DE SCHAT DIE EEUWIGE VREUGDE SCHENKT STEEK UW EENS OP BIJ ROOSENDAAL Voor de Postduiven- liefhebbers Intrede ds. L. Eringa te Tholen en Poortvliet OORLOGSMISDADEN Wat de Poolse bevolking te wachten stond, werd reeds in de eerste dagen van de oorlog duidelijk. Tijdens de ontruiming van de stad Bydgoscz (Bromberg) openden Duit se burgers, in het geheim bewapend, het vuur op de terugtrekkende Poolse troepen. De Poolse soldaten vuurden terug en bij deze bloedige achterhoedegevechten werden 238 Polen en 223 Duitse burgers gedood. Spoedig echter kwamen Duitse soldaten hun volksgenoten te hulp. Zodra de stad in Duitse handen was, begon de moordpartij pas goed. 10.500 Poolse burgers werden gedood en nog 13.000 zouden later in con centratiekampen omkomen. Een der eerste bladzijden van het aanklachtenboek voor het proces van Neurenberg werd met Pools bloed geschreven. NEDERLAND MOBILISEERT Reeds tijdens de „Sudetencrisis" in 1938 waren in ons land militaire maatregelen ge nomen. Zo waren de grensbataljons in oor logsopstelling gebracht en waren langs de grens overal versperringen aangelegd. In het voorjaar van 1939, toen Italië onverhoeds Albanië aanviel, waren opnieuw de grens bataljons in het geweer geroepen. Op 22 augustus betrokken de grensbataljons weder om de oorlogsstellingen. De pas benoemde Minister-President, Jhr. Mr. De Geer, zag het allemaal niet zo ernstig in. Hij bevond zich in de spannende augustusdagen rustig met vacantie in Zwitserland, Pas op drin gend verzoek van de Ministerraad begaf hij zich naar Nederland. Te Velp zette hij echter zijn vakantie voort. Donderdagmorgen, 24 augustus, was de Ministerraad bijeen. Ook de Minister-President was toch naar Den Haag gekomen. Men besloot noa niet tot mobilisatie. De Geer vertrok dadelijk weer naar zijn vacantie-adres te Velp. Óp aan dringen van Koningin Wilhelmina, de Minis ter van Defensie, Dijxhoorn. en de Minister van Buitenlandse Zaken, Van Kleffens, werd 's middags - nu zonder De Geer - weer vergaderd. Tot het bevel tot voormobilisatie werd alsnog besloten. 50.000 Man werden onder de wapenen geroepen De Minister Pre- sident werd mededeling van het besluit ge daan. Op 28 augustus had de algehele mo bilisatie plaats. De lichtingen van land en zeemacht 1924 t/m 1939 kwamen onder de wapenen, 250.000 man totaal. Op 30 en 31 augustus werden de troepen naar hun concentratiegebieden gedirigeerd. Zowel mo bilisatie als concentratie verliep rustig en vlot. lot opperbevelhebber van land- en zeemacht werd benoemd: Generaal I.H.Reyn- ders. Over het algemeen kan worden gezegd, dat ons volk de gebeurtenissen kalm onder de ogen zag. De ouderen namen aan, dat - evenals in de Eerste Wereldoorlog - Neder land wel neutraal zou blijven. Het oproepen van duizenden huisvaders betekende wel een verandering in even zovele gezinnen. Het weer was mooi en de mensen konden het binnenshuis niet uithouden. In de dorpen en steden was het druk op straat. Zo ook in Den Haag, waar op vrij dag 1 september, op het gerucht, dat de Koningin is aangekomen, een grote mensen menigte zich rond het Paleis Noordeinde ver zamelt. De wachtende mensen zien inderdaad de hofauto's voorrijden. De koninklijke fa milie stapt haastig uit. Maar kort daarop komen Koningin Wilhelmina, Prinses Juli ana en Prins Bernhard met Prinses Beatrix op de arm weer naar buiten. Zij lopen naar het standbeeld van de grondlegger van de staat der Nederlanden, Willem de Zwijger. Koningin Wilhelmina blijft daar staan, heft de hand omhoog en roept met luide stem: „Leve het Vaderland" De mensen nemen deze kreet over en voelen zich - zoals zo vaak in de Vaderlandse geschiedenis - op dit donkere moment in het wereldgebeuren meer dan ooit verbonden met het Oranje huis. DE LES UIT HET VERLEDEN De verbijsterde snelheid waarmee een tot de tanden gewapende dictatoriale macht, zonder enige oorlogsverklaring, het ene land na het andere overviel, heeft op de generatie die de Tweede Wereldoorlog bewust heeft meegemaakt, een grote en blijvende indruk gemaakt. Ook werd duidelijk, dat toegeven In het goed bezette kerkgebouw aan de Doelweg waren zondagavond ook het vol tallige college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Tholen aanwezig, de collega-predikanten ds. P. Torenbeek uit Anna Jacobapolder (consulent), ds. van Dijk uit Halsteren (Oud-Vossemeer) de voor malige Thcolse Geref. predikant ds. J. C. van Egmond en uit Krabbendijke Ds v. d. Kerk. Vanzelfsprekend ook de be vestiger van de nieuwe predikant ds. J. B. Vogelaar uit Rosmalen, evenals afgevaar digden van alle plaatselijke kerken in Tholen met uitzondering van de pastoor, die vanuit zijn vakantieoord de hartelijke groeten zond. De entreedienst werd begonnen met psalm 138 en 4. terwijl na votum en zegengroet psalm 103 1 en gezang 2 werd gezongen. De geloofsbelijdenis werd beantwoord met het zingen van psalm 68 7. i Schriftlezingen waren er uit Jesaja 55.2 Cerinthe 4 en uit Matheus 13. Uit het laatste hoofdstuk werd de tekst gekozen uit de verzen 44, 45 en 46. Als inleiding op de prediking werd ge zang 63 gezongen. De tekst spreekt van de twee vrijwel synonieme gelijkenissen, name lijk die van de gevonden schat in de akker en de door de koopman gekochte parel van grote waarde. Ds Eringa begon zijn entree- preek met er aan te herinneren hoe hij in een dienst op pinkstermorgen van dit jaar in dezelfde kerk had gezegd, zich met deze 1 gemeente buitengewoon verbonden te vcelen. Het voortgaan aan Zijn hand heeft een vei lig geleide betekent en een geresulteerd in aan een dictatoriale macht slechts agressie van die zijde aankweekt. Tevens bleek wel, dat nationale ontwape ning geen oorlog kan vermijden. Dit alles heeft ertoe geleid, dat ons land na 1945 de politiek van neutraliteit heeft laten varen. Al snel waren Nederland, België, Luxem burg, Engeland en Frankrijk door het Pact van Brussel militair met elkaar verbonden. Toen bleek dat Stalin t.a.v. de omringende landen en West-Berlijn eenzelfde politiek wilde volgen als Hitier, sloten meer landen zich aaneen tot de NATO, uitgaande van de leus: „Geen tweede München". De geschiedenis gaat snel en de mens ver geet snel. Wie iets van het ontstaan van het Atlantisch bondgenootschap wil begrijpen stelle zich op de hoogte van de gebeurte nissen in de 30-er jaren. (NADRUK VERBODEN) een komen naar Tholen. Ds. Eringa merkte vervolgens op, dat hij in aansluiting op de bevestigingsdienst wilde spreken over het 1 Koninkrijk der hemelen, daarbij benadruk kend deze schat van oneindige waarde, een 1 niet te overtreffen bezit en een schat ook. die eeuwige vreugde schenkt. Met de komst van de Heere Jezus op aarde met Zijn volbrachte werk is het Ko ninkrijk dichterbij gekomen. De deur van de toekomst is als geopend. Wie die schat ontdekt, zoals de koopman zijn parel van grote waarde, doet alles ver der van de hand. Tegenover die grote schat is het andere waardeloos. De nieuwe Thoolse S predikant wees verder cp de overeenkomst, die er is tussen de twee in dit bijbelgedeelte genoemde gelijkenissen, maar daarnaast ook op de verschillen. Wel komt in beide duidelijk de rijkdom naar voren. De koopman heeft alle markten afgereisd, maar tot hij de parel van grote waarde ont- dekte, hadden vorige kopen hem niet kunnen bevredigen. De gelijkenis spreekt, zo vervolgde ds Eringa, van aktiviteit en passiviteit. Het zzeken naar de bijzondere schat, het strijden van de goede strijd. Dat is opdracht. Het er maar niet bij laten zitten en zeg gen: afwachten maar, wat kome dat komt. 1 Anderszijds de passieve kant aan mense lijke zijde: het vinden van de schat zonder persé naar die voortreffelijke parel te heb ben uitgekeken. Of zoals de boer, die de- schat in de akker vond, al jaren bezig was geweest met ploegen op dat land, maar de schat tevoren nimmer had ontdekt. Ds. Eringa vervolgde de tekstuitleg met de blijdschap door de vondst. Hij hield de luisteraars vcor, dat die parel nog te koop is, maar het sluiten van de markt komt voor iedereen toch dichterbij. De schat gevonden betekent echter, dat niets of niemand meer zal kunnen scheiden van de liefde Gods. „Ere zij de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, nu en altijd, amen", zo besloot ds. Eringa de prediking. Als antwoord daarop werd gezongen psalm 73 10 en 11. Na de dankzegging was het slotlied ps. 89 7 en 8. DAMES KAPSALON VERMAAT heeft nu 'n natuur PARMANENT die niet meer kroezen kan ook niet bij vochtig weer. Maatstukken - pruiken - haarstukken enz. uw adres Grote Markt 31 - Bergen op Zoom Tel. 01640-4324 Adv. ingez. med. VEELVERVIGE ROK In een daarna door de nieuwe predikant gehouden korte toespraak bracht hij dank aan zijn bevestiger, ds Vogelaar, aan de kerkeraden van Tholen en Poortvliet, aan de vrouwenvereniging en jeugdvereniging voor de ontvangen bloemen. Laten we ons gereedmaken te bouwen en laat onze akti viteit zich richten op de liefde van de Here Jezus. Een begroeting was er voor de jongeren, voor de cathechisanten, de koster en organist een dankwoord ook tot consulent en de aan wezige genodigden voor het meeleven. Ouderling Roggeband sprak vervolgens namens kerkeraad en gemeente en hoopte dat vele jaren met liefde in de koninklijke wijn gaard gewerkt zou mogen worden. Ook hij dankte ds Torenbeek, waarna de gemeente staande de nieuwe predikant ps 134 3 toezong. Ds van Dijk uit Halsteren, sprekend na mens de classis Tholen wees er op hoe de bezetting met vijf predikanten nimmer zo sterk was geweest. Ouderling B. Bayense, die het woord voerde namens vijf plaatselijke kerken schaamde zich enigermate over deze verscheidenheid, die lijkt op de veelvervige rok van Jozef. Dat is niet volgens de opdracht van de Heiland, zo meende deze spreker. We zijn in de oecumene nog niet zo heel ver in Tholen, de kerkmuren zijn er nog vrij hoog, al mogen we de laatste jaren wel wat meer toenadering zien en wederzijds begrip constateren. Ik hoop dat uw werk in Tholen tot grote zegen mag zijn, zo besloot de vertegenwoor diger van de zusterkerken. Namens de burgerlijke gemeente voerde burgemeester J. E. van Boeijen het woord. Kerken en gemeente mogen dan misschien niet in het dagelijkse vlak met elkaar van doen hebben, er zijn toch altijd wel ge- zamelijke vragen, waarop een antwoord ge geven moet worden. Voorzover mogelijk wil het gemeentebestuur graag met raad en daad dienen, verklaarde de vertegenwoordiger van de burgerlijke overheid. En die overheid verheugt zich er met het Gereformeerd volksdeel over, dat er hier weer een eigen predikant is. Ik hcop dat u goede jaren in Tholen onder Gods zegen mag beleven, aldus burgemeester Van Boe ijen. Hierna dankte ds Eringa de sprekers, terwijl er na beëindiging van de dienst in de consistorie nog even gelegenheid was voor de genodigden nader met de predikant ken nis te maken. In de morgendienst was kandidaat Eringa bevestigd door ds Vogelaar, die preekte uit Matheus 13 11. Tijdens de entreedienst in de Geref. Kerk te Poortvliet werd het woord gevoerd door ouderling J. Uijl namens de Geref. Kerk aldaar, door de heer C. P. Bijl namens de hervormde kerk, terwijl burgemeester W. J. van Doorn een welkomstwoord sprak na mens de burgerlijke gemeente van Poort vliet. Alle postduivenhouders moeten er wel van doordrongen zijn, dat de voornaamste voor waarde tot verkrijging van een prima vlieg- duif bestaat uit een uitstekende zachte plui mage. Nu de ruitijd is ingevallen, dienen we er aan mee te werken, dat het nieuwe kostuum van prima kwaliteit wordt en blijft Niet te veel onderbreken door jonge te laten voeren. Dit houdt de rui tegen en brengt het soms geheel tot stilstand. Men kan een en keling nog laten doen met een klein jong, maar bij uitzondering. U wilt waarschijnlijk nog prijsvliegen op de navlucht of de Engeland vlucht. Maar dit dan als uitzondering voor hen die het niet te best deden in de voorzomer. Het gros van het duivenbezit moet nu ruien en dan maar zo vlug mogelijk. Er is al meer op gewezen, de eieren laten vuilbroeden of stenen eieren leggen. Zo het nest verlaten, de broedbakken dicht, uitspuiten met LI 3 en papier er voor met punaisen, daar de zitbakjes voor hangen. Dan prima gerst door de voedermengers. Veel laten uitvliegen, maar alleen met goed weer. Net zoals moeder tot de jeugd zegt: het is nu veel te slecht buiten om je goed pak aan te trekken. Hetzelfde kan bij de duiven worden toe gepast. Ook de duiven moeten met het nieuwe pakje weer een vol jaar doen. Het is zowel winterjas als paraplu. Dat is men de laatste tijd tcch wel gewaar geworden. Het waren de goed gepluimde dieren, die het eerst op het hok kwamen. Leer het waarnemen, liefhebbers. Er wor den door velen nog grote fouten gemaakt en dat betekent volgend seizoen weer slecht vliegen, als het niet wordt voorkomen. Zodra het vliegen klaar is wordt onder houd en verzorging vaak aan de kant ge zet. Men ziet nergens meer naar om, het gevolg is dat snot niet wordt behandeld, luis zich uitbreidt, enz. Wees dan ook niet verwondert, dat men in 1970 weer geen prijsvlieger is. Vaak is het eigen schuld. En in de ruitijd is het weer dubbel op letten. Dat is in feite voor de mens precies zo. Als het weer koud wordt en nattig herfst weer is men dikwijls te laat met de ge wenste beschermende kleding. De duiven die in de rui zijn, moeten ook geen extra tocht hebben en tegen weer en wind worden beschermd. Bekijk ze ook goed op snot, geef ze eens in de week enkele permangaan christallen in de drinkbak. Het water moet dan paars zijn van kleur. Houdt de vloer droog en schoon en als het vliegen klaar is, doe wat droog tarwe- stro op de bcdem, dat is zindelijk en warm. Wanneer we zo beginnen en dan weer al denken aan een nieuw vliegseizoen, dan zit er wel toekomst in. Degenen, die voorlichting naast zich neer leggen, moeten het zelf weten. Tot dusver heb ik van andermans voor lichting altijd graag geprofiteerd en daarom ook ben ik sinds 1921 van de partij. J. B. Th. Voor de Geref. Kerken van Tholen en Poortvliet was het zondag 24 augustus een blijde dag. Na een vakature van ruim 4 jaar - ds. J. C. van Egmond vertrok 20 juni 1965 naar 's Gravenzande - kreeg men zondag in de 's morgens bevestigde kandidaat L. Eringa weer een eigen predikant. Ds. Eringa nam deze herdersstaf op met tijdens zijn entreepreek te wijzen op de rijkdom van het Koninkrijk der hemelen, de schat die eeuwge vreugde schenkt. LICHT PHILIPS ENKELE BELANGRIJKE VOORWAARDEN vast maandsalaris uitstekend pensioenfonds 6% vakantietoeslag winstuitkering (uitbetaling hiervan in 1969: 7% kerstgratificatie aantrekkelijke spaarregelingen gratis bedrijfskleding 100% ziekengeld aanzienlijke korting op tal van onze artikelen gratis beurs voor studerende kinderen in geval van eigen studie 50% vergoeding De jongeren hebben daarnaast ook nog speciale tegemoetkomingen o.a. 1 dag in de week levensschool voor jongens en jongerencursus aantrekkelijke jeugdspaarregeling, b.v. 100,zelf sparen, van voor meisjes ons 100,cadeau nog rente van de bank en premie van het extra jeugdvakantie Rijk Werken bij Philips Roosendaal heeft vele voordelen. Kom daarom eens met ons praten. Wij zullen graag al Uw vragen beantwoorden. Iedere dag (behalve 's zaterdags) kunt U zich van 08.00 - 12.00 uur en van 13.30 - 17.00 uur en iedere dinsdagavond van 18.00 - 19.15 uur aan ons bedrijf vervoegen. U kunt ook onderstaande antwoordstrook invullen en opsturen aan: N.V. PHILIPS ROOSENDAAL afd, Personeelzaken, Zwaanhoefstraat 2. IN VERBAND MET UITBREIDING VAN ONZE PRODUKTIE ZIJN ER PLAAT SINGSMOGELIJKHEDEN IN: dag- en 2-ploegendienst voor mannen dagdienst voor meisjes en gehuwde dames Naam Voornamen: Geboren te: Datum Woonplaats Straat: Nummer: Bovengenoemde verzoekt om nadere, schriftelijke inlichtingen om een persoonlijk onderhoud thuis op dag te 19. uur (doorhalen wat niet gewenst is] Het is de moeite waard U eens te laten voorlichten over ons bedrijf met zijn goede sociale voorzieningen en mogelijkheden, met zijn bestaanszekerheid en over zijn C.A.O., waarin t/m april '71 loonsverhogingen en dergelijke vastliggen. Inlichtingen iedere dinsdagavond plaats OUD-VOSSEMEER THOLEN SINT-ANNALAND hotel café restaurant HOF VAN HOLLAND ZEELAND DE GOUDEN LEEUW SINT-MAARTENSDIJK DU COMMERCE SINT-PHILIPSLAND DE DRUIVENTROS adres RING 39 KAAI 6 VOORSTRAAT 50 NOORDPOORT 8 VOORSTRAAT 41 van tot 18.45-19.15 uur 19.30-20.00 uur 18.45 -19.15 uur 19.30-20.00 uur 20.00-20.30 uur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 6