EENDRACHTBODE wDampo Purol hou4! Nationale kollekte Jan Overeenkam Voor de Postduiven- liefhebbers munHnRors Burgerlijke Standen uaiiropi 9P d|ai| 25c JAARGANG No* 47 16 OKTOBER 1969 VIERDE BLAD Raadsverslag Poortvliet Zeewind schadelijk voor elektrische torenuurwerkinstallaties Deelname aan Zeeuwse vleeskeurings dienst Genoeg gegadigden voor bejaarden woningen KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN DE MODE VAN MORGEN VANDAAG BIJ VOOR VAM* MOEDHR SN KIND Plaatsingsmogelijk heden in ruime mate aanwezig B smetteloos zu w de huid .smetteloos zuiver voor uw kleuter KINDERBOEKENWEEK 1969 HOOFDPIJN POEDERS Vingertjes in de pap THOLEN de enige MANTEL SPECIAALZAAK in West-Brabant. de zaak waar óók U slaagt OUD-VOSSEMEER ST.-ANNALAND De Poortvlietse gemeenteraad had 9 okt. niet zo veel tijd nodig om de voorloper van de gemeentebegrotingsbehandeling af te wer ken. Verhinderd was ir. M. A. Geuze (chu) wegens verblijf in het buitenland. De voorzitter betuigde in zijn openings woord. ook namens de raad zijn meeleven met de tragische familie-omstandigheden, welke zich eerder bij raadslid P. J. van Houdt (sgp) hadden voorgedaan. Op zijn beurt dankte genoemd raadslid allen voor het betoonde meeleven. Het doet goed, dat het meeleven er in onze kleine gemeenschap pen mag zijn. ongeacht rang of stand, op vatting of overtuiging en al kan dat het verlies niet goedmaken, het geeft toch eni germate steun. Daarvoor nogmaals allen dank aldus dhr. Van Houdt. De aanbieding van de gemeentebegroting en die van het woningbedrijf 1970 leverde verder geen stof op tot commentaar. De he ren ir M. A. Geuze (voorz.), C. P. Bijl (sgp) en C. P. van Tiggele (chu) zullen zich met het onderzoek belasten, waarna spoedig weer een raadsvergadering wordt gehouden ter behandeling en vaststelling van dit jaarstuk. Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom adv. ing. med. VLEESKEURINGSDIENST Na het hieraan reeds voorafgegane om vangrijke dossier, kan het voorstel tot sa menvoeging van de vleeskeuringskringen in Zeeland benoorden de westerschelde, waar onder ook de vleeskeuringskring Sint Maar tensdijk (eiland Tholen) kort zijn. De voor zitter wijst er nog even op, dat de uitgebreide voorschriften, met name door de voorwaar den die de U.S.A. voor het importeren van vlees stelt, mede aanleiding geven tot deze fusie. Toch hoeft er voor betrokkenen in de streek hierdoor niet zoveel te veranderen. Poortvliet moet als laatste gemeente bin nen deze kring beslissen, nadat de andere eilandgemeenten daarmee reeds akkoord gin gen. Het gaat wel altijd aan je hart een eigen dienst te moeten opheffen, maar dit is een noodzakelijk iets, waar men moeilijk onderuit kan. Er is een uitvoerige studie over ge weest, o.a. of het - na advies Slagershond - aansluiting bij de kring Bergen op Zoom niet meer gewenst zou zijn. Het blijkt echter financieel belangrijk nadeliger te zijn. Zo zouden de keurlonen dan toch minstens met 20% verhoogd moeten worden, zoals ze ook zouden stijgen, wanneer men de huidige situatie bestendigde. De gefuseerde kring Zeeland zou echter volgens de huidige nor men nog een sluitende begroting hebben. Thans betaalt men hier bijvoorbeeld f 17,50 per rund, wat na de fusie f 17,- wordt. Een stijging is er wel voor de varkens van f 7,- naar f 9,-. Het voorstel van b en w is na alles te hebben overwogen bij de kring Zee land aan te sluiten. De heer J. I. Hollebrands (sgp) verklaart door de toelichting van de voorzitter nog versterkt te zijn in zijn mening, dat hij dit voorstel van b en w zou moeten steunen. Wel had hem nog een zinnetje in de toe lichting van b en w getroffen, dat hij min der op zijn plaats acht, nl. waar staat, dat ,,in het licht van de schoolvergroting aller- wege" enz. Dit lijkt hem een zwak argument en ver wacht hij eerder in een memorie van toe lichting van gedeputeerden op een voorstel tot herindeling van gemeenten, dan bij het Poortvlietse college. De burgemeester vindt ook wel, dat die zin achterwege had kun nen blijven ,al ziet hij in deze fusie nog wel iets anders dan in samenvoeging van gemeenten. Verder informeert dhr. Hollebrands, welke de zgn. E.E.G. slachtplaatsen zijn. De voor zitter antwoordt dat hiermee wel ongeveer de grootste in de provincie worden bedoeld. Een andere informatie door dhr. Holle brands is of voor de noodslachtplaats Tholen of Poortvliet wordt gehandhaafd en de voor zitter vermoedt dat het beide zullen worden. Belangrijk in financieel opzicht is ook, dat de noodslachtplaats Poortvliet door de dienst wordt overgenomen, zodat dit geen nadelige invloed heeft voor de huidige kring op Tholen. Een vaagheid in het bijbehorend advies van de Ned. Gemeenten, waarop de heer Hollebrands verder wijst, kan door de voor zitter worden opgehelderd, omdat men bij de voorstudie de financiële consequenties nog niet kon overzien. Tenslotte informeert dhr. Hollebrands nog hoe b en w tegenover het advies van de slagershond staan. De voorzitter antwoordt, dat het vanwege de financiële basis onmoge lijk was het advies van die bond te volgen. Door de huidige technische oplossingen wor den de slagers overigens niet gedupeerd. De heer C. P. van Tiggele concludeert uit het betoog van de voorzitter dat het hier vooral gaat om een exportbelang, wat de voorzitter bevestigd. Overigens werd de St. Maartensdijkse kring tot dusver zowel door dierenarts als door keurmeester goed ge rund. De heer Van Tiggele krijgt in ant woord op zijn vraag wat de consequenties van fusie voor beide genoemde heren zullen zijn, als antwoord dat de keurmeester de Bruin normaal gehandhaafd blijft en dieren arts Rinses waarschijnlijk op wachtgeld komt voor wat zijn werk voor de vleeskeurings dienst betreft. Maar dat is nog onzeker. Alle leden kunnen zich hierna met het voorstel van b en w tot aansluiting bij de Zeeuwse dienst verenigen. GARANTIE BEJAARDENWONINGEN Het is voor de raad ook geen probleem het voorstel van b en w te steunen tot ga randering van de geldlening, die de woning stichting „Eiland Tholen" moest aangaan voor de bouw van een 90 bejaarden wo ningen. Daarvan komen er 10 in Poortvliet zodat deze gemeente f 275.000,- garandeert. De heer Bijl informeert nog naar de rente wisseling, waarop de voorzitter antwoordt dat de stichting zelf de lening afsluit. De heer van Tiggele informeert hoeveel gegadigden er voor deze nieuwe bejaarden- I woningen op het moment zijn. De voorzitter antwoordt dat men de huidige verzoeken nog wel allemaal kan inwilligen, maar het over- schot is nu al gering. Eer de woningen er staan, zal waarschijnlijk wel alles bezet zijn. Overeenkomstig de rijksregeling wordt het gemeentepersoneel duurtetoeslag en trend 1969 uitgekeerd. RONDVRAAG De heer van Tiggele informeert naar liet torenuurwerk, dat niet goed werkt. De voorzitter antwoordt dat hiervoor een deskundige moet komen. B en w denkt er over om tot een elektrisch uurwerk- en luidinstallatie te komen, maar op Tholen wordt er in algemeen mee getobt. Deskundigen beweren dat de zeewind daarvan oorzaak is aangezien men op vrijwel alle Thoolse gemeenten daarmee moeilijk heden ondervindt. In hoeverre dat inderdaad zo is, kan de voorzitter moeilijk beoordelen. Mogelijk komt er binnenkort een voorstel om het uurwerk te veranderen. De heer Van Tiggele wijst er verder op, hoe ouders van kindenen, die de B.L.O.school te Sint Maartensdijk bezoeken en in aanmer king komen vcor reisvergoeding daarom trent reeds in anderhalf jaar niets hebben gehoord. Hij zou hierop graag willen attenderen. De voorzitter vraagt of die mensen ook hebben gereclameerd. Dit loopt gewoonlijk via het hoofd van de b.l.o.school, maar wanneer niet wordt aangevraagd, zal er ook geen uitkering kunnen volgen. [DS(üSSD3®f?2®®M adv. ing. med. Tenslotte wijst dhr. Van Tiggele er op, al eens eerder te hebben gevraagd naar de mogelijkheid van het plaatsen lichtmast bij het gymlokaal en achterkant kerk. Het is daar een donkere hoek en het zou in meer der opzicht aanbeveling verdienen daar een verlichting te hebben. De voorzitter wil het wel eens bekijken, maar waarschuwt, dat er een steeds groter post voor de openbare ver lichting nodig is, nu de gemeente in het algemeen toch van goede verlichting is voorzien. Daarna sluiting. J,|^BQ VBtKOUDHHMN adv. ing. med. Bij het arbeidsbureau te Tholen waren eind september 1969 dertig mannen en zes vrouwen geregistreerd. Van deze aantallen zijn 9 mannen en 1 vrouw werkzaam op sociale werkvoorzieningsobjekten. Daaruit volgt dus wel, dat er nog altijd een zeer gering aanbod is. De vraag omvatte 87 man nen en 113 vrouwen. Belangrijke mutaties deden zich niet voor. De oogstwerkzaamheden op de landbouw bedrijven hadden, dank zij de zeldzame na zomer, een vlot verloop. Verschillende in de landbouw werkende personen traden inmiddels in dienst bij de suikerfabrieken losplaatsen De vraag richt zich zowel op ongeschool den als op vaklieden. Er zijn, zowel voor mannen als voor vrouwen, in eigen streek thans in ruime mate plaatsingsmogelijkheden aanwezig. Ruim 1 miljoen Nederlanders wordt dage lijks geconfronteerd met geestelijk gehandi capte medemensen. Hetzij als ouders, hetzij beroepsmatig. Dat behoeft bij een aantal van 300.000 geestelijk gehandicapten geen verwondering te wekken. Een groot aantal voorzieningen is nodig om de geestelijk gehandicapte nog tot opti male ontplooiing te brengen. Niet alleen in het groot aantal dagver blijven, tehuizen, scholen e.d., maar ook in mankracht. Duizenden gespecialiseerde des kundigen zijn dagelijks in de weer om het beste te zoeken voor deze geestelijk gehandi capte medemensen. Ongeveer 60% tot 80% wordt door de overheid gesubsidieerd, maar die resterende procenten het zijn nog vele miljoenen. De Nationale Kollekte voor het geeste lijk gehandicapte kind hoopt jaarlijks de tekorten hieruit te dekken. Dit jaar valt die kollekte in de week van 27 oktober tot 2 november. Een belangrijk punt mag niet over het hoofd worden gezien: de helft van de kol- lekteopbrengst blijft in elk rayon vcor de plaatselijke voorzieningen, de rest gaat naar de 6 landelijke organisaties ter realisering van de grote landelijke projecten. Adv. ingez. med. ANAB (Alg. Agr. Arbeiders Bond). Nu heeft Rients Gratama een eigen groep waarvan hij de hoofdfiguur is en waarvan een Wim Sonnevcldt al een paar jaar ge leden opmerkte, dat men nog veel van deze jonge cabaratier zou horen. Behalve in Friesland bracht hij zijn nieuw programma „Vingetjes in de pap" reeds in steden alsRotterdam, Nijmegen, Breda, Zwolle, Hilversum, Arnhem, Utrecht, Eind hoven, enz. En zelfs buiten ons land geniet Gratama al een grote bekendheid. Hij trad o.a. op in Genève en komend seizoen zal dat het geval zijn in Hamburg. Het zeer afwisselende programma van liedjes, sketsches en conférence, geschreven door Rients Gratama zelf, wordt zeer eigen tijds muzikaal begeleid door een combo van vier musici: Joop Verbeke, piano en marim ba, Harry Hartmans, trompet en slagwerk, Karst de Groot, gitaar en Jacques Sam- brink, bas. De muziek is van Henk Onder- stijn en Jcop Verbeke. Ook vroeger wist de groep De Vries en thans eveneens Rients Gratama het platte landsleven gevoelig in zijn genre te tekenen. Vandaar dat reeds vele kaarten zijn verkocht voor die avond door de plaatselijke adres- Uit verschillende gesprekken is mij geble ken, dat men bij de koppelingen vlug aan familieteelt wordt gedacht. Deze inteelt, wanneer ik het zo mag noemen kan volko men juist zijn, mits aan alle eisen wordt vol daan. Echter alleen dan, wanneer de groot ouders het bewijs leverden prima vliegers te zijn. Niet zo maar van horen zeggen, maar u moet daarvan overtuigd zijn of dat via bewijzen worden. Weg met de zgn. naams- duiven zonder bewijs. Ras dit of dat kan alle maal reclame zijn en daar koop je niet zo veel voor. Laat men zich door dergelijke reclame leiden, dan gaat men koppelen zon der meer en dat komt zelden goed uit. Om een voorbeeld te noemen, ik heb een duivin, die prima gevlogen heeft. Zelf ge kweekt uit een goede doffer en prima dui vin. De doffer afkomstig van De Pey uit Biervliet, de duivin gebr. Oomens, ras van Hector de Smet en Gerards Berg. Ze vlogen inderdaad prima. Uit dit koppel is nu die duivin, die niet meer meevliegt, maar ge bruikt wordt als grootmoeder van verschil lende kinderen en kleinkinderen. Er zijn ver schillende doffers uit voort gekomen, die ook prima hebben gevlogen. Hier ligt nu de weg van familiteelt open. Kleinkind op Grootvader, nicht en neef, enz. nooit zus en broer, wel half zus met broer, enz. Wel moet men in het oog houden, dat er afwijkingen kunnen zijn. Zowel in bouw en pluim. Dan die vogels laten verdwijnen. Steeds weer selecteren op de meest ge zonde vogels. Men moet die richting wel uit, om later tot succes te komen in de vliegerij. Niet één jaar, maar vele jaren. Vandaar ook, er zij nogmaals op gewezen, het nut van een goede boekhouding. De ringnummers maar uit het hoofd leren. Als u zo'n kern op hok heeft, dan pas zal er ieder jaar met kop mannen worden gevlogen. Dat is beter dan met allerlei vogels het zo maar een keertje te proberen. Het komt wel eens voor, dat een doffer zeer goed vliegt, maar slecht is voor de kweek. De jongen vliegen dan niet best. Dit kan werden voorkomen, doordat er een verkeerde vermenging niet tussenraakt. U mag het gerust tweemaal lezen, het zal u helpen bij het rassenprobleem. Een prettig wintervermaak met uw vogels toegewenst. Vergeet niet het kladbloc er bij te nemen, dan kom je er wel. Tot later J. Th. (15 tot en met 25 oktober) De laatste jaren is het traditie geworden om aan een zo wijdvertakt evenement als de Kinderboekenweek een centraal thema mee te geven, zoals ,Kind en Dier' en ,Kind en Doen'. Een dergelijk onderwerp schept een j duidelijk uitgangspunt voor alle aktiviteiten die uitgaan van de boekhandel, de scholen, de bibliotheken,jeugdorganisaties, pers, radio en televisie. Dit jaar heeft men, na een aantal bespre kingen met mensen uit de toneel- en theater wereld besloten het thema ,Kind en Theater' te hanteren. Volkomen in de stijl van deze theatersfeer ligt het geschenk van de Kinderboekenweek, verkrijgbaar bij aankoop van kinderboeken voor 5.of meer. Het geschenk bestaat uit drie boekjes in vacuumverpakking: Spelen met poppen van poppenkast speler Wim Meilink, met instrukties om met minimale middelen een poppenkast te fabri ceren voorzien van het draaiboek voor een echt Jan Klaassenspel. (voor jonger kinderen, illustraties en omslag Alfons van Heusden) Spelen met Spullen van Cecila Licht veld, suggesties en instruktieve tekeningen om met huis-, tuin-, en keukenmiddeltjes een decor te bouwen, te grimeren, verkleedpar- f tijen aan te richten, de belichting te ver zorgen enz. (illustraties van de auteur, om slag Kees Kelfkens). Spelen met de beer en de mensen een fragment uit ,De beer en de mensen van Reinier Zimnik, voorzien van aanwijzingen voor improvisaties en variaties om zelf te spelen en om een voorstelling te verzorgen. Bewerkt door toneeldeskundige en didaktikus 1 Hans Everts en onderwijsconsulent A. Ol- dersma. Voor oudere kinderen. (Voorzien van de oorspronkelijke tekeningen. Omslag ontwerp Alfons van Heusden). Het geschenk zal verspreid worden in een oplage van 115.000 exx. Aan de nieuwsvoorziening over de evene menten tijdens de Kinderboekenweek is weer speciale aandacht besteed. In een oplage van 850-000 exemplaren zal 'Krantje 2' verspreid worden onder de schoolgaande jeugd. Volkomen als in een .volwassen' krant i vindt men er interviews (met de bekroonde auteurs en met de houdster van de wissel- trofee ,Het lezende Lievertje'), diverse infor maties (over het thema het geschenk), korte berichten, een strip, boekentips enz. j Als ekstra attraktie is er een puzzel in opgenomen. Met de oplossing hiervan krijgt het kind bij de boekhandel de zg. .driestui- verskijker' a raison van drie stuivers. adv. ing. med. Er blijkt grote belangstelling te bestaan voor de avond, die de Zeeuwse Volksuni versiteit op. vrijdag 24 oktober a.s. organi seert in het Holland Huis te Scherpenisse. Belangstelling vanwege het feit op dat die avond Rients Gratama op het podium komt. In zeker opzicht is deze caberatier, wiens ster snel steeg een oude bekende voor lief hebbers van het schetsje en het liedje, van een goede plattelandsvoordracht. Hij was immers één der toen jongste medewerkers in het programma, dat verschillende jaren ach tereen werd gebracht door de groep Tetman rn Jarich de Vries voor de toen zo geheten BURGELIJKE STAND over de maand september 1969 Geboortep: Jan Jacob, zoon van: Vos, Cornelis en van Hage, Maatje L.; Klazina Willemina, dochter van: Hage, Jacobus J. en van Schot, Adriana; Pieter, zoon van: Goud, Jacobus en van: Pieterse, Dina S. A.; Jaring Dirk, zoon van: Ruijtenberg, Hen drik T. en van: Cornelisse, Johanna C. bei den wonende te Sint Annaland. Huwelijken: Geluk, Johannes C., oud 24 jaar en: Gunst Maria. Overlijden: Jansen, Elizabeth, oud 86 jaar, weduwe van Quist, G. C.; te Bergen op Zoom de Jonge, Anna M., oud 81 jaar, weduwe van: van de Velde, J. C.: Riedijk, Gerardus, oud 69 jaar, echtgenoot van Westdorp, S. Ingekomen personen: Jacomijntje J. Engelvaart-Bal van Bors- sele naar Stoofstraat 3; Antonie van Harten, echtgenote en 2 kin denen van Wemeldinge naar Jan van Blois- straat 36.; Jacoba Marcusse-Provoost van Vlissingen naar Bosstraat - salonwagen.: Marinus de Winter en echtgenote van Made naar Bartelmeetweg 8.; Maria Uijl-Voss van Geldrop naar Hof straat 14. Vertrokken personen: Engetje M. de Vries-de Zeeuw en 2 kinderen van Jan van Bloisstraat 36 naar Duitsland.: Hubertus Deurlco van Cromvliet 34 naar Vlissingen.; Johannes A. Visser van Regentessestraat 27 naar Wouw.; Pieter J. Schot en echtgenote van Pr. Bern- hardstraat 15 naar Bergen op Zoom.; Adriaantje van den Bos van Ten rtnker- weg 108 naar Amstelveen.; xiwsaaxaMwwws Wanneer uw kind op straat gaat spelen. Met 'n fietsje of een autoped. Bedenk, dat 't in 't verkeer zijn leven Voortdurend op een gok-spel zet. Houd kind'ren altijd onder toezicht, Wanneer het nog maar kleuters zijn, Want om beJioorlijk uit te kijken, Daarvoor is hun verstand te klein. Wanneer ze langzaam groter worden, Dan staan ze aan een nieuw begin, Prent hun en 't liefst dan alle dagen, De allerscherpste regels in. Ineens de rijweg oversteken, In volle vaart een hekje uit, We lezen het maar al te duid'lijk, Hoe deze vaart vaak wordt gestuit Het snelverkeer gaat al maar sneller, Van elke soort, op elk gebied, Wil toch uw extra aandacht geven, Als g'op de weg een kleuter ziet. Ga even toch uw snelheid mind'ren En tast eens even naar uw rem, Zo kunt g'een kinderleven sparen, 't Is veiliger voor u en hem Want mocht het ergste eens gebeuren, Dan blijft dit altijd voor u staan, Al mocht u 't even soms vergeten 't Zal door de jaren met u gaan. Daarom kijk uit naar alle kleuters, Sta steeds voor hun bescherming klaar, Want ze begrijpen nog niet alles, Van 't altijd durend weggevaar! 400 kinderen sterven jaarlijks In Nederland door 't snelverkeer, Haal ouders en benzine-rijders Toch eensgezin dit cijfer neer! Werk samen, zij het dan in stilte. Al kent ge ook elkander niet, Er komen kind'ren om 'het leven, Per jaar, zoveel, denk toch eens even, Nu ge dit cijfer voor u ziet. Kremerstraat 11-13 - BERGEN OP ZOOM adv. Ing. med. Jannetje M. Blaas van Grindweg 41 naar Middelburg.; Albert B. van Dam, echtgenote en 2 kin deren van Grindweg 29 naar Houten.; Maria Geluk-Gunst van Beb. dam 17 naar Sint Maartensdijk. Rinus A. Soomers van Gildenstraat 4 naar Rotterdam.; Rosalina J. M. Ran-Reijnders van Markt 11 naar Amstelveen.; Jan P. Loof van Hertenkamp 1,0 naar Rotterdam.; Cornelis Steendijk van Ten Ankerweg 19 naar Arnhem.; Adriana E. C. M. Deurloo van Kaaij 18a naar Den Haag. BURGELIJKE STAND over de maand september 1969 Geboorten: Moerland, Pieter Daniël: zoon van Moer land, Jan Karei en van: van Dijke, Lucretia Lena.; Bril, Queenie; dochter van Bril, Gerrit Teunis en van: Timmerije, Constance.; Aarnoudse, Maria Adriana; dochter van Aarnoudse, Johannes en van den Boer, Jan netje Helena. Overlijden: Rijstenbil, Anthonij Johannes, 56 jaar, gemeentesecretaris, echtgt van Kievit, Neel- tje Adriana Johanna.; te Bergen op Zoom: Duine Dingena Adri ana, 43 jaar, echtge van Boon, Samuel Ma rinus. Huwelijken: Voorbraak, Petrus Frandscus, 27 jaar, onderwijzer te Roosendaal, met: Vos, Neel- tje Cornelia Zoetje, 24 jaar kapster won. te Oud Vosseraeer.; Zwagemaker, Johannes Eliza, 28 jaar, metselaar te Sint Maartensdijk, met: Hoek, Anna Pieternella, 23 jaar, controleuze won. te Oud Vossemeer. Ingekomen personen: Hartman, Leo J., gehuwd, uit Capelle aan de IJssel.; Zwagemaker, Johannes E., gehuwd, uit Sint Maartensdijk.; Vaders, Dirk A„ met echtgenote en 1 kind, uit Sint Maartensdijk. Vertrokken personen: Boogaart, Adriana F., Hemelrijk, Arie G. met echtgenote en 3 kinderen naar Bergen op Zoom.; Duine, Matheus, ongehuwd, naar Goes.; Vos, Neeltje C. Z., echtge van P. F. Voorbraak, naar Breda.; Stuijts, Petrus J. J\. gehuwd, naar Bergen op Zoom.; Aarnoudse, Martinus A., ongehuwd, naar Lisse.; van Vossen, Jan L., ongehuwd, naar Wa- geningen. Verhuisd inde gemeente Hoek. Anna P., echtge van J. E. Zwage maker, Hikseweg 16 naar Schoolstraat 4. BURGELIJKE STAND over de maand september 1969 Geboorten: 10 sept. Adriana Alida dv van Beveren, Albert Stoffel en van: Rijnberg, Willemina Adriana. Adres: Molendijk 37.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 13