EENDRACHTBODE r FABLO 4 de omweg Bij twee of drie gemeenten wordt Stavenisse slechts aanhangsel Verkeersregeling Poststraat aan gehouden t^Sli Jan Overeenkam 25e JAARGANG No. 28 5 JUNI 1969 TWEEDE BLAD In raadsvergadering: anders hou Je taal Terwijl de meerderheid van de gemeenteraad in Stavenisse voor zelfstandigheid blijft pleiten, voelt bij een eventuele herindeling eigenlijk niemand van de zeven raadsleden iets voor meer dan één gemeente. Als er twee of drie gemeenten op Tholen komen, worden we als kern Stavenisse toch ook maar een aanhangsel, vindt de woord voerder van de s.g.p. fractie wethouder A. J. Smits. Of we dan bij een gemeente Sint-Maartensdijk of Sint-Annaland behoren, zal weinig uitmaken. Daarom: een onveranderd stand punt dat de zelfstandigheid boven alles uitgaat, maar anders liever maar één gemeente op Tholen. De wnd burgemeester C. J. Moerland had de discussie over de herindeling tijdens de openbare vergadering van vrijdag 30 mei ingeleid met er op te wijzen, dat in ver schillende gemeenten nog eens de mening over de herindeling wordt gegeven. Nu de beslissing daarover toch steeds naderbij komt, meent het college van Sta- enisse dat de raad evenmin te moeten ont houden voorzover men daaraan -nog behoef te had. Wat de P.V.D.A. fractie in Stavenisse be treft, kon spreker herhalen dat ze voorkeur geeft aan één gemeente op Tholen. Persoonlijk heb ik dan ook niet de be hoefte om dat alles nog eens te gaan hei- halen, aldus de heer Moerland. Wethouder A. J. Smits verklaarde namens ue s.g.p. toch nog wel eens duidelijk te wil len stellen, dat men eveneens ongewijzigd wil blijven pleiten voor de zelfstandigheid van Stavenisse. Ook deze spreker achtte het overbodig alle motieven daartoe op nieuw naar voren te brengen. Nu echter verschillende gemeenten op Tho len de laatste tijd wat meer nadruk leggen op de alternatieven, moeten we toch stellen, dat dit ons enigermate verontrust. Het is best mogelijk, dat ons standpunt - de absolute zelfstandigheid - niet meer haal baar is. IN POLITIEKE SFEER GETROKKEN? De suggestie in het rapport „Tholen Emer- git" om voorlopig niet verder te gaan dan drie gemeenten op Tholen, blijkt door som mige Tweede Kamerleden met 'sympathie te zijn begroet. En dat is me niet erg duidelijk zo vervolgde de heer Smits namens de s.g.p. fractie in Stavenisse. Is het geheel inmiddels in de politieke sfeer getrokken? In dat geval gaat men over en met ons iets doen, wat niet in het belang van onze streek kan zijn. Het genoemde rapport weet met onze nemeente niet goed raad. Bij twee of drie gemeenten op Tholen zal Stavenisse ergens bij moeten. Bij wie? Naar links of naar rechts? De raad zou daaromtrent zelf een keus kun nen doen, maar in de eerste plaats is dat nog de grote vraag en vervolgens, wat zou het voor Stavenisse dan nog uitmaken? Ik wil benadrukken, dat bij meer dan één gemeente voor Stavenisse alleen maar een ongelukkige situatie zou ontstaan. Een op lossing die mank gaat aan problemen. Het is voor mij een reden te meer om het bij het oude. bij de zelfstandigheid van de gemeen ten op Tholen, te laten. We zijn er niet rijp voor samenvoeging. Heeft de s.g.p. zich hier vorig maal nog slechts fluisterend uitgelaten om bij een al ternatief voor één gemeente te kiezen, laten we het nu maar hardop zeggen. KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom adv. ing. med. RIVALITEIT GROTER Waarom we aan één gemeente de voor keur geven, indien zelfstandigheid beslist niet haalbaar is? In het verleden hebben we ter argumentering van de zelfstandigheid de nadruk gelegd op de onderlinge rivaliteit maar dat wordt erger bij twee of drie ge meenten, dan wanneer het één gemeente zou worden. Geografisch liggen we in Stavenisse nu eenmaal niet te best voor welke herindeling ook, maar zeker niet bij meerdere gemeenten en het tech kwijtraken van onze zelfstandig heid. Wethouder Smits besloot zijn betoog met nogmaals de wens om zelfstandig te wil len blijven te onderstrepen, maar indien er toch wat zal moeten gebeuren, men dan als s.g.p. fractie van Stavenisse toch voor één gemeente zou kiezen. De voorzitter voegde er aan toe, dat het hem persoonlijk verblijdde, dat het door de s.g.p. fractie thans zo duidelijk is gesteld. VEEL TELEURSTELLINGEN De heer N. M. Klippel (vrije lijst) kon eveneens verklaren dat bij hem dezelfde be. zwaren zijn gebleven met betrekking tot de voorgestelde herindeling van gemeenten op Tholen. Terwijl argumenten als Reimers- waal en Schelde Rijn al lang niet meer ge- Wês SlAc adv. ing. med. bruikt worden, ziet hij er evenmin betere bestuurskracht in. Waar moet het vandaan komen, als men het toch weer op een poli tieke touwtrekkerij zet? Hoe krijgt men ze kerheid dat de belangen van elk der zeven kernen veilig zijn bij de nieuwe raad? Het is lang geen evangelie, dat er van iedere kern ook in de raad komen. En hoe zal nu bijvoorbeeld een Oud-Vossemeerder kun nen en moeten beslissen over wat in Sta venisse het meest urgent is? Dat het bij één gemeente beter zal gaan is voor mij lang niet zeker. Ook niet financieel voordeliger. Dat heb ik nog uit geen enkele fusie ge zien. Voor sommigen wel meer onrust. Denk maar aan overbodige ambtenaren. Er zijn secretarissen en ontvangers overcompleet bij een herindeling. De heer Klippel had gelezen, dat de be- stuurskosten het hoogst zijn in Stavenisse. Het laagst in Oud-Vossemeer. Misschien kwam dat wel door de cumulatie betrekking burgemeester-secretaris. Kortom, ik kan niet inzien, dat we er bij een herindeling beter van zullen worden en zeker niet de inwoners van Stavenisse. Daarom houd ik me aan de zelfstandigheid van de gemeente, aldus de heer N. M. Klippel. De heer C. Priem p.v.d.a. verklaart Sta venisse ook maar als een aanhangsel te zien, wanneer er twee of drie gemeenten zouden komen. Hij is het niet eens met wat dhr. Klippel betoogd over de nieuwe raad van een Thool- se gemeente. Die zal de gehele streek moeten besturen en niet maar alleen het eventueel nieuwe centrum. De voorzitter zegt toch altijd maar een werkelijk hechte samenwerking in de streek te missen. De gemeenschappelijke regelingen zijn in feite maar hulpmiddelen, hoe goed ze ook werken. Er komt volgens hem onom stotelijk meer bestuurskracht bij één gemeen teraad op Tholen en men zal meer vuist kunnen maken tegenover derden. Graag wil hij toegeven, dat er wel wat is bereikt in de streek, wanneer hij bijvoorbeeld denkt aan de gemeenschappelijke vuilnisophaal dienst, schooltandartsendienst en zowel via gemeentelijke als particuliere initiatieven de bejaardenzorg op Tholen, maar vaak ging het ook lang niet in één keer. Dan kwam die, dan een andere gemeente er later weer bij. Straks (als het ministeriele voorstel wordt aangenomen) beslist er één gemeentebestuur of er een voorstel al of niet doorgaat en moet het niet eerst in zeven gemeenteraden worden besproken en nog weer eens be handeld, waarbij we toch dikwijls voorstel len zagen struikelen. Wethouder Smits kan niet aannemen, dat de rivaliteit bij één gemeente inderdaad uit de wereld zal zijn, maar de heer C. Priem gelooft dat het vooral met één burgemeester toch wel beter zal gaan. Het is moeilijk om de klok terug te draai en of stil te zetten. De heer Priem zou het een slechte keuze vinden er meer gemeenten van te maken op Tholen. De voorzitter vindt, dat men tegenover individueel moeilijk meer iets tot stand kan brengen. Wanneer de heer N. M. Klippel heeft opgemerkt, dat zich van de 53 raads leden op Tholen 42 tegen hebben verklaard, kan hij zich toch indenken, dat de minister dit niet als maatstaf gebruikt Daarmee komt immers het verschil tot uitdrukking in de vi sie op het streekbelang en op het plaatselijk belang. Het gaat niet om de keuze van het beste voor de eigen gemeente, maar om het beste voor de streek. Wethouder Smits vult hierbij nog aan, dat er toch in het verleden ook al veel plaatselijke vertegenwoordigers met goede streekinitiatieven zijn gekomen en dat wordt door niemand ontkend. De voor zitter meent dat ieder zijn standpunt weer voldoende heeft duidelijk gemaakt, nadat de heren A. Klippel en A. J. Priem, beiden s.g.p. hebben verklaard het met hun fractie genoot Smits eens te zijn, waarna de dis cussie hierover wordt gesloten. VOOR ELF BEJAARDENWONINGEN Tevoren waren een tiental agendapunten reeds in vlot tempo afgewerkt. De voorzitter had-bij de aanvang der ver gadering meegdeeeld, dat wethouder J. A. Nortier (c.h.u.) en wnd secretaris M. K. de Wilde door ziekte verhinderd waren de ver gadering bij te wonen. Hij wenste beiden spoedige beterschap toe. De door gedeputeerde staten voorgestelde verhoging van de wethouderssalarissen ont moette geen bezwaar. Wel vroeg de heer N. M. Klippel zich af of een tegenstem- ming zou baten. De voorzitter gelcofde niet dat het veel zou helpen, wanneer alleen Sta venisse tegen was. Misschien zou het anders liggen, als vrijwel alle Zeeuwse gemeenten bezwaar tegen die verhoging hadden. Tegen de verhoging die nu wordt voor gesteld - en dat betekent voor de Stave nisse wethouders van f 1952,- naar f 2148,- per jaar heeft niemand bezwaar. De heer C. Priem vindt echter niet, dat voortaan de trendverhogingen maar auto matisch moeten worden toegepast, zoals b en w in tweede instantie voorstaan. Op deze manier gaat gedeputeerde staten nog eens alles uitmaken wat de gemeenten betreft. De heer N. M. Klippel is het daarmee eens, maar meer steun blijkt er voor dhr. Priem niet te vinden, zodat ook de automatische trendverhoging een Stavenisse meerderheid krijgt. De verkoop grond aan de Schoolstraat voor de bouw van elf bejaardenwoningen dcor de woningstichting „Eiland Tholen" gaat er vlot door. Er is 2060 m2 bouwterrein voor dit com plex woningen nodig. De uitgifte prijs is f 20,10 per m2. Een volgend besluit is om de gemeente woningen en openbare gebouwen aan te sluiten op het aardgasnet. Immers, bi] de eerste aansluitingswerken zijn er belangrijke voordelen. De toekomstige gebruiker heeft om te beginnen récht op maximaal 11 meter binnenleiding gratis, vervolgens worden de eventueel benodigde meerdere meters bere kend tegen de dagprijs van de aannemer, dat wil zeggen, dat die aannemer het werk col lectief heeft berekend en aangenomen. Dan mag gesteld worden, dat die zgn. dagprijs ook nog eens ongeveer f 5,per strekkende meter lager ligt dan de prijs (later) bij indi viduele aanleg. Nu zullen er onder de bewoners van de gemeentewoningen ook wel zijn, die geen (directe) Zegam-afnemers worden. B en w menen niettemin, dat de gemeente dan toch de binnenleidingen te moeten aanleggen en eventuele meerlengte dan 11 meter dan voor haar rekening te nemen. Resumerend is het voorstel van b en w om gasaansluiting tot stand te brengen in het gemeentehuis, de woningen Wilhelminastr. 2, Poststraat 1, Poststraat 41, het dorpshuis de openbare lagere school en het voormalige gemeentehuis. Verder de 7 woningwetwo ningen. De heer C. Priem krijgt een bevestigend antwoordt, dat dit in de huur wordt ver haald, wanneer betrokkenen afnemers worden De heer N. M. Klippel informeert of er al iets meer bekend is over de definitieve datum van aanleg in deze gemeente. Dat is het de voorzitter niet. Alleen weet hij dat men in Oud-Vossemeer goed opschiet en de aanleg in Sint-Annaland dus niet lang meer zal uitblijven. Daarna komt Stavenisse aan bod. Het voorstel tot instellen van een par keerverbod aan de noordzijde van de Post straat wordt aangehouden dcor b en w, omdat er inmiddels een bezwaarschrift is in gekomen van een benzinepomphouder, die door die maatregel moeilijkheden voorziet. Men gaat nader onderzoeken of het beter is het verbod voor de zuidkant in te stellen. Bij de rondvraag heeft de heer C. Priem kritiek op de reisvergoeding voor school gaande kinderen. Hem is een geval bekend, dat een inwoner van Stavenisse, vader van vier schoolgaande kinderen als reisvergoe ding achttien gulden krijgt, terwijl men dage lijks naar de mavo in Tholen moet. En daar bij gaat het hier toch maar om een gezins hoofd in loondienst Hij vindt dat een regeling van snert. De voorzitter stelt dat het hier om een rijksregeling gaat. Hij weet ook dat hieraan nogal haken en ogen vastzitten en zal aan het onderhavige geval aandacht schenken. Daarna sluiting. in 't Vierkantje Bergen op Zoom Na de pinksterweelde - wat was en is het nu mooi buiten - na het extra vrije dagje, het familiebezoekje of er even op uitgetrokken na weer heelhuids te zijn weergekeerd van overvolle wegen - doe het altijd maar voorzichtig aan - na dat voorzomer intermezzo zijn we evenals de maanreizigers weer teruggekeerd in het werk van alle dag. En staan er duizenden en tienduizenden jongeren voor een of andere lichtere of zwaardere krachtproef in hun leven: één of hèt examen! Voor velen na het schriftelijke, de mondelinge toets.Elk jaar weer honderden, elk jaar méér duizenden. Elk jaar ook spanning in het steeds vergende en steeds meer vragende trapje-op-naar-de-bestemming. Om die allen, goed of niet zo best, twijfelachtig of glansrijk, hoopvol of hopeloos nog een riempje onder het hart te steken nog de volgende ontboezeming met daarbij de beste wensen voor allen tot een zo goed mogelijk succes. En is dat niet te halen, nou ja, er komen nog meer dagen, nog meer jaren engezondheid is de grootste schat. Met het grootste meeleven van uw vriend Jan voor hen, die niet kunnen en toch moeten. Er komen lijsten in de kranten Van onze vaderlandse jeugd. Van hen, die voor 'n examen slagen. Wat ook de ouders zeer verheugt. Maar ook zijn namen weggelaten, Ze komen op de lijst niet voor. 't Is daar wat stil in huis geworden En de examens gaan maar door! Er zijn er, die reeds glansrijk slaagden Van velen wordt dat nog verwacht. En trotse vaders, trotse moeders Die tonen dan de cijferpracht. En 's avonds wordt er luid gezongen Een langspeelplaat beat almaar door, Men schuifelt dansend door de kamer, Krachtdadig zingt een vriendenkoor! En zijn er, die al heel veel wisten. 'Op school ging alles altijd goed. En goede cijfers en rapporten, Die gaven voor 't examen moed. Maar toen hun dag dan was gekomen, Toen wisten ze zo weinig nog, En heel veel kennis leek verdwenen. Je zou zeggen, hoe komt dat toch? Er zijn er, die het zelf begrepen, De leraar heeft het ook gezegd: Nu ja, je kunt een kansje wagen, Misschien kom het nog wel terecht. En zie, het is terecht gekomen, Al leek het dan ook zeer gewaagd, En toen was er een dubb'le vreugde, En thuis riep men: toch nog geslaagd! En dan zijn er ook nog die and'ren, Die wisten, dat het niet zou gaan Ze bleven vlak voor het examen Zo angstig en onwennig staan. Men had het zelf allang begrepen, En wekenlang het al gevreesd: Ik heb geen antwoord op hun vragen Dat is op school ook zo geweest. Weer gaan examens door de zaaltjes, Waar tafeltjes staan opgesteld. Waar steeds door zeer bekwame heren De cijfers worden opgeteld. Maar jullie, die vol spanning leefden. Op elke dag, die weer begon. Wat ook 'n examen mag beweren. Vergeet straks even al je leren Ga zwemmen, fietsen en kamperen En lig eens languit in de zon! (adv, Ing. med.) door MAARTJE ZELDENRIJK 17 Telkens zag ze het vriendelijke gezicht van de nieuwe meesterknecht voor zich en voelde ze zijn stevige arm om zich heen, toen ze dansten. In de wagen, op weg naar huis, was Trien enthousiast over de knecht. ,,Wat een leuke jongen, hè, die Giep. En wat danste hij ge weldig, niet?" Het was werkelijk fijn om met hem te dansen. Jammer, dat hij knecht is, hè?" Lena had rustig geantwoord: ,,Hij is een boerenzoon." Waarom verhuurt hij zich dan als knecht?" Haar vriendin wist het wel, maar dacht, ik zeg niet alles. „Probeer het maar eens uit te vissen, Trien." „Zeker een kleine boerderij, hè? Komt-ie niet uit Gel derland? Hij is wel knap, hè?" Lena knikte enkel en dacht: Arme meid, je vader ken nende, zal hij nooit toestemming geven. AI is Giep hon derdmaal boerenzoon. De oude van Eijck kennende, wist ze, dat hij neerzag op alles, wat niet in Noordholland woonde. De volgende morgen zag Lena er slecht uit. Pas in de vroege morgen was ze in slaap gesukkeld, maar ze moest vroeg op om te helpen melken. Ze groette Giep op de gewone manier en begon aan haar morgentaak. Maar tijdens de broodmaaltijd vroeg Griet, die met bezorgde blik naar het bleke gezicht van haar dochter keek. „Wat was je weer laat vannacht Waar ben je geweest?" „Gedanst in De Rijp. Samen met Trien van Eijck." „Was 't leuk? Heb je nog bekenden gezien?" Ik zwijg over Giep, dacht ze. Als ik Trien zie, zal ik haar ook de pin op de neus zetten. Het gaat niemand wat aan. „Wat noemt u bekenden? Ik ken verschillende boerenzoons, de een nog saaier dan de ander. En alle maal zuiplappen." „Waarom was je dan zo laat? Was dan eerder thuis gekomen." Lena knikte. „Oké, oké, Trien was er ook bij en die vermaakte zich. Moet ik dan zeggen: „Houd op met dansen, want ik wil naar huis?" Willem merkte op: „Waarom koopt Van Eijck geen wagentje voor Trien? Om de centen hoeft hij het niet te laten." „Moet ze eerst rijden leren. En dat leert ze, volgens mij, nooit," definieerde Lena. Griet had het niet erg op haar linker buren, maar ze had liever, dat Lena met Trien omging, dan haar oude vriendschap met Riek Blauwboer, de achternicht van Trien' weer aan te knopen. Het was nu uit met die radioknul en het moest uitblijven. Wie weet, kwam hij bij Riek nog wel eens over de vloer. Na het eten maakte Lena aanstalten om weg te rijden. Griet stond buiten en zag haar knappe dochter met welgevallen naar de auto lopen. „Ben je thuis met broodeten?" Ze draaide even, haar schouders ophalend. „Weet ik nog niet. Ik ga wat rijden. Misschien naar Alkmaar." „Doe voorzichtig en veel plezier." Griet keek de wagen na en constateerde, dat ze noch de weg naar Purmerend, noch die naar Riek Blauwboer inging, maar reed in de richting van Schermerhorn. Ze zal hem onderhand wel vergeten zijn, dacht ze tevreden. Hoofdstuk 8 Ze zag al van verre zijn eendje bij een grindkuil aan de dijk staan, een paar kilometer van de brug naar De Rijp. Ze stopte een honderd meter verder bij een andere kuil, sloot haar wagen en wandelde met haar tasje over de schouder naar hem toe. Hij zat in het gras, een groot plakboek naast zich. Hij moest haar wagen gezien heb ben, doch reageerde in geen enkel opzicht. Pas toen ze naast hem neerzakte, keek hij lachend op. „Ha, Lena." „Zo, Nuvelder," antwoordde ze, zo neutraal moge lijk. De jongen wees naar zijn regenjas, die hij omgekeerd op het gras had gelegd. „Ga maar zitten." „Dank je." De kleine attentie trof haar. Aan zoiets zou Jaap nooit gedacht hebbenen. Ze pakte het boek en begon er in te bladeren. Het was voor de helft volge plakt met krantenknipsels, al of niet met foto's program ma's, enkele brieven, blijkbaar van bewonsteraarsters en het had allemaal betrekking op turnen. Gedurende enige tijd bekeek ze het, blad voor blad omslaande. Soms las ze een verslag, bekeek ze wat foto's en frag menten uit brieven. Hij zei„Ik heb zelfs al een keer een huwelijksaanzoek gehad. Schriftelijk. De brief zit er it in. Ze constateerde: „Je bent in Gelderland tamelijk be roemd, hè?" Hij knikte. „Zo'n beetje. Roem maakt me niets. Als ik er morgen mee stop, zijn ze me overmorgen vergeten. Het is allemaal betrekkelijk. Maar voor later zijn het leuke herinneringen. Daarom legde ik dit plakboek aan." Lena bladerde nog een poosje en legde het toen neer. „Interessant. Moet je eens aan moeder laten zien. Die houdt wel van zoiets." „Denk je?" (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5