EENDRACHTBODE SHOW Ontwikkeling van de afzet in de landbouw Plan tot reconstructie Langestraat Donatie-deelname aan regeling luchtverontreiniging niet mogelijk Piama-^Üg derm-»! Aan Mosselkreekstraat tien garageboxen Verdere krotaankoop voor sanering Veilingwezen raakt achterop Jan Overeenkam van GEBRUIKTE A1 AUTO'S „DIFOGA" „MUDY" 25e JAARGANG No. 31 26 jtmi 1969 DERDE BLAD Vanavond raad In Poortvliet Bruint met en zonder zon Maandag raad in Sint-Philipsland voor de naaste Nieuw Is een woord, daft men alftijd graag hoort I Op de grens van vakantieperiode en vast stelling slotwijziging begroting is of wordt in de meeste gemeenten nog een keer met de raad vergaderd. Dat is vanmiddag om half vijf het geval in Poortvliet met een betrekke lijk kleine agenda. Eon voor de inwoners nog wel belangrijk voorstel is een reconstructie van de Lange straat. B en w schrijven in het pre-advies dat de bestrating van deze Langestraat na de aardgasaansluitingen veel moeilijkheden oplevert. De oorzaak hiervan is het profiel en het bestratingsmateriaal. Er liggen nog van de oude kromme klinkertjes in. Om ze opnieuw te leggen blijkt een tijdrovende bezigheid en dan nog weinig afdoende voor een goede rijbaan. Daarnaast is het een grillig lopend pro fiel, vanwege de velerlei soorten stoepen en stoepjes. Het in orde maken met het huidige ma teriaal wordt een dure zaak, zonder dat het een goede oplossing zou zijn. Het steeds terugkomend onderhoud zal een dure ge schiedenis worden. Daarom heeft het col lege de centrale dienst gevraagd een plan te maken voor het aanbrengen van een nieuwe verharding in de straat en de ver schillende stoepen te vervangen door een trottoir van hetzelfde materiaal. De kosten raming hiervan bedraagt f 23.500,-. B en w vinden dat een dusdanige verbe tering, dat het de raad voorstelt voor de uitvoering van dit plan te besluiten en het benodigde krediet te verlenen. Aan de raad wordt medewerking gevraagd tot verandering van pachten van gemeente grond, nu de heer M. Vroegop, Randweg 1 zijn landbouwbedrijf gaat beëindigen en dat aan zijn schoonzoons wil overdoen, t.w. J. Wesdorp en A. J. Elenbaas. De heer J. Wesdorp zou 2 hectare krijgen bij zijn woning, de heer A. J. Elenbaas ongeveer 1.2 hectare in de Scherpenisse polder. De heer Wesdorp doet daarbij afstand van het door hem van de gemeente gepachte perceel bouwland, zodat dit de heer Elen baas ten goede kan komen. Dit gemeentelijk perceel ligt aan de Noordhoekseweg. B en w zien geen bezwaar in deze mutaties. De woning van de heer C. Otte, Hoge- dorpstraat 7, die naar Rotterdam vertrekt, kan worden verhuurd. Voorgesteld deze wo ning thans te vehuren aan de 'heer J. Geuze Bram Groenewegeweg 10, die bovenaan op de lijst staat van de woningzoekenden en thans na huwelijk inwonend is. De uitgaven kleuteronderwijs over 1967 kunnen worden vastgesteld. Voor de loka len was dat f 1887,01, terwijl het rijk f 1200,- bijdraagt. De uitgaven per kleuter waren f 1222,69, waarin het rijk f 880,- bijdraagt. De uitgaven zijn hierdoor overschreden met f 687,01 en f 242,69. Voor 1968 bedroegen de uitgaven per lokaal, nu met twee lokalen f 4209,04, waar in een rijksbijdrage van f 2220,31. De over schrijding bedraagt f 1988,73 en vcor de kleuters f 1168,35 met een rijksvergoeding van f 1001,25 of een overschrijding van f 167,10. Van het provinciaal bestuur kwam be richt, dat deelname aan de gemeenschappe lijke regeling luchtverontreiniging, zoals de gemeente Poortvliet zich dat gedacht heeft, niet mogelijk is. beschermt tegen t zonnebrand Adv. ingez. med. De raad vond dat de bijdrage voor deel name onevenredig groot was met die ge bieden, waar de luchtverontreinigingsmoge- lijkheden veel groter zijn (Sloc e.d.) Daarom was er het voorstel als bijdrage een zeker maximumbedrag aan te houden. Gedepu- teerden zijn op zich wel blij met de bereid- heid van de gemeenteraad om toch in de kosten te willen bijdragen, maar zien daarbij 1 geen mogelijkheid als deelnemende gemeente te worden geregistreerd. Na koninklijke goed keuring van de gemeenschappelijke regeling willen gedeputeerde staten de mogelijkheden daartoe nog nader onderzoeken. B en w vinden dat dit dan maar afgewacht moet worden. Tenslotte is er het verzoek van de heer J. Uijl, Smidsstraat 10 om voor een grotere woning in aanmerking te mogen komen en dit verzoek lijkt het dagelijks bestuur van de gemeente Poortvliet alleszins redelijk te zijn. Grote kollektie Vakantiekleding Kolberts en Pantalons Badstof en Acryl sweaters Sportshirts en Polo pulls Pullovers en Truien Steeds het aparte bij Adv. ingez. med. Op de laatste dag van de eerste zomer maand wordt in Sint-Philipsland nog een openbare raadsvergadering gehouden om een vijftiental agendapunten af te werken. Het merendeel daarvan is niet bijzonder belangrijk, maar ze dienen wel aan de orde te komen. Er is een voorstel van b en w tot aan koop van het saneringspand Oostdijk 38 van de heer L. H. Faase voor een prijs van f 9005,-. Het gaat hier om de overname van het erfpachtrecht op 75 m2 grond en de zich daarop bevindende opstallen. Een ander op de saneringslijst voorko mend perceel is dat van de heer J. van den Berg en het betreft Noordweg 16, waar voor b en w f 3000,- willen neertellen, dat alles in overleg met de betrokken eigenaren. Ook dit laatste perceel is een aankoop in het kader van de krotopruiming, waaraan Sint-Philipsland het laatste jaar al behoor lijk wat heeft gedaan. Verkoop van een perceel grond aan de Mosselkreekstraat voor f 8000,- in totaal aan de gebr. Ligtendag betekent, dat laatst genoemde firma op deze ongeveer 143 m2 een tiental garageboxen wil bouwen. De bestrating is daar al aangebracht en de genoemde uitgifteprijs is conform de goedgekeurde begroting. De heer Ligten dag is voornemens op korte termijn over te gaan tot de bouw van deze tien boxen. OPBERGRUIMTE B en w willen zelf ook nog een garage box bouwen aan de Mosselkreekstraat in de onmiddellijke nabijheid van de werkplaats van gemeentewerken. Er is daar gebrek aan een behoorlijke op slagruimte voor de berging van materialen In de al bestaande bergplaats liggen ze als het ware opgestapeld. Voorheen werd het toen daar nog bestaande oude transfor matorhuisje nog voor gebruikt. Nu de firma Ligtendag toch voornemens is om autoboxen te bouwen, kan de ge meente het voordelig tegelijkertijd laten doen. De kosten worden op een f 3000,- geraamd, te verhogen met f 3800,- grond- kosten. De garages worden dan 5 x 2.67 m. J Het zal geen moeilijkheden opleveren om de lopende kasgeldlening met de plaatse- i lijke Raiffeisenbank groot f 150.000,- te verlengen. j De rente is thans 7%% per jaar. Een hamerstuk wordt wellicht de twaalfde wijziging van de bezoldigingsverordening 1965, de vaststelling van een nieuwe ver plaatsingskostenverordening en een wijziging van het algemeen ambtenaren reglement. HEREN KAPSALON VERMAAT heeft ook voor u 'n HAARSTUKJE in de goede kleur en de goede maat vraag vrijblijvende inlichtingen Grote Markt 31 - Bergen op Zoom Tel. 01640 - 4324 adv. ing. med. KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel, 4898 Bergen op Zoom adv. ing. med. NIEUWE SCHOONHOUDSTER Mevrouw C. van Westen-Neele vraagt eervol ontslag als schoonhoudster van het gemeentehuis, ingaande per 1 juli. Tege lijkertijd heeft naar deze vakature gesolli citeerd mevrouw L. Mol-den Braber. B en w stellen voor mevrouw Mol te benoemen. Een zuster van haar, mevrouw van der Jagt-den Braber is eveneens schoonhoudster van het gemeentehuis. Naast een voorstel tot slotwijziging van de begroting 1968 is er nog de aankoop van een saneringspand, namelijk dat van mevr. wed. M. M. Meijer-van der Male, Karreveld 26 voor f 14.246. Dit bedrag is conform het taxatierapport Gedurende de tijd dat het nog niet ont ruimd zal zijn, willen b en w dit perceel nog voor f 5,per week verhuren aan de huidige bewoonster. Op de vorige week fe Bergen op Zoom gehouden algemene ver gadering van de Zeeuws-Brabantse maatschappij voor landbouw zoals bekend kwam een fusie tot stand tussen ZLM en Brab. boerenorganisatie werden met name door de voorzitter van het centraal bureau van de tuinbouw veilingen, de heer M. Prins te Rotterdam enkele opmerkingen gemaakt, die ongetwijfeld ook voor ons gebied belangrijk zijn. Met name voor bestuurders en leden van de veilingen op Tholen en trouwens voor het geheel van het afzet- probleem. Dit temeer, omdat het betreffende onderwerp de laatste tijd ener zijds een wat tere-, maar anderszijds een levensgrote aktuele zaak is. Daarom vooral die passages uit de causerie van de CB voorzit ter hieronder samengevat. J De heer Prins wees om te beginnen op de veranderingen in de afzetsector, welke tot dusver vooral betrekking hadden op de techniek van de verhandeling, zoals vervoer en opslag, maar dat de verandering in de handelsmethoden daarop onvermijdelijk zul len moeten aansluiten. In de technische sector ziet men bij de groothandel het gebruik van kleine con tainers en van de zgn. roll-on roll-off sche pen, die het patroon van eigen coasters en vrachtautopark doorbreekt. In de kleinhandelsfase ziet men de snelle opkomst van het algemene levensmiddelen- bedrijf met zelfbediening, waardoor ener zijds arbeidsbesparing en anderszijds omzet- vergroting het draagvlak vormen van de hierbij eerst wel noodzakelijke grote in vesteringen. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. adv. ing. med. Dat betekent niet, dat de gespecialiseerde detailhandel in groenten en fruit niet meer volop levenskrachtig zou zijn. Komende op de veranderingen in de han delsmethoden, die noodzakelijke uit de voor gaande ontwikkelingen voortvloeien, meende de heer Prins deze het beste te kunnen schetsen tegen de achtergrond van het oude patroon. Daarin lagen twee centra van prijsvorming Ten eerste de veilingen voor de telers, ten tweede de groothandelsmarkten in de afzet gebieden. Op beide terreinen opereerden en opereren nog veel verkopers en kopers en daardoor dus ook een fikse concurrentie. Men komt echter steeds meer tot uitscha keling van tussenfasen. En daardoor min der los- en (over) laad kosten. Nadat eerst grossiers zich rechtstreeks tot de produktie- gebieden gingen wenden, kreeg men ver volgens dat de grote winkelorganisaties dezelfde methode toepassen. Aan de veilingzijde zien wij dezelfde krachten werken, zo vervolgde de heer Prins. Ook hier tracht men het aantal fasen van vervoer, laden en lessen, dus kosten, te beperken of uit te schakelen. De communi catiemiddelen (telex, e.d.) maakt het moge lijk zowel voor afnemer als voor teler het algemene prijsverloop snel te volgen, maar nog steeds steunt de prijszetting op de prijsvorming ter veiling. Spreker was van oordeel, dat alleen die teeltbedrijven levenskrachtig kunnen zijn, welke een voldoend krachtige kapitaalbasis hebben. Dat wil niet zeggen, dat het dan ook mammoet-bedrijven moeten zijn. Het aanbod in Nederland zal steeds meer gaan bestaan uit vrij grote partijen. En die zijn voor het oude handelspatroon met als centrale plaats de veiling, te groot. Met die partijen zullen de veilingen worden gepas seerd. Maar het prijsvormingsproces zal er nog onverminderd van afhangen. Bovendien is er het gevaar, dat het aantal kopers veel sneller afneemt dan het aantal verkopers. Dit alles zal de behoefte aan een prijszekerheid doen toenemen. UITGANGSPUNT CONCENTRATIE Met deze problemen voor ogen, noemde de heer Prins de voornaamste beleidslijnen van het Centraal Bureau voor de toekomst. Daarbij is concentratie van veilingen het uitgangspunt. Te zorgen voor een optimaal kostenbeeld In het veilingbedrijf, de aanvoer voldoende grcot en gevarieerd om een rijk geschakeerde koperskring aan te trekken. En daardoor dode hoeken in de prijsvor ming voorkomen. Hierop sluit aan, dat diffe rentiatie in de veilingkosten reeël is. Nu zijn de plaatselijke veilingen auto noom. Gebrek aan visie, ongemotiveerde weerstand, afwezigheid van belang en dorp- schauvinisme zijn remmende krachten, zo vervolgde spreker, die veroorzaken dat het proces slechts moeizaam voortgang vindt. Er is reeds veel bereikt, maar de ontwik keling gaat veel te langzaam; we raken achterop. Een tweede punt is meer invloed als telers afzetorganisaties in de handelskanalen. Er moet gezocht naar prijszettingsmethoden die wat losser staan van het dagelijks gebeu ren rond de veilingklok. De eerste aanzet daartoe kwam op gang voor komkommers en champignons en begint voor tomaten. Als sluitstuk hoopt het Centraal Bureau een verbinding te kunnen leggen tussen de prijszetting naast de veilingklok en de prijs vorming via de veilingklok. Voor de frult en goenteproduktie is de veilingklok nog onverminderd de beste methode om de best mogelijke prijs te bereiken. Verbinding wordt vooral gezocht via een richtprijsbeleid. Grote goed toegeruste veilingen zijn dn dit verband dringend nodig. Het zal niet een voudig zijn, zowel het een als het ander te doen, zowel te veilen als op een zekere termijn te verkopen. De tijd van zoeken en tasten, van menings verschillen en van uitzichtloze discussdes is voorbij. Er zal bijzonder veel overleg bin nen de organisaties nodig zijn, waarin zowel de top van de nationale organisatie als de leden van de veilingen betrokken moeten worden, doch laten we dit overleg betrekking doen hebben op de uitvoering en niet meer op de richting die we gaan, zo besloot de heer Prins zijn lezing. VANDAAG van 's morgens 10.30-19 n.m. Diverse merken en typen, waaronder FORD, OPEL FIAT, DAF, SIMCA enz. Financiering mogelijk. Onze showroom is het gehele jaar open van maandag tot en met zaterdag ook 's avonds. N.V. Automobiel Mij. Bredasestraat 25 - B. op Zoom Tel. 01640 - 59 10 Official Ford Dealer Adv. ingez. med. Waarschijnlijk speelt hier de smaak niet de voornaamste rol. Al deze nieuwe verse natuurpredukten zijn niet alleen frisser en lekkerder, ze zijn vooral gezonder. Deze verse produkten zitten nml. boorde vol vitaminen en opbouwstoffen, waar ons lichaam na een lange sombere Nederlandse winter juist zo'n behoefte aan heeft. Met al lekkere Alvantho's, met bijna gesloten scholen, met afge werkte examens, met een toenemende groep uitzwermende vakan tiegangers, met zo nu en dan een mild zonnetje en mals buitje, met heel wat vitamine rijke groenten, kortom naast inderdaad wel zor gen op velerlei gebied en voor sommigen ook met name ten aan zien van de gezondheid, is er toch ook nog wel veel wat goed is te vermelden en tot dankbaarheid stemt. En daarom Al lijkt de wereld vaak niet goed, Waaraan we wankel bouwen, Al hebben vele landen ook Geen onderling vertrouwen, De mens, als mens en op zichzelf Wil vaak graag veel genezen, En in zijn dagelijks bestaan Ook veel voor and'ren wezen. Ze leven ver van ons vandaan In warme binnenlanden, En onze blanke hand zoekt nu Zovele donk're handen. We willen helpen bij hun nood, Waaraan we eerst niet dachten. In wijde kring klinkt nu een stem: Ze mogen niet meer wachten! Er vaart een witte boot voorbij In 'n zondoorschenen morgen, En zusters lopen af en aan, Die voor hun zieken zorgen. Voor hen, die vaak reeds maandenlang, Beperkt steeds moesten kijken, En nu door 'n prachtig vèrgezicht. Zo fijn hun geest verrijken Er wuiven oudjes in een bus, En zien ons lachend tegen, Een rij van auto's trekt voorbij, Als 'n feesttocht langs de wegen. Een tuin, 'n terrasje bij 'n café, Daar zijn veel goede dingen, De wereld wordt voor hen zo wijd. En de bejaarden zingen! Zo is er nog zoveel, zoveel, Dat is een prachtig teken, Waarbij de ware mens'lijkheid Recht uit ons hart komt spreken. Nu ja, we maken fouten, veel! Soms gaat er iets verloren, Maar ook veel moois in deze tijd Door NAASTENLIEFDE voorbereid, Wordt TELKENS WEER GEBOREN. Wouwses traaf 24 Bergen op Zoom VANAF 109,—. Een costuum om zorgeloos te dragen en toch altijd correct gekleed te gaan. Kamgaren TREVIRA met 45% zuivere scheerwol. adv.ing.med. Daarom zijn wij bereid voor deze verse natuurprodukten ons wat extra moeite te getroosten om ze te bemachtigen en ook om er iets meer voor te betalen. Daarom ook Zeg, mag ik nou ook eens met vakantie geven ze iets feestelijks op tafel. Zoals alles De eerste nieuwe aardappelen in ons ge waar we reikhalzend naar hebben uitgekeken bied zijn, Doré en de Lekkerlander, met een Bovendien kondigen ze een nieuw seizoen prima vorm en een kostelijke smaak, aan. Zijn nu deze nieuwe produkten allemaal zo gezond? Van een aardbei en een tomaat nemen wij dit voetstoots aan. Maar nu de aardappel. Wist U dat een nieuwe aardappel even veel vitamine C bevat als een tomaat, dat hij ons daarnaast nog van vitamine BI, B2 en antibellegra-vitamine voorziet, en voorts van de nodige mineralen en spore-elementen en zelfs van een aantal eiwitten? Neen het is geen wonder dat heel Neder land in juni reikhalzend zit uit te kijken naar de nieuwe aardappeloogst, vooral als de oude oogst wat rimpelig en blauw begint te worden. Jammer dat in het verleden het kweken van aardappelrassen met hoge opbrengsten grote weerstand tegen ziekten weieens ten koste is gegaan van de voor de consument zo belangrijke smaak. OPLOSSING Kruiswoordpuzzel R 11,0 Horizontaal: 1. lenig; 4. otter; 6. nee; 8. pro; 9. bange; 11. arena; 13. r.r.; 14. tex tiel; 16. nn; 18. kuip; 20. aker; 21.stop; 23. els; 25. adel; 26. strak; 28. emmer; 30. lol; 31. aal; 32. Soest; 34. sonar; 36. slof; 37. tol; 39. taak; 41. blad; 44. raaf; 45. Aa; 46. fragiel; 50. mt; 51. forum; 53 klant; 55, Pim; 56. Gré; 57. kuras; 58. kereL Verticaal: 2. Ina; 3. Gent; 4. Orel; 5. ton; 7. egel; 8. pret; 9. brits; 10. ex; 11. ai; 12. anker; 13. Rus; 15. til; 17. Nel; 19. pot lood; 20. adelaar; 22. proef 23, e.k.; 24. se; 25. amant; 27. als; 29. Mao; 32. slaaf; 33. t.t.; 34 s.l.; 35. raamt; 36. sla; 38 .oog; 40. kat; 42. drum; 43. telg; 46. fris; 47. am; 48. ik; 49. lark; 52, opa; 54. nee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9