EENDRACHTBODE „Altyt bet groeijede" Geen éénstemmig besluit over centraal antenne-systeem Gemeente en Raiffeisenbank met bouwvallig monumenten-perceel in de maag 25e JAARGANG No* 46 TWEEDE BLAD 9 OKTOBER 1969 Raadsverslag Sint-Maartensdijk KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN DAMES XIV Een serie verledentijdse dorpsschetsen over de gemeenschap Sint-Annaland Door Han Dekker De voltallige raad van Sint Maartensdijk kreeg vorige week voldoende stukken in handen om er een volgende maal een ste vige vergadering van te maken. Daartoe was er woensdag minder reden, zodat het na een uurtje ver bekeken was. Bij het voor stel tot het aansluiten van de 30 in aan bouw zijnde woningwetwoningen op het centraal - antenne systeem van reeds be staande huizen in plan Zuidhoek, herinnerde wethouder L. J. Koopman (sgp) er aan, hoe hij daaromtrent reeds de eerste maal een andere mening kenbaar maakte. Afgezien van mijn persoonlijke opvatting ten aanzien van t.v., acht ik het bovendien onjuist, dat ook degenen, die niet aansluiten verplicht zijn mee te dragen in de kosten, motiveerde deze wethouder zijn andere mening dan die van de meerderheid van het dagelijks bestuur. De totale kosten, die via de centrale dienst voor dit werk waren opgegeven door in stallateur G. Bodt te Tholen kwamen op ongeveer f 30,- per woning. Raadslid W. J. van Hemert (sgp) dacht er net zo over als zijn fractiegenoot, zodat dit voorstel met 5 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Bij de koop van het perceel Hogeweg 31 van de heer M. van der Werf (krotwoning) voor f 850,. informeerde de heer L. M. Zwagemaker (vrije lijst), of er naast dit perceel nog meer krotwoningen staan, die gemeentelijk eigendom zijn. In elk geval zou hij willen adviseren om al datgene wat ge sloopt kan worden, ook zo snel mogelijk af te breken. We kopen wel veel minder waardige woningen, maar we blijven nog te lang met de krotten zitten. De voorzitter zette uiteen, waarom niet direct tot sloop kan worden overgegaan. Eerstens kan dat zijn in verband met be lendende percelen, vervolgens dat het te kostbaar is er één krotje van tussenuit te laten halen en in de derde plaats kan het een ongewenst gezicht zijn om voortijdig „gaten" te maken in een straatje .zolang de rest nog niet geruimd kan worden. Uiteraard is het dagelijks bestuur het wel eens met dhr. Zwagemaker, dat waar moge lijk ook gesloopt dient te worden. Het bestemmingsplan West, waarop na inzage geen bezwaren werden ingebracht, kreeg zonder commentaar de goedkeuring van de raad, al was er dan ook een enkele informatie met betrekking tot de plaats van de woningen, van het bejaardentehuis, de garageboxen enz. In ons vorig nummer werd op de voorstellen van deze vergade ring reeds uitvoerige toelichting gegeven. Zonder hoofdelijke stemming was er ook het besluit tot verkoop van 2495 m"2 aan de woningstichting „Eiland Tholen'' voor de bouw van 13 bejaarden woningen. Een hamerstuk ook was de hiervoor dcor genoemde stichting gevraagde garandering geldlening en aflossing tot voor Sint Maar tensdijk een bedrag van f 357.500,- Voor gebruik van landbouwgrond in be stemmingsplan West, voorzover dat nog niet bouwrijp gemaakt moet worden was de heer A. J. Oudesluijs met f 875,- per hectare hoogste inschrijver. De raad kan instemmen met de gunning van dat gebruik dcor de heer Oudesluijs, maar vindt de betalingster mijn, zijnde voor de helft 31 maart en het restant 30 juni wat ongebruikelijk en kort op elkaar. Men kan dan ook instemmen met het voorstel P. J. Koopman (pvda) dit veran deren in 31 maart en vóór 1 november. Verder werden 20 van de beschikbare 38 perceeltjes tuingrond van ongeveer 3 aren verhuurd tegen 10 cent per m-. Met betrekking tot de uitkering ineens in verband met de nacalculatie „trend" 1969 de zogenaamde duurtetoeslag stelden b en w voor alle daarvoor in aanmerking ko mende ambtenaren zijnde niet het onder wijzend personeel, burgemeester en secre taris en die in de jeugdklasse vallen een gelijk bedrag te geven f 140,-. In feite mag de uitkering bedrag 0,39% van het maand salaris per 1 september 1969 maar hierdoor wordt het verschil tussen hoogst- en laagst- bezoldigden opnieuw vergroot. Met het voorgestelde gelijke bedrag krij gen de laagstbezoldigden iets meer dan de 0,39% en de hoogstbezoldigden minder. De raad kan zich met het voorstel van b en w verenigen. Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom adv. ing. med. Zwagemaker in de vorige vergadering na het ongeluk in de speeltuin. De heer Zwage maker heeft echter niet afgegeven op het beheer, maar slechts op het gevaar van aan wezige stenen in het zand van de speeltuin. De voorzitter vindt het juist dit nog maar even recht te zetten. KAPSALON VERMAAT heeft nu 'n natuur PARMANENT die niet meer kroezen kan ook niet bij vochtig weer. Maats tukken - pruiken - haarstukken enz. uw adres Grote Markt 31 - Bergen op Zoom Tel 01640 - 4324 Adv. ingez. med. „MONUMENT" VOOR SCHANDAAL De heer P. J. Koopman vestigt er de aan dacht, dat de jeugd bezig is het perceel op de Markt, toebehorend aan en in de onmid dellijke nabijheid van de Raifeissenbank te slopen. Stenen worden van onder raamko zijnen gehaald en het gevaar voor instor ting vergroot. Wie, zo vraagt dhr. Koop man, zal verantwoordelijk worden gesteld, wanneer er iets gebeurt? De voorzitter is er van overtuigd, dat de eigenaar, in dit geval het bestuur van de Raiffeisenbank aansprakelijk kan worden gesteld. Maar het vervelende van deze geschiedenis is, dat genoemd bestuur vastzit aan monu mentenzorg. Men weet dat hierover al eer der is gesproken. Alleen wanneer een plan wordt voorgelegd voor nieuwbouw over eenkomstig de voorwaarden van monu mentenzorg, zou hierin verandering kunnen komen. Hierover ontstaat nog enige discussie. De heer J. L. M. Geluk (vvd) vindt het een schandaal voor de Markt. Als bestuurslid van de Raifeisenbank weet hij, dat men er allebei mee in de maag zit. Er is al op gewezen bij Monumentenzorg, maar wat hem betreft mag dit wel wat straffer wor den aangepakt. Daarom kan het zijn nut hebben, wanneer het gemeentebestuur maar eens een pittige brief schreef aan het be stuur van de Bank, dat het zo met dat perceel niet kan blijven. Mogelijk is er dan voor het Bankbestuur weer reden om er bij Monumentenzorg op aan te dringen dat een spoedige beslissing moet vallen, met bijsluiting van de brief van het gemeente bestuur. Wanneer er een schutting voor moet worden geplaatst vindt de raad dat ook weer afbreuk doen aan het geheel van de Markt .temeer omdat men niet weet ,hoe lang zo'n schutting moet blijven staan. De Raif feisenbank wil de grond ook wel verkopen, zo kan verder uit de discussie worden op gemaakt, maar de liefhebberij schijnt miniem te zijn, mede als gevolg van de voorwaarden van Monumentenzorg. Tenslotte kan de raad instemmen met het voorstel Geluk aan het bestuur van de Raiffeisenbank e;n brief te richten .waarin wordt aangedrongen op maatregelen met betrekking tot de veiligheid voor dit perceel. De heer Koopman wijst verder op water overlast bij het oefensportveld nu de rio lering bij het in aanbouw zijnde Dorpshuis nog niet is afgewerkt. Het kan rotting van de graszetting veroorzaken en daardoor nog groter schade. Hij adviseert de nodige wa terafvoer aan te brengen. Verder informeert dit raadslid of de ra ming voor het door de heer Van der Werf aangenomen riolerings- en bestratingswerk in plan West geheim is. De voorzitter merkt op die begroting nu nog wel bekend te kunnen maken, maar in het vervolg niet meer, omdat op Tholen is besloten dat voortaan niet meer openbaar te maken. De inschrijvingsprijs voor West lag beneden de begroting. TE AMBTELIJK OPGELOST De heer A. Lindhout (chu) informeert of er al overeenstemming is met het bestuur van het waterschap Tholen over het aan brengen van de elektrische verlichting in sommige delen buiten de bebouwde kom. Zover hem uit de stukken duidelijk werd, is één van de voorwaarden van het water schap, dat de gemeente ook aansprakelijk zou zijn voor schade, die door het water schap eventueel aan die verlichting zou worden aangebracht. Zo moet het toch niet, vindt dhr. Lindhout, dit gaat toch wat te ver. Daarmee is de voorzitter en de an dere leden het volkomen eens. Na een ge sprek met dijkgraaf H. van Gorsel heeft de voorzitter wel de indruk gekregen, dat op het verzoek van het gemeentebestuur wat te ambtelijk is ingegaan en de formulering der voorwaarden gelijk is aan wanneer het wa terschap zelf iets zou verhuren. De heer Lindhout ziet het nog eerder als een taak van het waterschap om voor goede verlichting te zorgen dan voor de gemeente, maar in elk geval zeker niet, dat het wan neer de gemeente zo iets wil doen nog eerder moet gaan tegen-, dan meewerken. Al met al ziet hij er voor deze winter niks meer van komen, maar de voorzitter blijkt toch van mening, dat deze zaak nu wel zal worden opgelost met het Water schap. Tenslotte informeert de heer P. Koopman nog naar eventuele schadevergoeding voor hen die een tuintje huren en dat voortijdig moet offeren aan de gemeente. De voorzitter wijst er op, dat gewoonlijk tegen de voor waarde van onmiddellijk ter beschikking stellen wordt gehuurd, maar dat deze zaken toch in der minne worden opgelost, zoals ook het geval waar dhr. Koopman op doelt. Daarna sluiting. RONDVRAAG Wethouder L. J. Koopman meent nog een misverstand te moeten rechttreken als ge volg van een uitlating van dhr. Zwagemaker al zou hij gezegd hebben, dat de erfpacht- af koopverhog ing de schuld zou zijn van de voormalige wethouder C. J. Bazen. Dat heb ik beslist niet gezegd, aldus weth. Koopman En dat zou ook onmogelijk zijn, want de verhoging is een gevolg van een schrijven van gedeputeerde staten, dat afkoop niet meer mogelijk was via 25x de veel te lage canon. Ik heb wel opgemerkt, dat zich dit heeft afgespeeld onder beleid van het vorig col lege, dus ook van wethouder Bazen. Dat betekent zeker niet, dat hiervan wethouder Bazen de schuld kan krijgen. Er is geen schuld. Slechts een kwestie van uitvoering. De voorzitter bevestigt dat een enkel ver keerd verstaan woord inderdaad snel tot een misverstand aanleiding is. Zo was de beheerster van de speeltuin wat gegriefd door een vermeende uitlating van raadslid LOGERENDE FOTOGRAFEN EN NIEUWSTRAATSE LOGEMENTHOUDERS Tegenwoordig kan zo goed als iedereen met een eenvoudig fototoe stelletje heel aardige (kleuren) opnamen maken, maar vroeger ging dat wel een beetje anders. Met de ouderwetse, houten of metalen platen- camera op statief, trachtte men onder een zwarte doek, op het matglas een juiste lensinstelling te krijgen, en dat kostte tijd, geduld en handigheid. In de vorige eeuw was ons dorp hee lwat zogenaamde volkslogementjes rijk. Op de Nieuwstraat had men er o.a. twee schuin tegenover elkaar, waarvan logement Poulisse, met een accomodatie van twaalf bedden, verreweg de grootste was. Behalve diverse marskramers, veekopers, ker misklanten, kunstenaars en reizende handwerkslieden, kwamen daar ook talrijke straatfotografen zich melden voor onderdak. Op verzoek kwamen ze bij de klanten aan huis, dat was bekend. Als men het plan had opgeval een portret van zich zelf of een familielid te laten maken, liet men dit weten aan de logementhouder; die gaf dan te zijner tijd de boodschap door. Ook waren er die huis-aan-huis gingen vragen of er wat „te-trekken viel. De benodigde apparatuur en chemicaliën hadden zij doorgaans bij zich, zodat ontwikkelen, fixeren, afdrukken en eventueel vergroten, in het logies ter plaatse kon gebeuren. Van deze tijd dateren de vele, soms levens- grole foto's van voorouders, die men in verschillende huisjes kan aan treffen. Meestal onnatuurlijke stijfjes, zich de „ernst" van het poseren ten volle bewust, blikken zij vanuit hun brede, meestal zwarte, vierkante of ovale lijst neer op het nageslacht Half verscholen in de havenhoogte, aan 't begin (of eind) der Voor straat, is daar het oude, karakteristieke huis met de dubbele voordeur. Een soort „munchener" kelder bevindt zich onder het ouderwets-deftige dorpspand, en een matglazen ruil in de zwarte voorgevel vertelt nog van het precisieuze beroep dat er weleer werd uitgeoefend. Stil is het geworden in de kamers van deze aloude woning, waar vreugde en verdriet, als overal, gestaag wisselden. Als de avondschemering begint te vallen, glij den vage schaduwen over kerkbijbels en enkele stukjes zilverwerk, die als een laatste binding met het verleden, in de grijze kast naast het ene raam nog liggen uitgestald. In dit huis woonde na chirurgijn Bal, de op 6 mei 1886 gehuwde Nicolaas Bruijnzeel. Achttien jaar is Klaas, als vader Willem op 53-jarige leeftijd aan blindedarmontsteking overlijdt. Dolgraag wil hij naar Parijs, Bordeaux en andere Europese steden, om ei- het fabrieksleven in al zijn geledingen te observeren, maar een streng godsdienstige moeder Tannetje Bruijnzeel-Kodde durft de technisch- artistieke Nicolaas, die haar oogappel is, niet te laten gaan naar het in haar ogen veel te wufte Frankrijk Klaas wordt landbouwer, broer Kees schoolmeester, en blijven geen van beiden in het oorspronkelijke beroep De heer C. Bruijnzeel blijkt een heel lastige schoolklas te hebben; de lieve, uiteraard vorige eeuwse jeugd, maakt het hem zó moeilijk, dat hij op zekere dag het hele onderwijzersschap er aan geeft, zich op de fabricage van houtprodukten gaat toeleggen en samen met z'n latere gelijknamige zoon een internationaal miljoenenconcern sticht en consoli deert! De heer N. Bruijnzeel stapt op een donkere herfstavond, bij het nazitten van een losgebroken koe, per ongeluk in een diepe sloot, gaat kopje-onder en verklaart al proestend, hevig vertoornd even later thuis, daar hij toch al met tegenzin in de landbouw zit, dat deze dag onher roepelijk de afsluiting betekent van z'n boer-zijn! „Wat wil je dan?," vra gen verbaasd de huisgenotenverschillende beroepen komen ter tafel, en ach, wanneer door levensomstandigheden of anderszins, het zo graag gewilde tóch niet zal worden vervuld, kan men altijd nog horlogemaker worden Als de avondschemering begint te vallen en door het andere raam der genoemde Voorstraatwoning'dringt een matte lichtstraal in het vroegere atelier, bescheiden de glasschittering weerkaatsend, van een aan de wand hangend zelfportret der hier weleer werkende, kunst zinnige Nicolaas, wiens schrandere, ietwat weemoedige blik van filoso fische berusting doet getuigen Naast zijn uurwerkherstcllersvak, deed semi-beroepshalve de heer Klaas Bruijnzeel, als één der eersten van het eiland, aan fotografie, een half zakelijke bezigheid, waaraan hij door gemeenschapszin meer toegaf dan verdiende Soms prikte hij verschillende van zijn positieven bijeen op een houten bord, om er dan een universele reproductie van te maken, en veel belangrijk documentatiemateriaal heeft op deze wijze, onze ge meente en streek aan hem te danken! Ateliersfoto's van echtparen of familiegroepjes zag men in hel alge meen maar zelden. Het behoorde tot de hoge uitzonderingen wanneer een gehuwd stel in een gerij naar Bergen op Zoom reed, om zich bij Charles van Velsen op Wouwsestraat nummer 152 te laten portretteren. Wel kon het gebeuren dat een jong soldaat van het platteland zich, ten koste van vele dagen soldij, liet fotograferen in zijn garnizoensstad. In het later door hem gestichte gezin, kreeg zo een conterfeitsel een ereplaats aan de wand. Vader, in zijn „roemruchte jaren", die diende bij de genie, in groot tenue, nonchalant leunend tegen een (namaak-) Korinthische zuil, met de allure van een generaal Van Heutsz zelf. Ook ons dor]) telt nog vele van deze heroïeke herinneringen „In deze Gemeente bestaan geene vaste Middelen van vervoer te lande tot vervoer van Reizigers en Goederen, het zij over de Gewone, het zij over de Spoorwegen schrijft men in 1854 officieel ten ge meentehuize van Sint Annaland. Of men nu naar Bergen op Zoom moest als patiënt, militair, „fotomodel of om zakelijke redenen, over land kon dit in de vorige eeuw alleen gebeuren te voet of per paardentractie. Pas bij de opkomst der rijwielen zou het „dagje-naar-Bergen" (aanvankelijk hoogstens één of twee keer per jaar!) wat algemener worden. Deze West brabantse stad betekende voor velen de grote wereld, het Carthago voor het eiland Tholen. Wat nu autobussen zijn, waren vroeger stoomtram- metjes (o.a. Bergen op Zoom - Tholen)taxichauffeurs heetten toen huurkoetsiers. Auto's kende men nog niet, het was het haastloos pastorale tijdperk van wiegende koetsjes, en sterk geurende stalhouderijen (NADRUK VERBODEN) Volgende week: DE ONFORTUINLIJKE BRANDWEERMAN Een universele reproduktie van een fotoverzameling, zoals die vroeger wel vaker in één lijst werd gecombineerd. Op de gezinsfoto boven ziet men de op 21 oktober 1888 in Sint Annaland beves tigde ds. Frederik Adolf van Schaik, die in 1891 vertrok naar Den Burg op Texel. Onze dorpelingen thans, tussen 78 en 81 jarige leeftijd, werden uiteraard door deze predikant gedoopt. Verder familieportretten van de Bruijnzeels en nog een heel „oudje" van Accele rando" De technisch-artistieke Nicolaas Bruijn zeel gaf het boerenvak proestend op en werd uurwerkhersteller. Het was ook een der eersten in onze streek, die zich op de fotografie toelegde. Sint Annaland dankt aan hem veel docu mentatiemateriaal. Broer Cornelis Bruijnzeel stond aanvanke lijk voor de klas, maar gaf het onderwij zerschap er aan om zich op de houtfabricage te gaan toeleggen en samen met z'n gelijk namige zoon vele jaren later het begin te maken van een internationaal miljoenen concern: nu Bruijnzeel n.v.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5