De planten hebben hun eigen mening Wijziging Bedrijfsbeëindiging in de landbouw Bestrijdt de leverbot Kruiswoordpuzzel Help een kind aan een kans SCHERPENISSE STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND LANDBOUW EN VEETEELT 15 sept. Leendert zv de Witte. Arie en van: van der Jagt, Laurina Christina Adres: Hoenderweg 119. 22 sept. Cornelis Pieter Johannls zv van der Klooster, Cornelis Johannes en van: Goedegebuure, Cornelia Helena Adriana. Adres: Schoolstraat 43. 25 sept. Jannetje Johanna dv Paape, Pie ter en van: Lindhoud, Janna Maria. Adres: Schermerspad 4. 25 sept. Elizabeth dv Heijboer, Adriaan en van: Rijnberg Cornelia Pieternella Adres: Tuinstraat 18. H u w e 1 ij k e n Dceleman, Frans Pieter Jacobus oud 27 jaar en van Luijk, Francina Johanna oud 22 jaar. Woonplaats: Vlissingen. Vroegop, Bartel Jan oud 25 jaar en Quist Adriana Catharina oud 23 jaar. Woonplaats Stavenisse. Ingekomen personen: Koopman ev Moerland, Adriana M van Sint Maartensdijk naar Anna Vosdijk 3a. Vertrokken personen: van Driel, Arie van Zuidstraat 25 naar Ossendrecht; Walhout, Marinus A. J. van Bierensstraat 4 naar Hilversum; Drcogers, Johanna A. M. van Klooster straat 25 naar Bodegraven; van Luijk ev Doeleman, Francina J. van Nieuwstraat 9 naar Vlissingen; den Engelsman, Pieter van Julianastraat 40 naar Scherpenisse; Heijboer, Johanna C. van Nieuwstraat 2 naar Dordrecht; Dekker, Aberdina Isabella van Tonhuis- straat 15 naar Bergen op Zoom; Hage, Johannis J. van Tuinstraat 35 naar Sint Maartensdijk; van der Klooster, Pieternella' van Voor straat 7 naar Vreeswijk; Vroegop, Bartel J. van Oude Zeedijk 6 naar Stavenisse. Verhuizingen binnen de gemeente: Geluk, Johannes C. van Wal 12 naar Win ston Churchillstraat 8. BURGELIJKE STAND over de maand september 1969 Geboorten: Pieter Andreas Philippus, zoon van Abra ham Pieter Kievit en Janna Jannetje West dorp. Overlijden: Adriana Francina Jozina Meerland, we duwe van Jan Dorst, oud 84 jaar.; te Rotterdam, Johnnie Pederson, zoon van Birger Pederson en Adriana Christina Moerland oud 4 jaar. Ingekomen personen: Bartel Jan Vroegop en echtgenote, van Sint Annaland naar Poststraat 66. Vertrokken personen: Marina Johanna de Rijke, van Prinses Beatrixstraat 16 naar Bergen op Zoom.: Hermanus Gerhardus Peters en gezin, van Voorstraat 26 naar Uden.; Wijntje van der Perk, van Graaf van Loonstraat 2 naar Nieuw-Lekkerland.; Abramina Hendrikse, van Molendijk 2 naar Goes. BURGELIJKE STAND over de maand september 1969 Geboorten: Jan Marinus, zoon van Janse, Pieter Cor nelis Marinus en van van Gorsel, Maria, adres President Rooseveltstraat 23. Christina Clazina, dochter van Scherpenisse, Johannes Jacobus en van van den Hoek. Tona Maria, adres Parallelweg 8. Adriaan Hendrik, zoon van Poot, Hendrik en van Berk, Agatha Helena, adres Winston Churchillstraat 26. te Bergen op Zoom: Jan Adriaan, zoon van Suurlant, Adriaan Sebastiaan en van Klomp, Catharina Jacoba. adres Bosstraat 14 Marina Jacoba, dochter van van Gorsel, Marinus Maris en van Bos, Cornelia Adriana adres Jacoba van Beierenstraat 58. Overlijden: Wielaard, Cornelia, 93 jaar, weduwe van van Gorsel, Willem, wonende en overleden te St. Maartensdijk. Huwelijksaangiften: van Ham, Gerardus Marinus, 20 jr, fa brieksarbeider, wonende te Fijnaart en Heij- ningen en de Jonge, Adriana Neeltje, 17 jr. inpakster, wonende te St. Maartensdijk. van Splunter, Johannes Cornelis, 41 jaar havenarbeider, wonende te St. Maartensdijk en Polderman, Elizabeth Martha, 37 jaar, modinette, wonende te St. Maartensdijk. Huwelijken: Moerland, Johannis Pieter, 22 jaar, weg en waterbouwkundige, wonende te Sint- Annaland en Koopman Adriana Maria 20 jr groepleidster, wonende te St. Maartensdijk. Hage, Johannis Jacobus, 21 jr. kok, wo nende te St. Annaland en Oudesluijs, Enge- lina Jacoba Christoffelina, 18 jr., bejaar denverzorgster, wonende te St. Maartsendijk. Oudijn, Willem, 22 jr. onderwijzer, wonende te Terneuzen en van Dijke, Pieternella Krina. 21 jr. onderwijzeres, wonende te St. Maar tensdijk. Ingekomen personen: Gunst ev. Geluk, Maria van Tholen naar Winston Churchillstraat 8. Hage, Johannis J. van St. Annaland naar Oostvest 37. Kuling, Winfried M. I. en gezin van Rotter dam naar Pres. Kennedijstraat 11. Vertrokken personen: Blindenbach, Leonard A. W. van Markt 40 naar Vancouver (Canada). Bouman, Paula R. van Albert Schweitzer- straat 12 naar Zijpe. Polderman, Leendert van Molendijk 17 naar Vlissingen. Koopman ev. Moerland, Adriana M. van Wilhelminastraat 16 naar St. Annaland. Zwagemaker, Johannes E. van Noordpoort 3 naar Oud-Vossemeer. van Dijke ev Oudijn, Pieternella K. van Westpoort 2 naar Arnhem. Vaders, Dirk A. en gezin van Eerste Dijk 1 naar Oud-Vossemeer BURGELIJKE STAND over de maand september 1969 Geboorten: Martha Anthcnetta, dochter van: Hage, Jan L., en van: Wielaard, Aaltje H., Maria van Nassaustraat 46.; te Bergen op Zoom, Jan, zoon van: Heij boer, Willem van: Ligtendag, Klara C., Bobbeweelweg 2.; te Bergen op Zoom, Abrahamina, dochter van: Heijboer, Willem en van: Ligtendag, Klara C., Bobbeweelweg 2.; Adriana Cornelia, dochter van: Poot, Marinus en van: van Nieuwenhuijzen, Adri ana J., Maria van Nassaustraat 36. Huwelijksaangiften: Paardekam Josephus J., 21 jaar wonende te Bergen op Zoom en: van der Werff, Maria J., 21 jaar., wonende te Scherpenisse. Huwelijken: den Engelsman, Pieter, 26 jaar wonende te Sint Annaland en: de Jager, Jacomina E., 25 jaar., wonende te Scherpenisse.; Weststrate, Jan K., 22 jaar., wonende te Yerseke en: Suurland, Eisabeth M„ 23 jaar wonende te Scherpenisse. Overlijden: van der Slikke, Anthonie. 68 jaar., echt genoot van: Minderhoud, Maria E., Lange- weg 33. Ingekomen personen: Bijl, Jacoba C. van Yerseke Azalealaan 3 naar Noordstraat 16.; Verkerke, Berbel M. van Rotterdam, Berg- singel 215 naar Hoge Markt 3.: den Engelsman. Pieter van Sint Anna land, Julianastraat 40 naar Laban Deur- loostraat 14.; Kleppe, Marinus P. van Poortvliet. Krck- keweg 1 naar Willem-Alexanderplein 7.; Kleppe Piternella C. v. Poortvliet, Krok- keweg 1 naar Willem-Alexanderplein 7.: Vertrokken personen: Looysen, Lutherus D. A. en echtgenote van Willem-Alexanderplein 7 naar Bergen op Zoom, Argolaan 442.; Van Haaften, Cornelis M. van Lage Markt 1 naar Weert, Kazernelaan 101.; Quaak, Johannis A. van Langeweg 31 naar Amstelveen, Uilenstede 80.; van Doorn, Jacob L. van Langeweg 56 naar Schiedam, Louis Raemackersstraat 93.; Suurland, Elisabeth M. ev Weststrate van Julianastraat 15 naar Yerseke,. Steeweg 18.; Slager, Willem M. van Westkerkseweg 21, naar Kapelle, Kerkplein 33.; Laven, Pieternella J. van Weststraat 15 naar Venray, Leunseweg 1. BURGELIJKE STAND over de maand september 1969 Geboorten: Maatje Lenie, dochter van Uijl, Marinus en Hollebrands. Lenie M. wonende Molen straat 27. Pieternella Maatje Jozina, dochter van Goudzwaard, Anthonie en Van Tiggele, Adriana, wonende Julianastraat 4. Cornelia Maria, dochter van: Goudzwaard Machiel A. en Slootmaken, Maria, wonende Deestraat 53. Gillina Karla, dochter van: Elenbaas, Karei H. en Krijger, Willemina C. wonende Schoolstraat 17. Huwelijksaangifte: van As, Jacob, 21 jaar, havenarbeider, wonende te Poortvliet, en Du ine, Pieternella, 17 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. Overlijden: Luijk, Pieter Nathanaël, 51 jaar, echtge noot van Klippel, Adriana Maatje. Ingekomen personen: van Doorn, Daniël van Dordrecht naar Parallelweg 9. Geuze, Emmericus C. W. A. van Wage- ningen naar Lange Zandweg 1. Bout, Simon P. en gezin van Willemstad naar Markt 19. Vertrokken personen: De Wilde, Elena P. van Nieuweweg 6 naar Tilburg. Van der Slikke, Cornelis P. van van der Slikkeweg 3 naar Dordrecht. Quakkelaar, Johanna M., weduwe van Overbeeke, A. C. M. van Stoofstraat 32 naar Krimpen a.d. IJssel. Kleppe, Marinus P. van Krokkeweg 1 naar Scherpenisse. Kleppe, Pieternella C. van Krokkeweg 1 raar Scherpenisse. BURGELIJKE STAND over de maand september 1969 Geboorten: Mattheus zv L. Geense en D. W. van Duuren; Magies zv L. ten Hove en M. van Herk; Johanna Maria dv H. J. Fontijne en H. C. Jagt Ingekomen personen: J. K. M. Frcom ev L. Mol uit Canada. Vertrokken personen: W. G. van Strien naar Breda; K. v. d. Jagt (ev J. v. d. Berg) naar Rotterdam; L. P. Faasse en gezin naar Goes; Johanna A. Abrahamse naar Krimpen a/d IJssel. Huwelijken: J. M. van den Berge oud 23 jaar en K. v. d. Jagt oud 21 jaar. P. Groene veld oud 26 jaar en M. J. Geense oud 22 jaar. II: WmïË WwËif U jggggsg^ Onder dit motto werd de bekende Oranjekalender „Pro Juventute" dezer dagen weer beschikbaar ge steld tegen f 4,25 aan velen, die een mooie kalender willen bezit ten. Die bovendien steun willen geven aan kinderen in moeilijk heden. De oranjekalender 1970, geheel in kleur met 13 grote foto's is ook verkrijgbaar in de boekhandel. Ik heb een tuin, en ik heb vaste ideeën omtrent mijn tuin Ik weet precies welke plant waar moet staan, opdat zij het juiste ef fect maakt tegen de achtergrond van de haag. Ik weet hoe hoog elke plant wordt, dus welke ik achteraan en welke ilf meer naar voren moet plaatsen. Ik heb bepaalde ideeën omtrent de kleuren-combinatie en ik doe braaf mijn best om mijn planten die hoeveelheid zon of schaduw, droogte of vochtigheid te geven die ze nodig hebben. Theoretisch is het een modeltuin, maar... Ik heb allang gemerkt, dat planten ook hun eigen ideeën hebben, en het kan hun niets schelen, welke ideeën ik heb. Planten zijn vreselijk eigenwijze wezens. Ik had Petunia's j tamelijk voor in de border gezet, daar maar op hetzelfde rijtje, Franse Asters, Afrikanen en Goudsbloemen stonden. Maar de Petu- nia's werden huizen hoog en staken een mijl boven de andere bloemen uit. Ze deden mij denken aan Europeanen tussen een stel dwergpapoea's in Nieuw Guinea. Het was geen gezicht, al bloeide het bosje Petunia's op zich zelf heel aardig; die lange slun gels behoorden daar niet, ze verstoorden het rythme van het arrangement. Ik was vooral boos omdat ik het zo goed overdacht had. Ze lieten me gewoon voor schut staan. Dus het jaar daarop zette ik de petunia's achter een paar lage rozen- j struiken. Maar dat beviel hun niet; zij wer- den de dwergen en de rozen staken hun geurige pracht vol trots er ver boven uit. j Weer staken zij de draak met mij en toen wilde ik eenvoudig geen Petunia's meer in de tuin laten groeien en bloeien. Planten zijn eigenwijs. Neem nu b.v. mijn Hyperi cum (ik meen dat die in het Nederlands Hertshoorn heet). Tot driemaal toe heb ik geprobeerd hem op de hoek van mijn muur- tje te zetten; het leek me een uitgezocht j plekje. Maar neen, tot driemaal toe ging hij daar dood. Wel had hij zich elders uitgezaaid en daar liet ik hem dan maar staan, na de derde mislukking. „Liefje" zei ik tegen hem, als je hier dan zo graag wilt geuren en fleuren, ga dan je gang, ik zal je niet meer storen. Ik had je weliswaar zo graag op de hoek van mijn schuurtje gehad, 't Was er zo aardig zonnig, je had er zo lekker de ruimte om al je pracht ten toon te spreiden. Maar goed dan, ik kan je hier wel niet zo goed zien, want je staat een beetje gedrukt bij de papaver acaulis; bovendien heb je dezelfde gele kleur, je valt beslist niet zo goed op, maar, goed dan, ga je gang. Ik zal zo nu en dan wel eens langs lopen om je te be kijken. En de hypericum deed zijn best en zaaide zich uit tussen mijn flagstones, maar we konden er wel langs lopen. En ziet, ver leden jaar wat piepte daar naar boven tussen de sedum, die zich stevig uitgebreid had op de hoek van het muurtje? een kleine hyperium! Ik heb hem uitbundig begroet en hem aangemoedigd zijn best te doen en dit jaar, ondanks vorst en sneeuw en late kou is hij al driemaal zo dik geworden. Zou zijn moeder vanuit haar hoekjes bij de gele papaver een wakend oog op hem houden? Planten, die je denkt met bijzondere zorg omringd te hebben, gaan soms ineens door, andere zaaien zich eindeloos vaak uit en kom je op de onwaarschijnlijkste plekken tegen. Ik heb nu maar besloten om als ze me niet al te erg in de weg zitten, hen hun gang te laten gaan. Het zal misschien de tuin een wild aanzien geven, maar al dig kale plekken, die je krijgt wanneer je hen er uit haalt, gevoegd bij de plekken waarop planten de winterse kou niet hebben over leefd, moeten opgevuld worden, en dat is kostbaar en vraagt veel werk, waarvoor de tijd soms ontbreekt. Dus, als zij mij op deze manier een handje helpen, ben ik hun al lang dankbaar, zolang zij mijn speciale lieve lingen maar niet verdringen. Zij weten blijk baar beter dan ik wat goed voor hen is en zoeken liever zelf hun eigen stukje grond uit hun eigen plekje en hun eigen plekje schaduw En waarom zou ik hun dat niet gunnen? (NADRUK VERBODEN) 43 titel 11 ontkenning 45 drinkgerei 12 uitheems zoogdier 46 oude munt 15 deel v. d. bijbel (afk.) 48 rijtuig 18 of eerder (afk.) 50 briefaanhef 20 pers. voornaamw. 51 in delen uit elkaar nemen 24 Engelse ontkenning 52 lidwoord 25 knoet 54 getij 27 gewichtseenheid 55 vismand 29 inhoudsmaat 57 herkauwer 30 godin 60 heilige 31 sleepnet 62 hijswerktuig 33 deel v. Noord Amerika 64 Frans voegwoord 34 soort golf 65 aanw. voornaamw. 35 Duitse badplaats 67 schaakterm 36 vorm v. dienen 69 mestvocht 38 boomvrucht 71 staat in de V.S. 40 voor 73 naaigerei 41 ontvangkamer 74 groet 44 deel v. Indonesië 75 plaats in Italië 47 stremsel 76 zijrivier v. d. Donau 49 meisjesnaam 77 worm 53 soort hond 55 plaats in Utrecht 56 deel v. e. Franse ontkenning Ve r t i c a a 1 58 Nederlands vliegveld 59 Germaanse godheid 1 zoenen 60 schrede 2 slingerplant 61 anno Christi (afk.) 3 waterplantje 62 buigzaam 4 rijtuigbestuurder 63 bergplaats 5 gebergte in Z-Amerika 66 meisjesnaam 6 onbevlekt 67 zangnoot 8 plaats in Gelderland 68 gewicht 9 uitroep 70 liefkozing 10 rivier in Italië 72 uitroep KRUISWOORDPUZZEL R 113 Horizontaal 1 vochtig 4 vervoermiddel 7 wandbekleding 13 vogel 14 laten zien 16 raken, schaden 17 bindmiddel 19 uitgave 21 nieuw (Lat.) 22 N.V. (Franse afk.) 23 loot i. e. stam bevestigen 25 wereldoorlog (afk.) 26 gemeenschappelijk stuk grond 28 plaats in Brabant 30 slede 32 verbrandingsrest 33 overwinning 36 titel 37 levenskracht 39 geweldig 40 clown 42 het Romeinse Rijk (afk.) De minister van landbouw en visserij heeft het besluit goedgekeurd van het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw, de beëindigings regeling op enkele onderdelen te verbeteren. Op gemotiveerd verzoek van de aanvra ger van de beëindigings-vergoeding kan thans het bestuur de maandelijkse vergoe ding vervangen dcor een gekapitaliseerde uitkering ineens. Anderzijds kan, eveneens op gemotiveerd verzoek van de aanvrager voor de categorie aanvragers van 50-65 jaar, de vergoeding ineens worden omgezet in een maandelijkse vergoeding tot en met de maand, waarin de 65-jarige leeftijd wordt bereikt. Tot deze wijziging is besloten om de uitbetaling van de beëindigingsvergoe ding meer te kunnen afstemmen op de bijzondere behoefte van de beëindiger. Een tweede wijziging betreft een correc tie op het puntensysteem aan de hand waar van de bedrijfsomvang wordt gemeten. Op basis van de in de afgelopen periode opge dane ervaring is het puntensysteem op en kele onderdelen verbeterd. Tuinbouw onder plat glas zal op dezelfde wijze worden ge waardeerd als tuinbouw onder staand glas hetgeen een aanmerkelijke verhoging betekent van het aantal punten per ha. Eveneens zijn verhoogd de categorieën bloembollen (excl. gladiolen) en pit- en steenvruchten, asperges, uien en koolsoorten. De teelt van witlof is in waardering gelijkgesteld aan de teelt van hakvruchten. Het puntenaantal voor witlof- trekken zal voor elke aanvrage door het be stuur afzonderlijk worden vastgesteld met een maximum van 1500 punten. De derde wijziging betreft het besluit van het bestuur de champignonteelt onder de beëindigingsregeling te brengen. Ook voor de champignons zal het aantal punten per aanvrage afzonderlijk worden vastgesteld met een maximum van 100.000 punten per ha. Tenslotte heeft het bestuur besloten de datum van 1 januari 1960, sinds welke de aanvrager onafgebroken de landbouw als hoofdberoep moet hebben uitgeoefend, te wijzigen in 1 oktober 1962. Dit wijzigingsbesluit heeft terugwerkende kracht vanaf 1 augustus 1969. Uit onderzoekingen van de laatste jaren is gebleken, dat de leverbotziekte in ons land nog steeds een belangrijke rol speelt. De schade, die bestaat uit afkeuring der levers, verminderde melkgift, geringere vleesaanzet en achteruitgang van de wol opbrengst is enorm. Het is dan ook niet verwonderlijk dat vele dierenartsen en veehouders door mid del van mestonderzoek cp de bedrijven na gaan of besmetting aanwezig is. Leverbotten zijn platte wormen welke le ven in de galgangen van de lever en deze ernstig beschadigen. Deze botten produceren eieren, die met de mest naar buiten komen. Hieruit ontwik kelen zich na enige tijd, bij gunstige klimato logische omstandigheden, trilhaarlarven, die zwemmend een leverbotslakje moeten vin den en daarin binnendringen. In de slak treedt een ontwikkeling op die minimaal 6-7 weken duurt. De uit de slak komende organismen ver plaatsen zich door water en hechten zich aan gras en andere planten vast en kap selen zich in. Deze ruststadia worden door het vee al grazende opgenomen. De opname begint reeds in augustus. Door de inwerking van maag-darm-sappen komen er dan kleine le verbotjes vrij. Deze boren zich door de darmwand heen en dringen de lever binnen, trekken door het leverweefsel naar de gal gangen waar ze uitgroeien tot volwassen leverbotten, die eieren gaan afscheiden. De ontwikkeling in het rund duurt 3 4 maan den. Met leverbotten besmette runderen onder gaan dagelijks een inwendige aderlating doordat de parasieten bloed aan hun gast heer onttrekken. Onafhankelijke deskundigen zijn het er daarom over eens, dat besmette koeien 5-10 minder melk produceren dan ze zouden kunnen wanneer ze geen leverbotten had den. Dat wil zeggen dat de veehouder dus ook dagelijks een financiële aderlating on dergaat. Immers, bij een jaarproduktie van 4500 liter melk per koe betekent dit, dat 225 - 450 liter melk per koe méér geprodu ceerd had kunnen worden. Vele veehouders menen nog maar al te vaak, dat leverbotten alleen voor schapen echt schadelijk zijn, of ook wel dat het aan hun koeien is te zien, als ze leverbotten hebben. De meeste met leverbot besmette run deren zien er goed uit doch het uiterlijk bedriegt. Gezien de ernst van de infectie, ook op de bedrijven waar men niets aan de dieren ziet, is het in de eerste plaats zaak, om zo spoe dig mogelijk zeker te weten, of het rundvee leverbotvrij is of niet. Dat kost niets, want een mestonderzoek door de Gezondheidsdienst geeft die zeker heid. Wat staat de veehouder dan verder te doen? Men moet zich tot de dierenarts wen den voor deskundig advies, hij beschikt over de nieuwste geneesmiddelen, met name Ace dist, maar hierover in een volgend artikel. Van donderdag tot maandagmorgen ligt de Eendracbtbode binnen oog- bereik van duizenden gezinnen in de streek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 14