Plaatselijk Nieuws ZINKSTUKKEN VOOR EXTRA BEVEILIGING AARDGAS Bedrijfsgrootte P. JANSEN Aannemer doet het „machinaal" Definitief herstel Sint-Annalandse oeverval WERELDDIERENDAG 4 OKTOBER Een leulc cadeautje van Uw fotohandelaar HOE VERTEL IK HET MIJN VROUW? Jan Overeenkam 25e JAARGANG No. 45 EENDRACHTBODE 2 OKTOBER 1969 VIERDE BLAD N5TALLATIE5I THOLEN ST.-ANN ALAND SJ.NT-PHILIPSLAND Een Appèl aan ons geweten miljarden WINTERJASSEN JAGERSJASSEN kort en lang Grote sortering hoeden Chique MANTELKOSTUIIMS met bont (ook grote maten) Modieuze MANTELS, o.a. met echte nertz kraag MANTELS zonder bont in Spandon en Tweed Schattige KINDERMANTELS o.a. Hunter Ook II slaagt bij Kremerstraat 11-13 - Bergen op Zoom Vraag VI: Ziet u in uw omgeving In de naaste toekomst de bedrijfsgrootte stijgen in de eerstvolgende 10 jaar? Praktisch alle af delingen antwoordden hierop bevestigend. O.a. door ontbreken opvolger, door onvol doende bedrijfsomvang en dus inkomen, af stoten van grond door tuinbouwspecialisatie Toch zal de bedrijfsvergroting minder snel gaan, dan velen denken. Er gaat immers ook veel landbouwgrond verloren door industrievestiging, gemeente uitbreiding, recreatie, enz. centrale verwarming cas en water hete lucht Sanitair KEUKEN De kille avonden zijn er weer. Had II alleen maar aan de knop te draaien dan was dat geen probleem. Heeft II nog geen gashaard Schaf er dan snel een aan, want het is voor U winst aan comfort en stookkosten. Kies een vakkundig installateur, deze zal zorgen dat uw haard blijft branden. Wouwsestraat 28 - Antwerpsestraatweg 42 BERGEN OP ZOOM (adv. ing. med.) De oppervlakte die men als gunstig zag voor de toekomst ten aanzien van een zui ver akkerbouwbedrijf liep uiteen van 30 tot 100 hectare, voor het veebedrijf Van 20 tot 50 hectare met als minimum 25 melkkoeien tot maximaal 80. Voor het gemengd bedrijf van 20 tot 50 'hectare met minimaal 20 25 melkkoeien. Fruitbedrijf 7 tot 20 hectare, gespeciali- I seerd glasbedrijf minimum 4000 m2 tot een maximum van 2 hectare. Villegronds groenteteelt minimaal 4 tot maximaal 12 hectare. We besluiten de samenvatting met een van de voornaamste conclusies, die uit dit rapport zijn gehaald: „De land- en tuinbouw is en blijft bereid zich aan te passen aan de omstandigheden, Adv. ingez. med. VOORDRACHT De eerste avond van de Thoolse afdeling der Bond van Plattelandsvrouwen - don derdag 25 september in hotel „Zeeland" werd goed bezocht. Dat geeft moed voor dit seizoen. De hoofdschotel van het programma vorm de de voordracht door mevrouw Wijna San- derse-Jacobs uit werken van Couperus en Marga Minco. Na de pauze kreeg trouwens iedereen e;n beurt om aan bod te komen, toen men werd geinformeerd over de nieuwe expressie mo gelijkheden. Een goed begin is het halve werk, herinnert ons een oud-hollands spreek woord en deze eerste avond van het seizoen was een goed begin. Na een onmiddellijke noodvoorziening krijgt de oeverval aan de westelijke haven- dam te Sint Annaland thans een definitieve voorziening. Daartoe schreef de aannemers maatschappij n.v. Dekker te Papendrecht in voor afgerond f 260.000,-. Het was het laagste van nogal gevarieerde inschrij vingen. Naast de nodige andere meer bij komende voorzieningen worden er op het beruchte punt vijf zinkstukken aangebracht. Drie daarvan op het punt van de oeverval met de ene als uitloper richting havenmond en twee andere aan de oostelijke havenmon- ding. Van de laatste twee komt er cén zink- stuk in het verlengde van de havenmond en de andere in de lengterichting van de ooste lijke zeewering. Ook aan de westkant komt één zinkstuk over dwars te liggen. In vergelijking met wat vroeger het neer laten van een zinkstuk betekende, vooral aan mankracht, is het nu een mechanisch „peulschilletje" geworden. Weliswaar vergt het vlechten van het stuk nog steeds de nodige deskundige handvaardigheid, maar bij het zinken zelf heeft met name deze aannemer meer het technisch brein laten werken. Tijdens een in België door n.v. Dekker uitgevoerd miljoenenwerk, waarbij ook heel wat zinkmateriaal nodig bleek, werd door zijn technici apparatuur entwor pen, die in de eerste plaats het benodigd personeel kon terugbrengen tot een tiende in vergelijking met de ouderwetse methode en werd bovendien de duur van het zinken nog belangrijk beperkt, terwijl aan de per- l fectie niet te kort wordt gedaan. I Enkele personeelsleden zijn voldoende om liet zinkstuk zender mankeren naar de zee- bodem te voeren. De bediening geschiedt vanaf het^ „moederschip" naar de bak, van- waaruit de steen - om het technisch niet te ingewikkeld over te brengen - eenvoudig en geleidelijk aan op het zinkstuk wordt ge deponeerd. Op de foto is daarmee een begin gemaakt terwijl het sleepbootje zorgt voor de juiste richting van het zinkstuk. Tot ongeveer de helft onder water is verdwenen blijft er nog één man op het zinkstuk zelf de nodige richting geven. Op de foto is dat de Sint Annalandse W. Ligtendag. Op de voorgrond is het materi aal van de noodvoorziening nog aanwezig. Met de vijf nu bijna aangebrachte zinkstuk- ken - vorige week vrijdag kwamen er voor de middag twee op zijn plaats - is dit ge deelte van de zeewering, dat de laatste jaren door een sterker streming werd aan getast volgens deskundigen goed voorzien. De stroom verplaatste zich van de Sint- Philipslandse naar de Sint Annalandse kant, zodat men bij laag tij een steeds groter zandplaat richting Sint Philipsland krijgt, maar daardoor aan de Sint Annalandse zijde een nauwer en daardoor gevaarlijker (voor zeewering aantasting) stroomgat. I Vandaar ook dat onze waterschapsdes kundigen reeds bij aanleg van de nieuwe haven adviseerde tot het over de thans ge realiseerde lijn aanbrengen van voorzieningen De oeverval bewees dat het geen ongerijmd advies was. Bij het deponeren van het tweede zinkstuk vrijdagmiddag rond twaalf uur waren dijk graaf H. van Gorsel met enkele bestuurders van het waterschap Tholen evenals het hoofd van de technische dienst, de heer J. D. Jagt aanwezig. Hoewel het werk een ge meentelijke aangelegenheid is, wordt het uitgevoerd onder toezicht van het Water schap Tholen. Inmiddels heeft de Rijksoverheid de ge meente Sint Annaland laten weten, dat het met subsidiëring in deze voorziening haar medewerkende taak aan de Sint Annaland se haven als geëindigd beschouwt. die zich in deze bedrijfstak bijzonder snel wijzigen. Onder geen enkele voorwaarden kan accoord gegaan worden met een ver laging of een bevriezing van de prijzen. De Mammoetwet heeft nog volop toe komst. Vorig weekend trouwde in Sint Maartensdijk het onderwijzeresechtpaar mej. P. K. van Dijke en de heer W. Oudlijn. beiden verbonden aan de Juliana van Stol- bergschool, al is dan de bruidegom momen teel nog onder de wapenen. De erehaag was volop aanwezig. Tege lijkertijd was er een soortgelijke gebeurte nis op het Sint Annalands gemeentehuis, waar mej. A. Quist, onderwijzeres aan de chr. nat. school te Tholen en de heer B. Vroegop, onderwijzer aan de openbare la gere school te Stavenisse bevestigend ant woordden op de vraag van de ambtenaar der burgerlijke (huwelijks) stand. Voor het raadhuis zorgde de Stavenisse schooljeugd voor het feestelijk cachet via de ereboog, terwijl na de kerkelijke bevesti ging bij het Dorpshuis de Thoolse klas van 1 de bruid was verzameld met de nodige 1 papieren wekkers en klokken om de naam I van de bruidegom op die wijze te symboli- 1 seren en te hopen, dat men ook na deze huwelijksdag nog tijdig op school zou zijn. i Op de foto de Stavenisse erehaag na de burgerlijke huwelijks bevestiging te Sint Annaland. BEJAARDENMIDDAG De bedoeling is om 7 oktober een be jaardenmiddag te houden, die om half drie begint. Daarbij worden ook de leden van de afd. Sint Annaland van de Bond van Plattelandsvrouwen uitgenodigd. De organisatie van de bejaardenmiddagen gaat uit van deze afdeling. Belangstellen den worden verzocht zich 4 oktober op te geven bij mevrouw Slager aan de Ring. VERKOPING De vrouwenvereniging „Tryfosa" houdt weer haar jaarlijkse verkoping, nu op 8 oktober in het hervormd verenigingsgebouw Daar zijn heel wat fraaie zelf gemaakte produkten en ontvangen gaven in natura te koop. EERSTE AVOND PLATTELANDSVROUWEN Donderdagavond 25 september heette Mevr. Rijstenbil-van Nieuwenhuyzen, pre sidente van de Plattelandsvrouwenbond afd. Sint Philipsland leden en belangstellenden hartelijk welkom op de eerste avond van het seizoen 1969-70. laat overigens niet direct vermoeden dat hier door de zoeker gekeken is. Maar al wist men niet dat Knap, behalve een bekend auteur, óók een uitstekend amateurfotograaf en fil mer is, dan nog kan men uit zijn werk weten dat hij bijzonder goed weet te observeren. En dat is nu precies waar het bij foto graferen en filmen om gaat: je moet het zien. Henri Knap hééft het gezien. Niet de woest, artistieke kant van de zaak. Hij heeft ge keken naar gewone, alledaagse mensen en daarbij opgemerkt hoe de camera hen ple zier verschafte. Dat heeft hij op zijn eigen humoristische manier neergelegd in een aan tal sketches, geïllustreerd met echte ama teur-opnamen. Hij heeft daarbij de „techniek" gelaten waar zij hoort, op een ondergeschikte plaats. Het gaat hem om de beleving van mensen met-camera's en die heeft niets met diafrag ma of sluitertijd te maken. Het boekje wordt vóór het vacantiesei- zoen door de fotohandel als waardevol re latiegeschenk aangeboden. Na het zingen van het bondslied, het voorlezen van notulen van vorige bijeen komsten volgden enige mededelingen. 12 nov., 19 nov. en 26 nov. is er een kursus „Franse keuken". 5-12-19 en 26 januari 1970 is er een kursus maatschappij leer, „samen leven - samen denken". Sprekers cp deze kursus zijn o.a. Dr. M.- J. Adriani, directeur Biologisch station „Weeversduin" te Oostvoorne. Ir. Prille- vitz van de Rijksplanologische dienst te Den Haag. Jhr. P. Beelaerts van Blokland, burgemeester te Vianen en Mr. J. F. G. Schlingemann, Lid Tweede Kamer, te Goes. Deze kursus vindt plaats in het „Huis van Nassau, Lange Nobelstraat te Zie- rikzee. Tevens worden de leden van de Platte- landsvrouwenbond van Tholen en Sint Phi lipsland in de gelegenheid gesteld tegen gereduceerde prijzen de schouwburg te Bergen op Zoom te bezoeken. In oktober kan men een Tsjechisch dans- orkest gaan beluisteren, in november is er de Musicall „de kleine parade" en in janu ari een muziekavond met een klein kamer orkest. Hierna volgde er een demonstratie met tal van huishoudelijke apparaten. Deze avond werd verzorgd voor Philips Nederland N.V. Tot slot van deze avond werd er een prijs verloot onder de aanwezige dames. Mevr. E. v. d. Vlies-van Dijke won een. electri- sche groentestamper. Meer dan ooit verdient werelddierendag onze aandacht. Het dier wordt bedreigd. Bedreigd door onze beschaving, een beschaving die overi gens steeds meer verarmt doordat wij te laat zijn gaan inzien dat de flora en fauna een onmisbare functie in de natuur vervullen. Dan lezen wij dat in Drente op grote schaal vogelsterfte plaats vindt. Dan lezen wij dat de Pinguins aan de Zuidpool een hoog percentage DDT in hun weefsels heb ben. Dan lezen wij en dat is al even erg, dat nog steeds dieren zinloos worden ge marteld bij het vervoer naar veemarkten, vaak door onbegrijpelijke onkunde of onge voeligheid. Gelukkig gaat men meer en meer beseffen dat wij verantwoordelijk zijn voor het dier. Niet alleen voor het huisdier maar ook 'het dier in het wild. Verantwoordelijk voor de fraaie wildstand binnen onze grenzen, als ook voor die in het woeste Afrika. Bijgaande foto van een hertje, gefoto grafeerd door een amateur op de Hoge Vel uwe, doet ons beseffen hoe waardevol het dier is als zuivere stoffering van ons landschap. Wie met zoveel geduld en liefde het dier weet te observeren en fotograferen moet wel een dierenvriend zijn. Want foto graferen leert ons oog hebben voor veel. dat anders verborgen blijft. „Hoe vertel ik het mijn vrouw" door Henri Knap. De bekende journalist en chroniqueur Henri Knap, bij velen bekend als Dagboekenier of auteur van doet-U-dit-of-dat-óók-zo-boekjes schreef een orginele en geestige mini-pocket over kieken en filmen door amateurs. De titel: „Hoe vertel ik het mijn vrouw" _VJÈ- Het huishoudboekje van de Staat Is ons weer voorgelegd, Dat tot de massa inderdaad Nog niet zo héél veel zegt. Miljoenen draaien door elkaar, Of kijken om de hoek, En voor de wat gewone man Is dan de draad wel zoek Kritiek komt weer van overal Zo gaat 't in ieder land. Drukt straks misschien belastingdruk Ons minder sterk de hand? Maar ook defensie slikt haar deel. Dan kijken we wat zuur. En zeggen: hè, hoe kan dat nou, Is dat niet veel te duur Maar vader Staat spreekt: zó zal 't zijn. Ik heb goed doorgedacht, Ik breng allicht niet alles steeds, Wat u van mij verwacht, Maar 'k wil toch graag mijn best weer doen Vooral in deze tijd, Die zo ontzaggelijk veel vraagt Van doorzicht en beleid. Miljardennota, ga je gang, En kies de goede weg Laat je miljoenen rollen gaan Met heel veel overleg. Er was nog veel in 't vorig jaar, Dat anders had gekund, Want aan commissies enzovoort Werd wel wat veel gegund Er waren heel veel reizen bij Die korter konden zijn, Doe bij recepties en ontvangst, Wat water in de wijn. Bedenkt vooral ook, vader Staat, Nu bij een nieuw begin, Het geld voor 't grote huishoudboek Komt uit ONS huisgezin.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 13