EENDRACHTBODE De vakantie begint de omweg Geen meerderheid voor telegram aan minister voor herindelingsspoed Vier leden willen langzaamaan-aktie Stratenreconstructie blijft onbevredigend verlopen Een enkele wijziging in het ontwerp-bestemmingsplan 25c JAARGANG No, 33 10 JULI 1969 TWEEDB BLAD Raadsverslag Scherpenisse Ootje Teur en de tcenshandschoenen (lil) MET HET EIGEN HUIS Heel wat Nederlanders nemen voor hun vakantie een eigen huis mee. Dat kan be ginnen met een bescheiden tentje, al voor luttele tientjes te kopen. En eindigen met een droomcaravan, inclusief bar, koelkast, televisie, voor vele, vele duizenden guldens. Hoe avontuurlijk de trek met het eigen huis ook kan zijn, officiële paperassen zijn in veel gevallen noodzakelijk. Voor offi ciële kampeerplaatsen in Nederland heeft iedereen, die ouder is dan zestien jaar, een kampeerkaart nodig. Veel buitenlandse cam pings komt u alleen binnen met een inter nationaal kampeercarnet in de hand. Voor deel van zo'n carnet is, dat u automatisch voor een fors bedrag tegen wettelijke aan sprakelijkheid bent verzekerd. Kamperen is bijzonder aantrekkelijk, maar vereist een ge. degen voorbereiding. Het aantal beginnelingen, dat vrolijk een tent koopt en deze - tot grote hilariteit van alle aanwezigen pas voor de eerste maal opzet wanneer men op de camping is aange komen, groeit nocj steeds. Zet hem eerst in eigen tuin op of op een vrij stukje ter rein. Die eerste malen mislukt het aardig daarna krijgt u het goed onder de knie. Wel eens meegemaakt, dat u de tent nood gedwongen moet opzetten wanneer het re gent? Dan komt het goed uit wanneer u dankzij wat oefeningen een redelijk tempo kunt ontwikkelen. Vooral kinderen z'in dol °P een kampeer- vakantie. Al blijven ze dan natuurlijk nog aandacht vragen. Kinderen moeten tevoren wennen aan het slapen in slaapzak of reis- wieg. Probeer het thuis al eens wat keertjes. Gezinnen met kleine kinderen doen er het beste aan wat grotere campings met goede sanitaire voorzieningen (vooral stromend water) te kiezen. En de lievelingspop mee te nemen. Wanneer u met uw tent over de grenzen gaat, informeer dan tevoren uitvoerig over de omstandigheden, die u op de plaatsen van bestemming kunt verwachten. In Nederland vindt iedereen overal wel een stukje grond, waar hij zonder weer barstig verzet van de natuur een haring in kan drijven. In het buitenland kunt u rots grond of steenlagen verwachten, waar al leen speciale pennen en een forse hamer tegenop kunnen. De ervaren kampeerder weet natuurlijk, dat slecht weer onverwacht kan opsteken. Laat een tent nooit open achter. Stevige kleding en het nodige gereedschap om cala miteiten op te vangen liggen natuurlijk 's nachts binnen handbereik. Een aardig compromis tussen tent en ca ravan is de vouwwagen. Een tent op wieltjes, die u achter de auto mee kunt nemen (met vaak ook nog een flinke hoeveelheid bagage er in.) De voor delen van de vouwwagen zijn het lage ge wicht (nooit meer dan driehonderd kilo) en het grote aantal slaapplaatsen (tot acht uit te breiden. Zo'n vouwwagen staat ook heel wat sneller overeind dan de gewone tent. U hebt voor zo'n ding wel een auto(otje) nodig, precies als bij een caravan. Het voor deel van de vouwwagen bij het rijden is be halve het lage gewicht ook het vrijblijven van het uitzicht naar achteren. En voor vouwwagens en voor caravans geldt een aantal belangrijke verkeersvoor- schriften. Dat begint al bij de documenten Voor veel landen is een carnet nodig (in lichtingen bij de ANWB, Wassenaarseweg. Den Haag). In elk geval moet ook de aan hanger worden verzekerd. Op de groene kaart moet de code AF voorkomen. Aanhangers tot 750 kilo moeten ook ver gezeld gaan van een bewijs, dat de wagen in Nederland is gekocht. Voor auto's met aan hangers (hoe klein ook) gelden in alle landen voorschriften met betrekking tot de maximum snelheid. In Nederland en West Duitsland is dat bijvoorbeeld tachtig kilo meter per uur, in Hongarije 40 km., in Dene marken 60 km. Wie met caravan of vouwwagen op stap gaat, moet zich tevoren goed vertrouwd ma ken met de rijkombinatie. Oefen vooral ook op het vaart verminderen, het nemen van bochten en het parkeren. De eerste twee manoeuvres lijken simpel, maar kunnen ge vaarlijk zijn; het parkeren lijkt onmogelijk moeilijk, maar is gemakkelijker dan u denkt. Mits maar is geoefend (op een afgelegen weg, of wilt u direct al met een ongeluk beginnen?) De remmen van een normale auto zijn niet afgestemd op het kombinatierijden met aanhangwagen of caravan. Vandaar ook de maximumsnelheden De meeste aanhangers hebben geen met de auto gelijk oplopend remsysteem. Bij de meeste types moet de aanhangwagen of caravan eerst tegen de auto oplopen voor de eigen remmen in wer king treden. Bij te hoge snelheden, of een glad wegdek kan het scharen" optreden. De aanhangwagen gaat dan niet meer in een rechte lijn met de trekwagen en duwt de auto van achteren opzij. Dit levensge vaarlijke verschijnsel kan ook optreden bij remmen in bochten. Verminder vóór elke bocht al snelheid, zodat u de bocht met (op)trekkende motor kunt nemen. Tenten, vouwwagens en caravans hebben een grandioos voordeel. Zij maken u vrij en onafhankelijk. U hebt niets meer te maken met hotelreserveringen en verplichte reis schema's Al moet u er wel aan denken, dat de overbevolkte topcentra van Europa alleen met tent of caravan te bewonen zijn wanneer u tevoren reserveert. Maar u behoort natuur lijk niet tot hen, die naar die overbevolkte centra gaan alleen om daar de buren of collega's tegen te komen. Die ziet u de rest van het jaar wel. Het meenemen van het eigen huis heeft één nadeel (tje). De normale huiselijke beslommeringen, zoals eten klaarmaken, (af)was, opruimen, gaan gewoon door. Als pa daarmee rekening houdt en bij wijze van afwisseling eens mee helpt, heeft ma zowaar ook vakantie. Prettige dagen! (NADRUK VERBODEN) Vakantiehouden met tent of heeft een bizondere bekoring. En ook dan zijn er mogelijkheden met het ezeltje of de berg li [t De jongste berichten over de herindeling van de gemeenten op Tholen, waaruit een duidelijke vertraging van de beslissing blijkt, zit enkele leden van de gemeenteraad in Scherpenisse niet lekker. De heer L. A, M. Elenbaas (v.v.d.) sneed dit onderwerp aan bij de rondvraag tijdens de maandagavond gehouden raadsvergade ring. Zijn betoog resulteerde in het voorstel aan de minister van bin nenlandse zaken een telegram te sturen, waarin zou worden aange drongen op een snelle beslissing. Welke dan ook. De voortdurende onzekerheid achtte de heer Elenbaas voor de Thoolse samenleving funest. Hij kreeg geen voldoende steun op zijn voorstel. De heer A. Schipper (p.v.d.a.) en P. A. Kievit (c.h.u.) wilden wel steun ver- lenen aan de suggestie Elenbaas, maar wethouder D. Kleppe (c.h.u.) en de driemans s.g.p.-fractie wethouder L. A. Polderman, M. Dijke en A, Jasperse wensten de zaak liever in de sop te laten gaarkoken. Wethouder Kleppe kwam er rondweg voor uit: mij kan het niet te lang duren. Hij prefeerde een langzaam-aan-aktie. De heer Elenbaas herinnerde bij zijn voor stel aan de jongste ontwikkeling, waarbij de kamercommissie eerst nog een gesprek wil met de minister en daarbij de nota Van Beek. Bode. Schakel op de eerste plaats aan de orde zal stellen. Wanneer het juist is, dat de Tweede Kamer eerst nog zal moeten gaan beslissen over de bij de minister in voorbereiding zijnde nota inzake de bestuur lijke organisatie van ons land, zit het er vol gens de heer Elenbaas binnen een jaar niet meer in, dat over Tholen zal worden beslist. En die vertraging achtte hij funest voor de ontwikkeling van de streek, ongeacht welke beslissing er komt, hetzij geen herindeling, hetzij 3 gemeenten, hetzij 1 gemeente. De heer Elenbaas herinnerde er aan, hoe reeds een paar jaar geleden tijdens een poli tieke bijeenkomst te Poortvliet van alle par tijen op Tholen bij alle verschil van mening over de zaak zelf, iedereen wel unaniem van oordeel was. dat een snelle beslissing ge wenst is. VERONTRUSTING EN AFKEER Nu is buiten ieders verwachting om een vertraging ontstaan, die de onzekerheid mo gelijk voor maanden, zo geen jaren, besten digt. Dit beknot de werkzaamheden van de gemeenteraden, van de ambtenaren, van de diensten. Ergens wordt er telkens weer wat afgeschoven, tot een definitieve beslissing is gevallen. Moet de bestuursreorganisatie van het land op de rüg van de Tholenaren wor den uitgevochten? Het lijkt er op of de poli tieke partijen er een beetje mee aan het spe len zijn en dat hierbij onze streek het kind van de rekening gaat worden. De heer Elen baas verzocht in de eerste plaats het onder werp op een volgende agenda te zetten voor de raadsvergadering. Dat enkele leden van de vaste Kamercommissie het gedaan hebben gekregen dit uitstel te krijgen, is niet in het belang van het eiland, vond de heer Elen baas. Volgend jaar zijn er de normale raadsver kiezingen. Op deze voortgang zullen we op Tholen opnieuw in eigen gemeenten raden moeten kiezen en dan misschien enkele maan den later weer voor 3 of 1 gemeente. Bij ve len op Tholen is er over dit politieke spel grote verontrusting en afkeer, aldus het wd- raadslid. De voorzitter zei het in hoofdzaak met Dhr. Elenbaas eens te zijn. Het is helemaal schandalig, aldus burgemeester Bouwense, dat de minister enerzijds heeft aangedrongen om het voorstel voor het kamerreces te kun nen afwerken en dan in het laatste overleg plotseling zegt, dat weliswaar het overleg dan naar een later tijdstip zal moeten worden verschoven, maar de herindeling van Tholen niet dermate urgent is, dat dit een bezwaar mag worden genoemd. Dan vraagt men zich toch wel af: hoe zit het nu eigenlijk. FINANCIEEL LEEFBAAR Wethouder Kleppe: je kunt er toch niets aan doen of je wel of niets doet. Ik geef er niks om, dat ze het een jaar gaan uitstellen, want misschien wordt het dan wel afstel en dat is voor Scherpenisse maar het beste. Dhr. Elenbaas: goed, laat de minister dan maar zeggen: niet samenvoegen, maar laat hij het dan ook een kleine gemeente als Scherpenisse financieel mogelijk maken de zaak leefbaar te houden, want nu kunnen we niks doen. geen straten verbeteren, geen rio lering, geen sportterrein, geen recreatieve voorzieningen. De voorzitter wees er de heer Elenbaas op, dat het uiteraard niet de schuld van de minister is, dat deze vertraging is ontstaan. Hij wilde wel afwerken, maar de kamerleden namen geen genoegen met het antwoord. En zelfs de commissie heeft gezegd, dat de zaak niet vertraagd mag worden. Hierna kwam de heer Elenbaas met het voorstel tot het sturen van een telegram aan de minister, maar zoals hierboven opgemerkt haalde hij daartoe geen raadsmeerderheid. GEEN GEMEENTEBELANG De vijftien voor de rondvraag behandelde punten hadden een vrij snel verloop. Voor kennisgeving werden een aantal jaarversla gen en begrotingen aangenomen, zoals van de centrale werkplaats 'De Bevelanden', het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg, terwijl de nieuwe Drank- en Horecaverordening was goedgekeurd. De heer H. van Opstal te Bergen op Zoom deed het verzoek een perceel gemeentegrond te kopen, ter grootte van ongeveer 150 ma. Dit verzoek houdt verband met een andere aankoop van de heer Van Opstal op West- kerke met de bedoeling beide percelen sa men te voegen. Het voor koop gevraagde deel is openbare weg en geeft toegang tot een gemeentelijk perceel, dat verpacht is aan de heer C. Bruijnzeel. B en w zagen in deze verkoop geen gemeentebelang en stelden voor afwijzend te beschikken. De heer Kievit zei het verzoek niet te best te begrijpen, want welke percelen moeten daar nu eigenlijk worden samengevoegd. Wethouder Kleppe wees er op, dat die twee delen bij verkoop voor de nieuwe eigenaar aan-één komen. De raadsleden bleken het volkomen eens te zijn met b en w om niet tot verkoop over te gaan en de heer Kievit adviseerde er maar gelijk bij te berichten, dat betrokkene eerst de distels op zijn eigen ter rein maar eens moet verwijderen. GEEN DISCRIMINATIE De raad wilde met b en w wel positief reageren op de brief van het Centraal Insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf te Am sterdam, waarin wordt gevraagd zorgvuldig te werk te gaan om discriminatie te voor komen bij vestigingsaanvragen van zgn. ver- bruikersmarkten. Het komt er op neer dat de plaatselijke middenstandsvestigingen in elk geval niet worden achtergesteld bij groot winkelbedrijven. En dat wilde de raad wel graag garande ren. Aan de Nederlandse Hartstichting werd geen subsidie verstrekt. Adhesie werd be tuigd aan een motie van de gemeente Rijssen, waarin het betreffend ministerie wordt ge vraagd voor bouwterreinen voor woningwet woningen de normale kostprijs in rekening te kunnen brengen om te voorkomen, dat parti culiere bouwers een extra belasting betaling voor exploitatie van woningwetwoningen en eveneens te voorkomen, dat voor woningwet woningen de minst gunstig gelegen kavels beschikbaar worden gesteld. Er was tenslotte ook nog een brief van de commissie gemeenschappelijke vuilnisophaal, dienst met de voorlopige exploitatiecijfers GEDULD WORDT STEEDS BELOOND. Toen Lange Leo en Dikke Daan met hun hoofden tegen de auto geslagen waren, gingen ze eerst even op de grond zitten om de klap te verwerken. De slag dreunde nog na in hun hoofd en het leek hun alsof het steeds donkerder werd om hen heen. Na enkele ogen blikken vielen ze dan ook allebei om, terwijl ze snel de belangstel ling voor de dingen, die om hen heen gebeurden, begonnen te ver liezen. Ootje Teur stapte uit, tevreden aan zijn pijp trekkend. „Dat is datl" zei hij. „De tegenstanders allebei onschadelijk ge maakt en de handschoenen voor het grijpen!" Hij liep op de bewusteloze mannen toe en greep de handschoenen, die nog steeds aan de handen van Lange Leo zaten. „Zo ziet men, dat geduld wordt beloond!" sprak hij, terwijl hij de handschoenen aantrok. „Geduld, gepaard aan uithoudings- en door zettingsvermogen door MAARTJE ZELDENRIJK 22 Die avond zat ze met Giep Nuvelder aan de ringdijk tussen de stad en de Kwadijkerweg. En vertelde van het komende bezoek op vader's verjaardag. „Moeder heeft een boerenzoon uitgenodigd, Bart Pereboom. Ik ken hem wel, maar dat heb ik niet gezegd. Is natuurlijk een doorgestoken kaart, mijn moeder kennende. Wat moet ik doen?" Hij legde zijn arm om haar schouder. „Op je vader s verjaardag ben je natuurlijk thuis. Is t wat? „Ik herinner me hem niet zo goed meen Ik meen een nogal zuur kijkende knul. En een drinker." was. M'n deugden moet ik etaleren, was zijn stelregel. M'n ondeugden merkt ze zelf wel op. Ze ging tegen hem aan liggen. „O, Giep, akelig jong, waarom heb jij geen centen? „Je wist het, Liebchen, voor je die zondagmiddag met me uit ging." Lena zoende zijn kin, hem over het gezicht strelend. „Ik ben vreselijk koppig en in alles krijg ik uiteindelijk mijn zin. Maar op dit punt leg ik het tegen moeder af. Die is bezeten van een rijke schoonzoon." „Zullen wij er samen vandoor gaan?" „Je had een jaar geleden moeten komen, toen had ik er de moed nog toe. Nu niet meer.' „Een jaar geleden had je alleen maar oog voor Jaap Witvliet. Je zou nauwelijks erg in me gehad hebben." Hij heeft gelijk, dacht ze. Ik was dol verliefd op Jaap. Hij had met me kunnen doen, wat hij wilde. Alles. Ik zou het goed gevonden hebben, wat ook de gevolgen zouden zijn. Maar sinds ik Giep ken, is Jaap helemaal uit m'n gedachten verdwenen. Giep is ontzettend lief voor me en vraagt zo weinig. Wat heeft hij toch, dat ik ineens van hem ging houden? Hij boog zich over haar gezicht en kuste haar, rustig en beheerst als altijd. „Waar denk je aan, Lena?" „Aan jou natuurlijk. Aan wie anders? Waarom je zo bent, tegen mij. Terwijl je kunt weten, dat het zonder Daar had ze een hekel aan, wist hij. Hoewel hij zelf vast niet vies was van een biertje en een borrel, enig reëel uitzicht is. beperkte hij zich tot een enkel glas als hij met haar uit„Ik heb geleerd alleen maar te profiteren van het ogenblik. Niet te ver vooruit kijken, omdat zulks wei nig zin heeft. Zolang je nog niet getrouwd bent, wil ik van je houden." „En daarna?" „Teren op het geluk, dat ik kende. Met jou. Mooie herinneringen kunnen het leven ook veraangenamen." „Het is anders maar armzalig, Giep. Het is allemaal even ellendig. Als moeder wist, dat ik hier met iemand aan de dijk lig te scharrelen, om 't even wie het is, zou ze van afgrijzen haar hoofd schudden. Dat heeft moeder nooit gedaan. Ze was in haar jonge jaren een trotse boerendochter. Als ze een vrijer had, kwam hij over- huis en nadat de ouwelui naar bed waren, bleef ze de halve nacht met hem opzitten op 't staltje. Dat vond niemand erg. Het is allemaal zo idioot." „Word wat nuchterder, Liebchen. Profiteer van het ogenblik en neem, wat je krijgen kunt." „Dat is fatalisme. Er zit wel wat in, gaf ze toe." Je had het zoëven over samen er vandoor gaan. Waarheen? En met welk doel? Zou je met me willen trouwen?" Hij knikte. „Beslist. Ik zou m'n leven lang gelukkig kunnen zijn met jou. Maar jij niet met mij." Ze kwam half overeind, hem verwonderd aankijkend „Praat geen onzin. Waarom niet?" „Vroeg of laat zou je jezelf verwijten, dat je een arme boer getrouwd hebt. Iemand zonder centen en zonder toekomstmogelijkheden „Ik heb geld." „Natuurlijk heb je geld. En je zult nog wel meer krij gen. Daar zit 'm de kneep. In elk huwelijk ontstaat meningsverschil. Soms over kleinigheden. De lieve Leen- tje is driftig en op een bepaald moment gooit ze het er uit: Wat jij, armoedzaaier? Wat zou er van ons terecht gekomen zijn zonder mijn centen, Nou? Reuze prettig voor de armoedzaaier, hè?" Hij heeft gelijk, wist ze. Zo kort als we met elkaar gaan, kent hij me door en door. Ik ben immers driftig? En ik zou niet eens tegen armoe kunnen. Het lijkt me verschrikkelijk om niet te kunnen kopen, wat je graag wilt hebben. „En als je niet driftig werd, je voornam je in te houden en dat lukt je, zou je diep in je binnenste toch jezelf verwijten, dat je deze onberaden stap hebt gedaan. Je hebt een verstandige moeder, Lena. Ik heb heel veel respect voor haar. Ze zal alleen jou bestwil voor ogen hebben." „Moeder?" stoof ze op, „moeder wil alleen een stands huwelijk zien. Het is enkel haar boerentrots, die spreekt. Als ze zoveel van me hield, zou ze verleden jaar toe stemming gegeven hebben aan Jaap en mij om ons te verloven. Weet je wat Jaap's vader is? Boerenarbeider op Texel. Dat vond moeder verschrikkelijk. Alleen de idee, samen met een boerenarbeider en zijn vrouw naar het gemeentehuis te moeten gaan, omdat haar dochter met hun zoon trouwt. Voor haar een denkbeeld om ziek van te worden." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5