WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 25 kilometer dijk vraagt extra beveiliging door afsluiting Volkerak Risico voor onze streek angstwekkend gestegen Dii nummer bestaat uit twaalf pagina's De redaktie legt u deze week voor Dijkgraaf Van Gortah THOLEN OUD-VOSSEMEER Hogere waterstand doet risico voor bevolking toenemen. De planning voor de oude stadskern in Sint-Maartensdijk. In Sint-Annaland wordt de eerste officiële camping van het gebied aangelegd. Opnieuw prijzenregen voor Smerdiekse zangers (essen). Opperwachtmeester Westdorp gaat verhuizen. Thoolse veiling zat wat in de narigheid met koelhuisbouw. Mag vader ook een dagje hebben Ondanks onze vakantieweek krijgt u toch een dikke krant volgende week met o.a. het programma Thoolse Dagen (27 en 28 juni). Onze redakteur is van 16 tot en met 21 juni met va kantie. Kopy en advertenties kunnen normaal aan postbus 5 in Sint-Annaland gestuurd worden. Tele fonische opgave alleen woensdagmorgen no. 01640- 3048. SINT-ANNALAND 25ste jaargang No. 29 12 juni 1969 Een drachtbode Postbus 5 - St-Axmaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half Jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bi] onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoon? 'Bij de aanneming van het Deltaplan is men van de stelling uitge gaan, dat men tijdens de uitvoering van de Deltawerken een zeker risico moest aanvaarden, anders zou men twee deltaplannen krijgen. Door afsluiting van het Volkerak en de hierdoor ontstane vloed verhoging van 20 tot 40 cm aan de zuidkust Sint-Philipsland en noordkant eiland Tholen, is het risico voor onze streek echter angstwekkend gestegen'. Dit was de ietwat sombere, maar zeer reeële conclusie van dijk graaf H. van Gorsel uit Oud-Vossemeer op de gisteren gehouden algemene vergadering van het waterschap Tholen. Vijfentwintig kilometer zeewering aan deze kusten vraagt extra beveiliging en de nodige maatregelen dienen onmiddellijk te worden getroffen, om de veiligheid van de ingelanden binnen deze gebie den zoveel mogelijk zeker te stellen. De dijkgraaf van het waterschap Tholen vestigde op bovenstaande de aandacht, toen hij het onderwerp afsluiting Volkerak aan sneed. Daardoor heeft voornamelijk de noordzijde van Sint-Philipsland, maar ook de zuidzijde beneden de noordkant van het eiland Tholen een hogere buitenwaterstand gekregen. Dat varieert van 20 tot 40 cm bij Sint-Philipsland en van 20 tot 30 cm bij Stavenisse-Sint Annaland. Vandaar ook op deze waterschapsver gadering het voorstel om de noordkust van S'.nt-Philipsland over een lengte van in totaal 3200 m de dijken te verhogen door het aanbrengen van een houten kistdam. De totale kosten hiervan werden op ruim drie ton geraamd. Verhoging van de zuidzijde Sint-Philips land en de noordzijde eiland Tholen plus Eendracht zijn nog in studie. Zo nodig zullen cok daar dijkverhogingen aangebracht moe ten worden, teneinde de veiligheid van de streekbewoners zoveel mogelijk te waarbor gen. In totaal gaat het om 25 kilometer zeedijk. Hoewel wordt verondersteld, dat het risi co van overlopen zeedijken slechts eens in de honderd jaar zou kunnen voorkomen, weet men van tevoren nooit, wanneer dit kan gebeuren. Hierdoor is ook bewezen, zo vond de heer Van Gorsel, dat wanneer men aan zo'n groot werk als het Deltaplan begint, men niet meer kan stoppen. Dit laatste wordt van bepaalde zijde nog wel eens gevraagd. Zo bijvoorbeeld om de Oosterschelde niet af te dammen. Het is nu wel bewezen, dat de Oosterschel de voor de veiligheid van midden- en noord Zeeland zo vlug mogelijk afgedaan moet worden, liefst in versneld tempo, aldus de Thoolse Dijkgraaf Het openingswoord begon gisterenmiddag in het „Holland huis" met een meer opti mistisch geluid dan hierboven. De rekening over het dienstjaar 1968 was reeds afge rond en werd de hoofdingelanden ter vast stelling aangeboden met een behoorlijk batig slot. Bijzondere omstandigheden voorbe houden zal men het geschot nog wel een paar jaar op hetzelfde peil kunnen houden. 1968 was trouwens over het geheel ge nomen gunstig voor het Waterschap. Geen stormschade van betekenis, vrij lage stroom- kosten voor de bemaling door een meer regelmatige regenval en een zeer behoorlijke onderhoudstoestand van de waterschapswer- ken. Het voorgenomen delfwerk over ruim 200 km. was binnen de geplande tijd klaar, zodat men reeds vooruitloopt op de planning 1969-1970. De heer Van Gorsel deed nog eens een dringend beroep op alle ingelanden, zoveel mogelijk mee te werken de onderhoudstoe stand, vooral de sloten,op goed peil te hou den en er niet zelf voor te zorgen, dat het dijkgeschot hoger moet worden gesteld. Tij dig maaien of oordeelkundig spuiten, inclu sief de bodems van de sloten en taludge deelten, zodat het water goed kan doorstro men zonder de grasbegroeiing geheel te vernietigen Is van belang. Wanneer men dat klein onderhoud juist verzorgt, kan dit een keer bedelven uitsparen. Laat lege kunst- mestzakken niet op het land slingeren, want ze komen in de sloten terecht en veroor zaken verstoppingen. Help mee vervuiling van wegbermen, dijken, sloten, enz. te voor komen door geen afvalprodukten of huis vuil te deponeren waar het niet hoort. Het ontsiert bovendien in hoge mate het landschap en bevordert de kweek van on gedierte. Wat de kapltaalswerken betreft, verklaar de de heer Van Gorsel, dat verbreding van een aantal polderwegen door de firma van der Werf te Sint-Maartensdijk tot volle te vredenheid werd uitgevoerd. Ook de bouw van de machineloods te Sint-Annaland werd voltooid en kostte zo'n f 28.000, DAM NAAR SINT - PHILIPSLAND EN YERSEKE Tenslotte nog de aandacht vestigend op de algemene ontwikkeling in onze f -ovin- cie, stelde de dijkgraaf dat Zeeland de laat ste jaren wel in beweging is, o.a. door ves tiging van zware industriën, de daar or weer noodzakelijke vaar- en landwege zodat er van een overgang van een rustig agrarisch gebied naar een industrieële en niet te vergeten recreatieve ontwikkeling sprake is. Daarbij wordt onze streek meer dan te voren betrokken. Eerstens door het Schelde- Rijnkanaal via de Eendracht, waarmee ge paard gaat een verdere ontsluiting naar Brabant via twee nieuwe bruggen en waar schijnlijk ook een dam tussen Tholen en Sint-Philipsland met daarop een verkeers weg. Vervolgens is er sprake van een vervroeg de uitvoering Reimerswaalplan en de daar door ontstane mogelijkheid van een dam Y erseke-Gorishoek. Niet uitgesloten is dat dit alles zal mee brengen, dat er een grote autoweg komt door ons eiland. De heer Van Gorsel wees er verder nog op. hoe door het lager weglopen van het water bij eb en een daardoor onstane snel lere ebstroom, men thans volop bezig is om voor de dljkval bij Stavenisse van Rijks wege 50.000 ton fosforslakken te storten ter betere bescherming. Na rijksgoedkeuring zal het definitief herstel van die oeverval worden aanbesteed, evenals de dijkverhoging bij Sint-Philipsland en verbreding van weer een aantal quar taire wegen. Dit vergt veel geld en de positie op de kapitaalmarkt Is van dien aard, dat de ge vraagde geldlening van f 238.000,- nog niet is goedgekeurd. Mogelijk valt deze maand nog wel de be slissing .De rente zal niet gering zijn. Zo Dijkgraaf H. van Gorsel: hogere water stand verhoogt risico blijven er niet alleen technische, maar ook financiële moeilijkheden die in korte tijd niet gemakkelijk oplosbaar zijn. Toch dienen we het alles, vooral met betrekking tot de veiligheid in het oog te houden, zo besloot de voorzitter zijn openingswoord. DIJKVERHOGING SINT - PHILIPSLAND Een van de belangrijkste punten, welke gisterenmiddag aan de orde kwamen was het voorstel tot verhoging van gedeelten zeedijk bij Sint-Philipsland vanwege de ge tijbeweging door afsluiting Volkerak. Reeds vorig jaar had het toenmalig waterschap Sint-Philipsland reeds haar bezorgdheid geuti omtrent optredende veranderingen. Ze werd bij provinciale waterstaat kenbaar gemaakt. Het resulteerde tot instemming met een plan opgemaakt door de technisch hoofdambte naar van het waterschap J. D. Jagt. Ver hoging met een houten kistdam is nu geplend tussen dijkpaal 53 en 56 bij Anna Jacoba- polder en vanaf dijkpaal 64 van laatstge noemde gemeente tot de grens van de Pr. Hendrikpolder. In het volgend nummer komen we nog op de genomen besluiten terug. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr Th. A. Bos, tel 01660 - 542 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr. J. Vermet, Nw-Vo»emeer tel 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse it. A C. I, Noteboom, St-Annaland tel 01665-400 HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. Week van 15 juni tot en met 21 juni Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Nieuwe maan 15 juni te 3.54 uur OPPERWACHTMEESTER WESTDORP GAAT VERTREKKEN Met tegelijkertijd een bevordering tot adju dant is per 1 juli aanstaande benoemd tot 4.00 16.30 4.45 17.08 5.20 17.40 5.55 18.10 6.30 18.45 7.10 19.25 7.45 19.55 groepscommandant van de rijkspolitie te Kortgene opperwachtmeester A. M. West dorp. Het voornemen bestaat dat opper Westdorp op 26 juni op het stadhuis offi cieel afscheid neemt. En dat na een bijna 20 jarige Thoolse periode, die naar we aan nemen zowel naar de kant van de burger in deze streek als naar de kant van de scheidende politieman zelf een zeer goede periode was. Misschien is dit een wat voor uitlopen op de woorden, die 26 juni gespro ken zullen worden, maar het mag ook nu alvast worden gesteld. De heer Westdorp kwam op 2 september 1940 in dienst bij de politie te Roosendaal Hij was vervolgens gedetacheerd te Hon- tenisse, Breskens en tijdens de oorlogsjaren in de gemeente op Noord-Beveland, waar heen hij zijn vrouw opnieuw de schreden richten. Dat men politieman Westdorp op Noord-Beveland weer graag terug wil Is bovendien een bewijs, dat hij tijdens de be zettingsjaren aan de goede kant stond. Vcor de groep en voor de streek Tholen bete kent dit vertrek daarentegen een verlies. Niet alleen vanwege het politionele op treden van opper Westdorp, maar daarnaast cok vanwege zijn andere aktiviteiten met name ook op het gebied van Veilig Ver keer. Menige cursus in zijn woongemeente en daarbuiten zowel voor jongeren als voor ouderen heeft hij gedoceerd en daarnaast talrijke avonden en demonstraties georgani seerd of verzorgd met dia's enz. Opper Westdorp is commandant van de mobiele eenheid Zeeland in dit gewest en schietinsrtucteur voor het district Zeeland. Dat hij daarnaast middels (vaak vrijwillige) cursussen zowel zijn politionele als peda gogische kennis vermeerdere is opnieuw een bewijs van zijn aktiviteit. Bovendien Is hij 18 jaar aecretaris-pen- nlngmeester van de afd-Tholen van de Ned.f Politiebond. Graag willen we bij het offi ciële afscheid nog nader op een en ander terugkomen. SCHOOL VOETBALTOERNOOI Zaterdag 14 juni aanstaande wordt op de Gemeentelijke Sportterreinen aan de Zoek weg het jaarlijkse voetbaltoernooi voor la gere scholen gehouden. Er hebben zich voor dit traditionele sport festijn een record aantal van dertien elf tallen aangemeld. Deze zullen in wedstrij den van tweemaal zeven en een halve minuut strijden om de fel begeerde wisselbeker, die momenteel in het bezit is van de O.L.S. uit St. Annaland. De dertien deelnemende elftallen zijn in twee poules ondergebracht. In poule A vinden we de O.L.S. uit St. Maartensdijk: de O.t-.S. uit Poortvliet, de O.L.S. II uit Stavenisse, de O.L.S. I uit Tholen, de Chr. School uit St. Annaland en de Chr. School uit Oud-Vossemeer. In poule B zijn ondergebracht de O.L.S. uit Scher- penisse, de O.L.S. I uit Stavenisse, de O.L. S. uit St. Annaland, de Chr. School uit Poortvliet, de C.N.S. uit Tholen en het tweede en derde elftal van de O.L.S. uit Tholen. Dit jaar is voor het eerst ook een beker uitgeloofd voor de sportiefste ploeg. Na afloop van het toernooi wordt om vier uur een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een onderwijzerselftal en een combinatie van de vereniging Tholense Boys. Scheidsrechter is de heer Peters jr. uit Stavenisse. De toegang is vrij. OP HET NIPPERTJE Achteraf kan men er plezier om hebben, maar aanvankelijk was het een beroerde situatie. Maar laten we niet langer in raadsels schrijven, maar u het verhaal vertellen. Za terdagmorgen stopte een Mercedes voor de manufacturenzaak van de firma G alhier, waarvan de bestuurder de winkel binnen stapte. De eigenaar stond de bezoeker vreemd aan te kijken en dacht wellicht: zie ik het toch gced. Voorzichtig op de mat blijvend, bleek de bezoeker drijfnat te zijn. Opheldering volgde spoedig, toen de man (een Belg) meedeelde met een bootje te zijn uitgevaren om te vissen. Toen ze zich op een zand plaat bevonden, kwam het water zo snel op dat ze de boot niet meer anders, dan zwem mend konden bereiken. Maar nu zat men met het natte pak en de vraag was of mevrouw aan ondergoed, broek en shirt kon helpen. De Thoolse middenstand is al duidelijk op het natte toerisme ingesteld, want niet al leen gevraagde kleren waren (uiteraard) tegen betaling beschikbaar, maar ook een gratis douche. De bezoeker stond hierna spoedig in het nieuw en droog. Maar het verhaal is nog niet uit Daarna deelde hij mee, dat zijn vriend, die nog in de auto zat, eveneens van nieuwe kleren moest worden voorzien. Ook daar was geen bezwaar tegen. „Laat hem maar komen", zei de eigenaar De Belg antwoordde: „dat kan zo maar niet zunne, hij heeft geen broek meer aan" Een oude regenjas betekende in dit opzicht eerste hulpverlening .En daarna was ook het tweede slachtoffer dra gedoucht en ln het nieuw gestoken. „Vanmiddag komen onze vrouwen ook naar Tholen", verklapten de toeristen nog, zeer gelukkig dat het avontuur zich had afgespeeld zonder de vrouwelijke aanwe zigheid. ONDERWIJSTENTOONSTELLING Tussen 13 en 25 juni wordt in de hal van het stadhuis een onderwijstentoonstel ling gehouden, georganiseerd door de Stich ting Onderwijstentoonstellingen met de ex positie „Europese Gemeenschap". Een unieke gelegenheid voor de jeugd om zelf waar te nemen. De expositie bestaat uit een 6-tal tafels met aangemonteerde wand borden, achtereenvolgens een electrische lichttafel die de eenheidsperioden uit de Europese geschiedenis toont, verder een terugblik naar vroeger eeuwen, economische aspecten, voordelen van een verenigd Euro pa, uitbeelding van de bestaansmogelijkheden de energiebronnen en tenslotte een tableau waar op eenvoudige wijze de samenstelling van de Europese Gemeenschap wordt ver klaard .Een maquette van de energiebronnen sluit het geheel af. Voor het bezoeken ko men in aanmerking alle 5e en 6e klassers van de basisscholen en leerlingen van M.A. V.O. en N.O. Het onderwijzend personeel Is uitgenodigd de officiële opening bij te wonen op 12 juni om half vijf. SCHOOLREISJES De junioren der openbare lagere school maakten dinsdag een uitstapje naar Antwer pen. Het weer liet zich aanvankelijk bijzon der slecht aanzien en het was maar goed dat de oude en de nieuwe Scheldetunnel met roltrappen zo'n prachtige speelterrein bood voor de jeugd, zodat men althans „on der de pannen" was. Vanaf 12 uur werd het droog en werd het nog een mooie middag Echte profeten hebben soms, valse profeten hebben altijd geestdriftige aanhangers. met een bezoek aan de dierentuin en op de terugtocht nog tweemaal een verblijf in een speeltuin. De senioren gingen er donderdag op uit, richting Brussel en via Mechelen Op het pro gramma stond 's morgens een bezoek aan Zaventem, een Brussels vliegveld en thuis haven van de Sabena, 's Middags ging het gezelschap naar Waterloo, waar film en panorama werden bekeken. Verder was er een rondrit door Brussel, met als hoogtepunt de Grote Markt en het manneke en op de terugtocht werd nog aangelegd bij een speeltuin. Beide schoolreizen zijn tot grote opluchting van het perosneel weer zonder incidenten of ongelukken verlopen. Dokter A. de Looze is wegens vacantie af wezig van 14 juni tot 28 juni a.s. Van 14 juni tot 21 juni wordt dc praktijk waargeno men door dokter Th. Bos uit Tholen, tele foon 01660-542. Spreekuur voor dringende gevallen van 1 uur tot half 2 in Oud-Vosse meer. Boodschappen vóór 10 uur in Tholen. Van 21 juni tot 28 juni neemt waart dokter A. Kugel uit Poortvliet, telefoon 01662 - 400. Voor dringende gevallen is het spreekuur dan van 3 uur tot half 4 in Oud-Vossemeer. Er wordt geen consultatiebureau of zwange- renspreekuur gehouden. Adv. ingez. med. VOETBAL De Vosmeer veteranen hebben zaterdag in Terneuzen op het veteranentournooi, dat door d evereniging van die naam werd ge organiseerd, gcede resultaten behaald. In hun poule kwamen ze als overwinnaar tevoor schijn door een 2-0 overwinning op Ter- neuzen, een 2 - 1 zege op de scheidsrechters- vereniging. Zeeuws Vlaanderen, en een 0-0 gelijk-spel tegen Terneuzense Boys. In de finale ontmoetten zij Hontenisse, dat in de andere poule te sterk was gebleken voor Biervliet, Steen en Hoek. Nadat de wedstrijd in een 0-0 gclijk-spel was ge ëindigd, bleek de pleeg uit Hontenisse ster ker ln het nemen van strafschoppen. GEVONDEN Een tas met hengelaarsuitrusting. Inlich tingen bij de vinder dhr. D. J. L. M. Imandt, Kerkstraat 16 te Tholen. AANBESTEDING SCHOLEN Maandagmiddag Is op het gemeentehuis aanbesteed de bouw van 2 lagere scholen, nl. een openbare en een chr. school, die naast elkaar worden gebouwd aan de Burg. Versluysstraat Er werd als volgt ingeschreven: Er waren totaal 24 inschrijvingen, waar van de hoogste Fa Hoppenbrouwers te Ber gen op Zoom f 564.000,en de laagste Gebr.'s Uijtdewilligen te Oud-Vossemeer f 461.890,—. Verder uit onze streek: Fa Gebrs. Suurlant te Scherpenlsse f 543.566,P J. Hommel te Oud-Vosse meer f 525.000,J. C. Vaders te Oud- Vossemeer f 525.100,Fa A. J. Rijnberg Sint-Maartensdijk f 513.050.;A. J. Schot te Tholen f 505.000,J. Boon St-Anna land f 480.800,Fa F. Burgers en Zn te St.-Annaland f 473.000,D. Burgers Tho len f 472.800,;A. Muller St. Maartensdijk f 469.800,—. Alle inschrijvingsbedragen te verhogen met 12 B.T.W. De gunning werd aan gehouden. INRICHTING SCHOLEN De gemeente heeft aan verschillende men sen prijsopgave gevraagd voor het inrichten van de nieuwe lagere scholen, zo blijkt uit een mededeling van b en w aan de ge meenteraad. De prijs van vloerbedekking en zonwering is gevraagd aan de heer P. den Engelsman en het inrichten van de hoofdenkamers aan de firma J. den Engelsman-Kornelisse. Verder willen b en w voor het overge bleven geld van de verbetering van het Dorpshuis nieuwe tafels kopen bij A. J. Duijzer. Inrichting van de aula op de nieuwe be graafplaats wil men opdragen aan de heer L. Goedegebuure-v. Dijke. HAVENMEESTER MET PENSIOEN De heer C. J. Scheermeljer, voorman-ge meentewerkman en havenmeesterontvanger, is op 5 juni 65 jaar geworden en heeft om die reden de gemeente verzocht hem eervol ontslag te verlenen. De heer Scheermeljer is echter bereid ge vonden de belde functies tot 1 januari 1970 te blijven vervullen, zodat b en w gemeente raad vanavond voorstellen hem met ingang van 1 juil ln tijdelijke dienst te benoemen. In een brief aan de raadsleden spreken b en w hun tevredenheid uit over het werk van de heer Scheermeljer. Met getrouwheid en pre ciesheid heeft hij zijn werk uitgevoerd. Het onderhoud van de rioolgemalen en ook het werk op de haven heeft nimmer aanleiding tot klachten gegeven, aldus b en w. RIOOLGEMAAL WORDT VERBETERD Bij controle van het rioolgemaal op de Hoenderweg is gebleken dat dringend en kele werkzaamheden aan dit gemaal moeten gebeuren. Voor het snijrooster moet een nieuwe gietijzeren trommel, een snljkam, een compleet stel snijtanden, afkortmessen en een basisring met klemband worden aangebracht. De kogellagers van de tandwielreductiekast moeten worden vernieuwd. Omdat de onder-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1