BOUMAN POTTER INNOXA Voor een feestelijke tafel.. VERGOUWEN N.V. Amersfoortse Lyeeïsten komen weer naar Tholen Z.L.M.-lcringvoorzitter Van Westen treedt af EETHOEKEN Chauffeur Voor de Postduiven- Werkweek 5-10 mei ASFALTDEKLAAG OP WEG SMERDIEK - STAVENISSE VAN ONZE ADVERTEERDERS poortvliet zuidstraat telefoon 01662-445 Gaarne nodigen wij u uit tot het hijwonen van een voorlichtingsavond, waarop deskun dige voorlichting wordt gegeven over huidverzorging en make-up met preparaten van het bekende Engelse Schoonheidshuis Wij komen op woensdag 7 mei a.s. 8.00 uur 5 avonds in Café-Restaurant De Kroonte Tholen. U bent van harte welkom! Drog. Tange de Heer N.J.G. Jansen Hoogstmat 9-11Tholen liefhebbers het veiligste en beste middel tegen onkruid in uien, prei en alle koolsoorten. FA. A. RIJNBERG, ST. ANNALAND, tei.oiees-sso Shell Chemie RAMROD TAPIJTEN TAPIJTEN Wij bieden U een uitgebreide keuze in KAMERBREED - TAPIJTEN WONINGINRICHTING ROOSENDAAL - SINT-ANNALAND Als in een gezin 12 leden van een appen dix zijn geopereerd, vallen dan de andere drie gezinsleden uit de toon Bovendien scheiden brede stromen van de andere Zeeuwse delen. Wel schakelt de minister dan plotseling Brabant in, waar Tholen niet bij hoort. En wat voor kleine gemeenten liggen er nog rond Bergen op Zoom? Gemeenten zelfs vanaf maar 1800 inwoners. Daarover geen woord, wel over het Zeeuwse Tholen. ANDERE METHODE GEWENST? De heer Baas wil voor de procedure van herindeling ook liever een andere methode. Wanneer hij leest dat de minister schrijft „zou het oordeel van de streek doorslagge vend moeten worden geacht, dan zouden, een enkele uitzondering daargelaten, wijzi gingen in de gemeentelijke indeling een prak tisch onmogelijke zaak worden," dan kan dat populair gezegd worden samengevat met „Iaat ze maar praten." Het uitgangspunt moet zijn, dat men de situatie ter plaatse goed kent, dat gelet wordt op geaardheid en mentaliteit van de bevol king, structuur der gemeenten, samenhang, enz. Dat eerst met de bestuurders wordt ge spreken, dat voorlichtingsavonden worden belegd, dat men het gehoorde toetst op de juiste merites. Het gevoel van „over ons, zonder ons" dient vermeden te worden. Eerst daarna kan een eindoordeel worden gevormd voor een eventueel herindelingsplan. Dan kan worden voorkomen, zoals is gebeurd, dat drie hofsteden met een onderlinge afstand van 150 meter in drie gemeenten worden in gedeeld. Worden in de toekomst de wegen bewan deld als hierboven is aangegeven, dan kan worden bereikt een bij de betrokken besturen gedeeld inzicht, dat een herindeling nodig is. Burgemeester Baas besluit zijn brief inet de conclusie dat, als er op Tholen iets moet gebeuren, niet verder moet worden gegaan dan totstandkoming van drie gemeenten. Het wordt langzamerhand traditie, dat de ZLM kring Tholen en Sint-Philipsland in dc meimaand een werkweek organiseert voor een groep leerlingen van het Amersfoortse Lyceum. Dat is ook dit jaar het geval. Maandag 5 mei zullen rond het middag uur een groep van 35 lyeeïsten met 2 leraren in hotel Zeeland te Tholen worden ontvan gen als begin van een hopenlijk prettige, door goed weer begunstigde werkweek. De voortgezette traditie betekent een ver steviging van het contact tussen Amersfoort en Tholen, tussen stad en platteland. Ook al is het vanzelfsprekend elk jaar weer een nieuwe „lichting" van havo-studerenden. Het doel is een op plezierige wijze verkennen van het plattelandsleven, het daardcor ook meer begrip krijgen voor het werk in de agra rische sector en een beter inzicht van vaak onbewust verkeerde voorstellingen die uit de verte worden gemaakt. Tot dusver was het contact uitstekend en zo ook de resultaten. Het gaat hier immers om een groep jon geren, waarvan een groot deel verder stu deert, die mogelijk in hun beroep of func tie wel of niet meer met het platteland te maken krijgen, maar zich altijd wel die werk week zullen herinneren uit hun lyceum pe riode. Zij kunnen dan uit ervaring een zelfstan dige mening vormen, wanneer er ergens tus sen stedeling en plattelander kortsluiting dreigt of wanneer daarvan verkeerde voor stellingen worden gemaakt. Kortom, een „verbroedering", die mensen tot elkaar brengt. En dat kan nooit negatief uitvallen. MEDEWERKING Vandaar ook dat de ZLM commissie, die de week organiseert, telkens weer blij mag zijn over de medewerking van streekbewo- ners voor wat de logeeradressen betreft en andere programma punten. Wanneer op 5 mei de lunch in hotel Zeeland is gebruikt, krijgt de groep bij gun stig weer de kans om de toren van de her vormde kerk in Tholen te beklimmen en vanuit de hoogte een uitzicht te krijgen op het werkweek-gebied. Daarna wordt nog het machinepark van de heer W. van Gorsel op „Luchtenburg" bezichtigd, terwijl ongeveer vier uur op eigen gelegenheid de gastadressen worden opge zocht. Dat zijn er een twintigtal, verdeeld over vrijwel alle gemeenten in het gebied, van Stavenisse tot Anna Jacobapolder toe. Dinsdag 6 mei is men op het bedrijf van de gastheer om de zaak te verkennen. 's-Avonds wordt tussen gasten en P. J. G.-ers weer een voetbalwedstrijd op het Poortvlietse sportterrein gehouden. GESPREKSGROEPEN Woensdag 7 mei wordt eerst een bezoek gebracht aan de Thoolse veiling met koel huizen, waarna om 10 uur gespreksgroepen beginnen in het Thoolse stadhuis en in de huishoudschool. De verschillende clubjes van zes tot acht leerlingen zullen voorlichting krijgen over het burgelijk bestuur, met name zoals het op het platteland (op Tholen en Sint-Philips land) reilt en zeilt, over het onderwijs in de streek, het maatschappelijk en sociaal werk, de voorlichting van de bevolking via de pers en het bankwezen. De andere dag is men weer op het be drijf, waarna er dan 's avonds in „De Gou den Leeuw" een bijeenkomst wordt gehouden met de P. J. G.-ers. Dan worden enkele dia-series vertoond met o.a. landbouwaktualiteiten en het P. J. G. journaal, waarover weer kan worden ge discussieerd. Vrijdag is men overdag weer op het be drijf en is er 's avonds een afscheidssamen- komst van gasten en gastvrouwen (heren) in het „Holland Huis". De Amersfoorters vertrekken zaterdagmor gen om 10 uur vanaf de Thoolse brug, Mo gen ze met veel zon veel genoegen beleven aan de werkweek op Tholen en Sint-Phi lipsland. Op dc komende ledenvergadering van de ZLM kring Tholen en Sint-Philipsland, die op 12 mei te Scherpenisse wordt gehouden, zal een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden. De heer P. W. C. van Westen, die enkele jaren geleden de staf overnam van Ir. M. A. Geuze, ziet zich op zijn leeftijd ook voor een te veel aan functies geplaatst. Lid van Pro vinciale Staten voor de CHU, lid ook van de gemeenteraad van Oud-Vossemeer en nog heel wat andere taken in commissies en or ganisaties. Waar het de gewoonte is een voordracht op te maken, bleek de vice-voorzitter A. C. Breure niet bereid een kandidaatstelling te aanvaarden. Er is thans een drietal gesteld in onderstaande volgorde 1. H. Timmcrs te Sint-Philipsland (bestuurs lid); 2. M. C. J. Kosten te Tholen (thans secre taris); 3. J. Versluijs te Scherpenisse (bestuurslid). Behalve deze belangrijke bestuursverkie zingen komen op de agenda nog andere in teressante punten voor. In de loop van dit jaar zal er op de klinkers van de weg Sint-Maartensdijk naar Stavenisse een asfaltdeklaag worden aan gebracht. Samen met het aanbrengen van deklagen op de wegen Wolphaartsdijk-Rijksweg 58 en Kapelle-Wemeldinge is er door de pro vincie voor dit doel honderdduizend gulden beschikbaar gesteld. Een goed jaar geleden werd er op de pro vinciale weg Smerdiek - Stavenisse al een proef gedaan met een asfaltdeklaag en naar blijkt met goede uitkomst FOTO SEGERS MODERN VERNIEUWD Zowel uiterlijk als innerlijk is er aan de bekende fotozaak Segers in de Wouwse straat heel wat veranderd. Een totaal nieuw uiterlijk en een vernieuwd modern interieur. De officiële openinq vond vorige week woensdagmiddag plaats met vele genodigden. Zonder plankenvrees knipte de 8-jarige Hans Segers een lint door en zijn twee jaar oudere broer Rudy draaide de sleutel om. Meteen hadden de genodigden toen het bijzonder fraaie portiekje gezien, dat de en tree van deze zaak al direct sfeervol maakt. Binnen is er een intieme, maar toch zeer overzichtelijke winkel ontstaan, waar in rui me keus het nieuwste op foto- en filmgebied te koop is. Om gemakkelijk en vrij te kunnen rondlopen is de toonbank achter in de win kelruimte geplaatst. Uiteraard is dit ook geen zelfbedieningszaak. Bijzonder fraai zijn ook de uit Engeland geïmporteerde fantasietegel tjes, die de rustieke sfeer verhogen. Met zo'n moderne en toch intieme winkel kan de ook in onze streek bekende fotograaf Segers worden gefeliciteerd. Wij hebben voor u tafels en stoelen in vele stijlen, in fraaie materialen. Goed van vorm en hecht doortimmerd woning inrichting London - Paris Sydney Zwaar verzilverd broodmandje ƒ.135,- raadhuisstraat 29 roosendaal telefoon 33447 stationsstraat 10 bergen op zoom, telefoon 5408 kerkstraat 42 oud gastel telefoon 719 edelsleenkundigo F.G.A., beëdigd taxateur diamant expert, laboratorium voor onderzoek edelstenen NIEUW! Keukens - keukenbuffetkasten - keukenhangkastjes - wastafels - douchecellen - Decowall hardboard wandtegels - losse aanrechtbladen - closetpotten - zachtboard sierschrootjes. C. Hoornick, Antwerpsestraat 7, Bergen op Zoom, Tel 01650-3 32 08. P. J. G. afd. THOLEN en SINT-PHILIPSLAND Overzicht zomerprogramma 6 mei s voetbalwedstrijd Poortvliet 8 mei; P.J.G. instuif 10 mei: Bloesemrit 17 mei: wedstrijdendag 7 juni: sportdag 21 juni: boottocht 27 - 28 juniThoolse Dagen juliuitwisseling ploegwcdstrijd augustus: cabaretavond midzomeravondbal september: oriëntaticrit Zoekt u ontspanningsmogelijk heden Wordt lid van de P. J. G. afd. Tholen en Sint-Philips land. Min. leeftijd 14 jaar, max. 30 jaar. Van 14-16 jaar bent u adspi- rant lid tegen een gereduceerde contributie. Bent u 16 jaar en ouder, dan gewoon lid. Inlichtingen bij M. J. Stoutjesdijk, Peukseweg 1, Tholen, TeL 01660 - 342. Vrijdagavond van 7-9 uur AANGIFTE NIEUWE LEERLINGEN voor de chr. school bij het hoofd: C. van Rijswijk, Scherpenisse. GEVRAAGD VOOR DIRECT» een nette rijbewijs D. E. MOERLAND'S Groothandel Oud-V ossemcer Telefoon 01667-515 WILT U prettig werken? Wordt dan modinette Eigen vervoer. Timpa - Tholen, tel. 01660 - 657. Cafetaria 't Eiland: Vers ijs sorbets, Jamin i|s. Huub Bocxe. Wij geven Autorijles met 2 Renault's 10. Garage en Auto rijschool W. A. Bijl, Telefoon 01666-370, Sint Maartensdijk. Vakantiebonnen van de land bouw inleveren op 6 mei 's avonds van 7 tot 9 uur bij P. I. den Haan, Julianastraat, Sint-Annaland. Inl. landb. vakantiebonnen op woensdag 7 mei van 7 tot 9 uur bij A. A. J. Bos, J. v. Bei- erenstraat 1, Sint-Maartensdijk. TE KOOP 3 pits buta gasstel met oven. Te bevragen Corn. Vermeijdenstraat 4, Sint-Maar tensdijk. TE KOOP Bankstel bij Deur- loo. Schuttershof 7, Tholen. TE KOOPwegens overcom pleet, Zündapp brommer, kleur blauw. Te bevr.J. A. Scher penisse, Stoof straat 11, Poort vliet Dit keer wil ik u iets vertellen over veel voorkomende ziekten bij duiven. Wat voor soort ziekten er zijn, en waaraan ze te kennen zijn. Paratyfus, om te beginnen, is niet te ge nezen maar wel te voorkomen door de duiven elk jaar in december te laten inenten. Als een duif toch paratyfus krijgt, kunt u deze het beste onmiddellijk afmaken. Kenmerken: lamme poot of vleugel (meestal maar één). Als u dat bij één van uw duiven consta teert, dan het dier direct afzonderen en doden. Voor bronchitis geldt hetzelfde. U kunt deze ziekte gemakkelijk kennen aan een gor gelend, brommend geluid, dat steeds erger wordt. De duiven eten weinig en gaan ten slotte met hun bek open zitten, want ze snakken naar lucht. Als u dat ziet, had de duif al lang ge dood moeten zijn omdat deze ziekte zich snel uitbreidt De twee genoemde ziekten komen het meest voor bij de beste vliegers, maar on danks dit moet u er maar niet aan dokteren maar ze direct laten verdwijnen. KINDERZIEKTEN Vervolgens de kinderziekten, die het meest voorkomen. Vooral bij jonge duiven als ze veertien dagen gespeend zijn en net gaan vliegen. Er wordt dan gezegd dat de duiven inwendig ,,'t geel" hebben, fricho monaden. In dat geval is de slokdarm aangeladen een geelachtige was die steeds aangroeit, zodat de duif weinig of niets meer kan eten en tenslotte sterft. Als deze ziekte tegenwoordig niet zo veel voorkwam, zou ik het er nu niet over heb ben. Het is echter gemakkelijk te genezen, als u er maar vlug bij bent. Kenmerken de duif pikt wel, maar laat het voedsel val len; zit in elkaar gedoken en wordt heel mager. Tripovlafine (bij uw dierenarts verkrijg baar) is hiervoor een prima en afdoende middel. Dit poeder lost u op in een klein flesje, dat ongeveer de inhoud van een eler- dop heeft. Goed schudden is daarna zeer belangrijk. Van een duiven pen kunt u vervolgens een kwastje maken door de onderste baar den er wat af te trekken. Zet de zieke duif nu op uw knie en dompel het kwastje in het flesje (goed nat maken). De andere hand houdt u op de rug van de duif terwijl u met uw duim en wijsvinger de bek goed open houdt. Het natte kwastje moet u nu ver in de slokdarm twee keer heen en weer draaien. Dan één dag overslaan en het nog eens doen. Eventueel kunt u dit drie a vier keer herhalen, maar dan is het ook onher roepelijk genezen en vliegen de duiven weer prima. Als u het flesje in het donker bewaart, gaat het tripovlafine erg lang mee. Oppervlakkig ziet u ,,'t geel" niet, wat wel het geval is bij oude duiven die het soms voor in de bek hebben. Dit kunnen grote dodden worden, die u met een pincet weg- neemd. U mag de dodden echter nooit helemaal wegnemen, wat met tripovlafine verdwijnt dat wel. Bij oude duiven komt deze ziekte meestal in het najaar voor. Verder wil ik u nog aanraden oude dui ven en ook uitvliegende jongen eens een gezondheidskuur te geven, liefst met de stand op eieren en niet op het kale jong. Hierbij moet u eerst de drinkbak een halve dag uit het hok doen zodat de duiven flink dorst hebben. Vervolgens voer geven en tien kor rels permangaan kristallen in twee liter water oplossen. Het blauwe water moet u twee dagen in het hok laten staan en de duiven niet laten vliegen. Na de behandelig zult u de duiven niet meer kennen, zo rijn ze dan opgeknapt. Ik raad u dan ook aan dit elke veertien dagen te doen, zeker bij nestduiven, maar ook gerust bij weduwnaars. Bij de laatste echter op maandag of dinsdag. De permangaan kristallen kunt u bij uw dierenarts of apo theker kopen. J. B. Th. RAMROD Vraag inlichtingen bij: s GEBR. DE JQNGH, GOES, tei. 01100-6340 is een handelsmerk van Monsanto Shell Nederland Chemie N.V. afd. Landbouwchemlcaliën Stadhoudersplantsoen 2, Postbus 187 's-Gravenhage. Tel. 070-924011 In warme gloedvolle kleuren welke in uw interieur die bijzondere huiselijke sfeer brengen Echter, door de veelheid van nieuwe soorten vloerbedekking is het vooral nü zo nodig U deskundig te laten voorlichten Onze jarenlange ervaring staan borg voor dat deskundig advies Vraagt geheel vrijblijvend een begroting een waarborg voor kwaliteit en vakmanschap tijdelijk tel bereikbaar 01650-33809

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9