de omweg STEEK UW EENS OP BIJ ROOSENDAAL Stemmen van lezers Synthese n.v. produceert kunstharsen, o.a. een onmisbaar element bij de fabrikage van verf. Maar ook voor lijmen, synthetische rubber, gewapende polyester-konstrukties. Dit laatste vooral met een grote toekomst. Via een drieploegendienst worden van maandagmorgen tot vrijdagavond dag en nacht ononderbroken 150 verschillende hars- vormen geproduceerd. Via een van top tot bodem en omgekeerd, van grondstoffenaan- voer tot expeditie van het eindprodukt via een van hoog tot laag doorgevoerde moder ne bedrijfsopzet en uitvoering. Met daardoor ook voor ieder afzonder lijk een verantwoordelijke taak. Met een schier doorlopende aanvoer (per as) van grondstoffen, met een ondergronds tanken park voor die grondstoffen in vloeibare vorm met een voorraadmagazijn voor de grond stoffen in vaste vorm. Een rationeel produk- ticgebouw, ketelhuis, technische dienst, was- en kleedruimten, werkplaats en kantine, kan toorgebouwen voor verkoop en administratie een voorlichtingslaboratoria en ruimten voor de bedrijfsleiding en de afdeling planning. Vanzelfsprekend een zich steeds uitbrei dend voorraadmagazijn voor opslag van het qeëmballeerd gereed-produkt. PERSONEEL Bij de 250 werknemers is een naar ver houding niet gering deel. academici. Naast de directie zijn dat de topmensen in alle afdelingen. Zo heeft de research afdeling alléén reeds 40 personeelsleden. Met voor de laboratoria vooral vraag naar analisten, zowel mannelijk als vrouwelijk. Het is wel belangrijk hier nog even op in te gaan. In onze streek komt er de laatste jaren, vooral bij meisjes na het havo- of mavo-diploma steeds meer belangstelling voor het beroep van analist(e). Plaatsingsmogelijkheden was er in eigen omgeving tot voor kort nauwelijks of hele maal niet. Met name door de vestiging van deze chemische industrie te Bergen op Zoom is er meteen volop mogelijkheid aanwezig. Het is goed dat in de oren te knopen, waar nog vaak vooral door meisjes werd ge aarzeld deze richting uit te gaan vanwege de in eigen omgeving te geringe plaatsings mogelijkheden. In de onderscheidene andere afdelingen van produceren, in- en verkoop ziin respec tievelijk h.t.s.ers, u.t.s.ers en I.t.s.ers, ad ministratief geschoolden en uiteraard voor sommige onderdelen en expeditie ongeschool den nodig. Met vooral die voor ieder goede promo tiekans, in elke afdeling, op ieder onder deel, voor hoog en laag geplaatsten. Of er nu geproduceerd, geadministreerd of ge transporteerd wordt, men is bij Synthese veel minder nummer dan in een lopende band industrie, men heeft er meer verant woordelijkheid en is daardoor méér mens met hart voor het werk. Daarom ging het ook vele Katwljkers een paar jaar geleden aan het hart, dat het be drijf werd verplaatst. Katwijkers, die meren deels vanuit het tanend of gesaneerd vissers- beroep bij „Synthese" waren komen werken. Het werd een afwegen, behalve voor de topmensen, door. de mannen van het graag de werkkring te willen bestendigen én de verhuizing dan ook maar op de koop toe nemen en de gehechtheid van vooral de echtgenotes aan eigen plaats en familie. Merendeels hebben de dames het pleit gewonnen, dank zij ook het feit, dat er mo menteel toch volop werkgelegenheid in eigen streek bleef. Maar men had er wel veel spijt van en heeft zelfs nog in groepsver band het eiland Tholen voor huisvesting be zocht. Synthese zag zich toen geplaatst voor het merendeels aantrekken van nieuw per soneel, met name in de produktie-afdeling. Daarin slaagde ze voor een groot deel. Er zijn overigens nog vakatures overgebleven, mede door het zich steeds uitbreidend pro- duktieproces en de research, waaronder met name analisten (s). Bergen op Zoom heeft er met Synthese n.v. een nieuwe industrietak bijgekregen. Van grote omvang. Met zeer moderne opzet, eigenlijk een hypermodern laborato rium op grote schaal. Leidingen, ketels, precies-instrumenten, con- trole-apparatuur bevorderen en beveiligen een gecompliceerd produktieproces. Met toch de mens als het centrale punt. Als meester van de machine. Een bedrijf met afnemers in meer dan zeventig landen ter wereld. Een bedrijf ook, waardoor de mogelijkheden voor werknemers uit onze om geving - in de brede zin van „Synthese" zijn verruimd. Al lijkt er momenteel dan in ons gebied ook weinig behoefte aan die ver ruiming te bestaan. Gezien het meer tekort dan overschot aan werkkrachten. Vergis u niet. Belangrijk is in elk geval de mogelijkheid tot plaatsing van analisten. Belangrijk is eveneens voor iedere jongere die vooruit wil, dat hij de kans krijgt niet al de jaren door op hetzelfde vlak te moeten blij ven. En juist die promotiekans zit er bij Synthese n.v. volop in. Dicht bij huis. Ringersweg - Bergen op Zoom Een moderne industrie! MUZIEK In Tholen zou er zaterdagavond 30 aug. een muziekavond worden gehouden. Het is niet doorgegaan en naar aanleiding daarvan zou ondergetekende gaarne het volgende opmerken. In mei van dit jaar reeds werden op de eilandbondsvergadering de data vastgesteld van de te houden muziekavonden, nl. één in Sint Annaland en één in Tholen. Benadrukt werd dat er weer op gerekend werd dat al len van de partij zouden zijn, hetgeen ook werd toegezegd. Stilzwijgend werd aangenomen, dat alleen in zeer uiterste noodzaak tot uitstel zou wor den besloten, 'i'e Sint Annaland slaagde in de voorzomer de muziekavond prima en ook wij van „Concordia" hoopten dat bij ons alles even vlot zou verlopen, maar wat bleek? Van „Accelerando" kwam tijdig bericht, dat 2'j n'et naar Tholen zouden komen, van wege een sterfgeval, waardoor 5 a 6 leden niet aanwezig konden zijn. Van die 6 leden wil ik alleen maar zeggen, dat het hun goed recht is zich te onthouden van vermakkelijk- heden in dergelijke omstandigheden. Echter het programma voor deze muziekavond ver meldt, dat „Accelerando" 44 leden heeft, dus hadden er 39 wel bij kunnen zijn. Nu is het bij „Accelerando" zo, aldus één van haar bestuursleden, dat wanneer men 2 of 3 mensen moet missen, men helemaal niet komt, wat van een korps dat bijna tot de top behoort, toch een teken van zwakte is. Er staat op zo'n muziekavond niets op het spel en niemand zou hun kwalijk ge nomen hebben, dat hun muziek iets minder was dan we van Accelerando gewend zijn, want we weten dat zij het goed kunnen. Als „Concordia" er ook zo over dacht, hadden we de laatste jaren of misschien wel nooit kunnen meewerken, want wij zijn nog nooit voltallig in het eiland verschenen. Dik wijls hebben we met een man of zestien de spits af moeten bijten tijdens de mars en dan gebeurde het dat er 's avonds nog 1 of 2 bijkomen. Als wij dan eens durfden oplich ten: laten we nu ook maar thuisblijven, dan kwam ons bestuur direct met de woorden: „Jongens, wij moeten, het is onze plicht, het is beloofd". En nu vaart ons bestuur, nu vaart „Concordia" zo uit. In de 22 jaar dat ik lid ben heeft „Concordia" altijd mee gedaan, hoe moeilijk het ook ging. Bij de Oud-Vossemeerse muziekvereniging was het nog erger. Daar liepen notabene 6 leden al 14 dagen met kaarten in hun zak voor de taptoe Delft en op het laatste ogen blik - vrijdagavond half tien - kwam er uit Oud Vossemeer bericht, dat ook zij niet zouden komen, aldus is mij althans verteld. Verder belde „Euterpe" ook maar dood gewoon af, waarom weet ik niet. Misschien denken er meer zo over als die ene muzi kant, zoals een familielid van mij hem hoor de zeggen, toen onze mooie drumband zo'n succes had in Sint-Annaland: „De beste Tholenaar is een dode Tholenaar!" Ik ben altijd een voorvechter geweest om gezamelijk op Tholen iets goeds te brengen, maar nu het zo gelopen is, hoeft het voor mij niet meer. Als het waar is, dat muziek verbroedert en het loopt dan zo af, kan ik alleen maar het ergste vrezen voor ons stadje Tholen wanneer eens de samenvoeging van alle ge meenten een feit wordt. Met dank voor de plaatsruimte, teken ik J. C. Geuze - Cromvliet 42 Tholen NASCHRIFT REDACTIE Hoewel de op het cog wat heetgebakerde ontboezeming van inzender buiten onze ver antwoordelijkheid staat, zal het vrijwel ieder streekbewoner spijten, wanneer dit aan de' weg timmeren aanleiding zou kunnen geven tot verdere verwijdering van onze culturele verenigingen, die het op zich, in feite zonder uitzondering, toch al moeilijk hebben de eindjes (financieel en qua ledental) aan el kaar te knopen. Daarom is 'het in de eerste plaats voor de bestuurders toch wel ver standig dit te beschouwen als een individuele op zichzelf wel enigermate begrijpelijke te leurstelling. Zonder de betrokken verenigingen te wil len verontschuldigen voor eventueel te late afmeldingen of afmelding zonder volgens inzender gegronde reden, waarvan we trou wens niet op de hoogte zijn, zo min als we een programma ontvingen om de muziek avond nog eens onder de aandacht te bren gen, wordt misschien toch één motief ver geten, waarom de Thoolse muziekavond al thans naar het gevoel wat op losse schroe ven stond. En dat waren de zeer trieste gevolgen van hetgeen de bemanning van de Tholen 38 de week daarvoor is overkomen en waarvan een slachtoffer juist zaterdagmiddag werd begraven. Nu kan men terecht stellen, dat dit zuiver een zaak was waarover de organiserende vereniging, dus „Concordia" had te beslis sen en de zusterverenigingen maar hadden af te wachten of tot uitstel was besloten, maar in elk geval was er die tendenz in de andere gemeenten, zo werd door ons o.a. op Sint-Philipsland nog beluisterd. Men kan daarbij gevoeglijk tegenwerpen, dat niet telkens alles kan worden uitgesteld omdat er ergens rouw is, men kan misschien ook aanvoeren, dat andere vermakelijkheden wel zijn doorgegaan, zoals wandeltocht en voetbal, maar er zit toch nog wel enig ver schil tussen dit optreden en dat van zes muziekverenigingen in een gemeente. Die komen dan zowel wat het gehoor als het zien betreft letterlijk in het open baar.. En hoe hard dat misschien ook klinkt, al is het niet zo bedoeld, er is ook nog ver schil in een sterfgeval. Bij het verschei den van de twee matrozen was als het ware de gehele gemeente Tholen, ja zelfs de streek betrokken. Bij voorbaat weten we dat over dit alles verschillende menin gen kunnen bestaan, dat men niet tijdig kan afgelasten bij voorkomende droeve gebeurtenissen en dat men ook niet de gehele wereld kan dragen. En toch heeft dit mee leven, deze piëteit op het platteland met z'n kleine gemeenschappen ook z'n waarde. Tenslotte: voetstoots nemen we aan, dat alle zusterverenigingen alsnog en volledig bereid zijn de geplande muziekavond Tho len te realiseren. door MAARTJE ZELDENRIJK 30 De vrouw zuchtte. „Misschien heb je gelijk gehad, m'n kind, Goed, ik zal er nooit meer iets van zeggen. Wie het ook is, Bart of een ander als jij ook maar ge lukkig wordt. Je bent een paar jaar ouder en verstandig. Ik zal het met vader bepraten. We zullen je helemaal vrij laten.' Lena bukte zich en kuste haar moeder. „Dank je, moeder. Ik houd ook veel van jullie. Ik zal proberen zoveel mogelijk aan uw wensen tegemoet te komen. Maar alsjeblieft geen zuiperd dat vind ik zo iets minderwaardigs HOOFDSTUK 13 Zes weken vermaakte Lena Keesom zich weer met Trien van Eijck en reed dan hierheen, dan ergens anders naar toe. Ze dansten in Purmerend en in Edam, Oost huizen en Schennerhorn. Gingen de feestdagen bij elkaar op visite tot het nieuwe jaar met hevige sneeuwval kwam en daarna strenge vorst. De wagens bleven doorgaans in de grote rijtuigboot. Alleen Willem reed weg als het hoogst noodzakelijk was. Al die tijd hoorde Lena niets van Bert Peereboom ,maar het kon haar niets schelen. Ik was gelukkig niet verliefd, dacht ze. Zo snel als de vorst begon, zo vlug trok hij begin februari weer weg. De sneeuw dooide langzaam van het land af, terwijl de weg enige tijd vrijwel onbe gaanbaar waren. Maar de zon kwam en koesterde de mishandelde straten en paden, zodat men aan het her stel kon beginnen. Lena trok er met Trien van Eijck weer opuit en in die dagen begon er een vrijer om de mollige dochter van Van Eijck te draaien: een boerenzoon uit de Wormer onder Neck. Op een zaterdagavond vertelde het meisje hevig blozend, dat ze niet mee kon gaan, omdat Evert haar kwam halen Ze ging met 'hem mee naar de Wormer om kennis te maken met zijn ouders. Lena mocht haar buurmeisje wel, maar kon toch niet begrijpen, dat een man wat in deze vleesmassa kon zien. „Hij is zo lief," verklapte de dolverliefde Trien. „Stel je voor, hij wil komend voorjaar al met me trouwen." „Loop maar niet te hard van stapel, meid. Weet goed, wat je doet!" Doch Trien had maar één reaktie: „Hij is zo lief voor me Zo was ze weer alleen. Geen vriendin en geen vriend Misschien blijf ik wel ongetrouwd. Ik breng vast onge luk aan. Met Jaap en met Giep Maar op een dins dagmorgen, toen ze uit pure verveling naar de markt in de stad was gegaan, liep ze op de Kippemarkt §ert Pereboom letterlijk en figuurlijk tegen het lijf. Hij hield haar even vast en keek blij verrast. „Alle mensen. Leen, dat is een gelukkie? Wat zie je er florissant uit, meid. Gewoon om te stelen!" „Dat kan ik anders van jou niet zeggen," snibde ze. Hij boog zich naar haar toe. „Zou dat kunnen van liefdesverdriet, meidje?" vroeg hij zacht. „Ga mee, drin ken we een kop koffie samen. Ik ben nog nuchter en als jij „ja" zegt, blijf ik het." Ze aarzelde. Iets 'had hij met zijn hartelijke woorden toch in haar getroffen. „Voor hoe lang?" vroeg ze scep tisch. Hij boog zich nog dieper naar haar toe en fluisterde in haar oor: „Tot onze zilveren bruiloft, als jij het wilt." Lena keek hem onderzoekend aan. Al zag hij mager, er waren niet meer zulke dikke wallen onder zijn ogen. Had hij dan toch spijt? „Dat is een hele tijd, Bert" antwoordde ze langzaam. „Een hele tijd om precies te zijn: vijf en twintig jaren." „Wil je me niet een nieuwe kans geven?" bedelde hij. „Ik mis je, Leen." Ik ben veel te zwak, dacht ze. Ik lijk in heel wat dingen niet op moeder en wel op vader. Maar ik moet toch proberen m'n prestige tegenover hem te'handhaven. Ze knikte. „Goed, we gaan eerst koffiedrinken. Daar is het precies tijd voor." Hij loosde Lena door de drukte en bracht haar naar een cafetaria. Daar bestelde hij koffie en gaf het meisje een sigaret, bewonderend kijkend. „Lena," zei hij zacht, terwijl hij haar vuur gaf, je ziet er schattig uit in die jurk. Trek je mantel helemaal uit, anders heb je er buiten niets aan." Ze knikte en liet zich door hem de jas uittrekken, die hij aan de kapstok hing. „Je bent nog knapper als toen we samen gingen," zei hij uit overtuiging. „Hou op, Bert, anders ga ik blozen. En het is hier toch al zo warm." Hij werd ernstig. „Lena, wat moet ik doen om het weer goed te maken?" Het meisje roerde in haar koffie. „Je weet het recept, he?" „Zeg je dan weer ja?" Ze schudde haar hoofd „Ik zeg nog niks. Kom me zaterdag maar halen." Hij knikte, blij verrast. „Lena, je zult er geen spijt van hebben." (wordt vervolgd) LICHT PHILIPS ENKELE BELANGRIJKE VOORWAARDEN vast maandsalaris uitstekend pensioenfonds 6% vakantietoeslag winstuitkering (uitbetaling hiervan in 19697%) kerstgratificatie aantrekkelijke spaarregelingen gratis bedrijfskleding 100% ziekengeld aanzienlijke korting op tal van onze artikelen gratis beurs voor studerende kinderen in geval van eigen studie 50% vergoeding De jongeren hebben daarnaast ook nog speciale tegemoetkomingen o.a. 1 dag in de week levensschool voor jongens en jongerencursus aantrekkelijke jeugdspaarregeling, b.v. 100,— zelf sparen, van voor meisjes ons 100,cadeau nog rente van de bank en premie van het extra jeugdvakantie Rijk Werken bij Philips Roosendaal heeft vele voordelen. Kom daarom eens met ons praten. Wij zullen graag al Uw vragen beantwoorden. Iedere dag (behalve 's zaterdags) kunt U zich van 08.00 - 12.00 uur en van 13.30 - 17.00 uur en iedere dinsdagavond van 18.00 - 19.15 uur aan ons bedrijf vervoegen. U kunt ook onderstaande antwoordstrook invullen en opsturen aan: N.V. PHILIPS ROOSENDAAL afd. Personeelzaken, Zwaanhoefstraat 2. IN VERBAND MET UITBREIDING VAN ONZE PRODUKTIE ZIJN ER PLAAT SINGSMOGELIJKHEDEN IN: dag- en 2-ploegendienst voor mannen dagdienst voor meisjes en gehuwde dames Naam Voornamen: Geboren te: Datum Woonplaats StraatNummer Bovengenoemde verzoekt om nadere, schriftelijke inlichtingen om een persoonlijk onderhoud thuis op dag te (doorhalen wat niet gewenst is) 19. uur Het is de moeite waard U eens te laten voorlichten over ons bedrijf met zijn goede sociale voorzieningen en mogelijkheden, met zijn bestaanszekerheid en over zijn C.A.O., waarin t/m april '71 loonsverhogingen en dergelijke vastliggen. inlichtingen iedere dinsdagavond plaats OUD-VOSSEMEER THOLEN SINT-ANNALAND hotel café restaurant adres van tot HOF VAN HOLLAND RING 39 18.45- 19.15 uur ZEELAND KAAI 6 19.30 - 20.00 uur DE GOUDEN LEEUW VOORSTRAAT 50 18.45 - 19.15 uur DU COMMERCE NOORDPOORT 8 19.30 - 20.00 uur DE DRUIVENTROS VOORSTRAAT 41 20.00 - 20.30 uur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 6