WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLANO Plaatselijk nieuws. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Wat betreft camping-ontwikkeling Geen medewerking kan tegen werking zijn, maar geen tegen werking kan ook medewerking betekenen Aansluiting bij vleeskeuringskring Zeeland Dit nummer bestaat uit acht pagina's Hassan was opnieuw van grote klasse De redaktie legt u deze week voor Raadsvertlag Schorpenlsse Deze week is Scherpenisse tweemaal zo groot. Vleeskeuringsdienst sluit aan bij grote Zeeuwse kring. Men kon over Braderie-koppen lopen. Vrederust kan nog best wat leden gebruiken. Sint-Maartensdijk gaat snel bouwrijp maken. Ruiters maakten weer goede beurt. Raadsvergadering in Sint-Philipsland Stevige bushalte aan de Rijksweg/Stations straat Bij Zuiddijk komt strandje voor zwem mende jeugd Aanbieding begroting 1970 en rekening over 1968 THOLEN 25ste jaargang No. 37 7 augustus 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St-Annaland - TeL 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen f 4,50 per half jaar - franho per post f M5 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W, Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoon» Als men bij temperaturen van deze week in openbare raadsver gadering zit, is het niet zo'n wonder dat het woord recreatie en camping valt. Dat was dinsdagmorgen 5 augustus tijdens de voltal lige raad in Scherpenisse het geval, terwijl elders aan het Pluimpot- strand honderden oudere en jongere toeristen de koelte van het zilte nat beproefden. Het onderwerp kwam ter sprake tijdens de rondvraag, toen de heer L. A. M. Elenbaas (v.v.d.) inhaakte op het artikel in de Een drachtbode van 24 juli, waarin ditmaal de Gorishoekse recreatie werd belicht en een indruk werd gegeven van camping 'De Pluim- pot' in ontwikkeling. Het was de heer Elenbaas opgevallen, hoe de mede-exploitant van die camping tegenover de verslaggever had opgemerkt niet te kunnen juichen over de medewer king van het gemeentebestuur (van Scher penisse). De heer Elenbaas verklaarde nooit de indruk te hebben gekregen, dat de gemeente' had tegengewerkt. Hij had in middels ook vernomen, dat burgemeester Bouwense niet bizonder ingenomen was met deze uitlating. Wat mij betreft, ver volgde de heer Elenbaas, ik ben blij met de mogelijkheden die er in dit gebied voor recreatie zijn en daardoor ook de moge lijkheden voor een ontwikkeling van de gemeente. IN HET OPENBAAR In verband met genoemd artikel en de uitlatingen van dhr. Zwikker, had de heer Elenbaas dezer dagen die camping bezocht en de eigenaar gesproken. Gelezen genoem de reportage en na het gesprek met dhr. Zwikker zou hij wel graag van de voor zitter vernemen hoe het zat met de antwoor den op brieven van die camping-eigenaar aan het gemeentebestuur gericht. Dat be- •treft een brief van 30 april 1968 en van voorjaar 1969 .waarin medewerking wordt gevraagd van de gemeente, dan wel bemid deling tot aanleg waterleiding. De heer Zwikker had hierop zo mogelijk antwoord gevraagd. Tegenover de heer Elenbaas had de eigenaar er nog eens op gewezen, dat die waterleiding mede met het oog op brandgevaar wel dringend gewenst is. De helemaal niet verder heer Elenbaas had tegenover de camping- I De heer M. Dijke (s.g.p.) concludeert eigenaar verklaard nimmer de indruk te uit het antwoord van de voorzitter dat hebben gehad, dat er door het gemeente- J de brieven van dhr. Zwikker weliswaar bestuur zou worden tegengewerkt. Nu in niet schriftelijk maar via die bespreking het openbaar is gesteld ,dat niet over die zijn beantwoord. medewerking viel te juichen, zou dhr. De voorzitter zegt ,dat ondanks het feit Elenbaas ook wel graag in het openbaar dat de gemeente geen directe bemoeienis heeft met aanleg waterleiding hij persoon lijk toch tweemaal naar Goes is geweest voor een onderhoud met de directeur van de waterleiding maatschappij Midden Zee land. Wethouder L. A. Polderman (s.g.p.) voegt er aan toe, dat b en w in feite ook de laatste bebouwing door dhr. Zwikker j op de camping had kunnen (misschien zelfs wel moeten) stilleggen. Dat dit niet ge beurde moet voor dhr. Zwikker toch wel een duidelijk bewijs zijn van grote mede werking. dat met betrekking tot de rioleringen het waterschap vergunningen verstrekte. Hij wijst er op, dat er thans 2500 mensen op de drie campings zitten bij Gorishoek, zodat de bevolking van Scherpenisse thans is verdriedubbeld. Hij zou ook nog wel een boekje kunnen opendoen over wel verleende medewerking, o.a. door de Centrale Dienst aan de heer Zwikker, maar zal dat in het openbaar maar nalaten. De voorzitter verklaart dat hij ondanks de zijn inziens onjuiste uitlating van de heer Zwikker en zijn klachten hij bereid blijft voor hem te doen, wat mogelijk is en om de recreatie op Gorishoek in goede banen te leiden. Zo zou het ook fout zijn om dhr. Zwikker voor f 45.000,- aanleg waterleiding te laten opdraaien, waar mogelijk straks ook anderen van kunnen profiteren. Dit zal alles bekeken moet worden. De heer Elenbaas verklaart met de toe lichting tevreden te zijn en concludeert met zijn collega's, dat in elk geval van tegen werking geen sprake is. De voorzittc besluit dit onderwerp filosofisch: geen tegenwerking is vaak medewerking en geen medewerking kan soms tegenwerking zijn. Bij elkaar werd duidelijk gemaakt, dat de gewraakte uitlating minstens wat onvoor zichtig is geweest. KEURINGSDIENST Verwijzend naar de in dit nummer voor komende toelichting op de nieuwe regeling met betrekking tot de vleeskeuringsdienst, was dit punt ook in de raadsvergadering van Scherpenisse de hoofdmoot. De voorzitter geeft een nadere toelichting op het advies van b en w om bij de kring Zeeland aan te sluiten en wijst er aan de hand van het pre-advies van b en w St. Maartensdijk op, dat het èn voor de slagers (hogere keurlonen) en voor de gemeenten financieel nadeliger is bij Bergen op Zoom zou aannemen ,als gebeurde. Wat de cam pings betreft is als eerste de heer G. van 't Slot uit Sint-Maartensdijk daar begon nen, vervolgens Koenen en van der Hei den, wat later de heer Groffen is gewor- den en als derde de gebroeders Zwikker. Vandaar het voorstel ook m - Scherpenisse om tot de nieuwe Zeeuwse keuringskring toe te treden. De heer M. Dijke verklaart er in feite het nut niet van in te zien er een grotere kring van te maken. De kans die deze mensen hier hebben gekregen .willen honderden andere Neder landers ook wel hebben. Ik kan er begrip voor opbrengen, dar het vcor dhr. Zwik ker wat de voorzieningen betreft niet snel genoeg gaat. maar dat ligt niet aan bet gemeentebestuur. Er zijn in onze streek ge meenten, waar men deze kansen niet krijgt waar er ook wel zijn, die snel willen star ten ,maar ervaren, dat het wachten op een goedgekeurd plan jaren kan vergen. Daarom had ik de gewraakte uitlating van de heer Zwikker ook niet verwacht. Het gemeentebestuur wordt er wat ondoordacht en ongegrond mee in het zonnetje gezet. De voorzitter merkt vervolgens op, naar aanleiding van de geschreven brieven, hoe er ongeveer drie maanden geleden een be spreking is gevoerd door het gemeente bestuur met alle campinghouders. En daar bij zijn de brieven van dhr. Zwjikkep* voldoende beantwoord. Bij die bespreking is ook duidelijk gezegd ,dat de waterlei ding-aanleg geen zaak is voor de gemeente Er is van de zijde van het gemeentebe stuur voorts een bericht gericht aan de cam pinghouders met het verzoek planning met tekening in te sturen. De tekening van dhr. Zwikker werd door de Centrale Dienst niet juist bevonden. Wij kunnen dus ook Dat er nieuwe eisen zijn, ligt voorname lijk in EEG-verband, dus voor de export en daarmee hebben onze slagers nauwelijks of helemaal niet te maken, vindt dhr. Dijke. Het kan zelfs nog erger worden, wanneer er weer nieuwe eisen komen voor de slacht huizen. De voorzitter zegt dat dit laatste er bui ten staat. Alleen maakt men geen regeling voor een gedeelte van het land. Dat geldt dan overal. Overigens gaat een gedeelte van de be zwaren der slagershond niet op. omdat men daarmee hier niet te maken zal krijgen. De heer Dijke gelooft toch vast, dat het er voor de slagers alleen maar lastiger op zal worden, maar wanneer het eisen zijn, waar men niet onderuit kan, houdt alles op. De heer Elenbaas informeert nog of er ook is overlegd met het hoofd van de keu ringsdienst op Tholen. De voorzitter zegt dat deze via zijn chef geheel op de hoogte is. Tenslotte kunnen alle leden zich met 'het voorstel verenigen om als keuringskring aan te sluiten bij het groter Zeeuws geheel. RONDVRAAG De heer P. Jasperse (sgp) krijgt op zijn verzoek een exemplaar van het reglement van orde, evenals dhr. A. Schipper. Laatstgenoemde vraagt hoe het moet met de bijzondere algemene kleuterschool, waarin het sportterrein moet worden opgeknapt. De voorzitter zegt dat zolang er geen an dere kleuterschoolgebouw is, het huidige gebouwtje wel zal moeten blijven bestaan. Overigens is dat plan verbetering speelveld nog niet afgerond. De heer Elenbaas stelt voor te onderzoe ken of het mogelijk is bij herbestrating Laban Deurloostraat parkeerhavens aan te brengen. Daarmee zou het doorgangseuvel voor het verkeer opgelost kunnen worden. De trot toirs zijn daar nogal breed, zodat er mis schien een mogelijkheid inzit. De voorzitter zal dit laten bekijken. De heer Dijke had nog een klacht ver nomen over parkeerverbodsborden bij Muller die in de weg zouden staan. Daarna sluiting. Ervaren mensen hebben in de regel veel tegenslag gehad. de mening van de andere partij horen en o.a. ook waarom de brieven van de heer Zwikker niet zijn beantwoord. Zonder er enig belang bij te hebben stel ik die recre atieve ontwikkeling toch wel zeer op prijs aldus dhr. Elenbaas. De nu gestelde vra gen zijn dan ook beslist geen blijk van wantrouwen in b en w, maar om het tegen over de buitenstaander ook eens duidelijk uit de doeken te doen. WEIGERING MOGELIJK De voorzitter zegt vanzelfsprekend ock kennis te hebben genomen van de uitla ting door dhr. Zwikker tegenover de ver slaggever en hij betreurt het in bijzondere mate, dat dhr. Zwikker zich in dit opzicht niet meer beheerst heeft. Ik heb daarbij nog wel de gedachte, dat het door de ver slaggever nog wat is afgezwakt ,maar dan vergeet toch dhr. Zwikker, dat heel de kampeer-opzet in de Pluimpot tot dusver geheel voor eigen rekening is, in feite niet getolereerd moet, ja zelfs geweigerd kan worden. Dat dit laatste niet gebeurde, dat nog heel wat door de vingers is gezien, om dat ook het gemeentebestuur opon oog heeft voor die ontwikkeling .betekent in feite volop medewerking. Ik heb grote mate van bewondering voor de aanpak van dhr. Zwikker in dit opzicht en ook voor de anderen ,die dit 'hebben gedaan, maar men zal toch wel goed moeten begrijpen, dat het geheel voor eigen risico gebeurde. Er kan geen sprake van zijn het gemeentebestuur in gebreke te stellen. NIET TE VOORIEN Laten we maar voorop stellen, aldus burgemeester Bouwense, dat zelfs de groot ste optimist enkele jaren geleden niet kon voorzien ,dat de recreatieve ontwikkeling bij Gorishoek in zo'n korte tijd die vorm B en W van Sint-Philipsland stellen de raadsleden op de dins dagavond 26 augustus te houden vergadering voor zevenduizend gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een wachtruimte bij de bushalte aan de Rijksweg-Stationsstraat. Hierbij is driehonderd gulden bestemd voor verplaatsing van de aanwezige abri naar de noordkant van de Rijksweg. De nieuwe wachtruimte krijgt een omtrek van 4,50 x 2,25 meter. Deze zal van staal gemaakt worden terwijl er vijftig centimeter staalglas in de wanden komt. De constructie is zo solide mogelijk uitgevoerd om dat dergelijke gebouwen soms veel hebben te lijden. B en W hopen tenslotte dat er aan deze constructie weinig te vernielen valt. STEDEBOUWKUNDIGE VERTRAGING De voorzitter zegt dat het hem ook alle maal wel eens irriteert, dat de planning zo langzaam verloopt. Men had als ge meente e^rat stedebouwkundige Wesselo daarna is aan het hoofd van de Centrale Dienst gevraagd een plannetje voor Go rishoek te maken, maar dat kreeg geen instemming bij de hogere instanties en nu kan men niet zeggen, dat het met het stedebouwkundig bureau Kuijken ook alle maal van een leien dakje gaat. Het plan is er nu wel, maar dan moet het eerst nog vele instanties ter goedkeuring pas seren ,eer het zin heeft dat de gemeente raad er z'n fiat aan geeft. Ondanks dit Om de zeer geschikte zwemplaats tussen de twee hoeken van de Zuiddijk wat beter begaanbaar te maken, willen b en w daar tweehonderd kubieke meter zand storten. Door dit zand kan de modderlaag eniger mate afgedekt worden. De vele afvalstoffen die er lagen, zijn al zoveel mogelijk opge ruimd. Enkele jaren geleden werd tussen de twee hoeken van de Zuiddijk door de be volking veel vuil gestort. Nu dit niet meer gebeurt, kan de gunstig gelegen zwemplaats met enige kosten voor het doel geschikt ge maakt worden. Het is nog niet bekend wan neer het zand gestort zal worden omdat dit afhangt van het getij. Het per schip aange voerde zand zal ter plaatse gelost worden. BESTEMMINGSPLAN Als de raad het goed vindt wordt het ontwerp bestemmingsplan Noord-Oost zon der meer vastgesteld. Er zijn geen bezwaarschriften van betrok kenen binnen gekomen. Het plan omvat een gedeeltelijke wijziging van de stedebouwkun dige opzet van het op 21 november 1967 vastgestelde bestemmingsplan Sint-Philips land 1966. Volgens de Boswet dient er in de ge- alles heeft men als gemeentebestuur voor j meente een bebouwde kom worden aange- de campinghouders al veel door de vingers wezen, wa(ardoor eigenaren van houtop- gezien en laatst nog op artikel 20 van 1 standen binnen de bebouwde kom vrij zijn de Bouwverordening vergunning verleend. De vraag is nu of het huidige plan goed keuring krijgt. EEN GROTER DORP BIJ EEN DORP hun houtopstanden te vellen. Als dat niet gebeurt is, zijn de mensen verplicht Staats bosbeheer mee te delen dat zij houtopstan den willen vellen. Buiten de bebouwde kom geldt dit altijd. Binnen drie jaar na het kappen van het De heer A. Schipper (p.v.d.a.) begrijpt in hout moet de grond herbeplant worden, ieder geval uit deze besprekingen, dat de I Aangezien in de bebouwde kom nagenoeg campinghouders toch zelf voor de (bouw- geen houtopstanden zijn, die onder de Bos- rijpe) kosten opdraaien, wat de voorzitter j wet vallen, stellen b en w de raad voor G. bevestigt. J S. ontheffing te vragen van de verplichting De heer 'P. A. Kievit (chu) wijst er op, een bebouwde kom vast te stellen. BEGROTING 1970 Als eerste gemeente uit de streek kunnen b en w de raadsleden de begroting 1970 aanbieden. Er is bij de gewone dienst een post onvoorziene uitgaven geraamd van f 66. 777,81.. Bij de gewone dienst zijn er evenveel in komsten als uitgaven geschat: f 1.309.861,28 De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van f 363.390,06 door f 2.126.080,79 uit gaven en f 1.762.290,73 inkomsten. Ook was het gemeentepersoneel er vlot bij met het opmaken van de gemeentereke ning 1968, dat op 30 juni van dit jaar af liep. Bij de gewone dienst is er een batig saldo van f 25.930.07 door f 1.068.578,54 inkom sten en f 1.094.508,61 uitgaven. De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van f 335.436,61 door f 1.885.588,35 uitgaven en f 1.550.151,74 inkomsten. B en w stellen voor de raadsleden Joh. de Boer, L. den Engelsman en A. A. Rljstenbil de rekening 1968 en de begroting 1970 te laten onderzoeken. KANTELDEUR BERGPLAATS Gebleken is, zo schrijven b en w aan de raad, dat de deuren van de gemeente berg plaats zo slecht van constructie waren dat het schilderen moeilijkheden opleverde. Het gaat hier om tamelijk grote deuren aan de westzijde van het gebouw. Een me talen kanteldeur zal volgens b en w een meer solide afsluiting vormen dan houten deuren, die bij openwaaien en dergelijke vlug ontzet zijn. De kosten van de nieuwe deur zijn inclusief montage geraamd op f 1420,-. Met hak- en breekwerk komt het totaal op f 1800,-. SANERING Voor f 17,30 per week kan de heer M. Koolaard, Sluisweg 6, de gemeentewoning Beatrixstraat 6 gaan huren. De vorige huurster heeft de huur opge zegd en inmiddels 'het huis verlaten. Verder stellen b on w voor het erfpachts- recht van de woning Karreveld 1,4 van A. den Braber over te nemen voor een bedrag van f 19.245,00. Van dezelfde persoon willen zij nog grond kopen voor f 922,-. Het betreft hier een saneringspand van 133 vierkante meter. De heer Den Braber wil nu aan de Gladi- olenstraat een huis bouwen, waarvoor hij de gemeente gevraagd heeft 253 vierkante meter grond te mogen kopen a f 25,-. Ook van het saneringsplan Zuiddijk 36 van de heer W. M. Quist willen b en w het erfpachtsrecht over nemon. Het gaat om 85 vierkante meter voor een bedrag van f 22.821,00. WAARNEMEND In verband met de per 1 oktober ontstane vakatures door het vertrek van de heer de Rooy, stellen b en w vcor de heer M. A. Geense als waarnemend ontvanger te be noemen en de heren Geense en A. C. Beneder als waarnemend secretaris. Per 31 december van het vorig jaar liep de concessie van de n.v. waterleiding maat schappij Noord-West-Brabant voor St-Phi- lipsland af. B en w stellen nu voor deze voor onbepaalde tijd te verlengen. Omdat de straatbelastingverordening op 1 januari a.s. afloopt moet er een nieuwe vast gesteld worden. Er komen evenwel geen veranderingen in de tarieven. Eendrachtruiter. Als eerste parcours waren er vijf hindernissen, waarna de foutloze rui ters een barrage over drie hindernissen voor zich kregen. Hier werd een bijzonder spannende strijd geleverd. Toch haalde Hassan het weer door na vijf keer barrage met een hindernishoogte van 1.50 en twee meter breed de eerste prijs voor zich op te eisen. Bij de individuele dressuur klasse L(licht) haalde A. C. Geluk van de Eendrachtruiters een tweede plaats met Doska. J. Moerland werd hier zevende. Het laatste succes voor de Eendrachtrui ters was tenslotte de dressuur voor viertal len, waarmee zij in Klundert een vierde prijs haalden. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. W. A. de Looze Oud-Vossemeer teL 01667-400 Nieuw Vossemeer en Sint Phillpsland dr. J. Vermet, Nw-Vo«seme«r teL 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Staveniase Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel 01666-400. Bij het op zaterdag georganiseerde lande lijk concours hlppigue van de Niervaertrui- ters uit Klundert waren ook de Eendracht ruiters van de partij. En, niet zonder resul taat. In het springconcours klasse Z (zwaar) maakte J. van der Slikke uit Poortvliet met Hassan opnieuw zijn grote klasse waar door na barrage een eerste plaats te ver overen. Het Parijs springconcours leverde even eens een groot succes op voor de zware HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. week van 10 tot en met 16 augustus 2kmdag 1.42 1,4.16 Maandag 2.40 15.04 Dinsdag 3.20 15.40 Woensdag 4.00 16.20 Donderdag 4.36 16.54 Vrijdag 5.15 17.26 Zaterdag 5.45 17.56 13 aug Nieuwe maan te 5.13 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester zal worden gehouden op maandag 11 aug a.s. van 6.30 tot 8 uur in de ambtswoning Herte kamp 5. BEZORGING Andere werkzaamheden van de dochters noopte mevrouw Perestam-Vis uit de Ven kelstraat de wekelijkse bezorging van ons blad te staken. Voor dit werk gedurende enkele jaren, elke donderdag opnieuw on der gunstige of ongunstige weersomstandig heden, zeggen we de familie dank. Inmiddels heeft zich de familie De Jonge- Donken, Verbrandestraat 21, telefoon 625, bereid verklaard de ruim 700 abonnées in Tholen wekelijks van de krant te voorzien. Voorzover dat in de eerste weken op een enkel verzuim mocht uitlopen, bij voorbaat onze verontschuldigingen. Wilt u zich in dat geval even wenden tot het adres Ver brandestraat 21, waar ook abonnees wor den ingeschreven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1