WHISBLDD VOOR HET EILRNO THOLEH EN SLFILIPSLflND Drie parachutisten sprongen boven de Thoolse Dagen uit WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Record aantal bezoekers bij dertiende streekontmoeting nummer bestaat uit twaalf pagina's Bezoekersrecord De redaktie legt u deze week voor De Thoolse Dagen voeren de boventoon in dit nummer. Dank zij kwaliteitsvee en een attraktieve tweede dag. Maar er staat nog veel meer nieuws in dit nummer. En in Oud-Vossemeer wat nakaarten over het Koninginnefeest. Terwijl (nu) adjudant Westdorp afscheid nam van Tholen. En Juffrouw Sakko met pensioen ging. En Jan Vinjé een zilveren medaille kreeg. En huishoud- evenals technische school de finish 1969 bereikten. En de geslaagdenrubriek z'n hoogtepunt bereikte. En het vakantiepraatje wordt vervolgd. En een parelduiker de modder niet vreest. Beat en groot orkest 25ste taarqancf Wo. 'Si 3 juli 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 -f- Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm -J- B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Zo'n tweeduizend mensen waren zaterdagmiddag op de Pluim- pot in Scherpenisse getuige van het meest spectaculaire program- ma-onderdeel van de dertiende Thoolse Dagende landing van drie parachutisten van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club uit Seppe. Ondanks de vrij sterke wind kwamen de luchtreizigers precies op het groene middenveld neer: een geslaagde landing. De toeschouwers hadden de parachutisten vanaf de sprong uit het vliegtuig de hele zweeftocht kunnen volgen, dankzij het zonnige weer. Alleen de wind maakte het af en toe nog wat fris, vooral ook als de zon even achter de wolken verdween. De landing van de parachutisten, een voor het eiland Tholen uniek gebeuren, had beslist meer belangstelling verdient. Er waren echter op deze tweede Thoolse dag nog meer evenementen, zoals de Thoolse turnkampioenschappen en de voetbalwedstrijd Smer- diek - Vosmeer. Een opeenhoping van gebeurtenissen die men een volgende keer zeker moet proberen te vermijden, wil de een de ander geen schade toebrengen en er zelf ook onder lijden. Overigens trokken de Thoolse Dagen 1969 in totaal 3050 betalende bezoekers een re cord. Het programma was bijzonder afwis selend. Het weer was het dertiende streek- gebeuren goed gezind want behalve de vrij dagochtend was het droog en zonnig weer. Droge Thoolse Dagen behoren tot een uit zondering, zodat men met één ochtendje mot regen zeker niet mag klagen. Een motregentje dat nog uitliep op een fikse bui en dat toch wel ongelegen kwam, namelijk op het moment dat het puikje van de Thoolse veestallen werd gekeurd. En dat puikje kreeg van de rijksveeteelt- consulent ir W. L. Harmsen, die binnen kort vanwege de voorlichtings-reorganisatie naar Wageningen vertrekt een extra onder streping: opnieuw een goede vooruitgang van de Thoolse veestapel met vooral ook puik jongvee. DE MOEILIJKE BESLISSING Laten we het dan toch maar chronologiseren of in beter nederlands in de goede volgorde gaan opnoemen, zonder de overtuiging hele maal niets te vergeten van twee druk be zette Thoolse Dagen. Het eerste begin was een kort welkomst woord door voorzitter M. C. J. Kosten, die zich beperkte tot de beste wensen voor bei de dagen, nu immers burgemeester D. C. Bouwense 's middags voor de microfoon zou komen voor de officiële opening. Er volgde als eerste programmapunt de eindkeuring van de kalveropfokwedstrijd met opnieuw tien deelnemers. Weliswaar geen respectabel aantal, maar nog ruim voldoende om dit programma onderdeel op de Thoolse Dagen niet opzij te schuiven. Heel belangrijk dat de jeugd liefde en zorg voor het dier wordt aange kweekt en bovendien via deze fokwedstrijd een niet geringe praktische ervaring opdoet. De uitslag kan men elders in dit blad vinden. Een gunstig resultaat was de uitslag van de rundveekeuring> die van de Texelse fok schapen en van de paarden. KWALITEIT Wilma van J. M. van de Klooster te Poortvliet haalde het hoogste puntental van de fokveedag. De beste koe 1969. Het duur de overigens nogal even, eer de jury tot een definitieve beslissing kwam bij de kam De Thoolse Dagen 1969 trokken niet minder dan 3050 betalende bezoekers. Zover de Stichting Thoolse Dagen be- kend, is dit het hoogste aantal in het dertienjarig bestaan van de tweedaagse streek manifestatie. Vrijdag: 270 volwassenen en deren; amusementsavond: 280 jongeren. Zaterdag: 1200 volwassenen en 700 kinderen: amusementsavond: 450 mensen pioenen, een teken, dat het lang niet gemak kelijk lag. Men kan de uitslagen elders in dit nummer vinden. Beter is nu maar even de deskundige, de rijksveeteeltconsulent ir W. L. Harmsen aan het woord te laten, zij het dat we zijn woorden dan hier in eigen trant weergeven. Een belangrijk verschil in kwaliteit ten goede, zo stelde ir Harmsen, in vergelijking met een jaar of tien geleden, toen de streek- verbeteringscommissie in feite de eerste stoot gaf na de herverkaveling tot de belangrijke veeverbetering, die nu tot stand is gebracht. Een in vergelijking met een drietal jaren ge leden al weer belangrijk bredere kwaliteits basis. Bij het rundvee maakten zowel het jongvee als de melkkoeien een beste beurt. Dat blijkt trouwens ook uit de toegekende prijzen. Met name de kwaliteit van het jongvee kwam duidelijk naar voren, veroorzaakt dcor een betere stierenkeuze, waarbij de rijksveeteeltconsulent kon stellen, dat hier de stal van Ooms te Tholen doorslaggevend was. Ook de jonge koeien kwamen goed voor de dag en bekend is reeds, dat de produkti- viteit op Tholen zodanig ligt, dat men de streek qua melkproduktie tot de beste van Zeeland mag rekenen. Op alle onderdelen een doorgaande voor uitgang, aldus ir Harmsen. De aangewezen kampioenen zijn van bi zonder peil en ze kunnen zich best meten met bekroonde dieren elders. Geen wonder dat er een spannende kam pioenskeuring volgde. Daarnaast hebben ook de groepskeuringen duidelijk laten zien, dat er met bruikbare rastypen wordt gewerkt. Er waren geen K. I. stieren maar wel behoorlijke groepen af stammelingen daarvan. Van de natuurlijk dekkende stieren was het niet moeilijk de kampioen aan te wij zen. Eindconclusie: hernieuwde vooruitgang op Tholen wat het vee betreft. DE SCHAPEN Onder leiding van de fokkersclub op Tho len komt men weinig achter meer met de kwaliteit schapen op het beste gebied in Zeeland, n.l. West Zeeuws Vlaanderen. De schapenfokkerij, een nevenfunctie op de bedrijven, maar met momenteel een zeer goed economisch resultaat vanwege de goede vleesprijzen. De uniformiteit, zo vond ir Harmsen, kon nog wat beter zijn, maar men i$ op de juiste weg. DE WARMBLOEDS Voor het eerst was er op de Thoolse Dagen ook een demonstratie van de warm bloed (rij)paarden. Een bizonder geslaagd optreden van fokkers en Eendrachtruiters. Verschillende typen toonden spierkracht, soepelheid en fiere lijn. Drentse paarden, een Duitse hengst, ook een Arabier, zowel in stap, draf en galop. Een pracht schouw spel. Dit fraaie gezicht werd gevolgd door de telkens uniek blijvende koudbloedpaarden- show. Een kleine kern - slechts twee vier spannen - maar ook in nationaal opzicht kampioenen. Ook daaruit blijkt de liefde voor het paard, want economisch is het op een bedrijf nauwelijks verantwoord, al lust men dan het paardenvlees wel. Hcpenlijk kan dit unieke nog blijven bestaan. I DEFILé Nadat burgemeester Bouwense zijn zegje had laten horen, volgde de prijsuitreiking en het défilé, inmiddels onder een milde junizon. Was de keuring en daarbij vooral de voor brenging door het in de morgenuren on gunstige weer wat minder geslaagd, de fikse opklaring tijdens het défilé maakte heel wat goed van deze eerste keuringsdag, waaraan met name de eigenaren van de bekroonde dieren een heel goede herinnering aan zul len overhouden en waarbij opnieuw duidelijk is, dat mede de organisatie en uitvoering van de Thoolse Dagen een stimulans is de kwaliteit van het vee te verbeteren, terwijl het tegelijk en in de eerste plaats het belang is van de veehouder zelf. Tot besluit van deze dag dreunden de koudbloeds over het terrein als het symbool van een goede samenwerking tussen mens en dier. RUITERS EN PONY'S Euterpe zorgde omstreeks twee uur voor de muzikale opening van de tweede Thool se dag, waarna de voorzitter van de stich ting Thoolse Dagen, de heer M. C. J. Kos ten uit Tholen een kort welkomstwoord sprak Vice-voorzitter J. van den Heuvel uit Tho len nam hierna de leiding over en gaf de Eendrachtruiters gelegenheid tot het geven van een demonstratie. Langzaam bouwden de ruiters de geweeningsoefeningen op, en dankzij de toelichting van de heer J. van Dalen uit Poortvliet werd iedereen het doel van de demonstraties duidelijk. De kleinere uitvoeringen van de warm- bloedpaarden, de pony's verschenen vervol gens in de ring van de Pluimpot. De be rijders hadden weer halsreikend uitgekeken naar deze dag om te horen wie de eerste prijs in de wacht zou slepen. Aan de ver sierde ponywagens was weer veel werk be steed, en de vijf pony's en één ezel mochten niet over belangstelling klagen. Vooral de ezel van Leen Gunst uit Sta- venisse vermaakte de talrijke toeschouwers omdat hij telkens stokstijf bleef staan. En dan had hij nog> wel zo'n hoog gezelschap op zijn wagen zitten, zoals Zoef de haas. Ue twee vierspannen koudbloeds worden gereed gemaakt voor een daverende show. Een jurylid zoekt vast een goed heenkomen eer de paardenkrachten gaan 'draaien'. Natuurlijk gaat het hier om de stallen Brooijnians van Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. De bekende Fabeltjeskrant-figuren, terwijl cok Euterpe de ezel moed in blies. Na een uitvoerige beoordeling door een Rotterdamse dierenarts, geheel in vol ornaat met jacquet en hoge hoed, en twee dames, kwam Flikka als eerste uit de bus. Ad van Dienst uit Oud Vossemeer, even eens met hoge hoed, was de koetsier. Anneriet en Jolan Geluk waren zijn hof dames. De pony is eigendom van de heer J. Geluk uit Oud Vossemeer. De prijs voor het origineelste ontwerp ging naar Leen Gunst uit Stavenisse met zijn ezel en het Fabeltjeskrantgezelschap. Een keurig gemend wagentje was dat van Wim Poot uit Sint Maartensdijk, die een compliment kreeg voor de orginaliteit van het idee van het hooiwagentje met de jonge boertjes-van-buuten. De liefste wagen was de bruidskoets van Hella en Marja Brooij- mans uit Oud Vossemeer, terwijl de cowboys onder leiding van sherrif Hans Hage uit Tholen een prijs kreeg voor de gevaarlijkste wagen. Toen werd de gezondheid van de pony's nog grondig onderzocht, waarbij de Rotter damse dierenarts niet over één nacht ijs ging. Het hart dat de plezierigste beat had, was dat van de pony van Rinus Hengstmengel uit Sint Maartensdijk die alleen zijn melk wagen bestuurde. DE TRAMPOLINE Na de pony's kwamen de trampoline springers en springsters, onder wie twee Nederlandse kampioenen. De vijf leden van de trampolinevereniging Olympia uit Aals meer gaven een prachtige demonstratie weg, waarbij de oefeningen steeds moeilijker wer den. De toelichting van trainer Rien Ruijter. de enige Nederlandse trainer die alle Neder landse, Europese en wereldkampioenschap pen heeft meegemaakt, zorgde ervoor dat deze onbekende sport op de Thoolse Dagen prettig geïntroduceerd werd. Een drietal toeschouwers mocht van de Olympia-springers daarna bewijzen dat tram polinespringen nog lang zo gemakkelijk niet is. Lies Hage uit Scherpenisse was goed op dreef maar ook hij zorgde toch menig maal voor lachsuccessen, evenals de stevige trommelaarster van Euterpe, die overigens als enige dame de sprongen aandurfde. De Olympia-ploeg bestond uit Olga Kals- hoven (2e van Nederland), Nancy Spaar garen (Nederlands kampioen en derde van Europa bij het sychroon>springenJos Kerkhoven (Nederlands kampioen bij de ju nioren), Jan van de Zwaard (tweede van Nederland en vierde bij de wereldkampi oenschappen synchroon-springen) en ten slotte trainer Rien Ruijter (vierde bij de we reldkampioenschappen). De copyhoeveelheid noodzaakte ons het twaalfde herin delingsstuk van het ministerie nog een week vast te hou den. Nou ja, het is toch vakantieOok de raadsverslagen Scherpenisse, Sint-Philipsland en het sporthoekje (vriend schappelijke wedstrijden) blijven overstaan. Voor de eerste keer werden er tijdens de Thoolse Dagen twee amusements avonden gehouden, één op vrijdag en één op zaterdag. De eerste avond was speciaal voor de tieners en twens, waarvoor Gloria uit Utrecht naar de Thoolse veilinghal was gekomen. Een internationaal bekende groep, die met The last seven days en The storm de hitparade haalden. Een bedrag van f 3,50 is dan zeker billijk ge zien de hoge kosten die een dergelijke organisatie vergt. Toch waren er maar 280 jongeren in de met parachutes en ge kleurde lichtjes opgefleurde Thoolse vei linghal. Het gerucht dat de entree f 7,50 zou zijn, weerhield onnodig vermoede lijk velen van dit grootse gebeuren. Hoe wel de Stichting Thoolse Dagen verge ten had de toegangsprijs aan te kondigen had men met een beetje nadenken wel kunnen vermoeden dat f 7,50 wat al te veel voor de portemonnees van het jeug dige publiek zou zijn. Hoe het ook zij, 280 jongeren hebben in ieder geval prima genoten van de elektrische gitaren, de drums, het orgel en de zang van Gloria. Na het nummer You keep me hangin on van Vanilla Fludge, dat ook bekend is door de uit voering van dc Supremes, kwam de sfeer er pas goed in. Deze bereikte het toppunt bij het ongeveer tien minuten durende nummer Summertime blues, toen ieder een uitgeput zijn of haar stoel op zocht. Met the storm kwam er eind aan deze hippe bijeenkomst. Gloria was toen ook door de foto's en plakkers heen. De ouderen zorgden er zaterdagavond voor een volle veilinghal toen het Cock tail Trio en The Caldonians optraden. De 450 aanwezigen beleefden een ge zellige avond. Het Cocktail Trio had go- durende het half uur durende optreden veel succes, terwijl The Caldinians ook veel enthousiasme oogsten. De schuiftrombones, trompetten en saxo foons maakten het tot een veelzijdig groot orkest, dat grif de walsen en fox trotten aan het danslustige publiek toe diende. Om half twaalf kwam er einde aan dit laatste onderdeel van de Thoolse Dagen 1969. WINDHONDEN en PARACHUTISTEN De windhonden van de Bredase wind- hondenrenvereniging hadden er heel wat meer zin in dan de ezel van Leen Gunst. Als dollen doorsneden ze het groene gras van de Pluimpot, en soms was de haas niet eens nodig om ze langs de toeschouwers te zien flitsen. 1 Jonge, onervaren honden, hadden soms helemaal geen oog voor de haas maar ge noten alleen van het jolige spel in de bui tenlucht. Ook bij deze sport werd weer een toelichting gegeven waardoor men aardig wegwijs werd gemaakt op dit voor Tholen nieuwe sportgebied. De honden waren nog maar net aange lijnd, toen het klapstuk van de Thoolse Dagen zich in de blauwe lucht aankondigde: het vliegtuig van de King Air Service uit Seppe met drie leden van de Eerste Neder landse Parachutisten Club. Omstreeks half vijf was de hele grote tent leeg, en zelfs de standhouders kwamen de luchtreizigers bewonderen. ENPC-instructeur L. Onderwater uit Roo sendaal gaf vakkundig commentaar voordat de parachutisten het toestel verlieten. I Eerst werden twee proeven genomen om de windrichting te bepalen, waarna KMA- leerling H. Bogaard uit Breda als eerste vanaf twee kilometer hoogte het Cessna- vliegtuig verliet. Het zwevende poppetje in de licht was goed te volgen en tenslotte kwam parachutist Bogaard keurig op de vastgestelde plaats neer. Zijn eerste vrije val als leerling-parachu tist was prima geslaagd. Verschillende toeschouwers renden het veld op om de KMA-leerling een handje te hel pen en van dichtbij te bekijken, maar hij kon het alleen wel af. Er kwamen nog twee luchtreizigers, dus moest het Pluimpotterrein vrij blijven. GEKLEURDE ROOKSLIERT De kist klom nog wat hoger, waarna de heer H. Steile uit Tilburg, die al 150 spron gen op zijn naam heeft staan, sprong. Hij werd direct gevolgd door ENPC-in structeur C. Schuilenburg uit Roosendaal, die met 300 sprongen op de vijfde plaats van de Nederlandse ranglijst staat. Een rood gekleurde rooksliert zorgde ervoor dat men de beide parachutisten gedurende de vrije val goed kon volgen. Vrijwel tegelijkertijd kwamen de ervaren springers op de Pluim pot neer, één nog net achter het publiek. De wind en de bestuurbare parachutes had den het geheel tot een geslaagde landing gemaakt. De beide ENPC-leden kregen niet veel rust, want ze werden direct omstuwd door talrijke, meest jeugdige, toeschouwers. Alle

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1