T.V. maakt reis maan-aarde in nog geen twee seconden Plaatselijk Nieuws WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLflND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De redaktie legt u deze week voor Thoolse kleermaker kreeg ere-oor- konde hij internationale beroepen- wedstrijden Drie overwin ningen voor Keetie Hage Dit nummer bestaat uit twaalf pagina': Eerste mens op maan rechtstreeks op scherm Via t.v. op de maan. Elf bejaardenwoningen voor Stavenisse. Aan de deur wordtgekocht Werkgelegenheidscommissie bezocht recreatiegebied Breskens. Laatste reeksje geslaagden. Eerste titel voor Keetie. Geslaagde modinettes. Ere-oorkonde voor Thoolse kleermaker. TOON PRIEM EN JOS HOMMEL TERUG UIT BRUSSEL THOLEN OUD -VOSSEMEER 25ste jaargang No. 34 17 juli 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 -f- incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ2,50 B.T.W, Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Maandagochtend 21 juli, even over zevenen, zal de Amerikaanse astronaut Neil Armstrong als eerste mens voetstappen zetten op de maanbodem. Miljoenen t.v.-kijkers op aarde zullen daarvan recht streeks getuigen kunnen zijn. Het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart, NASA, heeft speciale voorzieningen getroffen voor acht rechtstreekse televisie-uitzendingen vanuit de Apollo of vanaf de maan. Ook de Nederlandse televisie zal een groot deel van deze uitzendingen overnemen. Als de beelden uiteindelijk in de Nederlandse huiskamers komen, hebben zij een afstand afgelegd van liefst meer dan een half miljoen kilometer. Een afstand, die zij met zo'n fabelachtige snelheid afleg gen, dat zij er niet langer dan twee seconden over doen. Tijdens deze lange reis passeren zij ingenieuze staaltjes van menseÜjk ver nuft. De techniek, die het mogelijk maakt, dat wij op aarde direkt getuigen kunnen zijn van de bewegingen, die Neil Armstrong en zijn collega, Edwin E. Aldrin, maken, is even ingewikkeld en in drukwekkend als de reis naar de maan zelf. De laatste etappe van de reis naar de maan wordt afgelegd in de LM, de „maan- spin", een onooglijk gevaarte met lange poten, dat in niets lijkt op de dikbuikige Apollocabine of de slanke Saturnusraket, die voor het vertrek vanaf de aarde heeft ge zorgd. Hoe lelijk ook, de „maanspin" is wel efficient. In de wand van de LM Is een speciale t.v.-camera aangebracht, vlak boven het trapje waarlangs de astronauten naar het maanoppervlak zullen afdalen Deze camera zal automatisch opnamen maken van het historische moment .waarop Armstrong de trap afdaalt. In een speciaal kastje in de zijwand van de LM is een bijzondere handcamera opgeborgen. Zodra Neil Armstrong eenmaal op de maan staat, zal hij eerst vijf minuten nodig hebben om te wennen aan de omgeving. Hij zal wat be wegingen maken en kijken hoe zijn ruimtepak reageert. Nadat hij eerst nog wat maanstof heeft verzameld (opdat in het geval van een noodstart de geleerden op aarde in elk ge val wat gesteente van de maan in handen kunnen krijgen) zal Armstrong de speciale handcamera gaan bedienen om de kijkers op aarde een zo goed mogelijk beeld van de maan en van de activiteiten van de as tronauten te bieden. TOPPUNT VAN TECHNIEK De sPeciale camera, die Armstrong in de hand houdt, is niet alleen duur (bijna ander- j half miljoen gulden) maar ook het toppunt van t.v.-techniek. De camera is weliswaar beperkt (er kunnen alleen zwart-wit beelden mee worden gemaakt), maar kan aan de an dere kant dienst doen onder omstandigheden die elk ander instrument onklaar zouden maken. De camera kan de extreme tempera tuursverschillen op de maan (250 graden Vanuit Parkes worden de beelden naar Sydney gestuurd en Sydney zendt de sig nalen opnieuw de ruimte in, naar een t.v.- satelliet, die op 36 duizend kilometer hoogte boven de Pacific „hangt". Deze satelliet, de Intelsat III, geeft de beelden door aan het contrölecentrum in Houston, Texas. Via New York worden vervolgens niet alleen alle Amerikaanse huiskamers bediend, maar wordt, via een grondstation in het noorden van de Verenigde Staten, een twee de satelliet ingeschakeld, die boven de At lantische Oceaan hangt. Deze zorgt voor het transport naar Europa Via een grondstation komen de beelden uiteindelijk in Brussel terecht, vanwaar ze, via de normale Eurovisiekanalen, over heel West Europa, ook Nederland, worden ver spreid. HOUTERIG De t.v.-beelden hebben, als ze eindelijk in Nederland aankomen, heel wat kilometers achter de rug: zo'n 380 duizend kilometer om van de maan naar de aarde te komen en liefst vier maal 36 duizend kilometer om tot twee maal toe de satellieten te bereiken. Toch zal men nauwelijks iets van vertra ging bemerken. De electronische signalen leggen in één seconde liefst 300 duizend ki lometer af. Soms zullen de beelden het wat houtigere karakter hebben van de heel oude speel films. De oorzaak daarvan is te vinden bij de vrij zwakke energievoorziening, waarmee de camera's op de maan moeten werken. (NADRUK VERBODEN) Het gezicht is een gave, zien is een kunst. Op voorstel van de jury belast met de beoordeling van de proe ven van de Internationale Beroepenwedstrijden in Brussel kent het Internationale comité ene ere-oorkonde toe aan Anthonie C. Priem uit Tholen voor het beroep kleermaken. In het Nederlands en in het Spaans staat dat allemaal te lezen op het kostbare papier dat de negentienjarige Toon Priem dinsdag middag mee naar huis bracht. De jonge vakman haalde in Brussel de vierde prijs. Keetie Hage uit Sint-Maartensdijk heeft j haar glanzende vorm weer overduidelijk aan getoond met drie overwinningen, waaronder een Nederlands kampioenschap. Zij maakt grote kans daar zondag nog een grote pluim op te zetten. Dan worden namelijk in het Limburgse Beek de Nederlandse kampioenschappen op de weg voor dames verreden. Vorig jaar won Bella voor de tweede achtereenvolgende keer deze titel, maar Keetie gooit nu toch hogere ogen. In het Olympisch stadion in Amsterdam bewees zij opnieuw haar baancapaciteiten door vcor de derde keer de Nederlandse titel bij de achtervolging te grijpen. In de finalerit over drie kilometer ver sloeg zij Nel van Dijk uit Nuenen. ,Toen ik bezig was aan mijn colbert, had ik niet op een prijs gerekend. De Japanner Shuji Anada die de bronzen me daille won, werkte met zalfjes en pense len. Ik dacht ,wat moet dat worden", vertelde Toon Priem -- - - Toch viel het mee, ook voor de mensen Fahrenheit overdag, 300 graden onder nul van jg Stichting voor het Maatkledingbe- 's nachts) de baas blijven. drijf die de sluiting van de beroepenwed- Ook de verschillen in luchtdruk (lucht- strijden meemaakten, ledig op de maan, een speciale atmosfeer Sinds 1965, toen een zilveren medaille ge- Bij deze laatste was de enige vrouwelijke Nederlandse deelnemer, dameskapster Eve lien Schaap uit Zaandam. In totaal waren er zeven dames in de werkplaatsen van de technische school Don Bosco in Brussel. De tweede deelnemer uit de streek, de twintigjarige Jos Hommel uit Oud Vosmeer viel niet in de prijzen. Hij moest met een voor hem nieuw soort zand werken waar door de afwerking van zijn g ietstuk niet zo goed was. Bij de nationale beroepenmanifes- in de Apollo-cabine) kan dit type zonder wonnen werd kreeg een Nederlandse kleer- tatie in Utrecht en bij. internationale wed- U n irM< t m gn F 1 O M Tl tv» llnr a Artn ntiin *y\ a am I aam U m! atv» rror nil a a« a I a rla u a Cfc Ja moeite verwerken. Het instrument is via een dertig meter lange kabel met de LM verbonden. Het meest bijzondere aan deze t.v.-camera is de eigenschap, dat zij zowel bij daglicht als in de duisternis heldere beelden kan opnemen. Tijdens de maannacht moet de camera kunnen zien met als enig hulpmiddel het zonlicht, dat door de aarde op de maan wordt teruggekaatst. De maancamera is geheel automatisch. De maanreizigers, die het toch al druk genoeg hebben, behoeven zich geen zorgen te maken over lensinstelling en belichting. De camera regelt alles zelf. De astronauten behoeven alleen maar een van de vier be schikbare lenzen te kiezen: een groothoek lens voor opnamen in de Apollo, een tele lens voor beelden van aarde en maan van uit de ruimte, een lens voor opnamen op de maanbodem bij zonlicht en een voor nacht werk. ANTENNE EN SATELIET Wanneer de camera eenmaal aan het werk is, moeten de beelden naar de aarde worden gebracht De maanreizigers zullen waarschijn lijk op de maan een antenne oprichten, die als een parapluie kan worden uitgevouwen. De electronische signalen- waaruit de t.v.- beelden worden opgebouwd, zullen worden opgevangen door de reusachtige parabool antennes van een grondstation bij het Au stralische Parkes. Deze antenne kan het hele zwakke signaaltje, dat van de maan afkom stig is, liefst één miljoen maal versterken. Om de versterkers nog eens extra te helpen staan zij in een ruimte, waar het onvoorstel baar koud ds: het vriest er liefst 263 graden, slechts tien graden hoger dan het absolute nulpunt. De geleerden hebben ontdekt, dat bij deze extreem lage temperaturen de metalen hun electrische weerstand vrijwel verliezen. maker geen prijs meer. Toon Priem zorgde er met zijn keurig werkstuk voor dat daar in verandering kwam. „We zijn dankbaar dat we hebben kun nen meedoen. Er was weinig voorbereiding en geen training doordat Toon met vakantie was", zegt vader Priem, die al jaren een kleer- makersbedrijf heeft aan de Oudelandsepoort 19 in Tholen. Hij heeft altijd veel werk, met opdrachten uit heel Nederland en zelfs uit België. Het was eigenlijk een beetje moeilijk om zijn zoon tien dagen naar Brus sel te laten gaan. Toch was de internationale wedstrijder varing een gezellige en leerzame belevenis Hij kreeg bovendien nog een mooie vierde prijs doordat hij zo goed zijn best deed en een fraai werkstuk afleverde. TWEE PUNTEN VERSCHIL. Korea ging met de gouden medaille strij ken, Belgie met de zilveren en Japan met de bronzen medaille. Toon Priem bleef slechts twee punten verwijderd van de derde prijs, 'hij had 63 punten en de Japanner 65. „Als we thuis s avonds wat colberts hadden kunnen maken om te oefenen, zou dat zeker twee punten gescheeld hebben", aldus de Thoolse Kleermaker. De andere deelnemende kleermakers kwa men uit Duitsland, Spanje, Ierland en Italië Dit laatste land had een vrouwelijke kleer maker naar Brussel afgevaardigd. Toon Priem had bij de wedstrijden 24 uur tijd om van de blauwe, harde, koppige stof een colbert te maken. Het was precisie werk, want bij dit soort stof kun je elk rimpeltje en blaasje zien. JOS HOMMEL Nederland won bij de internationale be roepenwedstrijden vier zilveren medailles, twee bronzen en vijf eervolle vermeldingen. strijden gieten-vormen ih Wenen, heeft de jonge handvormer echter al duidelijk zijn vakmanschap bewezen. De deelnemers hebben het prima gehad in Brussel. Alleen het eten was even wennen. „We hebben in geen tien dagen koffie en thee gedronken en dat misten de Nederlan ders wel. 's Morgens zaten we al aan de pils met harde broodjes. Echt Belgisch", vindt Toon Priem. De excursies naar de Ardennen, de oude steden Gent en Brugge en het strand vond hij evenwel fantastisch. Verder heeft hij genoten van de zang en dans van de Italiaanse deelnemers. GEWELDIGE SPULLEN Met bewondering vertelt 'hij ook over de Japanse groep in Brussel, die met zeventig mensen vertegenwoordigd waren. „Die hadden geweldige spullen bij zich. Er waren ook technici bij, die zelf al eens een zilveren medaille bij internationale be roepenwedstrijden hadden gewonnen. Ze gingen nu met acht gouden medailles naar huis, het hoogste aantal. Alles werd gefilmd en gefotografeerd: tafels, gereed schap, gebouwen, ja zelfs de verwarmings buizen in de technische school filmden ze aan de binnen- en buitenkant. De Japanners keken me tijdens mijn werk geregeld op de vingers. Alles werd bekeken. Voor de negentiende internationale beroe penwedstrijden die volgend jaar in Tokio worden gehouden, hebben ze veertig miljoen gulden uitgetrokken. Er komen daarvoor hele nieuwe gebouwen om zo goed moge lijk voor de dag te komen", aldus de jonge Thoolse kleermaker. SPAANSE WIMPEL De deelnemers uit Japan en Korea zijn ook alien lang van tevoren voorbereid en getraind voor de wedstrijden in Brussel. De Japanners hadden er veel werk van gemaakt met programma's met foto's en de namen van hun wedstrijdmensen. Alle wedstrijdmensen in Brussel kregen een mooie wimpel van Spanje, ter herin nering aan deze wedstrijden. Spanje is met de internationale beroepenwedstrijden be gonnen en in dit land zijn ze van 1950 tot en met 1957 ook gehouden. De Belgische minister voor de midden stand, de heer R. Hanin, reikte de medailles uit aan de eerste, tweede en derde prijswin naars van de 28 beroepen van deze acht tiende internationale beroepenwedstrijden. Hun tijden waren respectievelijk 4,31,1 en 4.23.7. De tweede en derde plaats werden ingenomen door Eefje Helder uit De Woude met 4.28.2 en Truus Smulder uit Gerwen met 4.30.5. Bij een gewone cours in het Gelderse Driel ging Keetie opnieuw met bloemen naar huis terwijl Bella hier tweede was. Zondag en maandag waren de Smer- diekse rensters in Frankrijk. In Courpevoie, vlakbij Parijs, werd Keetie in de 30 kilo meter korte rit tweede, na een onbekende Francaise. Derde en vierde waren een Bel gisch meisje en de Franse kampioene. Bella eindigde in Courpevoie als vijfde. In Bonnieres werd maandag een bijzonder lange course voor dames verreden: 76 kilo meter. Dit was echter niet de bedoeling van de Franse organisatoren, maar de zaak liep uit de hand. Of het door de warmte kwam, of door de Tour de France, de man met de rondebordjes was in elk geval vier ronden achter. Zodoende werden er 27 ronden of 76 km gereden in plaats van 23 ronden van in totaal 65 kilometer. Keetie had er echter geen last van, want zij reed de andere dames op één ronde achter stand en kwam daardoor als eerste over de streep. Het parcours was vrij moeilijk om dat er een grote klim in op was genomen. De franse kampioene finishte als tweede. Derde werd Elsa Jacobs uit Luxemburg en vierde Bella Hage. Na de Nederlandse kampioenschappen staan er nog twee belangrijke wedstrijden voor de Smerdiekse kampioenen op het programma. In de Tsjechische stad Brno zijn op 15 aug de wereldkampioenschappen op de baan en op 23 augustus de wereld kampioenschappen op de weg voor dames. Keetie zal daar haar wereldtitel moeten ver dedigen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. W. A de Looze Oud-Vossemeer tel. 01667-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St. Philipsland tel 01677—500 St. Annaland, St Maartensdijk en Stavenisse Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. Week van 20 juli tot en met 26 juli Zondag 7.15 - 19.30 Maandag 7.50 - 20.05 Dinsdag 8.30 - 20.45 Woensdag 9.15 - 21.30 Donderdag 10.10 - 22.35 Vrijdag 11.30 - Zaterdag 0.05 - 12.56 Eerste Kwartier 22 juli te 13.44 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER A.s. maandag 21 juli GEEN SPREEKUUR TROUWE DUIF Zaterdag 5 juli hield de Postduivenver eniging een wedvlucht van uit Duffel voor jonge duiven, afstand 52 km. in concours 360 duiven. Gelost 7 uur met Z.W. wind. De vlucht had een langdurig verloop. Aankomst le duif 7 uur 49 min 25 sec. Aankomst laatste duif 8 uur 37 min 09 sec. G. Mulders 1 2 13 33 47 54 76 92: J. v. Dijke 3 11 14 20 24 27 49 67 106: P. Laban 4 7 26: B. W. Schot 5 8 10 18 31, 87; J. Deurloo 6 23 95; C. Hommel 9; A. Laban 12 17 21 59 61 63 102 121; C. v. Luijk 15 22 35 71 98: L. v. d. Kleijn jn 16 60 62; P. de Boef 19 68; C. Praat 25 113 117: L. v .d. Hoofd 28 30 44 51 58 64 88: L. Hage 29 36 74 75 85 97; M. Laban 32; M. Tazelaar 34 38 80 81. 94 107 108 115: C. Moeliker 37 42 89; J. Pollie 39 66 72 77 100 114; J. Praat 40 41 109; B. Polderman 43; L. ansen 45 56 57 73 99 103 104 110 111; O. Contant 46 116; L. v. d. Kleijn Sng 48 79 119 le overduif; L. Soomers 50 82 90; C. Soomers 52 53; A. de Jonge 55 83 84; L. Laban 65 69 70 96 101 105 112 122; M. Moeliker 86 93; C. Hommel 91; J. v .d. Berge 118 120. Vrijdag 4 juli een wedvlucht van uit Duffel voor oude duiven afstand 680 km. In concours 38 duiven. Gelost 5 uur 45 min met Z.W. wind. Aankomst eerste duif 16 uur 51 min 52 sec. Aankomst laatste duif 18 uur 53 min 49 sec. M. Moeliker 14 11; Joh. Deurloo 2; B. W. Schot 3 8; C. Moeliker 5; L. Hage 6 1 012; C. Praat 7; M. Laban 9. Zaterdag 5 juli was er een vlucht met oude duiven vanuit Duffel, 52 km. In con cours 38 oude duiven. Gelost 7 uur Z.W. wind. Aankomst eerste duif 7 uur 49 min 24 sec. Aankomst laatste duif 8 uur 00 min 43 sec. A. de Jonge 1 2 4 8; C. Praat 3 13 Joh. Hol 5 6 12; J. Kegge 7; L. v. d. Kleijn Jr. 9 10; J. v .Dijke 11,; C. Hommel le over duif. Zaterdag 12 juli hield de postduivenver eniging een wedvlucht van uit Orleans. Afstand 442 km met N.W. wind In concours 58 duiven Gelost 5 uur 30 min Aankomst eerste duif 13 uur 26 min 36 sec Aankomst laatste duif 14 uur 47 min 43 sec. L. v. d. Kleijn Jzn. 1; C. Soomers 2 10; B. Schot 3 18; J. Praat 4 19; L. v. d. Hoofd 5 12; M. Moeliker 6 11; Joh Deurloo 7; M. Laban 8; L. Jansen 9 13 17; C. Moeliker 14 15; P. de Boef 16. BEJAARDENREIS Dinsdag 29 juli maken de bejaarden een reis per autobus naar Rotterdam en omge ving. Het comité heeft de zaak nu ook fi nancieel een eind rond. Wel Is het van groot belang dat men tijdig tevoren weet hoeveel bejaarden de reis willen meemaken. Daarom wordt zaterdagmiddag 19 juli in de bejaardensociëteit een zitting gehouden, waar men zich kan opgeven van 3 tot 4 ORIëNTATIERIT De jeugdraad der N. H. Kerk organiseerde eind vorige week een oriëntatierit voor de jeugd, waarvoor veel belangstelling bleek te bestaan. Er was slechts één deelneemster zonder strafpunten, nl. Sanja Stoutjesdijk. De 2e en 3e plaats werden gedeeld door Pim en Arjan Koedood met elk 5 strafpunten. De 4e tot en met 9e prijs ging naar 6 deelne mers, die 7 strafpunten hadden opgelopen, nl.: Els Bevelander, Rien van Gorsel, Peter Moerland, Thea Niemantsverdriet, Koos Pipping en Joan de Wilde. Mars Vis ten slotte kwam met 13 strafpunten nog juist bij de eerste 10. Wanneer er voldoende deelnemers zijn (40 is wel minimaal) dan wordt volgende maand wellicht nog een rit georganiseerd. Deelnemerslijsten tevoren indienen bij P. Moerland, C. Frankenstraat 10. BROMMERS BOTSTEN Aan de ring nabij de Vlerwlndenstraat kwamen zondagavond de brommers van de 17 jarige L. L. V. en de 16 jarige D. H. v. D. onzacht met elkaar in aanraking. De 2 jongelui kwamen er met betrekkelijk lichte verwondingen af, zij het dat V. hoofdklach ten had. De brommers werden slechts licht beschadigd. De rijkspolitie maakte proces verbaal op. PAK EVEN UW AGENDA Donderdagavond 17 juli: 8 u zaal Vroegop Contactavond voetbalvereniging. WEDVLUCHT „DE ZWALUW' Met 85 duiven hebben de leden van de duivensportver. „De Zwaluw" deelgenomen aan de vlucht van zaterdag 12 jufi vanaf Orleans over 445 km De duiven werden gelost te 5.30 uur De eerste kwam aan te 13.15.42 en de laatste van de 27 prijswin naars te 14.49.54. Gemiddelde snelheden resp. 958.80 m en 796.30 m per minuut. De volledige uitslag luidt:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1