WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT C. Aarnoudse (p.v.d.a.) wethouder Lening voor nieuwe school MUDY Herindeling Tholen medio juni in Kamer? Dil nummer bestaai uit tien pagina'; Raadsverslag Oud-Vossemeer THOLEN De redaktie legt u deze week voor Medio juni Thoolse herindeling Voorzichtig met bestrijdingsmiddelen. Hogere landbouwproduktie, mindere opbrengst. Drie mille uit ideeënbus voor Smerdieker. Meer treinen en vrijwel zelfde busdienstregeling. De eerste rubriekgeslaagd. Openbare les in 'De Oesterschelp'. Zaterdag wielerronde(n) in de Smalstad. Voor Smerdiekse reserves beslissingswedstrijd nodig. Smerdiekse renners in uitstekende vorm Uit Zeeuwse schietbond OUD -VOSSEMEER SINT-ANNALAND STAVENISSE ST.-MAARTENSDIJK SCHERPENISSE 25ste jaargang No. 27 29 mei 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Insiders verwachten, dat de behandeling van het ministeriële voorstel om te komen tot één gemeente op Tholen door de Tweede Kamer van de Staten Generaal medio juni zal plaatsvinden. Nu het eindverslag zo goed als werd afgerond ligt het in de be doeling de behandeling nog ruim voor het Kamerreces te verwer ken. Men mag aannemen, dat hierover met name van de zijde der gemeentebestuurders op Tholen grote belangstelling is, zoals dat al eerder het geval was bij behandeling van de herindeling Zuid- Beveland en Zeeuws-Vlaanderen, óm maar bij recente data te blij ven. Door verschillende Kamerfracties zijn ook de laatste weken nog nadere informaties ingewonnen, zoals hier en daar te beluisteren valt. Dit alles om tot een gefundeerd oordeel te komen en zo moge lijk als fractie een eenstemmige beslissing te nemen. Bij behandeling van dergelijke voorstellen blijft het sprekers aantal weliswaar meestal beperkt tot één per fractie, zijnde het lid van de vaste Kamercommissie, maar dat wil nog niet zeggen dat er nu zoveel minder (na eerste en tweede instantie en antwoord minister) dan een dag mee gemoeid is. Vandaar dat men, mede door aanwezigheid van streekbewoners op de tribune wellicht half juni kan spreken van een Thools dagje in Den Haag. En wat voor een dag Het kan niettemin voorkomen dat we niet van alles en van iedereen uit onze streek, die waar ook in den lande examen met goed gevolg afleggen bericht ontvangen. Schroom niet het telefonisch of schriftelijk door te geven. Wij maken geen onderscheid, als we er maar van op de hoogte zijn. En voorzover de eindspurt nog moet wor den algelegd: veel succes. Voor het eindexamen Middelbare Meisjes school aan het Roncalli College te Bergen op Zoom slaagde H. van der Slikke uit Sta- venisse. Aan de Gemeente Muziekschool te Ber gen op Zoom werden in de periode van 16 tot en met 23 mei instrumentale A-examens afgenomen. Daar slaagde voor het onder deel dwarsfluit Johan van der Jagt uit Tholen met lof. Orgel Kees Droogers uit Oud-Vossemeer (met lof), Henk Duinkerke uit Tholen, Jo hanna Hoogerbrugge uit Poortvliet en Hanny Vogel uit Oud-Vossemeer (eveneens met lof). Voor piano: Ina Goedegebuure te Sint- Annaland (met bijz. onderscheiding). DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A A. KugeL Poortvliet teL 01662-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer teL 01676-415 St. Annaland, St Maartensdijk en Stavenisse dr. A. C j. Noteboom, St-Annaland teL 01665-400 De Raad van Oud-Vossemeer had dins dagavond maar 10 minuten nodig om zich door een kleine agenda te werken. In zijn openingswoord deed de waarne mend burgemeester A. M. van Engelen mede deling van verhindering van dhr. P. W. C. van Westen en heette hij in het bijzonder dhr. P. A. W. Mees welkom die na een periode van ziekte voor de eerste maal weer aanwezig was. De vergadering had volgens de Voorzitter geen uitstel gedoogd omdat van Ged. Staten goedkeuring was binnengekomen voor de bouw van een Chr. en Openbare Lagere School, hetgeen o.m. inhield dat bij de Bank voor Ned. Gemeenten een lening kon wor den aangegaan. Het betreffende raadsbesluit wordt zonder discussie aanvaard en omvat een lening van f 450.000,aflosbaar in 25 jaar en tegen een rentepercentage van 7J^. Het was zaak zo spoedig mogelijk over deze gelden te be schikken opdat met de werkzaamheden al thans een begir. kan worden gemaakt. Bij de ingekomen stukken was verder een verslag over 1968 en een begroting 1970 van het Zeeuwse Consultatiebur. voor Alcoho lisme. Het gemcpitelijk subsidie is tot weder opzegging bepaald op f 100,per jaar. De raad eindigde de bijeenkomst met de verkiezing van een waarnemend wethouder i Weth. A. M. van Engelen is immers tot waarnemend burgemeester benoemd. Het College bestond zodoende uit 2 personen, met weth. C .W. de Leeuw als tweede man 1 I.v.m. vacanties en de mogelijkheid van ziekte enz. achtte men dat te weinig zodat een nieuwe wethouder gekozen moet wor den. Dhr. C. Aarnoudse (p.v.d.a.) kreeg di rect 4 stemmen en dhr. J. Aarnoudse (sgp) 2 stemmen. Herstemming was overbodig en dhr. C. Aarnoudse verklaarde onmiddellijk bereid te zijn de nieuwe functie te aanvaar den. Na een kort woord van felicitatie door voorzitter A. M. van Engelen en weth. de Leeuw met de uitgesproken hoop op een goede samenwerknig in de nog resterende zittingsperiode werd de bijeenkomst geslo ten. HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lir.gen van de gegeven waterstanden. week van 1 juni tot en met 7 juni Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 4.00 4.50 5.46 6.40 7.35 8.26 9.20 16.30 17.20 18.14 19.06 19.54 20.46 21.40 staartje krijgt en dat wordt er geleide lijk aan niet minder op. De ongevalletjes beperkten zich gelukkig tot voornamelijk materiele schade. Zo was er een botsing tussen twee personenwagens op de markt, waarbij een auto van een Amerikaans militair-toerist en van P. Deur- loo wat schade opliepen. Onder Sint-An- naland reed de bromfietser Mosselman uit Tholen tegen een jong paartje op, dat onder een warm Pinksterzonnetje wat meer aandacht had voor elkaar dan voor het verkeer. Het paartje kwam er goed af, daar alleen het meisje nog een tikje kreeg van de brommer, terwijl Mosselman enkele ontvellingen opliep. Maar overigens waren er gelukkig geen verkeersmoeilijkheden en nog gelukkiger ook geen verkeersellende. Er zijn rozenkwekers, die zich meer met de bladluizen bezig houden dan met de rozen. De plaatselijke favorieten in de Smerdiekse wielercoursen van aanstaande zaterdag heb ben zich opnieuw van hun sterke zijde laten zien. Bella Hage zorgde in Sint-Oedenrode voor een eerste plaats, terwijl Keetie tweede werd. Derde en vierde waren respectievelijk Henny Hondeveld uit Laten en Truus Smul ders uit Gerwen. Adsplrant Kees Stoutjesdijk uit Sint-Maar tensdijk kwam met twee uitstekende plaat sen uit de bus: In Oudelande moest hij al leen winnaar Jac. van Dijk voor laten gaan die de dertig kilometer reed in 46 minuten. In Hank kwam Kees al achtste over de eindstreep. Hier was A. van Houwelingen uit Hes- selt eerste. Hij reed de 30 kilometer in 48.09. Tijdens een te Goes gehouden vergadering van de Zeeuwse Schietbond werd als voor naamste agendapunt de liquidatie van de gewestelijke organisatie besproken, in ver band met toetreding door vrijwel alle afde lingen tot de landelijke bond, de KNSA. Ter vergadering waren achttien van de twintig Zeeuwse afdelingen aanwezig. Nadat van bestuurszijde nog eens uit voerig op de voordelen van een landelijke organisatie was gewezen door voorzitter W. J. Potappel uit Scherpenisse, werd tot stem ming overgegaan. Volgens het reglement was er een meerderheid van tweederde nodig om tot opheffing te kunnen besluiten. De stemming wees uit, dat negen ver enigingen voor opheffing waren en evenveel tegen. Hoewel de stemmen staakten en een nieuwe vergadering nodig was, meenden de aan wezigen, dat dit overbodig zou zijn, daar er hoegenaamd geen veranderingen in de me ning zou komen. De volgende verenigingen uit ons gebied besloten hierna uit de Zeeuwse Schietbond te treden, omdat de KNSA het werk van deze bond zal overnemen Sint-Maartensdijk Poortvliet, Tholen en Scherpenisse. De heer Potappel legde zijn functie neer als voorzitter van de Zeeuwse schietbond, omdat ook hij (en de afdelingen op Tholen) zijn toegetreden tot de KNSA. Deze lande lijke Bond zal waarschijnlijk zaterdag 7 juni te Goes een eerste districtsledenvergadering houden. GESLAAGD DUS GEFELICITEERD Naar gewoonte openen we deze tijd weer een afzonderlijke rubriek voor de geslaag den, nu de tijd van de mondelinge examens voor talrijke vakken en diploma's, bevorde ring en toelating weer dichterbij komt. Van de scholen voor voortgezet onderwijs in de streek en merendeels ook vanuit Ber gen op Zoom wordt ons dat (onder dank) wel automatisch toegestuurd. Laatste kwartier 7 juni te 1.20 uur EXCURSIE PLATTELANDSVROUWEN Begeleid door het haast zeldzame verschijn sel zon en blauwe hemel, ging donderdag 22 mei een groep plattelandsvrouwen van de zeven eiland gemeenten op weg naar heerlijke oorden, wat allemaal Holland heet. Nederland in de maand mei, deed zich aan de tot genieten bereid zijnde polderbe woonsters voor, als een pronkzieke jonge vrouw. Eerst via de grote auto-routes, later langs intieme rustige B wegen, ging het richting Rhenen-Barneveld. Barneveld was het eerste bezoekpunt, waar vooral de eiermarkt de speciale be langstelling had. Hier zag men de eierboeren handje klappend hun waar verhandelen. Harderwijk (nog altijd aan het IJsselmeer gelegen) en het Dolfinarium, lagen toen al lokkend in het verschiet. Op weg naar Lunteren voor een lunch pauze, was men duidelijk bezig met het fenomeen: dolfijn. Kunst kijken en verrassend veel kunst kopen, was een bijzonder plezierige bezig heid bij de pottenbakker H. Potters (in onze streek geen onbekende) in het wondermooi gelegen Oisterwijk. In het late zonlicht wachtte Baarle-Nassau tenslotte op 64 wat vermoeide, maar zeer te vreden mensen. Een sfeervolle maaltijd was het einde van een goed bestede dag. Het bestuur van de afd. Tholen, die haar zevenjaarlijkse beurt vervulde bij het or ganiseren van deze excursie, kon dankbaar en voldaan haar metgezellinnen uitwuiven na aankomst in Tholen. NAAR ZWOLLE De vissersvereniging „Helpt Elkander" heeft het voornemen op 6 juni a.s. een reis te maken naar N.M.F. te Zwolle. Alle leden en dames kunnen mee. EMMABLOEM De gehouden Emmabloemcollecte lever de het mooie bedrag op van f 869,45. PINKSTERDRUKTE Met een naar redelijke schatting toch wel zon zeven achtduizend binnenko mende auto's op het eiland, is het behoor lijk druk geweest op de Thoolse wegen. De grootste trekpleisters waren het hen- gelconcours bij Gorishoek en de Sint-An- nalandse jachthaven. Vooral veel zuider buren kwamen een kijkje nemen of een j hengeltje uitgooien Zo nu en dan moest de rijkspolitie aan de Thoolse brug even bij springen, maar het ging alles nogal vlot en goed. Begrijpelijk dat met zoveel ver keer op de wegen ook ons gebied een - DUIVENSPORT Met een totaal van 224 duiven hebben de leden van ,,De Zwaluw" te Oud-Vosse meer zaterdag 24 mei jl. deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Rouen over 324 km. De duiven waren gelost te 6.00 uur De eerste prijswinnaar kwam aan te 11.35.34 u en de laatste van de 78 prilswinaars te 13.24.1,1 uur. De volledige uitslag luidt A. Voormeulen 1 42 44 61; P. C. de Wilde 2 8 17 21 30 33 34 37 71; J. B. Tholenaar 3 5 14 19 28 36 50 54 68 75; Jac. C. Vaders 4 22 29 70 en le overduif; A. A. Douw 6 25 38 41 58; P. L. Vaders 7 31 40 60 73; J. J. Capelle 9 12 15; L. M. de Heer 10 39 43; A. Rijnberg 11 20 67; N. M. Klippel 13 69; C. van Meer 16 49; G. E. Hoek 18 27 45 53 59 64; M. Moerland 23 55 74 en 3e overduif; H. Lindhout 24 66; M. P. de Graaff 26 51, 65; D. Polderman 32 48; J. Potappel 35 56 57 62 72; D. Havermans 46 47; B. Quist 52; C. L. Boogaard 63; L. Hoek 2e overduif. GEVONDEN Een gouden herenring. Inlichtingen bij de Postcommandant der Rijkspolitie. BOTSING Een personenauto bestuurd door G, v, d. B. te Rotterdam kwam bij het uitrijden van de Kalisbuurt in botsing met bromfietser C. S. uit Fijnaart die naderde uit de richting Hofstraat. Dhr. S. kwam er met wat ontvel lingen af, doch zijn bromfiets werd geheel vernield. Het ongeluk gebeurde op le Pinksterdag 's middags 10 min voor 3. GESLAAGD Vorige week dinsdag heeft smid J. J. Vos alhier tijdens een eksamen te Den Haag met sukses de vakbekwaamheidsproef voor het gasfittersbedrijf afgelegd. 19 91 Wouwsestraat 24 Bergen op Zoom VANAF 109,—. Een costuum om zorgeloos te dragen en toch altijd correct gekleed te gaan. Kamgaren TREVIRA met 45% zuivere scheerwol. adv.ing.med. BUSHALTE OP DE HAVEN Bij de firma van de Klundert en naar we vernemen ook bij het gemeentebestuur van Sint-Annaland kwam er een uitspraak om trent de bushalte door het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Het beroep van het gemeentebestuur is door het ministerie afgewezen in het belang van het reizigersvervoer. Het gemeentebe stuur had er op aangedrongen begin en eind punt van de TAD busdiensten weer op de Brugstraat te stellen, waar een goede wacht- gelegenheid is gebouwd. Bij het invoeren van de uurdienstregeling verhuisde het be gin- en eindpunt van de bus naar het Ha venplein, maar niet het abri-wachtlokaal. Het gevolg was een voor de passagiers nu al enkele jaren in weer en wind op de bus wachten, voorzover wachten noodza kelijk was. Gezien de centrale ligging van de Brug straat in de gemeentekom, gezien ook de ligging van het bejaardencentrum „De Schutse" deed het gemeentebestuur een en andermaal hardnekkige pogingen in Den Haag op de oude basis terug te keren. Dat is niet gelukt. De abri-wachtgelegenheid zal nu naar de haven worden verplaatst, waarbij onderne mer van de Klundert destijds de toezegging deed in de verplaatsingskosten te zullen bij dragen, dan wel die voor zijn rekening te nemen. In de eerstkomende raadsvergadering zal door het gemeentebestuur van een en ander volledige opening van zaken worden gegeven AARDGAS Nu de aardgas-aanleg in het naburig Oud- Vossemeer al in een gevorderd stadium is, zal het niet zo lang meer duren of ook in Sint-Annaland kan het zover komen, mits het gemeentebestuur, dat reeds een prin cipe-besluit nam, tot een definitieve beslis sing komt. Het is namelijk zo, dat de gemeente een zeker percentage aansluitingen van het to taal aantal percelen in de gemeentekom moet garanderen. Nu is er ter plaatse de gelukkige omstan digheid dat zich al bij de laatst gehouden enquête ruim 50 voor die aansluiting heb ben verklaard en de ervaring in andere ge meenten leert, dat men al doende, nog be langrijk meer animo opwekt. Verwacht mag dan ook worden, dat van Zegam-zljde spoedig tot een zgn. huis-aan- huis bezoek wordt overgegaan om nadere inlichtingen te verstrekken en definitieve opgaven te registreren. Verder komt er dan een voorlichtingsmid dag en avond (waarschijnlijk) in het Dorps huis, tevens expositie van de verschillende apparatuur en verwarmingsmogelijkheden. Alles bij elkaar is het niet uitgesloten, dat over een paar maanden de eerste aard gasspa in de grond gaat, en men dus voor het komende stookseizoen in dat opzicht al een eind op streek kan zijn. Dit alles onder het voorbehoud, dat ons dit niet van offi ciële zijde bevestigd is. EI F BEJAARDENWONINGEN AAN SCHOOLSTRAAT Het voornemen bestaat, dat de gemeente raad vrijdagavond in openbare vergadering bijeenkomst en dan onder meer het voorstel van het dagelijks bestuur behandeld om een perceel grond te verkopen aan de woning stichting „Eiland Tholen" voor de bouw van elf bejaardenwon.ngen. Die komen dan aan de nog nieuwe School straat, waar voor de toekomst ook de nieuwe school is gepland. Verder ligt het in de bedoeling om de gemeente-, de zgn. woningwetwoningen ook aan te sluiten op het aardgas. Dat kan dan voor Stavenisse het voordeel opleveren dichter bij het noodzakelijke aantal aansluitingen te komen, waar men het be paalde aantal immers toch moet garanderen. Er worden ook nog 3 kleine perceeltjes grond verkocht als de raad het goedvindt aan de aangrenzende eigenaren. Er is een voorstel om een parkeerverbod in te stellen aan (vanaf de toren gerekend) linkerzijde van de Poststraat en tenslotte gaat men zich ook in de Stavenisse raad nog eens uitspreken over de herindelings- voorstellen, waarvan de behandeling nu toch wel dicht bij schijnt te zijn. PERSONEELSAVOND Gebr. Goedhart/Vanandel n.v. organiseert vrijdagavond een personeelsavond in het Dorpshuis te Sint-Annaland waarbij een to neelstuk zal worden opgevoerd door de groep Vanandel en er na afloop bal wordt ge houden. WEDVLUCHT ROUEN 24-5-1969 „De Reisduif" Scherpenisse. Afstand 316 tot 319 km. In concours 164 duiven los 6 uur N.O. Wind traag verloop, le prijs 11.28.01 974.20 m, laatste prijs 12.37.54 798.69 m. D. Uijl Pvl 1 6 17; K. Lisseveld Pvl 2 16 33 34 36 49 52 53 54; A. Moerland Sch 3 27 38 42 45; L .de Koolaard Pvl 4 14; M. Speijer Pvl 5 11 12 15 1,9 23 31 37 46 47; P. Potappel Stav 7 30; J. Moerland Stav 8 35 51; J. v. d. Hoek St-M 9 24 48; C. v. d. Have Sch 10 13 29 32 39 55; J. West dorp Pvl 18 28 50; M. Goudzwaard Pvl 20 44; B. Suurland Sch 21 40; Iz. Moerland Stav 22 41; P. Goedegebure Stav 25 26; G. Larooy Sch 43. CLUBCONCOURS Op 17 mei werd het tweede clubconcours van „De Zeebaars" bij de Schaapskool ge houden met een zeer goede vangst. De uit slag was: 1. Tonny Pot lOOp 2. mevr. Knuist 99 p 3. C. Geluk 98 p 4. M. Bogers 97,5 5. G. Bijl 96. De stand voor het clubkampioenschap na twee wedstrijden is: 1. W. Geluk 195 p 2. J. C. Bijnagte 190 p 3. Tonny Pot 188 p 4. G. Bijl 184 p 5. A. C. v. d. Werff 180 p 6. L. J. de Graaf 179 p 7. A. van Aart 179 p 8. Iz Lindhout Johzn 179 p 9. F. J. Luijk 178 p 10. C. Tichem 177 p. Het eerstvolgende clubconcours wordt 14 juni gehouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1