dependance Tholen Meer mensen en werk in Spoed gewenst bij bouw nieuwe werkplaats Experiment blo-leerlingen zeer hoopgevend Hoorapparaten C. Andriessen en Zn De CENTURION van Kim Holman DERDE BLAD Cultuurplan Zeeuwse Culturele Raad Demonstratie in Sint-Annalandse wateren Jongste telg in serie modern sloepgetuigde jachten Jaarverslag en rekening 1968 centrale werkplaats de Bevelanden 25e JAARGANG No. 38 EENDRACHTBODE 14 AUG. U69 in alle uitvoeringen Philips - Siemens - Oticon Grote Markt 22 Bergen op Zoom adv. ing. med. Na de eerste paal rand 20 april van dit jaar is de bouw van de centrale werkplaats in Tholen al een eind op gang. Het kan n'.et snel genoeg gaan. want de nieuwe voorziening is hard nodig voor de groeiende werkzaamheden bij deze instelling. De verschijning van de Ontwikkelings- schets 1967 van het provinciaal bestuur van Zeeland, waarbij werd uitgegaan van een bevolkingsprognose in het jaar 2000 van rond de 600.000, was voor de Zeeuwse Cul turele Raad aanleiding de bij die ontwikke- een nota samenvatte. ling noodzakelijke culturele voorzieningen te bestuderen. Er werd uit de Culturele Raad ;en commissie ad hoe gevormd in februari 1968, die in het najaar haar verkenning in Op korte termijn wordt de benoeming van een provinciaal functionaris gewenst geacht ten behoeve van de Zeeuwse musea en oudheidkamers Daarnaa.-t een functionaris voor het orga niseren van tentoonstellingen. Gedacht wordt aan de dorpshuizen vcor de beoefening van muziek en toneel. De mogelijkheid van een kunstnijverheids school Zeeland moet worden bestudeerd. Er is een groot tekort in de provincie aan openbare bibliotheken. Men wil trachten alle bibliotheken in één organisatorisch verband op te nemen. De bekende Engelse ontwerper van recreatiejachten Kim Holman heeft met zijn Centurion wel het nieuwste op het gebied van jachten in de sloepgetuigde serie en in de prijsklasse van zo'n driekwart ton tot stand weten te brengen. Het ontwerp wordt thans aan de lopende band gerealiseerd door een der grootsten onder de jachtwerven van deze tijd, de Fransman Henri Wauquiez te Mouveaux. De directeur van de Eerste Thoolse Zeilschool en eigenaar van de 'Tagrijn', de heer J. van Kuilenburg te Sint-Annaland kreeg de alleenverkoop van de Franse jachtwerf voor Nederland en West- Duitsland. Op de Zeeuwse wateren wordt tot september vanuit de Sint-Annalandse jachthaven met de Centurion gedemonstreerd. Het is voor de 'liefhebbers de moeite waard nader met de Centurion kennis te maken. VOOR TOER- EN WEDSTRIJDZEILEN De Centurion is het nieuwste op het ge bied van jachtontwerp. N:et alleen door zijn korte, diepe kiel, spaderoer met scheg, een klein nat oppervlak, maar omdat hij ont worpen is nadat de laatste veranderingen in de internationale organisaties vcor wedstrijd zeilen bekend waren. De Centurion heeft een lange waterlijn, wat de snelheid ten goede komt Het schip bezit een moderne mastoptuigage met een smal en hoog grootzeil ,met daarbij een zeer grote voordriehoek ,met een ruime keus uit verschillende voorzeilen. De romp is modern en breed .Er is voldoende diep gang om uitstekende zeileigenschappen aan de wind en een grote stijfheid te waarborgen. Op de Centurion is evenwel ook aan allle eisen van de toerzeiler voldaan. De lengte is 2.24 m, de breedte 1.70 m, goed beschermd door lange kuipranden .De hoofdkajuit is ruim met een sta-hoogte van 1.90 meter. Mast, giek en spinnakerboom zijn van goed geadoniseerd lichtmetaal .Dek en romp zijn voor altijd en voor 100% waterdicht. Het gebruik van formica op de schotten ver gemakkelijkt het onderhoud. Het houtwerk is van massief Birma teak en dito multiplex, ruiten van sterk gelaagd glas. Romp en dak zijn elk uit één stuk met glasvezel versterkt polyester, de ballast weegt 1900 kg. Het roer is van gewapend polyester. Het is de moeite waard kennis te nemen van het materiaal van staand en lopmd want, van dekuitrusting en interieur inclusief toiletruimte. Het vooronder is uit gerust met twee 1.98 meter lange kooien, waaronder kasten. Aan beide zijden open schappen. Naast toilet- is er ook douche ruimte. Ook in de hoofdkajuit nog twee kooi en,, in totaal dus vier. De voortreffelijke af werking van het geheel valt op. De stroom wordt geleverd door een wisselstroom dynamo en de motor is de Farrymanndie- sel 14 pk. DAMES KAPSALON VERMAAT heeft nu 'n natuur PARMANENT die niet meer kroezen kan ook niet bij vochtig weer. Maatstukken - pruiken - haarstukken enz. uw adres Grote Markt 31 - Bergen op Zoom Tel. 01640-4324 adv. Ing. med. VRAAG OP TEKENING Toen de Centurion nog maar op tekening stond, was er al direct vraag. Vijftien Cen turions waren er al verkocht, toen de pro- duktie nog moest beginnen. Inmiddels is de belangstelling reeds zodanig toegenomen, met name ook van zeewedstrijdzeilers in de R.O.R.C.III klasse, dat het op de Franse jachtwerf lopende bandwerk is om aan de vraag te voldoen Een internationale aangelegenheid. Een van de eerste afleveringen ligt nu in de Sint-Annaland, waar vorige week zater dag de eerste proefvaart werd gemaakt en sinds die tijd dagelijks is gedemonstreerd. Begin september gaat het jacht terug naar Duinkerken, maar voor die tijd zullen onge twijfeld vele liefhebbers kennis hebben ge maakt met de jongste telg in de serie modern slcepgetuigde jachten: De Centurion. Wat genoemde noodzakelijke voorzienin gen betreft meent de commissie onder an deren, dat er in Middelburg een nieuwe accommcdatie zal moeten komen voor grote symfonie-orkesten. De concert- en gehoor zaal in de Zeeuwse hoofdstad is verouderd. Verder acht men verschuiving van het muziekonderwijs van het kunstzinnige naar het creatieve vlak gewenst. Naast andere bevolkingscentra in Zeeland acht de commi- sie ook in Tholen een creatief vrijetijdscentra gewenst. Kadervorming ten behoeve van de har monie en fanfarekorpsen, die zich meer zul len moeten richten op eigentijdse muziek, wordt eveneens gewenst geacht Bij deze studie werd in elk geval duidelijk, dat concretisering wel bizonder moeilijk was. De schoonheid van het zeilen geaccentueerd door de nieuwste toer en wedstrijdzciler i de Centurion van Kim Holman, Meer rijksoverheid-subsidie bij muziek onderwijs i$ een volgende wens Op vrij korte termijn is bijvoorbeeld ook een m niatuurtheather nodig in Tholen, zo meent de commissie, gelet op de ontwikkeling van het moderne toneel. De enige zekerheid ten aanzien van de eerste vraag was ,dat cultuurbeleid per defi nitie dynamisch zal moeten zijn. dat wil zeggen reageren op de behoeften van het moment. Het aantal werknemers in de dependance Tholen van de centrale werkplaats de Beve landen, gevestigd in het pand Doelweg 14, was per 31 december van het vorig jaar 37 mannen en vier vrouwen. Op 1 januari 1968 waren die aantallen respectievelijk 28 en drie. Per eilandgemeente kwamen er vijf man nen uit Sint-Annaland, negen mannen en één vrouw uit Sint-Maartensdijk, twee man nen en één vrouw uit Oud-Vossemeer„ uit Poortvliet en Scherpenisse elk vier mannen, één man en één vrouw uit Stavenisse en acht mannen en één vrouw uit Tholen. Veel manuren werden besteed aan de playboys die voor N.V. Teweco uit Goes gemaakt moesten worden. Daarnaast was er veel werk van Jamin terwijl de Thoolse industrieën Timpa, De Waal en Van Toor de werknemers van de centrale werkplaats ook menig produktief uurtje bezorgden. Voor de gemeente Stavenisse werden in 1968 407% uren gewekt, terwijl de reparatie van veilingkisten 393% uren vergden. MEDISCHE DIENST De uitvcering van de werkzaamheden die voor een optimale bedrijfsgeneeskundige zorg gewenst zijn, was :n 1968 door tijdgebrek slechts ten dele mogelijk. Op 1 januari 1968 trad wel een tweede bedrijfsarts in dienst, maar door het velgen van de B-cursus sociale geneeskunde was er telkens één afwezig. In Tholen werd begonnen met een systema tisch periodiek geneeskundig onderzoek. Van de dependance werden 24 mensen gekeurd. De nieuwgeplaatsten kregen, voor zover mogelijk, bijzonder aandacht om hun aan passing te vergemakkelijken Het ontslaan van enige werknemers in de B-regeling toonde aan dat juist bij jeug dige zwakzinnigen een optimale selectie voor de plaatsing van groot belang is. En mis- lukkig is altijd bijzonder teleurstellend, zo wel voor de betrokkenen als voor de familie.. Gelukkig kon op dit gebied een uiterst interessante proef beginnen door een bijzon der prettige samenweking van vele personen en instanties. Ervoor in aanmerking komende blo-leerlingen mochten, al voor het ver laten van de school, al enige tijd voor halve dagen op de B-afdeling werken. De voor lopige resultaten van dit experiment zijn zeer hoopgevend HOUTAFDELING De in 1968 ingerichte houtafdeling en ververij in de dependance Tholen gaven wat de veiligheid en hygiëne betreft wat zorgen. De afzuiginstallatie was volstrekt onvoldoen de waardoor het :n de stoffige lucht moeilijk werken was. Dit was temeer jammer, omdat het werk in deze afdeling voorzag in de grote behoefte aan afwisselend werk. Een advies van de arbeidsinspectie bacht echter eind 1968 een belangrijke verbetering op de Thoolse houtafdeling. De verplaatsing van de afzuiginstallatie van de dcmpelkamer verminderde de gas- en dampconcentratie aanzienlijk. Toch blijft de verbetering van de arbeidsomstandigheden hier dringend ge wenst .Daarom is, ook bedrijfsgeneeskundig gezien, spoed bij de nieuwbouw gewenst. CIJFERS De begroting 1968 heeft op een bedrag van 1.672.495,96 een nadelig saldo van 146.557,65. De dependanceTTiolen neemt van het nadelig saldo 50.691.83 voor haar rekening op een begrotingsbedrag van 268.608.6. In de dependance Tholen werd vcrig jaar 14.446 93 geïnvesteerd in vaste activa. Eind 1968 was er een voorraad grondstoffen van 7.72,24 en oen voorraad gereed pro- dukt van 3.476,12. Uit de rekening baten en lasten 1968 van de dependance Tholen blijkt, dat de op brengst van eigen produkten en loopopdrach ten totaal 97.024,97 bedroeg. Van het Rijk werden 224.103.64 subsidie ontvangen, van de gemeenten 35.287,50. Er was een nadelig saldo van 50.591,83. In 1967 was dat nog maar 19.660,60. De personeelskesten van de geplaatsten waren met 286.267,90 het hoogste bedrag. De materiaalkosten waren totaal 6.018,11. VRACHTAUTO De werkplaats beschikt momenteel over geen andere vervoermiddelen dan kleine bus jes. Groot vervoer is steeds opgedragen aan derden. Door uitbreiding van de werk zaamheden in de houtsector is de behoefte aan een eigen groter transportmiddel echter steeds groter .Daarom stelde het algemeen bestuur gisterenmiddag voor een vrachtauto met een laadvermogen van vijf ton aan te kopen voor 25.000,00 Daardoor zal ook de bevoorrading van de dependance Tholen en de afvoer van het gereed produkt vanuit die werkplaats beter geregeld kunnen wor den. Bij de centrale werkplaats de Beve landen in Goes, waaraan een gemeenschap pelijke regeling van gemeenten ten grondslag ligt, zijn alle zeven Thoolse gemeenten aan- Er moge naast jagers- ook visserslatijn bestaan, het hoeft lang niet altijd onwerkelijk te zijn. Wanneer de Belg Marcel Palings uit Merksem voortaan zijn armen uitstrekt om aan te duiden wel eens zo'n vis in de Oosterschelde te hebben gevangen, dan is er geen milimeter visserslatijn bij. Vorige week vrijdag was de familie Palings, die op decamping Quaak bij Stavenisse vertoeft aan het vissen, toen er behoorlijk hard aan de vislijn werd getrokken. Alle visserstalenten waren nodig om datgene wat aan de haak zat op het droge te krijgen. Het bleek een zeebaars te zijn van 84 cm. lang. die bijna vijf kilo woog. Bij het schoonmaken werd een 18 cm. lange knorhaan in de maag aangetroffen. Een zeld zaam exemplaar, daar deze vissoort normaal niet veel meer dan 60 cm. haalt. De heer Palings is bij viswedstrijden blijkbaar een geducht concurrent, want het lukt hem herhaal delijk palingen van zes decimeter te vangen. Op de foto toont de heer Palings de monstervangst in tegenwoordigheid van beide zoons. gesloten. In het dagelijks bestuur is uit de streek burgemeester J. E. van Boeijen uit Tholen vertegenwoordigd In het algemem bestuur zijn van het eiland Tholen vertegenwoordigd: burgemeester W. J. van Doorn uit Poortvliet, wethouder D. Kleppe uit Scherpenisse. waarnemend burge meester C .J. Meerland u t Stavenisse. bur gemeester W. Baas uit Sint-Annaland, bur gemeester D .C. Bouwense uit Sint-Maar tensdijk en burgemeester J .E. van Boeijen uit Tholen. Voor Oud-Vossemeer is er mo menteel nog een vacature. 'Uitgegaan werd van de volgende drie vraagpunten: A. Welke culturele voorzieningen zijn in het jaar 2000 nodig bij een dergelijk bevolkingsaantal B. Volgens welke prioriteiten moeten deze voorzieningen successievelijk worden verwezenlijkt tussen nu en 2000? C. Welke beleidsinstrumenten zijn nodig vcor de verwerkelijking van noodza kelijk geachte voorzieningen Het aantal werknemers in de vestiging Tholen heeft in het eerste deel van het vorig jaar nog een gestadige uitbreiding ondergaan, doch eind 1968 stagneerde dit. Door de fabricage van eigen pro dukten kon evenwel een aanzienlij'ke verbetering van de keuze der werkzaamheden worden verwezenlijkt. De behuizing van de centrale werkplaats Tholen laat steeds meer te wensen over Verwacht wordt, dat op het einde van dit jaar de nieuwbouw klaar is, waardoor er doelmatiger, veiliger en prettiger gewerkt kan worden. Zo luidt het jaarverslag 1968 van de centrale werkplaats de Bevelanden uit Goes, dat gistermiddag op het Thoolse stadhuis aan de leden werd aangeboden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9