WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND Recreatie Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Halve eeuw keuringsdiensten Middenstands federatie Prins Constantijn De redaktie legt u deze week voor Dit nummer bestaat uit zestien pagina's VRIJ GUNSTIG BEELD VOOR ZEEUWSE BEGROTING 1970 Industrialisatie middel tot verbetering welzijn Haantje-de-voorste met goedkope energie Rijkssteun blijft nog onontbeerlijk PJ.Z. hield raadsvergadering THOLEN 25ste jaargang No. 47 16 oktober 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - TeL Cl665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen f 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W, Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze Agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Naast het al zovele provinciale nieuws dat rond de begroting 1,970 uit Middelburg naar de statenleden en redakties van de kranten vloeit, naast hetgeen hierover cok in dit nummer van de Eendrachtbode op andere pagina's voorkomt, kwam ook nog het verslag van de afdelingen op het voor stel van g.s. inzake de nota over de ont wikkeling van de openluchtrecreatie in Zee land. Daarover een enkel woord en cok een enkele toepassing op onze streek. De afdelingen zijn er behoorlijk ingedoken Dat blijkt uit de 33 op de nota gestelde vragen en inmiddels ook door g.s. gegeven antwoorden. Alleen hieruit wordt reeds duidelijk, dat de recreatie een factor van betekenis is, ook bij de bestuursorganen. Onder die 33 is er cok de vraag: „kunnen gedeputeerde staten uitvoerige informatie verstrekken over het voorgenomen recreatie- onderzoek? Worden hiervoor subsidies ver wacht? Welke instanties zijn c.q. worden hierbij betrokken? Hoe luidt de opdracht? Het antwoord op deze vragen luidt: „De werkcommissie van de Recreatieraad heeft het onderzoekprogramma in studie. Voor uitlopende op het gereedkomen van het pro gramma delen wij u het volgende mede. Onderzocht zullen worden: de omvang en de spreiding van de recreatie in Zeeland. het gedragspatroon en de behoeften van de recreanten in Zeeland. de waardering van Zeeland als vakantieland. Bovendien zal marktonderzoek ten behoeve van de acquistie-taak van de Prov. Zeeuwse VVV worden verricht. De gegevens kun nen worden verkregen door het houden van tellingen en het enqueteren van recreanten en ondernemers. Het onderzoek zal zich uitstrekken over alle vormen van recreatie, die in Zeeland voorkomt." En dan nog even verder „Zodra het pro gramma gereed zal zijn, zal worden beke ken, welke instanties hierbij moeten worden betrokken en zullen werk-opdrachten worden vastgesteld. Ten aanzien van de geraamde kosten - anderhalve ton - hoopt de provincie op rijkssubsidie. Tot dusver vraag en antwoord als hier voor genoemd. Ook in ons gebied is het toeristisch seizoen 1969 verleden tijd. De mooie nazomer betekende nog lang vrij drukke weekends en naast talrijke sport vissers wisten ook de watersporters menig weekend het recreatiehart op te halen. Ieder heeft het over toenemend toerisme ook op Tholen, al zijn de Zeeuwse VVV I uitspraken dit jaar in het algemeen niet zo gunstig. Maar het bewijs daarvan is ook in ons I gebied alleen nog maar geleverd door een grotere toeristische omzet bij middenstand en enkele verstopte doorgangen bij recre atiecentra. De feitelijke gegevens zijn gering. Zover ons bekend, leefde en leeft ook bij de Commissie werkgelegenheid Eiland Tholen de gedachte daaromtrent meer ge gevens te verzamelen. Nu blijkt dat er ook vanuit Middelburg wat aan gedaan zal worden. Zelfs een intensief onderzoek. „Naar alle recreatievormen" en naar we aannemen in alle recreatie-regio van onze provincie. Daar hoort ook onze streek bij. Ook daar om mag men naar de resultaten van dat on derzoek benieuwd zijn. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de provinciale begroting voor 1970 klaar. De provinciale staten zullen in de vergaderingen van 15, 16 en 17 december, hun zegje over dit omvangrijk stuk werk kunnen doen. In hun geleidebrief bij de begroting zeggen g.s. dat de afgelopen twaalf maanden een aantal beslissingen zijn genomen met zeer verstrekkende gevolgen voor Zeeland: de vestiging van het Franse aluminiumbedrijf Péchiney in Vlissingen, de bouw van de kern energiecentrale bij Borssele en de plaats van de vaste oeverver binding Westerschelde. „Zeeland is in zeer korte tijd van een gebied met zekere toekomst verwachtingen, maar met een kennelijk stagnerende ontwikkeling, veranderd in een provincie die niet alleen meetelt bij de nationale industrialisering, maar zelfs vooraan staat als het gaat om de levering van goedkope energie", aldus g.s. De medewerking van het rijk bij het stimu leren van de industrialisatie heeft de - be zorgdheid over een verminderde belang stelling voor een belangrijk deel weggenomen. Verwacht wordt, dat een duidelijke en ge richte concentrattie van de regering zal blijven. Volgens g.s. zullen we enkele nadelen van de industrialisatie niet helemaal kunnen ontgaan. Een stuk van het oude Zeeland zien we verdwijnen, waartegenover echter duidelijke winstpunten staan. Wij zullen alles in het werk moeten stellen om, in samen werking met de gemeentebesturen en de rijksinstanties eventuele nadelen tot een minimum te beperken. Wij zullen evenwel de mogelijkheden tot verdere handels-, industrie- en havenactiviteiten blijven stimuleren omdat wij door voortgaande ontwikkelingen in onze provincie welvaart en welzijn nog steeds gebaat zien. De industrialisatie is niet doel op zichzelf maar middel om te geraken tot het doel. waarop het beleid is gericht: de verbetering van het leefklimaat, of zo men wil: verbete ring van het welzijn. WELVAART-WELZIJN G.s. zijn zich bewust van de spanning die bestaat tussen welvaart en welzijn. Zij be seffen ten volle de moeilijkheden om de balans tussen deze twee noodzakelijke voor waarden voor het leven van de mens in evenwicht te houden. Het ene kan alleen worden verwaarloosd ten koste van het andere, zoals in het verleden gebleken is. De enige mogelijkheid om het beoogde doel te bereiken was en is het bevorderen van de industrialisatie op plaatsen die van nature daarvoor geschikt zijn. Na een wat moeizaam begin zijn er nu duidelijke tekenen van ver- dere mogelijkheden. De welvaart is gestegen, en achterstanden worden ingelopen. Inrichtingen voor vrijwel alle takken van t onderwijs, sporthallen, gymnastieklokalen. zwem- en instructiebaden, dorpshuizen en schouwburgen zijn op verscheidene plaatsen verrezen. De organisatie op het gebied van 1 de volksgezondheid, ook van de geestelijke volksgezondheid, is uitgebreid. GELDMOEILIJKHEDEN In hun geleidebrief bij de begroting voor 1970 gaan g.s. verder uitvoerig in op de moeilijheden op de kapitaalmarkt. Dit heeft voor Zeeland o.a. tot gevolg dat het uit voeren van het wegenprogramma stagneert. Het deel van de nationale besparingen dat voor de lagere publiekrechtelijke lichamen kan worden gebruikt, daalt De taken voor gemeenten en provincies neven evenwel toe, zodat zij het meest te lijden hebben van de kapitaalschaarste. Doordat de uitkering uit het provincie fonds voor 1970 vijftien procent hoger ligt dan die voor 1969, vertoont de begroting 1970 een vrij gunstig beeld. Op een bedrag bij de gewone dienst van inkomsten en uit gaven van elk 36.100.720.00 gulden is een post onvoorzien van 605.501,00. In 1970 zal uit het provinciefonds 14.521.455,00 worden ontvangen. Bij de post onvoorzien is uitgegaan van de volgende veronderstellingen stijging personeelskosten 375.000,00, prijs- stijginn 50.000,00 verhoging van bestaande en toekenning van nieuwe subsidies f 100.000,00 en nieuwe uitgaven f 80.502,- Verwacht wordt dat het dienstjaar 1968 een batig saldo van zestig tot zeventig duizend gulden zal opleveren Over 1969 is nog weinig te zeggen. Wel is bekend, dat de post onvoorzien nog slechts 35.000,00 omvat. In hotel Sturris vergaderde de Midden standsfederatie vcor bespreking van de na jaarsplannen. Besloten werd in de maand november weer een gezamelijke reclame campagne te voeren via algemene adver tenties. Het merendeel van de plaatselijke bestuurders maakte het voornemen kenbaar weer een winkelaktie zullen voeren. i Voorzover men daarbij van collectieve mid- delen gebruik kan maken, zal dat gebeuren. Voorts kwam ook het in de afgelopen zo mer weer toegenomen toerisme ter sprake en de wel of niet aanwezige mogelijkheden om in het hoogseizoen wat meer aktiviteiten te ontplooien, hetzij via VVV, hetzij door federatieve initiatieven of plaatselijke akti viteiten. Met name werd gedacht aan een braderie in alle gemeenten, maar dan op verschillende data. Geconstateerd werd voorts, dat de belang stelling van de middenstand in de streek voor een stand op de Thoolse Dagen was toege nomen en er een goed wederzijds contact is met de organiserende commissie. De op uitnodiging van de commissie werk- j gelegenheid gemaakte excursie naar Breskens werd besproken. In dit eerste BTW jaar bleek dat er voor iedere middenstander toch een flinke portie werk aan vastzit, waarbij men min of meer als onbezoldigd belastingambtenaar optreedt. Waken tegen het water (in de wijn), het roet (in het eten) en de knollen (die moge lijk voor citroenen kunnen worden versle ten): dit zijn de spreekwoordelijke taken van de zestien Keuringsdiensten van Waren, die Nederland rijk is, overheidsinstellingen die vooral te zorgen hebben voor een goede kwaliteit van ons voedsel. Geen overbodige zaak, zoals nog jaarlijks blijkt uit de rat in de yoghurt, de muizenkop in brood, een prop haar in koekjes, suikerbrood met mie ren, koeken met petroleumsmaak, een spij ker in een oliebol, bami-groenten met insekten en vijgen met een tor. Voorbeelden van on gerechtigheden, die de keuringsdiensten moe ten zien te voorkomen. Het systeem van overheidstoezicht op ons voedsel is al oud. Maar het is pas een halve eeuw geleden, dat hiervoor speciale instel lingen in het leven werden geroepen. Al in het midden van de zeventiende eeuw had den „d»n schout ende sijne substituijten" opdracht gekregen nauwkeurig toe te zien op een juiste bereiding van de boter. De oude Grieken waren zo verstandig inspecteurs voor de wijn aan te stellen, die ook wel eens bij bakkers naar binnen keken omdat dezen de vrolijke gewoonte hadden porseleinaarde door het meel te mengen, een bezigheid overigens, die nog deze eeuw zelfs in Ne derland werd geconstateerd! De controle op de levensmiddelen is in Nederland lange tijd een plaatselijke aangelegenheid geweest. Men werkte aan de hand van stedelijke „ordinantiën". Een nog wat primitieve zaak want van bacteriologie, scheikunde en mi- crocopie wetenschappen, die nu een be langrijke rol spelen had men nog niet ge hoord. Aan het begin van de twintigste eeuw ontstond in Nederland steeds meer behoefte aan een centrale keuringsdienst, die kon op treden op basis van wettelijke voorschriften. Met de melk bijvoorbeeld kon men begin deze eeuw eerder ziek dan meer mans worden. „In de meeste monsters werden schande lijke hoeveelheden vuil, koemest, haren, bloed en etter aangetroffen. Slecht sluitende deksels van melkvaten werden gedicht met kranten of oude kledingstukken, beddetijk of gor dijn", aldus een oud-directeur van een keu ringsdienst. Er waren nog meer fraaie staal tjes van wantoestanden. In koffiestroop, een gewild artikel, werd tot twintig procent steen- koolgruis aangetroffen, samen met weinig aantrekkelijke smaakmakers als Brusselse aarde, krijt en cacaoschillen. Duizenden le pels en vorken werden ontdekt, die voor negentig procent uit een giftig metaal beston den. Een limonade, die bijzonder chique werd omschreven als „sirop d'ananas, qualité supérieure", bleek geen grammetje ananas te bevatten, terwijl men wat aarzelt over de superieure kwaliteit als men leest, dat het spul bestond uit een kunstmatig gekleurde aardappelstroopoplossing, aangevuld met wat sacharine en een hapje suiker. Ook tijdens de eerste wereldoorlog ging men zich nog uitbundig en welbewust aan knoeierijen te buiten. Een groot kruideniersbedrijf verspreidde onder de filialen zelfs lijsten met artikelen, die niet verkocht mochten worden in ge- j meenten met een vorm van toezicht. Overal elders wel! In 1919 werd eindelijk een landelijk gel- dende Warenwet aanvaard (die in 1935 nog eens werd gewijzigd). De gemeentelijke en provinciale diensten, die inmiddels waren op gericht (bijvoorbeeld in de grote steden en in Groningen, Friesland en Drenthe), bleven rustig voortwerken onder de nieuwe wet. De derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus, die zaterdagmorgen werd ge boren, ligt in een couveuse van het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Enkele uren na de geboorte werd bij de jongste Oranje-Prins een bemoeilijkte adem haling geconstateerd. Ook in de loop van deze week zijn de ouderlijke zorgen in dit opzicht niet afge-1 nomen. Hopen/ijk treedt nog herstel op, zodat het ouderpaar verdriet bespaard blijft. De aangifte van de geboorte vond dinsdag morgen plaats in het Academisch Zieken huis. De volledige naamgeving luidt Con stantijn, Ghristof, Frederik, Aschwin. De keuringsdiensten hebben het toezicht op alle eet- en drinkwaren (met uitzonde ring van een deel van de vleeskeuring). Bovendien worden regelmatig nieuwe ar tikelen aangewezen, waarop toezicht nood zakelijk wordt geacht. Speelgoed kan bij voorbeeld met verkeerde verf zijn behandeld krijt kan lood bevatten .terwijl behang ooit wel eens (in Engeland) de dood van twee bejaarden veroorzaakte doordat het arse nicum bevatte en een gasvorm verspreidde. De keuringsdiensten letten nu ook op kleurstoffen, verdikkingsmiddelen, verpak kingsmateriaal, toiletartikelen, kosmetische waren, wasmiddelen, beddegoed, beddekrul- ken en radio-actieve stoffen. Steeds belangrijker wordt het toezicht op de huishoudelijke insecticiden en het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw. In de laboratoria van de keuringsdiensten wordt regelmatig gecontroleerd of op groenten en fruit geen schadelijke resten zijn achterge bleven van de bestrijdingsmiddelen. De zestien keuringsdiensten werken betrek kelijk zelfstandig. Eens per maand vergade ren alle directeuren om de gemeenschappe lijke moeilijkheden door te nemen. Het hoofd van een keuringsdienst moet van heel wat markten thuis zijn. Hij moet iets afweten van scheikunde, bacteriologie en juridisch geschoold zijn. De specialisten in de bedrijven moeten weten een deskundige tegenover zich te hebben. De nadruk bij het werk van de dien sten is verlegd van het konstateren van mis stappen achteraf naar de preventieve con trole. De keurmeesters bezoeken onaangekon digd een reeks van bedrijven en winkels. In alle vroegte worden de melkcontroles be zocht, waar vaak niet de melk zelf, maar de bus, waarin ze wordt vervoerd, streng wordt nagekeken. In winkels worden mon sters genomen, in hotels gekeken naar de hygiëne in de keuken. De keurmeester is een beroepspcttekljker. In ons aller belang. Vrijdagavond 10 oktober hebben de 'PJZ- ers alle kans gehad (en genomen) hun poli tieke kunnen voor het voetlicht te brengen. De bedoeling van deze avond was het houden van een gemeenteraadsvergadering onderling. In de raadsvergadering hadden naast het college van b en w afgevaardigden van zes politieke partijen plaats, te weten: C.P.N., V.V.D., A.R., Boerenpartij, P.v.d.A. en S.G.P. Na een zware discussie vooraf werd de vergadering door een klap met de „gemeente- hamer" „officieel voor geopend verklaard", door de burgemeester, compleet met sigaar. De agenda bevatte de volgende punten: Beschikbaar stellen van een krediet be- bestemd voor de aankoop en het bouwrijp maken van een terrein dat zal worden geëxploiteerd als recreatie-bungalowpark Benoeming van onderwijzers aan. de Open bare Lagere School. Rondvraag. Sluiting. Prins Constantijn Recreatie-onderzoek Smalstad krijgt subsidie voor sociaal culturele objekten De wegen en de provinciale begroting Zeewind schadelijk voor onze torenuurwerken Een halve eeuw warenwet PJZ hield raadsvergadering jan Overeenkam kleuter in 't verkeer SPS haalde weer puntjes Zwakheden schaden ons niet, zodra wij ze kennen. Vooral punt 1 bracht een heftige discussie teweeg, waarbij met name een juiste afras tering voor enkele zeldzame vogels in de buurt nogal wat moeilijkheden gaf. Ook de riolering wilde de A.R. nader onderzocht hebben. De burgemeester stelde daarom voor een pijpje naar de Zuid-Willemvaart aan te leggen. De S.G.P. zag liever dat het hele plan opgegeven werd. Na een hoofdelijke stemming (vier tegen twee stemmen) werd het plan achteraf door de burgemeester afgekeurd. Daarna ging men over tot punt 2. De referenties van de drie sollicitanten waren vrij goed, maar bij nadere informaties, door enkele partijen ingewonnen, kwam een niet geheel vlekkeloze levenswandel aan het licht, zodat men weer in moeilijkheden ge raakte. Het debat werd weer vrij heet en de stemming die tenslotte volgde bracht geen uitkomst door een gelijk aantal stemmen, zo dat met de stem van b en w uiteindelijk kandiaat no. 1 werd benoemd. Dan restte nog de rondvraag. De Boerenpartij pleitte voor „inkrimping van ambtenaren in gemeentelijk orgaan". Ook wilde zij nog een historisch torentje in oude glorie hersteld zien. Verder opperde de A.R. het plan een subsidie toe te kennen aan de heer K. I. Naaktgeboren vcor een overdekte insemi natieplaats. B. en w zouden een materiaalsoort in on derzoek nemen. Na allen voor hun aanwezigheid, mede- en tegenwerking bedankt te hebben, sloot de burgemeester de vergadering en doofde zijn sigaar. Alle leden van de P.J.Z. hebben bijzonder veel genoegen beleefd aan deze avond en doken hierna nog nagenietend de dichte mist DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr Th. A. Bos, tel 01660-542 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dokter van der Eist Stavenisse tel 01663 - 400. DIENST WIJKVERPLEGING Weekendregeling van zaterdagmiddag tot en met zondagavond. Groepsdienst Oud-Vossemeer, Poortvliet, en Tholen: 18-19 okt. Zr. P. van Bruinessen Oud- Vossemeer. Telefoon 01667-476. Groepsdienst Sint Annaland, Sint Maar tensdijk, Stavenisse en Scherpenisse: 18-19 okt. Zr. W. M. de Smit te Sint Maartensdijk. Telefoon 01666-548. HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. week 19 tot en met 25 oktober Zondag 9.25 22.16 Maandag 11.00 23.40 Dinsdag 12.26 Woensdag 1.05 13.30 Donderdag 2.00 14.20 Vrijdag 2.46 15.00 Zaterdag 3.30 15.45 Volle maan 25 oktober te 17.03 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreeekuur van de burgemeester zal worden gehouden op maandag 20 okt. a.s. van 6.30 tot 8 uur in de ambtswoning Herte kamp 5. GESLAAGD Aan de Opleidingsschool voor het chr. kleuteronderwijs te Middelburg slaagde voor het hoofdleidstersexamen akte B mej. M. Roggeband. PRONKSTUK LAG TE ROESTEN In dagblad „De Stem" wes er vorige week een interessant artikel opgenomen het Ne derlandse Beiaardcentrum Asten, een Peel- stadje in Brabant. Heel wat klokken en caril lons binnen en buiten de landsgrenzen (in Nederland zelf al ongeveer 150 beiaarden) zijn door de Astense gieterij (Eljsbouts) ge leverd, zo gelezen in dat artikel. En verder „Het beiaardmuseum is de ge lukkige bezitter van een mechanisch speel werk, in 1637 gebouwd door Willem Pieter- son en zijn zoon Adriaen voor de stadsbei- aard van Tholen. Dit speelwerk, een van de pronkstukken van het museum, lag te roesten op de Tholense gemeentewerk Totdat het 1 dank zij lieden met enige kijk op de histori sche waarde ervan voor een weinig glorieus 1 einde bespaard bleef. Onder de hanebalken van het gemeentehuis te Asten toont het nu gerestaureerd voor zover de middelen het toelieten, hoe enkele eeuwen geleden de carll- lonklokken mechanisch bediend konden wor den. In het museum zijn ook twee torenuur werken in vol bedrijf opgesteld. De wer king van de slagwerken en de Westminder- stervoorslag - wie wel eens naar de BBC luistert weet wel wat hiermee bedoeld wordt - is zo van nabij te volgen. Tot deze toren uurwerken zou ook een deel van het trom melspeelwerk uit Tholen moeten behoren. Het oudste klokje stamt uit de twaalfde eeuw en is vermoedelijk door monniken ge goten" VERKOPING GOEDEREN De door de hervormde dameskrans ge houden verkopen van goederen met bijbe horende attrakties op 10 en 11. oktober lever de het zeer mooie bruto bedrag op van f 3219,37. FRAAIE HERFSTTENTOONSTELLING Ouders en belangstellenden kunnen van avond voor het laatst genieten in de chr. nat. school Hofstraat van een bizonder mooie herfsttentoonstelling, welke door de leerlin gen met de nodige vrije tijdsopoffering en advisering van het personeel tot stand is ge komen. Alles wat in de herfst aan natuur schoon te bewonderen is, kan men nu in de school bezichtigen. Daarbij als nevenfigu- rantie de bekende symbolen uit de even be roemde Fabeltjeskrant inclusief de heren Beveren. In de poppenstcel kan „iets" gede poneerd worden ten behoeve van dit soort cultureel werk voor en door de schooljeugd. Met een aangepaste verlichting is het vooral 's avonds een bewonderingswaardlg geheel, waarvoor onze complimenten naast die van vele ouders.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1