WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND De gouden kandelaar Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Mislukte overval kostte vijf jonge mensen het leven Dit nummer beslaat uit zestien pagina's Vijf en twintig jaar geleden Daaronder: Nap Hage uit Sint Maartensdijk Jacob Everaers uit Tholen Raadsvergadering Tholen Thoolse Boys krijgt misschien tweede hoofdveld Geen speelse knik In watergang Dalempolder 1 Gashouder mag geen monument worden De redaktie legt u deze week voor De Geest. Hier en daar nog Pinkster-drie. In Poortvliet werd ministerieel antwoord op herindeling, woordenspel genoemd. Scherpenisse kwam er niet uit met stratenplan. In Tholen tegenvaller rioleringskosten. Jos Hommel bij Europese kampioenschappen handvormen. Een pagina sport. En een variatie aan plaatselijk nieuws. Raad Sint-Philipsland verbeterde record: 10 minuten Met nieuwe verlichting in Julianastraat verdwijnt laatste bovengrondse lichtnet THOLEN 25ste jaargang No. 26 22 mei 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 -f- Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoocn De kerk zonder de Heilige Geest, dat is een absurditeit. De Pink sterdag heeft onthuld, dat al de kracht der kerk in het Oude Testa ment lag in het werken van de Geest. Diezelfde Pinksterdag zag de uitstorting van de Geest in de kerk: de volle ontplooiing van de krachten van het Nieuwe Testa ment. Het schone beeld daarvoor vinden we in de gouden kandelaar, eerst die in de tabernakel, daarna die in het visioen van Zacharia, eindelijk, in heilig zevental, in het begin van de openbaring van Jo hannes. En de pointe van dat beeld is de olie, die spreekt van de Heilige Geest. Eerbied moet ons vervullen, wanneer de kerk in de Bijbel wordt geopenbaard als de werkplaats van de Geest van Chris tus. Hij werkt en sterkt het leven uit Christus, dat we kennen mogen in geloof, bekering, liefde. Hij is de hand der eenheid. Hij doet de kerk haar licht geven. Hij werkt de genade van Jezus uit in alles. En dan dat sterke werk: Hij troost En Zijn afdoend middel is het Woord. Daarom horen wij bij het werk van Jezus zo vaak door Zijn Geest en Woord. Wij zoeken de genade om door dat Woord en door die Geest te blijven in het hoofd der kerkJezus Christus. Dat is delen in de genade, die er spreekt uit het woord der ver wondering: een geheel gouden kandelaar. Lezen Zacharia 4:1-6. Uit 'Dagfinale' Avondboek voor jonge mensen. Voor ieder die de bezettingstijd bewust heeft ervaren, blijven er altijd zodanige her inneringen over, die in een normale periode niet voorkomen. Diepe indrukken. Herinneringen aan bewogen dagen, aan benarde situaties, maar wanneer het geen slachtoffers heeft gekost, blijft het zeker na 25 jaar een herinnering aan de oppervlakte. Heel anders is dat met de families, waar de bezettingstijd een lege plaats bracht in het gezinsleven. Heel anders is het voor hen, die slacht offers onder de naaste verwanten betreuren. In een periede, dat de bevrijding voor onze streek al in het verschiet lag, maar te gelijkertijd ook in een tijd dat de bezetters waanzin ten top steeg, vielen er uit onze streek twee slachtoffers te betreuren. Achteraf wordt zo gemakkelijk gezegd dat dit of dat beter niet gedaan had kunnen worden. Achteraf kan men gemakkelijk pra ten over jeugdige onbezonnenheid. Maar dan vergeet men de kern van de gewetensvraag in die tijd: voor of tegen. En het tegen kon consequenties meebren gen, welke inderdaad lang niet allemaal te voren waren overdacht. Op 26 mei is het 25 jaar geleden, dat vijf jonge verzetslieden - en dit laatste woord lijkt in het geheel wat hoogdravend te klinken - die hun werkterrein in West Brabant hadden, sneuvelden voor een Duits vuurpeloton. Het waren geen mensen die met de wapens in de vuist spectaculaire sabotagedaden pleegden. Hun werk was gericht of op zorg voor onderduikers of op hulp aan andere verzetstrijders. Het waren Harmen van Ros- sum (27 jaar) distributieambtenaar, Piet Juten (25) boekhouder beiden uit Bergen op Zoom, Cor Wagtho (22) student uit Tholen Jacob Everaers (26) bakkersknecht uit Tho len en Nap Hage (22 jaar), landbouwer te Sint-Maartensdijk. Hun doodvonnis werd, zoals gebruikelijk, koel en klinisch gemotiveerd" door de Hö- here S. S. - und Polizeiführer Nordwest. Op het moment dat het bericht hierover in de kranten verscheen waren hun lichamen al begraven op een plaats die nooit meer is teruggevonden. De aanleiding voor hun arrestatie was de overval op het distributiebureau in Bergen op Zoom op 4 maart 1944. I Er werden, zo lezen we daaromtrent ook in het Brabants Nieuwsblad van 3 mei 1969 menselijke fouten gemaakt en een te goed vertrouwen op menselijkheid bij de Duitse bezetters deed de rest. Het doet belachelijk aan in de motivering van de vonnissen de gevallenen te zien af geschilderd als leden van terreurorganisaties In werkelijkheid waren het bescheiden jon geren, die op het moment dat ze werden ge arresteerd, leefden in de overtuiging een goede zaak te dienen. Misschien wat te enthousiast, wat te overmoedig, nog te veel leek tegenover de onmenselijke barrière aan de andere kant. De overval mislukte, maar de jongeren werden gearresteerd, nadat ze weer al naar huis waren teruggekeerd. Enorm leed werd door de bezetter in duizenden gezinnen ver oorzaakt, ook in de drie gezinnen uit de streek, bij de familie Everaers, Wagtho en Nap Hage. I Het is na 25 jaar gewenst nog even terug te denken aan een periode van zoveel on menselijkheid, dat het gelukkig voor het huidige geslacht onmogelijk is zich daarvan een voorstelling te maken. Terug te denken aan geslagen wonden, die weliswaar in een kwart eeuw zijn geheeld, maar waarvan de littekens nooit meer weg kunnen gaan, zolang die nabestaanden het leven wordt geschon ken. Van de drie nefusileerde streekbewoners hebben we geen foto van Jacob Everaers, maar wel van Cor Wagtho en Nap Hage. Cor Wagtho Nap Hage Thoolse Boys krijgt misschien een tweede I dat die in de volgende vergadering ter sprake hoofdveld om te voetballen. „We hopen dat die mogelijkheid er in zit, maar het draait om het geld", aldus burgemeester J. E. van Boeijen dinsdagmiddag in de gemeenteraad van Tholen. De heer M. v. d. Sande (AB) informeer de tijdens de rondvraag of er nog iets aan het voetbalveld gedaan wordt, want hij had er klachten over gehoord. Bij regenachtig weer is het moeilijk bespeelbaar. De heer Van Boeijen zei dat er van de Kon. Ned. Heidemij. en de KNVB adviezen binnen waren over het onderhoud van de sportterreinen, zedat men spoedig aan het werk kan gaan. „Het is echter onontkombaar dat het hoofdveld een keer helemaal op de schop genomen wordt. Dan is er een tweede hoofdveld nodig. Thoolse Boys heeft evenwel nu al te veel elftallen voor één veld" aldus de voorzitter. De heer J.M.C.Ooms (kvp) onderstreepte de woorden van de heer Van de Sande en drong aan op spoed, omdat het terrein nu overbevolkt is. De' raad had geen bezwaar tegen verho ging van de wethouderssalarissen met in gang van 1 januari van dit jaar. Ook stond men toe dat deze automatische aanpassing van de overheidssalarissen aan die van het bedrijfsleven voortaan buiten de raad om gebeuren, aangezien dit toch een telkens te rugkerende formele zaak is. „Was het niet gemakkelijker dat de raad altijd even werd ingelicht, want het gaat om het geld van de gemeente. Ik wil er geen motie van maken komt. Hopenlijk tegelijk met het voorstel om een aula op de begraafplaats te bouwen, zodat de tarieven in de nieuwe verordening direct aangepast kunnen worden. Raadslid Bijl herinnerde er aan hoe op 15 oktober van het vorig jaar besloben was de weegbrug af te breken, maar dit is nog steeds niet gebeurd. Ook de gashouder kan gesloopt worden, anders valt die direct nog onder monumentenzorg, meende de heer Bijl. De burgemeester antwoordde dat binnenkort de weegbrug, het badhuis en de gashouder op geruimd worden. „Alles wat geen functie meer heeft, moet verdwijnen. We willen schoon schip maken", zei de voorzitter. Als het nieuwe kantoor van de Zegam op het industrieterrein staat (het ontwerpplan is nu klaar) zal het gebouwtje bij de gashouder ook gesloopt worden. TEGENVALLER VAN F 40.000.— Hoe staat het met de riolering, is de be groting al overschreden", wilde de heer Bijl weten. „Er is f 40.000,- extra bij gekomen doordat men vele leidingen moest verleggen. In de nauwe straten kwam men voor din gen te staan die men niet verwacht had. Daar is niets aan te deen, maar de volgende vergadering zal ik u een overzicht van de stand-van-zaken geven", antwoordde de heer Van Boeijen. Eveneens op een vraag van de heer Bijl zei de burgemeester dat het uitbreidingsplan Dalempolder 1 binnenkort bouwrijp gemaakt wordt. De mantel der Christelijke liefde dragen de meeste mensen strak dichtgeknoopt. want na de herindeling zoeken ze het maar Het plan is klaar zodat de aanbesteding niet uit", zei de heer J. Berrevoets (AB). Op zijn vraag deelde de burgemeester mee dat de wethouders één dag per week wer ken. „We kunnen onder de verhoging moei lijk uit, want het GS stelt 'het algemeen vast, merkte de heer Van Boeijen op. „Van de waterzuiveringsinstallatie waar we om zitten te schreeuwen hoor je echter maar steeds niets. Ook voor het zwembad geeft GSgeen geld, maar nu het om geld van de gemeente gaat, moet het zo maar gebeuren", aldus de heer Berrevoets. GARANTIE GELDLENING De vaststelling van de onderwijsvoor- schotten en vergoeding voor de chr. nat. school en de drie bijzondere kleuterscholen ontmoeten geen bezwaren. Schrijver typist J- J. Dekker uit Poortvliet van de Centrale Dienst Noord-Zeeland werd op zijn verzoek ontslag verleend. „Ik heb gehoord dat er al iemand gevonden is als opvolger van de heer Dekker", zei de heer Berrevoets. „Daar weet ik niets van. Men probeert er één te vinden, maar er zijn nog geen afspraken gemaakt", antwoordde de raadsvoorzitter. „Hce zit dat met dat meisje? Is zij al als typiste benoemd?, vroeg nu de heer Van de Sande. „U probeert me maar dingen in de mond te leggen waarvan nog niets bekend is. De directeur van de Centrale Dienst is nog aan het zoeken, want men heeft dringend iemand nodig", zei de heer Van Boeijen. De heer Bijl (chu) wilde graag iemand uit de streek, waarmee de burgemeester re kening zou houden. Omdat de volgende ver gadering pas op 24 juni is, gaf de raad b en w het vertrouwen de benoeming af te handelen om dit snel te laten verlopen. De raad ging vervolgens akkoord met de garantie van de geldlening van f 950.000,- voor de bouw van 32 bejaardenwoningen aan de Verbrandestraat. Dit op verzoek van de Stichting ter Behartiging van de Woning bouw in de gemeente Tholen. Behalve bejaarden zullen er ook jongere gezinnen in de huizen komen wonen. De hum- zal ongeveer f 115,- per maand bedragen, inclusief centrale verwarming en alarmin stallatie. De chr. mavo krijgt er twee kleine lokalen bij omdat het huidige aantal niet voldoende is. Deze derde uitbreiding kan gerealiseerd door de huur van twee houten gebouwen van de n.v. Jarino uit Roden. SCHOON SCHIP MAKEN Bij de rondvraag drong de heer Ooms er (voor de derde keer) op aan een parkeer verbod in te stellen bij de veerstoel aan de Thoolse kant van de Eendracht. „Het is toch een kleine moeite om dat enige aandacht aan te besteden. Tengevolge van de Schelde-Rijnwerken zal men de jach ten toch niet bij de veerstoel aan de Bra bantse kant (bij de brug) kunnen blijven te water laten", aldus de heer Ooms. Aan de Thoolse kant staan er altijd veel altijd op de weg onder de brug, zodat men met de boten niet bij de veerstoel kan komen. De burgemeester zegde toe hier aandacht aan te schenken. De heer Bijl informeerde naar de stand van zaken met de nieuwe verordening voor de begraafplaats waarop de voorzitter zei lang meer op zich zal laten wachten. De heer Bijl had ook geruchten gehoord dat het plan Dalempolder 1 gewijzigd zou worden door verlegging van een gedeelte van de watergang. De heer Ooms helderde dit even op door te zeggen dat in de com missie ruimtelijk ordening gesproken is over een knik in de watergang bij het warenhuis van de heer Roggeband. Hij had er toen al bezwaren tegen ge maakt en nu bleek dat de hele raad niets voelde voor een bocht in de watergang. Burgemeester Van Boeijen zei hiermee re kening te zullen houden bij zijn gesprek met de provinciaal planologische dienst (PPD) dat hij deze week nog had. De speelse knik in de watergang vras ge projecteerd om de strakheid in de toekomstige woonwijk in Dalempolder 1 te breken. Binnen tien minuten, een record, was de gemeenteraad van Sint-Philipsland dinsdag middag door de korte agenda heen. Burge meester G. van Velzen zette er de vaart in, en alleen de heer J. Verwijs merkte op deze vergadering nog wat op. Dat ging over de verhuur van woningwetwoning Mosselkreek- straat 25 aan de heer M. v. d. Kleijn uit de Julianastraat 24. Dit huis was op 26 maart door de raad verhuurd aan de heer L. W. Mol uit de Sluisweg 12, maar deze vestigde zich inmiddels in een andere gemeente. De familie Van der Kleijn bewoonde een bedrijfswoning die ontruimd moest worden, zodat zij een ander huis nodig hadden. B en W stelden daarvoor Mosselkreekstraat 25 beschikbaar. De heer Verwijs vond dit teleurstellend, omdat op de laatste vergadering van de woonruimtecommissie was besloten de eerste vrijkomende woning aan nummer twee van de lijst toe te kennen. Hij vond het jammer dat deze persoon nu gepasseerd is, doordat hij niet wist dat de woning Mosselkreek- straat 25 leeg kwam. Burgemeester Van Velzen zei dat er nu sprake is van een noodgeval, dat destijds nog niet bekend was. „Hoe wou u dan het geval Van der Kleijn oplossen?" „Dat v/eet ik zo direct niet, maar de woonruimtecommissie en b en w hebben be sloten dat nummer twee van de lijst in aan merking zou komen voor een huis, en die is nu gepasseerd", aldus de heer Verwijs. Hij wilde echter in geen geval stemming, zodat de heer M. v. d. Kleijn nu de nieuwe huur der is van Mosselkreekstraat 25. De laatste straat die nog van gloeilampen is voorzien, wordt nu gemoderniseerd, want de raad stelde f 2500,beschikbaar voor het plaatsen van vier lichtmasten in de Juli anastraat en één in de Emmastraat. De PZEM gaat hier het bovengrondse elek triciteitsnet opruimen. SANERING GAAT DOOR Er kunnen weer drie huizen gesloopt wor den, aangezien de raad besloot de panden Karreveld 20 van de wed. C. A. Ligtendag- Neele, Zuiddijk 30 van F. den Braber en Oostdijk 46 van G. Noordhoek aan te kopen voor sanering. Met de drie eigenaren werd overeenstemming bereikt over overname van het erfpachtsrecht van respectievelijk f 12.860,-, f 20.965,- en f 15.965,-. De woning Langeweg 13 in Anna-Jacoba- polder van de heer M. C. Sturris uit Din- teloord werd onbewoonbaar verklaard. Dit huis, dat bewoond wordt door wed. J. Ver- strate, vertoont vele gebreken en de eigenaar heeft na aandringen van de gemeente de woning nog niet verbeterd. De ontruimingstermijn van het huis Sluis weg 61, die op 31 maart eindigde, werd met één jaar verlengd. De woning Karreveld 13, waarvan de ontruimingstermijn op 26 mei afloopt, gaf de raad nog een half jaar uitstel van executie. Vanaf 1954 heeft de gemeente al 106,7 vierkante meter grond in gebruik van acht eigenaars aan de Wilhelminastraat. Deze stroken heeft men gebruikt voor verbreding van genoemde straat. De eigenaren hebben nu nog een meevallertje waar ze misschien al niet meer op gerekend hadden. Voor elke vierkante meter krijgen ze tien gulden, wat de gemeente totaal f 1067,— kost. De heer Verwijs vond dat de Wilhelmina straat een pracht straat was geworden, maar hij zag toch nog wel graag verbetering van het trottoir aan de kant van de winkel van de heer Den Braber. Dc burgemeester zegde toe hier aandacht aan te schenken. De raad had vervolgens ook geen bezwaar tegen de toekenning van een uitkering in eens van twee procent voor het gemeente- personeel ingevolge de rijksregeling. De heer A. A. Rijstenbil was op deze korte vergadering verhinderd. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr Th. A. Bos, tel 01660-542 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St Philipsland teL 01677—500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse dr. A, C. J. Noteboom, St-Annaland teL 01665-400 HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. week van 25 mei tot en met 31 m 22.26 23.30 12.14 13.16 14.04 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 2.25 14.50 Zaterdag 3.10 15.40 Volle maan 31 mei te 21.43 uur 10.00 11.10 00.00 0.38 1.34 2.25 3.10 NOOD IN BIAFRA Daarom zal voor de gezamelijke chr. vrou wenverenigingen alhier op 2 juni spreken ds. Voorhoeve uit Ovezande. Men kan niet alleen horen over de nood, maar ook over het leven en werken van alle dag. UITSLAGEN THOOLSE DAMCLUB gespeeld op 19 mei 1969 A. Priem - C. de Korte afgebr. C. de Korte - W. A. Boogers afgebr. S. de Korte - M. v. Belzen 0-2 D. Verburg - A. Priem 0-2 P. v. d. Velde - B. Polderman 2 -0 Burgelijke stand over de maand april Ingekomen: Gorlee, Christiaan W. A. uit Utrecht, naar Molensingel 7; Catharina C .J. van Oost uit Bergen op Zoom naar Oudelandsepoort 16; Schouten Hendricus P. met echtgenote en twee kinderen uit Middelburg naar Zuid- Oudaan 4; Noom, Eva uit Poortvliet naar Ten Anker- weg 32; Lindhoud Simon en echtgenote uit Rot terdam naar M. van Gelrestraat 16; De Greef Maria A. C. ev Laban uit Steen bergen naar M. van Gelrestraat 18; Vervoorn, Vera A. F. ev Marteijn en kind uit Middelburg naar M. van Gelre straat 20. Vertrokken: Karei L. Priem van Oudelandsepoort 19 naar Oud-Beijerland; Johanna Geluk ev Bierens met kind van Bolwerk 9 naar Huizen; Boumediane B. A. Lghanemi van Bak- straat 7 naar Ridderkerk; Heinrich Bout met kind van Hoogstraat 49 naar Oud Vossemeer; Ahmed Benmeriéme van M. van Gelre straat 63 naar Breda; Willem Tange met echtgenote en drie kinderen van M. van Gelrestraat 46 naar Goes; Jacobus J. C. C. van der Zande met echt genote van Dalemsestraat 24 naar Halsteren; Elizabeth P. Quist ev de Kam van Dalem sestraat 43 naar Domburg (Oostkapelle). VOOR AANLEG RONDWEG THOLEN Op de twaalfde inmiddels door de Staten goedgekeurde begrotingswijziging 1969 van de provinciale wegendienst komt voor de aanleg van de rondweg Tholen als gevolg van de Schelde-Rijnwerken inclusief grond aankopen enz een post voor van f 2.800.000,- De vermoedelijke uitgaven voor 1969 wor den geraamd op één miljoen. De duur van het werk wordt op 2 jaar geschat, waarna nog een deklaag moet wor den aangebracht voor gced drie ton. Op de 13e begrotingswijziging 1969 komt een post voor van f 32.000,- voor de bouw

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1