de omweg WE GAAN STARTEN GOVERS n.v. AARDGAS P. JANSEN GEZONDE BEGROTING 1970 IN SINT-PHILIPSLAND AANGEBODEN Kwaliteit huizen in stijgende lijn door voortzetting van omvang rijke saneringsplan Karreveld/Zuiddijk en Oostdijk Dorpshuis, sportveld en begraafplaats bovenaan verlanglijst B en W betreuren vertraging ten zeerste maar gaan door Het is weer zover GEBRUIKTE WAGENS met GARANTIE en KEURING N5TALLATI ESI De heer Mosselman vroeg nog of de leve ring door de plaatselijke handel gebeurt, waarop de voorzitter antwoordde dat dit voor zover mogelijk inderdaad plaats vindt. „Niet alle uitgevers leveren echter via de boekhandel. Wat de chr. school betreft, kun nen wij: alleen maar adviseren de plaatse lijke middenstand de leveringen te laten verzorgenaldus de burgemeester. Aan de heer M. Saarloos werd bij zijn huis in de Tuinstraat nog zeven vierkante meter grond verkocht voor f 15,50 per vier kante meter. Aan de Anna van Bourgondiëstraat kreeg de heer J. Walhout er nog vijfhonderd vier kante meter grond bij voor f 19,50 per vier kante meter. De raad besloot cok in het postkantoor centrale verwarming te laten aanleggen door de firma Voets uit Bergen op Zoom voor f 4835,00. WELSTANDSCOMMISSIE De heer M. Ph. van der Weele had nog twee schriftelijke vragen ingediend. Ten eerste wilde hij weten of het juist was dat de welstandscommissie veel ver gunningen voor bouw en verbouw afkeurt. Zo ja, wat is dan de oorzaak en wat kan men er voor de inwoners aan doen? Burgemeester Baas antwoordde dat dit inderdaad juist is. Het gemeentebestuur heeft echter al een paar keer met succes kunnen bemiddelen. Er zal nu nogmaals geprobeerd worden de welstandscommissie een soepele houding te laten aannemen, vooral bij verbouwingswer ken. BERGRUIMTE SPORTHAL Ten tweede informeerde het raadslid van gemeentebelang naar de mógelijkheid een grotere bergruimte te maken in het gymnas- tieklckaal. Van verschillende verenigingen en onderwijs had hij gehoord dat de berg ruimte nu te klein is. De raadsvoorzitter zei dat de centrale dienst al een schetsplan klaar heeft dat is doorgestuurd naar de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding in Zeeland. Deze heeft evenwel nog niets van zich laten horen. Van het geld voor de verbouw van het Dorpshuis is nog wat over dat voor de bcuw van de bergruimte bij de sporthal kan wor den gebruikt. Hoeveel het resterende deel is, kon de heer Baas nog niet zeggen omdat nog enkele tafeltjes in het Dorpshuis moeten komen, ter wijl de geluidsinstallatie nog wordt nagezien Er komt verder een tweede microfoon. De raad verleende b en w machtiging met de plaatselijke aannemers over de bouw van de-bergruimte te spreken. B en w van Sint-Philipsland hebben dinsdagavond de gemeenteraad de begroting voor het dienst jaar 1970 aangeboden. De gewone dienst heeft een post onvoorziene uitgaven van 66.777,81 op een totaal aan inkomsten en uitgaven van elk 1.309.861,28. De kapitaaldienst sluit nadelig met 363.390,06 door 1.762.690,73 inkomsten en 2.126.080,79 uitgaven. Opnieuw blijkt dat de nodige financiële armslag aanwezig is om de openbare voorzieningen op peil te houden, zo schrijven b en w aan de raad. Budgetair is de positie van Sint-Philipsland gezond, maar in de toekomst kan het voorkomen dat de uitvoering van sommige werken stagneert door dat het geld ontbreekt. GS zullen namelijk geen goedkeuring verlenen voor werken die meer dan 25.000,00 kosten als niet op een andere manier in de financiering kan worden voorzien. Wij spreken de hoop uit dat, vooral nu de Vereniging van Nederlandse Gemeenten op deze grote moeilijkheden heeft gewezen en de regering om maatregelen heeft verzocht, in het komende begrotingsjaar enige verruiming mogelijk zal zijn, aldus b en w in hun begrotingsbrief aan de raad, die aan het laatste zittingsjaar begint. B en w hebben ook het beleid en de uit te voeren werken in 1970 op papier gezet. Wat de bestemmingsplannen betreft, is in Noord 1 en 2 in 1969 negen hectare grond aangekocht waarvan nu 2^2 hectare bouw rijp is gemaakt. Voor de eerstvolgende tijd is er dus voldoende bouwgrond aanwezig. Het bestemmingsplan Noord-oost moet nog goedgekeurd worden door GS. Het plan Deensestraat, dat de sanering van een aantal huizen aan en achter de Oostdijk omvat, wordt voorgelegd aan de provinciale commissie voor de beoordeling van gemeentelijke bestemmingsplannen. Daarna zal het spoedig aan de raad ter vaststelling worden aangeboden. Het bestemmingsplan voor het buitengebied is nog in bewerking bij de stedebouwkundige, terwijl tevens nog diverse instanties moeten worden geraadpleegd. SANERING 48 HUIZEN Het omvangrijke saneringsplan Karreveld en Oostdijk, dat 448 huizen omvat en al voor een deel is gerealiseerd, zal in 1970 verder worden uitgevoerd. Van de 18 huizen aan de Oostdijk zijn er al veertien verkocht. Van de dertig in het Karreveld-Zuiddijk zijn dat er twintig, zodat er totaal nog veertien huizen van de 48 gekocht moeten worden. Met vijf eigenaren is al voorlopig overeen stemming bereikt. De definitieve overeen komst is uitgesteld tot het tijdstip dat de bejaardenwoningen klaar zijn. Verder wordt met vier eigenaren nog onderhandeld, terwijl met vijf mensen nog niets is besproken nu er aan twee nog geen aanbieding is gedaan en doordat er drie nog niet gereageerd hebben op het aanbod. Aangezien in enkele gevallen tot de bouw van een nieuw huis zal worden overgegaan, zal het slopen van sommige panden nog enige tijd vergen. Ook in het komende begrotings jaar zal echter de nodige spoed gezet worden om de sanering, waartoe de raad op 21 no vember 1967 besloot, af te ronden. Daarna zullen de daarvoor in aanmerking komende percelen bouwrijp worden gemaakt, terwijl het talud van de Oostdijk zoveel mogelijk zal worden ingeplant ter markering van de achtererven met een ruime sortering aan schuren en hokken van de huizen aan de Julianastraat. B en w verwachten dat de eigenaren van bedoelde huizen hun schuur zullen slopen en over zullen gaan tot de bouw van een nieuwe bergruimte. HUIZENBOUW Momenteel zijn er dertien huizen in aan bouw, terwijl er nog plannen liggen voor vijf particuliere woningen en 24 bejaarden woningen. Verder komen er elf garageboxen. Het aantal huizen bedroeg per 1 januari 1969 630, terwijl dit getal op het einde van dit jaar vermoedelijk 637 zal zijn door 28 bijgebouwde en 21 gesloopte huizen. Dit jaar zullen zeventien krotten zijn ontruimd en afgebroken, terwijl er nog 27 krotten blijven staan omdat er nog geen ver vangende huizen beschikbaar zijn of niet gesloopt kunnen worden. In 1969 zullen er vier huizen onbewoondbaar verklaard wor den, vijf worden ontruimd, waardoor er eind 1969 vermoedelijk nog drie onbewoonbaar verklaarde huizen zullen worden bewoond waarvoor geen andere beschikbaar zijn. Bovenstaande cijfers tonen duidelijk aan dat de kwaliteit van de huizen in Sint- Philipsland een stijgende lijn vertoont. Het Div. VW 1200-1300-1500 '56-'58 Div. VW 1600-1600TL '63-'68 Div. VW bestelwagen VW Kleinbussen '64-'68 Simca 1100 GLS '68 DAF 33L '68 Fiat 100-1500-1800 '63-'66 Daffodil L. '65 Cortina '63 Opel Coupé Kadett '65 Fiat-Ford-DKW Bestelwagen FINANCIERING INRUIL Rooseveltlaan Bergen op Zoom Tel. 01640 -3355 Adv. ingez. med. beleid in het verleden was hierop duidelijk gericht en zal in de toekomst voortgezet dienen te worden, zo menen b en w. De stichting Bejaardenzorg houdt zich momenteel actief bezig met de bouw van 244 bejaardenwoningen annex verzorgings gedeelte. Dit project zal volgens b en w in een grote behoefte voorzien. DORPSHUIS De bouw van het Dorpshuis/gymnastiek lokaal kan niet beginnen doordat het minis terie van CRM nog steeds geen beslissing genomen heeft. De subsidieaanvrage heeft de gemeente al op 23 december van het vorig jaar ingediend. B en w betreuren deze gang van zaken dan ook ten zeerste. Alles zal in het werk gesteld worden om spoed achter de zaak te zetten. Met de aanleg van de nieuwe begraaf plaats en het sportveld is het ook wachten op een sein uit Den Haag. Beide plannen worden door het rijk als aanvullende civiel technische werken gesubsidieerd. Ze staan nu op de keuzelijst voor het samenstellen van het werkprogramma. RIOLERING A.J.POLDER In verband met personeelsmoeilijkheden is een plan tot verbetering van de riolering in Anna Jacobapolder nog niet bestedingsklaar. B en w streven ernaar dit werk spoedig uit te voeren. De n.v. waterleidingmaatschappij Noord- West-Brabant, waarbij Sint-Philipsland is aangesloten, heeft plannen voor de aanslui ting van onrendabele gebieden op het water leidingnet nagenoeg afgerond. Enkele grondeigenaren hebben echter buitengewoon hoge eisen gesteld voor de aanleg van de waterleidingbuis door hun grond. Dit heeft de plannen vertraagd, maar b en w verwachten toch dat er binnenkort een definitief voorstel aan de raad kan wor den voorgelegd. De raad zal ook moeten beslissen over het aanleggen van een gasleiding naar Sint- Philipsland. De Zegam heeft de aansluiting in 1973 op het programma staan maar Sint Philipsland moet toevoerleidingen geheel zelf betalen. De gemeenteraad moet in haar laat ste zittingsperiode uitmaken of men wel of niet tot de dure aanlag zal besluiten. B en w hopen dat in het komende begro tingsjaar opnieuw vele van de voorgenomen plannen gerealiseerd kunnen worden. Zaterdag 30 augustus - aannemende dat de depressies niet al te diep worden na al gulle regenval der laatste weken - gaan de vierde klassers met de competitie van start. De indeling van de elftallen in de afdeling, waarmee we in dit sporthoekje van doen hebben kwam al eerder aan de orde, terwijl ook het volledig programma tot aan de returontmoetingen werd gepubliceerd. Laat het een goed begin mogen zijn. Iedere speler en plaatselijk supporter zal bij deze wens onmiddellijk denken aan winst voor zijn efgen club. Het valt niet tegen te spreken, dat dit inderdaad een goed be gin zou zijn. Maar toch is dat niet alles. In dat goede begin (en vooruit dan maar) in de eerste winst moet ook begrepen kun nen zijn goed en plezierig voetbal. Waarom immers gaat men een tak van sport beoefenen? Waarom gaat men voet ballen? Toch vooral om de ontspanning. Staat men dan eenmaal geformeerd op het veld, dan wil vanzelfsprekend iedere speler en meelevend kijkende supporter ook tot winst komen. Een goede doelstelling. Ook dat! Maar dan moet het niet ten koste gaan van alles wat nog met ontspanning te maken kan hebban. Dan moet bet spert kunnen blijven. Voor speler en kijker, voor scheidsrechter en grensrechters. Op die basis veel plezier toegewenst in komende competitie. CENTRALE VERWARMING GAS EN WATER HETE LUCHT SANITAIR KEUKEN De kille avonden zijn er weer. Had U alleen maar aan de knop te draaien dan was dat geen probleem. Heeft U nog geen gashaard 1 1 Schaf er dan snel een aan, want het is voor II winst aan comfort en stookkosten. Kies een vakkundig installateur, deze zal zorgen dat uw haard blijft branden. Wouwsestraat 28 - Antwerpsestraatweg 42 BERGEN OP ZOOM (adv. ing. med.) DE KANSEN? Na al enkele jaren in de vierde klasse zaterdag der KNVB alleen met Smerdiek van doen gehad te hebben, is er dit jaar met WHS een tweede elftal in die afdeling bij- I gekomen. Deze eilandclubs zullen het in de 4de klas B Zuid I moeben opnemen tegen Chris- j landia uit Heiningen, Kapelle, Kloetinge, Hoek, Nieuwland, Wissenkerke, Veere en Yerseke om het geheugen weer even op te frissen. En vanzelfsprekend cok tweemaal tegen elkaar in een streekderby, zoals dat heet. Hoe zijn deze elftallen, voorzover ze ook vorig maal in dezelfde afdeling uit kwamen geëindigd? Ook dit opfrissertje is wellicht nodig. Bekend is dat Krabbendijke promoveerde nadat Smerdiek hiermee aanvankelijk een nek-aan-nek-race lanceerde. De eindstand, liet zién, hoe Chrislandia op de tweede plaats eindigde en daaruit zou men kunnen afleiden, dat het cok dit jaar een lastig tegenstander kan zijn. Dat zijn de Heiningers trouwens al de jaren door in elke afdeling nog geweest. Moeilijk er een gaatje in te maken, onher roepelijk tot de laatste minuut volhoudend, op eigen terrein bizonder moeilijk te kloppen En toch beschikte men vorig seizoen niet over een groots technisch allure. Dat hebben ook de laatst gespeelde vriend schappelijke wedstrijd van de Heiningers niet bewezen. HECHTE DEFENSIE Conclusie daarom voor enze eiland elftal len in deze afdeling: Chrislandia zal een niet gemakkelijke tegenstander zijn, maar evenmin onoverwinnelijk. Smerdiek heeft daarvan vorig seizoen tot tweemaal toe het bewijs geleverd. Kloetinge eindigde als derde. Maar de verdediging daarvan moest wel 28 doel punten toestaan tegenover de Smerdiekse defensie maar 21. Het bleek echter met 37 punten voor ook een behoorlijke schotvaardige voorhoede te bezitten. In hoeverre dat komende competitie nog ten gunste of ongunste veranderd is, valt nog niet te zeggen. Als we het nog goed weten te herinneren verloor Smerdiek en won een keer van Kloe tinge. Smerdiek zelf eindigde op de vierde plaats, maar over dit elftal gaan we hier onder een nog wat uitvoeriger beschouwing geven. Bekend is hoe vorig seizoen de defen. sie vrij hecht bleek te zijn, maar het doel punten maken wat minder vlot ging, getuige de 23 voor, terwijl het daaronder komend Nieuwland zelfs 32 doelpunten maakte. In de slotfase wist Smerdiek zich nog omhoog te werken. De volgende in deze afdeling is Kapelle, dat in vorige competitie niet onaardig begon, maar snel afzakte en op de derde plaats van onderen eindigde. Het maakte evenveel doelpunten als Smerdiek, maar het liet er 33 door. i Er moet veel veranderd zijn, wil Kapelle zowel voor Smerdiek als WHS ernstige pro blemen oproepen. Nieuwland was een wat lastiger tegen stander vanwege een meer produktieve voor hoede, maar ook daarvan zien we voor onze eilandteams geen onoverkomelijke moeilijk heden om er 4 punten aan te moeten toe geven. OPEN BOEK Wissenkerke is de laatste in de rij van de oudgedienden uit eon vorige aflevering en bezette de voorlaatste plaats met toch nog aardig wat gemaakte doelpunten (31), maar daarbij toch ook een vrij gemakkelijk te pas- seren defensie. j Uitkomend in dezelfde opstelling kan ook dit elftal voor onze eilandfavorieten niet het greotste struikelblok zijn. j En dan hebben we de nieuwelingen van elders. Dat zijn dan Veere, Yerseke en Hoek. De eerste gepromoveerde uit de afdeling zonder een weliswaar snelle, maar toch wel gestage ontwikkeling. Met een vrij goede opbouw van spelers van onderen af, maar met in de afdeling waarin het uitkwam geen dusdanige tegen- stand, dat er ook meteen een lijn naar de vierde klas valt door te trekken. Daarom nog een open boek, waarvan een onzer elftallen na zaterdag al meer aan de weet komt. En dan een Yerseke, dat de- 1 gradeerde. I Ja, daarvan moet worden aangenomen, dat het in de vierde klasse toch weer wel vlot uit de hoek kan komen. Het kan moge- j lijk een van de meest 'lastige tegenstanders zijn voor de teams uit onze streek. i Dan is er voorts het uit de Zeeuws Vlaam- se afdeling gepromoveerde Hoek. Eveneens nog een onbeschreven bladzijde, waarvan alles moet worden afgewacht. WELKE OPSTELLING? Na deze globale indruk nog even naar de eigen elftallen en de formatie, waarin zal worden opgetreden. We noemen de selectie van Smerdiek, waaruit wekelijks het elftal zal worden ge formeerd. In het doel zal of de oude be kende Bijl of Wim van Houdt optreden. Voor dit elftal is het in elk geval een grote steun dat - wie er ook reserve keeper wordt of dat men wisselt - beiden talent be zitten. Dat kan dan weer bij de een, dan weer bij de ander beter uit de verf komen, maar het is niet zo, dat wanneer Bijl moet uitvallen de zaak bij voorbaat verloren is, het is evenmin zo, dat wanneer een Wim van Houdt absent zou moeten zijn, Bijl de onrust achterin zou vergroten. En nog altijd is de man tussen de palen van groot belang. In dat opzicht heeft Smer diek onvoorziene omstandigheden voorbe houden dus weinig problemen. Voor een van deze keepers zullen optreden, nu Piet Bout door operatie aan de knie spijtig ge noeg geruime tijd tot rust is gedoemd M. v. d. Berg, J. Kloet, Piet van Dalen en;.Ad van de Hoek. Nou ja, hierin kan ook .éen- kleine wisseling, want we noemen een -selectie van- - dertien spelers. Maar zo op het oog een jeugdige tót snél ingrijpen in staat zijnd achterblok.- ■- Niet alleen technisch ook even sterk op bouwend, maar anderszijds zeer moeilijk passeerbaar. In het midden gaat het om Adri van Splunter, Nico van Houdt en Kees T van de Hoek die met zijn 32 jaar en even eens qua aantal wedstrijden de nestor is. -xa Een drietal dat voor opbouw kan zorgen. In de voorhoede kunnen worden verwacht L. v. Driel, J. Stoutjesdijk, Mares van Houdt en Kees Nagelkerke. I De gespeelde vriendschappelijke- en ne- derlaagwedstrijden hebben bewezen, dat er in I de Smerdiekse voorhoede heel wat meer produktiviteit kwam dan vorige competitie te zien gaf. Weliswaar is een vriendschap pelijk partij nog geen competitie, maar het kan toch enigermate kijk op de zaak geven. Kort en goed, een niet te produktief Smer diek zag vorig jaar kans toch op de vierde plaats te eindigen. We zien niet in, dat een produktiever team in de nieuwe ronde daar beneden hoeft te komen. Het kan nog niet meer zijn dan een verwachting, misschien zelfs nog maar een vage veronderstelling, maar zeker is, dat het er niet hopeloos voor staat. DE NIEUWELING Het andere elftal uit onze streek - WHS - is voor de vierde klas een nieuweling. Men kent het vlot verlopen vorig compe titieseizoen van deze club tot en met suc cessen in streekelftallen en Eendrachtcup toe. Maar het kwam niet eerder uit in een vierde klas competitie. En omdat het daarin nieuweling is met een Hoek en Veere, is het ook moeilijker te voorspellen of het zich meteen thuis kan voelen. Al hebben vriendschappelijke wedstrijden tegen zelfs derde klassers niet direct aange toond, dat men uit de toon behoeft te vallen. Toch hebben we ons nu en dan wel eens afgevraagd of het elftal niet over het hoog tepunt was. Nu is dat aan de hand van vriendschap pelijke wedstrijden, vaak niet volledig uit komend, moeilijk na te gaan. En zelfs het misschien over een hoogtepunt zijn|hoeft nog niet te betekenen, dat men in de^ylerde klas uit de toon valt. Dat geloven we ook niet. Te hoge verwachtingen koesteren lïjkt ons echter op dit moment nog ongegrond. Al j, kan men zich technisch op hetzelfde niveau bewegen dan Smerdiek, het missen _yan de vierde klas ervaring kan toch nog wel even van belang zijn. WHS zal wel ongeveer in de formatie uitkomen als vorige competitie. Dat betekent dat Jan Quist tussen de palen staat, een doelverdediger die met een pot zelfvertrouwen snel en doeltreffend of liever doelpunt voorkomend kan reageren. Als voor hem de reserve-keeper Wim van Vossen moet optreden betekent dat geen gelijk ni veau, maar wel een man, die ook bizonder z n best doet. Hij zal echter de laatste zijn om niet toe te geven, dat het een verzwak king zou zijn, wanneer zijn optreden nodig is. Achter zal men een Adri Scherpenisse (van het vrij jeugdig elftal de oudste) waar schijnlijk nog een jaartje zien optreden. Met een Piet Mosselman, die in vorm steeds z'n plaats waarmaakte, met een Rien den Engels man, die aan techniek niets te kort komt, maar zelden de verleiding kan weerstaan om éénmaal in een wedstrijd taktische risico's te nemen. Verder een Rien Rijnberg, die on vermoeid toch wel de zorg heeft, dat het achteraan niet helemaal aan snelheid ont breekt. In het midden ongetwijfeld een Rien Keur, die vorig seizoen een van de grootste gang makers was. Als schakel-voorhoede speler zal Theo Moerland ongetwijfeld zijn partij kunnen staan, mits er voldoende snelheid bij de af gifte aan te pas komt. Een Jan Mosselman en Henk Dijkema blijven als vleugels meetellen, terwijl Adri de Wit, wel vaak last hebbend van blessures zal moeten tonen of ook in de vierde klasse het nodige vuurwerk geleverd kan worden. WHS beschikt dan in Han van Vossen als outsider en de uit de jeugd gekomen Han Vroegop en Theo Fase over goede aanvulling. Hoe het zij, men zit nu in de vierde klas door MAARTJE ZELDENRIJK 29 Vertel mij wat! Ik hoor genoeg, hoor. Geen wonder, dat de zoon wordt als zijn vader. Als hij niet anders ziet ,,Maar zo erg is het toch niet?" verontschuldigde haar moeder, die haar droomkasteel al in rook zag ver gaan. „Welja, vergoeilijk het maar. Maar dit zeg ik u, ik trouw niet met een zuiplap. Ik heb hem indertijd goed voor de keuze gesteld: mij of je glaasje. Eén van beiden moet je kiezen. Nou hij heeft gekozen. Het glas is hem dierbaarder. Ik ben eigenlijk gek geweest om me nog zo lang op sleeptouw te laten nemen. Waar blijft je nu met je flinke, goed in de slappe was zittende boeren zoon?" „Nou moet-je niet dadelijk zo lelijk doen, dat kon ik ook niet wetén. Maar ja, als hij niet van de drank af kan blijven, heb je gelijk. Dan is het maar beter, dat je er een eind aan hebt gemaakt." Ze zakte neer in een stoel. „Ik mocht hem wel, moe der, werkelijk. Als-ie nuchter is, is 't een reuze jong. Hij kan alles missen. Moet je horen vorige week zaterdag waren we in Amsterdam. We liepen op de Nieuwendijk en daar keek ik naar een uitstalling van bontmantels. Ik wees er een aan en zei: Die zou me even goed staan. Weet je wat die gekke knul zei: Kom mee naar binnen, dan koop ik 'm voor je. En als ik hem had laten gaan, had-ie het gedaan. Een jas van dik negenhonderd. Wat zeg je me daarvan? Nu gaat het helemaal niet om die bontjas, hoor Ik kan er best buiten. Maar alleen de geste weet u? Hij dacht er niet eens over, maar zou hem zo gekocht hebben. Om me een plezier te doen. Op zo'n ogenblik kan ik hem wel om de hals vallen. Als-ie nuchter is, moeder, is-ie een schat. Ik mag hem, echt. Nu nog. Maar niet als hij met een halfzatte kop onzin zit uit te kramen en op te scheppen." Griet draaide de knop van de t.v. om en keek zuch tend haar dochter aan. „Tja, je hebt natuurlijk gelijk. Het is je goed recht om bepaalde eisen te stellen aan iemand, die je man kan worden. En dan is het beter, dat je vóór die tijd een besluit neemt." Lena keek naar haar moeder. „Hoe deed jij dat dan vroeger, moeder? Ik heb wel eens gehoord, dat jij ook niet zo gemakkelijk was in je jeugd. Bert's vader dronk en stond bekend als een messetrekker. Toch ging je met hem uit Waarom? Bert's vader heeft met mijn vader gevochten. Vader kon ook de beest uit hangen, dat weet ik eveneens. Toch nam je hem. Vader is nu een rustig man en die paar borreltjes in de week mogen geen naam hebben. Hoe heb je dat voor elkaar gekregen?" Griet begon langzaam te lachen. „Ik zal het je ver tellen," zei ze langzaam. „Anders hoor je het misschien toch van anderen. Je vader zat op een keer in een café en had teveel gedronken. Hij zocht ruzie en Evert Pere boom werd het slachtoffer. Hij wilde met mij dansen. Evert raakte door het dolle heen en trok een mes. Maar ik was oersterk in die dagen en nam het voor Evert op. Ik daagde je vader uit voor een robbertje knokken" „He?" Lena keek haar moeder verschrikt aan. „Ja. Ik was nooit bang. Voor geen man. Nu trouwens nog niet. We gingen naar buiten en ik gaf hem een pak slaag, zoals hij nog nooit gehad heeft." „Wie? Vader?" „Precies" „Dat geloof ik niet. Verweerde hij zich dan niet? Bert zei, dat Willem Keesom in zijn jeugd de schrik was van bijna iedereen." „Dat was hij. Men was uitgesproken bang voor hem. Maar ik niet. En ik had het voordeel, dat ik nuchter was. Je vader niet. Ik vloerde hem binnen vijf sekonden en tracteerde hem op een portie klappen. Hij zag er uit, alsof hij onder de trein had gelegen." „Nee "Lena hield de hand voor de mond. „Oom Gerrit, die nu dood is, had vaders auto mee. Opa was een der eersten in de Beemster, die een auto had. We laadden je vader in de wagen en reden hem 'I I naar ons huis. Daar knapte ik hem op, verbond zijn wonden en gaf hem sterke koffie te drinken. Toen reed ik hem naar zijn huis, na hem uitgenodigd te hebben te komen buurten. Opa zag er niet veel in. Hij zei: fWat mot jai met die woesteling? Je kenne toch wel wat be ters kraige?" Maar ik zag wat in je vader. En hij kVam. Ik zei, dat hij nog eens zo'n pak slaag van me kreeg, als hij het hart had nog één keer dronken te zijn of te gaan vechten." Griet lacht. „Ik heb het hem nooit hoeven geven. Van die tijd af werd je vader een flinke kerel, met wie ik voor de dag kon komen. Enfin, Lena, je mag het best weten. Ik was dol op hem. En hij tenslotte op mij. We zijn nu ruim twee en twintig jaar getrouwd en geen van beiden heb ben we er spijt van gehad. Je vader is altijd een flinke boer geweest, kind. Ik hoop, dat je even gelukkig zal worden als wij het zijn." Ze kwam overeind. In een opwelling van tederheid legde ze haar arm om de brede schouders van Griet Keesom. „Waarom gaf je ons indertijd geen toestem ming, moeder? Jaap Witvliet was een keurige jongen en een harde werker met een goeie toekomst." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 10