WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.'flllPSLAND Ontdekkingsreis door beroepenland in Holland Huis te Scherpenisse handhaving industriekern van uitzonderlijk belang WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 1899 1969 VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De redaktie legt u deze week voor it nummer bestaat uit veertien pagina's Het Bruidspaar van het jaar Goede ondergrond voor die ene belangrijke beslissing ¥@@rzttter Commissie Werkgelegenheid 30 april 27 april 30 april 25ste jaargang No. 22 24 april 1969 Vorstelijke jaardagen. Goede basis belangrijk voor beroepskeuze. Handhaving industriekern vitaal streekbelang. Nog dit jaar begin van verbetering A-wegen noord-zuid Aangrenzend grondgebruiker blijft verplicht sloot schoon te maken zegt de Kantonrechter. De eerste paal voor een moderne centrale werkplaats in Tholen. Ruim acht miljoen spaartegoed bij Thoolse Raiffeisenbank. De geklopte kampioen. En nog veel meer wetenswaardigs in dit nummer. Een matig mens is ook op Koninginnedag zijn vrijheid waard. Eaadrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 -3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Als we dan toch koninginnedag nieren, mogen we gelijk even denken aan die andere jarige op deze dag: aan de heer Pieter van Vollenhoven. Toen hij zijn eerste twintig verjaardagen vierde, vlag de Nederland ook al op 30 april, maar nooit zal hij bevroed hebben, nog eens naast zijn koningin te staan op het bordes van Paleis Soestdijk op beider verjaardag en ook het middelpunt te zijn van de feestelijkheden in en om liet paleis. Het Koninklijke Huis heeft zich wél uitgebreid in de laatste jaren Maar de heer Van Vollenhoven blijft er heel rustig onder. Misschien wordt juist die eigenschap cok zo in hem gewaardeerd. De grote dag nadert weer met de spontane oranjefeesten, met rondtrek kende fanfares, verklede kinderen volks spelen, wedstrijden, puzzelritten, sport- demonstraties, grote en kleine optoch ten, fractafies voor onze jongsten en tegenwoordig ook al voor de alleroud- sten. de aubades voor de burgemeesters, de oranjebals en de taptoes tot besluit. Zondag 27 r.nr'd a.s. is het alweer twee jaar geleden, dat de misschien toekomstige kroonprins W illem-Alexan- der Claus George Ferdinand werd ge boren. Nu zal er een stroom cadeautjes naar Groot Drakenstein vloeien en de mooiste daarvan is waarschijnlijk voor het jarige prinsje wel de échte ponywagen, ge maakt door enkele van Neerlands laat ste rijtuigmakers te Houten (U). 'Het is goed al heel vroeg te beginnen met beroepenvoorlichting. Deze beroepententoonstelling in het Holland Huis in Scherpenisse is nu de eerste fase van het gehele voorlichtingspakket, maar zij moet gevolgd worden door voorlichting bij het voortgezet onder wijs, instructies met films en dia's en adviezen van particuliere be roepskeuze bureaus. Dan pas kan deze systematische voorlichting uitlopen in de individuele keuze, en dat komt de arbeidsvreugde van de komende generatie ten goede'. Dat zei de voorzitter van de Provinciale Commissie Beroepen- voorlichting, gedeputeerde J. van den Bos uit Tholen, maandag avond in de openbare lagere school te Scherpenisse bij de opening van de beroepententoonstelling. Tof en met morgen, vrijdag 25 april, is er een globale verkenning van de beroepen van vandaag, aangepast aan de belangen sfeer van het jonge kind te zien, zoals de heer Van den Bos het zei. De sociaal-economische structuur van on ze samenleving, ook van het Thoolse land, verandert snel. We noemen Tholen nog een agrarisch gebied, maar dat wordt steeds minder. Veel mensen uit de landbouw moes ten een ander beroep kiezen. Indirect hebben echter nog velen werk in de agrarische dien stensector, vervolgde gedeputeerde Van den Bos. In Sint-Maartensdijk is er nu een aardige industriële ontwikkeling op gang gekomen. In heel Zeeland wordt nog steeds gewerkt aan de uitbouw en de vergroting van de industrialisatie. Het valt daarbij op. dat het percentage van de mensen die in de dienstensector werkt, hoger is dan dat in de industriële sector. In verband met die ontwikkeling werkt nu 48 a 40 procent van de mensen in Zeeland in de dienstensector. april) komen om gezamelijk de beroepen- voorlichting in juiste banen te leiden, aldus de heer Van den Bos in zijn openingswoord. De directeur van het gewestelijk arbeids bureau Zierikzee, de heer F. F. Rijpstra, had daarvoor al het talrijke onderwijzend perso neel. afgevaardigden van gemeentebesturen, ,Nu zegt men echter, beroepskeuze is een proces, dat begint op tien tot twaalfjarige leeftijd en dat uitmondt in die ene belang rijke beslissing. Daarom mag je deze ten toonstelling niet op zichzelf zien staan", aldus drs. Daniels. De voorzitter van de Commissie Werk gelegenheid Eiland Tholen, burgemeester W. J. van Doorn uit Poortvliet, hield op deze bijeenkomst een inleiding over de ont wikkeling van de werkgelegenheid op het eiland Tholen, waarvan u het verslag elders in deze krant kunt lezen. Na de officiële opening staken de genodig- den over naar het Holland Huis waar de tentooffsteliing bezichtigd werd. Mevrouw M. P. Hoogesteger-Geijs uit Goes, jeugd- consulente van de gewestelijke arbeidsbu reaus Goes en Zierikzee, demonstreerde daar het beroepen-poppenspel. Zij, en jeugdcon- sulent C. J. Bijkerken uit Goes, zullen dit ook voor de leerlingen, en vanavond voor de ouders deen. i Op verschillende panelen zijn vele foto's aangebracht met duidelijke onderschriften, waardoor iedereen gemakkelijk de ontdek kingsreis door beroepenland kan maken. OOK OUDERS Na de geslaagde tentoostellinr. in Goes en in Middelburg hoop ik dat ook op Tholen de beroepskeuze hierdoor verge makkelijkt kan worden. Een bercepenspel met poppen en de ver spreiding van het leerboekje „ontdekkings- Interessante tableaus op de deze week geopende beroepententoonstelling in het Holland Huis te Scherpenisse voor de hogere klassen van het basisonderwijs in de streek. reis door beroepenland" op de lagere scho len zijn daarbij goede hulpmiddelen. Ook de ouders kunnen (vanavond, donderdag 24 'Het handhaven van de secundaire indu striekern Sint-Maartensdijk is van uitzonder lijk belang voor het blijvend stimuleren van de industrialisatie voor klein- en middenbe drijven. Goede technische scholing en ook her- en omscholing in andere takken van nijverheid is daarbij hoogst gewenst. Ook aan de ontwikkeling van de tuinbouw moet echter blijvend aandacht besteed wor den, waarbij de mogelijkheid van verwerking van de produkten in eigen streek bekeken moet worden. Het zoeken naar goede ver koopmogelijkheden en een verkoopapparaat is daarvoor een vereiste'. De voorzitter van de Commissie Werkge legenheid Eiland Tholen, burgemeester W. J. van Doorn uit Poortvliet, zei dat maandag avond bij de opening van de beroepenten toonstelling in Scherpenisse. Hij gaf daar een overzicht van bevolking, werkgelegenheid, uitgaande pendel en pro blemen van het eiland Tholen waarbij de heer Van Doorn aan het eind van zijn in leiding een aantal noodzakelijke punten voor de streek opnoemde. Behalve de ontwikkeling van industrie en tuinbouw, meende de burgemeester dat ook de recreatie in goede banen geleid moet worden. „Verbetering van de accomodatie voor zowel dijkrecreatie als watersport door de aanleg van goede moderne campings en uit breiding van de jachthavenvoorzieningen is gewenst. Ook aan de hotel- en restauratie mogelijkheden dient aandacht geschonken te worden", vervolgde de heer Van Doorn. De gemeenten moeten hun plannen afstem men op de huidige vormen van woongerief waarbij voldoende ruimte is voor bevordering van de leefbaarheid, zoals de aanleg van sportterreinen, zwemgelegenheden, scholen en openbare gebouwen. Dit is mede van belang voor ons eiland, als toekomstig woongebied voor Bergen op Zoom", aldus de voorzitter van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen. Daarvoor had de heer Van Doorn een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de werkgelegenheid en de bevolking op Tho len, vanaf de succesvolle tentoonstelling ..Dit maakt Tholen" en de kernaanwijzing van Sint-Maartensdijk in 1959 tot nu. 740 MENSEN In de Smalstad werken thans 250 mannen en 120 vrouwen in de nieuwe bedrijven. In andere Thoolse gemeenten werken nog ongeveer 170 mannen en 200 vrouwen bij ondernemingen, zodat binnen tien jaar voor 420 mannen en 320 vrouwen werkgelegenheid is geschapen. Daarbij is van groot belang, dat de afge studeerde lts'ers in Sint-Maartensdijk na 1960 allen een arbeidsplaats op het eiland konden vinden. Voor de jongeren die van de mavo, hbs en lycea komen, zijn de plaatsingsmogelijk heden echter nog te gering. Door uitbreiding van bestaande en eventuele vestiging van nieuwe bedrijven zullen er voor hen ook op Tholen mogelijkheden komen. 60 MILJOEN GULDEN De landbouw was en is nog steeds de grootste bedrijftak, zo vervolgde de heer Van Doorn. Was er in 1930 nog 63 procent van de mannelijke beroepsbevolking in de landbouw werkzaam, nu is dit percentage nog maar 38. In de wintermaanden kon de werk loosheid vroeger oplopen van 700 tot 1000 man. Na 1940, 1945 en 1953 traden er grote veranderingen op in de landbouw ten gevolge Op 3 mei a.s. hoopt het echtpaar P. Tichem van Geet het toch nog steeds zeldzame feit te herdenken, dat ze zeventig jaar geleden zijn getrouwd. Dat op zichzelf is al een bizonderheid, maar dat is het nog in extra mate, wanneer men zich nog in een zo goede gezondheid mag verheugen, nog zo helder van geest is, als deze bruid en bruidegom. Het schijnt dat in onze oudste terp van de streek de in woners gemiddeld het oudste worden. Al de jaren door waren er in dit opzicht in Scherpenisse wel uitzonderingen te noe men. Beide bejaarden, waar het dan hier om gaat zijn in Scherpennisse geboren. De bruid is thans 91, jaar en de bruidegom 93 jaar. Dat het daarmee ook het oudste echtpaar is in Scherpenisse kan men zich indenken. Met een korte onderbreking - van 3 jaar - woonden ze in Scherpenisse, waar ze ook zijn geboren. Van deze 70 jaar, woonde men 29 jaar in het café „Zeelands welvaren" aan de Langeweg, dat thans wordt geëxploiteerd door kleindochter en haar echtgenoot, de familie Geluk. Het echtpaar heeft zeven kinderen, zeven en twintig klein, zes en zestig achterklein kinderen en twee achter-achterkleinkinderen. Het geslacht van dit echtpaar bestaat thans dan ook uit 102 nazaten. Er is nog een bizonderheid. Moeder, doch ter, kleindochter en achterkleindochter zijn op dezelfde datum jarig. Nou zijn de bizonderheden toch wel echt op, maar toen we vorige week bovenstaand fotootje maakten, hebben we vooral genoten van de opgeruimdheid van geest van het nog zo pittige bruidje en de geestige bruide gom. De bruidegom kreeg vooral bekend heid, toen hij vele jaren als zgn. „peeschrie- ver", vooral in Brabant werkzaam was, maar die bekendheid is er in onze streek voor beiden, vooral ook door de jarenlange café exploitatie. Die bruidegom had overigens afgelopen najaar voor het eerst de dokter nodig, toen hij een longontsteking had opgelopen. Hij moet nog wat voorzichtig aan doen bij gure 1 dagen, maar mag zich overigens weer vrij en I frank bewegen. Mevrouw Tichem heeft al- j leen de dokter nodig gehad, wanneer het I geslacht werd uitgebreid. Ze wonen (zelf standig) in een huisje aan de Julianastraat, waar men overigens op 3 mei geen gasten verwacht. Daartoe zal men op een aange- I geven uur in het „Holland Huis" receptie houden. Het echtpaar is blij en dankbaar dit met de zo grote familie te mogen beleven en het kan er van overtuigd zijn, dat de gehele streek meeleeft met daarbij hartelijke geluk wensen en nog gezonde jaren. van de mechanisatie en de herverkaveling. Van 2700 in 1952 en 1600 in 1963 liep het aantal landbouwers terug tot 1300. Het aantal tractoren is een duidelijk be wijs van de voortschrijdende mechanisatie. In 1953 waren die er 216 en nu 580. Ongeveer 250 Thoolse mannen vonden in 1957 werk bij de herverkaveling, waarbij tienduizend hectare grond op de schop ge nomen werd. Er kwamen 220 kilometer ver harde landbouwwegen, twintig kilometer A- wegen en 32 kilometer provinciale wegen. Drieduizend hectare grond, dat voorheen slecht ontwaterd kon worden, heeft nu een perfecte afwatering. Dit alles vergde een in vestering van zestig miljoen gulden. DONKERE WOLKEN In 1958 pakten zich donkere wolken sa men tengevolge van de zeer ongunstige eco nomische toestand. Dertig lange afstand pendelaars werden toen ontslagen. ,In dat jaar waren er op heel Tholen drie honderd mensen, waarvan 190 lange afstand pendelaars, die elke dag met bussen naar hun werk gingen. Tijdens de zomermaanden werkten nog wel een aantal pendelaars thuis in de landbouw, maar door de mechanisatie en de chemische onkruidbestrijding werd dit steeds minder. Na 1958 nam de pendel toe en liep bin nen tien jaar op tot het huidige aantal 1160. Het vertrek van de bevolking is daar- het arbeidsbureau in Tholen en de Commis sie Werkgelegenheid Eiland Tholen welkom geheten. Het is bekend dat de gemeentebesturen een open oog hebben voor de werkgelegenheid 1 op het eiland Tholen, zei de heer Rijpstra. Ook de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen is zeer actief. 350 leerlingen van 15 lagere scholen, de jeugd die de samenleving van straks gaat vormen, zullen een bezoek brengen aan deze eerste oriëntatie op het gebied van beroepenvoorlichting. Het is veel meer een schoolgebeuren, dan een echte be roepententoonstelling, aldus de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Zierikzee. BLIKVERRUIMEND Het hoofd van het bureau beroepenvoor lichting en beroepenkunde van het directo raat - generaal voor de arbeidsvoorziening, drs. J. I. C. M. Daniels uit Den Haag, bena drukte dit nog eens. „Deze tentoonstelling is bedoeld als de voorbereiding op de eigenlijke beroepenvoor lichting op school en bij de particuliere be roepskeuze bureaus. Dit is geen echte be roepenvoorlichting, maar het geven van een ondergrond zodat de kinderen zich een beeld van cie sociaal-economische kant van de maatschappij kunnen vormen. We willen blikverruimend werken en ze niet een bepaalde blik geven. De kinderen weten echt wel iets van beroepen af", ver volgde de heer Daniels. „Door de ervaring zijn we wijs geworden, en daarom is het nu een zaak op het niveau van het kind geworden. Er wordt uitgegaan van het huis waarin zij wonen, en niet van een uitvoerige technologische opsomming van beroepen. Vroeger rolden de 16 a 17 jarigen auto matisch in hun beroep. Echte beroepskeuze was er niet bij, dat gebeurde pas na het diploma. BEROEPSKEUZE - PROCES

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1