Muziek Honderd procent geslaagden De redaktie legt u deze week voor Dit nummer bestaat uit twaalf pagina'; Muziek en bloemen voor Keetie Hage Vr«deswaek 1969 van 21 tot 28 september Werken voor de vrede, welvaart voor de wereld PROF. TINBERGEN: KERKEN KUNNEN VEEL DOEN VREDESZONDAG EN REGIONALE BIJEENKOMSTEN Nu ook weekenddienst voor wijkzusters Kantonrechter wijst sportvissers de weg 25ste jaargang No. 41 4 september 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedalcteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half Jaar - fcranko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W, ïnzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Bij het vele dat in de wereld voorvalt, is een plaatselijk verenigingsleven in kleine gemeenschappen als het onze van onderge schikte betekenis. Maar weer teruggebracht tot de eigen norm is het in die dan wat beperkte kring toch ook weer niet onbelangrijk. En zo kunnen er nogal wat tongen loskomen, wanneer bij voorbeeld een muziekavond als vorige za terdag voor Tholen gepland om verschillende redenen geen doorgang vindt. Men kan zelfs ook dit gebeuren of het niet-gebeurde weer terugbrengen tot eigen kring en dan zou men het zelfs „kabinet" kunnen noemen. Maar gelukkig zijn nog al tijd onze plaatselijke muziekkorpsen nauw met de plaatselijke openbaarheid verbonden. En die verbondenheid mag dan ook open bare aandacht krijgen .wanneer er iets is misgegaan. Temeer omdat elders in deze kolommen over dat misgaan van leer wordt getrokken. Het lijkt ons niet ondienstig alles wat meer tot de juiste proporties terug te brengen. De voorgeschiedenis in het kort was dat reeds omstreeks februari-maart een tweetal muziekavonden zijn gepland door de Bond voor muziekgezelschappen op Tholen en St. Philips'land. Zoals ieder jaar opnieuw in telkens twee andere, elkaar opvolgende ge meenten van ons gebied. Waar het gaat om een vijf verenigingen met gemiddeld 35 le den, wil men om organisatorische redenen terecht zoveel mogelijk vasthouden aan de geplande data. Hetgeen vóór de gestelde data van de muziekavond in Tholen gebeurde, kan men zowel vorige week (drama op de Noordzee kan men als in dit nummer (ingezonden schrijven) nagaan. Dat bespaart ons hier veel ruimte. De vraag bleef over: Wat deed de organi serende vereniging „Concordia" zelf in deze samenloop van verschillende omstandigheden Daarnaar meenden we te moeten infor meren na ontvangst van het ingezonden stuk. Het begon met een verzoek van de voor zitter van de vissersvereniging aan de bur gemeester te willen bemiddelen tot uitstel van de muziekavond. De burgemeester wees er op, dat betrok kene zich in eerste instantie beter tot het bestuur van „Concordia" kon wenden. Dit gedaan, had tot gevolg dat bestuursleden van de muziekvereniging in overleg traden met b en w, die inmiddels waren uitgegaan van de gedachte tot uitstel te moeten advi seren. Het college ging daarbij verder uit van de gedachte, dat het een van alle par tijen spontane beslissing kon zijn. Bestuurders van „Concordia", vanzelfsprekend volledig meelevend met het triest gebeurde, wezen echter op de moeilijkheden, die het op zo korte termijn afgelasten en plannen van nieu we datum meebracht. B. en w. verklaarden geen toestemming te zullen weigeren, waarbij nog werd opge merkt, dat eventueel de gebruikelijke muzi kale rondgang achterwege gelaten kon wor den. Dan resteerden de concerten in de avonduren, wat niet gezien mag worden als uitbundig feestvertoon. Op dat moment was het bestuur van „Con cordia" nog niet bekend, dat een der slacht offers was gevonden en de teraardebestelling daarvan op de zaterdag zou plaatsvinden. Samenvattend was er tenslotte bij „Concor dia" de beslissing dat men het (desnoods beperkt, zonder mars zou laten doorgaan. Ondertussen waren er echter deelnemende verenigingen, die zich afmelden. We kunnen er ons hier buiten houden of dat al of niet met geldige reden was in het oog van de organiserende vereniging. Er waren echter ook andere ingeschreven korpsen, die het voor zich als een vanzelfsprekendheid had den aangevoeld, dat het in Tholen zaterdag niet zou doorgaan. En daarmee was „Concordia" aan het eind. Het bracht enige beroering in de mu- ziekgélederen en misschien ook daarbuiten. Na dit alles moet worden geconcludeerd, dat in feite alle partijen het er moeilijk mee hebben gehad. De gevoelde piëteit aan de ene kant, de door „Concordia" gevoelde plicht anderszijds en daarbij nog de samen loop van omstandigheden in een paar andere in normale omstandigheden wel altijd deel nemende korpsen. Het zal goed zijn het alles met de sluier der liefde te bedekken, het zal evengoed zijn te bedenken, dat het uitstel geen afstel behoeft te zijn, ook al vordert het daarvoor geschikte jaargetijde. Het is hopelijk zeker geen aanleiding, noch reden de traditie door de Thoolse mu- ziekbond sinds jaar en dag gehandhaafd, teloor te doen gaan. Ondanks het feit, dat ook daarvoor de belangstelling lang niet meer die vorm heeft als in vroeger jaren. Er is dunkt ons, ook voor „Concordia" de mogelijkheid een betere, een meer geslaagde muziekavond te houden als vorige zaterdag door velerlei omstandigheden mogelijk was. „Als we er niet" in slagen door gezamenlijke inspanning het economisch groeipercentage in de ontwikkelingslanden omhoog te brengen, zal binnen enkele decennia, of nog eerder, de chaos de overhand krijgen. Het Interkerkelijk Vredesberaad is terecht ongerust, en ziet onder andere voor christenen een taak om bij te dragen tot organisatie van de vrede. Het IKV heeft de vredesweek van 21 tot 28 septem ber a.s. daarom in het teken geplaatst van de sociaal-economische samenwerking tussen rijke en arme landen", aldus prof. dr. J. Tinbergen, co-voorzitter van het IKV en een vooraanstaand ontwikkelingseconoom. Volgens hem is nog lang niet elke regering zover, dat de doelen en normen van de ontwikkelingshulp aanvaard zijn. „De pu blieke opinie is veelal weifelend, indien niet regelrecht afwijzend. Hier nu ligt een grote taak voor de kerken: onze medeburgers er van overtuigen dat er een krachtig beleid nodig is, om de wereld veiliger te maken. Het gaat er in de eerste plaats om, de I publieke opinie tot deze gemeenschappelijke inspanning te krijgen. Daden doen hierbij veel meer dan woorden. Zijn wij bereid om de bescherming op te geven van bepaalde bedrijfstakken, zoals suikerproduktie of delen van de textiel- en de metaalnijverheid? Wat stellen we daarnaast om op andere gebie den werk te bieden, waardoor onze mensen kunnen worden opgevangen? Doen wij mee aan de wereldcacao-overeen- komst? Het zijn maar een paar vragen. De kerken kunnen veel doen door aan onze mensen uit te leggen dat naastenliefde niet alleen een kwestie is van persoonlijke ver houdingen - daar kan het ook nog wel beter! maar ook van rechtvaardige regelingen, voor j de wereld als geheel", aldus de heer Tin bergen op de persconferentie van de vredes week 1969. VREDESPROBLEMATIEK i Het IKV, waarin acht kerken zijn verte- genwoordigd, beschouwt het sinds 1966 als haar taak de vredesproblematiek dichtbij ge meente en parochie te brengen. Daarvoor is de jaarlijkse vredesweek bestemd. De thema's hiervoor worden altijd zoveel mogelijk af gestemd op de vragen die in de internatio nale politiek aan de orde zijn. De vredesweek 1969 begint met de vredes- zondag 21 september, wanneer de kerken een gezamelijke boodschap uitgeven. Dr. J. van der Werf, hervormd predikant uit Utrecht, en Harry Haas hebben enkele preekschetsen voor de vredeszondag 1969 opgesteld. Als schriftgedeelten hebben zij Jesaja 58, Hebreeën 9 2-12 en Marcus 9 14-29 gekozen. Psalm 51, 90, 113 en 117 adviseren zij als liederen voor deze dienst. Op vele plaatsen in Nederland zijn al voorbereidingen getroffen om de vredesweek duidelijk accent te geven. Van vele vormen van activiteiten zijn te noemen: jeugddienst, forumavond, vredesmarkt, teach-in, walk-in, voettocht, vredeskra^mpjes, politiek café, speakers-corner, rietsuikeractie en X-Y-actie. Het startpunt van de vredesweek vormt een groots opgezette actie in Dronten in de Flevopolder, die op 20 september begint. De Nederlandse organisatie vcor interna tionale bijstand (Novib) heeft het initiatief van het IKV om de vredesweek 1969 in het teken van de ontwikkelingssamenwerking te plaatsen met enthousiasme begroet. WANVERHOUDING Ook de werkgroep vredesweek van de Zeeuwse contactgroep Jeugd en Oecumene meent dat er fels gedaan moet worden aan de wanverhouding tussen rijke en arme lan den. In de eerste plaats door informatie, door vorming tot mondiaal denken, tot den ken in wereldverband, ook in Zeeland, ook in de Zeeuwse kerken. Want het bijbelwoord zegt: „Een ieder lette niet slechts op zijn eigen belang, maar ook op drft van anderen" Bij de vorming van de kiezers om er bij hun politieke leiders op aan te dringen voor rang te geven aan de gerechtigheid in de wereldverhoudingen, kunnen de kerken nog een grote rol spelen, vindt de werkgroep kerk en ontwikkelingssamenwerking van de Raad van Kerken in Nederland. Deze werkt nauw samen met het IKV. De Zeeuwse werkgroep vredesweek. be staande uit D. E. Hiensch uit Goes. P. J. Leenderts uit Oost en West Souburg, C. J. Nousse en J. Polfliet uit Goes, J. Schout uit Grijpskerke, Frans Moisson uit 's Heerenhoek Engel Reinhoudt uit Wolphaartsdijk en Will J. Verkerk uit Vlissingen, wil aan die rol graag enige vorm geven. De inhoud dient verder van de plaatselijke kerken, jeugdgroe pen en dergelijke te komen. HET IS EEN KWESTIE VAN „WILLEN" Citaat uit het vraaggesprek met prof. dr. J. Tinbergen in de vredeskrant: Naar mijn mening kunnen de kerken, en kan de vredesweek er in belang rijke mate toe bijdragen, dat de wil ontstaat om het rijk-armvraagstuk op deze manier aan te pakken. Wc heb ben al te lang gedaan alsof het met wat collectes en overheidshulp zou zijn op te lossen. Maar een werkelijke aanpak van dit grootste vraagstuk van onze wereld, vergt de politieke wil om het op te lossen. Het is geen kwestie van kunnen maar een kwestie van willen. Van ethiek en politiek dus. Om dat „wil len" te helpen scheppen, hebben de kerken een uitgesproken taak. Dat wordt ook beseft, getuige de uitspra ken van de Wereldraad van Kerken in Uppsala en van de Roomskatho- liekc Kerk in bijvoorbeeld de ency cliek Populorum Progressio. REGIONALE BIJEENKOMSTEN De werkgroep maakt daarom allen die lei ding geven in gemeente- en parochiewerk, in jeugdwerk en op scholen .attent op vier regionale bijeenkomsten in Zeeland, waarvan er inmiddels al twee hebben plaatsgevonden Vanavond is er nog een bijeenkomst in Zierikzee, om acht uur in het r.k. parochie centrum aan de Mosselstraat. Morgenavond is er om acht uur een bij eenkomst in het vrijzinnig hervormde cen trum De Schakel in Middelburg. In Goes en Terneuzen zijn er maandag en woensdag dergelijke avonden geweest. Het programma omvat de vertoning van de discussiefilm Homo Homini, een film over het vredesweekthema en het bekijken van allerlei propagandamateriaal. Verder zullen er suggesties worden gedaan voor plaatselijke activiteiten. TENSLOTTE Tenslotte is er op zaterdag 27 september een provinciale manifestatie in de ambacht school in Goes. Drs. J. Pronk, medewerker van prof. dr. J. Tinbergen, zal daar een in leiding houden waarover gediscussieerd kan worden, 's Avonds is er een programma met onder andere cabaret van Freek de Jonge, oud-leerling van het christelijk lyceum in Goes. MATERIAAL Informatie over het thema van de vredes week is uitvoerig te vinden in de cahiers voor vredesvraagstukken van het IKV: wel vaart en armoede, dienstplicht, dienstweige ring, dienstverlening, werken aan de vrede welvaart voor de wereld, literatuurlijst boe ken over de internationale ontwikkelings samenwerking, raambiljet vredesweek, uit voerige lijst met namen van sprekers over, ontwikkelingssamenwerking, vredeskrant 1969. Bij de IKV-documentatie, Parkweg 20a in Voorburg kan men dit materiaal krijgen. Inlichtingen kan men verder ook altijd krijgen bij de werkgroep vredesweek, Car- negielaan 9 in Den Haag. Een muziekavond ging niet door Werken voor de vrede Een chemische industrie in de buurt Over een boom werd door Tholens voetbal een boom opgezet Keetie, Bella en Kees werden gehuldigd En de eerste voetbaluitslagen Bij de technische school geen part-time cursus meer Schoonheid vindt haar voltooiing in eenvoud In onze groeiende (en bloeiende) koninklijke familie volgen de verjaardagen elkaar nu op met de regelmaat van de paleisklok. Zaterdag 6 september a.s. wordt prins Claus George Willem Otto Feeder ik Geert 43 jaar. Het is al een vanzelfsprekende en ook heel begrijpelijke zaak, dat de artsen een weekenddienst (om beurten) invoerden waar door er ook voor hen een mogelijkheid is om tussendoor tot een werkelijk vrij weekend te komen. Een soortgelijke regeling werd nu over een gekomen door de wijkzusters en ook hiervoor zal bij de bevolking volop begrip zijn. De weekendregeling wijkzusters loopt van zaterdagmiddag tot en met zondagavond. Er zijn twee groepsdienstc. ■•evoerd. De ene groep voor de gemeen ten "G^i Vosse- meer, Poortvliet en Tholen, de andere groep voor Scherpenisse, Sint Maartensdijk, Sta- venisse en Sint Annaland. LI kunt de wekelijkse publicatie (mits de organisatrice ons tijdig op de hoogte wil brengen) vinden onder de rubriek dokters diensten. Voor het komend weekend (6-7 sept) geldt al de volgende regeling: Voor Oud- Vossemeer, Poortvliet en Tholen: zuster B. P. van Bruinissen, Oud-Vossemeer. Voor Scherpenisse, Sint Maartensdijk, Sta- venisse en Sint Annaland: zuster Maas te Scherpenisse. De vervolgcursussen, die aan de techni sche school in Sint Maartensdijk werden ge organiseerd, de zgn. part-time leverde een honderd procent resultaat op, zowel bij de afdeling timmeren als bij metaal De examens hiervan staan onder auspiciën van Smecoma, Bemetel en Stichting Bouw. Men heeft op deze school voor wat de partime cursussen betreft trouwens altijd al een hoog percentage geslaagden gehad. Daarom te meer spijtig, dat deze cursus sen niet meer via deze school kunnen lopen als gevolg van de reorganisatie bij het on derwijs (mammoetwet). Heel wat jonge ren, die na het einddiploma l.t.s. in de om geving werk vonden of bij vader in het bedrijf kwamen, namen aan een dergelijke cursus deel en kregen hierdoor een belang rijk bredere basis, zowel in theorethisch als praktisch opzicht. Nogmaals: spijtig dat het niet meer kan met de part-time cursus in Sint Maartens dijk. Inmiddels is aan deze school een nieuwe leraar benoemd in de natuur- en wiskunde ter aanvulling van de vakature ontstaan door het vertrek van de heer D. Vrucht. Dat is de heer Chr. Schot uit Sint-Maar tensdijk en de aardige bizonderheid hiervan is, dat dhr. Schot tien jaar geleden zelf leerling was van deze school. Afgelopen zomer behaalde hij de bevoegdheid leraar en keert nu weer op zijn basis terug, zij het nu voor en niet in de bank, al heeft hij ook met het laatste aan dezelfde school volop praktijk opgedaan. Zover ons bekend zijn onderstaande ge slaagden (de andere van de part-time-cursus kregen wc al eerder door) nog niet tevoren gepubliceerd. Dat zijn dan van de afdeling metaal: Willem J. Beeke uit Stavenisse, Jan J. Bos, Jacob op den Brouw, Lode wijk J. de Hooge en Cornelis Oostdijk uit Sint Maartensdijk. Matthijs W. Fase, Johannes E. Goedege- buure, Gerard C. Hage en Gerard Kodde uit Sint Annaland en Dirk M. Uijl uit Poort vliet. Caféhouder C. van V. uit St. Annaland mag drank blijven verkopen op zijn sportvissers- vaartuig. B en w zullen hem daarvoor een vergunning moeten geven. Kantonrechter mr, A. Veenhoven uit Zie rikzee gaf met dit vonnis de weg aan voor de tientallen sportvissersvaartuigen die er in Zeeland, en vooral in onze streek, varen. De meeste exploitanten zijn caféhouders die op hun boten de sportvissers op tijd hun natje en hun droogje kunnen geven. Een vergunning was daarvoor echter in vele gevallen niet aanwezig, wat ook het geval was op 15 augustus van het vorig jaar toen de heer C. van V werd bekeurd omdat hij sterke drank op zijn boot verkoch.t Formeel zouden de schippers van elke ge meente, waarvan ze op het grondgebied ko men, een drankvergunning moeten hebben. Officier van justitie mr. H. Sprcy vond dit echter veel te omslachtig. Een vergun ning van de thuishaven is voldoende. Conform de eis legde de kantonrechter de heer Van V. 25 gulden boete op en eiste teruggave van de in beslag genomen drank. In Sint Maartensdijk is vrijdagavond het wielergezin Hage gehuldigd met de succes volle adspirant Kees Stoutjesdijk. Op de linker foto spreekt de heer M. van Damme, voorzitter van de muziekvereniging Euterpe Keetie Hage toe. De winnares van de bronzen medaille bij de wereldkampioenschappen achtervolging in Brno, wordt geflankeerd door haar ouders zus Bella en de bestuursleden van de sup portersvereniging Samen Sterk. Op de rechter foto een beeld van de hul diging in Café De Sport, waar wethouder L. Kloet bronzen Keetie Hage temidden van het lawaai probeert toe te spreken. Links naast Keetie, vader Toon Hage en Kees Stoutjesdijk. Achter de bloemen zit moeder Hage verscholen. Rechts wethouder -Kloet, met daarachter de voorzitter van Samen Sterk, de heer Den Engelsman en medebe stuurder Bout.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1