WEEKBLOO VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIUPSLDMD SGP Statenkring hield druk bezochte forumavond De redaktie legt u deze week voor WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Principe: „opdat er eer in het land mag wonen" Ontwikkeling: halfslachtichheid Sn de politiek en kerk Eigentijdse benadering: positief tegenover industrialisatie en recreatie 25ste jaargang No. 46 9 oktober 1969 De s.g.p. hield belangwekkende forum-avond In Smerdiek zit men vast op bouwvallig monumentje' Sportclub Stavenisse mist douceurtje Bruijnzeel n.v. heeft eigen parttime-opleiding Smecoma-diploma's De ,,Pro Juventute" kalender is er weer Het verhaal van de streekderby Een vos veroordeelt de klem, niet zichzelf. Eendrachtbode Postbus 5 - St-Annaland - Tel. Cl 665 -375 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.VA Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom werkgelegenheid in eigen gebied te bevor deren, zoals dat door het provinciaal be stuur werd en wordt voorgestaan. Zonder gevaren is dat niet. Vandaar de in het leven geroepen dienst luchtveront- reinigingsbestrijding met metingen, enz. Gevaren ook van een toegenomen vraag naar vermaakcentra. Gevaren dcor continu- arbeid, wat de s.g^p. vooral wanneer daar mee de zes werkdagen worden overschreden volledig afwijst. Toch meewerken aan in dustrialisatie vond de heer Maljaars, zij het liefst zo weinig mogelijke chemische bedrij ven en zoveel mogelijk arbeidsintensieve in dustrieën. RECREATIE De SGP Statenkring Tholen kon zich maandagavond in het „Holland Huis" te Scherpenisse verheugen in een als het ware overweldigende belangstelling voor het georganiseerd forumgesprek met medewerking van de Tweede Kamerleden ds. G. Abma en Ir. H. van Rossum en de Zeeuwse Statenleden A. Maljaars uit Goes en R. van Ommeren uit Zierikzee. Na een paar korte inleidingen waren er ruim voldoende schriftelijke vragen om de avond te vullen met onderwerpen op verschillend terrein. De voorzitter van de Thcolse Staten kring de heer C. Boender uit Tholen richtte zich met een welkomstwoord tot een tot de laatste plaats bezette zaal en inzonderheid tot het forum na opening op de gebruikelijke wijze. Vervolgens gaf hij het woord aan ds. Abma vcor een korte inleiding. De s.g.p. fractievoorzitter wees er op, hoe Neder land weer staat aan de vooravond van een verkiezingsstrijd in verband met de volgend jaar te houden stemming voor provinciale staten en gemeente raden. Waar gaat het bij die verkiezing de s.g.p. om? Ik kan daar toe, aldus ds Abma, eenvoudig verwijzen naar het programma van beginselen, maar het is toch nuttig dat zo nu en dan eens samen te vatten. We kunnen het geheel onder één noemer brengen. Het streven van de s.g.p. is er gericht „opdat er eer in het land mag wonen" Daar gaat het ten diepste om. In de laatste troonrede gewaagde H. M. de Koningin van het feit, dat ons land 25 jaar geleden werd bevrijd. H.M. sprak daarbij ook over dank baarheid. Terecht. Jammer echter, dat die dankbaarheid niet werd geadresseerd. Te genover wie moeten we dankbaar zijn? Dat niet adresseren tekent tegelijkertijd de don kerheid van de periode waarin we leven. Het tekent de halfslachtigheid van onze tijd, waarop ook het nationaal bestel rust. Er wordt gehinkt op de gedachte van humanisme en christendom, maar de fusie zal uitlopen op de boventoon voor eerstge noemde overtuiging. Er is geen lust om de zonde weg te doen, tegen te gaan, te bestrijden. De goede zeden en goede middelen wil men verwijderen. Na de gelijkschakeling van begraven en crematie, om maar een voor beeld te noemen krijgen we nu weer gelijk waardigheid van eed en belofte. De misdaad neemt toe, zoals uit de sta tistieken blijkt. Ledigheid is immers des dui vels oorkussen en het wordt niet met alle macht bestreden, zoals de roeping luidt. Vergeten wordt, dat er alleen eer in de lande kan wonen, wanneer Volk en Vor stenhuis zich laten leiden door Gods Ge tuigenis, dat eeuwig zeker is. Met Eli moeten we getuigen: „Ikabod de eer is weg". Daarom is er voor de s.g.p. nog heel wat te doen. Al lijkt het hopeloos, toch mag er ook in ons land nog eon volk zijn, dat biddend meelevend niet zonder belofte is. De belofte dat het beginsel zal zegevieren. Vijftig jaar heeft de s.g.p. zich daarvoor ingezet. Schenke God ook daartoe komend jaar nog al wat nodig is, zo besloot ds. Ab ma zijn inleiding. DYNAMIEK De tweede inleider was ir. H. van Rossum die begon met te wijzen op de zoals dat gezegd wordt leven in een dynamische tijd cok in het politieke vlak. Daarbij wordt men zoals overal bij gedreven door bepaal de drijfveren. Een daarvan is een werken in algemeen belang. Maar het is moeilijk dat te definiëren. Een definitie daarvan geven loopt al mis, want de een ziet het algemeen belang zo, de ander zus. Het gaat er immers om vanuit welke drijf veer het wordt gezien. I Daarom is algemeen belang meestal de helft plus één. Gevraagd wordt naar hetgeen goed is voor de mens. De mens in het middelpunt. Bij het libera lisme, dat ieder voor zich wil laten zorgen, j bij het socialisme ,dat de gemeenschap met alles wil belasten en verder gaande in com munisme nog een paar leiders overhoudt. Maar bij al die verschillende drijfveren rijst de vraag in hoever dat voldoet aan de opdracht van de mens op aarde. Dan wordt meestal maar geen rekening gehouden met zijn gevallen staat. En juist het Woord moest de drijfveer zijn, van waaruit men dat zgn. algemeen belang zou moeten dienen Dan niet alleen oog vcor het tijdelijke, maar eerst voor het eeuwige. Al kennen we daarbij de opdracht ook met I het tijdelijke bezig te moeten zijn. En dus beslissingen moeten nemen: in gezin, in be drijf, in gemeente, voor provincie en voor land. Op de boerderij van de ge broeders Stoutjesdijk te Tholen werd vorige week door burge meester J. E. van Boeijen een soortgelijke plechtigheid ver richt als in de Sint Philips- landse raadszaal. Maar toch altijd God in het centrum, ge dachtig de woorden uit den Bijbel: „zonder Mij kunt gij niets doen", aldus ir. H. van Rossum in zijn korte inleiding. Na het zingen van ps. 84 2 en pauze kwam het forum aan bod. HERINDELING Welke houding als s.g.p.er aannemen tegen over de recreatie Een in dit gezelschap wat moeilijk onderwerp, maar het belette de heer Van Ommeren niet in alle openheid te ant woorden. Hij wees er op, hoe de toenemende recreatie een onloochenbaar feit is. Positief was het antwoord: recreatie is geoorloofd. Wel gaat het om de manier, waarop ze wordt bedreven. De WHS invaller keeper Wim van Vossen ligt geslagen op de grond, nadat Ko Stoutjesdijk voor Smerdiek een voorsprong aantekende. Maar daarmee bleek in deze derby het Smerdiekse kruit verschoten. Het Sint Annalands elftal won met 2-1. Piet Mosselman kijkt ook wat beteuterd toe, terwijl een Smerdiekse junior zijn goalqetter wil omhelzen. Daar krijgt hij geen kans voor, maar het verdiende schouderklopje krijgt Stoutjesdijk wel, even verderop van een collega. Zie verder het sport- hoekje voor een vrij uitvoerige reportage van deze door honderden eilandbewoners bijgewoonde wedstrijd. De heer C. A. Steijns kreeg de bronzen medaille, behoren de bij de Orde van Oranje Nassau na een veertig jarig dienstverband op deze boer derij in de Peukenpolder. En dat moment is hier vastgelegd evenals de felicitatie van Tho- lens eerste burger. Niet zo verwonderlijk, dat er alleen al rond de herindeling van gemeenten op Tho len een vijftal vragen waren ingediend. Samenvattend las ds. Abma er het volgende uit: Hoeveel gemeenten komen er. Houdt de KVP de procedure tegen. Wanneer valt de beslissing? Nieuws kon ds. Abma er niet over bren gen. Hij wist cok alleen, dat er vertraging was ontstaan door de motie Van Beek, Bode, Schakel en niet omdat één partij de gang van zaken zou bemoeilijken. Zonder een beslissing op korte termijn te verwachten zag ds. Abma ook niet dat het op een ijskast- zaak gaat worden. Ir. van Rossum gaf het standpunt weer omtrent fusies van bedrijven ondernemings raden. In het algemeen geeft de s.g.p. voor keur aan vrijheid voor bedrijven, ook wan neer ze fusie noodzakelijk achten. De overheid dient pas aan bod te ko men, indien er een belangrijk stuk werkge legenheid aan ten offer zou vallen en daar door velen „op straat" zouden komen. Omtrent de ondernemingsraden achtte hij inspraak niet onjuist. Thans wil met name de vakbeweging verder gaan en wanneer dat in wederzijds goed overleg en begrip gebeurt kan het vcor het bedrijf, dus ook voor alles wat daarin werkt van belang zijn. Al kan het wat ten koste gaan van de slag vaardigheid bij de directie. Maar menigmaal komt het ook voor, dat er juist door het hebben van een ondernemingsraad een wig wordt gedreven tussen werkgever en werk nemer, vooral wanneer men advies van bui tenaf wil hebben. Vraagtekens blijven er ook hier over. INDUSTRIALISATIE Of industrialisatie in Zeeland door de s.g.p. bevorderd moet worden, mede van wege de daarbij meer gevaar opleverende luchtverontreiniging en wijziging van het gewenste culturele voorzieningen, enz. Daarover liet forumlid Maljaars zijn licht schijnen. Hij herinnerde aan een tal van jaren qua inwonertal teruglopende provincie. Geen em plooi voor jongeren, geen emplooi voor de wetenschapsmensen, afgaande voorzienin- genpeil, ongunstig vcor middenstand, enz. De nieuwe ontwikkeling bracht een ken tering. En het is juist ook voor de s.g.p. de Recreatie betekent in wezen herschepping, een harde noodzaak voor iedereen in die bc- betekenis. Nu doet de recreatie zich wel wat anders voor als hierboven omschreven, maar toch zag dit statenlid een taak liggen voor de mensen van het platteland. Mensen, die daaraan wellicht wat minder behoefte heb ben tegenover de stadsstcenwocstijnbewoners Moet dan de plaatselijke overheid zelf cam pings exploiteren, was ook een onderdeel van de gestelde vraag. Liever niet, vond de heer Van Ommeren. Laat dat aan particulieren (stichtingen) over, maar wel is er de taak van de overheid de recreatie te begeleiden. Een grotere taak zelfs nu de Ned. kampeer- raad zaken die openbarc eerbaarheid raken uit haar reglement schrapte en voor rekening van de overheid laat. Maar ook als s.g.p. hoeft men zich bij recreatieve planning niet afzijdig te houden, wel zoveel mogelijk trach ten het in goede banen te leiden, waarbij men het standpunt kent ten opzichte van de zondagsrust en heiliging. SPORTTERREINEN Wat moeten de s.g.p. raadsleden doen bij een beslissing over een bestemmingsplan waarin ook sportterreinen zijn opgenomen? Weer een andere vraag, die in onze gemeen ten vaak „halszaak" betekenen. Uit de antwoorden op dit soort vragen bleek toch wel duidelijk een meer positiever benadering van s.g.p. vooraanstaanden. Ds Abma wees er op. hoe de s.g.p. zich ernstig verzet krachtens haar beginselen tegen de zondagssport op de eerste plaats, terwijl er ook bezwaren zijn tegen het wedstrijdelement met daaruitvoortvloeiende toto enz. Op die basis dienen de s.g.p. leden dergelijke bestem- mingsplannen te benaderen. Zijn de mogelijk- hecfen van o.a. zondagssport aanwezig, dan zal men moeten afwijzen. Eens was spreker het met een andere vraagsteller, dat verwildering van zeden en misdaden toenemen. Een steviger aanpak achtte de s.g.p. gewenst. De ongebondenheid te bedwingen is mede een taak van de over heid. Zo nu en dan was er duidelijk een vraagje in het persoonlijk vlak, o.a. of wijsheid en wetenschap samengaan met christenzijn en de aanwezigheid van ir. H. van Rossum bij een t-v. uitzending Betrokkene zelf kon een bedekte aantij ging gemakkelijk van de hand wijzen Welk standpunt innemen tegenover sa menwerking in gemeenteraad met ar en chu of eventueel met de zgn. „achttien", dus inclusief kvp. Het forum achtte dit bij voor keur ongewenst, maar omstandigheden kun nen samengaan met ar en chu toelaatbaar maken, maar niet met de zgn. achttien op één lijst. Welk standpunt moet een s.g.p. raadslid innemen, wanneer subsidie wordt gevraagd voor godsdienstonderwijs op de o.l.s.? De heer Van Ommeren antwoordde, dat de s.g.p. „ncodgedwongen voorstander" van bijzonder onderwijs is, omdat de o.l.s. geen chr. onderwijs brengt. Wanneer er nu alleen maar een o.l.s. is dan mag het geen be zwaar zijn subsidie te verlenen om gods dienstonderricht op die school te krijgen. Voor de s.g.p. is het daarbij wel van be lang, welk godsdienstonderwijs wordt ge geven. Zonder een oordeel van onmondigheid over jongeren te willen uitspreken loopt de s.g.p. niet weg met het terugbrengen tot de kiesgerechtigde leeftijd van 18 jaar, merkte ds. Abma op na een volgende vraag. Liefst zouden we alleen gezinshoofden kiesgerechtigd maken, voorstanders dus van het zgn. organisch kiesrecht. Kan de s.g.p. het eens zijn met het zgn. Georganiseerd Overleg in de loonsector. Hoewel men de vrijheid ook in dit opzicht primair acht, kan het goed zijn als over heid tegen excessen op te treden, zowel naar de ene als naar de andere kant. Geen beletsel zou men in de weg leggen. wanneer bezwaarden van C.H.U. of A.R. zich bij de S.G.P. willen scharen, mits de beginselen worden aanvaard, zo antwoordde ds. Abma op één der laatste vragen. Het gaat onze partij niet zozeer om de kwantiteit, maar vooral om het vasthouden aan het beginsel aldus de s.g.p. hoofdbestuurder, die er tenslotte op wees, dat men blijft openstaan als hoofdbestuur voor elk con structief gesprek, dat bezwaarden in eigen partij wensen. Na een dankwoord door de heer Boender eindigde ds. Abma de avond met dankzeg ging, waarvan een in de pauze gehouden collecte f 228,30 opleverde. Vorige week kreeg de heer J. C. de Rooij. ambtenaar ter secretarie te Sint Philipsland na een 48 jarig dienstverband bij de gemeente de zilveren medaille .verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Op de foto, burgemeester G. van Velzen en de nu gepensio neerde heer De Rooij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1