EENDRACHTBODE SCHUTTE ^H22S0^ Koninklijk zilver na 50 jaar landarbeid Hoorapparaten C. Andriessen en Zn Vandaag gouden echtpaar Van Stee in Tholen 25c JAARGANG No, 40 28 AUG* 1969 DERDE BLAD Onderscheiding voor M. Wessels - S:nt-Annaland RAAD SINT-ANNALAND GRAAG AKKOORD MET OPHEFFING WATEROVERLAST Schoongemaakt riool wordt doorgetrokken naar watergang Hoenderweg Één keer In de tien a vijftien jaar nog last van „verschrikking" Grondaankopen: prijsopdrijving en regeren is vooruitzien Eigen typiste in plaats van gemeenschappelijke ambtenaar Eleetronische Orgels MUZIEKHANDEL Besling-Optlelc In een gezellig onderonsje was er vrijdag avond 22 augustus cp de hoeve in de Pries- termeetpolder van J. Buijs toch even een offi ciële plechtigheid. Daarvoor waren naast de familie Buijs en dé familie M. Wessels-van der Gouwe ook burgemeester W. Baas (in ambtskos tuum) en zijn echtgenote aanwezig. De heer M. J. Buijs maakte in een wel komstwoord duidelijk, waar het om ging. Hij richtte zich daartoe tot de 63 jarige te Sint Annaland geboren Marinus Wessels die op 13 jarige leeftijd in dienst van de familie Bart Buijs was gekomen en dat nu tot in het derde geslacht Buijs, dat nu al vijftig jaar lang heeft volgehouden. Een hal ve eeuw landarbeid in e;n goede dienstbe trekking, met een goede wederzijdse ver standhouding, met een aanvankelijke, toen- dertijdse algemeen bestaande karige beloning met een inmiddels meegegroeide behoorlijke c.a.o. betaling en daarbij nog een douceurtje uit de „boomgaard". Ongelooflijk, hoe snel die halve eeuw is voorbijgegaan vend de heer Buijs, die sa men met zijn werknemer was opgegroeid en samenwerkte. Spreker herinnerde er aan, hoe moeilijk net zowel voor boer als werkgever in de vooroorlogse jaren allemaal was en hoe zijn jubilerende werknemer het eerste jaar nog naar de boerderij in de Roolandpolder kwam. 's Morgens 4 uur van huis naar de werk kring lopend om 5 uur te kunnen beginnen, 's avonds om 5 uur weer terug en dan ste vig doorstappen om 6 uur aan het warme maal te kunnen zitten. Dat betekende in die tijd „8 uur op stok" Er groeide een band en daarvan gewaagde dhr. Buijs met dankbaarheid. Dank ook voor de trouw, de toewijding en het meeleven van Wessels met alles wat de familie Buijs betrof. Van kinderen tot kleinkinderen toe. De heer Buijs feliciteerde cok zijn vrouw en de verdere aanwezige familie, bood een envelop met inhoud aan en een ruiker voor mevrouw Wessels. Bij die goede woorden sloot burgemeester Baas zich gaarne aan. Trek ik m'n ambts- I kostuum aan, wanneer ik op bezoek moet bij een officiële bijeenkomst van een hoge auto riteit, ik dce het evenaraaa en evengoed wanneer een Sint Annalander vijftig jaar lang een goede en trouwe werknemer is ge weest, zo merkte Sint-Annalands eerste bur ger op. In het grote wereldgebeuren moge men dan zelfs na vijftig jarig dienstverband een naam loze zijn bij miljoenen andere naamlozen, het mag individueel niet aan waardering te kort doen. Bovendien is het zo, dat zowel rijk als arm, hoog of laag in den lande mref eten van hetgeen het land voortbrengt. Wie zal het zeggen, meende de burge meester, dat de door dhr. Wessels in al die jaren gerooide aardappelen niet een keer op tafel kwamen bij de hooqsten in den lande in het sjiekste hotel of bij de koningin in eigen persoon! Is er niet vaak te weinig aandacht voor noodzaak van en prestaties door de land bouw geleverd? Gaat het de landbouw blijvend slecht, dan volgt ook de rest. Vijftig jaar dienstverband betekent cok dat offers zijn gebracht. Maar helemaal bent u toch geen naam loze gebleven, zo vervolgde de burgemeester tot de heer Wessels. Uw naam was al bij ons bekend, ze werd bekend in Middelburg, ook in Den Haag, zelfs bij onze koningin. Het nevolg daarvan is. dat ik namens Hare Majesteit u met veel genoegen mag meedelen, dat u bent onderscheiden met een medaille in de Orde van Oranje Nassau in zilver. En daarmee van harte gefeliciteerd, zo besloot burgemeester Baas, die vervolgens de onderscheiding bevestigde. Zo werd de 22ste augustus 1969 voor een eenvoudige Marinus Wessels op hoeve Priestermeet een hoogtijdag. „Ik acht het van zeer veel belang dat dit gebeurt, want nu is hei voor vele bewoners een verschrikking". Dat zei de heer A. J. Kurvink (cgp) maandagavond tijdens de raadsvergadering in Sint- Annaland bij het beschikbaar stellen van een bedrag voor opheffing van de wateroverlast. Een gedeelte van het werk is al klaar, name lijk het schoonmaken van het polderriool achter de huizen aan de Burgstraat, Ring en Ooststraat. Dit was nodig vanwege de funktie die dit deel nu in het rioleringsstelsel krijgt. Het polderriool kan nu worden doorgetrokken naar de Hoenderweg, waar een over- stortput komt die verbonden wordt met de watergang. Er moeten nog enkele overstortputten in het polderriool worden gemaakt terwijl enkele rioolbuizen aan het einde van de Cureestraat, aan de Ring, en vanaf het Domineeshof naar de nieuw te maken put in de Hoenderweg tegenover de speeltuin, moeten worden ver vangen. De raad verleende b en w machtinging met de plaatselijke aannemers over het werk te onderhandelen. Eerst zal evenwel het waterschap nog over het voorstel moeten beslissen aangezien het water in een polderwatergang wordt geloosd. „Als het waterschap wil, moeten we het werk altijd uitvoeren", vond de heer J. J. Mosselman (chu), die meende dat de water overlast nu wel voor 95 procent opgelost zou worden. De heer M .Ph. van der Weele (gem. bel.) juichte het voorstel van b en w even eens tce, maar wees nog op het ontbreken van de goedkeuring van het waterschap. „Elke kubieke meter water die het water schap over de dijk moet lozen kost geld voor de ingelanden. Het waterschap zal daarom misschien wel voorwaarden stéllen", zo meen de de heer Van der Weele. Die voorwaarden neemt de raad dan op de koop toe, want de wateroverlast moet verdwijnen, zo bleek uit de discussie. Het schoonmaken speelde echter een zo belangrijke rol in het plan dat b en w wel moesten instemmen met de verlenging. B en w slaagden er neg in de prijs vanwege de lange duur te verlagen van f 82,50 naar f 78,00 per uur, exclusief BTW TIEN a VIJFTIEN JAAR De verlenging van het riool naar de wa tergang aan de Hoenderweg moet door het weiland van de heer J. J. van Luijk ge beuren, die zijn toestemming daar voor gaf. Wegens inkomstenderving krijgt hij daar voor tweehonderd gulden, terwijl de ge- in alle uitvoeringen Philips - Siemens - Oticon Grote Markt 22 Bergen op Zoom Adv. ingez. med. TACHTIG PROCENT VERVUILD Op 13 februari van dit jaar werkten b en w met ir. Burger van het technisch-advies- bureau van de vereniging van Nederlandse gemeenten ezn plan uit om een eind te ma ken aan de wateroverlast bij zware regenval Het schoonmaken van het riool achter de huizen aan de Brugstraat, Ring en Oost straat werd toen op 45 uur geraamd. Het riool was echter voor tachtig pro cent vervuild, zodat de Duitse specialisten van het Nederlands-Duits Handelskantoor uit Utrecht aanzienlijk meer tijd nodig had den dan de 45 uur. meente het gras opnieuw zal inzaaien. De totale kosten van het werk zijn uit sluitend vertrouwelijk aan de raadsleden bekend gemaakt en zullen pas na de gunning aan een plaatselijke aannemer openbaar wor den. De raad ging nu akkoord met het voorstel van b en w vaste financieringsmid delen aan te vragen tin laste van de kapi- taalsdienst van de begroting 1969. Met dit plan wordt, volgens de wens van de raad, gestreefd naar een zodanige oplos sing dat de wateroverlast in de genoemde straten wordt beperkt tot één keer in de tien a vijftien jaar. PRIJSOPDRIJVING Bij de aankoop van twee percelen bouw land aan de Steonblokweg en de F. M. Bo- gaardweg was er in de half uur durende raadsvergadering vrij veel discussie. Overi gens zag burgemeester W. Baas kans de twintig punten in een bijzonder snel tempo behandeld te krijgen. MOZART SAFIRA VISCOUNT RI-HA PHILICORDA H E U S111 heeft de grootste keus Lievevrouwestraat 31 Tel. 01640-5470 BERGEN OP ZOOM adv. ing. med. De heer Mosselman voelde echter zeer weinig voor de aankoop van de gronden. „Het kan niet anders als geld kosten voor de gemeente", vond hij. „Bovendien werkt het neg prijsopdrijvend, want het verbaast me dat b en w aan zulke hoge prijzen ko men. Ik vind dat de aankoop van de grond best kan wachten. Het geld is moeilijk te krijgen, en er zijn andere zaken in de ge meente die voorrang hebben, zoals de wa teroverlast. Ik kan mijn goedkeuring dan ook niet aan dit voorstel geven" .aldus de heer Mosselman. REGEREN VOORUITZIEN De raadsvoorzitter wees in zijn antwoord nogmaals op het nut grond beschikbaar te hebben voor mensen die hun bouwland moe ten afstaan vanwege woningbouw in de bestemmingsplannen. „Als het eenmaal zover is, is het moeilijk om aan grond te komen. Ook hier geldt, dat regeren vooruitzien is. Het is beter dat we grond hebben dan geld, en f 1,15 per vierkante meter is ook niet duur", aldus de burgemeester. De heer Van der Weele was het wel eens met b en w dat men grond beschikbaar moet hebben voor vervanging, maar de prijs vond hij evenals de heer Mosselman aan de hoge kant: f 2500,00 te veel voor de 1.30.70 hec tare bouwland aan de Steenblokweg. De heer F. Scherpenisse Johzn. krijgt er volgens het voorstel van b en w nu vijf tienduizend gulden voor. Vandaag - donderdag 28 augustus -1 viert het echtpaar A. van Stee-Deurloo het gouden huwelijksfeest. De nu 73 jarige bruidegom Anthonie Adriaan van Stee werd op 5 augustus 1897 te Tholen geboren en begon in april 1910 als leerling in het schilders- en be- hangersbedrijf van de heer W. C. de Lange, waar hij zijn verdere opleiding genoot, aangevuld met dagcursus-schilder school en avondtekenschool. In 1924 werd hij medefirmant en in 1936 nam hij het bedrijf over, dat hij tot februari 1965 leidde om het daarna kalm aan te gaan doen. De gouden bruid bereikte deze week de 74 jarige leeftijd, want ze werd op 26 augustus 1896 eveneens te Tholen ge boren als dochter van H. G. Deurloo van de brood- en banketbakkerij „De Toe komst". Dit bedrijf nam zij na haar huwelijk op 28 augustus 1919 over, samen met haar broer de heer M. C. Deurloo en tot 1946 zijn er door haar via de winkel heel wat inwoners van brood voorzien. Uit het huwelijk Van Stee-Deurloo werden 6 kinderen geboren. De oudste was een dochter en trouwde met de heer van der Vlies, daarna kwamen er 5 jongens, waarvan de oudste thans tech nisch hoofdambtenaar is te Rotterdam. Het derde kind (Cornelis) kwam op 27 november 1963 door een auto-ongeval om het leven, hij woonde in Hendrik Ido Ambacht en was werktuigbouwkundige. De derde zoon (het vierde kind) woont in Tholen en is gemeente-schilder, terwijl nummer vijf hoofdinspecteur is bij Mobil Oil Chemie. De jongste uit het gezin is jurist en werkzaam als kandidaat-notaris te Bergen op Zoom. Het gouden echtpaar heeft thans 26 kleinkinderen. Mevrouw Van Stee behoorde in 1950 tot de oprichtsters van de afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond, afdeling Tholen, waarvan zij 6 jaar presidente was. Daarna was ze nog enige jaren vice- presidente en tot op heden nog een altijd meelevend lid. Bij elkaar goede Thoolse bekenden, die zich nog in een goede gezondheid mogen verheugen en vandaag ook langs deze weg namens vele lezers worden gefeliciteerd evenals de gehele familie met nog de beste wensen voor gezonde jaren. Raadslid Van der Weele hoopte dat de grond per jaar verhuurd zal worden en niet werdt uitgegeven aan verenigingen die al subsidie krijgen. Hij zag wel het gevaar dat de prijzen van landbouwgrond hoger zullen worden, doordat particulieren zich nu aan de prijs van de gemeente zullen houden. GOED VOORSTEL De heer P. van Schetsen (pvda) vond het op zichzelf een goed voorste! van b en w grond voor de toekomst ter beschikking te hebben. Als niet-dandbouwdeskundige wilde hij echter wel graag weten wat de heren Mos selman en Van der Weele met een te hoge prijs bedoelden. „Komen er met deze prijs niet meer land bouwers naar de gemeente om hun grond te verkopen"?, vroeg de heer Van Schetsen zich af. De heer Van der Weele vond het bedrag f 2500,00 te hoog,, maar de heer Mosselman achtte dat nog aan de lage kant. „Koopt de gemeente de grond zoals het er nu bij ligt, met strekgras", wilde de heer Mosselman weten, omdat daarvan niets in het koopcontract stond. De voorzitter hoop te dat het land schoon zou worden opge leverd. „Dat is alleen maar hopen", merkte de heer Mosselman op. „In het najaar wordt het land geploegd en dan nog een keer sproe ien en het strekgras is weg", meende de heer Van der Weele. „Ja, maar dat kost de gemeente geld", zei het chu-raadslid nu weer. „Daarmee moet dan bij de verhuurprijs rekening worden ge houden", antwoordde de heer Van der Weele PACHTVRIJ Wethouder A. J. Scherpenisse (vvd) vond het heel wat waard deze grond pachtvrij te kunnen kopen. „Dat komt niet zo vaak voor. Volgend jaar komen er woningtoe wijzingen, en dan moet je grond hebben", stelde de eerste wethouder. De heer Kurvink meende dat het nog maar kort geleden was dat men gemakkelijk com- pensatiegrond kon krijgen. Raadslid J. den Engelsman (sgp) stelde de vraag of gede puteerde staten wel met de prijs akkoord zullen gaan. „Dat is een andere zaak, die nu niet van belang is. Dat zien we wel, maar gs zullen blij zijn met de prijs van f 1,15 per vier kante meter", dacht burgemeester Baas. De raad ging tenslotte akkoord met de aankoop van de grond voor vijftienduizend gulden. De heer Mosselman stemde tegen, terwijl wethouder Scherpenisse zich van stemming onthield. Ook alleen met de stem van de heer Mosselman tegen, kocht de raad 0.34.50 hectare grend aan de F. M. Bogaardweg van de heer C. Stols Pzn. voor de prijs van vijfduizend gulden. RUIMERE HOEK De raad ging graag akkoord met de aan koop van de woning Voorstraat 55 van de heer M. Vermeij voor de prijs van vijfdui zend gulden. Voor krotopruiming krijgt de gemeente hiervan tweeduizend gulden van het rijk terug. Bovendien kan de hoek Mo lendijk-Voorstraat verruimd worden door de sloop van dit huis, zodat de verkeersveilig heid wordt gediend. De heer Kurvink vond dat de afrit Mo lendijk-Weststraat toch nog een gevaarlijke bocht blijft. Burgemeester Baas zei evenwel dat de verruiming van de hoek Molendijk- Voorstraat nog maar het begin is van de verkeersmaatregelen. De heer Mosselman wilde weten hoe het met de huurder van het huis moest. Wet houder Scherpenisse zei dat de heer Abr. Dake een huis heeft aangevraagd en net zo VERRASSEND WAS DE PRACHTIGE ZOMER maar even verrassend zijn vaak ook de regenbuien. Zorg dat U een fijne regenjas of mantel heeft U slaagt bij Kremerstraat 11 - 13 Bergen op Zoom adv. ing. med. lang in het huis blijft wonen tot er een andere woning beschikbaar is. Grif werden f 3800,00 beschikbaar gesteld voor vervanging van het bovengrondse lichtnet op de Molendijk. De PZEM gaat ondergrondse kabels a(anleggen, en acht nieuwe straatlantaarns. De heer J. den Engelsman noemde dit besluit een grote uitkomst, want nu heeft men bij veel wind geregeld hinder aan de verlichting. MODERNE BRILLEN PRACHT COLLECTIE BIJ Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom OOK LEUKE HIPPE MODELLEN adv. ing. med. 7000 KEER EB EN VLOED De raad gaf ook haar goedkeuring om geld beschikbaar te stellen vcor het defini tief herstel van de oeverval aan de haven- dam. Aan een viertal aannemers uit Gorinchem, Werkendara en Papendrecht zal prijsopgave gevraagd worden. De heer Van der Weele hoopte op een goed herstel, want hij had uitgerekend dat het water nog ongeveer ze venduizend keer in en uit de Krabbekreek komt met eb en vloed tot de afsluiting van de Oosterschelde in 1978. De raadsleden hadden het dikke boekwerk over de samenvoeging van de vleeskeurings diensten dcorgeworsteld, waarna ze evenals b en w tot de conclusie kwamen dat aan sluiting bij de Zeeuwse dienst goedkoper is dan opgaan in de vleeskeuringsdienst Ber gen op Zoom, zoals de slagers op het ei land Tholen wilden. Alle raadsleden gingen met het voorstel van b en w akkoord, maar de heer Mossel man vroeg wel af of het niet net zo veel geld zou gaan kosten als bij de centrale dienst Noord-Zeeland. WEL TYPISTE Met ingang van 1 november a.s. zal er een nieuwe typiste op het gemeentesecre tarie komen, zo besloot de raad ook maan dagavond. Dit is noodzakelijk, omdat het vier man sterke secretariepersoneel nu veel werk heeft met het typen van brieven en raadsvoorstellen, waarvan men tot bijzonder genoegen van de raadsleden (en de pers) in Sint-Annaland altijd veel werk maakt. De raad veelde er vanwege de kosten niet veel voor mee te doen aan de gemeenschap pelijke regeling voor een ambtenaar van sociale zaken. Alle Thoolse gemeenten doen daar aan mee, behalve Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. B en w van Sint Annaland waren nu ook benaderd om aan de gemeen schappelijke regeling mee te doen. Dat zou f 8500,- per jaar gaan kosten, waarvoor men de ambtenaar van sociale zaken één dag per week in Sint-Annaland zou hebben. Op andere dagen zou het secretarieper soneel dan toch nog adviezen moeten geven, terwijl het vele typewerk nog zou blijven liggen. Het werk met betrekking tot de Al gemene Bijstandswet en de diverse rijks- groepenregelingen vergen namelijk veel tijd. Een typiste zal met sociale lasten en pen sioen ook een f 8000,00 per jaar kosten. De heer Van Schetsen vond het een ont zettend moeilijke zaak. Het voorstel van b en w noemde hij vaag en weinig aansprekend. Hij wilde graag we ten wat de belangrijkste redenen waren om niet mee te doen aan de gemeenschappelijke regeling voor een ambtenaar sociale zaken. De andere gemeenten, behalve dan Oud Vossemeer, doen hier wel aan mee. Het pvda-raadslid meende dat het financieel wei nig verschil maakt. Als men het secretarie-personeel kan ont lasten door aansluiting bij de gemeenschap pelijke regeling hoeven we geen typiste te hebben", aldus de heer Van Schetsen. Burgemeester Baas meende dat het doel matiger zou zijn een typiste te nemen door dat die een hele week beschikbaar is en de ambtenaar van sociale zaken slechts één dag per week Hij voegde er nog aan toe dat Sint-Anna land bij de oprichting van de gemeenschap pelijke regeling niet is benaderd. Dat is nu pas gebeurd. Alle raadsleden gingen tenslotte met de benoeming van de typiste akkoord. LEERMIDDELEN SCHOLEN Ten laste van de kapitaaldienst van de be groting 1969 werd f 20.500,00 beschikbaar gesteld vcor de aanschaf van nieuwe leer middelen voor de o.l.s. De raad verleende ook haar medewer king voor de nieuwe leermiddelen voor de chr. school voor een bedrag van f 35.533,26 Beide bedragen zijn door de inspecteur van het lager onderwijs in Goes goed gekeurd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9