EENDRACHTBODE Oranje en Amsterdam Tentoonstelling „25 jaar Zeeland'' Onveranderd geschots-tarief voor 1970 Negen mille meer uit opbrengst bebouwde eigendommen Raad koos .,De Casembrootschool" voor nieuwe onderwijsgebouwen Gemeentewerkman en havenmeester benoemd Er is weer een woonruimtecommissie En een ongewijzigde straatbelastingverordening Raiffeissenbank leent voor derde kleuterlokaal 5e JAARGANG No. 49 30 OKTOBER 1969 VIERDE BLAD Waterschap Tholen EIND JANUARI IN THOLEN In het begin van de 80-jarige oorlog deed Amsterdam niet mee Spaansgezinde stad deed de opstand bijna mislukken Met een post voor onvoorziene uitgaven van 44.082,44 kon gisteren het bestuur van het waterschap Tholen aan de algemene vergadering een sluitende begroting 1970 aanbieden. Wat daarbij vooral voor iedere ingelande op Tholen en Sint-Philipsland belang rijk is iedereen is ingelande dat het geschot voor het begro tingsjaar niet naar boven moest. Dat wil zeggen een heffing op de bebouwde eigendommen in de streek van 25 van de belastbare opbrengst voor de grondbelasting en voor de ongebouwde eigen dommen 75,voor het eiland Tholen en 95,40 per hectare voor Sint-Philipsland (oude Polder), terwijl de dijken met 11. per hectare worden belast. II kunt het ook zo doen, dat u de aanslag 1969 bekijkt en indien er dan in de bebouwde eigendommen zo min als in de onbebouwde geen wijzigingen zijn gekomen, dan krijgt u eenzelfde aanslag. oorzaakt door het vermoedelijk gunstig slot Dat de waterschapslasten niet verhoogd behoeven te worden komt o.a. door het feit dat het geschot voor gebouwde eigendommen in 1969 al 9000,meer heeft opgebracht en dat moet weer gezocht worden in het feit dat het woningareaal in het gebied werd j van de dienst 1968. WEG VERBETERING vergroot, o.a. door de ratiowoningen. Verder was van belang, dat er een on- derhoucls-uitkering voor de zgn. quartaire wegen kwam van 88.139,50. In 1970 kon dat nog eens zes mille hoger worden geraamd In 1969 is ruim 10 kilometer quartaire wegen van het totaal van 99 kilometer ver beterd. Verder is er voor het eerst groting een post ontvangsten opgenomen van 22.000,te ontvangen van het Rijk in de kosten van de waterhuishouding, de zgn. doeluitkering. Bij dit alles is voor de eerste maal ook het vml. waterschap Sint-Philipsland opge nomen en inbegrepen. Aan de uitgaven kant stegen de kapitaal- lasten belangrijk door verbetering van de wegen. De algemene kosten gingen omhoog vanwege de gestegen jaarwedden voor dijk graaf en gezworenen. De gewone dienst van de begroting 1970 van het waterschap Tholen sluit op een bedrag van 2.768.308,91. De geraamde in komsten op de kapitaaldienst zijn 2.701.707,64, de uitgaven 2.713.359,.05, met dus een nadelig slot van 11.651,41. De saldi reserve stijgt dan echter ten opzichte van 1969 met ongeveer 44.000,ver- Een post van een ton is opgenomen voor verbetering van quartaire wegen in district V (Stavenisse) en district VII (Oud Vosse- meer)Ook worden wegen verbetering in dis trict VIII (Sint-Philipsland), waartoe f 300.000,- is geraamd, j Behalve begrotingsvaststelling en dat van het geschot komt ook in behandeling een verzoek van de gebr. P. en M. J. M. Smits, i Keetenweg 4 Stavenisse cm in aanmerking te komen voor de pacht van een perceel zee dijk, terwijl overschrijven van pacht wordt gevraagd door J. Hommel op B. M. Ver- bogt te Tholen van een tweetal percelen wciland-karreveld. Pachtoverschrijving werd eveneens ver zocht door Jac. Rijstenbil op naam van S. de Jong te Scherpenisse. Verder van J. A. Geluk ten behoeve van A. M. Geluk te Tholen De heer A. P. Steketee te Yerseke wil bij wijze van preef twee jaar de buitendijkse gronden nabij Gorishoek langs de Nieuwen- dijk huren voor uitoefening van de mossel cultuur. Hoewel daar ook aan palingvis serij wordt gedaan blijkt het geen bezwaar te zijn. Een rekening-courant overeenkomst kan worden aangegaan voor een miljoen maxi maal. En een geldlening van vijf ton. Vanaf 1 november a.s. tot omstreeks maart 1970 zal in zes Zeeuwse gemeenten (steeds voor circa veertien dagen) een tentoonstel ling worden gehouden onder het motto ,,25 jaar Zeeland". Aanleiding tot het organi seren daarvan is geweest het feit, dat in de herfst van 1944 - nu een kwarteeuw ge leden - het grootste gedeelte van Zeeland van het Duitse juk werd bevrijd. De tentoonstelling omvat enkele honder den - deels historische - foto's uit de be- vrijdingstijd en direct daarna (b.v. de inun datie van Walcheren) en de verwoestingen in Zeewsch-Vlaanderen), alsmede veel ma teriaal in de vorm van pamfletten, proclama ties, kranteartikelen e.d. Dit materiaal is afkomstig van het Rijks instituut vcor Oorlogsdocumentatie in Am sterdam, het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, van een aantal gemeenten en particulieren en van de Canadese ambassade. Van laatstgenoemde is er een serie goed deels unieke foto's over het Canadese aan deel in de bevrijding van Zeeland. Aandacht wordt ook besteed aan de vol gende perioden in Zeelands recente geschie denis. die men kan aanduiden als perioden van herstel, van nieuwe stimulansen en van uitbouw. Het spreekt wel vanzelf, dat in deze onderdelen de watersnood van 1953 en de impulsen, die de daarna gevolgde uitvoe ring van de Deltawerken gaf, niet ont breken. Van de huidige periode worden even eens allerlei aspecten van Zeeland getoond. Het materiaal brochures, foto's, kaarten, tekeningen etc. - is daartoe zoveel mogelijk in rubrieken onderverdeeld: landbouw, 'land schap, stedeschoon, industrie, recreatie, ver bindingen e.d. De bezoeker zal hier o.a. enkele kaarten vinden, waarop de gemeen telijke indeling van Zeeland in 1944 en in 1969 is uitgebeeld. Soortgelijke kaarten zijn er voor wat betreft de polders en de water schappen. De tentoonstelling (met een vloeropper vlakte van ruim 120 vierkante meter) is ontworpen en opgebouwd door de heren N. A. van den Boezem, beeldhouwer, en W. F. Buijs, grafisch vormgever. De tentoonstelling is zodanig opgezet, dat zij in betrekkelijk korte tijd kan worden op gebouwd en afgebroken. Er is naar gestreefd de tentoonstelling geheel voor zichzelf te doen spreken: speciale toelichting is niet nodig. De gemeenten, waar de tentoonstelling zal worden gehouden, kunnen desgewenst van de in totaal 36 schotten of panelen 4 stuks gebruiken voor eigen actueel materiaal. Voor de be- en verlichting van de tentoon stelling worden 38 spots 'gebruikt. Beelden van bepaalde feiten en gebeur tenissen zullen in enkele gevallen door ge luid worden begeleid. Daartoe worden drie bandrecorders met kleine luidsprekers op gesteld. Er zal van authentieke opnamen gebruik worden gemaakt. Op een geschikte plaats op de tentoon stelling zullen dia's (ongeveer 50 stuks) worden geprojecteerd. Daarvoor wordt een automatische diaprojector opgesteld. In een van de schotten wordt een klein scherm aan gebracht. De dia's zullen verschillende as pecten van het huidige Zeeland weergeven. In de komende tijd zullen in de provincie zo'n 1500 affiches worden verspreid. De affiches - een ontwerp van de heer Buijs - worden in rood en blauw uitgevoerd en worden voorzien van de zakelijke gegevens over plaats en tijd van de tentoonstelling in de diverse gemeenten. Aan de bezoekers en bezoeksters van de tentoonstelling zal een folder worden uitge reikt, die in korte trekken de ontwikke lingen in Zeeland op velerlei gebied zal be schrijven. Aan het bezoek aan de tentoonstelling kunnen filmvertoningen worden verbonden. De provincie heeft de beschikking kunnen krijgen over een kopie van aflevering 19 van de bekende televisieserie ,,De Bezetting", welke aflevering geheel aan de bevrijding van Zeeland is gewijd. De film heeft een vertoningsduur van ongeveer een uur. Daar naast heeft de Canadese ambassade een filmpje (van ongeveer een kwartier) beschik baar gesteld. Dit behandelt het aandeel van de Canadese strijdkrachten in de bevrijding van Nederland Er wordt naar gestreefd om zo mogelijk de gehele schooljeugd (hoogste klassen ba sisonderwijs, mavo en verdere middelbare onderwijsinrichtingen en beroepsonderwijs) in de gelegenheid te stellen de tentoonstel ling te bezoeken. De burgemeester van de tentoonstellingsgemeenten hebben op zich genomen door inschakeling van schoolhoof den, directeuren enz. dit te bereiken. Zij zullen ook contact opnemen met de besturen van de omliggende gemeenten teneinde te bevorderen, dat de schooljeugd in die ge meenten een bezoek kan brengen aan de tentoonstelling. De zes Zeeuwse gemeenten, waar ,,25 jaar Zeeland" wordt gehouden zijn: Middel burg van 1 tot en met 16 november; Axel van 19 november tot en met 3 december; Oostburg van 6 tot en met 20 december; Vlissingen van 6 tot en met 20 januari 1970 Tholen (ruimte nog niet definitief bekend) van 23 januari tot en met 7 februari; Goes van 11 tot en met 25 februari. Het is niet uitgesloten dat daarna de tentoonstelling naar nog enkele Zeeuwse plaatsen zal gaan. Het is al weer wat jaren geleden, dat het had. huwelijk van onze Kroonprinses Beatrix met Tijdens deze koninklijke trouwpartij was Claus von Amsberg in Amsterdam plaats het, dat onze hoofdstad voor het eerst na lange jaren blijk gaf van een anti-Oranje- stemming. Zelfs al wil men aannemen, dat slechts een klein - zij het rumoerig - deel van de hoofdstedelijke bevolking daadwerke lijk provoceerde, toch moet men toegeven, dat dergelijke demonstdaties slechts dan kunnen plaatshebben wanneer de bevolking zich niet tegen de daders verzet. Dat bleek wel uit ervaringen, die korte tijd later de Provo's op Prinjesdag in Den Haag opdeden. Somigen van hen waren blij, dat de politie hen arresteerde, de Hagenaars zouden an ders vermoedelijk tot hardere maatregelen zijn overgegaan. Men kan zich afvragen of de Amsterdam mers, de provocaties tolereerden uit anti- Oranje-gevoelens dan wel omdat zij tegen „het huwelijk" waren. Hoe dan ook: De ver houding Amsterdam-Oranje is zich in de laatste tijd misschien aan het wijzigen, doch tot degene, die, wellicht ongerust, mocht denken, dat zich in deze verhouding een ge heel nieuwe ontwikkeling aan het voltrekken is, moge, tot geruststelling, worden gezegd, dat ook in dit geval er „niets nieuws onder de zon is". Amsterdam heeft, zolang Neder land en Oranje in relatie tot elkaar bestaan, nu een Prins of Koning toegejuicht, dan weer verguisd, nu eens Oranje Gesteund, dan weer tegengewerkt, nu eens Oranje ingehaald, dan weer weggejaagd. Hoofdstad en Oranjehuis, een geschiedenis apart. In een aantal artikelen willen we na gaan, hoe in de loop der Vaderlandse Ge schiedenis sympathie en antipathie in de ver7 houding Oranje-Amsterdam elkaar afwis selden. We willen beginnen bij het begin. VERDRAAGZAAMHEID EN GEWELD In de eerste jaren van de 16e eeuw, was Amsterdam reeds een bloeiend handelscen trum. Behorende tot het machtigste wereld rijk van Karei V was de stad gerechtigd om zaken te doen met alle Spaanse landen, waar door vele Indische waren de stad binnen kwamen. Deze handel spekte de Stadsschat- kist behoorlijk en Amsterdam werd rijk Hoe was de plaatselijke overheid in deze welvarende stad samengesteld? De Burgemeesters werden gekozen. Zeker, dat is waar, maar het aantal kiezers beperkte zich tot een kleine groep aristo craten Reeds toen hadden de „Regenten" het voor het zeggen, al had de Vroedschap - de gemeenteraad - wel invloed op de stadsregering. Toch was er geen klassetegenstelling. Groothandelaar en knecht, beiden moesten het van de handel hebben en daarom deed ieder zijn best om de stad tot groter bloei te brengen. Er heerste arbcidsvrede Maar echte vrede was er niet. Want na 1517 het „Lutherjaar" - voltrok zich in Europa een godsdienstige omwenteling. Dit gebeuren liet Amsterdam niet onberoerd, vooral door de vele handelsrelaties, die de stad met Duitsland had. Spoedig had de Duitse Kerkhervormer dan ook zijn aanhan gers in Amsterdam. Aanvankelijk nam de stedelijke overheid dat niet zo zwaar. Zelfs niet toen, in 1521, Karei V de „plakkaten" tegen de belijders van de „Nieuwe Leer" uitvaardigde. Wie niet al te driest optrad en in stilte zijn nieuwe geloof beleed, had niets te vrezen. Door deze tolerante houding van de stads regering zochten echter vele mensen, die met de Katholieke Kerk overhoop lagen, een goed heenkomen in Amsterdam. Aanhangers van allerlei secten en groeperingen trokken naar de stad. Zo ook de Wederdopers, een fanatieke secte, die door middel van geweld haar ge loof aan anderen wilde opdringen. Op revo lutionaire wijze wilden de wederdopers een „Godsrijk" stichten, waarvan de totale anar chie wel het hoofdkenmerk was. De Amster damse leider der Wederdopers, Jacob van Campen, noemde zich „Bisschop van het nieuwe „Sion", hoofdstad van het „Gods rijk in de Nederlanden"." Op de 10e mei 1535, tijdens de kermis ter gelegenheid van het feest van het Hei lige Kruisgilde, deden de Wederdopers een greep naar de macht. De opstand gelukte, het stadhuis werd bezet. De vreugde der opstandelingen was echter van korte duur. Overheid en burgerij sloegen de handen in een en heroverden alle bezette posten. De Wederdopers vonden in groten getale hun einde op het schavot. Deze mislukte aanslag heeft voor de stad Amsterdam verstrekkende gevolgen gehad. Velen, die voordien openlijk of heimelijk sympathiseerden met de Reformatie, schrok ken nu terug voor de, naar hun mening, uiterste consequentie daarvan. De stadsrei- gering werd vernieuwd en bestond nu uit mannen, die niets meer door de vingers zagen. De plakkaten werden uitgevoerd. Streng en zonder pardon. De Reformatie werd met kracht tegengegaan. Ketterij als zodanig werd een misdaad genoemd en ten strengste gestraft PRINS VAN ORANJE ONDERZOEKT KLACHTEN Toch groeide het aantal „ketters" in de hoofdstad. Vooral toen het Calvinisme tot in de lage landen doordrong en Amsterdam be reikte. Niet alleen de eenvoudige, maar ook de gegoede burgers van de stad waren heimelijk Calvinist. Uit de stadsregering werden telkens mensen weggezuiverd tot er uiteindelijk slechts een klein groepje re genten overbleef, dat een welhaast dicta toriale macht uitoefende, met alle gevolgen van dien. Van enige invloed van de vroed schap was geen sprake meer. 1 egen deze weinig democratische manier van regeren kwamen de burgers in verzet. Zij dienden hun bezwaren in bij de Land voogdes, Margaretha van Parma en de Landvoogdes droeg aan de Prins van Oranje, in zijn kwaliteit van Stadhouder van Holland, op de klachten te onderzoe ken. In 1565 bezocht de Prins Amsterdam. Hij wist gedaan te krijgen, dat de vroedschap weer iets te zeggen kreeg. De burgemeesters van Amsterdam staken echter een waar schuwende vinger omhoog: Pas op niet iedere aanklager is „zuiver in de leer". En zij hadden gelijk. Van de aanklagers wa ren er niet weinigen, die de „Gereformeerde religie" waren toegedaan - DE PRINS KOMT NIET, DE PRINS KOMT WEL Inmiddels hadden de Edelen het smeek schrift aangeboden en was Margaretha iets gezwicht voor de wensen van de aanhan gers van de „Nieuwe leer" Ook in Amster dam roerden „Les Gueux" - de Geuzen zich. De Grote Geus Brederode bezocht meer malen de stad. Hagepreken werden buiten de poorten van Amsterdam gehouden. Er had een „beperkte" beeldenstorm plaats. De burgemeesters stonden met de handen in het haar Weer werd een beroep op Oranje gedaan. Maar de Prins had wel iets anders aan het hoofd. Hij kwam niet. Een tweede beeldenstorm, uitgebreider dan de vorige, woedde in de stad. De stedelijke overheid, die zelfs niet meer op de Schutterij kon rekenen, stemde er in toe, dat de „Gerefor meerden" twee kerken mochten gebruiken. Op 15 december kwam de Prins van Oranje dan eindelijk weer in Amsterdam Bij zijn komst werden hij en zijn broer Lode- wijk zeer hartelijk ontvangen. Maar spoedig zakte zijn populariteit, want de Prins eiste uitvaardiging van de wetten van de landvoogdes. De Calvinisten moesten hun kerken weer afstaanLodewijk van Nassau trachtte nog de Calvinisten over te halen de „Augsburgse Confessie" aan te nemen, maar die poging mislukte. Op 20 januari 1567 verliet Oranje Amster dam, voor jaren Na dit vertrek heerste er chaos. Soldaten werden in dienst genomen, doch Koninklijke troepen mochten de stad niet in. Plotseling verscheen Hendrik van Brede rode weer op het toneel met het doel om van Amsterdam een bolwerk te maken van de „opstand". Na veel wikken en wegen werd Brederode inderdaad tot Kapitein van de krijgsmacht van Amsterdam benoemd. De Geuzenhoofdman riep de burgerij te wapen. Van Amsterdam zou de victorie beginnen. Toen kwam het bericht: Oranje is naar Duitsland uitgeweken. De moed zakte de burgers in de schoenen De opstand had niet eens een begin Bredero verliet, voorzien van een goed ge tuigschrift van de Burgemeesters, Amster dam en ging, na ook nog een schadever goeding van 8000 gulden in ontvangst te hebben genomen, naer Embden. Velen volg den hem. Een algemene 'uittocht van Gere formeerden had plaats. Op 9 mei 1567 bezetten Bossu en Noir Carmes met hun soldaten de stad. Amster dam werd bezet gebied. De alweer strengere wetten van de Landvoogdes werden weer stipt uitgevoerd. De „Raad van Beroerten" hield onafgebroken zitting, de brandstapel brandde zonder ophouden. De stadsregering beloofde trouw aan de inmiddels gearriveer de Spaanse bevelhebber Alva een gratis reis naar en vakantie in Engeland aan. SPAANSE VESTING De Prins van Oranje wachtte in Duits land zijn tijd af om tot georganiseerde tegenacties over te gaan. De le april 1572 noopten de Watergeu zen hem echter tot vervroegd optreden. Zij bezetten nl. Den Bricl. Vlissingen, Bergen, Enkhuizen, Mcdem- blik. Hoorn, Alkmaar, Edam, Monnikendam, Purmerend, Gouda, Leiden deze lange reeks en nog meer steden kozen voor de Prins en voor de Opstand Amsterdam niet En zo lang Amsterdam, de machtige ha venstad, geen Oranje-kleur bekende, was het succes van de opstand twijfelachtig. Graantoevoer voor heel Holland geschiedde via Amsterdam. Van Amsterdam uit ope reerden de Spanjaarden in alle richtingen. Indien Amsterdam voor de Prins had geko zen, dan waren de rollen precies omge keerd geweest.' Dan hadden de Water geuzen een goed toevluchtsoord voor hun schepen gehad. Dan zouden juist de opstan delingen van Amsterdam uit hun operaties hebben kunnen uitvoeren, dan was de pro viandering der opstandige steden verzekerd, geweest. Prins en Staten vormden een nieuwe regering, buiten Amsterdam om. Delft en Den Haag werden regeringszetels. EINDELIJK VOOR DE PRINS De andere steden begrepen de situatie maar al te goed en gaven Lumey opdracht om Amsterdam te veroveren. De Watergeu zen omsingelden de stad, in de hoop, dat de burgerij de bezetting zou overmeesteren en partij zou kiezen voor de belegeraars. Maar de Amsterdammers gaven geen krimp en Lumey moest het beleg opgeven. Na de veldtocht van Don Frederik, waar bij de Spaanse bevelhebber via Zutfen en Naarden in Amsterdam kwam, werd de stad pas goed bolwerk der Spaanse troepen. Van Amsterdam uit werd Haarlem belegerd en ingenomen. In die periode steunde Amster dam ten volle de Spaanse bevelhebbers. Niet van Amsterdam, maar van Alkmaar zou de Victorie beginnen. Alkmaar bleef voor Oranje behouden en de Spaanse vloot leed op de Zuiderzee de nederlaag. Alva's missie was mislukt. Hij verliet Amsterdam. De nieuwe bevelhebber, Requesens, werd echter met evenveel be reidheid geaccepteerd als zijn illustere voor ganger. Leiden werd belegerd en ontzet Ook de burgemeesters van Amsterdam raakten ontzet. Te meer omdat door hun houding de stad, die het van een open zee moest hebben, economisch in verval geraakte. Requesens stierf. De Spaanse Furie brak los. Rooms en onrooms, Spaansgezind en Oranjegezind, de burgers sloegen de han den ineen. Op 8 november 1576 kwam de Pacifi catie van Gent tot stand. De vreemde troe pen moesten worden verjaagd. De Staten van Holland werden door de Staten-Generaal als enige wettige regering benoemd in het gewest, waarin Amsterdam lag. En Amsterdam kon maar niet kiezen. De buregemeesters, bang voor de terugkeer der - inmiddels goed gefortuneerde - uitgeweken kooplieden, vreesden voor hun positie. Maar het tij viel niet te keren. Volharden in het standpunt der burgemeesters zou betekenen dat de stad zich volledig van de rest van het land zou isoleren, en dat zou voor de handel funeste gevolgen hebben. Oranje bracht zijn troepen tegen Amster dam in het geweer. Op 23 november 1577 werd een aanslag op de stad ondernomen. Weer werd Amsterdam door de Geuzen omsingeld. Thans met succes. Op 8 februari 1578 koos Amsterdam, zij het gedwongen, voor Oranje (NADRUK VERBODEN) RaacLverslag Sinf-Annaland Een half uur had de Sint Annalandsc gemeenteraad dinsdagavond nodig om de goed voorbereide voorstellen van het dage lijks bestuur en dat betekende een agenda van 23 punten af te werken. Veel discussie kwam er dus niet aan te pas bij de voltallige raad. Bij de toeken ning duurtetoeslag aan het gemeentcperso- neel met uitzondering van de mensen bij het onderwijs, secretaris en ontvanger was er het b en w voorstel om volgens de rijks regeling een minium van f 110,- en een maximum van f 260,- uit te kenen. De heer J. J. Mosselman (chu) voelde veel meer voor het advies van de ambte- narenvereniging. om een gelijk bedrag van f 140,- te geven zowel aan de hoger- als aan de lager gesalarieerde. De heer A. J. Kurvink (sgp) was het daarmee eens, want, zo merkte hij op, het gaat hier om een duur tetoeslag en dat beschouw ik als voor ieder een evengrote verhoging. De heer P. Van Schetsen (pvda) verklaarde eveneens vol komen achter het voorstel van Mosselman te staan. De best betaalde ambtenaren steeds meer te geven betekent, dat de scheiding ook steeds groter wordt. Natuurlijk gaat het hierbij niet om de een of andere ambtenaar want ook grote bedrijven passen een uni forme regeling toe en doen het gelijk op. Na die toelichting lagen de kaarten duide lijk op tafel. Het voorstel Mosselman werd aangenomen met alleen de stemmen van beide wethouders tegen. Voor ieder ambtenaar is er nu een duur tetoeslag van f 140,-. Bij het voorstel het maximum bedrag in rekening courant van f 150.000,. tot twee ton te verhogen informeerde de heer Kurvink of dat inderdaad noodzakelijk was, vooral met het oog op de gestegen rente. De voor zitter antwoordde dat het hogere bedrag inderdaad nodig is, maar ook alleen maar op dat tijdstip zal worden opgenomen, als daaraan behoefte is. GEMEENTEWERKMAN Per 1 juli van dit jaar kreeg de heer C. J. Scheermeijer eervol ontslag als voorman werkman gemeentewerken en als havenmee ster-ontvanger kadegeld. Hij kreeg tege lijkertijd nog een tijdelijke benoeming, maar wil er nu per 1 januari a.s. toch definitief een punt achter zetten. In overleg met de Centrale Dienst menen b en w de functies te moeten splitsen. Het havenmeesterschap vergt geen vol ledige dagtaak, terwijl daarentegen voor een gemeentewerkman volop bezigheden buiten het havenmeesterschap mogelijk zijn. Per 1 januari willen b en w dan ook ge noemde functies ontkoppelen door benoeming van èn een gemeentewerkman (met volle dagtaak) en een havenmeester met gedeel telijke dagtaak. Voor de functie van ge meentewerkman meldden zich niet minder dan 17 sollicitanten. B en w overwegende dat het nuttig is, wanneer men in die func tie kleine onderhoudswerkzaamheden kan uitvoeren en daarmee enige ervaring heeft, koos uit de 17 een aanbeveling van de vol gende twee personen: J. H. Scheermeijer, zoon van de schei dende havenmeester en W. L. Scherpenisse uit de Schoolstraat. Bij stemming kreeg de heer Scheermeijer 6, de heer Scherpenisse 1 stem. Voor de functie van havenmeester-ontvanger sollici teerden Joh. den Engelsman, Molendijk 24, C. van Vossen, Voorstraat 22 en C. van Vossen a.b. moterschip, p.a. Tuinstraat 46. Hier werd de heer Joh. den Engelsman met alle stemmen gekozen, gezien het feit, dat hij als bootsman van de plaatselijke water sportvereniging werkzaam is en cok hierbij geen volledige dagtaak heeft. De twee func ties samen maken de week wel vol. OPSLAGPLAATS ZAND Door verstuivingen gaat er veel zand ten behoeve van de gladheidsbestrijding, dat tevoren moet worden opgeslagen verloren. Het ligt los op het gemeentelijk opslagter rein. B en w vinden dat hier een voorzie ning moet worden getroffen door het maken van betonnen keerwanden van ongeveer anderhalve meter. Daartoe wordt f 2600,- uitgetrokken waarmee de raad kan instem men. Voor 1968 werd de vergoeding voor de kleuterschool bepaald op f 1225,- per lokaal en f 22,50 per kleuter. Voorts heeft het be treffende schoolbestuur nog recht op huur- vergoeding voor het derde lokaal ad f 495,- Bij elkaar heeft de gemeente, na ontvangen voorschot, nog een f 640,- te goed. Voor vakonderwijs 1968 krijgt de bizon- dere school f 90,44 na een ontvangen voor schot van f 5469,12. De raad is verder vlot bereid de geldlening te garanderen, welke de stichting „Eiland Tholen" voor de bouw van bejaardenwo ning moest opnemen. Gezien het feit dat ter plaatse weer 20 bejaardenwoningen in dit kader verrijzen, is de gemeente garant voor f 550.000,-. De heer Kurvink informeert of de bouw van hetzelfde type is als vorig maal. Daarop antwoordt wethouder A. J. Scherpenisse be vestigend met dien verstande dat er enige verbeteringen zijn aangebracht, met name ten aanzien van een vaste trap en nog en kele andere praktische verbeteringen. De heer Mosselman meent dat men dan ook aandacht moet schenken aan het aanbrengen van een ronde- inplaats van de vorig maal geplaatste vierkante gootsteen met de scherpe kanten en deze opmerking wil wethouder Scherpenisse gaarne doorgeven aan het stichtingsbestuur. Overigens heeft niemand bezwaar tegen deze geldlening-garandering. WEER WOONRUIMTECOMMISSIE Na het buitenwerking stellen van de Woonruimtewet 1947 in de provincie Zee land, waardoor het gemeentebestuur geen bemoeienis meer heeft met toewijzing van particuliere woningen, was er wettelijk ook geen bestaansrecht meer voor de woonruim te-adviescommissie. B en w blijken dit inmiddels toch een hi aat te vinden. Het waren mensen (commissie leden) die van de situatie ter plaatse vol ledig op de hoogte waren en als zodanig waren de adviezen ook belangrijk. Gelet op een toenemend gemeentelijk woningbezit achten b en w zo'n adviescommissie ook. nu nog zeer nuttig. Daarom werd dinsdagavond de raad een verordening aangeboden, waarin de regels en werking van zo'n woonruimte commissie zijn vervat. De raad kon zich daarmee verenigen en benoemde in de nieuwe commissie de leden van het voormalig ad viescomité. t.w. P. van Schetsen, M. Ph. van der Weele, J. A. den Engelsman, L. J. van Popering en mej. zr. Rietdijk. De aangeboden begroting 1970, waarvan we in vorig nummer een begrotingsbrief hebben opgenomen, zal worden onderzocht door de heren A. Kurvink, P. van Schetsen en M. PH. van der Weele. Bij een wijziging in de bouwverordening hoopte dhr. Kurvink dat de controle in gunstige zin inderdaad iets ruimer zou wor den, maar wilde voorts dat de vergunningen voor particuliere bouw ook eens wat sneller kwamen, zodat plaatselijke aannemers niet gedwongen zijn buiten de grenzen werk te zoeken De voorzitter stelde dat men hieraan deed wat mogelijk was. De tot 1 januari lopende verordening op de heffing straatbelasting werd volgens oude voet verlengd, zonder verhoging van de per centages. Bij de vaststelling nieuwe verordening hef fen haven- en kadegeld, eveneens een ge- gewijzigd concept, vond de heer Van Der Weele, dat naast de bepaling dat men voor gedroogd gras per 1000 kg een kwartje moet betalen ook wel lucerne brokken op genomen moeten worden. De voorzitter wees er op, dat dit wel valt onder landbouwpro- dukten voorzover niet afzonderlijk genoemd. En dat is ook een kwartje havengeld per 1000 kg. De heer Mosselman zag het voor de landbouwprodukten liever op 20 cent ge bracht .maar wethouder Scherpenisse meen de dat men beter maar niet aan het geheel moest tornen. En daar heeft men zich dan maar bij neergelegd. „DE CASEMBROOTSCHOOL" De oudercommissie van de openbare la gere school deed de suggestie aan de nieuwe school de naam te geven van „de Casem brootschool". Reden hiertoe is het feit dat wijlen jhr. mr. de Casembroot de laatste ambachtsheer van Sint Annaland was en daarnaast veel deed voor het Sint Anna- landsverenigingsleven. B en w namen deze suggestie gaarne over en vinden het een zin volle naam. Er werd daarna overleg met mevrouw de Casembroot-baronesse van der Feltz te Gapinge, die berichtte het voorstel gaarne te willen ondersteunen, vooral om de historische ambachtsheerlijke band tot uitdrukking te brengen. En zo werd met unanieme instemming op deze vergadering besloten de naam „de Casembrootschool" aan te brengen op het nieuwe gebouw. Verder had het college contact met het bestuur van de bijzondere school. Van die zijde werd meegedeeld het op prijs te stellen als naam aan te brengen op het eveneens nieuwe gebouw „School met de Bijbel". Ook die naamgeving kreeg de instem ming en men zal er onder eveneens alge mene goedkeuring door de raad van ge meentewege die naam ook op het gebouw aanbrengen. Een aanvullend voorstel was te besluiten tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Anna van Bourgondiëstraat, waartoe een verzoek werd gedaan door mej. E. F. P. Nieuwenhuysen te 's Hertogenbosch, die voor de bouw van een bungalow 500 m2 vraagt. Dit perceel is gelegen naast de aan de heer J. C. Hage verkochte bouwgrond. De prijs is nog altijd f 19,50 per in'-. In dit verband suggereerde de heer Kur vink om genoemde straat zo spoedig moge lijk naar de Hoenderweg door te trekken, aangezien het nu nog een doodlopende straat is. De voorzitter antwoordde dat dit thans niet aan de orde was. VOOR KLEUTERSCHOOL Dat het derde lokaal aan de kleuterschool nog niet is gerealiseerd komt door het ont breken van vaste financieringsmiddelen. Nu is de Raiffeisenbank bereid een onder handse geldlening toe te staan groot f 165. 000,- tegen 7% met een looptijd van 30 jaar. Daarmee wordt aan de ministeriële voor waarde voldaan. Men verwacht van de bewindsman hierom trent binnenkort toestemming. En dat zou betekenen dat de bouw van het derde kleu terschoollokaal doorgang kan vinden. Met deze hoopvolle conclusie wordt de vergade ring gesloten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 13