WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLOND Vissersleed Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's MORGENAVOND BESCHEIDEN HULDIGING IN SMERDIEK Buitengewoon veel pech schakelde Keetie en Bella Hage uit voor de wereldtitel in Brno WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Tholen 38 kapseisde: twee van de vier opvarenden verdronken Maris Deurloo (24) en Rien van Zetten (16) nog niet gevonden Collega's zoeken op plaats van ramp Overlevenden zagen acht uren dood voor ogen De redaktie legt u deze week voor TRAGEDIE OP DE NOORDZEE Ia Sinc-Phiiipsiand poging met een proefstrandje Raad in principe akkoord met aansluiting van onrendabele percelen op waterleidingnet Alleen tarieven baatbelasting nog even nader bekijken 25ste jaargang No. 40 28 augustus 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland RedakteurG. HEIJBOER Tel 01665 - 3 7 5 Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoo® Een golf van ontroering en leed overspoelde donderdaqmorqen 21 augustus 1969 de gemeente Tholen, toen bekend werd dat in de voorafgaande nacht de kotter Tholen 38 op de Noordzee tussen Scheveningen en IJmuiden was omgeslagen, waarbij twee jeugdige opvarenden het leven lieten. Schipper Arie Schot (29) en Klaas van Belzen (22) uit Colijns- plaat) werden na onvoorstelbaar langdurende uren te hebben doorgebracht op de kiel van de omgeslagen kotter gered via een sloep van het Deense schip „Birgitte Skou". Tot dusver zijn de twee slachtoffers nog niet gevonden. ONBEGRIJPELIJKE OORZAAK Na vele voorafgaande berichten en geruch ten in de eerste uren na de voltrokken ramp werd zaterdagmorgen tijdens een bijeenkomst van de Thoolse vissersvereniging onder lei ding van de heer M. Verkamman een juist résumé van het gebeurde gegeven. Hierbij waren ook alle niet georganiseerde vissers uitgenodigd, terwijl mede aanwezig was de ere-voorzitter burgemeester J. E. van Boeijen en het erelid dokter P. J. Duinker. De heer Verkamman begon met namens de vissersver, eniging zijn deernis uit te spreken tot de nabe staanden van de slachtoffers. Het bracht ver schrikkelijk veel leed, terwijl men daarnaast nog dankbaar moet zijn, dat twee opvaren den 'zijn gered. Hij stelde vast geen oorzaak te weten, noch enig begrip te hebben, hoe de ramo heeft kunnen plaatsvinden, ook niet na hetgeen schipper Arie Schot van de gekap seisde kotter daarover heeft verteld. Fouten zijn beslist niet gemaakt, zo was de conclu sie van de voorzitter der vissersvereniging. Men ziet ze uitvaren en tegen het weekend weer terugkeren en vindt het een vanzelf sprekende zaak. Men staat er normaal niet bij stil, dat het vanensvclk aan groter risico bloot staat dan met het werk aan de wal. Mogelijk minder dan vroeger. Misschien moet de oorzaak daarvan worden gezocht in het feit, dat de gevaren op de (verkeers) weg ook zo belangrijk zijn gestegen. Maar wanneer zich dan zoals vorige week donderdag een tragedie voltrekt als op de Noordzee met Thoolse vissers ge beurde, dan wordt men ook meteen weer bepaald bij dat groter risico. Hoe zeer de vooruitgang ook daar het risico vermin derde. Hoe tevergeefs ook is gezocht naar mogelijke nalatigheden of andere oorzaken, die de tragedie tot gevolg hadden. Er viel geen enkele roekeloosheid, geen onvoorzichtigheid, geen minderwaardigheid van het vaartuig zelf aan te wijzen. En toch was daar het drama. Met onvoorstelbaar leed voor het Thoolse vissersvolk, met verslagenheid bij de gehele burgerij, met de schier onherstelbare wonde, die in twee gezinnen werd geslagen. Men moet het verder zonder woorden doen. Aangezien die niet te vinden zijn voor hen, waarvoor juist nu de troost gevonden zou moeten worden. Het kan niet meer zijn dan een meeleven. Een oprecht meeleven. Maar voor velen niet meer dan als buitenstaander. Dat is altijd nog het wrede bij het leed. De machteloos heid. I En naast dit diepste dieptepunt, moet er ook nog dankbaarheid zijn - de voorzitter van de Thoolse vissersvereniging kon het ook niet anders zeggen - dat nog twee van die vier zijn gered. En daarbij mag, wel licht zonder dat men er ooit kennis van neemt, erkentelijkheid uitgaan naar de be- 1 manning van de Deense vrachtvaarder, die niets heeft nagelaten om bij wanhopigen snel hoop te doen herleven. Het gaat, wanneer er niets aan de hand is, ieder zo gemakkelijk af te zeggen, dat de zee zijn offers vraagt en vergt. Wanneer de werkelijkheid overkomt, wordt men als het ware met stomheid geslagen. Ook wij staan als het ware met lege handen, wanneer we namens vele lezers onze deernis betuigen tot die zwaargetrof- fen naasten, tot het Thoolse vissersvolk en de Thoolse gemeente. Een donkere week ging voorbij. Om 1 uur in de nacht van woensdag op don derdag hebben we nog met de Tholen 38 ge sproken. Een half uur later heeft zich de ramp voltrokken. Op dat ogenblik werd niet meer gevist. De netten waren even tevoren binnengehaald en de schipper merkte, dat zich in één net wat zwaars bevond. Men stoomde een eindje op, zoals dat vaak ge beurt, wanneer vermoed wordt, dat er een schep zand in het net is gekomen, wat er dan bij het opstomen weer uitvloeit. Toen werd ontdekt dat de lier niet werkte. De boot werd stilgelegd en schipper Schot ging, gevolgd door matroos Van Belzen en Maris Deurloo naar de machinekamer om te kijken, wat er met de lier aan de hand was. Het bleek dat een riem van de lier was gelopen. Toen men bezig was dit te verhelpen, kreeg men in de machinekamer de schrik van zijn leven. De kotter kapseisde plotseling. In een en kele seconde voltrek zich een tragedie. De zich nog boven, waarschijnlijk in de kajuit, bevindende 16 jarige Rien van Zetten moet bij het kapseizen onmiddellijk in zee zijn gevallen. Wat er bij de drie mannen in de machine kamer ook moet z'jn omgegaan, het bewust zijn was er en daarmee nog de mogelijk heid tot direct handelen. Men ontdeed zich van 'het zware oliegoed en zocht vanwaar men de machinekamer kon verlaten. Er bleek een uitweg te zijn via een luik, dat nu inplaats van aan de onderzijde aan de bovenkant zat. Over dat luik was een ijzeren trap gevallen Schipper Arie Schot poogde de trap op te tillen en dat 'lukte zover, dat matroos Van Belzen kans zag zich door het luik te wrin gen. Verder kon hij toen via het logies het schip verlaten, zag in zee gekomen kans op de drijvende kiel te kruipen en zag even later ook schipper Arie Schot ver schijnen. Hoe die, nog alleen in de machine kamer over, kans heeft gezien de zware trap op te tillen en zich tegelijkertijd door het luik te wringen, kan hij nog niet be grijpen. De schipper meende, dat eerder ma troos Deurloo ook naar buiten was gekomen maar gezien hebben beide overlevenden hem niet meer. Het speelde zich alles af in de donkere nacht op een woelige Noordzee. DEENS SCHIP BRACHT REDDING Beide overlevenden hebben zich weten vast te houden op de kiel van het steeds verder zinkende schip. Matroos Van Belzen had door de schroef nog een verwonding opge lopen. Door stroom en wind draaide de bijna geheel gezonken kotter snel in het rond en naarmate het weer steeds slechter werd, de golven hoger, de regen en hagel buien talrijker, werd de positie van beide mannen steeds moeilijker, ja bijna ondraag lijk. In de verte voer een schip voorbij en de twee schreeuwden zich de keel hees, maar hulp kwam niet opdagen. Toen een losge raakte deur kwam bovendrijven wist Arie Schot die te grijpen en met een losse plank die hij er onder duwde werkte hij zich op die deur en is daarna weggedreven. Op de kiel bleef Klaas van Belzen zich vasthouden. Er waren toen al uren verstreken. Eindeloos leek de tijd eer het licht zou dagen, hopeloos de situatie voor de zich op de kiel vastklemmende Van Belzen en voor de zich aan de deur vastklampende Schot, weer ergens anders op het onstuimige water. Bij de omgeslagen kotter doemde tenslotte de Deense Vrachtvaarder Birgitte Scou op. Vanaf het schip werd een zwemvest op de kiel gegooid. Van Belzen. kon het grijpen en omdoen, maar de lijn brak af. Hij viel terug in het water en een golf smeet hem weer op de kiel. Opnieuw kwam er een zwemvest vanaf het schip en toen lukte het de drenkeling naar de Deense boot te trekken, waar een touwladder gereed hing. Van Belzen was toen niet meer in staat naar boven te klimmen. Met touwladder en al werd hij aan boord gehesen. BIJNA EEN UUR LATER TWEEDE REDDING Ondertussen was schipper Arie Schot op de deur al een heel eind van de Tholen 38 afgedreven. Plotseling zag hij een Zweeds schip naderen en ook hij was ontdekt. Een boei werd uitgegooid en Schot wist die te grijpen, terwijl de hoop in het hart gloorde. Het schip kon echter, naar later bleek, niet dichterbij komen, omdat het ma- chineschade had opgelopen. Maar nu was er wel voldoende radioverkeer voor hulp. De Deense vrachtboot nog speurend naar de tweede drenkeling was spoedig ter plaat se. Een touw werd uitgegooid, maar schip per Schot had geen kracht meer over. Van de Birgitte Scou werd daarom een sloep gestreken en Arie Schot was behouden. Dit was het relaas, dat beide overleven den wisten te vertellen en zoals de heer J. Verkamman dit zaterdag doorgaf tijdens de vergadering. Het duurde lang eer de beide mannen op verhaal waren. Ze werden na aan wal te zijn gebracht in het Antoniusziekenhuis, afdeling Fransis- cus, kamer 19 in IJmuiden opgenomen en moeben daar nog tot maandag blijven, zoals het er nu bij staat. Een zeer wrede, schok kende ervaring rijker, twee goede jeugdige vrienden armer. Het schip ligt op een diepte van onge veer 20 meter, zo vertelde vervolgens de voorzitter van de Thoolse vissersvereniging De ramp heeft zich voltrokken op 49 - 45 - 15 graden. Men nam zaterdag het besluit om bij niet te ongunstig weer maandag te gaan zoeken naar de slachtoffers. Onmiddellijk nadat de ramp bekend was, is nog met alle in de buurt zijnde schepen gezocht, doch dat moest worden gestaakt, toen het weer steeds slechter werd. GEEN RESULTAAT. Vijf Tholense kotters zijn maandag de Scheveningse haven uitgevaren om te trach ten met hun netten de slachtoffers te vin den. Het leverde tot dusver geen resultaat op. 's Middags mcesten de schippers Willem Schot van de Tholen 37, Piet Baaij van de Tholen 10 na vier uur zoeken terug naar de haven, vanwege de weer verder opste kende wind. De drie andere Thoolse vissersvaartuigen met groter motorvermogen bleven op zee. Vermoedt wordt dat Maris Deurloo tcch niet uit de machinekamer is kunnen komen, zodat mogelijk via een duiker later dit slacht offer kan worden overgebracht. Van de jeug dige Rien van Zetten had men gehoopt hem te zullen vinden, nu die waarschijnlijk op het dek tijdens de ramp, onmiddellijk in zee moet zijn terechtgekomen. Maar ook dat was tot dusver niet het geval. Na dat onherstelbare wat gebeurde, wil men, ook voor de nabestaande nog zo graag de twee gestorven maats een goede begra fenis geven in eigen gemeente. Een vissersgemeentc, van oude tijden, waar de zee telkens weer haar tol eiste, soms met een lange tussenperiode, soms kort op elkaar, zoals de laatste paar jaar, nu men in betrekkelijk korte tijd al vijf slachtoffers betreurt. Nu weer twee Thoolse jonge vissersmannen, die bij het drama van de Tholen 38 zo snel uit dit leven zijn weggerukt. Een bedrag van vijftienhonderd gulden werd door burgemeester en wethouders dinsdag avond gevraagd van de voltallige raad om daarmee te pogen een strandje aan de Zuid- dijk te kweken. Tussen de twee hoeken van de Zuiddijk wordt door de jeugd veel gezwommen. Dat was vooral de laatste twee maanden het geval. In vroeger tijd werd dit inhammetje nogal eens gebruikt om vuil te storten, maar dat is de laatste jaren dankzij de op haaldienst niet meer zo. De achtergebleven onreinheden in de vorm van voorwerpen werden deze zomer voorzover en zoveel mogelijk verwijderd. Het aanslibben bij dit gedeelte, waar hoegenaamd geen strcom staat maakt er evenwel een minder prettig modderlaag je van. B en w willen toch wei graag iets doen voor de jeugd om deze vrijwel ongevaar lijke zwemgelegenheid wat aantrekkelijker te maken. De eerste poging daartoe is het doen storten van een 200 kubieke meter zand. TE WEINIG? De heer A. A. Rijstenbil (gem. belang) vond het initiatief prachtig, maar wat be tekent nu eigenlijk 200 kub zand. Dat is zo weg en daardoor zou het wel eens weggegooid geld kunnen zijn. Boven dien moet men dat zeker niet meer in sep tember gaan doen. Veel beter is om de poging in het voorjaar te wagen en dan met wat meer zand. Ik hoop maar dat er meer van terecht zal komen dan van het schoolzwemmen vorig jaar, zo besloot dhr. Rijstenbil zijn opmerking, die er uiteraard toch ook weer niet afwijzend tegenover I stond. Het ging hem meer om de efficiëncy van de zaak. De heren L. den Engelsman en J. de Boer 1 (beiden s.g.p.) waren dezelfde mening toe gedaan als vorige spreker, terwijl de heer J. Verwijs (vrije lijst) daar niet ver van daan bleef. Overigens juichte dit raadslid het plan van harte toe. Alleen betwijfelde hij ook het gunstig resultaat met deze toch maar kleine hoeveelheid zand. Dat wordt hoogstens een laagje van 10 cm. wat nog wel tot 5 cm zal slinken. Daarbij komt weer de moddervermenging, zodat men niet veel meer dan 2 cm zal overhouden, zo had dhr. Verwijs uitgerekend Hij wilde naast meer zand bovendien ad viseren om een zekere afscheiding met gaas in het water te plaatsen, zodat grove on reinheden het inhammetje niet meer zouden kunnen bereiken. ,,Als we het dan toch doen, dan maar goed", zo vond dhr. Verwijs. PROEF Met dit laatste kon de voorzitter zich ook wel verenigen, maar het is voorlopig meer als een proef bedoeld. Hij kon zich best indenken, dat de raadsleden niet helemaal ge rust waren op het resultaat, maar als we helemaal niets doen, zal het ook niet ver anderen. Er wordt inderdaad via het aange voerde zand „geld in het water" gegooid, maar zonder proefneming zal het toch niet gaan. Hij beloofde dhr. Rijstenbil en de an dere heren een zo dik mogelijke laag te zul len aanbrengen op een nog niet te grote oppervlakte, terwijl hij dhr. Verwijs wel de toezegging wilde doen het plannetje van de afheining eens nader te bekijken. Al zal dit in een getijgebied niet direct meevallen. Dhr. Rijstenbil zegt het nog wel te be treuren, dat de bedoeling van b en w in de gemeente al lang bekend was eer de raads leden er ook maar iets over vernomen had den. Dat stelde hem teleur. „Mij ook", vulde de voorzitter aan. Maar het voorkomen kan ik ook moeilijk." Ondertussen waren toch alle leden be reid de gevraagde f 1500,- voor het aanbren gen van het zand te voteren, waarbij de voorzitter geruststelde dat men dit niet meer in september, maar in de voorzomer zal doen. Het zal wél hoog water moeten zijn, wil een schip daar kunnen lossen. Bij de ingekomen stukken was er een be zwaarschrift van de heer A. Verwijs, omdat b en w vergunning voor bouw van een duivenhok hadden geweigerd. Dit beroep schrift was inmiddels echter door indiener weer ingetrokken, zodat het voor kennis geving kon worden aangenomen. De heer L. Kosten krijgt op zijn verzoek f 750,- tegemoetkoming in de verhuiskosten. BESTEMMINGSPLAN NOORD-OOST Er was geen noemenswaardig bezwaar tegen vaststelling van het bestemmingsplan Noord-Oost. Daarin is ook de aanleg van een nieuwe begraafplaats en sportveld opge nomen. De heer L. den Engelsman heeft tegen het plan als zodanig geen bezwaar, maar wijst er op, dat begraafplaats en sportter rein vrij dicht bij elkaar zijn geprojecteerd. Hij neemt aan, - als is dit allemaal thans nog niet gerealiseerd - b en w er voor zullen zorgdragen, dat bij begrafenissen het sport veld niet tegelijkertijd zal worden gebruikt. De voorzitter antwoordt dat indien het sportveld naast gebruik door scholen ook aan derden in gebruik gegeven zou worden, de gemeenteraad daaraan toch wel voorwaar den zal verbinden. Man heeft daartoe ook volledig het recht. Overigens kan hij zich niet indenken, dat een geval als door dhr. den Engelsman genoemd zou voorkomen. Daarvoor zouden de betrokken vereni gingen ongetwijfeld zelf wel zorgdragen. Vissersleed Twee jeugdige Tholenaren in Noordzee verdronken Hitier dertig jaar geleden In Sint-Annalandse raad viel beslissing definitief herstel oeverval Sint-Philipsland poogt strandje te krijgen Er kwam een nieuwe Geref. predikant voor Tholen en Poortvliet En koninklijk zilver voor vijftig jaar landarbeid En een gouden bruidspaar En de start van de voetbalcompetitie En wat teleurgestelde terggekeerde zusjes Hage uit Brno Hoe ouder ik word, hoe minder ik geloof, dat de wijsheid komt met de jaren. Hierna werd het plan zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Geen bezwaar was er tegen verhuur van de gemeentewoning Beatrixstraat 6 aan M. Koolaard, Sluisweg 6. Er kwam ook f 1800,- op tafel voor het aanbrengen van een kanteldeur aan de berg plaats gemeentewerken. De al eerder gepubliceerde voorstellen met betrekking tot aankoop van sanerings panden betekenden dinsdagavond niet meer dan een hamerslag. Rekening 1968 en begroting 1970 (zie elders de aanbiedingsbrief) zullen worden onderzocht door de heren joh. den Boer, L. den Engelsman en A. A. Rijstenbil. Openbare behandeling zal waarschijnlijk op 23 sept. plaatsvinden. BUSHALTE Bij de bushalte aan de Rijksweg-Stations straat komt een beter wachtlokaal. De be doeling is de aanwezige abri naar de Noord zijde van de Rijksweg te verplaatsen en de nieuwe wachtruimte een omtrek te geven van 4.25 x 2.25 m. van een zodanige construc tie dat er weinig aan te vernielen valt. Het vergt een f 7000,--. De heer Den Engelsman informeert of er dan ook nog wat komt voor de rijwielen. De voorzitter zegt dat dit wel het streven is van b en w, maar dit eerst kan worden bekeken, wanneer het kruispunt daar ge heel is verbeterd De raad gaat akkoord met het voorstel. De heren M. A. Geense en A. C. Beneder worden beëdigd als respectievelijk wnd ont vanger en beiden als wnd. secretaris. Bij de vaststelling van een nieuwe straat- belastingverordening had dhr. Rijstenbil wel het bezwaar, dat in de verordening zelf niet was opgenomen dat er beroep bij de raad mogelijk is. Weliswaar staat dit op de aanslag bil jetten, maar z.i. was het gewenst dat ook in de verordening op te nemen. Hij neemt er tenslotte toch wel genoegen mee, nadat de voorzitter heeft gesteld, dat de verordening van lager orde is dan de gemeentewet. En daarin zijn alle beroeps mogelijkheden vastgelegd. Hij kon daarom niet inzien, dat de rechtszekerheid van de belastingbetaler in het geding kwam. WATERLEIDING Ben voorstel om f 42.660,- te voteren voor het doen aansluiten van 12 onrendabele per celen op het waterleidingnet ontmoette op zichzelf geen bezwaren. Wel was er enig verschil van mening over het invoeren van een verordening baatbelasting als gevolg van het onder punt a genoemde. Met name dan de tarieven. Het gemiddelde bedrag van de baatbelasting zou neerkomen op f 256,- per jaar. Omdat hieronder echter zowel bedrijven als slechts woonhuizen bevinden, is er nogal wat tariefs-variatie in het ontwerp voorstel aangebracht. De heer Rijstenbil kon in grote lijnen wel met het voorstel akkoord gaan, was b en w ook dankbaar voor de betrachte spoed, maar zag in de differentiatie van de tarieven wel een grote onbillijkheden. Daarom wilde hij voorstellen de zes bedrij ven die het grootste bedrag aan baatbelas ting moeten neertellen .maar gelijk te scha kelen, omdat nu de een f 440,- en de ander f 375,- gaat betalen. De voorzitter begrijpt hieruit, dat dhr. Rijstenbil in feite de grondslag van de hef fing onjuist acht. U weet de voorgeschie denis en ook, dat het een subjectieve maat staf is geworden. Het is moeilijk te bekijken. De een zal dit jaar veel water nodig hebben, een an der mogelijk een volgend jaar weer heel wat meer. Het zal wel heel moeilijk zijn tot een juiste aanslag te komen, tenzij men nog meer variatie toepast. Die kant willen de heren De Boer en Den Engelsman uit en daarmee in feite terug komen op datgene wat ook door b en w aanvankelijk was gedacht. Bovendien wil men nieuwe aansluitingen zonder gebouwen minimaal f 125,- opleggen. De voorzitter achtte het niet wel mogelijk er staande de vergadering uit te komen, zo dat na nog enige discussie in principe werd besloten de aanleg te doen doorgaan door voterïng van de f 42.660,- ook te besluiten tot invoering van de baatbelasting, maar de tarieven daarvan nog nader te bekijken en met een voorstel te komen. Dit betekent dat men echter deze zaak wel kan voort zetten. Alzo werd besloten. Bij de rondvraag attendeerde de heer Ver wijs op wateroverlast in de Beatrixstraat te Anna Jacobapolder, waarnaar een onder zoek zal worden ingesteld. Daarna sluiting. Een lekke band en een valpartij hebben het Keetie Hage onmogelijk gemaakt haar wereld titel op de weg te prolongeren. Ze was zater dag in Brno goed begonnen aan de zeventig wereldkampioen te worden. Met een aantal kilometer lange rit, vast van plan opnieuw andere dames vormde ze een kopgroep, maar half cours kwam de eerste tegenvallen een lekke band. Keetie kreeg van de Tjechische verzorger een andere fiets waarop zij echter niet goed kon rijden. De mechaniciens probeerden ondertussen een ander wiel in haar eigen fiets te zetten doch dat lukte niet zo best Ze moest op nieuw een ronde met de vreemde, te kleine fiets coursen en dat koste veel inspanning. Tenslotte ontving ze haar racefiets terug, maar toen was er al een behoorlijk gat ontstaan met de groep. Keetie zette alles op alles om de achter stand in te halen toen ze tot overmaat van ramp in een bocht kwam te vallen. Haar kansen waren vcor goed verkeken. Harde regenval had het parcours spiegelglad ge maakt. Bovendien lag er scherpe split op de weg doordat er tanks over gereden waren die de „viering" van de eerste „verjaardag" van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije moesten beteugelen. De tanks hadden ook olie verloren wat het parcours er ook niet beter op had gemaakt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1