WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws GOED IDEE THOOLS GEMEENTEBESTUUR KAN WONINGBOUW STIMULEREN WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Spandon Mantels maison YVONNE De redaktie legt u deze week voor Dit nummer bestaat uit twaalf pagina': VOOR EIGEN HUIS AANTREKKELIJKE MOGELIJKHEDEN Sint-Annalandse gemeentebegroting Flinke srijging uitgaven, maar financiële positie redelijk Beveiliging zwemgelegenheid voor de jeugd Definitief saneringsplan voor gemeentekom In 1970 toch reconstructie Nieuwstraat 1 Mogelijk uitbreiding van jachthaven DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG 25 jaar THOLEN 25ste jaargang No. 48 23 oktober 1969 Een drachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. Cl 665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half Jaar - Eranko per post f 5,25 -f- Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per nun B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bi) onze agenten of aan: Een drachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Het gemeentebestuur van Tholen propageert enerzijds het inder daad goed wonen in haar gemeente en zit anderszijds met het probleem, dat het momenteel zo'n 145 aanvragers niet voetstoots aan een huis kan helpen. De woningliberalisatie (buitenwerking treden Woonruimtewet voor Zeeland) betekent geen gemeentelijke invloed meer op de contigentering en daarmee is voor Tholen het perspectief niet verbeterd. Inmiddels heeft het gemeentebestuur echter een goed plan uit gedokterd, waardoor via particuliere initiatieven aantrekkelijke mogelijkheden ontstaan. En daarvan kunnen direct gegadigden profiteren. goed mee uitgekomen. Heel goed zelfs. We hebben tegenover de huidige woningzoe kenden eerlijk moeten zeggen dat we ze niet op korte termijn aan een woning kunnen helpen. Nu echter dit alternatief is gevonden zitten er wel directe mogelijkheden. De gegadigden hebben een volledig uit gewerkt stencil gekregen, waarop alle bere keningen zijn opgenomen van qrondkosten tot centrale verwarming, van te verwachten ^t Jedeur uiteen premies tot honoraria toe. En daaruit blijkt Bogaerswoningen. Er waren toen veertig deelnemers en ze zijn er wel bij gevaren. Ik zie niet in, dat het nu anders zal zijn, zeker niet wanneer men de gehele economische situatie overziet zo meende Tholens eerste burger, die echt wel iets verwacht van deze mogelijkheid. Die verwachting is er omdat er toch wel goede belangstelling was tijdens de voor lichtingsavond en omdat men inmiddels toch al een tiental gegadigden heeft ingeschreven. SPOEDIGE BESLISSING Wil men nog een perceel hebben van het eerste project, dat op touw wordt gezet en 19 van deze woningen omvat, dan zal men voor de inschrijvingstermijn op 14 novem ber a.s. beslist moeten hebben. Dan immers IDEE DOOR BOUWSTROOM Begrijpelijk piekert het Thoolse gemeen tebestuur en haar personeelsstaf al langer dan vandaag over een oplossing voor een in deze gemeente nijpend woningprobleem. Dat probleem is in tegenstelling met andere gemeenten in het gebied de laatste jaren eerder toegenomen dan opgelost. De oorzaak van die toename ligt simpel, er is een toe nemende belangstelling voor wonen in Tho len. Niet alleen vanwege eigen sanerings plannen zijn er nieuwe huizen nodig, maar ook omdat staf en ander personeel van be drijven, die in Bergen op Zoom, Halsteren of soms ook wel in Sint Maartensdijk zijn gevestigd de voorkeur geven aan het wonen op enige afstand van het werk. Daarbij komt voor Tholen. een gemeente van toch lang zamerhand naar de kleine 4000 lopende inwoners nog de eigen aanwas. Dit maakt bij mekaar het woningprobleem in Tholen niet gering. En het groeit bij de maand. Kan in het merendeel van de andere gemeenten in de streek via de ratio- en be- jaardenbouwstromen het tekort hetzij wor den genivelleerd, hetzij tot behoorlijke pro porties worden teruggebracht, de Thoolse ge meente raakt duidelijk in dat opzicht steeds dieper in de woningnood. Vandaar ook een wel door de minister graag gewilde, maar voor Tholen onmogelijke zaak de sanering zover door te drijven als wenselijk zou zijn. Vandaar ook het zoeken naar alle mogelijk heden die er kunnen liggen. En één van die mogelijkheden vloeit voort uit het feit, dat er thans in samenwerking met andere gemeen ten op Tholen een bouwstroom loopt van een woningwetwoningcontingent. Daarvoor moet in de gemeente Tholen nog een begin gemaakt worden. En dat bracht het gemeentebestuur op de gedachte eens te gaan praten met architect H. Nelis- sen uit Hoeven en het aannemingsbedrijf firma gebr. van de Bergh uit Bergen op Zoom, die planning en uitvoering hebben van deze woningwetbouwstroom. Ér kwam ook voor particulieren een mogelijkheid uit de bus. Eenzelfde type woning als de woningwet huizen, zij het in wat luxer uitvoering. Die woningen bestaan uit een woonkamer, keu ken, hal, drie slaapkamers en een zolder. De koopwoningen krijgen een fijnere steen soort, een vaste inplaats van een vliso-trap, een groter lichtkoepel en fraaier voordeur. Met de huidige premieregeling kan men voor goed f 34.000,. gulden een eigen wo ning hebben. RECHTVAARDIGHEID EIST DOORSTROMING Vrijdagmiddag deelde burgemeester J. E. van Boeijen bovenstaande gegevens mee aan de pers, nadat de avond te voren een voorlichtingsbijeenkomst was gehouden. Daarbij waren er van de 80 genodigde woninggegadigden een veertigtal aanwezig, die zich echter met het gemeentebestuur, architect en aannemer intensief in het pro bleem en de huidige mogelijkheden verdiep ten. Burgemeester van Boeijen stelde vrijdag middag behalve het geen invloed meer heb ben op het woningcontingent en de nood zaak van krotopruiming er nog een derde punt meespeelt in de ongunstige woning situatie van Tholen op dit moment. Er zijn verschillende bewoners van wo ningwetwoningen, die met hun inkomen bo- dan in samenwerking met de woningstichting de huur opzeggen. Maar dit wil het college graag tot het laatste bewaren. GEMEENTE GARANT Het nieuwe plan, de particuliere bouw te bevorderen, maar tegelijkertijd aantrek kelijk te maken ontstond uit het feit, dat de aannemersfirma doende is met het realiseren van de huidige bouwstroom in een viertal gemeenten. Door omstandigheden is van die gemeenten toevalligerwijze en nu maar gelukkig, Tho len de laatste. Gelukkig omdat nu immers tegelijk eventuele particuliere liefhebberij in dit verband gerealiseerd zal kunnen worden. Burgemeester Van Boeijen herinnerde er aan, hce de particuliere bouw de laatste jaren wat in de verdrukking kwam vanwege de hoge rentevoet. Het is inderdaad niet goed koop een eigen h_;s te bouwen, gaf de eerste burger eerlijk toe. maar degenen, die dat afgelopen jaren hebben gedaan, zijn er steeds dat men voor een tussenhuis - dat wil zeggen in een van 4 of zes, klaar is voor f 34.814,- Een hoekhuis met garage zal op f 42.934,- Alle woningen worden voorzien van cen trale verwarming. Men moet wel tien pro cent van het bedrag bezitten of langs parti culiere weg kunnen bemachtigen. De rest kan een lening met gemeentelijke garantie zijn. daar boffen we mee, vond de heer Van Boeijen, nu de minister heeft laten weten, dat de nieuwe premie al op 1 oktober in plaats van 1 januari ingaat. In het huidige bestemmingsplan Dalem polder kunnen 74 woningen worden ge bouwd. Naast de premie voor particuliere bouw kunnen ook bewoners van krotwonin gen, woonwagen en woonboten meedoen en zelfs een subsidie van 50 procent krijgen. Als men nagaat, dat in de oude kern van Gezien de afschrijvingstermijn van 30 jaar kom. de rente e» hlols.ng Jan de .„in- liggende woningen neer op een huur van f 150,- per maand. Door de afnemende pre mie stijgt dit bedrag jaarlijks met f 14,50 Daar tegenover staan, dat de woningwet woningen straks een huur van f 140,- doen met een jaarlijkse verhoging van zes procent De huur van de hoek-koopwoning bedraagt per maand f 230,- maar men heeft ze dan ook na de 30 jarige periode in eigendom. En om rente op rente te vermijden is het natuurlijk altijd voordeliger eerder af te lossen. GEEN GOEDKOPER KANS Burgemeester Van Boeijen is van mening dat dit de meest goedkope kans is om aar, een eigen woning te komen, een kans die zich gewoonlijk niet herhaalt. Enkele jaren geleden is ook zoiets gebeurd met de zgn. of krot is of daar dicht naar toe helt, als men daarbij weet, dat er vooral bij jongeren een sterke tendenz is naar de betere woning, dan zit het er wel in, dat het met deze eerste tien gegadigden niet zal ophouden. Welnu, het Thools gemeentebestuur geeft thans iedereen de kans hieraan mee te doen. Of hij nu wel of niet op de lijst staat. Of hij wel of niet in Tholen woont. Dit gaat im mers buiten elke woningtoewijzing om. Dit gaat om particuliere bouw. En zelfs om een financieel zeer aantrekkelijke particuliere bouw. Waaraan half november kan worden begonnen en waar men mogelijk nog voor de bouwvak-vakantie 1970 kan wonen. Als het dan toch moet is hef ook maar veel beter zo: op korte termijn. De Sint Annalandse gemeenteraad krijgt dinsdagavond naast een uitgebreide agenda ook de begroting 1970 aangeboden. Een daarbij verstrekte aanbiedingsbrief geeft in een zestal pagina's ruime voorlichting. Het voornaamste kunnen we hier laten volgen. Gezien de belangrijk gestegen uitgaven in 1969, de hoge investering mede als ge volg van scholenbouw, oeverval, riolerings werken, enz., maar dank zij anderszijds ook meerdere opbrengst aan de aktief zijde, con cludeert het dagelijks bestuur dat de finan ciële positie redelijk is. Dit najaar zal de straatverlichting vanaf Bierensstraat naar de Zoetwaterweg en vanaf Javadijk tot Veilingweg worden uit gebreid. Verder hcopt men in het begrotingsjaar te komen tot uitbreiding straatverlichting Suzannaweg. ZWEMGELEGENHEID De Centrale Dienst is doende met een plan tot verbouw badhuis tot uitleenlokali teit voor de volksbibliotheek. Verder is een veiliger zwemgelegenheid voor de gemeente ook een nijpend probleem geworden. De in het seizoen sterk toege nomen recreatie, ook van ja vooral van eigen jeugdige inwoners en de daarbij op tredende zorg voor de ouders vanwege min der veilige zwemgelegenheid bracht b en w tot het plan (via de centrale dienst) om op het eind van de haven een beveiligde zwem gelegenheid te maken. Binnenkort zal de raad daaromtrent een voorstel bereiken. Krotwoningen werden aangekocht en 29 ven de zgn. weistandsgrens zitten en dus in bejaardenwoningen zijn in aanbouw. Er is feite te goedkoop wonen. Het gemeentebe stuur wil al die gevallen registreren en met de betrokkenen overleggen en bevorderen dat zij naar een duurdere woning gaan. Met een duurdere woning en de jaarlijkse huur verhoging van een procent of zes wordt het ook steeds aantrekkelijker tot eigen wo- ningbezit te komen. Bij dergelijke doorstroming komen wo ningwetwoningen vrij voor de lager gesitu eerden. De rechtvaardigheid eist eenvoudig dat de huurders boven de weistandsgrens plaats maken. Nu wil het gemeentebestuur die doorstroming eerst langs de weg van de overtuiging zien te bereiken. En dan kan gebruik worden gemaakt van de zgn. door stromingspremie, mits men er niet te lang imee wacht en weer andere maatregelen af komen. Zal het na dat redelijk overleg ten slotte zo zijn, dat bewoners weigeren, die nog ruime belangstelling voor aanwezig. Toch is er van de totale woningvoorraad 20% nog slecht te noemen, zodat verdere sanering nodig is. Niet bekend is of men voor toewijzing woningen 1970 in aanmerking komt. Par ticuliere mogelijkheden zijn wel aanwezig. Wat straatverbetering betreft wordt even afgewacht tot na het aanbrengen van de aardgasleidingen. De bouw van een nieuwe aula is inmid dels aanbesteed. De oude begraafplaats is op enkele algemene en zes koopgraven na vol. De nieuwe begraafplaats zal in het begro tingsjaar in gebruik genomen worden. De kosten voor de gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst zijn geraamd op f 21,14 per emmer, terwijl er van de bewoners f 17,50 wordt gevraagd. Het verschil lijkt het college aanvaard- duidelijk te weinig huur betalen, dan kan het baar, gezien dit belang voor de volksge- gemeentebestuur tenslotte niet meer anders, zondheid. De bedoeling is in 1970 te komen tot reconstructie van de Nieuwstraat, nadat uit voering van dit plan moest wijken voor verbetering van riolering door waterover last in Cureestraat en omgeving. UITBREIDING JACHTHAVEN Van gedeputeerde staten werd bericht ontvangen, dat dit college voornemens is de minister van economische zaken voor te stellen een subsidie te verlenen voor uitbrei ding van de jachthaven. Dit acht g.s. beter dan de aanleg van een tweede jachthaven. Indien daaraan behoefte is in de toekomst, zal het economischer zijn te wachten tot na afsluiting Oosterscheldc Na uitbreiding jacht haven blijft de loswal bestaan. Het torenuurwerk zal ook in orde worden gemaakt, want de verlichting voldoet thans in geen enkele mate. Verwacht wordt dat begin 1970 de nieuwe scholen in gebruik genomen worden. Tevoren zal droogstoken nodig zijn. In de begroting is rekening gehouden met de bouw van het derde kleuterschoollokaal. De plannen stagneren door het ontbreken van vaste financieringsmiddelen. Inmiddels is van de plaatselijke Raiffeisenbank een vcor de rijksoverheid aanvaardbare aanbieding ontvangen. CAMPING De Kon. Heide mij. heeft het recreatie plan nader in studie, maar het door de raad gevoteerde krediet voor de aanleg van een kampeerterrein heeft nog niet de goedkeuring van het provinciaal bestuur. Ook hiervoor geldt het ontbreken van financieringsmid delen. Overleg werd gepleegd met de plaatselijke stichting Recreatieve Belangen teneinde de mogelijkheid te onderzoeken of de stichting tot uitvoering camping kan komen. Het verenigingsleven heeft een hoge vlucht genomen en krijgt duidelijk extra aandacht bij het college, waarom ook in de begro- tingsbrief wordt gememoreerd, dat WHS promoveerde, dat het zangkoor jubileerde en de gymnastiek concourssuccessen oogstte. Eind van het jaar is de gehele gemeente op aardgas aangesloten. Tevoren zullen de nieuwe wijken reeds van deze nieuwe bron gebruik kunnen maken. B en w hebben, al wordt het niet met zoveel woorden toegegeven, de slag om de bushalte verloren. In het belang der wach tenden zal men nu de Abri van Brugstraat naar Havenplein verplaatsen. Verplaatsing van het transformatorstation in het oude gemeentehuis loopt evenmin vlot B en w concluderen, dat de nieuwe beheers- Terwijl geen nieuws van het herindelings- vorm dorpshuis uitstekend voldoet. Er wordt front valt te melden besluit het college met ruim gebruik van gemaakt en het is gewenst de wens, dat er komend begrotingsjaar rui- tijdig te bespreken. mere financieringsmogelijkheden komen. Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St. Philipslands tel. 01677—500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse dr. A. C. J. Noteboom, Sint Annaland tel. 01665—400 DIENST WIJKVERPLEGING Weekendregeling van zaterdagmiddag tot en met zondagavond. Groepsdienst Oud-Vossemeer, Poortvliet, en Tholen: 25-26 oktober Zr P. Slager te Poortvliet Telefoon 01662-404. Groepsdienst Sint Annaland, Sint Maar tensdijk, Stavenisse en Scherpenisse: 25-26 okt. Zr J. de Jonge te Stavenisse Telefoon 01663 383. 25 jaar geleden begon de laatste bezettingsweek van het eiland Tholen Sint-Annaland wil veiliger zwemgelegenheid voor de jeugd In Tholen aantrekkelijk particulier woningbouwplan C.H.U. besprak verkiezingsprogramma Wees beducht voor kolendamp Aan het begin van de spaarweek Sint-Philipslands bestemmingsplan voor bebouwde kom Smerdiek heeft de leiding De mop van 25 jaar geleden: Als Hitier zijn hemd zo verkort als zijn front, dan staat hij al gauw in zijn blote (nou ja, rijmen kan iedereen). Inundatiebeeld. 25 jaar geleden ging de laatste week in van Duitse onderdrukking voor het eiland Tholen. Overigens was het aantal eilandbewoners toen niet groot Alleen de stad Tholen was buiten inundatie en evacuatie gebleven en bergde zo'n duizend gasten uit de andere gemeenten. Maar overigens was men geëva cueerd. In enkele gemeenten mocht een groep van een 20 mensen blijven voor sluis- en dijkwacht. Maar in de voorlaatste week van de be vrijding keerden reeds velen naar de droge gedeelten op het eiland terug, vluchtend vanuit omgeving Bergen op Zoom, waar de bevrijders naderden. Om het in vogelvlucht te noemen: 22-10-1944. Het geschut is nu duidelijk te horen. Jongens en mannen uit Tholen proberen het veelal reeds onbezette eiland binnen te ko men en gaan kreukels rapen, die in de stad 80 cent de liter opleveren. Weer vorderen Duitsers wagens, paarden en fietsen. Nu voor de laatste vlucht. De eerste dolle Dinsdag. 26-10: Veel en hevig geschoten. In de Thoolse havens worden vaartuigen tot zin ken gebracht. De brug ligt op scherp, 27-10: Binnen 2 x 24 uur ook de stad Tholen evacueren. Eenzelfde gebod gold Bergen op Zoom. Het werd voorkomen. Die uit Bergen op Zoom nog wist weg te komen zocht zich een veilige plaats op het eiland. 28-10: De bezetter is er nog en beveelt zelfs mannen tussen 15 en 60 jaar met spade te melden. Op een plaats verschijnen er 100 mensen, maar de Wehrmacht is er niet meer. Het water van het geinundeerde eiland vloeide, zij het nog „ondergronds" weer in de goede richting naar zee. De bevrijdingsweek wachtte de der tigste oktober 1944 was dichtbij. Wij waren eensgezind en stil, Er was geen onderscheid, Gebundeld, onze ik en wil, De vrijheid werd verbeid. Wij laten nu gedachten gaan, Verwijld in 't verleen, Kan men het nu nog wel verstaan? We waren samen één! Zal men 25 jaar later nog zo één zijn, dat men gezamenlijk het rood-wit-blauw zal laten wapperen. Als teken van dank en van waardering voor leven in een vrij land. Zoals dat 25 jaar geleden spontaan gebeur de, ook door hen, die nooit eerder een vlag gebruikten. 30 oktober 1944, volgende week donderdag 25 jaar geleden. IN VELE PRACHT KLEUREN MET EN ZONDER BONT OOK IN DE GROTERE MATEN natuurlijk Bosstraat 34 - Bergen op Zoom adv.ing.med. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreeekuur van de burgemeester zal worden gehouden op maandag Tl okt. a.s. van 6.30 tot 8 uur in de ambtswoning Herte kamp 5. COLLECTE De gehouden collecte voor de t.b.c. zonne straal bracht f 377,78 op. OP HET NIPPERTJE Maandagmiddag werd door een voorbij ganger gekreun gehoord vanuit een woning in de Paulinastraat. Bij opening van de voor deur werd in het portaal op de grond aan getroffen mevrouw V., die bedwelmd bleek te zijn door kolendamp. Onder toediening van zuurstof werd ze naar het ziekenhuis overgebracht en kon herstel intreden. Veel meer tijd had er niet overheen kunnen gaan zonder veel ernstiger gevolgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1