WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND Dit nummer bestaat uit tien pagina's WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Thoolse raad kwam in het reine met begraafplaats (beheer) Tijdige bestemmingsplanning zeer gewenst Dalempolder I ontmoette nog wat bezwaren Afscheidspluimpje voor woningadvies- en school verzuimcommissie Nieuw raadslid J. van de Heuvel Keetietwintig De redaktie legt u deze week voor De Thoolse raad in het reine met de begraafplaats. Tijdige planning is gewenst. Een wereldkampioene vandaag twintig. Definitief herstel oeverval Sint-Annaland. Werk voor regionale werkplaats. Weg met het overtollig brommerlawaai. Stavenisse krijgt er nog twee huizen bij. De Hage's hebben weer kans op een wereldtitel. Vosmeer bleef baas over Smerdiek. 25 ste jaargang No. 39 21 augustus 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland RedakteurG, HEIJBOER Tel. 01665 - 3 7 5 Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W, Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Anderhalf uur, een schorsing van de open bare vergadering en drie stemmingen waren dindagavond toch nodig om het verhaal rond de Thoolse begraafplaats af te ronden. Burgemeester J. E. van Boeijen kon na enkele formele zaken het voorstel „tot vast stelling van een verordening houdende re gelen met betrekking tot het gebruik en be heer van de algemene begraafplaats in de gemeente Tholen" al spoedig aan de orde stellen. Vooraf dat was het begin - was er toch ook nog een officieel gebeuren. Een nieuw raadslid, de heer J. v. d. Heuvel (alg. belang) werd beëdigd. „Hartelijk welkom in ons college", zei de voorzitter na afloop van die plechtigheid. ,iEr is alle verwachting, gezien het feit, dat u de gemeenschap reeds op velerlei ma nier dient in het verenigingsleven, dat u ook het raadslidmaatschap met veel interesse op u neemt", zo veronderstelde burgemeester Van Boeijen. Hij wenste het nieuwe lid Gods zegen toe in de voor hem overigens wel korte raadsperiode (tot de volgende ver kiezingen), waarin toch nog belangrijke be sluiten genomen kunnen worden. Dit alles kon niet worden gevolgd en aangehoord door de heer M. Berrevoets, die verhinderd was de vergadering bij te VAN KERKEN Inmiddels is weer een raadsvakature aan staande door het vertrek van de heer J. M. C. Ooms (k.v.p.) naar Heiningen. De voorzitter van de Raad van de stem bus berichtte, dat als opvolger van de heer Ooms, de heer A. F. Goedemondt in aan merking komt. Burgemeester Van Boeijen deelde hierbij mee, dat de heer Ooms zit ting kan houden tot de eedsaflegging van het nieuwe raadslid. En ter herinnering voor de outsiders zij opgemerkt, dat de heer Goe demondt al eerder deel heeft uitgemaakt van de gemeenteraad van Tholen. Van de hervormde kerkeraad, die van de Geref. Gemeente en van de Chr. Geref. Gemeente was er een schrijven ontvangen met betrekking tot het vaststelling van de beheerverordening begraafplaats. Gelezen de persverslagen, zo luidt de samenvatting van die brief, geven we uw college in overweging de bestaande regeling te handhaven. Burgemeester Van Boeijen stelde voor dit schrijven te behandelen bij het punt begraaf plaats en kon die behandeling vrijwel on middellijk daarna ter hand nemen. Het is nu wel voldoende bekend, dat over de nieuwe beheersverordening begraafplaats al eerder in de Thoolse raad werd gediscus sieerd. Vorig maal staakten de stemming bij een amendement van dhr. C. Griep (s.g.p.) om de (beperkte) 20 jaar dat een graf in Tholen kooprecht geeft tot onbepaalde tijd uit te breiden, terwijl men eveneens op een gelijkspel kwam bij een voorstel van dhr. Bijl (c.h.u.), die het plaatsen van grafstenen niet beperkt wenste te zien tot alleen dat gene wat in de verordening werd bepaald, maar ook met kunstmaterialen genoegen wilde nemen. De voorzitter was van mening dat er hoe genaamd geen aanleiding bestond vorige dis cussie te herhalen en meende het gestaakte voorstel wel direct in stemming te kunnen brengen. Ten eerste voorzover het betrof het amen dement Griep. Deze verzocht nog wel even een toelichting te mogen geven. En op zo'n verzoek antwoordt burgemeester Van Boe ijen nimmer ontkennend. De heer Griep wenste nog eens nadrukke lijk te stellen, dat het de s.g.p. fractie er alleen om ging de'reeds jaren bestaande toe stand van aankoop graf voor onbepaalde tijd, te bestendigen. Het blijkt hem thans, dat niet alleen kerken ter plaatse, maar ook vele ingezetenen er precies zo over denken. Onder die omstandigheden vindt spreker het ongewenst en ongebruikelijk in een nieu we verordening niet die vrijheid te verlenen. De voorzitter brengt het amendement Griep, dat werd gesteund door zijn partijgenoot Van d»n Berge in stemming. Tegen zijn de heren A. te Pas (gem. belang), J. M. C. Ooms (k.v.p.), W. K. Quist (c.h.u.), H. Jansen (a.r.), Bijl (c.h.u.) en J. v. d. Heuvel (alg. belang). Voor het amendement stemmen de heren Griep, v. d. Berge, Boender (allen s.g^p.) en M. v. d. Sande (gem. belang). TWEEDE STEMMING Daarbij gaat het om het voorstel van dhr. Bijl met betrekking tot art. 30 lid d., waarbij het wordt verboden kunststeen te bezigen voor het aanbrengen van grafzerken. Ook hierover staakten vorig maal de stemmen. De uitslag is thans heel anders. Slechts de beide wethouders en dhr. v. d. Sande volgen het ontwerp, terwijl de andere zeven leden steun verlenen aan de heer Bijl. TOCH ONBEPAALDE TIJD Hierna was dit onderwerp nog niet afge daan. De heer Te Pas wilde op artikel 20 als compromis tussen de opvatting van de heren Griep c.s. en de andere partij de be heersvorm wel zodanig wijzigen ,dat men voor onbepaade tijd een koopgraf kon krij gen voorzover de ruimte dat toeliet Dit nieuwe voorstel, overigens toch veel met het amendement Griep overeenkomend was voor de heer Te Pas aanleiding te ver zoeken de vergadering' te schorsen. Toen na een drie kwartier heropening van de open bare vergadering nodig was, bleek dat het voorstel Te Pas werd gesteund door dhr. Bijl. VRIJHEID Eer de stemming plaats vond, wilde toch dhr. v. d. Sande er nog wel eens het zijne van zeggen. Hij vond dat b en w ten aan zien van de onbepaalde tijd van grafkoop moesten kunnen beslissen of het tot hiertoe en niet verder kon. Hij betreurde het geheel van de discussie, omdat hij het liever in de bestaande vorm wilde houden. „Dan gaat het mij niet om een bepaalde politieke partij of richting", zo vervolgde dhr. van der Sande zijn betoog, „maar om de vrijheid van de inwoner te begraven zoals hij wil en zoals de nabestaanden mogelijk is. Over democratie gesproken, dit vind ik dan demo cratie. We moeten de mensen vrij laten volgens de basis van de wet hun familie te begraven zoals ze zelf willen. En daarin was de oude verordening geen spelbreker." Toch bleek het voorstel Te Pas een meer derheid volop te halen. Hij kreeg steun van de heren Ooms, Quist, Jansen, v. d. Berge en Boender. Alleen de heren Griep en v. d. Sande waren tegen. Het hierna genomen besluit, dat de in werking treding synchroom zou lopen met de koninklijke goedkeuring was niet meer dan een formaliteit. Eveneens aanvaarding van de verordening op de heffing begraafrechten en het brengen van lijken daarheen. Dhr. Quist vulde dit hamerstuk slechts aan met het verzoek aan b en w zo snel mogelijk de uitbreiding van de huidige be graafplaats te bewerkstelligen. Aankoop van het pand Verbrandestraat 6 leverde weinig bezwaren op. De eigenaar, de heer B. J. Kristelijn bleek tot die verkoop bereid en het perceel is in het kader van de sanering Verbrandestraat nodig. Gefeliciteerd Keetie I Wereldkampioene dameswielrijden 1968 Keetie Hage viert vandaag haar twintigste verjaardag. Ver van huis, in Tjecho Slo wakije. Daar staat haar zaterdag de verde diging, hopenlijk het prolongeren van haar wereldtitel te wachten. Ze krijgt ver van huis vandaag toch bloemen. Van zus Bella. En mogelijk van vele sportvrienden en vriendinnen rond haar. Vanaf het ouderhuis, vanaf haar geboorte streek wordt dat vandaag symbolisch gedaan Omdat een meisje van duizend weken bloe men behoort te krijgen, omdat een ambassa drice van de dameswielersport met bloemen mag worden geëerd, omdat het Thools bloed toch ergens kruipt waar het niet gaan kan en die ruiker daarom in gedachten verhuist van Smerdiek naar Brno. Met de beste wens»n voor zaterdag, met de hoop op een behouden terugkeer in de ouder lijke woning en met de verzekering, dat dan ongeacht de uitslag van a.s. zaterdag de Thoolse felicitatie, de thoolse bloemen, wer kelijkheid worden. Gefeliciteerd Keetie! Een hamerstuk werd ook het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling vleeskeuringsdienst kring Zeeland benoorden de Westerschelde. PLUIMPJE Door rijks-liberalisatie van het woonruimte- beleid is de woonruimteadviescommissie na 20 jaar overbodig. Ze heeft waardevolle ad viezen in die periode verstrekt, vond de voor zitter en het is het gemeentebestuur een be hoefte al de leden te danken voor hun door het publiek niet altijd gewaardeerd werk. Men was als lid van deze commissie menig maal aan kritiek onderhevig, stelde de voor zitter, die eveneens dank bracht aan de leden van de commissie tot wering schoolverzuim welke nog meer dan de woonruimtecom missie achter de schermen werkzaam was. De heer M. van der Sande dankte de voorzitter voor het aan de woonruimtecom- rnissie gegeven pluimpje en verklaarde het maar jammer te vinden dat deze commissie wordt opgeheven, aangezien in feite de wo ningnood in Tholen nog groter is dan twin tig jaar geleden. Bovendien heeft men het onder elkaar als commissieleden altijd goed kunnen vinden, al bracht dit werk wel mee, dat men vaak onbewust zowel vrienden als vijanden kreeg. Ik wil desgewenst burgemeester en wet houders graag van advies blijven dienen, zo besloot dhr. van der Sande zijn dankwoord. DIENSTCENTRUM GEWENST Bij het voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan Dalempolder I stelde de heer Van de Heuvel de vraag of het plan in de huidige vorm doorgang zou vinden. In dat geval mist hij bij de in dit plan toch nogal heel wat voorkomende bejaardenwo ningen een zogenaamd dienstencentrum. Hij achtte het van belang, dat ook dit de aan dacht zal krijgen. De voorzitter antwoordde dat de gehele zaak van de bejaardenzorg, met name het open bejaardenwerk en dienstencentrum in st/die is. Er zijn gebieden in ons land waar dit van de grond is gekomen en dan gewoonlijk daar waar een zeer groot aantal bejaardenwo ningen zijn gebouwd. Daarvoor wordt dan ook subsidie beschikbaar gesteld. Dit laatste betekent echter ook, dat men aan zekere voorwaarden, met name ook voor wat het aantal bejaardenwoningen betreft, moet voldoen. Tot dusver kon aan die voorwaarden op het platteland nauwelijks of helemaal niet worden voldaan. Bij het geheel hoort ook het open bejaardenwerk, wat gelukkig in onze streek ook steeds meer aandacht krijgt. Er is evenwel nog geen orgaan voor aan wezig, die het geheel kan leiden of bege leiden. Een treffend voorbeeld van plaatse lijk initiatief noemde burgemeester Van Boe ijen de ontwikkeling in dit opzicht in de ge meente Oud Vossemeer, waar met veel liefde en aanpak een goed begin werd gemaakt. Wil het geheel echter ook de steun krij gen van het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk, dan zal het met vakkennis, dus met deskundigen aan gepakt moeten worden. Gezien ook de provinciale sociale ontwikke- lingsschets en gezien het feit, dat in de ge meente Tholen zo langzamerhand een vijf tig bejaardenwoningen zijn geconcentreerd of dat worden, gaat een dienstencentrum ook hier zo langzamerhand tot een reële mogelijkheid behoren. De heer v. d. Heuvel informeert vervol gens nog of er dan ook een bepaalde plaats in dit bestemmingsplan voor is aangewezen. Dat blijkt nog niet direct het geval te zijn, al heeft de voorzitter daartoe wel een idee. BEZWAREN De heer W. Bijl heeft wel uitgesproken bezwaren tegen het voorgestelde bestem mingsplan. Nu dit alle instanties heeft gepasseerd en blijkbaar niemand aanmerking heeft gemaakt op de situatie bejaardenwoningen, ga ik toch zo langzamerhand aan de inzichten van het stedebouwkundig bureau twijfelen, zo begon de heer Bijl zijn opmerkingen. Het merendeel van de geplande bejaarden- woningen zijn onbereikbaar voor een zie kenauto, voor taxi, enz. Dan laat ik melk boer, groenteman en vuilnisophaaldienst nog maar buiten beschouwing, zo vervolgde dit c.h.u. raadslid. De mensen moeten minstens 35 meter lopen om aan de openbare weg te komen, waar wel vervoermiddelen kunnen komen. Van zoiets kan hij niks begrijpen. De voorzitter veronderstelt dat de des kundigen dit toch ook allemaal grondig be keken zullen hebben en dat het juist de op zet is geweest zoveel als mogelijk tot „ver- keersrust" te komen. Dit voordeel is zijn inziens groter, dan de kleine afstand die men moet lopen. Er wordt immers aangenomen, dat de genen, die in een bejaardenwoning gaan niet volledig hulpbehoevend zijn. De heer Bijl vindt dat met name een ge deelte met een volgens planning betegelde wegbreedte van 2 meter en zonder insteek- mogelijkheid voor openbaar vervoer volledig fout is. Verlangt men dan juist van die oudere mensen, dat ze tweemaal op een week in weer en wind zo'n 35 meter met een vuil nisemmer moeten sjouwen. Iemand die wat minder goed ter been is en die men voor verjaardag van kinderen eens per auto wil komen ophalen, om maar een niet te ernstig Tel die dag voor gewonnen, als draaiend om haar as de aarde weer verschoond blijft van belasting-aanwas. voorbeeld te noemen, kan wel thuis blijven, want er kan geen auto komen. Ik kan er op deze manier niet voor dit be stemmingsplan zijn, zo besloot dhr. Bijl. De voorzitter wees er nogmaals op, dat juist is gedacht aan een rustige buurt met plantsoenachtige aanleg en dat is voor een straat met verkeer onmogelijk. In tegenstel ling met wat dhr. Bijl opmerkt, was men bij de provinciale planologische dienst juist enthousiast voor het door de stedebouw- kundige gemaakte ontwerp. De heer Bijl: voor mij zijn de nadelen gro ter dan de voordelen. De heer Te Pas: Heeft de PPD inder daad rekening gehouden met de thans door dhr. Bijl genoemde bezwaren. De heer Griep: Ik kan in hoofdzaak de bezwaren van dhr. Bijl wel onderschrijven. Zo zag ik vlak bij de bejaardenwoning ook een speelplaats gepland. Daarvan kan men toch ook niet de grootste rust verwachten. Ik zou bovendien graag een verbinding zien tussen oost en west in dit plan Dalempol der I en niet dat men voor een verschil van hemelsbreed nauwelijks 100 meter zo'n 800 meter moet omlopen of omrijden. De voorzitter: dat moet ik u toch ten stelligste ontraden. De heer Te Pas: Mogelijk kan er toch nog een oplossing komen via een paar in- steek-straten. De voorzitter: Ik kan niet aannemen, dat de deskundigen van bejaardenwoningbouw, die dit plan toch ook hebben gezien, de hier naar voren gebrachte bezwaren kunnen delen. De heer M .v. d. Sande is het wel met de gedachte van de voorzitter eens, want hij weet hoe er in Sint-Annaland ook en kele rijtjes bejaardenwoningen staan, die niet per auto bereikbaar zijn, zij het dan, dat het maar gaat om een insteek van een viertal woningen. Overigens vindt ook hij het wel bezwaar lijk. dat er geen auto kan komen. De voorzitter: U kunt er zeker van zijn heren, dat het plan uit en te na onderwerp van bespreking is geweest, het is door alle deskundigen als het ware doorgespit, ter wijl u thans pas komt niet bemerkingen, die dusdanig ingrijpend zijn, dat men er de kans mee loopt het plan een jaar te ver tragen. De heer Bijl: als het nu zo is, dat we niet mogen wijzigen, dan hoeft het voor mij ook niet meer in de raad te komen. De voorzitter: het is toch eerst door een commissie (ruimtelijke ordening) uit uw midden bestudeerd. We zitten hier nu eenmaal nog met een planning-achterstand en ik hoop dat de raad uit dit voorstel lering trekt, wanneer nog eens plannen voorgelegd kunnen worden, waarbij men zo'n 20 jaar vooruitdenkt. Nie mand had tien jaar geleden ook verwacht, dat zich zo'n ontwikkeling zou voordoen in de gemeente. De heer Bijl verklaart dit plan toch zo danig te willen wijzigen, dat er 2 insteek- straten komen, waardoor de bejaardenwo ningen vrijwel allemaal via de openbare weg (per auto) bereikbaar zijn. De voorzitter: ik kan u onmogelijk zeg gen of dit haalbaar is bij de planologen en als dat niet het geval is, schieten we er een jaar bij in. De heer Griep: ik heb geen behoefte een burgemeester of iemand anders de schuld te geven, maar wanneer men kan beginnen met een gebied, dat nog geheel maagdelijk is en zo vlak als een tafel, dan zou een an der plan hier evengoed zijn geweest. De heer Ooms merkt op, dat er destijds ook in de commissie ruimtelijke ordening wel opmerkingen zijn gemaakt. We zitten nu als het ware met de rug tegen de muur vanwege de tijdnood. We kunnen ons niet meer permitteren dit plan te doen struikelen. De heer Te Pas verklaart het daarmee eens te zijn. Er is vrijwel geen alternatief in deze want wie wil de verantwoording op zich nemen, dat het een jaar wordt vertraagd. Toch heeft ook hij wel oren naar de be zwaren van zijn collega's. De heer Bijl zegt zich bij het plan te wil len neerleggen, wanneer nog de mogelijk heid kan worden nagegaan van de smalle tegelstraten 3 meter breedte te maken. Dan kunnen de auto's er in noodgevallen toch rijden. Dat wil de voorzitter nog wel laten be kijken. De heer Griep meent, dat men toch een andere vorm zou moeten vinden om der gelijke besluiten te nemen door bijvoorbeeld als raad tijdens een informele bespreking al direct kennis te nemen van een ontwerp. Wethouder Boender vindt het onderwerp ook belangrijk genoeg om dat voortaan door de gehele raad te doen bekijken inplaats van alleen door de leden. Tenslotte wordt het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen met daarbij nog de hoop van dhr. Bijl, dat het drie meter brede tegelstraten kunnen worden. ZWEMBAD Bij de rondvraag wijst dhr. v. d. Heuvel er op, dat er moeilijkheden zijn in het gym lokaal Venkelstraat en vraagt vervolgens of het niet mogelijk is, dat er bij sportvel den ook een schietbaan komt. De voorzitter vindt dit een nieuw idee, het bekijken waard. De heer v. d. Heuvel wijst vervolgens op de noodzaak van een zwembad. Er is wel een plan, maar dat komt niet van de grond. Zou men nu toch niet op eenvoudiger ma nier iets van de oesterputten kunnen ma ken. De voorzitter antwoordt dat het plan er inderdaad ligt, maar het hangt op het geld. De oesterputten zouden in verband met af sluiting Oosterschelde als zodanig ook maar tijdelijk dienst kunnen doen. En daarvoor moeten dan te hoge kosten worden gemaakt. Hij zou het bizonder ple zierig vinden, als terzake toch iets meer ak- tiviteiten van de bevolking werden gezien. Wanneer men dat zo graag wil, moet er ook iets voor worden gedaan, hetzij financieel, hetzij door mankrachtbeschikking. HERINDELING De heer W. K. Quist stelt voor mede in samenwerking met de andere gemeenten op Tholen aan Den Haag te verzoeken nu eens spoedig met een positief antwoord te komen betreffende gemeentelijke herindeling. De voorzitter zegt dat dit voorstel hem wel aanspreekt. Na 5 jaar mag men toch langzamerhand wel verwachten, dat er een uitspraak komt. Men zal toch in de streek nu wel graag willen weten waar men aan toe is. De heer Te Pas wil het voorstel wel steu nen, als inderdaad dat onbehagen allerwege aanwezig is. De heer Griep zegt er geen behoefte aan te hebben. Ik wacht geduldig af en neem maar gerust aan, dat men in Den Haag wel doende is. Wethouder Boender vraagt zich ook af of men reden tot twijfel heeft, dat men ter zake in Den Haag geen spoed bètracht. De voorzitter wijst er op, dat de Kamer commissie het Thoolse ei nog niet heeft uitgebroed. Wethouder Jansen zou toch ook wel graag zekerheid willen, maar ziet overigens geen mogelijkheid dat te forceren. Gestemd over dit voorstel blijken alleen de heren Jansen, Bijl en Quist Den Haag nog even te willen aansporen ,maar de an dere heren willen maar afwachten. Dhr. Bijl informeert of er al een gegadigde is voor de woning in de Stoofstraat en de voorzitter zegt daartoe nog altijd enige hoop te koesteren. De heer Ooms wijzend op de geringe par- keermogelijkheid bij de hotels „Zeeland" en „Hof van Holland'' adviseert de daar nog staande directiekeet op te ruimen. De heer Van der Sande tenslotte betreurt dat inwoner Hoogerheide ophield met de in zameling van aardappelschillen en ander etensafval. Nu verdwijnt het allemaal in de vuilnisemmer of wordt op niet juiste plaat sen gedeponeerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1