WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLBi EN ST.FIUPSLAND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Fundament Dit nummer bestaat uit twaalf pagina'; Nu ook wegtitel voor Keetie Het zomert lekker! Raad legde zich neer bij hoge kosten bouw kleuterschoollokaal Succesvolle Réunie De redaktie legt u deze week voor Ook ledental liep wat terug Nog talrijke bouw-aktiviteiten VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Raadsverslag Oud Vossemeer J. AARNOUDSE WiL MEER PRESENTIEGELD Zestig jarig „Vrederust" kampt met personeelstekort 25ste jaargang No. 35 24 juli 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Het plaatsen van een vlag op de maan is de gebeurtenis van deze week, die in de wereldgeschiedenis z'n weerga niet heeft, maar evenmin vergelijkbaar is met wat ooit eerder dcor de mens ds bereikt. De zovele miljoenen, die het schouwspel via de bijna even wonderlijke beeldoverbrenging hebben gevolgd, hebben de adem lang ingehouden. Daarbij viel het op, hoe uiterlijk rustig het alles werd gedirigeerd vanuit Houston. Al komen we dan in onze kolommen zelden toe aan internationale gebeurtenissen, wat deze week werd bereikt is moeilijk over te slaan. Het plaatsen van een vlag is de eeuwen door parallel gegaan met manifestaties. Een teken van een overwinning. Daarbij kan men teruggaan tot Caesar of Columbus, tot Caen of Eede, telkens weel was het een teken van verovering. Verove ring vaak van de ene mens op de andere mens. Van het ene volk op het andere volk. Ditmaal een teken van ruimte-verovering. En tegelijkertijd zijn er heel wat andere fundamenten stuk geslagen. Zoals dat even eens het geval is bij veroveringen op heel ander terrein. Fundamenten werden stuk geslagen bij de genen, die in de nog niet zo vele jaren van i uimtevaartontwikkeling aan de hand van de Bijbel hebben willen aantonen, dat het een onmogelijkheid zou zijn, dat een mens ooit een voet op een andere planeet in het heelal zou zetten. De laatste tijd werd dat afgezwakt tot het op de andere planeet wo nen. Meer dan ooit tevoren is gebleken, dat we ook uit de Bijbel vaak dat willen halen, wat er niet staat en het is bovendien meestal aan leiding tot een afschuifsysteem, daarbij ver getend, dat als men dan toch wil pogen de wereld te verbeteren, men eerst bij zichzelf moet (trachten) te beginnen. Het gaat hier niet om enig verwijt, laat staan enige hatelijkheid tegenover hen, die met eeri eigen fundament kwamen aandragen wat niet meer bleek te zijn dan zandgrond. Het is in deze wonderlijke tijd helemaal niet wonderlijk, dat ook het godsdienstig denken gemakkelijk wordt geschokt. Maar dan heeft het in feite nimmer een vast fundament gehad. Dat vast fundament kan wel liggen in het feit, dat men naarmate meer wordt ontdekt in alles wat leeft en groeit, wat wordt be reikt hetgeen niet eerder mogelijk was, men ook steeds meer ontzag krijgt voor dat won derlijke heelal en vooral ook meer ontzag voor de Schepper daarvan. Een Schepper, die onvoorstelbare moge lijkheden geeft aan Zijn schepselen, maar daarmee tegelijkertijd de verantwoordelijk heid van dat schepsel vergroot. In dat licht wordt het gebeuren van deze week nog veel indrukwekkender en zal men individueel terugkeren tot het fundament welks kunstenaar en bouwmeester God is. 1 55 :555:O' uiteen getrokken. Bella Hage en Truus Smul ders bereikten de twee koplopers, maar ook dit groepje bleef tor de eindstreep niet bij een. Bella Hage, Truus Smulders en Hennie Hondeveld konden het tempo van Keetie niet bijbenen, in een lange eindspurt pas seerde zij in een tijd van 1.39.52 de 57 kilo- meterstreep. De tweede Nederlandse titel was voor haar. Hennie Hondeveld noteerde dezelfde tijd als de winnares Truus Smul ders volgde op 11 seconden, Bella op 1 minuut en 18 seconden en Corrie Boon uit Den Helder als eerste van een groepje dailies op 4 minuten en 27 seconden. De drievoudige Nederlandse kampioene bij de achtervolging en wereldkampioene bezit nu ook de nationale wegtitel bij de dames. Op 15 en 23 augustus kernen daar waarschijnlijk in de Tsjechoslowaakse stad Brno nog twee wereldtitels bij. De KNWLI heeft Keetie namelijk opgenomen in de Ne derlandse ploeg voor de wereldkampioen schappen op de weg en bij de achtervol ging. Op de baan krijgt zij gezelschap van Nel van Dijk. Anneke Lute en Eefie Helder verdedigen de Nederlandse eer bij de sprint Op de weg komen behalve Keetie Hage, zus Bella, Truus Smulders en Hennie Hon develd uit, de vier eersten bij de Neder landse kampioenschappen. Het is weer een levendig seizoen voor de supportersvereniging Samen Sterk uit de Smalstad die haar kampioenen dikwijls komt aanmoedigen. Hopenlijk wordt het in augustus heel druk voor het bestuur als zij weer een huldiging moeten organiseren. Op spontane steun zullen zij dan beslist weer kunnen rekenen. De gemeenteraad van Oud-Vossemeer kwam dinsdagavond on der leiding van wnd, burgemeester A. M. van Engelen voor een korte vergadering bijeen. Nu de vorige bijeenkomst nog maar 3 weken geleden werd ge houden, was de agenda kort en bestond de noodzaak van vergade ren alleen voor het besluit 540 vierkante meter bouwgrond langs de Pr. Mauritsstraat te verkopen aan Dhr. W. Frasl te Ossen- drecht, schoonzoon van Dhr. J. C. Gunst, alhier. De koper had enige haast met zijn woning die zal worden ge bouwd op de plaats waar de groentenkas van Dhr. J. van Dienst stond. De prijs bedroeg, evenals elders in bouwplan Oost, 23, per vierkante meter. Keetie Hage wacht geduldig de zoveelste huldiging af. terwijl vader Toon Hage glun derend toekijkt. Keetie Hage is gewoonweg niet te ver slaan. Dat bewees zij ook weer op het zware Adstcegcircuit in Beek bij de Nederlandse kampioenschappen op de weg voor dames. De Smerdiekse wereldkampioene is de sterk ste van Nederland, zowel op de baan als op de weg. Hennie Hondeveld uit Laren moest op nieuw een dochter van Rcygersburg voor la ten gaan. Vorig jaar was het namelijk Bella die voor de derde keer de nationale wegtitel veroverde. Dit jaar moest zij met een vierde overigens nog uitstekende, plaats genoegen nemen. Haar zus verkeert duidelijk in een betere vorm. Op het Limburgse parcours kon de ge sloten groep het maar één ronde uithouden, toen kwamen de afscheidingen al. In de vier de ronde sloeg Hennie Hondeveld toe, maar Keetie was er ook bij. Truus Smulders uit Gerwen en Bella Hage volgden op de voet. Na zeven van de twaalf ronden was het al bekeken. Het hele veld van 29 dames was Verder kwam voor de tweede maal het krediet voor de bouw van een tweede lo kaal aan de Alg. Chr. Kleuterschool aan de orde. Dhr. P. W. C. van Westx (chu) bena drukte dat hij als leek de raming van de schoolarchitect ad f 140.000,- aan de hoge kant achtte, en dat een kritisch rapport van een terzake deskundige instantie, zoals de Centrale Dienst, zeer gewenst zou zijn. Dhr. van Engelen verklaarde dat de Cen trale Dienst heeft bevestigd dat de eenheids prijzen e.d. juist zijn en ook de kleuter schoolinspectie bevestigde dat de raming normaal is. Inderdaad ds het juist wanneer dhr. Droogers opmerkt dat f 140.000,- een veelvoud bedraagt van de bouwkosten van de gehele school, 8 jaar geleden, maar de prijzen zijn sterk gestegen en de raming om vat véél meer dan 1 lokaal. Daar is ook de verbinding en verbouwing met het bestaande schoollokaal in begrepen, verder architectskosten, centrale verwarming grondkosten, zonwering, meubilair en verdere inrichting. SLECHTE TOESTAND Men gaat dan met algemene stemmen ak koord met het voorstel om voor deze uit gaaf financiering aan te vragen. De voor zitter spreekt de hoop uit dat het niet zo lang duurt voor de toestemming afkomt om de noodzakelijke lening aan te gaan als het geval is geweest met de beide lagere scho- len. Overigens houden bedde zaken verband Tijdens de rondvraag informeerde dhr. C. M. Droogers naar de stand van zaken bij de aanleg der ijsbaan. Wethouder De Leeuw kon mededelen dat er enige stagnatie is geweest bij de afleve ring van vellen plastic die werden verwerkt maar dat er nu een goede voortgang is. Dhr. J. Aarnoudse vrceg tenslotte het bouwterrein voor tweemaal twee woningen aan de Burg. Versluijsstraat wat aantrekke lijker te maken. De voorzitter gaf toe dat het terrein te laag is. Er zal ophoging komen zodra elders grond beschikbaar komt. De op zaterdag 19 juli gehouden reünie van oud-personeel van het psychiatrische ziekenhuis 'Vrederust' is een éclatant succes geworden. Honderden deelnemers kwamen in de loop van de morgen per trein of eigen gelegen heid, waar zij persoonlijk werden verwel komd door een speciaal voor die dag inge steld ontvangcomité bestaande uit de dames Zr. M. C. Filius (adjunct-directrice), Zr. T. Tukker, Zr. S. de Schipper, Zr. W. Meliefste en de heren P. v. d. Kreeke en S D. Steveninck. Koffie werd geserveerd terwijl vervolgens toespraken werden gehouden door de voor zitter en de geneesheer-directeur, resp. de heren J. J. Duvekot en Dr. M. van der Beek. Nadien was er volop gelegenheid voor de reünisten tot nadere kennismaking waarvan clan ook veel gebruik werd gemaakt. Gewel dig werd gewaardeerd, dat allen een warme maaltijd werd aangeboden. Van de gelegenheid om in aanbouw zijnde o! onlangs gereedgekomen projecten te be zichtigen werd ruimschoots gebruik gemaakt. Unaniem was een ieder na afloop van de Duur schoollokaal in Vossemeer wordt toch gebouwd. Ontspanning langs de Thoolse kust. Zestig jarig Vrederust verdient blijvend meeleven. Afkoeling in het Stavenisse dorpshuis. De toekomst van de boer in de ZLM vraagpunten. Bergse eerste lustrum-braderie. Junioren tournooi in Oud-Vossemeer. En Keetie deed het toch maar weer. Zaterdag 21ste Vosmeerse ronde. En de opruiming duurt voort bij onze winkeliers. Lang is de weg door voorschriften. Kort en werkzaam, die door het voorbeeld. reünie van mening dat deze dag bij een ieder lang in de herinnering zal blijven. Wanneer de voorzitter van de vereniging tot christelijke verzor ging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland J. J. Duvekot uit Goes op de 65ste jaarvergadering van de psychiatrische inrichting 'Vre derust' in verband met het 60-jarig bestaan van de stichting de aan wezigen gaat toespreken, dan zou een eventuele terugblik op de 60- jarige geschiedenis zelfs in compacte vorm nog heel wat tijd vergen. Vrederust heeft een bewogen geschiedenis achter zich, waaruit zich echter telkens weer en altijd het hoofddoel verheft: de zorg voor een verzorging nodig hebbende naaste. Daarom te meer is het bij het diamanten jubileum wat teleurstel lend, dat het jaarverslag 1968 spreekt van een teruglopend ledental met zo'n 537 in vergelijking met een jaar daarvoor. Er waren per 31 december 1968 nog 109 afdelingen met in totaal 18.454 leden ingeschreven. Een probleem voor de jubilerende inrichting blijft ook dit jaar het tekort aan personeel. met elkaar want de kleuterschool huurt sinds lange tijd een lege ruimte in de oude o.l.s. die dus t.z.t. gaat verdwijnen. De Centrale Dienst heeft foto's overge- legd waaruit de slechte toestand van dat lokaal duidelijk blijkt. i Het nieuwe lokaal is ontworpen achter de bestaande kleuterschool aan de Bou-Kcoij- manstraat, op grond die toebehoort aan de gemeente en die nu in gebruik is voor volks tuintjes. Nu de Bonenblokstraat is doorgetrokken i langs het gemeentehuis naar de Ring, wordt 1 op voorstel van b en w besloten hier een J éénrichtingsverkeer voor alle voertuigen in te voeren. Vanaf het centrum, de Ring dus, mag men wel rijden in de richting van de Bou-Kooijmanstraat, maar niet andersom. VERHOGING PRESENTIEGELDEN Bij de behandeling een salarismaatregel voor het gemeentepersoneel bepleitte dhr. J. Aarnoudse (sgp) verhoging van de presentie gelden voor de raadsleden, zulks in navol ging van diverse andere gemeenten. En de aanpassing van de wethouderssa larissen. De heer van Westen stelde voor de zaak aan b en w over te laten.. Alle collega-raadsleden stemden er mee in. Dhr. C. M. Droogers (arp) meende zelfs dat b en w dit onlangs ook in uitzicht hadden gesteld. Dit bleek niet zo te zijn. B en w zullen nu elders informaties in winnen en in een volgende vergadering met voorstellen komen. De jaarvergadering wordt woensdag in het kerkgebouw van Vrederust gehouden, waar ds. P. op den Velde, geref. predikant te Zierikzee om kwart over tien het wijdings woord spreekt. Op de agenda staat voorts de verkiezing van vijf bestuursleden wegens periodiek af treding. Daaronder is ook burgemeester J. E. van Boeijen uit Tholen, die evenals de vier andere aftredende herkiesbaar is. in het jaarverslag constateert het bestuur dat Vrederust in de loop der jaren in Zee land een begrip werd en een belangrijke plaats in de samenleving heeft verworven. Het aantal patiënten zo blijkt ook uit het jaarverslag 1968 bedroeg 440 mannen en 403 vrouwen. Er waren eind 1968 in to taal 404 personeelsleden in dienst tegen 392 op eind 1967. In „De Viersprong", het psychotherapeutisch centrum van „Vrede rust" werkten 30 mensen tegen 27 eind 1967. De exploitatie rekening van het zieken huis sluit met een batig saldo van f 69.675,- De balans geeft per 31 december een na delig saldo te zien van f 359.366,-. Het kapitaal bedraagt ruim ƒ3,miljoen. Tengevolge van de onderbezetten van het personeel, voornamelijk in de verpleegsec- tor, bleven de salarissen beneden het hier voor in de begroting opgenomen bedrag. Daarentegen kwamen de onderhoudskosten alsmede de kosten der bewassing vanwege het later gereedkomen der wasserij aanzien- lijk boven de ramingen. In de vergadering van het algemeen be stuur op 16 juli werd op zijn verzoek aan dr M. van der Beek eervol ontslag verleend als geneesheer-directeur van „Vrederust" en „de Viersprong" met ingang van 1 januari 1970. Per laatstgenoemde datum is als ge neesheer-directeur van „Vrederust" benoemd dr J. O. van Rossum en tot geneesheer-direc teur van de „Viersprong" dr P. J. Jongerius. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr Th. A. Bos, tel 01660-542 Nieuw Vossemeer en Sint Phillpsland dr. J. Vermet, Nw-Vosaemeer teL 01676-415 St Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dokter van der Eist Stavenisse tel 01663 - 400. THOLEN HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. week van 27 juli tot en met 2 aug. Zondag 1.20 14.00 Maandag 2.30 15.05 Dinsdag 3.30 16.05 Woensdag 4.26 16.52 Donderdag 5.20 17.40 Vrijdag 6.00 18.20 Zaterdag 6.45 19.02 29 juli volle maan te 21.15 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester zal worden gehouden op maandag 28 juli a.s. van 6.30 tot 8 uur in de ambtswoning Herte kamp 5. REIS BIJBELSTUDIEKRING Woensdag 16 juli vertrok deze vereniging met een bus van de firma Van de Klundert om half zeven in de richting randstad Hol land. In de plaatsen Rotterdam, Den Haag en Scheveningen werden rondritten gemaakt om via Wassenaar in Alphen aan de Rijn te arriveren. Daar werd Avifauna bezichtigd en een rondvaart gemaakt over het Brasemer meer. De reis werd via Schiphol voortgezet naar het hart van de hoofdstad, waar het konink lijk paleis werd bekeken en nog voldoende gelegenheid was te winkelen in de op dat gebied altijd meest imponerende stad van het land. Vervolgens werd naar Hilversum gereden om in Anna's Hoeve een goed verzorgd di ner te gebruiken. Via Utrecht, Gorkum - Breda ging het op huis aan na een prachtige reis onder ideale weersomstandigheden en geleid door een be kwaam chauffeur, die op prettige wijze voor een interessante toelichting zorgde. TROUWE DUIF Wedvlucht vanuit Bordeaux donderdag 17 juli, gelost om 13 uur, afstand 825 km. met ZW-wind in concours 20 duiven. Aankomst vrijdag eerste duif 14 uur 03 min 56 sec - aankomst zaterdag laatste duif 7 uu 53 min 14 seconden. Uitslag als volgt C. Moeliker 1 3; M. Moeliker 2 4; C. v. Luijk 5; L. Hage 6. OUDE DUIVEN Zaterdag 19 juli van uit Neufrilles, af stand 11 km, in concours 69 duiven, gelost 8 uur 40 min met ZW-wind Aankomst eerste duif 10 uur 03 min 51 sec, aankomst laatste duif 10 uur 18 min 12 sec. Uitslag als volgt J. Hol 1 21; C. Homme 12; C. Praat 3 22; P. Laban 4; C. v. Luijk 5 2e overduif; J. Deurloo 6; J. Pollie 7 12: J. Praat 8; L. Laban 9 15; L. v. d. Kleijn Sng 10; A. de Jonge 11 14 16 eerste overduif; L. Hage 13 17 19; L. Jansen 18; M. Tazelaar 20 23. JONGE DUIVEN Zaterdag 19 juli vanuit Neufrilles afstand 111 km in concours 291 duiven. Los 8 uur 40 min met ZW-wind Aan komst eerste duif 10 uur 05 min 27 sec. Aankomst laatste duif 11 uur 50 min 46 sec. Uitslag als volgt B. Polderman 1 3; J. Praat 2 10 39 45 46 55; J. Deurloo 4 34 40 60 82; L. Hage 5 27 70; L .v .d. Kleijn Sng 6 37 48 51; A. Laban 7 18 54 95; M. Tazelaar 8 15; G. Smulders 9 20 21 29 77 83; C. v. Luijk 11 13 56 71 86 87 89;C. Soomers 12 36 74 81; J. v. Dijke 14 16 30 31; L. Jansen 17 22 23 24 47 65 72 73 78; A. de Jonge 19 38; J. Hol 25; L. Soomers 26 33 63; L. v. d. Hoofd 28 43 44 59; P. Laban 32 53 88 94; L. Laban 35 49 75 85'93; M. Moe liker 41 42 57 61 64 80 91; C .Moeliker 50 62 97; B. Schot 52 58; J. Hol 79 84; C. Praat 66 92; J. v. Dijke 67; J. Pollie 68 76; G. de Kok 69; J. Kegge 90; C. Hommel 96.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1