WEEKBLAD VODR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Nederland WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT moet gewesten krijgen Maurits 1 jaar De redaktie legtu deze week voor: Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's 17 april 1969 Raadsverslag Sint-Maartensdijk Vernieuwing elektrische apparatuur luïdklokken Lozingsproblemen nog niet geheel opgelost Raadsvergadering in Sint-Phi ipsland Nog dit jaar bouw van dorpshuis gymnastieklokaal Stichting Dorpsbelangen zorgt voor exploitatie Nieuwe weg van Gladiolenstraat naar Oostdijk 25ste jaargang No. 21 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 -3 7 5 Redakteur G. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom BESTUUR OP DE HELLING Overheidje spelen in Nederland is geen gemakkelijke zaak. Regering, provincies en gemeenten - de drie belangrijkste bestuurs vormen - vliegen elkaar regelmatig in de haren over de vraag wat nu eigenlijk wiens bevoegdheid is. Moeilijkheden doen zich steeds vaker voor. Dat is, als men de des kundigen mag 'geloven, niet zo vreemd. Het Nederlandse stelsel is. menen zij, bar ouder wets en voldoet al lang niet meer aan de moderne eisen. Vooral gemeenten moeten het ontgelden. Het systeem, dat plaatselijke gemeenschappen binnen de omlijning van een stadsmuur voor een deel hun eigen wetten mogen vaststellen, stamt nog uit de middeleeuwen. De stadsmuren zijn ver dwenen, maar de plaatselijke bevoegdheden zijn hardnekkig overeind gebleven. Vooral bij die gemeenten doen zich moeilijkheden voor. Al tientallen jaren werden, op last van het ministerie van Binnenlandse zaken, ge meentegrenzen veranderd, gemeenten opge heven of samengevoegd. Het gaat nooit zonder strijd. Protestoptochten naar Het Binnenhof, waarbij men zich vrolijk beroept op eeuwenoude rechten, zijn een normaal verschijnsel. Tcch zijn al die verschuivingen en herindelingen niet meer dan lapmiddelen. De tijd is nu rijp. meent een studiecom missie. om de bestuursvorm in Nederland drastisch op de helling te zetten. De com missie, samengesteld door het Instituut Con tact Randgemeenten in samenwerking met het ministerie van Binnenlandse zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, pleit vurig voor de instelling van gewesten in Nederland. In zeer diplomatieke taal overigens, want men weet zo langzamer hand wel hoe lang de tenen zijn van het merendeel van de 930 Nederlandse gemeen tebesturen. Wie de in de wet vastgelegde gemeentelijke autonomie ook maar heel even bedreigt, kan, hce goed hij het ook bedoelt, rekenen op stug verzet van vele plaatse lijke opperhoofden. Achtergrond van alle problemen is, hoe kan het anders, de geduchte bevolkings groei in Nederland en de noodzaak om al maar meer huizen, fabrieken, scholen, schouw burgen, wegen en wat wij nog meer nodig hebben te bouwen. De grete gemeenten in Nederland zijn vrijwel allemaal volledig vol gebouwd» Bevolkingsgroei en openbane voorzieningen houden echter niet op bij on zichtbare gemeentelijke grenzen. De grote gemeenten komen dan ook vrijwel allemaal om hulp aankloppen bij hun huurlieden. Vaak ontaardt dat in een wat kinderachtig gevecht, waarbij woorden zoals zelfstandig heid, overheersing, bemoeizucht en inhalig heid als stokslagen heen en weer vliegen. De studiecommissie meent, dat de instel ling van gewesten - men denkt aan zo n dertig tot veertig van deze nieuwe bestuurs lichamen - deze moeilijkheden kan voor komen. De klassieke leer van de gemeen telijke autonomie meet daarbij maar even worden vergeten, merkt de commissie arge loos op. De gewesten moeten zich vooral bezighouden met de zaken, die niet meer door de gemeenten alleen kunnen worden opgelost: economische -ontwikkeling, volks huisvesting. openbaar vervoer, verkeer en recreatie. Het gewestelijk bestuur kan de ge meenten aanwijzigingen op deze gebieden geven, maar moet, als de gemeenten stout blijven en niet luisteren, ook gewestelijke verordeningen kunnen maken. Het bestuur van een gewest zou op dezelfde manier tot stand moeten kernen als dat van de gemeen ten: de bevolking kiest de gewestraad door middel van algemene verkiezingen, de Kroon benoemd een voorzitter. Nederland heeft al een instelling, die wat weg heeft van zo'n nieuw gewest, de Rijn-' mondraad in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Dit .district" heeft echter nauwe lijks een eigen zeggenschap, de samenwer kende gemeenten zijn en blijven zelfstandig en maken daarvan, als het hun uitkomt, uitbundig gebruik. Het is 's lands bestuurders inmiddels wel duidelijk geworden, dat deze districtsvorm ook geen ideale manier is om de bestuurs- problemen op te lossen. De nieuwe gewesten moeten heel wat meer bevoegdheden krijgen dan de huidige Rijnmondraad. Het rapport van de studiecommissie, dat is gebaseerd op een uitgebreid onderzoek door de Vrije Universiteit in Amsterdam, is gestuurd naar de politieke partijen, naar vrijwel alle gemeenten, naar provincies en naar het ministerie van Binnenlandse zaken. De komende maanden kan men heel wat discussies verwachten. De bestuurders, die bang zijn voor hun zelfstandigheid en vast beraden de mouwen opstropen om de eigen positie tot het bittere einde te verdedigen, hebben één troost. De commissie stelt na drukkelijk voor om uitgebreid toezicht te houden op het tot standkomen van de ge westen en de manier waarop zij gaan wer ken. Niet alleen moet de regering daartoe een speciaal bureau oprichten, ook de pro vincies (die eveneens een deel van hun taak aan de gewesten moeten afstaan) moeten op dracht krijgen een alziend oogje in het zeil te houden. Die nieuwe taken bieden de hui dige bestuurders bovendien ook een redelijk uitzicht op promotiekansen. Tijdens de dinsdagmorgen 15 april gehouden voltallinge openbare raadsvergadering onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense werd een brief behandeld van de provinciale griffie, waarin wordt geattendeerd op de grondexploitatieberekening voor het ontwerp- bestemmingsplan „Sportlaan". De grondprijs zal volgens gedepu teerde staten nog verhoogd dienen te worden met 2.ten behoeve van het gemeentelijk fonds voor stadsuitleg. De heer P. Koopman (pvda) vindt het wel jammer, dat de gestelde grondprijs nu weer verhoogd moet worden, maar men zal zich er als raad wel bij moeten neerleggen. Dat gebeurde dan ook. Van het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk was er be richt ingekomen, dat geen vergunning wordt verleend aan het bestuur van de plaatselijke Raiffeisenbank tot het afbreken van de pan den Markt '5 en 16. De heer P. J. Koopman vindt de brief voor tweeërlei uitleg vatbaar. De voorzitter stelt, dat men in elk geval niet mag slopen, wel herbouwen mits er een geschikt plan wordt voorgelegd. Wethouder L. J. Koopman (s.g.p.) wijst er op, dat b en w bij het ministerie hebben gewezen op het gevaar dat er bij de huidige toestand van de percelen bestaat. De voor zitter voegt er aan toe, dat ze nu onderstut zijn. De heer J. L, M. Geluk (v.v.d.) ziet er niets anders in, dan te proberen de percelen zo snel mogelijk te verkopen, maar de heer P. Koopman meent dat. een eventuele ge gadigde er toch el hanig rekening mee zal houden, dat ze onder monumenten zórg vallen en niet gesloopt mogen worden zon der dat er iets passends voor in de plaats komt. Men zal het maar afwachten. I Bij een schrijven van de Centrale Werk- 1 plaats ,.De Bevelanden" te Goes betreffende uitvoering van de wet sociale werkvoor ziening zegt de heer P. J. Koopman van mening te zijn, dat het tcch ook mogelijk is buitenobjecten aan te wijzen voor die werk nemers, die liever buiten werken. De voorzitter antwoordt dat dit alles niet meer zo gemakkelijk gaat. 1 Dat is ook behoorlijk beperkt. Overigens besluit de raad op verzoek van genoemde stichting de werkplaats aan te wijzen als werkverband voor de uitvoering van de buitenobjecten. Daartoe zal dan een gemeenschappelijke regeling worden voor gelegd. SCHOOLKEUZE j Ter bevordering van een juiste school- keuze zullen de leerlingen van het zesde leerjaar van de basis-scholen in 1969 kun nen deelnemen aan een experiment ter ver betering van de schoolkeuze voor voort gezet onderwijs. De gemeentebesturen wor- i den verzocht de kosten van dit experiment te willen dragen, welke vermoedelijk 7,- I per leerling zullen vergen. Het hoofd van de plaatselijke openbare school wil er aan meedoen. B en w nemen aan, dat dit ook bij j de bijzondere school het geval zal zijn en stellen voor 350,te voteren, j De heer A. Lindhout (chu) informeert of er al een standpunt van de chr .school bekend is, wat niet het geval blijkt te zijn. De raad kan het gevraagde bedrag overi gens wel goedkeuren. Het nemen van nodige verkeersmaatrege len wordt aan het college van b en w gedelegeerd. Aangeboden worden de rekeningen 1967 van maatschappelijke zorg, woningbedrijf en gemeente. De raadsleden zullen onderzoek plegen. De heer J. de Wit, Keethil 1 c kan de krotwoning Keethil 1 d huren om als berg plaatsje te gebruiken tegen 25,per jaar. De heer J. J. Heijboer, Parallelweg 5 krijgt toestemming de pacht over te doen aan zijn zoon J. P. Heijboer. De pachtprijs bedraagt 137,95 per jaar. Het gaat om een perceel in de Veerhoekseweg van 0.58.70 ha. In de ter goedkeuring aan gedeputeerde staten gestuurde verordening op de honden belasting moet op advies van de minister een bepaling worden geschrapt. Het betreft de gestelde regel, dat de politie honden na driemaal vier en twintig uur op kosten van de eigenaar ter beschikking te hebben ge houden tot afmaking van de hond kan over gaan, De minister van binnenlandse zaken vindt dit een te ver gaande aantasting van het eigendomsrecht. De raad kan zich met de wijziging verenigen. Aan de heer C. G. Guequièrre zal de krot woning Vijfzinnen 3 niet voor 15.per maand worden verhuurd. PLAN WEST II De heer F. Bout, Westhavenstraat 21 a te Colijnsplaat is bereid de door de gemeente gewenste grond tussen Noordpoort en be graafplaats te verkopen voor 10.200, Het gaat om ongeveer 21 are. De heer C. M. Zwagemaker (vrije lijst) informeert of er daar een weg door komt, wat de voorzitter bevestigend antwoord. Hij antwoordt ontkennend op een informatie van dhr. Lindhout of daar nog meer grond aangekocht moet worden. CARILLON EN LUIDKLOKKEN Door de n.v. Eijsbouts te Asten is prijs opgaaf gedaan om het carillon en de luid- klokken weer geheel in orde te maken. In middels zijn de nodige werkzaamheden aan het carillon weer grotendeels uitgevoerd dcor de heer Meeuwsen en l.t.s.-ers - en dat in de paasvakantie - zodat aan het carillon nog slechts enkele kleine herstel lingen nodig zijn. De werkzaamheden aan de luidklokken- installatie kunnen echter niet door plaatse lijke mensen worden verricht, omdat de ge hele installatie moet worden vervangen. De in 1954 geleverde elektrische luid- apparatuur is versleten. Nu de destijds ge barsten iuidklok weer is gerestaureerd, zou den er 3 nieuwe luidapparaten moeten wor den gemonteerd, kosten 2275,Inclusief montage zal het 3175,20 vergen. De situatie is nu onbevredigend, daar slechts van 1 Iuidklok gebruik gemaakt kan worden. B en w vragen dan ook voor het geheel een krediet van 4000, De heer P. J. Koopman zegt niet tegen dit voorstel te zijn, maar dat de in 1954 geleverde installaties nu al zijn versleten, stelt teleur. De voorzitter het is altijd nog 15 jaar. Verder vindt dhr Koopman dat dhr Meeuw sen wel een blijk van waardering toekomt voor zijn reparaties aan het carillon. De voorzitter antwoordt dat daarvoor 150, per jaar is uitgetrokken, maar dhr Koopman vindt een extraatje wel op z'n plaats. B en w willen dat bekijken. Verder gaat de raad akkoord met het voorstel. Het begin van de afsluiting dienstjaar 1968 is er. Vandaar een voorgestelde be grotingswijziging, met als voornaamste on derdeel een verlaging van de rente en af schrijvingen van ruim 10.000,en een evenredige verhoging van de post onvoor zien. Geen bezwaar is er tegen erfpachtsaf- koping door de heer D. A. Scherpenisse. PERSLEIDING NAAR OOSTERSCHELDE Bij de rondvraag constateert de heer P. J. Koopman, dat er de laatste maanden geen klachten kwamen over de zuiveringsinstal latie. De bedoeling was toch om die uit te breiden. Hoe staat het daarmee, wanneer straks o.a. weer het uienseizoen begint De voorzitter antwoordt dan van vele zijden advies is gevraagd. De oplossing zou zijn een persleiding van de conservenfabriek G. H. Polderman naar de Oosterschelde. Verder is geadviseerd het industrie-afval water naar Scherpenisse te lozen, maar daar is nog geen zuiveringsinstallatie. De n.v. Procos (voorheen) loost al op de Ooster schelde. De heer J. L. M. Geluk krijgt een beves tigend antwoord of er op de Oosterschelde mag worden geloosd. Maar het is vrij kost baar. Dat is trouwens ook een eventuele uitbreiding van de zuiveringsinstallatie, die zo'n acht ton zou vergen, terwijl men voor een persleiding naar de Oosterschelde wel met een 130.000,klaar zou komen. De heer Geluk vraagt zich af of het rede lijk is dhr. Polderman daarmee te belasten. In het uiterste geval zouden we kunnen zeggen, dat hij niet op de gemeentelijke riolering mag lozen met het bedrijfsafval- water, merkte de voorzitter op. Dat betekent sluiting, vult dhr Geluk aan. 7000 GULDEN De voorzitter zegt dat het bedrijf Polder man nu per jaar een 7000,- voor de lozing betaalt, terwijl het de gemeente dan nog 2000,- extra kost voor schoonhouden fil ters, enz. De heer Geluk meent, dat het de gemeente dan bijna nog voordeliger wordt zelf die persleiding maar te leggen. De heer P. J. Koopman vindt dat men het moet zien en in het belang van de ge meenschap (vrij van stank) en in het belang van de industrie, die toch tegen redelijke prijs moet kunnen lozen. Wethouder Koopman trekt een vergelijking met de vuilnisophaaldienst. I ImêêêèÈêêm jS'-'-iKy'. f*'ï. Vandaag is de kleine prins Maurits, het eerste kind van prinses Margriet en rar. Pieter van Vollenhoven, jarig. Hij is al mans genoeg om de verjaardags- caart met één kaarsje erop te waarderen. Maurits zal beslist ook wel het kaarsje kun nen uitblazen. Bestuurlijke sector op de helling Nog steeds geen vissers-schadevergoeding na „afschrijving" Eendracht Sint-Annalandse raad aanvaardde wat gedwongen woningbouw In Sint-Maartensdijk volgend jaar een verwarmd zwembad klaar VVD niet in vernieuwingszorgen In Sint-Philipsland komt bouw dorpshuis dichterbij Koninginnefeest in Poortvliet Ook Beatrix gaat promoveren Dc jaren maken geen wijzen, ze maken alleen oude mensen. Hoe meer emmers men nodig heeft, hoe meer men ook moet betalen. Als men veel afvalwater moet afvoeren kan de gemeente daar niet alleen voor op draaien. Dc voorzitter zegt dat men de industrie graag wil helpen ,maar het moet wel rede lijk blijven en kunnen. In elk geval zal het dit jaar nog wel op dezelfde manier gaan als vorig jaar, dus via bestaande zuiveringsinstallatie. De heer P. J. Koopman zag de beplanting aangebracht ,maar ook nog wat braaklig- gende stukjes. Zaai daarin maar gazons, anders wordt het weer een onkruidboel. meent hij. Is er ai iets bekend omtrent aanbesteding brandweerkazerne? luidt een volgende vraag van dit raadslid. Dat is in bewerking, zegt de voorzitter, die ontkennend moet antwoor den op de vraag of er nadere gegevens zijn met betrekking tot de bouw bejaardenhuis. Hij weet dat het in Middelburg is ingediend. De heer A. Lindhout ziet in de Verlengde Schoolstraat-splitsing een gevaarlijk ver- I keerspunt. De voorzitter wil het met de politie wel opnemen. De heer W. J. van Hemert (sgp) attendeert nog op waterover last aan de Albert Schweitserstraat en hoort tevens, dat de heer C. Hage nog geen bouw vergunning heeft. Daarna sluiting. Sint-Philipsland krijgt een dorpshuis-gymnastieklokaal. Op 26 oktober 1967 gaf de raad al opdracht tot het maken van een schetsplan, maar nu komt de verwezenlijking van het plan dichtbij. De leden van de 33 plaatselijke verenigingen, de leerlingen van de lagere scholen, ja de hele bevolking zal van de ruime zaal gebruik kunnen maken. Er is dringend behoefte aan een dergelijke ruimte. Na een ingesteld onderzoek naar de zalenaccommodatie kwam de Stichting Zeeland tot de conclusie dat de verenigings activiteiten door het gebrek aan zaalruimte in ernstige mate worden belemmerd. Een gymnastieklokaal is ook een noodzaak van de allereerste orde gezien de plaats die het gymnastiekonderwijs in het huidige onder wijsprogramma inneemt. Lichamelijke opvoeding is nu alleen bij gunstig weer mogelijk, op het schoolplein. De kosten van het gemeenschapshuis worden globaal begroot op 425.000,gulden, wat door subsidies voor 94.000,gulden wordt gedekt. De raad zal dinsdag 22 april om acht uur over dit belangrijke voorstel van b en w moeten beslissen. Het gebouw komt te staan op een terrein in het bestemmingsplan Noord dat in decem ber van het vorig jaar werd gekocht. De hoofdingang van het dorpshuis komt precies tegenover het verlengde van de Wilhelmina- straat te liggen. Eerst zou het vlakbij de kleuterschool in de Mosselkreekstraat komen maar daar is te weinig ruimte. De gemeente heeft onlangs onder 33 ver enigingen een enquête gehouden over de be hoefte aan een goede zaalruimte. Daarbij bleek dat er zeventien waren die in principe van het dorpshuis gebruik wilden maken. Vier verenigingen maakten het voorbehoud afhankelijk van de huur of alleen voor grote bijeenkomsten. Behalve voor verenigingen is er ook voor grote familiebijeenkomsten een dringende behoefte aan een ruimere zaal. FINANCIERING Architect C. J. Klap uit Waarde is bij het maken van het schetsplan sterk gebonden geweest aan de eisen van de instellingen die subsidies geven. Het gymnastieklokaal en het dorpshuis komen namelijk in één ge bouw. Dit gedeelte zal tevens dienen als grote zaal voor het dorpshuis. Hoewel b en w deze combinatie niet helemaal ideaal vinden, is dit nodig vanwege de hoge kosten van de bouw. Het dorpshuis moet zo produc tief mogelijk worden gebruikt. Bij het bedrag van 425.000 is nog geen rekening gehouden met de mogelijkheid van heiwerk omdat over de bodemgesteldheid van het bouwterrein nog niets bekend is. Het rijk geeft een subsidie van 59000 gulden en de Stichting Herstel Zuidwest Nederland (na de ramp van 1953 opgericht) verleent een bijdrage van 35000 gulden. Eerst had de Stichting tienduizend gulden toege zegd maar vanwege de urgentie van een goede zaalruimte is dit bedrag vergroot tot 35000 gulden. I DORPSBELANGEN Om voor het dorpshuisgedeelte voor een rijkssubsidie in aanmerking te komen is het nodig dat het gebouw eigendom van een stichting is. Daarom stellen b en w voor Stichting Dorpsbelangen op te richten. Dit orgaan van zeven leden wordt door de raad benoemd op voordracht van de plaatselijke verenigingen. De voorzitter van de Stichting is een lid van het college van b en w. AIS stichtingskapitaal stellen b en w voor honderd gulden te voteren. Voor het jaar lijkse exploitatietekort en de te sluiten geld- lenincj voor de financiering van de bouw zal de gemeente garant moeten staan. Over de indeling van het gemeenschaps huis kan nu nog heel weinig worden ge zegd omdat het schetsplan mogelijk ingrij pend gewijzigd wordt. Dit komt doordat er onlangs veel veranderingen in het subsidie beleid van de regering zijn aangebracht. Dit jaar wil men nog gaan bouwen, maar dan moet eerst de geldlening rond zijn. De aangekondigde bezuinigen van de regering kunnen misschien de plannen nog dwars bomen. BOUWTERREIN Een volgende grote uitgave voor de ge meente betreft het bouwrijp maken van het tweede gedeelte van het bestemmingsplan Sint-Philipsland 1966". Dit plan, dat 89200 gulden gaat kosten, omvat de aanleg van een straat en riolering met bijbehorende werken. De nieuwe weg komt vanaf de Gladiolen- straat. evenwijdig lopend aan de Mossel kreekstraat, om daarna 65 meter in noorde lijke richting af te buigen en vervolgens weer in oostelijke richting draaiend om uit eindelijk op de weg onder aan de Oostdijk aan te sluiten. Dit laatste deel kan echter nog niet voor auto's worden ontsloten omdat dan de afrit van de Oostdijk gedeeltelijk weggegraven moet worden. Voorlopig komt er aan het einde van de nieuwe straat een ruime par keerplaats waar de auto's kunnen draaien. Als de weg onder aan de Oostdijk wordt doorgetrokken en een nieuwe afrit gemaakt is, kan de nieuwe weg definitief worden ontsloten voor alle verkeer. Er zou nu wel een noodoplossing ge maakt kunnen worden maar dat vinden b en w financieel en verkeerstechnisch niet aan vaardbaar. Door de aanleg van deze straat komt er voldoende grond vrij om de noodzakelijke woningbouw te laten doorgaan. INDUSTRIEWEG Vcor de ontsluiting van het industrieter rein wordt al enkele jaren gebruik gemaakt van een oud landbouwwegje. Dit vormt ech ter een gevaar voor het verkeer op de Rijksweg terwijl het wegje ook zeer slecht is. Nu is er een mooie gelegenheid om daar verandering in te brengen. Rijkswaterstaat verbetert namelijk dit jaar het kruispunt Rijksweg-Stationsstraat-Korte Kruisweg. B en w willen hieraan de aanleg van een nieuwe weg van de Rijksweg naar het industrieterrein koppelen. De kosten hiervan zijn geraamd op 32.500 gulden, i Achter de woningwetwoningen aan de Mosselkreekstraat komt een achterpad. B en w stellen voor de grond eerst te draineren omdat het terrein erg laag ligt. Het hele werk zal ongeveer 2100 gulden gaan kosten. NIEUWE HUIZEN Aan de heer C. J. van Schelven willen b en w 468 vierkante meter grond verkopen voor 25 gulden per vierkante meter. Deze grond ligt op de hoek Mosselkreekstraat- Gladiolenstraat, naast de in aanbouw zijnde woningwetwoningen. Er kunnen hier twee huizen komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1