WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND Plaatselijk Nieuws Half oogst" is de oogst geborgen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Thoolse raad gaat nu al voor derde keer over nieuwe begraaf plaatsverordeningen beslissen De redaktie legt u deze week voor Dit nummer bestaat uit tien pagina's Doré-teler kan nu eens in zijn handen wrijven Graanoogst in record tijd binnen Inplaats van vocht-betaling vochtloze-toeslag OP 24 JUNI STAAKTEN DE STEMMEN» 5-5 Morgenavond raad In Stavenlssa De vleeskeuringskring aan de orde Verlichting voor de Schoolstraat Tholenaar vond verdronken hoofdambtenaar 'Half oogst' .en de oogst is vrijwel geborgen. De 'Alvantho' deed het best. Thoolse raad .nogmaals over de begraafplaats. In Sint-Philipsland waterleiding voor o'nrendabele percelen. Slachtoffer in Oosterschelde gevonden. Waterleiding had een lek. Wat een kanjer .van een vis De jeugd bekerde opnieuw. THOLEN 25 ste jaargang No. 38 14 augustus 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W, Inzenden uiterlijk dinadag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom tf Vanzelfsprekend werd het de bouwvakkers van harte gegund, dat ze de meest zonnige vakantie van de laatste tien jaar genoten. Vanzelfsprekend kon men blij zijn met de honderden toeristen langs dijk en op het water, die uit zinderende steenwoestijnen in onze nu milde streek zijn neergevlijd. Genietend van zon, lucht en water. Maar omdat het bloed toch kruipt waar het niet gaan kan, mogen we er niet minder verheugd om zijn, dat de afgelopen weken de Doré-telers een goede beurt maakten, dat kopers en veilingen even voldaan kunnen zijn, mag eveneens worden vastgesteld, dat de graanoogst in recordtijd vrijwel geheel en ver beneden het toe laatbaar vochtgehalte is geborgen. Kortom, heeft de zomer 1969, ondanks menig zweetdruppeltje, ondanks puffende werkers, ondanks dorstige kelen, ondanks zelfs opstekende zomergriepjes bij de jeugd en zich moeilijk verplaatsen de oudjes, heeft deze zomer 1969 zich van zijn allerbeste kant laten zien. Met een tot dusver gelukkig weer wat opfleurende landbouw sector. TOCH NIET MEE-GECONJUNCTUURD Het werd tijd, dat het landbouw vuurt je weer eens 'n opflikkertje kreeg. Het ging er gezien de uitkomsten van de laatste paar jaar bij klein- en grootlandbouwer vrij don ker uitzien. Met moed .die tot de schoen hakken was gedaald. Met voor jongeren weinig aantrekkelijks om zich als opvolger aan te dienen. Met te grote contrasten tus sen landbouw- en industrieconjunctuur. Dat constateerde enkele uren voor dit bericht op papier kwam nog een kennis, toen hij in een jaargang van de Thoolse Courant anno 1920 bladerde. Bij het zien van de prijzen voor de landbouw- en zuivelprodukten uit die tijd en nu constateerde hij, dat die prijs lang niet evenredig was gestegen in verge lijking met de hoogte van niet-agrarische artikelen. De landbouw heeft de conjunctuur lang niet kunnen bijhouden. Het heeft wel enorm veel gedaan aan prcduktiviteitsslijging en aan rationalisatie, hetzij individueel, hetzij via organisatie. En daarom is de prijs van de vroege aard appel dit jaar een „uitje", dat de landbouw sappig smaakt. De veilingen kunnen dat in cijfers aan tonen. En de teler zal het op zijn bank saldo merken. Daarbij kwamen nog vele andere goede dingen. Een redelijk goede kilo-opbrengst, uitstekend rooiweertje, geen gezanik met struktuur bedervende, wegzak kende trekkers, geen uitschot van de moeite en bovendien nog een stevig prijsje voor blok II. VOOR BINTJE WAS HET TE DROOG Het is morgen 15 augustus. Half oogst. Iedere boer kent die uitdrukking. Voorname lijk voor de Belgische katholieke broeder nog een extra vrije dag. In Nederland is de voorheen voor het Katholieke volksdeel belangrijke 15e augustus sterk gedegradeerd. Maar in de landbouwsector blijft 15 augus tus half oogst. Zo was het vroeger letterlijk. Wanneer met sikkel en dorsvlegel gewerkt moest worden. Nu gaat dat allemaal zo heel anders. Ook met vroege aardappelen. De veilingen begonnen nog een dag of vijf eerder dan vorig jaar, hoewel alle boeren het gehele jaar door riepen, dat het allemaal zo lang koud bleef en zo laat ging groeien. De doré-teler oogstte mooi goed. En de opbrengst lag even als bij de Lekker- lander op behoorlijk goed peil. Daarentegen is mede door de langdurige droogte de op brengst van het merk Bintje lager dan vorig jaar. Terwijl de Doré op de veilingen reeds zo goed als heeft afgedaan, liggen er nog wel tientallen hectaren Bintje te rooien. Dat is ook niet erg. Al zal het malse regenbuitje van dinsdag weinig invloed op de groei kunnen uitoefenen. Daarvoor kwam het wat laat. Voor het Bintje was het wat erg lang droog om tot een grote kilo-opbrengst te komen. Daartegenover staat wel kwaliteit en een pracht sortering. Met niet zo veel bonken, ook heel wat minder uitschot. Nu een veel mooier, ronder vorm. En al is dan de kilo- opbengst wat minder, de prijs doet het nog best. Zoals het dat dit jaar vanaf de eerste tot de laatste Doréveiling goed doet met de prijs. Een dit jaar gretige vraag naar de Alvantho En dat kwam duidelijk tot uit drukking in de prijs. Vrijwel geen teler of de financiële uitkomst per kilo is goed ge weest. De veilingen kunnen het bewijs leveren. Van één is bekend, dat ze thans de twee miljoen gulden omzet al is gepas seerd, terwijl dat vorig jaar op dezelfde datum - tegen half oogst - op 1.3 miljoen gulden lag. Dat betekent 7 ton, 700.000, méér voor een ongeveer gelijk aantal kilo's. Daarvoor zijn er zo'n 8,5 miljoen kilo grammen aardappelen weggeschoven. Voor in- en ook wel wat voor export. De termijn- markt van deze week geeft nog 25,50 per 100 kg aan. Hoewel de termijnmarkt op zich niet als het prijs-evangelie mag worden beschouwd, betekent het ook voor de nabije- aardappeltoekomst nog een redelijk pers pectief. Nou, dat kan ook de grotere boer, die nog vrijwel niet profiteerde, er na twee vorige jaren van aardappel-misère best ook eens bij gebruiken. Waarop we dan ook maar blijven nopen. UIEN De tweede vrij belangrijke faktor voor de kleinere teler staat voor de deur. Zaai- uien Terwijl de, laatste weken ook de zilveruien-conserven bedrijven in ons gebied op toptoer draaiden en hele vlakten reeds tot in de vaten of potjes zijn verwerkt, gaat de zaaiui, zoals dat heet strijken. De laatste drie weken waren er veilingen voor de plantuitjes ,die het zo tussen de 35.en 28,ook niet slecht hebben gedaan. De hoeveelheid was in ons gebied betrekkelijk gering. Inmiddels zijn de zaai-uien op de markt. Met vorige week rond de 24,Met een momenteel echter enigermate zakkende ten- denz, vanwege een betrekkelijk geringe vraag door West Duitsland, de juun-afne- mer bij uitstek om deze tijd of iets later. Maar ondertussen is het toch bijna het dubbele van de prijs van vorig jaar. En de kwaliteit is goed. Daarin kan door een even tueel komende meerdere regenval vanzelf sprekend nogal wat in veranderen. Maar zorgen voor de tijd is ook overbodig in dit geval. De verwachting hoeft ook voor de zaaiuienprijs niet beneden peil te liggen. Al mogen we er voorzichtigheidshalve aan toe voegen, dat de 25 jaar, dat we dit als ongeveer volwassene hebben kunnen volgen, duidelijk hebben aangetoond, dat die ui een bizonder speculatief prcdukt is. Waarvan men van de ene op de andere dag niet zo heel veel kan voorspellen. Mag het dan voorlopig toch een gematigd optimisme zijn EN DE GRANEN Wannee een jong broekje nu zegt, dat het een mooie zomer is, kun je hem nog aanschuiven, dat hij pas komt kijken, maar wanneer een 82-jarige insider verklaart, dat hij het niet weet te heugen, dat de vrijwel volledige graanoogst zodanig droog is binnengekomen als nu, dan mag daarvan toch wel iets worden aangenomen. En dan spreekt de ouwe baas niet eens over de recordtijd, waarbinnen dat gebeurde. Dat is een tweede unicum. Vraag het de graan- inzamelaars uit onze streek maar eens, zo als de Cavetho, in Sint Annaland, Verhage in Poortvliet,Dijke in Scherpenisse of Koop man in Sint-Maartensdijk, om hopenlijk de voornaamste hiermee genoemd te hebben. Als men weet ,dat de eerste gerst op 30 juli binnen begon te vloeien - op de Cavetho was het die dag 20 ton - en als men dan constateert dat 1,4 dagen later die vrij wel gehele gerst- en tarweoogst, inclusief zo goed als alle erwten (we houden de zomertarwe er nog even buiten) binnen is, nou dan zal men in dit opzicht 1969 mogen omkransen. Vrijdag 8 augustus kwam de Cavetho aan een record van 850 ton op die ene dag. Dag nou ja, dat was wel een lange dag. Vraag het directie, administratie en niet te vergeten het overig personeel maar. Afgelopen maandag waren het er nog 750 ton, maar dinsdag kwam men al niet hoger dan 300 ton en dat niet vanwege de malse bui rond half vier, maar eenvoudig, omdat de grootste zet al volop was gebor gen. En zo is het over de gehele linie in onze streek. Waar men zelfs geen onder breking had, toen andere gebieden van ons land wel enkele fikse buien verduurden. Trouwens, het gaat deskundigen opvallen, dat onze streek er gewoonlijk vroeg bij is met de oogst TOCH GROTE VERSCHILLEN Zoals er in regenachtige oogstperioden grote verschillen kunnen zijn ten aanzien van vochtgehalte, namelijk of men nog juist voor de bui ,dan wel daarna binnenrijdt, zo zijn er toch opnieuw grote verschillen in dit droge jaar, maar nu in de kilo-opbrengst. En daarbij speelt de struktuur weer een grote rol. Op de droge gronden met boven dien nog wat extra „luis" een grotere „ver branding" en daardoor minder volle korrel dan op voor deze zomer betere struktuur. De oogst stond er aanvankelijk uitstekend voor, de grote droogte heeft de uitkomst wat minder gemaakt dan die verwachting. Daartegenover staat echter weer, dat de droogkosten zijn uitgebleven.. De basis van het EEG-percentage vocht gehalte staat op 16>^ Men mag wel stellen, dat hoegenaamd niemand dit per centage heeft overtroffen. Men heeft als laagste vochtgehalte zelfs 12J/£ gecon stateerd. Er zijn dus praktisch geen kor tingen toegepast. Ja maar .beweert dan de boer, vocht belangrijk beneden het gehalte betekent ook minder gewicht. Niks te maren, vindt onder meer de Cavethö-dirècteur, want de bijzonderheid is, dat men dit jaar in tegenstelling met droogkosten als groot afnemer zelfs een formidabel bedrag aan vochtloze vergoeding betaalt. Bij de Cavetho, zo vernemen we is dat per lager vocht- procent 30 cent per 100 kg Om nog even bij de tarwe te blijven, waren er dus per ras vrij grote veschillen. Dat liep van ruim 4000 kg tot 6000 kg uiteen. Hetzelfde kon men ongeveer bij de brouw- gerst constateren .Met het EEG formaat van 2,5 mm zag men het bij de Delisa tot 90% naderen en de Cambrinus tussen de 75 en 80%. Toch is de opbrengst brouw- gerst per hectae in het algemeen niet tegen gevallen. Bij de Cavetho is dit jaar eveneens op vrij grote schaal haver ontvangen. PEULVRUCHTEN Tegelijkertijd kwam de oogst van de groene erwten aan bod. Op de Cavetho werden er per dag zo'n 30 40 ton ontvan gen. De kwaliteit is prima, zodat het over grote deel zonder noemenswaardige uitval op 3% werd geschoond. Hef is bij elkaar nog een lang oogstver- haal geworden. Maar dat mag dan ook wel eens, nu de doré-teler zich de handen kan wrijven, nu teler, koper en veiling, nu graanipzamelaar en broodfabrikant hoogst tevreden kunnen zijn over het oogstjaar 1969, nu het morgen „half oogst" is, terwijl die oogst vrijwel is geborgen De gemeenteraad van Tholen gaat dinsdagavond om acht uur opnieuw over nieuwe verordeningen voor de algemene begraaf plaats praten. Dat is dan al voor de derde keer. Vorig jaar novem ber kwam dit onderwerp voor de eerste keer ter sprake, maar toen had de meerderheid van de raadsleden bezwaren tegen de indeling in klassen. B en W namen het voorstel terug en kwamen op 24 juni van dit jaar met een gewijzigd voorstel. Dit viel weer niet in goede aarde bij de raad. Bij een amendement van de heer C. Griep (sgp) om het kopen van graven voor onbepaalde tijd mogelijk te maken staakten de stemmen, In het voorstel van b en w stond twintig jaar genoemd als termijn voor een koopgraf. Verder werd toen lang durig gesproken over grafstenen en het luiden van de klok. Daarbij leek de zinnigheid van de discussie soms ver zoek. Nu zullen de raadsleden dan voor de der- .de keer over dit ongewijzigde voorstel van b en w moeten stemmen. De heer J. ven de Heuvel (alg.bel.) die aan het begin van de vergadering als raadslid beëdigd zal worden, heeft dinsdagavond de beslissende stem. Tenminste ,als de raad volledig is en de ingenomen standpunten gehandhaafd blijven. De drie verordeningen waar het om ggat zijn de verordening voor het gebruik en beheer van de algemene begraafplaats, een verordening voor de heffing en invordering van gebruiksrechten en een verordening in zake het brengen van lijken naar de be graafplaatsen dn Tholen. DALEMPOLDER 1 Verder komt er een voorstel tot het vast stellen van het bestemmingsplan Dalempol der 1 ter sprake, het nieuwe woongebied van Tholen. In verband met de realise ring van het bestemmingsplan Verbrande- straat stellen b en w de raad voor het be drijfspand Verbrandestraat 6 aan te kopen van de heer B. J. Kristelijn uit de Ver brandestraat 27. Voor uitvoeing van het bestemmingsplan Dalempolder 1 is het noodzakelijk dat de pacht ontbonden wordt van enkele wegber men aan de Molenvlietsedljk .eigendom van A. Hogerheide, Parksingel 34. Over de prijs is al overeenstemming bereikt, ook voor het zuidelijk talud van de Molenvlietsedijk dat eerst niet in het bestemmingsplan was opge nomen. VLEESKEURINGSDIENST Na Scherpenisse en Sint-Maartensdijk, waar de voorstellen al zijn goedgekeurd, gaat nu ook de Thoolse raad beslissen over het opheffen van de vleeskeurings dienst Sint-Maartensdijk. Er zal dan een nieuwe gemeenschappelijke regeling worden aangegaan voor de vleeskeuringsdienst kring Zeeland benoorden de Westerschelde. Per 1 juni van dit jaar is de woonruimte- wet 1947 ongeldig verklaard worden ook de woonruimteadviescommissie met ingang van die datum zal moeten worden opgeheven. Dat geldt eveneens voor de commissie ■tot wering van schoolverzuim, die tengevolge de per 1 januari 1969 in werking getreden leerplichtwet 1969 geen functie meer heeft. kosten. B en w stellen voor dit bedrag te voteren. Verder is f 600,nodig voor vernieu wing van de toegangsdeuren van de brand weergarage met bijkomende werken. Nadat hierin een tweetal andere streekge- meenten zijn voorgegaan komt vrijdagavond tijdens de raadsvergadering in Stavenisse eveneens de samenvoeging van de vlees keuringsdiensten Noord- en Midden-Zeeland aan de orde. Ook het dagelijks bestuur van Stavenisse geeft er de voorkeur aan bij de Zeeuwse dienst aan te sluiten. De PZEM heeft het gemeentebestuur ad vies uitgebracht over de openbare verlich ting aan de Schoolstraat in het bestemmings plan. Daar zullen binnenkort 11 bejaarden woningen en 2 corporatie-premiewoningen gebouwd worden zodat verlichting van de nieuwe straat op vrij korte termijn gewenst is. De PZEM adviseert deze nieuwe straat in de Nieuwc hct watcr aan te passen aan de bestaande verlichting M De bedoeling is om er 20 nieuwe lichtmas- tussen de Eendracht en het 1 holense Cat ten te plaatsen ,wat afgerond f 9500,gaat «s verdronken. De heer S. Schot uit Tholen heeft zater dagavond het lijk gevonden van de heer J. de Klerk uit Bergen op Zoom, die woensdag- Alle oorlogen zijn burgeroorlogen, want alle mensen zijn naasten. De heer Schot was op de Speelmansplaat bezig pieren te spitten voor een hengclcon- cours in Breskens toen hij een man in een zwembroek zag liggen. Hij waarschuwde de politie die met een boot naar de aangewezen plaats voer, waar door nog net voor het opkomende water het stoffelijk overschot van de technisch hoofdambtenaar van rijkswaterstaat ter hoogte van Deurloo's kaatje kon worden ge borgen. De sleepboot Ben, die juist na de bouwvakvakantie de wacht op de zandzui ger in de Eendracht bracht ,was met een schijnwerper bij het zoeken behulpzaam. Het lijk werd later overgebracht naar het Algemeen Bnrger Gasthuis in Bergen op Zoom. Vorige week woensdagmiddag waren vijf mensen van het bouwbureau Schelde-Rijn- verbinding met een boot vertrokken om de stand van zaken bij de Schelde-Rijnwerken te bekijken. Zij verlieten de boot om lopend alles beter te kunnen bekijken. Ongemerkt dwaalden ze evenwel af waardoor de vijf mensen geen erg hadden in het snel opko mende water. Zwemmend probeerden ze zich in veiligheid te brengen. Vier man wisten de plaat te bereiken ,maar de heer De Klerk raakte in paniek en verdronk Vaartuigen van de rijkspolitie ,de rijkswa terstaat, de firma Van Oord en verschillende plezierjachten en vissersboten hebben daarna naar de heer De Klerk gezocht. Ook dreg gen leverde niets op .Een vliegtuig van de rijkspolitie vloog bij laag water over de Eendracht ide Krabbekreek en het Tholense Gat, maar eveneens zonder het stoffelijk overschot te zien. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr Th. A. Bos, tel 01660-542 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St. Philipsland teL 01677—500 St Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dokter van der Eist Stavenisse tel 01663 - 400. 6.12 18.26 6.44 18.54 7.15 19.30 7.PJ 20.08 8.40 20.56 9.36 22.08 11.06 23.45 HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. week van 17 tot en met 23 aug Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 20 aug Eerste kwartier 1,4.21 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester wordt gehouden op maandag 18 augustus des avonds van 6.30 tot 8 u. in de ambtswoning van de burgemeester Hertenkamp 5 AAN DE BEVOLKING Hierdoor vraag ik uw bijzondere aandacht voor het volgende. In de afgelopen weken zijn op verschillen de plaatsen in den lande wederom geval len van kinderverlamming geconstateerd. In verband hiermede is in deze gemeente on langs gelegenheid gegeven om kinderen als nog te doen inenten met het poliovaccin. Helaas is - wellicht mede als gevolg van de vakanties - slechts in een enkel geval van deze gelegertheid gebruik gemaakt. Verontrust door deze geringe reactie van de zijde van de bevolking meen ik u langs deze weg met nadruk te moeten wijzen op het grote risico, waaraan in het bijzonder de niet met poliovaccin ingeënte kinderen bloot staan. Ik vraag de ouders van niet èn niet vol ledig ingeënte kinderen ernstig te overwe gen of zij dit risico willen en kunnen dragen. Voor hen, die alsnog tot inenting van hun kinderen besluiten bestaat daartoe opnieuw gelegenheid op dinsdag 19 augustus a.s., des middags om 4.30 uur in het gebouw van het Groene Kruis, alhier. In aanmerking voor inenting komen niet èn niet volledig ingeënte kinderen tot de leeftijd van 19 jaar. J. E .van Boeijen burgemeester van Tholen NOG GEEN EENSTEMMIGHEID Dinsdagavond kwamen de twee bestaan de damclubs uit deze gemeente in een ge combineerde vergadering bijeen om de mo gelijkheden te bezien .waardoor men tot één damclub zou kunnen samensmelten. De vrij langdurige discussies leverde voorlopig nog niet het gewenste resultaat op. Men zal daarom nog gescheiden blijven optrekken of beter gezegd .blijven dammen. De pastoor van Tholen is afwezig van 16 augustus tot 30 augustus. Plaatsver vanger aalmoezenier Evers uit Sint- Maartensdijk. Telefoon 01666 - 795, b.g.g. 01665-634 of 01641 -310. adv. ing. med. DE TROUWE DUIF Jonge duiven zaterdag 9 augustus een wedvlucht van uit Rouen afstand 322 km met een zeer warme dagwaardoor vele lief hebbers zijn teleurgesteld met hun jonge duiven, die niet of gedeeltelijk waren terug gekeerd. In concours 154 duiven gelost 6 uur met N .wind aankomst eerste duif 12 uur 24 min. 07 sec. aankomst laatste duif 19 uur 24 min. 32 sec. Aankomst als volgt: G. Mulder 1 15 19 28 33; C. Soomers 2 3 32; P. de Boef 4 A. Laban 5 6 11 12 37 38 Jac. v. Dijke 7 24 26 C. Moeliker 8 18 J. Praat 9 16 25 L. v. d. Hoofd 10 20 36; P. Laban 13 17 30 L. Hage 14 C .v. Luijk 21 34 35 L. Jansen 22 23 31 L. Laban 27 M. Moeliker 29 Oude duiven vanuit Rouen 322 km van zaterdag 9 aug. in concours 46 duiven los 6 uur het was ook een matige aankomst eeste duif 11 uur 35 min 40 sec .laatste duif 16 uur 17 min. 32 sec. De prijzen als volgt: A. de Jonge 13 8 J .Hol 2 11 M. Moeliker 4 15 P. de Boef 5 16 L. Hage 6 O. Contant 7 13 L. v. d. Kleljn Sr. 9 een overduif C. Praat 10 12 14

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1