WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Samenvatting PTT-jaarverslag 1968 Dit nummer bestaat uit tien pagina's Grotere produktivlfeit vangt kostenstijging op Bij Stichting Verpleeg- en Rusthuizen in Zeeland Nieuw recreatie- complex in Nieuw-Vossemeer Kanaalschap THOLEN De redaktie legt u deze week voor SINT-ANNALAND OUD -VOSSEMEER STAVENISSE 25ste jaargang No. 42 11 september 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland RedakteurG. HEIJBOER Tel. Cl 665 - 3 7 5 Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ2,50 B.T.W, Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom De PTT heeft zijn jaarverslag over 1968 gepubliceerd. Het was een jaar met aan zienlijke loon- en prijsstijgingen. Maar de PTT-ers hebben het effect daarvan meer dan gecompenseerd door een hogere pro- duktiviteit. Deze ligt in de orde van grootte van f 100 miljoen, hetgeen neerkomt op een stijging van 5,6 procent in één jaar. Het resultaat van de bedrijfsvoering bedroeg f 157.730.000,-. Aan rente van reserves die buiten het bedrijf uitgestaan werd f 32. 179.000,- ontvangen. Dit brengt de totale bedrijfswinst*) over 1968 op f 189.909.000,- en dat is f 27 miljoen meer dan het resul taat over 1967. In het jaarverslag wordt er de nadruk op gelegd dat de PTT onder de huidige finan ciële verhoudingen dit bedrijfsresultaat nodig heeft om de noodzakelijke groei van het bedrijf te blijven financieren. De PTT moet zijn investeringen vrijwel geheel zelf „ver dienen" en daarnaast een redelijke rentabi liteit boeken. De bedrijfsleiding schrijft het gunstige resultaat over 1968 toe aan drie factoren: 1. een actieve commerciële politiek 2. het voortdurende streven naar produk- tiviteitsverbetering 3. het snelle herstel van de algemene con junctuur in de tweede helft van 1968 „Door deze factoren kon, ondanks de sterk toegenomen lasten, een belangrijke te ruggang van de financiële resultaten worden voorkomen", aldus het jaarverslag. De lasten gingen omhoog met f 112 mil joen, namelijk van f 1688 miljoen tot f 1800 miljoen. De baten stegen echter met f 143 miljoen. De f 112 miljoen hogere lasten wa ren samengesteld uit f 77 miljoen voor Icon en prijsstijgingen en slechts f 35 miljoen voor uitbreiding van het produktie-apparaat. De rentabiliteit van het vermogen, dat in het PTT-bedrijf is geïnvesteerd, kan worden berekend op 7 procent. In 1967 was dit 6,6 procent, in 1966 2,9 procent, in 1965 3,7 procent en in 1964 2,5 procent. De bedrijfsleiding schrijft in het jaarver slag dat op alle niveaus en in alle geledingen van de PTT veel aandacht aan de kwaliteit van de dienstverlening wordt besteed. Het personeel voelt zich nauw bij het oordeel over de kwaliteit van de service betrokken. I In het verslag wordt aangekondigd dat sociaal-psychologische begeleiding van het personeel intensiever zal worden. Dit in verband met de vele veranderingen in de organisatie. Tevens wordt ernaar gestreefd om door middel van ^verschillende experimenten de basis te leggen voor een betere werkstruc- tuering. Uit de algemene verlies- en winstrekening van het staatsbedrijf j der PTT blijkt o.a. uit dat de Postdienst erin is geslaagd het verlies verder te beper ken, dat de Telefoondienst een aanzienlijk I beter saldo had dan in 1967, maar dat de I winst van de Postgiro is teruggelopen. I Het financiële verslag over 1968 bevat een uitgebreide analyse van de financiële uitkomsten. Gesteld wordt dat er nauwelijks een be drijf in ons land is te vinden dat zo'n om- vangrijke feiten- en cijfermateriaal in begro- tingen, memories van toelichting enz. publi ceert als de PTT. inclusief de Postgiro, maar exclusief de Rijkspostspaarbank. 5.18 17.30 5.48 18.00 6.15 18.30 6.48 19.05 7.30 19.48 8.20 20.44 9.26 22.10 Rusthuis „Ten Anker" schakelt geleidelijk aan over op verpleegmogelijkheid. Ook het geplande bejaardentehuis in Sint-Maartensdijk overgenomen. De stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land, welke kortgeleden haar 20 jarig be staan herdacht, heeft per 1 januari 1969 - in principe - het bejaardentehuis „Ten Anker" te Tholen overgenomen van het Regentencollege dat tot dusver het beheer voert. Zoals bekend is notaris W.L.Blinden- bach uit Sint Maartensdijk voorzitter van het bestuur en komen de regenten uit de verschillende gemeenten op Tholen en Sint Philipsland. Vele jaren loopt „Ten Anker" reeds met een verbouwing- c.q. uitbreidingsplan rond, maar telkens kwamen daarin wijzigingen en tot dusver kwam het niet tot realisering. De stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land wil nu op Tholen een dependance van het Goese tehuis „Ter Valcke" vestigen, omdat op Tholen nog meer belangstelling is voor een verpleeghuis dan voor uitbrei ding van Ten Anker als normaal bejaarden tehuis. De bedoeling is dat het huidige rusthuis voor een deel wordt verbouwd en uitgebreid. Er komt een zusterhuis terwijl het ook de bedoeling is een zgn. service-flat te bouwen. Het bestuur denkt hierbij aan een tussen vorm tussen de zelfstandige bejaardenwo ning en het huidige rusthuis. De behandeling in „Ten Anker" kan wor den gerangschikt onder de zgn. lichte ver pleging. De programmacommissie is uitge breid met enkele leden van „Ten Anker" 's bestuur. De bedoeling is de plannen 'binnen 2 tot 3 jaar te verwezenlijken, terwijl in de tus senliggende periode de exploitatie van Ten Anker in de huidige vorm normaal door gaat. IN SINT MAARTENSDIJK. Verder heeft de Zeeuwse stichting de al ver gevorderde plannen tot de bouw van een bejaardentehuis in Sint Maartensdijk van het gemeentebestuur aldaar overgenomen. Het gaat daar om een tehuis met 2 bedden en over geraamde stichtingskosten tot een bedrag van f 2.500.000,-. De architect wil een systeem van laag bouw voor het gehele complex doorvoeren, wat ongeveer neerkomt op het bouwen van zo'n 62 bejaardenwoning in een overdekte straat. Bekeken wordt nog of de laagbouw niet te grote financiële consequenties mee brengt. Wanneer de plannen tijdig gerealiseerd zijn, zal Nieuw Vossemeer volgend jaar een nieuw recreatiecomplex rijk zijn. Tegen over de al volgeboekte camping Mattenburg gaat de bouwonderneming Hoppenbrouwers uit Bergen op Zoom als particulier een vier hectaren groot terrein aan de Veerweg re creatie ontginnen en exploiteren. Het omvat een overdekt instructiebad, een restaurant, een motel. 33 bungalows, een golfbaan en een speelweide met een apart kleuterbad. De kosten worden op een half miljoen ge raamd. Het geheel sluit goed aan bij de bestaande camping en het zoutwaterbad, dat Nieuw- Vossemeer sinds enkele jaren rijk is en goede aftrek heeft. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. A. Kugel, Poortvliet teh 01662-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dr. J. M. v. d. Bel, St, Maartensdijk, tel. 01666-400 DIENST WIJKVERPLEGING Weekendregeling van zaterdagmiddag tot en met zondagavond. Groepsdienst Oud-Vossemeer, Poortvliet, en Tholen: 13-14 september Zr. Slager te Poortvliet. Groepsdienst Sint Annaland, Sint Maar- teensdijk en Stavenisse: 13-14 sept. Zr. Rietdijk te Sint Annaland. Het ligt in de bedoeling, dat het Kanaal schap „De Eendracht" in oktober een rap port uitbrengen over de plannen tot de re creatieve voorzieningen, die men rond de oevers van de Eendracht wil realiseren. HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. Week van 14 tot en met 20 sept. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 19 sept. Eerste kwartier te 16.01 u RONDGANG EN CONCERT De koninklijke muziekvereniging „Con cordia" is voornemens op zaterdag 13 sept. een muzikale rondgang te maken, terwijl zaterdag 20 september ter afsluiting van het zomerseizoen op de markt vanaf 7 uur wordt geconcerteerd. GOEDE COLLECTE De opbrengst voor het Koningin Wilhel- minafonds ten behoeve dus van de kanker bestrijding was 1.634,62, waarvoor ieder een hartelijk dank. „DE TROUWE DUIF" Wedvlucht van 30 augustus vanuit Breda Afstand 40 km gelost 7.30 met NW wind Aankomst eerste duif 8 uur 19 min 34 sec Laatste 8 uur t>9 min 37 sec. J. Beukelaar 1 7; C. Praat 2; C. Moeliker 3; L. Laban 4; P. Laban 5-6; J. Pollie 8; G. Mulders 9. Wedvlucht zaterdaq 30 augustus vanuit Honselersdijk. Afstand 50 km gelost 8 uur met N.W. wind. Aankomst eerste duif 9 uur 9 min 33 sec Laatste duif 11 uur 14 min 42 sec. C. Praat 1; J. Beukelaar 2 9; P. Laban 3 6; C. Moeliker 4; G. Mulders 5; J. Pollie 7; L. Laban 8. Wedvlucht zaterdag 30 augustus vanuit Vilvoorde. Afstand 69 km. In concours 150 duiven Gelost 7 uur 50 min met N.W.wind Eerste duif vloog 954 m 38 per minuut. Laatste duif vloog 610 m 10 per minuut. L. Laban 1 26 44; P. Laban 2 42; J. Pollie 3 23 le overduif; J. Hol 4 33 39; A. Laban 5 6 10 11 21; L. v. d. Hoofd 7 19 38 3e cverduif: J. Deurloo 8; O. Contant 9 45 47 48; M. Laban 12 16 34 40 41 50; L. Hage 13 17 25 35 43; C. Soomcrs 14 29 49; J. Beukelaar 15 18 20 27 28; C. Moeliker 22; C. Praat 24; B. Schot 30 32 36; P. de Boef 31; j. Mulders 37; L. v. d. Kleijn 46 2e overduif. AFSCHEIDING INSPECTEUR L.O. Zoals wellicht bekend verlaat binnenkort de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, de heer Franszen deze pro vincie. Daarom ook was er deze week in de openbare lagere school gelegenheid voor het onderwijzend personeel uit de streek afscheid van hem te nemen. Dat begon om vier uur. Ben klas van ge noemde school zong het Zeeuwse en Llm- I burgse volkslied. De gemeentesecretaris van Tholen, de heer I V. Laban dankte als tolk van de gemeente besturen, waarna ieder aanwezige de kans kreeg persoonlijk afscheid te nemen. De inspecteur krijgt zijn nieuwe werkterrein in de provincie Limburg. DAMMEN Uitslagen van de op 8 september j.l. ge houden competitie van de Thcolse Damclub. Nieuwehuizen - C. L. de Korte 2-0 Boogerd - Droogers 2-0 B. Schot - Chr. v. Splunter 2-0 Verburg - van Belzen 0-2 J. de Rijke - S. de Korte 2-0 D. de Vos - S. de Korte 2-0 B. Schot - Nieuwenhuizen 0-2 P.V. „DE TROUWE DUIF" THOLEN Zaterdag 6 september j.l. een wedvlucht van uit Neufvilles, afstand 111 km in con cours 116 duiven. Gelost 10 uur met N.- Wind, eerste duif vloog 1079 m 20 per mi nuut de laatste duif vloog 574 m 32 per mi nuut. C. Moeliker 1 2 17 28; P. Laban 3 9 22; L. v. d. Hoofd 4 24 25; j. Hol 5 13 20 26 27;P. de Boef 6 16 31 38; L. Laban 7 15; C. Praat 8 10; L. v. d. Kleijn 11, 19 29 33 35; B. Schot 12 23 37 39; L. Hage 14 21 2e en 3e overduif; M. Laban 18 30; A. Laban 32 34; C. Soomers 36; O. Contant le over duif. VOETBAL UITSLAGEN Het 2e elftal van Vosmeer won de eerste competitiewedstrijd tegen Cluzona III met 3 - 0 na een 1 - 0 voorsprong bij de rust. De goals werden gescoord door M. Istha (2x) en J. Duine. Het 3e elftal verloor met 1 - 0 van Rimboe II na een 0-0 ruststand. Dezelfde dag was er een vlucht vanaf Felixtowe over 207 km, waarvoor echter maar 12 duiven waren ingeschreven. Lossing: 8.00 uur en aankomst le duif 12.04.46 uur en laatste van de 7 prijswinnaars te 13.40.26 uur. De uitslag luidt: D. J. Polderman 1; A. van Daalen 2; M. J. Moerland 3; M. P. de Graaff 4; J. B. Tholenaar le overduif; C. L. Boo gaard 2e overduif en Jac. C. Vaders 3e overduif. BEGRAFENIS GEMEENTE - SECRETARIS Na de bijzondere openbare raadsvergade ring ter nagedachtenis van de plotseling overleden gemeentesecretaris A. J. Rijstenbil was er om 1 uur nm. de begrafenis. Naast de familie en de voltallige raad en gemeente- personeel, waren er collega's en vertegen woordigers van de gemeenten uit de streek aanwezig. I Nog eenmaal ging het langs het raads huis, waarin de overledene achttien jaar als hoofd van de gemeentelijke administratie dag in dag uit zijn beste krachten inzette, i Éven werd nog stilgestaan, daarna ver- volgde de stoet de gang naaf de begraaf plaats. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de hervormd predikant ds. G. 1 Voortman, terwijl een familielid de heer A. den Broeder de aanwezigen dank bracht voor het getoonde meeleven en de laatste eer, die aan de overledene was bewezen. i VANMIDDAG RAADSVERGADERING Om half vier wordt een openbare raads vergadering gehouden waarbij een agenda van 12 punten moet worden afgewerkt. Daaronder is de aanbieding van de gemeen tebegroting 1970. Er zijn aanvragen art. 72 der L.O. wet en voorstellen tot aan-'en verkoop van omroerend goed. Aan de orde komt verhoging presentiegelden raadsleden, de concentratie vleeskeuringsdienst, vaststel ling van een voorbereidingsbesluit ten be hoeve van een bestemmingsplan, de garantie voor rente en aflossing van 17 te bouwen bejaardenwoningen en een bezoldigingswij ziging gemeentepersoneel. INGENIEURS DIPLOMA De uit deze gemeente naar de U.S.A. ge- emigreerde Mej. Adrie Ampt, nu Mevrouw A. Zeydel - Ampt heeft op haar 45-jarige leeftijd na een later begonnen en energiek aangepakte studie aan de universiteit van Los Angeles haar ingenieurs diploma (wis kunde) behaald. Ook dat is een felicitatie waard. Een muziekavond ging niet door PTT toch meer winst Tweede bejaavdenwoningbouwstroom gestart Ten Anker wordt verpleeghuis Grafmonument van Vossemeevse bevolking Daar overleed plotseling de gemeente-secretaris Vandaag wordt er de begroting aangeboden Er vielen nogal wat doelpunten Genoeg is meer dan veel DUIVENSPORT Met 141 duiven hebben de leden van „De Zwaluw" zaterdag 6 september jl. deelge nomen aan de vlucht vanaf Neufvilles, over 1,14 km. De duiven werden gelost te 10 uur en de eerstaankomende liet een tijd van 11.46.41 u. voor zich afdrukken of 1077.95 m per minuut. De laatste van de 47 prijswinnaars kwam aan te 12.29.47 uur en had een snel heid gemaakt van 771.67 m per minuut. De uitslag luidt: P. C. de Wilde 1 41 45; Anth. v. Daalen 2 8 11 15 19 24 29 36 37 38 47; M. J. Moerland 3 13 21; J. B. Tholenaar 4; J. C. Potappel 5 22 30; C. L. Boogaard 6; D. J. Polderman 7 17 18 23 40; G. E. Hoek 9 16 32; W. Burgers 10 44; I. Berkeij 12 31; C. van Meer 14 43; A. Voormeulen 20 39; J. C. Vaders 25 27 28; P. L. Vaders 26 35; L. J. Hoek 33; M. P. de Graaff 34 42 46. BEROEPEN EN BENOEMD Tijdens de dinsdagavond in de consistorie van de Geref. Gemeente gehouden ledenver gadering werd uit het tweetal ds. Hakken berg uit Dordrecht en ds. Chr. van der Poel uit Yerseke laatstgenoemde beroepen. Tot ouderling werd benoemd de heer J. van Bemden, die ook vorig jaar werd ge kozen, maar toon bedankte. BEJAARDEN - WONINGBOUW Architect H. Nelissen uit Hoeven zag deze week een begin gemaakt van twee door hem ontworpen projecten bejaardenwoning en. De aannemersfirma gebr. v. d. Bergh te Bergen op Zoom maakte een begin met het uitzetten van 20 bejaardenwoningen aan de Tienhoven. Dit in opdracht van de woningstichting Eiland Tholen, terwijl tege lijkertijd ook in Scherpenisse en Sint-Anna- land de plaats voor respectievelijk 10 en 17 van die woningen werden uitgezet. Verder vallen er onder dit project 10 in Poortvliet, 13 in Sint-Maartensdijk, 11 in Stavenisse en 21 in Tholen. In totaal 102 bejaardenwoningen als een tweede bouwstroom in dit soort van ge noemde stichting. Verder werd te Sint Annaland ook een begin gemaakt met de bouw van 9 bejaar denwoningen aan de Van den Bosstraat in opdracht van het Wezen Armbestuur door aannemer L. van Dijke. MOEDERCURSUS Maandag 22 september begint er om half acht een moedercursus in het* wijkgebouw. Alle dames vanaf 18 jaar komen voor dit ongetwijfeld nuttig onderricht, waarbij alle facetten van het moeder worden en zijn worden belicht, inclusief de noodzakelijke prenetale zorg. Men kan zich vanaf heden opgeven bij de wijkzuster. RIJDENDE ZELFBEDIENING SERVICE Het was onjuist te veronderstellen, dat met de komst van de suppermarkt het eind van de ontwikkeling op het gebied van le vensmiddelen en zuivel al was bereikt. In middels zijn cash en carry's de zgn. ver- bruikersmarkten weer al normale verschijn sels. Na een primeur in Poortvliet hebben Zaterdagmorgen was er op de Oud-Vossemeerse begraafplaats een korte plechtigheid, toen het gemeentebestuur namens de bevolking het geschonken grafmonument over droeg aan de familie Versluijs uit eerbied en dankbaaheid voor wat wijlen burgemees ter mr J. J. Versluijs voor Oud Vossemeer betekende. Op de foto heeft de gemeente werkman-grafdelver het tevoren over de grafsteen gespannen laken weggetrokken. Zie verder tweede blad, pagina 5. (foto Brabants Nieuwsblad) met ingang van heden de twee zuivelhan delaren ter plaatse zich voorzien met de meest moderne ontwikkeling op dit gebied, de rijdende zelfbedieningswinkel. Zowel de firma W. Dake-Vermaas, als W. Menheere uit de Schoolstraat beschikken over een gloednieuwe mcderne rijdende zelfbedienings winkel, waarin vooral een uitgebreid assor timent zuivelprodukten - het zij" uiteraard onze melkmannen - en levensmiddelen over zichtelijk zijn opgesteld. J De stap naar de supermarkt met het vrij wel alles onder één dak is hier voor een deel weer overtroefd door het met een breed assortiment voor de deur komen. Beiden zuivelhandelaren zijn aangesloten bij de zich de laatste jaren in een onvoorstelbaar tempo ontwikkelende landelijke SRV organisatie, i Het was dan ook de SRV grossier Van I Bilsen te Breda, die beide rijdende zelfbe- dieningswinkels inrichtte en leverde. Men krijgt daarmee in elk geval het volledig zuivelassortiment voor de deur. De klant stapt de winkel binnen en bedient zichzelf van het gewenste om dan tegenover de chauffeursplaats meteen af te kunnen reken- I en, zoals in de moderne onroerende winkel het geval is. Dat er aan deze ingebruikneming nog enkele attrakties voor de klanten zijn ver bonden laat zich verstaan, omdat het in feite ook een opening van een nieuwe win kel betreft, zelfs een rijdende winkel. De veronderstelling is niet gewaagd, dat de klanten deze modernisering op prijs zul len stellen, waarom we belde ondernemers, die zich een niet geringe investering getroos ten, succes toewensen. Voor hen blijft het ook na deze moderni sering nog volop en letterlijk werk aan de winkel en voor de klant wordt het nu de winkel voor de deur. NAAR HILTON Een niet zo groot aantal leden van de plaatselijke afdeling der Plattelandsvrou wenbond maakte vorige week een excursie naar het Hilton hotel in Rotterdam. Met als gids een goede Hilton-ambassa- drice kreeg men een behoorlijke kijk op in richting en organisatie In een hotel van deze omvang. Na de bezichtiging en toelichting werd een koffietafel gebruikt en was er nog ruim tijd over voor een boottocht en een paar Lijnbaanuurtjes. OPBRENGST KONINGIN WILHELMINAFONDS De voor de kankerbestrijding gehouden collecte leverde het goede resultaat op van ƒ918,55. waarvoor aan ieder die gaf dank wordt gebracht. LICHTING 1970 Van het tweede deel van deze lichting zijn er 5 gekeurd, waarvan 4 geschikt en 1 voor goed ongeschikt werd verklaard. Deze keu ring vond plaats op 1 september. Maandagavond haalt 'Accelerando' oud papier op. adv. ing. med. AANBESTEDING WERK OEVERVAL Op 4 september vond de aanbesteding plaats van de werken voor het definitief her stel van de oeverval aan de oostelijke haven- dam, Ingeschreven werd door Gebr. Hakkers te Werkendam voor 269.300,de combi natie Zinkwerken n.v. te Gorinchem voor 274.400,door Van Oord te Oosterhout/ Werkendam voor ƒ276.600,en door n.v. v.h. J. M. Dekker en Zn. te Papendrecht voor 259.900,exclusief BTW. De Firma Dekker is dus hiermee de laagste inschrijver. BEVOLKINGSONDERZOEK Er was voor het vorige week gehouden bevolkingsonderzoek op t.b.c. goede belang stelling. Van de 900 door het gemeentebe stuur opgeroepen inwoners kwamen er 754 boven de 15 jaar voor de doorlichting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1