Het mag weer Kanjer en camera Kruiswoordpuzzel Café Koedood Twee honderd jaren later Wielerbal Een foto toont meer dan twee uitgespreide armen Bhksemschuilhut voor jagers en vissers a. het woonhuis erf b. het woonhuis Met een zucht van blijdschap hebben vele hengelaars hun spullen uit de kast ge haald. Zijn de haken scherp? Is het schep net niet verteerd? Draait de werpmolen nog soepel? Dan zijn we klaar. Mensen die anders niet uit hun bed te branden zijn, staan zomaar op een vrije zaterdag op om vier uur! Op een tijdstip dat ze anders van de wereld niets weten. Ze kleden zich in groene rubberlaarzen en plastic jekkers en ze gaan er op uit in wankele bootjes, ondanks de gestaag vallende motregen. Ze eten een koud kippeboutje en turen naar de dobber of alle geluk in de maatschappij daar vanaf hangt En thuis of bij de borreltafel vertellen ze welke kanjers ze verspeeld hebben. „Pal voor ik het dier in het net had ,brak mijn simmetje met haak en dobber er van door, het moet er een geweest zijn van minstens 35 cm." en zijn handen gaaq min stens vijftig centimeter uit elkaar om de miniatuurhaai aan te duiden. Natuurlijk, het zal best waar geweest zijn en, is het niet waar, dan was het een mooi verhaal. Handiger is de vent die een camera meeneemt. Hij kan zijn vangst fotograferen en ook de vangst van zijn visvriend. En, is er niets gevangen, dan kan hij de stille natuur en het wonder van de zonsopgang fotograferen, dan is hij zeker van een goede (foto) vangst. Slimme jongens houden de vis, aan de gestrekte arm even „naar de camera" toe, dan lijkt het beest nog groter en wordt een voorntje een snoekbaars, het is maar een weet! Goeie hengelaars echte sportlui be handelen de vis voorzichtig en zetten die na het fotograferen meteen weer in fet wa ter terug. We behoeven ons in deze tijd toch niet meer met de vangst om het opeten bezig te houden. En een foto houdt het langer uit, dan de best bereide vis. KRUISWOORDPUZZEL R 111 Horizontaal: 1 zoogdier 7 Aziaat 13 huid 14 heet worden door gisting 16 lopend touw 17 keurtroep 19 slot 20 naaigerei 22 uitroep 23 bloem 25 inhoudsmaat 26 sluis 28 knaagdier 29 snelle trekkende beweging 31 pl. in Gelderland 33 toets alleen 34 kwajongen 35 meer dan genoeg 37 onder het nodige voorbehoud 38 leer van het heldendicht 40 toren v. e. moskee 42 pl. in Gelderland 44 tocht 45 bezinksel 48 laatdunkendheid 50 landbouwwerktuig 51 vrij 52 rivier in Rusland 54 ter herinnering 55 dun 57 soort onderwijs 59 visgerei 60 leeftijd (fr) 61 deel v. d. dag 63 verdieping 65 natuurkundeterm 66 volledig ontwikkeld insect 69 op de wijze van 70 stuwing 72 gevangenis 73 meubelstuk 76 bijwoord 77 onenigheid 78 volgens de ritus GEBOREN Cornelis Maarten zoon van J. Versluys en J. L. T. Versluys - van Dalen. Scherpenisse, 21 juli 1969 'Wulpdal' Jan Sleijt en Maaike Elenbaas delen u, ook namens weder zijdse ouders mee, dat zij ho pen te trouwen D.V. 8 augus tus a.s. om 2.30 uur in het ge meentehuis te Sint-Annaland. Kerkelijke bevestiging om 3.15 uur in de Ned. Herv. kerk te Sint-Annaland door de weleer waarde heer Ds J. M. de Raad. Wolvega, Van Harenstraat 9 St.-Annaland, Oude Zeedijk IC Juli 1969 Receptie 's avonds van 5.30 tot 7.00 uur in hotel 'De Ram', Steenbergseweg, Halsteren. Toekomstig adres Verdistraat 13, Wolvega. Zo de Heere wil en zij le ven, hopen onze geliefde ouders en grootouders M. Bruijnzeel en A. Bruijnzeel-d. Engelsman hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren op maandag 4 augustus a.s. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. D. Bruijnzeel L. Bruijnzeel - Goedegebuure Thijsje A. Bruijnzeel S. Bruijnzeel-Ridderhof Corona Ina en Karei Jan Jacob Els Johan Sint-Annaland, juli 1969 Cureestraat 21 Gelegenheid tot feliciteren vanaf 8 uur nm. in het Dorpshuis. In plaats van kaarten. Na een langdurig lijden heeft de Heere in huize 'Der Boede' van ons weggenomen, onze geliefde dochter, zuster, schoonzuster en tante Mejuffrouw DIRKJE ELIZABETH LINDHOUT in de ouderdom van 64 jaar. Middelburg, Mevrouw J. D. Lindhout - Krijger Zwijndrecht, J. Lindhout Scherpenisse, K. Lindhout A. Lindhout - Moerland Poortvliet, E. Heyboer - Lindhout J. Heyboer Lewedorp, D. Lindhout A. Lindhout - Potter Stavenisse, Mevrouw M. Knuist - Lindhout Poortvliet, W. van Dijke W. Lindhout M. Lindhout - Uyl Vrederust, M. Lindhout Poortvliet, A. Lindhout E. Lindhout - Quaak H. Lindhout C. Lindhout - Molenaar Nichten en neven Koudekerke, 17 juli 1969. 'Der Boede'. De teraardebestelling heeft plaats gehad te Poortvliet, 21 juli 1969. Verticaal: 1 militair 2 deel v. h. oor 3 heldendicht v. Homerus 4 jongensnaam 5 nummer 6 apparaat 7 drank 8 eng. pers. vnw. 9 zijrivier v. d. Donau 10 gelijke 11 drank 12 beeft 15 loot 18 fr. pers. vnw. 21 uitroep 23 vaartuig 24 onenigheid 27 groente 28 elasticiteit 30 keukengerei 32 plezierig 34 werkelijk 36 korting op het gewicht 39 nieuwe wereldtaal 41 rivier (spaans) 43 gebaar 45 opschudding 46 zangnoot 47 Europeaan 48 te gelegener tijd 49 amaril 53 watering 56 schoeisel 58 metaal 60 diktongige hagedis 62 gewicht 64 berg 65 de oudere 67 afgemat 68 uitroep 70 verdelgingsmiddel 71 ontkenning 74 het romeinse rijk 75 bolgewas Volgende maand zal het tweehonderd ja ren geleden zijn, dat Napoleon Bonaparte op Corsica het levenslicht aanschouwde. Misschien zal die datum hier en daar niet helemaal onopgemerkt voorbijgaan, maar het ziet er naar uit, dat de zo zorgvuldig ge fokte Napoleonlegende een wedergeboorte zal beleven. Misschien, als de Gaulle nog geweest was. Er zijn maar weinig historische figuren, die na hun dood (en dan nog grotendeels ten onrechte) zo bewierookt zijn als Napo leon. Natuurlijk heeft daartoe bijgedragen, dat het „Tweede Keizerrijk" van Napoleon III (bijgenaamd De Kleine) die legende heeft opgepoetst voor politieke propaganda. Maar niet alleen in Frankrijk werd een monument voor de Keizer opgericht, met name in Duitsland heeft men hem, merk waardig genoeg, vereerd. De schrijver Emil Ludwig heeft een boek geschreven, waarin de kleine Corsicaan werd getekend als een grote Romein, van een schier bovenmenselijke noblesse, steeds in conflict met de vele para sieten uit zijn omgeving, de familie Bona parte voorop. DE MENSENSLACHTER Napoleon was een man van uitzonderlijke i kwaliteiten. Dat hij met kop en schouders boven zijn omgeving uitstak, vond mede daarin zijn oorzaak, dat hij niemand naast zich duldde, die hem naar de kroon kon steken. Zijn familie, inclusief de zo geromanti seerde Madame Mère, profiteerde onbe schaamd van de fortuinlijke zoon, broer en zwager, maar minstens even onbeschaamd "\vas"'dë wijze, waarop de keizer hen uit de •openbare kas financierde. Hij ging strijken met de eer van veldsla gen, waarin anderen de eigenlijke hoofdrol speelden, zoals o.a. Carnot, de man, die het „revolutionnaire leger" uit de grond gestampt had. En de meedogenloze wijze, waarop hij met mensenlevens omsprong, (hij zelf zei eens tot Metternich: wat maal ik om een miljoen mensenlevens!) doet het beeld van de grote veldheer wijken voor dat van de grote men senslachter. DE SATELLIETEN Zijn grootste fouten waren de veldtocht in Egypte en die in Rusland. Hij overleefde beide door eenvoudig de hele chaos in de steek te laten en zich naar Parijs te haasten waar de vele figuren van het tweede en derde plan, bij zijn genade en willekeur tot eer en waardigheid verheven, aanstonds weer bereid bleken hem te volgen. Zijn voor naamste tegenstanders, Talleyrand en Fouché konden hun spel voortzetten door hun buiten gewoon vermogen tot huichelarij en dubbel zinnigheid. De Keizer wist hoe zwaar (of hoe licht) ze wogen. Hij voegde Talleyrand, de ex-bisschop, eens toe Je bent een hoop stront, in een zijden kous" maar Talleyr-and merkte alleen op: „Jammer, zo'n groot man en zo slecht opgevoed HET WONDER Toch blijft het verwonderlijk, dat deze kleine man zulk een zeldzame hoogte be reikte en zo velen fascineerde, tot Beethoven en Goethe toe. Maar de Franse revolutie had zo veel kapot gemaakt, het goud van de erfelijke majesteiten en hoogheden was zo zeer ver donkerd, dat het er de schijn van had, dat een eenvoudig man, door de kracht van zijn persoonlijkheid en gedreven door de idealen van vrijheid, gelijkheid en broederschap, de wereldgeschiedenis met één krachtige ruk zou sturen in het spoor van de vooruitgang. Zoals zo vaak, verzandde ook hier de losgeslagen revoLhe in de meest absolute distatuur. De regering van Napoleon is veel meer dan een zegen een ramp geweest en niet alleen voor Frankrijk. „GLORIE" WAS VERVAL Natuurlijk heeft de keizer goede dingen gedaan. Hij heeft grote opruiming gehou den in allerlei verouderde, versteende ge bruiken en toestanden. Hij kreeg de kans, en greep haar, om Europa op bepaalde ge bieden te moderniseren (de Code Napoleon) Hij bezat het vermogen zich met verschillen de zaken tegelijk indringend bezig te houden en aangezien zijn woord zonder uitzondering wet was kon hij alles, wat hem niet beviel, veranderen en wat hij wilde .doorzetten. Tot het laatst toe, op Sint Helena, heeft hij aan zijn eigen image gewerkt, ten koste van alle anderen, die ontrouw of onbekwaam heetten. Na het tijdperk van de verheerlijking kwam dat van de „debunking", de nieuwe trend in de geschiedschrijving, die afrekent met legenden en klatergoud. Met volledige erkenning van de grote capaciteiten, die Napoleon Bonaparte bezat, kan men thans nog slechts betreuren, dat hij daarvan Europa meest in negatieve zin heeft doen profiteren. Het tijdperk van de „Franse glorie" was in werkelijkheid dat van het diepste verval. (NADRUK VERBODEN) (van onze weerkundige medewerker) Op een hoge bergtop bij München vindt een groots opgezet bliksemonderzoek plaats. Het resultaat ervan is, dat men een beter in zicht in het gedrag en de uitwerking van bliksemontladingen heeft gekregen. Dat de apparatuur herhaaldelijk in de gelegenheid is de bliksem van zeer nabij te registreren volgt uit een aantal inslagen op die bergtop: 100 per jaar. Zeer waardevol bij het bliksemonderzoek is ook het kunstmatig opwekken van blik sems en het vastleggen van de uitwerking ervan op diverse voorwerpen door middel van foto. of tv-camera's. Gebleken is o.m., dat de mast van een zeilboot vrij kwetsbaar is. De bliksem zoekt dit hoge punt op, ook al hangt de wolk niet precies boven het top je. De meest directe weg naar het waterop pervlak wordt niet gekozen. Zeilers en zwemmers dienen bij fel onweer direct naar de wal te gaan. De mens is volkomen veilig in een vliegtuig. De electrische lading wordt zeer efficiënt gespreid en afgeleid door de metaalmassa. Hetzelfde geldt ^or de auto. Een en ander hangt samen met het Fara- dayeffect: een geleidende kooi, die afdoende bescherming biedt. Voor de jagers, vissers, bergbeklimmers kortom voor iedereen, die het vrije veld in gaat en niet in de gelegenheid is voor een op komend zwaar onweer te schuilen, heeft men een soort gemakkelijk draagbare en 'opzet- bare' schuilhut vervaardigd, ook weer ge maakt volgens het principe van de Faraday- kooi. Zelfs bij de sterkste directe treffers is de persoon in dit hutje volkomen veilig. In een in 1908 uitgekomen boekje lees ik het volgende van oorsprong Duitse, in het Gel ders overgezette volksrijmpje 'Veur de ieken, mö-je wieken, En de bueken, mö-je sueken'. De toeristen wordt in dat werkje het ad vies gegeven bij gevaarlijk nabij onweer lie- vpr onder een beuk dan een eik te schuilen. Ter illustratie is er een statistiekje afgedrukt, betrekking hebbend op 700 bomen in het tijd vak 1885 - 1905. Populieren werden 266 maal getroffen, eiken 149 maal, beuken... 6 maal. Tegenwoordig weten we, dat bovenver melde gevolgtrekking niet juist is. De beuk wordt niet minder vaak getroffen dan de eik, maar doordat de bliksem gemakkelijk langs de natte, gladde stam van de beuk wordt af geleid. blijven deze inslagen veel meer onop gemerkt. Bij experimenten met kunstmatige bliksemstralen is er geen speciale voorkeur voor de twee boomsoorten vastgesteld. In een interessante uitzending van de Duitse tv. werd de kijkers onlangs gedemonstreerd, dat de bliksem een tv-toestel bij inslag op de an tenne onberoerd laat, wanneer de antenne maar geaard is. De ontlading verdwijnt dan langs de directe weg, en niet via een omweg door het toestel, naar de aarde. (Nadruk verboden) EEN ADVERTENTIE IN DE EENDRACHTBODE IS VOLDOENDE EN AFDOENDE Op woensdag 16 juli over leed zacht en kalm, onze ge liefde schoonzuster en tante Mevrouw Jannetje Slager weduwe van Corn. Slager in de ouderdom van 83 jaar en 8 maanden. Familie Slager Sint-Annaland, juli 1969 Prot. Bejaardenhuis 'De Schutse' De begrafenis heeft plaats gehad op maandag 21 juli 1969. Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden tij dens de ziekte en het overlij den van onze lieve vader, be huwd- groot- en overgrootva der De Heer Abraham Klippcl betuigen wij u onze hartelijke dank. Inzonderheid Dr. de Looze en Zr. van Bruinesse. Uit aller naam. Kinderen behuwd, klein en achterkleinkinderen Oud-Vossemeer, juli 1969 Heden overleed tot onze diepe droefheid,zacht en kalm, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder Trijntje Terpstra weduwe van D. de Roos in de ouderdom van bijna 82 jaar. Staveren, S. de Roos C. de Roos - Brendel Sint-Annaland, W. Moerland-de Roos J. Moerland Joure, J. de Jong - de Roos J. S. de Jong kleinkinderen en achterkleinkind. Sint-Annaland, 22 juli 1969 Breedenvliet 3 De begrafenis zal plaats vinden op vrijdag 25 juli a.s. des nam. 1.30 uur van uit de Doopsgezinde kerk te Staveren. Diep getroffen voor de zo vele blijken van belangstelling na het plotseling overlijden van onze innig geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Johannes Quist betuigen wij u onze oprechte dank. Uit aller naam, W. F. Quist - Beukelaar en kinderen Tholen, juli 1969 Molenvlietsestraat 16 Voor de vele felicitaties, bloe men en cadeaus, welke wij bij gelegenheid van ons 25-jarig huwelijksfeest mochten ontvan gen, betuigen wij, mede namens onze kinderen en kleinkind, hartelijk dank. P. Jansen C. P. Jansen - Quist Tholen, juli 1969 Louisestraat 13 Voor de vele gelukwensen, bloemen en cadeaux bij onze 40-jarige echtvereniging ont vangen, zeggen wij mede na mens onze kinderen, allen har telijk dank. L. de Graaf H. de Graaf - Hageman Scherpenisse, juli 1969 Molenweg 7 Voor de belangstelling in welke vorm ook, ons betoond bij het herdenken van onze 40-jarige echtvereniging, zeg ik U allen, mede namens mijn vrouw en kinderen, heel hartelijk dank. M. J. Leunen Stavenisse, juli 1969 Poststraat 38 Voor de grote belangstelling, bloemen en cadeaus bij ons 40- iarig huwelijk ondervonden, zeggen wij u ook namens onze kinderen, hartelijk dank. P. v. d. Houten H. v. d. Houten - v. d. Boogaard Oud-Vossemeer, juli 1969 Kalisbuurt 32 VERKOPING TE THOLEN Notaris Mr. W. Loof te Tho len is voornemens, ten ver zoeke van de erven Mevrouw M. C. Vercouteren - Heijboer te Tholen, op vrijdag 1 augus tus 1969 des avonds om 8 uur in Hotel 'Hof van Holland' te Tholen, in het openbaar te ver kopen met te Tholen, Oudelandsepoort 2, sectie F nr. 2135 groot 1.28 aren. Direct te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen, met erf en achteruitgang, aan de Re- gentessestraat 53 te Tholen, sectie F nr. 1907 groot 1.53 aren. Verhuurd voor 12, per week aan Gez. Schot, te aanvaarden in het genot der huur vanaf de betaling der kooppenningen. De percelen zijn te bezichtigen op vrijdag 1 augustus 1969 des namiddags van 2-4 uur of in overleg met genoemde notaris. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde notaris. Een administratieve functie met veel afwisseling het bedienen van de telefoon - vierlijnkiezertoestel; het werken met moderne kantoormachines, o.a. met een electronische bureaucomputer; een gevarieerd verkoopprogramma, heeft CAVETHO te bieden aan een ambitieuze jongedame. Salariëring in overeenstemming met de importantie van de werk zaamheden. Sollicitaties worden ingewacht vóór 1 augustus a.s. bij CAVETHO Havenweg 1 - Sint-Annaland - Telefoon 01665-550 Vrijdagavond 25 juli 1969, om half acht m.m.v. ons huisorkest 'DE CRESENDO'S' De toegangsprijs a 0,75 komt geheel ten goede van de BEJAARDEN van Oud-Vos semeer. Oud-Vossemeer In onze slijterij HASEKAMP'S Jonge Jenever Oude Jenever Vieux (Hollandse Cognac) voor Witte prijzen. 9,45 per liter. Geen statiegeld. 24 flessen EKLA bier voor 7,20. Doet uw voordeel. Bij ons vertrek uit Tholen groeten wij langs deze weg alle bekenden. Familie Sandifort Nieuw adres Fürstenauerweg 21 4501 - Hollage West-Duitsland. ADRESWIJZIGING Per 15 juli 1969 is mijn adres Prins Mauritsstraat 5, Oud- Vossemccr. A. Capelle Coentjesweg 51 Oud-Vossemcer VACANTIE WERKERS GEVRAAGD Leeftijd variërend van 16-20 jaar. Thoolse Beton Industrie Sportlaan 4 Sint-Maartensdijk Telefoon 01666- 515 SPIERINKJES GESLOTEN wegens vakantie van 28 juli tot en met 9 augustus. Slagerij W. M. S L A G E R Zn. Sint-Maartensdijk MEDEWERKSTERS ge vraagd op atelier, snijzaal en magazijn. Timpa - Tholen tel. 01660 - 657. SPIERINKJES WIJ VERLENGEN uw rij bewijs J. W. van Popering St. Annaland, teL 535. VERHUUR gelegenheids kleding, ook Bruidskleding, Maatkleding-Confectle ook voor alle reparaties, Gebr. Tebbens, Steenbergsestraat 28 Bergen op Zoom, TeL 4480 BREIMACHINES Swiss Magic de beste, geheel metaal. Pfaff Naaimachinehuis, Korte- meestraat 17, Bergen op Zoom U WORDT gehaald en ge bracht bij Timpa Tholen, Tel. 01660 - 657. Nutsbibliotheek Tholen; Geslo ten: 7 augustus; Geopend: 24 juli en 21 augustus. WILT U prettig werken? Wordt dan modinette I Eigen vervoer. Timpa - Tholen, tel. 01660 - 657. Cafetaria 't EilandKip van het spit; Saté met pindasaus. Huub Bocxe. Cafetaria 't Eiland: Vers ijs sorbets. Jamin i|s. Huub Bocxe. SPIERINKJES ANTIEKE MEUBELEN te koop gevraagd o.a. kabinet ten, mahonie of noten, gebogen bureaux, kisten, mahonie ronde tafels en stoelen, kristal en alle soorten antieke sieraden, A. J. v. d. Sande, Borgvlietse- dreef 30, Bergen op Zoom, tel. 01640-4561. GEBRUIKTE naaimachines voor weinig geld. Alle machi nes grondig nagezien en met garantie. Hand-, trap-, salon- kast, elektrisch- en zigzag- naaimachines- Pfaff Naai machinehuis W. Rikken N.V. Bergen op Zoom. Even Uw rijbewijs halen bij Gararge en Autorijschool W. A. Bijl, Sint-Maartensdijk, Tel. 01666-370. VERHUUR gelegenheids kleding. Ook bruidstoiletten compleet, Bont Stola's, Bont cape's groot en klein. Gelcgen- heidhoeden voor dames. Ge rard Evers, Antwerpsestraat 9a Bergen op Zoom, tel. 3098. W.A, autoverz. cat. pr. tot 6000,met gr. krt. 168, p. jr. Cat. pr. tot 9.000, met gr. krt 176,p. jr. Overname no claim tot 40% Ook All-Risk verz. tegen lage premie. W. L. Scherpenisse, Schoolstraat 28, Sint-Annaland Tel. 01665-529. TE KOOP Een Koelstra kin derwagen, hoog model. A. Minheere, Louisestraat 11 Tho len. Deze week een Friki-kip van ƒ3,10 voor 2,98; Doperwtjes extra fijn 0,79; Appelmoes 0,69; Perziken 3 voor 0,99; Fanta 0,59 per fles. J. Aal- brechtse, Bakstraat 1, Telefoon 487, Tholen. TE KOOPEen partij ge bruikte voorkiembakken bij J. R. van Dijke, Molendijkseweg 5, Sint-Annaland, Tel. 488. DOE HET ZELF gereed schappen, ijzerwaren, verf. board, meubelplaat, spaanplaat pootjes, latten, ronde stokken Landa, Kerkstraat 10, TE HUUR Pakhuisruimte bij lan rholen, 01660-762. Donken te Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 3