WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Honderd procent Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Miljoenen en duizenden in Zeeuwse staten Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verrassende stemmingen Juf Boone trouude De redaktie legt u deze week voor Nieuwe weg Poortvliet misschien toch gelijk klaar met Eendracht- brug DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD -VOSSEMEER SINT-ANNALAND 25ste jaargang No. 33 10 juli 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St-Ann aland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedalcteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Hoewel verwacht mocht worden ,dat de rijksoverheid geen halve maatregelen zou nemen voor wat voorzieningen betreft, die noodzakelijk zijn aan de Zuid-Hollandse en Zeeuwse kust als gevolg van de afsluiting Volkerak, was het toch wel een belangrijke beslissing voor ook onze streek, toen de Tweede Kamer medio juni het gewijzigde wetsontwerp goedkeurde, waardoor de bij dragen aan de noodzakelijke werken zee wering op honderd procent werden gesteld. Dit betekent dus, dat ook de lasten, die de waterschappen door de noodzakelijke ver sterkingen of verhogingen voor honderd procent worden vergoed. In een paar uur tijd was daarmee ook het wetsontwerp, dat de bijdragen aan de uitvoerders van wer ken tot versterking van de bestaande water keringen (de waterschappen) regelt op grond van artikel 5 van de Deltawet afgewerkt. Het had elf jaar geduurd, eer men het over de kostenverdeling eens was. De Kamer was overigens dik tevreden, dat het uiteindelijk resultaat voor de be trokkenen zo gunstig werd. Eerst was im mers gedacht aan een kostenverdeling, die voor zestig procent bij het Rijk zou liggen en voor veertig procent bij de waterschap pen. Het werd destijds als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Mogelijk hebben de jongste reacties op de hogere waterstand er mede toe bijgedragen, dat het thans zo een snel en gunstig beslag kreeg. Zelfs overtrof het nog de percentages die in het voorlopig verslag waren genoemd van 95 tegen 5 procent. De waterschappen weten nu waaraan ze toe zijn. Bovendien kwam er de toezegging van de minister dat het Rijk zo snel moge lijk eventuele andere leningen en andere financieringsregelingen van de waterschap pen zal overnemen, die zijn aangegaan voor reeds uitgevoerde werken met een nog lager subsidiebedrag. En dan tenslotte de mededeling van de minister dat van de circa 12 kilometer wa terkeringen, die op 2b september 1967 nog niet aan de gewijzigde hoogwater- en storm vloedstanden waren aangepast inmiddels zes en een halve kilometer gereed kwam, terwijl de resterende vijf en een halve kilometer ook reeds voor een deel in uitvoering is en nog voor oktober klaar zijn. Inclusief extra werk als gevolg van de Volkerakstanden. Voor ons gebied was dit alles bij elkaar een heel belangrijke beslis sing, een heel belangrijke zaak. De verkiezing van een gedeelte van de leden van de Eerste Kamer, die eigenlijk ongemerkt voorbij ging, zorgde in de pro vinciale staten van Zeeland vorige week voor een beetje onrust. Van de 43 uitge brachte stemmen bleken er namelijk drie on geldig te zijn, omdat het vakje met een blauwe balpen in plaats van met zwart pot lood waren gemerkt. Commissaris mr. J. van Aartsen bleef vasthouden aan de wettelijke bepalingen, ook toen chu-fractieleider C. F. van der Peijl vroeg of de blauwe stemmen onher roepelijk waren. Tevoren had de heer Van Aartsen al drie keer gezegd dat één vakje met een zwart potlood moesten worden ge merkt, wilden de stemmen tenminste geldig zijn. De chu zat flink in de rats met haar drie ongeldige stemmen, doordat dit misschien een zetel in de Eerste Kamer kon kosten. Het bleek echter mee te vallen, en jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein behield zijn plaats aan het Binnenhof. Het Tweede Kamerlid mej. G. Kok (kvp) stelde 's avonds minister van binnenlandse zaken Beernink direct vragen over de drie ongeldige, blauwe stemmen. Zij drong er bij de minister op aan de kieswet zodanig te veranderen dat het gebruik van een bal pen, een stembiljet nie tongeldig maakt. Dit verzoek zal de minister zeker willen inwil ligen, want ook bij hem zullen toch Eerste Kamerleden zwaarder wegen dan achter haalde formele eisen bij de stemming. Overigens zorgde de verkiezing van de Eerste Kamerleden nog voor een opmerke lijk feit. De PPR kreeg in de Zeeuwse sta ten namelijk 6 stemmen, terwijl de Politieke Partij Radicalen nog niet in de Abdij ver tegenwoordigd is. In het kader van 'het PAK (Progressief Akkoord) zorgden zes Zeeuwse pvda-statenleden ervoor dat de PPR voor het eerst een zetel in de Eerste Kamer kreeg. De heer P. A. Roels (pvda) uit Snit Maar tensdijk had de PPR lijst ingediend. Provinciale Staten van Zeeland zijn akkoord gegaan met de garantie van een geldlening van negentig miljoen gulden voor de bouw van de eerste commerciële kerncentrale in Nederland. Deze PZEM-centrale komt in het Zuid-Bevelandse Borssele. De Europse Investeringsbank wil het be drag beschikbaar stellen tegen 6% procent met een looptijd van 20 jaar. De staten verleenden ook hun goedkeuring aan de verhoging van de salarissen van de gedeputeerde staten van f 42.828,- tot f 43.648,-. De twee statenleden van de Boerenpartij en de heren R. Hol, mr K. A. Keuning, L. Lukaart, P. A. Rcels en J. Stenvert, allen pvda, stemden tegen vanwege het steeds groter wordende verschil tussen hoge en lage inkomens. De heer C. Boender (sgp) uit Tholen heeft er vorige week in de zitting van de pro vinciale staten van Zeeland op aangedrongen dat de nieuwe weg van Tholen naar Poort vliet tegelijk met de nieuwe brug over de Eendracht klaar zal zijn. Hierop waren gedeputeerde staten al cer- J der attent gemaakt, maar vanwege moeilijk heden met de financiering konden de Zeeuw se bestuurders niets beloven. Het gemeentebestuur van Tholen had het college van gs daarna laten weten dat er uit verkeerstechnisch oogpunt moeilijkheden zouden enstaan, als de aansluitingsweg naar de nieuwe Thoolse brug niet tegelijk gereed zou zijn. De heer Boender zei vorige week dat hij geruchten had gehoord dat de financiering rond zou zijn. De heer P. W. C. van Wes ten (chu) uit Oud Vossemeer sloot zich bij de vraag van de heer Boender aan, terwijl de heer P. A. Roels (pvda) uit Sint Maar tensdijk de medewerking van gs vroeg om het gerucht waarheid te doen zijn. ,,In eerste instantie zag de financiering er somber uit", antwoordde gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen op de vragen van de Thoolse statenleden. „We hebben echter nu f 360.000,- kunnen krijgen voor de nieuwe weg waardoor de zandbaan in elk geval ge legd kan worden. De mogelijkheid is daar door zeker aanwezig dat de rest van de financiering ook rond komt, zodat er een bestek gemaakt kan worden", aldus de heer Van Dongen. Momenteel is men nog bezig met het op spuiten van het zandbed voor de toegangs weg vanaf Oud Vossemeer en de afrit naar Nog juist voor de vakantie begon - don derdag 3 juli - was er voor de leerlingen van de bijzondere school te St .Annaland nog een aantrekkelijk uitje" vanwege de trouwdag van juffrouw Boone. Dat het tege lijkertijd een afscheid betekende deerde op dat moment de jeugd nog niet bizender. 1 Veel aantrekkelijker was de zelf vervaar digde ereboog, die de jongsten, geassisteerd door de oudere jeugd ongeduldig vasthield tot het moment dat een verraste juf en brui degom weer - maar nu getrouwd - uit het stadhuis kwamen. Met daarbij volop belangstelling ook van cellega's schoolbestuurders en andere belang stellende dorpsgenoten. I De bruidegom, de heer C. J. P. Baars lagen uit Almelo kreeg ook zijn deel van het fleurig saluut van de jeugd. Later werden in het dorpshuis afscheids- woorden gesproken door het hoofd der school de heer E. Kuijt en de voorzitter van de schoolvereniging, de heer G. J. Breas. En dat onder aanbieding van stofzuiger en broodrooster namens personeel en leerlingen. Op het plaatje bekijkt de jeugd met open j mond de bruidsjapon met onder de ereboog een verrast bruidspaar. Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel 01662-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse dr. A. C. I- Noteboom, St-Annaland teL 01665-400 HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. Week van 13 tot en met 19 juli Zondag 3.00 15.30 Maandag 3.45 16.06 Dinsdag 4.20 16.48 Woensdag 5.05 17.20 Donderdag 5.40 17.55 Vrijdag 6.10 18.25 Zaterdag 6.45 18.55 Nieuwe maan 14 juli te 3. 44 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER A.s. maandag 14 juli GEEN SPREEKUUR WIE (KAN) DOET HET? Per 1 augustus wordt voor Tholen gevraagd een bezorger o fbezorgster voor dit blad. Elk edonderdagmiddag. Desgewenst is hulp aanwezig. U kunt voor nadere inlichtingen bellen 01665 375 of zich wenden tot mevr. Vis-Perestam, Vinkelstraat 19. BEROEP AANGENOMEN Zoals voor velen reeds meerdere dagen bekend is, heeft kandidaat L .Eringa te Zwolle het beroep naar de Geref. Kerk te Tholen en Poortvliet aangenomen. SLIPGEVALLEN Ongeveer om dezelfde tijd vonden er maan dagavond omstreeks 6 uur n.m. een paar aanrijdingen plaats als gevolg van slippen door het natte wegdek. I Het eerste was nogal wat ingewikkeld, omdat er drie personenwagens bij betrokken waren, die komend vanuit Bergen op Zoom moesten wachten om het verkeer naar Bergen op Zoom te laten voorgaan, eer er één van de drie de Eendrachtsweg kon inslaan. I Daartoe stond de bestuurder J. van D. uit Tholen te wachten, daarachter kwam L.K.P. uit Stavenisse die eveneens tijdig 1 stopte, maar de daar weer achter komende j H. S. uit Sint Maartensdijk slipte even door, toen hij afremde om als derde man tijdig te kunnen wachten op zijn voorgangers Hierdoor werd met name de middelste wagen nogal beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. I Dat was ook niet het geval bij de tweede slipzaak, die zich bij de Ten Ankerweg voor- Tholen, de beide lussen van de nieuwe brug deed. Daar reed de heer K. uit Stavenisse over de Eendracht. j in de richting van Poortvliet, toen hij in Als de financiering van de weg Thoolse een bocht slipte en botste tegen de auto brug-Poortvliet snel rond is, kunnen de be- van de andere kant, bestuurd door de heer staande pijpleidingen voor het aanleggen L. uit Tholen. van het zandbed worden gebruikt. Er was nogal wat schade. Honderd procent. Mogelijk direct aansluitende weg Eendrachtbrug - Poortvliet. De miljoenen-nota van de Staten. Het twaalfde Thoolse herindelingsstuk duidt op vertraging. In Scherpenisse wenste minderheid telegram aan minister te sturen. Herleefd verleden in Sint-Annalandse clorpsschetsen. In Sint-Philipsland Een trouwende juf kreeg een erehaag. Smerdiek fietst en voetbalt goed. Wie anderen kent is verstandig, wie zichzelf kent is verlicht. van Sint Maartensdijk naar M. van Gelre- straat 4. Janna van Sluis van Zierikzee naar Ten Ankerweg 96. Petrus J. C. Gladdinés, echtgenote en 2 kinderen van Steenbergen naar Dalemse- straat 1,1. Anna M. Melse-De Wit van Etten-Leur naar Markt 24 Drie marokkanen van Marokko naar Re* gentessestraat 19. Vertrokken: Hendrik C. Naber echtgenote en 4 kin deren van M. v Gelrestr 4 naar Woensdrecht Leendert van der Jagt en echtgenote van Plantagestraat 3 naar Bergen op Zoom. Jannetje Roggeband-Noort van VosSe- meersepoort 34 naar Sint Annaland. Jacoba P. Littooij-Jansen van Kaaij 2 naar Breda. Gerard Bolier echtgenote en 3 kinderen van Oudelandsepoort 7 naar Biddinghuizen. Willem H. Sandifort van M. van Gelre- straat 34 naar Hesepe (Duitsland). NEDERLAAG PROGRAMMA VOSMEER Het eerste en tweede elftal senioren zal komende weken als oefenprogramma voor de competitie wedstrijden spelen tegen WHS uit Sint Annaland (a.s. zaterdag), tegen Virtus uit Zevenbergen op 2 augustus, tegen Zundert op 9 augustus, tegen Smer diek op 16 en tegen Rillandia op 23 aug. Inmiddels is het hoofdterrein opgeknapt door de leden zelf. Er werd een laag zand van een halve centimeter opgebracht, de beide doelgebieden omgespit en opnieuw in gezaaid, zodat het er weer beter uitziet. DAMMEN Uitslagen van d epartijen van de Thoolse Damclub gespeeld op 23 juni 1969. C. de Korte - P. v. d. Velde afgebr. M. v. Belzen - D. Verburg 2-0 K. Drooger - J. de Rijke 0-2 S. de Korte - K. Drooger 0-2 A. Priem - K. Drooger 1 - 1 BURGELIJKE STAND over de maand juni Geboorten: 1,1 juni Johanna Maria, dochter van: Moe- liker, Hendrik en van: van den Enden, Maria J. 16 juni Jozina Lucrétia, dochter van: Schot, Johannes C. en van: Bijl, Martha J. 21 juni Adriana, dochter van: Bal, Jan C. en van: Baaij, Aberdina P. H u w e 1 ij k e n Kleinjan, Jacobus J. A., oud 20 jaar en: Moerland, Kommerina M., oud 16 jaar. Littooij, Dingeman H., oud 29 jaar en: Jansen, Jacoba P., oud 35 jaar. O v e r 1 ij d e n Geluk, Jan J., oud 60 jaar, echtgenoot van: Nieuwkerk, Adriana W. Quist, Johannes, oud 65 jaar, echtgenoot van: Beukelaar, Willemina F. De Laater, Matthijs M., oud 47 jaar, on gehuwd. Overbeeke, Anna, oud 69 jaar, echtgenote van: Burgers, Adriaan C. Ingekomen: Dina M. van Dalen van Zierikzee naar Postweg 16. Francina Berrevoets-Jansen van Poortvliet naar M. van Gelrestraat 57. Maria H. Soomers-van Opstal van Ber gen op Zoom naar Bosstraat 38. Melis J. van Weizen en echtgenote van Eindhoven naar Jan van Bloisstraat 12. Pieter Paans, echtgenote en 3 kinderen JAARVERGADERING VOETBALCLUB Vrijdagavond werd in de bejaardensoci ëteit de jaarvergadering gehouden van de voetbalvereniging „Vosmeer" Voorzitter dhr. M. v. d. Zande achtte het enigermate een teleurstelling, dat zowel het tweede als derde elftal dit jaar zijn gedegradeerd. Dat is in de historie van „Vosmeer" niet eerder voorgekomen. Wel was het bestuur zeer tevreden over de goede geest die er onder beide elftallen heerste ondanks de vele verloren wedstrijden. De voorzitter ver wachtte dat met enthousiasme getracht zou worden het verloren terrein te herwinnen. Uit het financieel verslag van penning meester W. Timmermans werd duidelijk dat het voor de kas een goed jaar is geweest, daar de inkomsten de uitgaven ruimschoots hebben overschreden. Dat is voornamelijk te danken aan verdubbeling van de toto-op brengst. Het ledental handhaafde zich uit stekend met 220 mensen, terwijl het aantal donateurs met 40 nog wel kan stijgen. Als grensjager zal in de komende competitie L. van Drlel fungeren bij het eerste elftal, ter wijl Jac Plandsoen voor het tweede elftal werd herbenoemd. W. Timmermans zal als begeleider van het reserve team optreden. Tijdens de rondvraag hield ere-voorzitter M. van Tilbeurhg een betoog om vooral de saamhorigheid ook bij minder gunstig resul taat te bewaren. Verder werd door de leden het trainings- beleld besproken en de samenstelling van de elftallen. Dat gaf aanleiding tot lang durige discussie zonder dat een definitief besluit werd genomen. Wel viel het besluit spoedig een contactavond te beleggen met trainer Meesters, die voor deze avond ver hinderd was. Men kan dan weer goed voor bereid aan de nieuwe competitie beginnen. SPEURTOCHT Vrijdag 1,1 juli organiseert de hervormde jeugdraad voor de plaatselijke jongeren v.a. 10 jaar een speurtocht, waarbij men in af wijking van vorige jaren nu cok opdrachten zal moeten uitvoeren. De afstand is wel korter. Er wordt om kwart over zeven ge start vanaf het verenigingsgebouw, waar men zich kan laten inschrijven. Met verschillende attrakties onderweg be looft het een spannende tocht te worden waarbij een balpen nodig zal zijn. Dit alles wanneer het weer niet te ongunstig is. WIK BIJ DE SCHUTSE De gymnastiekvereniging WIK geeft woens dagavond om half acht demonstraties bij het bejaardentehuis De Schutse Beide trainingsklassen en de heren- en damesploeg zullen turnen op brug, lange mat, kast en balk. Ook zullen zij nog vrije oefeningen uitvoeren. BEROEPEN De Geref, Gemeente heeft een beroep uit gebracht op kandidaat J. Mol te Giessendam. NAAR DEN HAAG De leerlingen van de openbare lagere school maakten donderdag met het onder wijzend personeel en de leden van de ouder commissie onder gunstige weeromstandig heden een reis naar Den Haag. Behalve vele andere bezienswaardigheden vormde de speeltuin Drievliet een hoogtepunt. Aan de nodige traktaties ontbrak het even min. Omstreeks half negen bracht „Accele rando" de weer in eigen dorp gearriveerde jeugd een muzikaal welkom, dat op het schoolplein werd afgerond met de gebruike lijke bedankjes. ROEMENIë Voor een maar gering aantal aanwezige leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Sint Annaland hield mej. A. v. d. Leeden uit Goes een praatje en toonde een plaatje over haar reis naar Roemenië. I Beginnend vanaf het einde der vliegtocht j - in een goed uur van Amsterdam naar wenen - was het voor de aanwezigen zeer interessant iets van het wonen en werken in dit Oost-Europese land te kunnen ver- emen. De reis werd gemaakt juist een week voor in Tjecho Slowakije de Rusische be zetting kwam. Hoe heel anders het leven cok in deze welvaartsdijk nog is voor de landen achter het ijzeren gordijn, kwam vol doende naar voren. i Er kwamen tenslotte nog wat vragen los en een welgemeend dankwoord voor het boei end verhaal op deze avond. NEGEN BEJAARDENWONINGEN AANBESTEED In opdracht van het Wezen Armenbestuur vond op 2 juli de aanbesteding plaats van negen te bouwen bejaardenwoningen in het uitbreidingsplan 'achter de molen' (verleng de Van den Bosstraat en Tienhoven). Alleen aannemers van het eiland Tholen waren daartoe uitgenodigd. Laagste inschrij- ver was L. van Dijke te Sint-Annaland met I 202.506,Verder werd ingeschreven door J. Boon voor ƒ234.763,J. Kurvink ƒ213.920,—, Abr. Burgers ƒ251.298,—, J. C. Vaders te Oud-Vossemeer 212.920,A. J. Schot te Tholen 226.912,A. J. Soe-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1