s WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EH ST.FILIPSLOND Risico Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Europees denken Thoolse Raiffeisenbank opent kantoor te Oud-Vossemeer Regionale N.CV.B. dag VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG I J Z.L.M. vergadering ftoode Kruis vergadert De redaktie legt u deze week voor nummer bestaat uit zestien pagina's Schoolsportdag onder een warm zonnetje 25ste Jaargang No. 30 19 juni 1969 C=w Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Al was het dan niet voor het eerst dat in liet Deltagebied over de na het afsluiten van het Volkerak toegenomen waterverhogingen werd gesproken, het werd in de vergadering van het waterschap Scherpenisse op woens dag 11 juni wel extra onderstreept. Dijk graaf Van Gorsel sprak zelfs over angst wekkend gestegen risico's. In ons vorig num mer is het openingswoord voorzover het dit gedeelte betrof uitvoerig weergegeven en in dit nummer kan men lezen, dat de zorg bij de hoofd-ingelanden niet minder was dan bij de dijkgraaf zelf. Inmiddels werd de nationale belangstelling ook belangrijk groter. Er zijn vragen over gesteld door de Tweede Kamerleden Zijlstra (a.r.p.) en Van Rossum (s.g.p.) aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat en vervol gens hebben ook gedeputeerde staten van Zeeland er bij hetzelfde ministerie op aan gedrongen, dat er toch wel reden is tot bij zondere aandacht en tot bijzondere maatre gelen. Niemand beter dan degenen, die altijd bij of op het water leven, weet hoeveel ver rassende elementen dit natuuronderdeel kan opleveren. Maar ook op dat terrein heeft de weten schap niet stil gestaan en voor wat de water bouwkundigen van hoog tot laag, van de Zeeuws gediplomeerde tot de professorale onderscheidende in Delft weten te presteren, mag meer dan het petje worden afgenomen. Maar ook dan nog zijn verrassingen niet uitgesloten en ook dan nog betekent het niet, dat de verkregen kennis ook wordt toege past. Vandaar wel enige bevreemding, dat, naar ook in de waterschapsvergadering te Scher penisse werd gesteld. de waterstaatkundigen wel tijdig op de hoogte waren volgens de genomen proeven omtrent de te verwachten verhoging door afsluiting van het Volkerak. maar niet de daarbij aansluitend noodzake lijke maatregelen tijdig namen. Een logische volgorde bij allerlei soort werken is, dat eerst de voorzorgen worden genomen, eer de eigenlijke werken worden uitgevoerd. Ergens is hier van toepassing, dat men de oude jas niet weggooit, eer de nieuwe is aangetrokken. Duidelijker: wanneer men tevoren wist, hoeveel de verhoging na afsluiting van het Volkerak zou zijn voor de andere zeewerin gen, waren tijdiger maatregelen zeker op zijn plaats geweest. Er is helemaal geen reden tot paniek voor de Deltabewoners. Er is wel reden om. zo als de dijkgraaf van het waterschap Tholen deed, te spreken van angstwekkend gestegen risico's. En als die risico's er zijn, als ook Rijkswaterstaat van mening is, dat er te veel risico bestaat om zo het najaar in te gaan, dan is die extra zorg van de deskundigen in onze streek niet overbodig. Beter wat te vroeg van de toren geblazen dan een alarm klok te moeten luiden. Daarvoor ligt het ge luid van de alarmklok 1953 nog te dicht bij het gehoor. Zonder het helemaal te moeten vergeten, is de laatste tijd de tachtigjarige oorlog toch wel enigermate aan het tanen. Voor de laat ste oorlog nam dit onderwerp op de lagere, nu de basis-scholen, nog wel de meeste tijd in beslag bij het onderdeel vaderlandse ge schiedenis. Dat was niet zo verwonderlijk, wanneer men kan nagaan, dat er vroeger in een eeuw heel wat minder wereld-, laat staan nationaal schokkends gebeurde, dan tegenwoordig binnen de tien jaar. En zoveel minder opwekkend dan een tachtig jarig oor logsverhaal kan het nauwelijks zijn. Thans wordt er zelfs van ons gevraagd niet slechts Thools. Zeeuws of Nederlands, maar Europees te gaan denken. Men benadert het negatief direct maar te stellen, dat dit slechts een utopie kan zijn, een hernieuwde poging om de toren van Babel te doen herrijzen. Men mag gerust positief staan tegenover de wil om het zoveel mogelijk met elkaar eens te zijn. En dat is eenvoudig gezegd de doelstelling van het verenigd Europa, dat moet ook het uitgangspunt zijn van de Euro pese gemeenschap. TENTOONSTELLING De jongeren van Tholen hebben er deze week belangrijk meer kennis over kunnen opdoen via de onderwijstentoonstelling in de hal van het Thoolse stadhuis. Het eerste onderricht dat hierover werd gegeven, was beslist niet voor een kleuter klas. Integendeel, daar was de pit van het Thools onderwijs, de directeuren, leraren of onderwijzers der verschillende onderwijsnor- men in de streek zelf bij aanwezig. Op vrij dagmiddag 13 juli na vieren. Het Thools ge meentebestuur was vertegenwoordigd door wethouder H. Jansen en secretaris V. Laban, terwijl we o.a. ook beide wethouders van Sint-Maartensdijk als belangstellend toehoor der zagen. Waarnemend burgemeester A. M. van Engelen opent morgen het eigen nieuwe kan toorgebouw van de Coöp. Raiffeisenbank in Oud-Vossemeer. De Thoolse Boerenleenbank hield vroeger zitting in hotel Mees teen de bankzaken zich gingen uitbreiden huurde men het N.H. verenigingsgebouw aan de Ring. Het ideaal was natuurlijk e$n nieuwe be huizing. Toen de woning van wijlen Mevr. Kievit-van Dijke beschikbaar kwam, kocht de bank dit pand voor de sloop en kwam er ruimte beschikbaar op een gunstig geachte plaats in het centrum van de gemeente, naast het grote parkeerterrein bij de N.H. Kerk. Het architectenbureau Boelhouwers uit Tholen heeft haar opdracht op moderne, eigentijdse wijze uitgevoerd met een gedurfde kleurencombinatie, onder donkergrijs, en het bovengedeelte van de gevel in lichte kleur. Merkwaardig is verder de strakheid van lijn, de schoorsteen en het ontbreken van goten. De ingang is naar de zijde van de Raad huisstraat en het gebouw kreeg dan ook als huisnummer: Raadhuisstraat 11. Men komt dan In een ruime hal, met links de grote kantoorruimte, die evenwijdig loopt aan de Ring. Verder bevat het gebouw een flinke zit- en spreekkamer aan de achterzijde en verder natuurlijk kluis, garderobe enz. Op de verdieping is er verder ruimte voor de centrale verwarming, bergruimte en archief. Afbraak van gebouwen vergt altijd voor zieningen aan de naastliggende panden. In dit geval is dat prima opgelost met een tuinmuur naar de woning van dhr. A. C. Havermans Zodoende ontstond dus een soort binnenplaats, geschikt voor fietsenstalling en dergelijke. De bouw is uitgevoerd door aannemer Jac. C. Vaders uit Oud- Vossemeer. Morgenmiddag is er voor de genodig den eerst een bijeenkomst in Hof van Hol land. Het gezelschap zal zich dan om 3 uur naar het bankgebouw begeven en na afloop is er dan in Hof van Holland een receptie. Voor de jeugd wil het bankbestuur dan volgende week een kleur- en tekenwedstrijd organiseren en voor de ouderen is er een foto puzzelwedstrijd. Dezer dagen werd op de gemeentelijke sportterreinen in Sint-Maartensdijk de jaar lijkse schoolsportdag voor alle lagere scho len op Tholen en Sint-Philipsland gehouden. Het werd, mede dank zij het mooie weer, een zeer geslaaqdc '"■portdag. De inspecteur van de lichamelijke opvoe ding, de heer A .Klaassen, opende de dag en stelde tevens een beker beschikbaar voor de beste groep bij het diplomawerk. Hierna konden ruim 400 kinderen aan de slag om een flink programma af te werken. Bij het diplomawerk konden de leerlingen het diploma A, B, C. D of E behalen, al naar gelang de prestatie. De onderdelen waren: hoogspringen, ver springen, grote balwerpen, kastiebalwerpen 60 meter hardlopen en het nemen van een hindernisbaan. In totaal werden 27 A, 104 B, 157 C, 117 D en 4 E diploma's uitge reikt. Bij de estafettewedstrijden, die onder enorme belangstelling verlopen werden kwam de volgende uitslag uit de bus: meisjes: 1 o.l.s. Scherpenisse 2 o.l.s. Tholen 3 o.l.s. St.-Philipsland jongens: 1. o.l.s. Tholen 2 o.l.s. Oud-Vossemeer r.k.s. Oud-Vossemeer In de middaguren werd, onder een bran dende zon, verwoed gestreden om de hoogste eer bij de slagbal wedstrijden. meisjes: 1 o.l.s. Sint Maartensdijk 2 o.l.s. Scherpenisse 3 chr.s. Sint Annaland jongens: 1 r.k.s. Oud-Vossemee'r 2 o.l.s. Oud-Vossemeer 3 o.l.s. Tholen Bij de bilowedstrijd ging de eerste prijs, een fototoestel, naar Jacqueline Roos uit St.- Maartensdijk. Zij kreeg tevens de mogelijk heid afgevaardigd te worden naar de pro vinciale kampioenschappen. De overige prijswinnaars hierbij waren: 2. Bram Goedegebuure, 3. Marie Quist, 4. E. Nooi, 5. Marij Koopman. De beste groep bij het diplomawerk was de jongensgroep van de r.k. school uit Oud- Vossemeer. Zij kregen de beker van inspec teur Klaassen. Na afloop van de prijsuitreiking ging een De expliquer gaf Europese les in vogel vlucht, maar droeg daarbij toch wel ruim voldoende gegevens aan, om er in heel wat eenvoudiger vorm natuurlijk, aan de jonge ren een deel van door te geven. De via ver schillende knoppen te bedienen tableaus kun nen daarbij wat extra aandacht van de jeugd krijgen, al zal het de leraren nog niet zo ge makkelijk zijn ze zo'n anderhalf uur te boe ien over een onderwerp, dat niet in alle on derdelen zo gemakkelijk ligt. Maar dat moet dan maar aan het vakman schap worden overgelaten. Volgens het sche ma kwamen en komen er deze week leerlin gen van de Eben Haëzerschool, openbare en chr. nat. school en chr. mavoschool uit Tho len, van de lagere technische school te Sint- Maartensdijk. van de School met den Bijbel te Sint-Annaland en van de chr. school te Scherpenisse. In hoeverre dit rijtje nog werd uitgebreid is ons niet bekend. moe gestreden, bruin verbrande groep van 400 scholieren traag naar huis. De heer W. Brevet, hoofd van de o.l.s. in Sint-Maartensdijk, had de algehele lei ding van de sportdag. Bij dc tweeduizend dames van de Neder landse Christen Vrouwen Bond uit dc pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg die donderdag in de grote Doelenzaal in Rot terdam bijeen waren, bevonden zich ook veertig NCVB-Ieden tut Stavenisse, Tholen en Sint-Maartensdijk. De regionale bijeenkomst werd gehouden als onderdeel van het vijftig-jarig bestaan van de NCVB. Na een welkomstwoord van mevrouw J. Jongstra-Koerselman, pesidente van Zeeland hield bondspresidente mevrouw A. H. Rich- ters-Wolvius de meditatie naar aanleiding van Galaten 5. Deze tekst begint met: ,,Gij zijt tot vrijheid geroepen broeders", waarbij de vraag werd gesteld hoe wij die vrijheid gebruiken. .Staande in onze verantwoorde lijkheid, mogen wij niet egoïstisch handelen maar moeten wij elkaar in liefde dienen", aldus de bondspresidente. Professor dr. G. van Leeuwen uit Brussel hield e»n toespraak over ,,Wij in de wereld van nu". „Velen schijnen zich thuis te voe len in eigen kring en proberen de ogen te sluiten voor deze tijd met zijn onvoorstelbare stroomversnellingen. Al is het denken van de Bijbel meer bepaald door de toekomst, dan door het heden, we mogen nooit wei geren Ln een tijd te leven die God ons geeft. Daarin heeft de christen zijn taak en roeping te zien", aldus de heer Van Leeuwen. NCR V-PROGRAMMA j De presidente van de afdeling Liraburg I kon het mooie bedrag van f 33.350,af dragen namens de gewesten Limburg, Noord- Brabant en Zeeland voor het blindeninsti tuut Bartimeüs. In het kader van het vijftig jarig bestaan van de NCVB werd hiervoor een actie gevoerd. Samenzang met pianobegeleiding van me vrouw N. Lengkreek-van den Drift, wissel de het programma af. Verder waren er de vrolijke klanken van het meisjeskoor Sweet sixteen o.l.v. Lex Karsemeijer en het koor Deo Cantemus o.l.v. Arie Pronk te horen. Soliste hierbij was Caroline Kaart. NCRV omroepster Rieke van Epen presenteerde dit geheel door de NCRV verzorgde program- ma-onderdeel. Tenslotte sprak de presidente van Noord- Brabant, mevrouw A. J. N. Veenendaal- Adriaansen het slotwoord op deze geslaag de bijeenkomst, waarbij vooral het NCRV programma veel succes oogstte. De maatschappij tot bevordering van land bouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant (ZLM) houdt vrijdagmiddag om twee uur in Luxor in Bergen op Zoom haar algemene vergadering. Er komt onder meer de benoeming van leden van het hoofdbestuur aan de orde. De tuinbouwcommissie draagt hiervoor de volgende mensen voor: R .den Engelse uit Oudemolen, J. H. Stoutjesdijk uit Oosteralnd R. G. Vermeulen uit Helenaveen en A. H. v. d. Zande uit Kloosterzande. De heren E. van Hootegem uit Kruiningen P. Lous uit Oostkapelle, J. M. C. Ooms uit Oud-Vossemeer en Js. Vos uit Koudekerke vorden door de veehouderijcommissie als hoofdbestuursleden voorgedragen. Na de pauze komt het onderwerp „ont wikkelingen in de afzet" aan de beurt, waar voor de heren A. M. Geluk, voorzitter van CEBECO, A. van Leeuwen, lid van het be stuur van de Coöperatieve Melkcentrale, en M. Prins, voorzitter Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland .inleidingen zullen houden. Hierover kunnen ook vragen worden ge steld. imiima i M—ww tb r——m hmi n De afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis houdt woensdagavond om zeven uur in de Zaal De Jonge in Poortvliet haar al gemene vergadering. Behalve de rekening en de balans van het vorig jaar en de begroting voor dit jaar staan er verkiezingen op het programma. Voor Poortvliet zal er een nieuw bestuurs lid moeten komen in de plaats van de af tredende heer W. J. van Doorn. Wegens het overlijden van burgemeester J. J. Versluijs uit Oud-Vossemeer moet ook uit die ge meente een nieuw bestuurslid komen. Wegens vertrek van dokter J. Kok is er eveneens een bestuurszetel vrij gekomen voor Stave nisse. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger. St. Philipsland tel. 01677—500 St. Annaland, St Maartensdijk en Stavenisse dr. A C. 1. Noteborvn. St-Annaland t-L 01665-400 THOLEN HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele nxLststel- lingen van de gegeven waterstanden. Week van 22 juni tot en met 28 juni Zondag 8.25 20.45 Maandag 9.10 2L30 Dinsdag 10.06 22.28 Woensdag 11.08 23.35 Donderdag -.-- 12.20 Vrijdag 0.45 13.20 Zaterdag 1.45 14.20 Eerste kwartier 23 juni te 13.20 uur Volle maan 29 juni te 21.41 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER He tspreekuur van de burgemeester van Tholen wordt gehouden op maandag 23 juni van 18.30 tot 20.00 uur in de ambtswoning Hertenkamp 5. Op 30 juni - 7 - 14 en 21 juli GEEN SPREEKUUR. VEILINGPROVISIE In het verslag van de ledenvergadering van de veilingvereniging De Eendracht is vorige een fout geslopen in de getallen van de provisie. Deze bedraagt voor vroege aardappelen en groenten en fruit namelijk zes procent in j plaats van 6]/2. Tevens werden de vroege aardappelen vorig jaar niet op 17 (zeventien) maar op 27 juni voor het eerst geveild. UITSLAGEN THOOLSE DAMCLUB gespeeld 9 juni 1969. M. v. Belzen - D. Verburg afgebr. J. de Rijke - S. de Korte 1 - 1 A. Nieuwenhuijzen - S. de Korte 2-0 K. Drcoger - W. A. Boogerd 2-0 A. Priem - S. de Korte 2-0 A. Priem - D. de Vos 1-1 RAADSVERGADERING Dinsdag 24 juni om acht uur komt de gemeenteraad bijeen om een kleine agenda af te werken. De raadsleden zullen moeten beslissen over medewerking voor de aanschaf van meubels en leermiddelen voor de Eben Haëzerschool en leer- en hulpmiddelen voor de CNS. Het risico kan te groot zijn. In de Smalstad weer flinke woningbehoefte. Sint-Annaland spitst zich op een recreatieve ontwikkeling. Nieuw raadslid in Tholen. Een gevarieerd programma op de Tweede Thoolse Dag. Zeeuwen verslaan Zeeuws elftal. Lijst van geslaagden wordt groter. Langs de straat van straks komt men aan het huis van nooit. BETALING ABONNEMENTSGELD De bezorgers zijn begonnen met het innen van het abonne mentsgeld voor het tweede halfjaar 1969. Zij hopen nog voor het begin van de vakanties kl^ar te zijn, om zo weinig moge lijk mensen niet thuis te treffen. POST ABONNEES kunnen nu ook al ƒ5,25 per bank of giro betalen. Bij de banken en de postkantoren kunt u inlich tingen krijgen over automatische overschrijving. Binnenkort wordt er ook een girobiljet in de kranten voor de postabon- nees gestoken, waarmee u kunt betalen. Nadere mededelingen volgen nog. Verder zullen de geloofsbrieven onderzocht 1 woden van de heer J. v. d. Heuvel, die in de plaats komt van de heer D .J. v. d. Velde die onlangs is overleden. De heer van de Heuvel behoort tot de lijst Algemeen Belang. B en w stellen voor het pand Regentes straat 14 aan te kopen en enkele stukken grond in Dalempolder I van het waterschap Tholen over te nemen. Ook komt de verkoop van grond aan de heren C. W. van Dalen en H. Dijkslag aan de orde. i De raad zal ook een beslissing moeten nemen over een beroepsschrift van de A. de Korte over de weigering van een bouwver gunning. De verordening van de algemene begraaf plaats komt verder opnieuw ter sprake. In de vorige vergadering is deze door b en w teruggenomen vanwege de kritiek van enkele raadsleden over o.a. de indeling in klassen. „TROUWE DUIF" De uitslag van de wedvlucht vanuit Rouen luidt als volgt: af stand 395 km gelost 6 uur in concours 102 duiven met N.W. wind. Aankomst eerste duif 11 uur 16 min 03 sec. laatste duif 11 uur 58 min 38 sec. L. Jansen 1, 16; C. Soomers 2 6 23; C. v. Luijk 3 14 32; L. v. d. Kleijn Sng 4 8 13 15 20; P. Laban 5 17 24; P. de Boef 7 30; Jac v. Dijke 9; B. W. Schot 10; A. Laban 11 21 22 25; M. Laban 12 27; M. Moeliker 18 28 31 33; A. de Jonge 19; Joh. Deurloo 26; L. v .d. Hoofd 29 34. SCHOOLVOETBALTOERNOOI Het eerste elftal van de o.l.s. uit Tholen heeft de beker gewonnen van het school- voetbaltoernooi dat zaterdag op de sport terreinen werd gehouden. De tweede ploeg van dezelfde school deed het ook prima, want deze werd tweede. De chr. school uit Sint-Annaland werd derde en ging met de beker voor de meest sportieve ploeg naar huis. Verder uitslagen volgen nog. OUD-VOSSEMEER P .C. de Wilde 1 2 3 4 6 8 9 10 11 12 13 19 33; D. Havermans 5 1,7 36 37; Jac, C. Vaders 7; D. J. Polderman 14 15 32; G. E. Hoek 16 22 23 28 30 31 35; P. L. Vaders 18 29; A. Voormeulen 20 21; M. P. de Graaff 24 26 34 38 39; R. J. Mosch 25; J. C. Pocappel 27 40 le overduif: C. van Meer 2e en 3e overduif. RODE KRUIS -COLLECTE De Rode Kruis-collecte heeft f 1435,- opgebracht .of ongeveer f 0,75 per inwoner. WEDVLUCHT ROUEN Voor de vlucht vanaf Rouen over 324 km. waren zaterdag 14 juni 118 duiven van „De Zwaluw" ingeschreven. De duiven werden gelost te 6.00 uur. De winnaar van de le prijs arriveerde te 11.06.42 uur en de laatste van de 43 plaat selijke prijsvliegers te 11.57.40 uur. Snel heden resp 1056.77 m. en 905.52 m. per min. De volledige uitslag luidt: SINT-ANNALAND SCHOOLBENOEMINGEN In het volgende schoolseizoen zullen de leerlingen van de chr. school twee nieuwe gezichten te zien krijgen bij het onderwijzend- personeel. Zoals bekend is de heer M. Lindhout met ingang van 1 september als leraar Neder lands benoemd aan de chr. mavo in Gouda. De heer J. N. Matze uit Hazerswoude zal zijn plaats in Sint-Annaland op 1 okto ber innemen. Mej. M. Boone die nu de eerste klassers onder haar hoede heeft, verwisselt de school banken voor de huwelijksboot. Mej. E. Over- dulve uit Axel zal echter op 1 augustus klaar staan om de nieuwe leerlingen te ontvangen zodat de basis verzekerd blijft. GOEDE VERKOPING De vrouwenvereniging Tryfosa en de meisjesvereniging Wees Getrouw hebben in het hervormd verenigingsgebouw een ver koping gehouden van zelf gemaakte goe deren, aangevuld met enkele andere artikelen De opbrengst, die bestemd was voor het schulddelgingsfonds van de Nederlands her vormde gemeente, bedroeg f 1233,00. MOOIE ZEILTOCHT Een fraai schouwspel viel er vorige week zaterdagmorgen omstreeks 10 uur te zien. toen een vijftiental zeiljachten de haven uitlaveerden om een gezamelijke zeiltocht te maken. Een zonnige blauwe hemel, maar tegelijkertijd een stevige noordooster tot noor denwind, die het lang niet gemakkelijk maak ten uit het havengat te komen en waarbij meteen al de zeilkunst op de proef werd gesteld. Een enkeling moest dan ook een bochtje terug maken om het voor een tweede maal en beter te proberen. De koplopers hadden zich inmiddels even naar richting Sint Philipsland Vossemeer bewogen om vervolgens het roer te wenden en richting Zijpe te varen. De zeilen bol, het jacht goed schuin en dat alles zonovergoten, een fraai zicht. Via het Keeten en Mastgat ging het naar de richting punt Ouwerkerk en Zeelandbrug Voorbij Zierikzee splitste het „jachtveld" zich in tweeën, waartoe men zelf de keuze kon maken of via de Roggeplaat of in wes telijke richting voorbij de sluis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1