Plaatselijk Nieuws Thoolse CHU bestuurders en kamerleden over herindeling Nota bestuursraden verstrekkender dan alleen voor Tholen Voor- en tegenstanders kregen 't volle pond WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De redaktie legt u deze week voor Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Behandeling Thoolse herindeling toch later 25ste jaargang No. 28 5 juni 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes tlm 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Op het Thoolse gemeentehuis werd vorige week door Dr H. Schuring, lid van de Tweede Kamer en CHU partijsecretaris uit Den Haag, de heer C. F. van der Peijl uit Goes, eveneens Tweede Ka- merlid (envlid van Provinciale Staten) uit Kloetinge, met burgemeesters, wethouders e raadsleden van de CHU op Tholen een bespreking gevoerd als een voor beide kamerleden laatste oriëntering ter plaatse over de herindeling van gemeenten. De bijeenkomst stond onder leiding van de vice-voorzitter van de CHU-Statenkring, de heer E. Ph. Nieuwkerk. Het werd een volop open gesprek van voor- en tegenstanders, zoals die er voldoende bekend bij de CHU bestuurders van de eilandgemeenten zijn. Vragen kwamen er merendeels van het hoofd van de tafel, met name van Dr Schuring, die wel licht als woordvoerder namens de CHU zal optreden bij de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer met de heer van der Peijl als meer gewestelijk deskundige. Opnieuw was er zowel van voor- als tegenstanders kritiek op de procedure, zoals die vooral door gedeputeerde staten ongetwijfeld wettelijk juist, maar met weinig gevoel voor de betrokkenen is ge voerd. Tegenstanders toonden aan, dat dc argu mentering in hoofdzaak, zowel van de zijde van gedeputeerde staten als van de minister, in casu de ontwikkeling Rcimcrswaal en Scheldc-Rijn wel als zodanig kan worden af gevoerd, waarmee ook de voorstanders van herindeling het wel eens waren. Duidelijk verschil tussen deze twee menin gen was er wel ten aanzien van een grotere bestuurskracht en het optreden naar buiten. Woog bij de tegenstander het intern belang van de eigen bevolking zwaarder, bij de voorstanders domineerde meer de inbreng van de streek naar buiten. Dat er ten aanzien van principiële beslis singen toch wel verrassingen mogelijk zijn na samenvloeiing tot één gemeenteraad, bleek duidelijk uit wat wel genoemd wordt de kwestie Vosscmecr. Terzake van een eventueel amendement op het ministeriële voorstel om te komen tot meerdere gemeenten was er evenmin eensge zindheid en kon men de voorstanders daar van voornamelijk aantreffen bij degenen, die zich dan als centrumgemeente kunnen hand haven. Uit de discussie viel echter op te maken, dat het er wellicht om zal gaan één gemeente of geen herindeling. Een weliswaar wat beperkter en daarom eenvoudiger keuze, maar niet minder ingrij pend. Voorstanders zagen er geen been in. na de gemeentelijke herindelingen elders in Zeeland, nu op Tholen met zeven gemeenten te blijven zitten. Tegenstanders bleven met goede leiding voorkeur geven aan zelfstan digheid. waarbij ook vooral werd gedacht aan naar de aan te wijzen centrumgemeente af- vloeiende andere kernen, inzonderheid vanuit de kleinste gemeenten. I Het bij één gemeente toch weer gaan ver delen van diensten over de verschillende ker nen kon dan weliswaar nog enige tegemoet koming geven aan de burgers, maar doet in feite weer afbreuk aan het doel van sa menvoeging t.w. concentratie, zo was het oordeel van de tegenstanders, nadat door voorstanders was gesuggereerd hulpsecreta- riën en dergelijke in te stellen. De suggestie werd gedaan om bij een eventuele beslissing van één Thoolse ge meente te pleiten voor een dagelijks gemeen tebestuur met drie in plaats van twee wet houders. NOTA VAN BEEK, BODE, SCHAKEL Ter sprake kwam eveneens de door bo vengenoemde kamerleden nota via het ver slag van de Vaste Kamercommissie, waarin wordt gesuggereerd als gevolg van de tot dusver gemaakte studie over herindelingen te komen tot bestuursraden op 1 holen. Of de heren met het antwoord van de minister daarop tevreden kunnen zijn, werd betwijfeld Anderzijds is deze nota duidelijk verstrek kender dan alleen voor de Thoolse herin deling. Men kan zich indenken, dat er tijdens de behandeling van het voorstel Tholen met name voor wat de nota bestuursraden be treft, ook belangstelling zal zijn vanuit Bra bant en Limburg, om maar een paar provin cies te noemen, waar binnen afzienbare tijd ook herindelingen spelen. In dat opzicht kan men het zelfs een meer nationale-^, dan regionale aangelegenheid Het vorige week achter dit onder werp geplaatste vraagteken ten aan zien van een behandeling in de week van 10 juni bleek niet overbodig. Nader hebben we vernomen, dat het niet meer in de genoemde week op de agenda komt, nu er toch enige vertraging is ontstaan met het uit brengen van het verslag. Inmiddels zou het wel zover zijn, waarbij de herindeling van Tholen ontkoppeld is aan de problematiek, die is opgeroepen in de nota Van Beek, Bode en Schakel over bestuurs raden. Verwacht wordt dat de openbare behandeling waarschijnlijk toch voor het zomerreces van de Tweede Kamer zal plaatsvinden. Men zou uit bovenstaande zelfs reeds de voorzichtige conclusie kunnen trekken, dat met het ontkoppelen van de problematiek bestuursraden, de grootste bezwaren tegen het wetsont werp, voorzover aanwezig, zijn weg genomen. Een hierop verder doorbordurende redenering zou vervolgens aanleiding kunnen zijn tot de gedachte, dat de zaak is beklonken. Maar deze wat voorbarige conclusie zou bij sommigen weer de gedachte oproepen, dat hier de wens de vader van de gedachte is. En om dat te vermijden, willen we nu maar liever afwachten, tot de Tweede Kamer in derdaad een beslissing neemt. Herindelingsbehandeling nog even later. CHLLkamerleden oriënteerden zich voor de finale. Sint-Annalandse veiling voelt voor verdere gecon centreerde aardappelafzet. Het was vijfentwintig jaar geledenD day. Stavenisse raad: dan maar liever één gemeente. Jan Overeenkamtot de zwoegers. Keetie en Keessie weerden zich goed. Zaterdag een Thoolse selectie op het sportveld. En weer aandacht voor geslaagden. Kortom.wekelijks variatie in de Eendrachtbode. Waardoor het nieuws en de familieadvertenties ook aandacht is voor de zaken-annonces. Het kwaad verontschuldigen betekent het vermenigvuldigen. De gedachte aan bestuursraden vond we liswaar weinig weerklank bij de Thoolse bestuurders, temeer omdat men zich er voor alsnog moeilijk een voorstelling van kon geven. Daarvoor was de aanduiding wat vaag. Niettemin lijkt dit toch in het geheel een onderdeel te zijn, waarover minder snel wordt gestapt, dan uit het antwoord van de minister blijkt. Beide in Tholen aanwezige kamerleden hadden ook vernomen, dat de herindeling Tholen voor de Tweede Kamer voorlopig op de agenda voor dc week van 10 juni zou zijn geplaatst, mits het eindverslag kon wor den afgerond. Dit laatste blijkt niet het geval te zijn, zo is inmiddels gebleken, zodat ook dc behandeling werd opgeschoven. Met betrekking tot die behandeling heer ste er in het CHU gezelschap overigens una nieme mening, dat een beslissing persé niet langer mag worden uitgesteld dan hoogst no dig. Daarvoor leeft men al te lang in het on zekere, in het bestuurlijk langzamerhand ook wat luchtledige. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. W. A. de Looze Oud-Vossemeer tel. 01667-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677-500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dr. J. M. v. d. Bel. St. Maartensdijk, tel. 01666-400. THOLEN HOOGWATER In verband met de deltawerken ca kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingcn van de gegeven waterstanden. week van 8 juni tot en met 14 juni 10.20 22.45 11.26 23.50 00.00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 0.52 1.50 2.40 3.22 12.30 13.30 14.24 15.06 15.50 Volop wieleravontuur was er zaterdag in een zonover goten Smalstad. Zie voor verslag (4e blad. pagina 13). Linksboven de winnaar bij de adspiranten, die de bloemetjes krijgt van Tilly Lmdhout. Voor Tilly was dit een première. Rechtsboven wereldkampioene Keetie Hagc opgelucht na een vooral pittige eindsprint De bloemen komen er al aan via burgemeester Bouwense. Linksonder: plaatsgenoot Kees Stoutjesdijk deed het zaterdag prima, al kon het dan geen eerste (wel een tweede) plaats worden. Onmiddellijk na de rit maakten we dit plaatje van een helemaal niet overmoeide Kees, die nog wel wieler-lauweren gaat oogsten. Rechtsonder spanning bij het publiek aan de finish. Laatste kwartier 7 juni te 7.21 uur Nieuwe maan 15 juni te 3.54 uur DAMMEN D.C. '69 In mei jongstleden werd bij dhr. H. Bocxe bebouwdendam 5 de algemene vergadering gehouden van de damclub D.C.'69. De ver gadering werd een groot succes getuige de fijne opkomst van de leden en de animo waarmee de gesprekken werden gevoerd, welke betrekking hadden op de komende competitie die van start gaat 1.8 aug. a.s. De nieuwe competitie wordt gespeeld in een A-poule en een B-poule die elk vcor zich zullen strijden om de wisselbeker res pectievelijk ereprijs. Tevens is besloten om een vaste inhaalavond in de maand waarop gelegenheid zal zijn uitgestelde of afge broken partijen te spelen met als extra een theorie cursus dammen die onder leiding zal staan van de bekende oud jeugdkampi oen van Nederland F. Boog. Deze zal ook maandag 9 juni a.s. aanwezig zijn in de lunchroom van H. Bocxe voor een simultaan seance en het geven van praktische raad. Voor deze club een bijzondere leerzame avond. Resteert nog te vermelden dat tijdens de bestuursverkiezing herkozen werden: secr. J. Slabbekoorn. Voorzitter W. v. Osch. Pen ningmeester W. Wilsing. Alg. adj M. v. Poppel met als nieuwe gekozenen de heren M. Manneke wedstrijdleider B. Poule en A. v. d. Bruggen wedstrijdleider A. Poule te vens competitieleider. Nieuwe leden kunnen zich melden bij een van deze leden en aan het clublokaal Be bouwdendam 5 Cafetaria H. Bocxe. OVER EN VOOR BIAFRA Maandagavond sprak voor de chr. vrou wenverenigingen op Tholen in het vereni gingsgebouw ds. Voorhoeve uit Ovezande over het werk van zijn dochter (dokteres Voorhoeve) in een ziekenhuis aldaar. Daar mee kwamen leven en werken, armoe en ellende duidelijk naar voren, inzonderheid ook de werkzaamheden in het ziekenhuis van de predikantsdochter als arts. Niet alleen door verhaal en plaatjes was men bewogen over de ellende in Biafra. want de dames hadden tevoren reeds een grote hoeveelheid kleertjes en speelmateriaal mee gebracht. Maar tijdens deze bijeenkomst leverde een spontaan gehouden collecte nog eens f 200,op om zo mee te helpen waar mogelijk de ellende in Biafra te doen ver minderen en verzachten. RODEKRUISVLUCHT Rodekruisvlucht van uit Rouen, 24 mei j.l. uitgeschreven door de postduivenvereniging „De Trouwe Duif" Tholen waaraan alle zusterver. deelnamen uit het eiland Tholen en St. Philipsland. In concours 335 duiven - afstand 322 km - gelost 6 uur met een N.O.wind en een lang zame verloop der vlucht. Aankomst le duif 11 uur 27 min 18 sec. aankomst laatste duif 12 uur 38 min 35 sec. Aankomst als volgt: P. Uijl 1 13 26; A. Voormeulen 2; C. Lisseveld 3 25 54 56 58: P. de Wilde 4 14 29 33 48 64 67 72; P. Laban 5; ïac Geense 6 7 17 70; C. v. Luljk 8 52 65; M. Moeliker 9; M. Speijer 10 20 21 23 31 37 53 59 81 82; C. Soemers 11 38 60 84; P. Potappel 15; A. Verwijs 16; L. M. de Heer 18 79; L. Jansen 19 55; A. Laban 23 44 Jac v. Dijke 24 63; L. Vermelj 27 71; J. Westdorp 28 47; G. Hoek 30 41; M. Goudzwaard 32 80; I K. Moerland 34 73; Jac Vaders 35 43; Abr Verwijs 36 45 77; A. Moerland 46 69; A. Douw 39 78; M. de Graaf 40; M. Laban 42 74; C. v. d. Have 49; L. v. d. Kleijn Singel 50; J. Praat 51 83; J. Moerland 57; Gebr Fonteijne 61; P. Polderman 62; K. A. Rijnhoudt 66; J. Potappel 68; G. Laroolj 75; C. Verwijs 76; C. Lisseveld eerste over- duif; J. Westdorp tweede overduif; Jac v. Dijk derde overduif. „TROUWE DUIF" Tholen 24 mei j.l. Wedvlucht van uit Rouen met N.O.wind In concours 164 dipven - gelost 6 uur - lang durige vlucht - aankomst eerste duif 11.45.08 laatste duif 13.37.19 Uitslag als volgt: C. Praat 1 33 40; P. Laban 2 28; C .v. Luijk 3 16 20 44 47; M. Moeliker 4 49; C. Soomers 5 11 18 23 34; P. de Boef 6 54 55; L. Jansen 7 17 32 37; A. Laban 8 13 35; Jac v. Dijke 9 19 25 39; L. v. d. Kleijn Singel 10 15 24 43 51 52; M. Laban 12 21 26; J. Praat 14 22; Joh Deurloo 27 46; B. W. Schot 29; B. Polderman 30; L. Laban 31 48; C. Moeliker 36 38 41; Jo Kegge 42; L. Hage 45; J. Meerman 50 53. „TROUWE DUIF THOLEN" Wedvlucht van uit Chartres, afstand 395 km - in concours 127 duiven - los 9 uur 10 min. met Z.W. wind met een langzaam ver loop der vlucht. Aankomst als volgt; L. v. d. Kleijn Singel 1 19 20 41 42; J. Praat 2 17; M. Moeliker 3 14 25; C. Praat 4 23; A. de Jonge 5 8; L. Jansen 6 9 22; P. Laban 7 24; M. Tazelaar 10 26 27 39 43; C. v. Luijk 11 13 16; L. Hage 12; C. Soo mers 15 33; B. W. Schot 18 35; G .de Kok 21,; J. v. Dijke 28 40; Jac Pollie 29; A. Laban 30 32 38; C. Moeliker 31 37; J. Meerman 34; A. v. d. Hoofd 36. „DE OESTERSCHELP- KREEG HET DRUK Tijdens de openbare les van de landbouw- huishoudschool „De Oesterschelp" was er vooral 's-avonds grote belangstelling. Zowel in het middag als in het avond programma was er telkens tweemaal een modeshow van ongeveer een uur in de grote zaal. Dat trekt elk jaar opnieuw bizonder be langstelling, enerzijds vanwege de deelname hieraan door de leerlingen zelf - men showt alle zelfvervaardigde kleding - en vervolgens omdat moeders, zusters en vriendinnen zelf ook weer graag op de hoogte willen zijn van de variatie, die elk seizoen nieuw is. Na de badkleding werd de show op spor tieve wijze onderbroken door leerlingen van de eerste klas, die enkele ritmische oefe ningen brachten. Vooral 's avonds was zelfs deze grote zaal eigenlijk nog te klein om naast de ruimte die nodig is voor de show de talrijke belangstellenden tc bergen. Overigens ging tijdens de modeshow 'n einder programma deel van deze openbare les ge woon door. Dat was de theatergroep uit de eerste klas, die een poppenkastvoorstelling gaf. En tenslotte bleven de lokalen voor ieder een bereikbaar, waar men bloemenschlkken kon zien, handenarbeid, tekenen, de ver schillende theorielessen inclusief de prakti sche uitvoering in de keuken. Liep men de theorielokalen vrij snel door, in de keuken was men moeilijk tot „door gaand verkeer" te bewegen. Daar werden immers de koekjes gebakken, de flensjes, de soep gekookt en slaatjes gemaakt. Was men bij de keuken, dan leek het wel of de liefde voor de huishoudschool, voor de openbare les ook al door de maag ging. NIET te verwonderen, want het smaakte allemaal heerlijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1