WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND 9t Blijft oranje WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Stemmen staakten over begrafe nisverordening Wel akkoord met bouw aula van f 90.000 Principebesluit voor bouw kleuter scholen in nieuw woongebied Dalempolder Thoolse Dagen De redaktie legt u deze week voor Dit nummer bestaat uit tien pagina's Raadsverslag Tholen 25ste jaargang No. 31 26 juni 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 Redakteur G. HEIJB OER Abonnementen 4,50 per half Jaar - franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes tJm 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Het Is al ruim een jaar geleden, dat het verkeerslicht van de herindeling, zoals we dat destijds hebben uitgedrukt, van rood op oranje is gesprongen. Normaal zien we het oanjelicht op de verkeerspaal vrij snel wijzigen. Er zit maar weinig tijd tussen het van rood op groen overgaan. Slechts de tijd om de kruising vrij te maken. Het ogenblik om het aankomend verkeer de gelegenheid te geven tijdig te stoppen, eer het rood zich aankondigt. Dat is lang niet het geval met de herin delingskwestie Tholen. Het is een niet minder lang slepende ge schiedenis dan elders. En sinds vorige week is de vertraging, waarover even daarvoor nog twijfel bestond wel definitief. De beslissing valt niet meer voor het Kamerreces. Terwijl nomaal het meestal blanko eind verslag van de Tweede Kamer commissie de minister had moeten bereiken, is er nu het verzoek van die commissie gekomen om een mondeling overleg met de eerste man op Binnenlandse Zaken. Daarbij werd er op vertrouwd, dat dit mondeling overleg op zo korte termijn zou kunnen plaatsvinden, dat de openbare beraadsslaging over het wets ontwerp nog voor het zomerreces zou kun nen plaatsvinden, overeenkomstig de wens van de minister. Maar dan vergissen zelfs Kamerleden zich in de snelheid van de amb telijke molen. Temeer, omdat de gehele zaak Tholen een belangrijke, als het ware nationale herinde lingsaangelegenheid is geworden, door de nota Bode, Van Beek, Schakel. Een nota, waarin de bestuursraden aan de orde zijn gesteld. En het is juist deze zaak, die de herindeling Tholen tot een groter probleem heeft gemaakt, dan wie ook voor mogelijk had gehouden. De vaste kamercommissie vindt dat de minister slechts op negatieve wijze de cen trale gedachte van die nota heeft benaderd, maar lang niet voldoende is ingegaan op de gevolgen van de schaalvergroting in het gemeentelijke bestuur ten aanzien van de lokale democratie. Voor ditmaal volstaan we met deze aan tekening om in het volgend nummer het nieuwste kamerstuk op de Thoolse herin deling - het twaalfde - uitvoering onder de aandacht van de lezers te brengen. Ondertussen is het zeker, dat er een niet onbelangrijke vertraging in de beslissing is ontstaan. Hoe groot die zal zijn, is thans nog niet te overzien. Ondanks de wens van de minister het wetsontwerp spoedig af te werken, ondanks ook de mening van de kamercommissie dat het uitstel niet van dien aard moet zijn, dat de Thoolse belangen schade worden gedaan. Of dit laatste inder daad niet het geval is, menen we in elk geval te moeten betwijfelen. Er is immers niets erger en niets schade lijker dan een periode van onzekerheid, on zekerheid ook in de bestuurlijke en admini stratieve sector. Terwijl juist het voornaamste herindelings argument is een verbetering van de bestuurs kracht. Het lijkt er voorlopig op, dat de herin deling begint met ondermijning daarvan. Zodat er maar heel weinigen gelukkig kun nen zijn met een uitstel, die de onzekerheid bestendigt. In de nu met tien man voltallige raadsvergadering, was er dins dagavond 24 juni nogal wat tijd nodig om de beheersverordening begraafplaats vast te stellen. Een onderwerp, dat voor het eerst in november van vorig jaar aan de orde werd gesteld en waarbij men er ook ditmaal nog niet helemaal uitkwam, omdat over een paar onderdelen de stemmen staakten. Het leek tijdens de discussies niet altijd op een magistrale benade ring van het onderhavige onderwerp. Een onderwerp, dat op zich behoort tot één van de plaatselijke overheidstaken, maar waaraan in feite ook een zekere piëteit moeilijk kan ontbreken. In kort bestek nog even de aandacht ge vestigd op de Thoolse Dagen, die vrijdag en zaterdag in Scherpenisse op het bekende Pluimpotterrein werden gehouden. Waar dan het nuttige met het aangename kan worden verenigd. Waar een streekont- moeting kan plaats vinden, die een bewijs is van aktiviteiten. Aktiviteiten op het gebied van organisatie op het gebied van het agrarisch kunnen en aktiviteiten ook van het bedrijfsleven. Het is goed, dat velen daarvoor belang stelling tonen. Het is mede een onderdeel van de leefbaarheid in een streek. Die te bevor deren, daarvoor belangstelling te hebben, is tegelijkertijd ook het streek- en persoonlijk belang dienen. Het eerste ontwerp, dat vorig jaar in no- vember op tafel werd gelegd ontmoette bij het merendeel van de raad nogal wat be zwaren, met name omdat men hierin nog een te veel vasthouden aan een klasse-indeling proefde. Rekening gehouden met de toenmalige wensen van de raad bracht het dagelijks be stuur een gewijzigd ontwerp op tafel, maar nu scheen de weegschaal naar de andere j kant over te hellen eii leek een te stringente eenheid te zijn nagestreefd. Wethouder C. Boender (s.g.p.) was de eerste die een korte verklaring meende te moeten afleggen. Hij wees er op, dat vorig maal het college unaniem achter het ont werp stond en dat het huidige college thans opnieuw unaniem achter het gewijzigd ont werp staat. Daarin staat dan ook de bepa ling, dat weliswaar een eigen graf kan wor den gekocht, maar dan niet voor onbepaalde tijd, maar voor 20 jaar, welke periode nog eens met 20 jaar kan worden verlengd. Zon der dit ontwerp af te vallen, wil hij wel ver klaren, dat wanneer er een voorstel zou wor den gedaan als verlengstuk van het betref fende artikel, zodanig, dat ook het kopen van een graf voor onbepaalde tijd mogelijk zou zijn, hij dat voorstel graag zal steunen. De heer C. Griep sprak namens de s.g.p. fractie en verklaarde om te beginnen begrip te hebben voor het ontwerp. Het blijkt bo vendien te voldoen aan de wens van de raad, zoals die een vorige vergadering op tafel werd gelegd. Wel was Dhr. Griep van mening, dat men bij de discussie over de klasse-indelinq niet zozeer aan de doden, dan wel aan de leven den (nabestaanden) dacht. De mening was, dat velen financieel niet bij machte zijn een, graf voor bepaalde of onbepaalde tijd te kun nen kopen en het daarom ook maar geweerd moest worden. De Rijkswetgever daarentegen, zo vervolg de de heer Griep houdt er een vrijere ziens wijze op na. Het is zelfs mogelijk gemaakt voor leden van een bepaalde kerkelijke ge zindte een eigen begraafplaats te hebben. Zo zijn er in vele gemeenten afzonderlijke rooms katholieke begraafplaatsen, zo ook in Tholen. Volgens die wet is het ook mogelijk, dat op een algemene begraafplaats een af zonderlijke plaats wordt aangewezen voor een bepaalde kerkelijke groepering. Nu is er dan hier de mening, dat men de eenheid dient te bevorderen op dat terrein en geen onderscheid meer mogelijk maken. In de afgelopen jaren is echter in Tholen duide lijk gebleken, dat velen dat wel willen, dat wil zeggen een eigen graf kopen. En daar mee moeten we toch als vertegenwoordigers van de burgers, rekening houden. Er zijn geen dringende redenen, er wordt geen enkel algemeen belang door geschaad, wanneer we dit handhaven. Niemand wordt er door benadeeld. Niemand wordt er ook door verplicht een eigen graf te kopen. Wan neer nu de algemene wetgever velerlei moge lijkheden biedt, waarom zouden we dan plaatselijk gaan beperken. De heer Griep be sloot zijn betoog met de verklaring, dat hij het klasse-stelsel zou willen handhaven of voorzover dat beter klinkt een algemeen ge deelte op de begraafplaats en een deel waar men een eigen graf voor onbepaalde tijd kan kopen. De heer M. van der Sande (gem. belang) verklaarde zich in hoofdzaak met de vorige spreker te kunnen verenigen. Hij maakte zijn standpunt al eerder kenbaar. Hij zou het be treuren wanneer de verschillende mogelijk heden zouden worden afgeschaft. Een be graafplaats kost ook geld voor de gemeente. Wanneer er ingezetenen zijn, die via het ko pen van een graf. wat hun financieel moge lijk is, daarin meer tegemoet komen dan de genen, die zich met een graf op het alge meen gedeelte tevreden stellen, waarom zou men dat niet toelaten. De voorzitter wees er hiertussendoor even op, dat in de verordening ook niet meer over klassen worden gesproken, maar over het algemeen gedeelte en de mogelijkheid tot het kopen van een graf voor de tijd van 20 jaar. Het ontwerp verschilt dus in zoverre met het standpunt van Dhr. Griep, dat deze met zijn fractiegenoten voorstander is van een alge meen gedeelte, een gedeelte met koopgraven tot 20 jaar en een gedeelte met koopgraven voor onbepaalde tijd. De heer Van der Sande vindt de beper kingen, die zich overal openbaren te ver gaan. Men doet maar aan herindelen en nu wil men het ook al op een kerkhof gaan doen, zo vereenzelvigt hij het samenvoegen van gemeenten met een algemene begraaf plaats. De heer A. te Pas (gem. belang) zegt als liberaal ook geen belemmeringen in de weg te willen leggen. Wel vindt hij het wat on sympathiek dat er toch weer een deel van een begraafplaats wordt afgebakend voor mensen die het niet kunnen betalen en een deel voor hen die dat wel kunnen. De heer M. Berrevoets (alg. belang) stelt kort en krachtig: het ontwerp van b en w ligt hier nu op tafel en dat zou ik graag willen volgen. Daarin zit dan voldoende va riatie. De heer Bijl (c.h.u.) kan zich eveneens met voorgaande spreker verenigen. En zo denkt ook de heer J. M. C. Ooms (k.v.p.) er over. De heer Griep heeft echter een amende ment op tafel gedeponeerd om het onder havige artikel zodanig te wijzigen en aan te vullen, dat niet alleen het kopen van een graf voor 20 jaar, maar ook voor onbepaalde tijd mogelijk is. Dit in stemming gebracht blijkt er geen oplossing te komen in deze vergadering, want de uitslag is vijf tegen vijf. Voor de ruimere mogelijkheid stemmen de heren Boender, v. d. Berge en Griep (allen s.g.p.), alsmede, de heer M. van der Sande (gem. bel.) en W. K. Quist (c.h.u.). Tegen dit amendement zijn wethouder H. Jansen (a.r.), J. M. C. Ooms (k.v.p.), J. M. Berrevoets (alg. bel.), A. te Pas (gem. bel.) en Bijl (c.h.u.). In een volgende vergadering zal dit amendement opnieuw aan de orde ko men, waarbij de raad dan weer uit elf per sonen kan bestaan, nu in deze raadsvergade ring de heer J. van de Heuvel (alg. bel.) nadat zijn geloofsbrieven waren onderzocht, tot de raad is toegelaten. Er was nog een ander punt, waar men niet uit kon komen door het staken van de stem men. Dat was op een voorstel van de heer Bijl. die bezwaar maakte tegen de beperkin gen, welke in de verordening voorkomen met betrekking tot het plaatsen van grafstenen. De voorzitter verklaarde hierbij, dat er dui delijk mee wordt bedoeld, dat geen materia len van bedenkelijke aard worden gebruikt. De heer Bijl vond het echter te ver gaan dat praktisch alleen een granieten grafsteen gebezigd mag worden. Hij kreeg daarbij steun van de heer Berrevoets, maar toen ook dit in stemming kwam, staakten de stemmen wederom. Voor waren Bijl, Berrevoets, Te Pas, Ooms en Quist, tegen de drie s.g.p. leden, weth. Jansen en Dhr. v. d. Sande. Het gaf weer aanleiding om verder op de grafstenen door te borduren. Zo vond de heer Berrevoets, dat men wel kon volstaan met een uniform model en de heren Bijl en Ooms voelden daar ook wel voor. Meer verdere medewerking kregen zij hier bij toch niet. De heer Griep vond de beperking dat geen liggende grafstenen aangebracht mogen wor den eveneens onjuist. De voorzitter wees er op, dat het er bij het college om ging zoveel mogelijk rust en soberheid op de begraaf plaats te houden. Wethouder Boender ziet echter geen bezwaar tegen het voorstel van de heer Griep en steunt het. Maar dit amen dement haalt het niet. Er Zijn maar vier voorstanders in de personen van de s.g.p. jfractie en Dhr. Quist, terwijl de andere leden 'tegenstemmen. De heer Bijl vindt de aangegeven tijd in de verordening tot het luiden van de klok bij begrafenissen, zijnde een kwartier te kort. ZONDAG 29 juni a.s. wordt prins Bern- hard 58 jaar. Zijn verjaardag wordt maan dag officieel gevierd. Afgelopen jaar is de prins weinig in het nieuws geweest. Toch heeft hij enkele be langrijke reizen gemaakt en o.m. ook weer een conferentie geleid van belangrijke staats- i lieden. Omdat deze bijeenkomsten zich bin- nenskamers afspelen en in deze conferenties niet voor het oor van de kiezers, maar juist in het belang van de internationale samen werking en goede verstandhouding wordt gesproken, hoort de buitenwereld daar weinig van. Het werk van de prins, op wiens initiatief die samenkomsten plaatsvinden, is evenwel van groot belang en wordt inter nationaal gewaardeerd. In ons land is er veel aandacht uitge gaan naar de kleinkinderen van de prins. Maar hun grootvader mag daardoor niet vergeten worden. Maandag gaat bij velen de vlag uit voor onze prins der Nederlanden. Het zou toch zeker een half uur moeten zijn. De heer Berrevoets is het daarmee eens en wil nog verder gaan. Er dient een uur te worden geluid bij begrafenissen vindt hij. Men weet thans nauwelijks dat er een burger is overleden. De voorzitter wijst er op, dat er plannen zijn voor de bouw van een aula, dat er dan ook een klok zal komen en er dus ook weer andere mogelijkheden zijn. Het blijkt dat an dere leden er niet voor voelen in het hierom trent in de verordening bepaalde, nog wijzi gingen te gaan aanbrengen. In een volgende raadsvergadering zullen alleen de twee onderdelen waarover de stem men staakten nog aan de orde komen. Voor het overige kon de raad zich met het con cept verenigen. Dan zal ook de beslissing vallen op de verordening heffing begraaf- rechten en de verordening vervoer van lijken. AULA Er was nog een punt dat verband hield met de begraafplaats, namelijk de bouw van een aula. De situering van het bouwwerk kon eerst definitief worden vastgesteld na dat het uitbreidingsplan van de begraafplaats vaste vorm had aangenomen. Nu ligt het plan bouw aula besteksklaar en kan wellicht De Prins jarig. Herindeling krijgt oponthoud. Thoolse raad liep vast op begraafplaatsverordening. Als we met vakantie gaan. Poortvliet gaat Langestraat reconstrueren. Een reeks geslaagden. Dordts elftal klopte Brabantse-Zeeuwen. Vakantie lui zijn in alles, behalve in het lui zijn. een volgend maal de raad worden voorge legd. De aula zal 42 vaste zitplaatsen en een ruim aantal staanplaatsen tellen. Er komt een afzonderlijke ruimte voor het eventueel plaat sen van een orgel en een verblijfsruimte voor de dragers. Voorts een opbaarruimte, een keuken, toiletten, bergruimte voor begraaf- materiaal en aan de voorzijde van het ge bouw een overdekte wachtruimte. Er wordt in de omgeving voldoende par keerruimte geschapen. De bouwkosten zijn op 90.000,geraamd. Het college is doende de beschikking te krijgen over de nodige financieringsmiddelen. In afwachting daarvan werd de raad ge vraagd in principe te beslissen tot de bouw van de aula. De heer Van der Sande informeerde of men er verplicht gebruik van moet maken, aangezien het voor sommigen toch wel kost baar zal zijn. De voorzitter antwoordde dat men vrij is het al of niet te huren (gebruiken). Niemand maakte bezwaar om in principe tot deze bouw te besluiten. Tevoren waren al bijna twintig agenda punten in vlot tempo afgewerkt. En bij de aanvang der vergadering had de voorzitter, burgemeester J. E. van Boe- ijen het overlijden herdacht van de gemeente werkman M. J. de Laater. Een plichtsgetrouw werknemer, een 'hulpvaardig inwoner, wier plotseling verscheiden het gemeentebestuur en de burgerij heeft geschokt. Deelneming werd geuit tegenover de naaste familie, terwijl de overledene door alle aanwezigen met enige ogenblikken stilte staande werd herdacht. Van mevrouw A. van de Velde-Heere- bout was een dankbetuiging ontvangen voor het meeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van raadslid D. J. van de Velde. Medewerking werd verleend aan het ver zoek van de basis school op gereformeerde grondslag om aanschaffing van 9 leerlingen- sets, evenals aan de school met de Bijbel voor aanschaffing van leer- en hulpmiddelen via art. 73 der L.O. wet 1920. NIEUWE KLEUTERSCHOLEN De besturen van de vereniging voor chr. voorbereidend lager onderwijs en de algemene kleuterschool hebben besloten tot de bouw van een vierklassige kleuterschool onder één dak (elke school 2 lokalen) op het daarvoor aangewezen terrein in het bestemmingsplan Dalempolder I. De besturen vragen nu het gemeentebestuur de gewenste voorzieningen tot stand te brengen. Uit het overleg van beide schoolbesturen werd duidelijk, dat door veroudering van de bevolking in de oude stadskern binnen afzienbare tijd slechts behoefte zal bestaan aan twee lokalen om de kleuters uit die (oude) kern op te van gen. In de nieuwe wijk daarentegen komen steeds meer door jonge gezinnen bewoonde hui zen en daar dient elke school over twee lokalen te kunnen beschikken. Wanneer de financiering van de stichtingskosten is ver zekerd, kan spoedig een urgentieverklaring worden verwacht. BANKEN STEUNEN KLEUTERS De plaatselijke Nutsspaarbank en Raif- feissenbank zijn bereid geldleningen te ver strekken, elk van f 250.000,B en w willen graag medewerking verlenen om in het nieuwe stadsdeel een passend complex voor de kleuters te krijgen. De heer J, M. Berrevoets informeerde nog even naar de mogelijkheden van de lokalen in de oude kern .waarop de voorzitter antwoordde het wel juist te achten, dat ook daar nog kleuteronderricht mogelijk is. Het zal geen aanleiding geven tot verschillen. Hij vond het prettig, dat na onderling over leg besloten werd tot bouw onder één dak en was voorts dankbaar voor de bereidwil lige medewerking van de plaatselijke banken Zonder hoofdelijke stemming werd de ge vraagde medewerking verleend, waarbij de toegezegde leningen graag geaccepteerd worden. Uit een tweetal kandidaten werd tot schrijf ster-typiste in tijdelijke dienst bij de CD Noord Zeeland" benoemd mej. T. Dorst. Er was evenmin bezwaar tegen aankoop pand Regentessestraat 14 ,een sanerings- geval. De heer Bijl was echter wel geschrokken van de hoge grondprijzen in de Dalempolder I. Hij bracht dit naar voren, toen het voor stel aan de orde kwam van de grondexploi tatieberekening in dit gedeelte van het uit breidingsplan. Overigens moet dit plan nog worden gepubliceerd, vastgesteld en goed gekeurd. De bedoeling is echter om spoedig met het bouwrijpmaken te gaan beginnen en daarna met de bouw van 18 keuzewo- De wnd. burgemeester A. M. van Engelen opende vorige week vrij dag aan de Ring te Oud- Vossemeer tegenover het gemeentehuis een nieuw kantoor van de Coöperatieve Raiffeisen- bank Tholen. Hiermee heeft ook de laatste ge meente op Tholen een eigen bankgebouw ge kregen, wat voor de in woners van belang is. Voor verslag zie pagina 6.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1