheel zelfstandig hebben gewerkt is het voor hen ook bijzon der moeilijk als omgeschoold arbeider in de fabriek te gaan werken. De weerstanden zijn dan terecht zo groot LET OP uw voordeel 1 2 krop sla 30 ct. Andijvie 45 ct per kg. Bloemkool 49 ct. per stuk, Mandarijntjes 10 voor 1.10 en 7 voor 1.10. Sinaasappels 10 voor 135 ct. Bananen 2 pond voor 98 ct. Heel blik peren op sap 147 ct. J. Aalbrechtse, Bak- straat 1, Tel. 487. TE KOOP i.p.st. verkerende auto Opel Kadet, 46000 km gelopen, bouwj. 1.964, bij mevr. P. Scherpenisse-Goedegebuure, Langeweg 3c, St. Annaland, tel. 01665-323. VERLOREN: gouden armband tegen flinke beloning terug te bezorgen bij M. Suurland, Maria van Nassaustraat 26, Scherpenissc. TE KOOP z.g.a.n. wandel wagen met zak, Pr. Christina- straat 1, Tholen, Tel. 01660-733 De spanning stijgL Met volle concentratie zijn ze aan het oefenen, want over enkele dagen is het zover. !n de krant is een en ander reeds aangekondigd en de belangstelling zal dus weer groot zijn. Al het nieuws over het verenigingsleven en dergelijke ge beurtenissen kan men vast en zeker vinden in het plaatselijk nieuwsblad. Begrijpelijk dat het adverteren in een blad, dat zich zó mag verheugen in de algemene belangstelling, succes oplevert. van deze krant wil men niets missen, geen letter Publlkatle van de Nederlandscho Wltfuwtbl Jidr>er» dat men liever tot het uiterste doorgaat op zijn bedrijf dan deze stap te nemen. Het bestuur besloot daarom te pleiten voor een breder omscholings- en begeleidings- beleid voor hen die de landbouw willen gaan verlaten. Getracht zal worden hieromtrent een rap port met daarin opgenomen de richtlijnen voor een eventueel te voeren beleid samen te stellen. Bij de bespreking van de diverse organi satorische zaken, nam het bestuur met vreug de kennis van de goedkeuring van het Ministerie van Onderwijs voor het lokalen- plan voor de nieuwbouw van de Christe lijke Nijverheidsschool voor meisjes te Goes. Eveneens is goedkeuring ontvangen tot aan koop van 6000 m2 grond aan de Fruitlaan te Goes, alwaar de nieuwe school van 16 klassen zal worden gebouwd. HORIZONTAAL I, landbouwwerktuig 3 familielid 6 Europeaan 9 pers. voornaamw. 11 soort vogels 14 scheepsterm 16 uitroep 17 familielid 18 voorzetsel 19 de onbekende 20 aanw. voornaamw. 22 moeder 25 hetzelfde (afk.) 27 vruchtbare plaats 28 plaats in Duitsland 30 stel 31 eerwaarde heer (Lat. afk.) 32 bergplaats 34 vat 35 Chinese maat 36 rivier in Brabant 37 geestdrift 40 strafwerktuig 42 voor 43 keukengerei 44 watertje 47 inhoudsmaat 50 N.V. (Fr. afk.) 51 inhoudsmaat (afk.) 52 noodsein 54 gewicht (afk.) 55 eerste persoon (afk.) 57 plant 58 waterdier 60 plaats in de Betuwe 61 eenh. v. kracht (afk.) 62 meisjesnaam 64 plaats in Italië 66 heilige (afk.) 67 voorzetsel 69 gevangenis 70 op de wijze van 71 land in Europa 74 gelijke 78 de onbekende (afk.) 79 vreemde munt 80 filmmaatschappij 81 bekende motorraces (afk.) VERTIKAAL 1 maanstand (afk.) 2 plaats in Spanje 3 onder andere (afk.) 4 Engelse afstandsmaat 5 als eerder (afk.) 6 voegwoord 7 sprakeloos 8 voorzetsel 9 vernuftig 10 voegwoord 12 uitroep 13 ijverig 14 plaats in Drente 15 het Romeinse rijk (afk.) 19 gevangenis 20 deel v. Sumatra 21 pers. voornaamw. 23 meisjesnaam 24 heilige stier 26 spoedig 29 zeepwater 33 breedvoerig 35 seepel 38 gevangenis 39 zwaardvis 40 klierstof 41 aanzien 44 hoender 45 nobel 46 loterijbriefje 48 deel v. e. trap 49 rechtsgebied 50 vruchtennat 52 houding 53 glazen uitbouw 56 staatsbedrijf 58 geogr. aanduiding (afk.) 59 ambtshalve (Lat. afk.) 63 oosterse jongensnaam 65 kreupel 68 titel (afk.) 70 pers. voornaamw. 71 voorzetsel 72 soort onderwijs (afk.) 73 windrichting (Eng. afk.) 75 bijwoord 76 zangnoot 77 Frans voegwoord

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 3