Nogmaals aardgas Plaatselijk Nieuws J WEEKBLRO VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Plattelandsvrouwen houden het op een zwembad WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit twaalf pagina': Eén Kandbouweon- sulentschap voor Zeeland Verbetering zwakke waterkeringen breng* gunstige financ'ën voor waterkeringen Tho!enaar(ster), wat vindt u het meest nodig DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN MUDY MUDY OUD -VOSSEMEER De redaktie legt u deze week voor Wie biedt er meer voor aardgas Stavenisse krijgt ook een gasbelletje. In Sint-Annaland nogal wat bejaarden-woningen. Tholen laat burgerij in beleid meepraten. Warenhuis valt daar aan woningbouw ten offer. Raadslid Joppe van Scherpenisse overleden. Het CHU beginsel en politiek program belicht. MUDY SINT-ANNALAND MUDY STAVENISSE 25ste jaargang No. 20 10 april 1969 Een drachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HE1JBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 -f- incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Niet vcor het eerst, mogelijk wel voor het laatst wordt in deze kolom de vinger gelegd op een wat tere-aardgasbel. Dit maal dan naar aanleiding van het deze week in de Stavenisse raad genomen be sluit de mogelijkheid tot aanleg in deze gemeente te verzekeren, al gaat dit nood zakelijk gepaard met een aderlating van de gemeentelijke begroting Stavenisse ligt èn te ver van Slochte- ren èn te ver van Middelburg om op gelijk niveau behandeld te kunnen worden als de mede-landgenoten in deze steden. Om aardgas-aansluiting te krijgen moet de ge meente meer aansluitingen garanderen, clan de dorpskom aan percelen rijk is. Al eer der hebben we met betrekking tot de ge meente Sint Philipsland, die in een soort gelijk aardgasschuitje vaart, op de onbil lijkheid daarvan gewezen. Een hooggeach te Zegam-voorzitter ten spijt, Een ook harde economische Zegam-werkelijkheid ten spijt. Men kan het er over eens zijn, dat aard gas niet bij primaire levensbehoeften moet worden ondergebracht in tegenstelling tot bijvoorbeeld de watervoorziening en in iets mindere mate, maar dan toch ook primair de electriciteits(licht)voorziening. Wanneer het echter om een zo nationaal bezit gaat als aardgas, moet er niet dat exploitatie onderscheid zijn. Zeker niet voor dorpskernen. Laat staan voor ge meenten in hetzelfde Zegam-gebied. Goed Zeeuws, goed rond kan zelfs gepaard gaan met economische rentabiliteit. Wanneer het maar bil'lijk wordt verdeeld, zoals men meent billijk belasting te heffen. Zoals men meent dat het billijk is in Middelburg en niet in Stavenisse een schouwburg te zetten zoals men ineent, dat het billijk is als Zeeuwen aan een Zeelandbrug mee te be talen .terwijl men voor hetzelfde geld heel wat beter een snellere realisering van een Zeeuwse vierbaansweg tot stand had kun nen brengen. Alles a la bonheur maar wanneer het dan om aardgasvoorzie ning gaat, moet Stavenisse en Sint Philips land toch meer gaan betalen dan Tholen of Bergen op Zoom Er zijn wellicht een dozijn harde econo mische feiten aan te wijzen, waarom men deze zakelijke instelling moet opbrengen, maar daarmee is de onbillijkheid ervan niet weggenomen Het is een dooddoenertje te beweren - soms wordt dan gezegd dat het wat ondeu gend is - dat Tholen straks toch één ge meente is en dat het in feite de Stavenfssers niet deert. In elk geval dan nog wel Sint- Philipsland. En bovendien, waarom dan Tholen niet maar direct als één gebied aangemerkt, zo als voor Schouwen-Duiveland wel mogelijk blijkt? Ja, maar in dit opzicht heeft Tholen de boot gemist. Weer een dooddoener. Het kan ons niet bekoren. We blijven het een Zegam-cnbillijkheid vinden, waarin het pro vinciaal bestuur kan en zou moeten ingrijpen Afgezien van de gelukkige omstandigheid dat het de Stavenisse huidige begroting mo gelijk maakt dat extraatje te dokken. Afge zien van een daarop waarschijnlijk welwil lende, geapprecieerde goedkeuring van gede puteerden. Het blijft meten met twee maten. Omdat Stavenisse geen Hoechst heeft en zelfs geen grasdrogerij. Zomin als Sint-Phi- lipsland. Wellicht worden we op Tholen voor de zoveelste keer verweten te lange tenen te hebben. Zelfs te lange aardgas-tenen. W De landelijke reorganisatie van de land- bouwvcorlichtingsdiensten heeft tot gevolg, dat er voor Zeeland nog één landbouwcon- sulentschap overblijft. De totafè landelijke personeelssterkte wordt met ongeveer 200 man teruggebracht tot 1320, het aantal re gionale land- en tuinbouwconsulen {schappen van 60 tot 42. Vcor Zeeland betekent het een opheffing van het rijkslandbouwconsulentschap in Zeeuws-Vlaanderen en het rijksveeteeltcon- sulentschap in Zeeland te Goes. In het nieu we enige consulentschap is naast de land bouw ook de veeteeltvoorlichting opgenomen Voor het tuinbouwconsulentschap blijft de combinatie Zeeland en West-Brabant ge handhaafd. brengt gunstige financiën voor waterkeringen De verbetering van zwakke plaatsen in de zeewering na de ramp 1953, welke na genoeg beperkt bleef tot de gebieden, die inmiddels achter afsluitdammen liggen of daarachter komen te liggen, werkt gunstig voor de bestaande waterkeringen in finan cieel opzicht. Immers, de bijdrage voor de Deltawerken werd tot 100 procent verhoogd. Zo zouden de kosten zonder afsluiting van de zeearmen op Tholen 2.250.000,meer hebben bedragen, wanneer al de zwakke plaatsen daar verbeterd hadden moeten wor den, voor Sint-Philipsland zou het 625000,- meer hebben gekost. De kosten waren nu voor Sint-Philipsland 500.000,waarvan het rijk 400.000, voor z'n rekening nam en het Sint-Philip- landse waterschap 100.000,Op Tholen was het vier miljoen, waarvan door het rijk 3.4 miljoen is of wordt betaald en er voor het waterschap zes ton overbleef. Een zwem- en instructiebad, dat is op het ogenblik de voornaam ste wens van de inwoners van Tholen, Tenminste, als men de en quête onder 29 leden van de afdeling van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen als representatief voor de gehele bevolking wil beschouwen. Burgemeester J. E. van Boeijen deed dat dinsdagavond na de raadsvergadering beslist niet. Hij maakte daar temidden van 18 aanwezige plattelandsvrouwen en een drietal andere belangstellen den de uitslag bekend van een enquête die hij onlangs op een ver gadering van de plattelandsvrouwen hield. Iedereen kreeg daarbij gelegenheid vijf wensen voor Tholen te uiten. Sommigen hadden maar één wens, anderen wel tien. Het meest wenselijke en meest noodzake lijke vonden de dames de aanleg van een zwem- en instructiebad. Met kop en schou ders stak dit boven de andere verlangens uit. Het zwembad kreeg 94 punten, een ijsbaan 41, een dorpshuis 30, een kleuterschool in de nieuwe wijk 29, waterzuivering en op heffing hinder visfabriek elk 23, vrouw in de gemeenteraad 20, sanering en krotop ruiming 18, meer speelgelegenheid vcor de jeugd 17 en een aula op de begraafplaats j 11 punten. Andere wensen waren nog verbetering uurwerk carrilon, strenger toezicht op par keren, bibliotheek, tennisbanen, sportvelden, meer culturele voorzieningen, jeugdinstuif, museum, meer winkels en meer industrie, groen in de nieuwe wijken. Eén vrouw vond de Centrale Dienst Noord-Zeeland te duur. Hoewel deze steekproef niet representatief is, zou je de vraag kunnen stellen of er een enquête onder de gehele bevolking gehouden j moet worden, aldus de burgemeester. JAMMER Het is wel jammer dat de wens een vrouw in de gemeenteraad te krijgen 20 punten had. Dat bewijst dat de dames de regels van het spel niet kennen. I De bevolking kiest namelijk haar eigen vertegenwoordigers. Als men iemand kandi daat wil stellen, moet men lid worden van een kiesvereniging. Een vrouw in de raad is dus geen wens, maar een initiatief, meende de heer A. te Pas We hebben diverse vrouwen in de CHU- kiesvereniging, maar ze ontbreken altijd, zei de heer Bijl nog. I Vcor het zwembad lopen ze in elk geval wel warm. Temeer, toen de heer C. Boender opmerkte dat volgens gegevens van de in specteur van het lager onderwijs slechts twee procent van de lagere schooljeugd op Tholen kan zwemmen. Enkele dames vroegen of ze iets aan de verwezenlijking van het zwembad konden doen. Een financiële actie op gang zetten, want het is een kwestie van geld. Waarom zou het geen met verve geleld particulier initiatief kunnen zijn waarbij de overheid steun verleend. Het is ook veel optimaler als een parti- liere stichting, gesteund door de overheid een zwembad aanlegt, vond burgemeester Van Boeijen. JEUGDGEMEENTERAAD De heer Ooms wees nog op het zwembad in Nieuw-Vossemeer, dat door een kleine gemeenschap is bekostigd. Het geringe puntenaantal voor de aula op de begraafplaats vond de heer W. K. Quist jammer. De raad heeft daarvoor heel veel geld uitgegeven, maar de dames hebben er niet veel waardering voor. Hij stelde voor een jeugdgemeenteraad op te richten. I De heer Van Boeijen zegde alle medewerking toe, maar merkte op dat het initiatief geheel van de jeugd moet komen. Eén van de dames informeerde nog naar de mogelijkheid van het inrichten van één van de kamers van het verenigingsgebouw als streekmuseum. Burgemeester Van Boeijen zei hierop dat bij de herindeling zeker één van de zeven gemeentehuizen zou vrij komen voor streekmuseum. Deze wens verschuift dus naar de toekomst. Dus de herindeling brengt wat voordelen, 1 merkte de vragenstelster op. Ja, dan kun je als gemeente van ruim 15.000 inwoners ook je wensen kenbaar maken, antwoordde de heer Van Boeijen. De burgemeester was blij met de belang stelling van de dames. Het openbaar bestuur staat vaak op de tocht, zonder dat er een degelijke blijk van belangstelling wordt ge geven. Ik hoop dat andere groeperingen uw voorbeeld volgen, besloot de burgemeester. Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr Th. A. Bos, tel 01660 - 542 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse dr. A. C. J. Noteboom, St-Annaland teL 01665-400 BENOEMING HANDWERKONDERWIJZERES Met ingang van 1 april is tot handwerk- onderwijzeres aan de chr. nat. school be noemd inej. Francken. Zij komt in de plaats van mej. Bierens, die ongeveer 6 jaar aan deze school werkte en nu naar Hulzen ver trekt. HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. week van 13 tot en met 19 april Zondag 1.10 13.44 Maandag 2.10 14.40 Dinsdag 3.00 15.26 Woensdag 3.40 16.04 Donderdag 4.16 16.40 Vrijdag 4.50 17.14 Zaterdag 5.20 17.45 Nieuwe maan 16 april te 5.25 uur HEREN I REGENJASSEN terlenka - trevira 59,— tot 149,- adv.ing.med JEUGDIG THOLENAAR WEER TERECHT Maandag 7 april verscheen de 17 jarige J. D. weer in Tholen, nadat hij sinds zon dag 30 maart de ouderlijke woning had verlaten, zonder dat zijn ouders wisten, waar hij was heengegaan. Ook het politiebericht, dat zaterdagavond via de radio werd uitge zonden, bleef zonder resultaat. De Tholenaar die naar Amsterdam was gereisd, had het niet gehoord. Uit eigen beweging keerde hij maandag naar huis terug, niet beseffend welke spannende en ook angstige dagen de ouders in die tijd beleefden. Overigens was hem het avontuur in Amsterdam niet mee gevallen, hoewel hij er op uit was getrokken omdat het in Tholen een saaie boel zou zijn. „Ik doe het nooit meer", verklaarde hij want de nacht doorbrengen op een schip en over dag over de Dam zwalken wordt je al gauw zat. Nee, erg bevallen was het niet. VERKOOPAVOND De Ned. Chr. Vrouwenbond is voor nemens woensdag 16 april een verkoop- avond te houden ten bate van de Bartimeus aktic. Er zijn door de dames bizonder fraaie handwerken gemaakt, terwijl er voor een eventuele gezinstraktatie ook banket te koop is. Het bestuur rekent op een goede belang stelling en kooplust. Aan het goede doel - ten bate van de blinde medemens - ontbreekt het bij deze aktie niet. Men wacht u daarom tussen half acht en tien uur op in het ver enigingsgebouw. PAASDRUKTE GOED VERWERKT De ook voor onze streek, met name voor de dijken getoonde belangstelling van bui ten af tijdens het paasweekend gaf geen aanleiding tot opstoppingen. Een snelle uit tocht voor een onweersbui, zoals dat soms kan voorkomen en waardcor dan gemakkelijk opstoppingen ontstaan, was er niet bij. Er waren wel heel wat auto's en nog meer kijk- lustigen in de streek, maar het liep allemaal vrij geleidelijk en gelukkig zonder aanrij dingen van betekenis. PLOTSELING OVERSTEKEN Aan de Ten Ankerweg stak een tweejarig kind plotseling de weg over waardoor een aankomende personenauto, bestuurd door v. B. uit Breda schielijk en hard meest remmen. Dit had tot gevolg dat een achter hem rijdende automobilist t.w. D.S. uit Stavenisse niet tijdig tot stilstand kwam en enige mate riële schade veroorzaakte. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de Burgemeester wordt gehouden op maandag 14 april des avonds van 6.30 tot 8 uur in de Ambtswoning Her tenkamp 5. HEREN KOSTUUMS nieuwste modellen - kleuren ƒ109,— tot 269,— adv.ingez.med. KOMPETITIESTAND DAMCLUB Uitslagen competitie Thoolse damclub le helft, A en B. 1. P. van der Velde 2. C. de Korte 3. D. de Vos 4. K. Droogers 5. B. Schot 6. A. Soomers 7. B. Polderman 8. J. de Rijke 9. S. de Korte 10. W. A. Boogers 11. M. Schot 12. P. Nieuwenhuizen 13. A. Priem 14. M. van Belsen 15. D. M. Verburg A. groep: 1. P. van der Velde 2. C. de Korte 3. D. de Vos 4. B. Schot 5. A, Soomers 6. J. de Rijke 7. S. de Korte 8. M. Schot B. groep: 1. K. Droogers 2. B. Polderman 3. W. A. Boogerd 4. P. Nieuwenhuisen 5. A. Priem 6. M. van Belsen 7. D. M. Verburg Koplopers in de A. groepP. van dei- Velde en C. de Korte. Van de B. groep heeft de heer Droogers zich tussen de A. groep geplaatst. De heer Polderman zit aan de grens van de A. groep. 14 10 2 2 22 14 9 1 4 22 14 8 3 3 19 14 6 3 5 17 14 6 4 4 16 14 6 4 4 16 14 6 4 4 16 14 6 4 4 16 14 6 2 2 14 14 5 5 4 14 14 4 5 5 13 14 2 8 4 8 14 1 7 6 8 14 2 11 1 5 14 2 12 0 4 ,14 10 2 2 22 14 9 1 4 22 14 8 3 3 19 14 6 4 4 16 14 6 4 4 16 14 6 4 4 16 14 6 6 2 14 14 4 5 5 13 14 6 3 5 17 14 6 4 4 16 14 5 5 4 14 14 2 8 4 8 14 1 7 6 8 14 2 11 1 5 14 2 12 0 4 VAARDIGHEIDSPROEVEN EN WANDELTOCHTEN SPIDO Op zaterdag 17 mei organiseert de gym nastiekvereniging SPIDO weer vaardig- heidsproeven, waaraan naast leden van de organiserende vereniging ook leden deelne men van Olympia uit Tholen, Excelsior uit Poortvliet, WWV uit St. Maartensdijk en Het geweten spreekt het eigenbelang schreeuwt. WIK uit St. Annaland. Bij goed weer vindt een en ander plaats op het sportterrein, bij minder gunstige weersomstandigheden in het turngebouw. De wedstrijden beginnen om 10 uur. In aansluiting hierop worden 's middags de jaarlijkse boswandeltochten gehouden over 5, 10 en 15 kilometer. De start is om 2 uur bij Hotel Hof van Holland, de finish is op het sportterrein. Voor deze wandel tochten, waaraan ook medewerking wordt verleend door de Oud-Vossemeerse Muziek vereniging, worden ongeveer 200 deelnemers verwacht. VOETBAL Het derde elftal van Vosmeer heeft de thuiswedstrijd tegen Rimboe met 5-3 verloren na een ruststand van 1-1. De doelpunten werden gemaakt door A. van der Zande (2) en P. Haast. AARDGAS Donderdag wordt in het turngebouw voor lichting gegeven in verband met de op han den zijnde komst van het aardgas. Een en ander wordt georganiseerd door de Zeeuwse Gasmaatschappij en duurt van 3 tot 5 en van 7 tot 9 uur. HEREN KOLBERTS laatste mode 49,50 tot 99,— met de aanleg wordt begonnen, daarna in Sint-Annaland en vervolgens - en dat wordt dan waarschijnlijk rond 1 oktober - in Sta venisse. Deze mededeling in Stavenisse zou dus kunnen betekenen, dat in Sint-Annaland nog voor het stookseizoen 1969 begint de aardgasvoorziening er ligt. Aanstaande maandag haalt „Accelerando" vanaf half zeven oud papier op. adv. ing. med. adv.ing.med. W ATER S PORTSEI ZOEN Zaterdag voor Pasen werd het watersport seizoen geopend met een ontspanningsavond op het clubschip de „Buutengaets". De eer ste liefhebbers konden al direct in het Paas weekend profiteren van aanvankelijk wat winderig, maar in elk geval zonnig en op maandag zelfs van prachtig weer. Mogelijk een goed begin als het halve werk voor een zonnige zomer, waarvan dan niet alleen maar watersporters profiteren. 55 JAAR GETROUWD. Het echtpaar W. A. Boogaard-Soeters herdacht het feit, dat 55 jaar geleden het huwelijk werd verbonden. Beide hoogbe jaarden zijn ook niet meer zonder gebreken van de oude dag. De heer Boogaard Js o.a. nog ere-voorzitter van de Kon. fanfare „Accelerando". Het echtpaar heeft twee kin deren, vijf kleinkinderen en een achterklein kind. Een wat late, maar welgemeende feli citatie vcor de familie van hen, die er niet eerder van op de hoogte waren. AARDGAS Blijkens een mededeling van burgemeester en wethouders aan de raadsleden (zie elders in dit nummer), was er een gunstige uitslag van de gehouden aardgasenquête. Men kan het aantal positief reagerende hoofden van gezinnen op ruim 50% stellen, wat niet zo vaak voorkomt bij dit scort schriftelijke en quêtes. Tijdens een dinsdagavond gehouden raadsvergadering te Stavenisse, verklaarden daarbij aanwezige Zegam vertegenwoordi gers, dat het positieve percentage bij de aardgas-enquête's zo tussen de 35 en 45 ligt. Eer de eerste aanleg van aardgas in KON. FANFARE Onze muziekvereniging telt thans 45 leden. Zorg dat je er ook bij komt. Wij beginnen met een opleiding. De eerste aanmeldingen zijn binnen, maar de groep kan nog groter zijn. Jongens en meisjes, die muzikant of tamboer willen worden, kunnen zich opgeven zaterdag a.s. om 2 uur in de school. Het bestuur, adv.ing.med. HEREN! PANTALONS 22,90 tot 59,— ook voor de zeer moderne jeugd Wouwsestraat 24 Bergen op Zoom Telefoon 3771 (adv. ingez. med. zo'n gemeente wordt afgesloten wordt ge woonlijk een percentage van 70 procent aan sluitingen bereikt, soms zelfs tachtig pro cent. Op die raadsvergadering werd cok mee gedeeld, dat binnenkort in Oud-Vossemeer IJSCLUB-VERGADERING In de zaal van café Hendrikse hield de ijsclub „Eendracht Bindt"' een vergadering onder leiding van secretaris G. de Rijke. Er bleek nog een behoorlijke kas te zijn van 1544,92. De periodieke aftredende bestuurs leden P. Moerland en M. Smits werden her- kozen. Tijdens de rondvraag werd geinformeerd of de ijsbaan geëgaliseerd kon worden. De heer de Rijke wees er op, dat de eigenaar van het terrein daarover moet beslissen. Ge informeerd werd voorts naar het zgn. di ploma-rijden waartoe opnieuw contact met de KNSB zal worden opgenomen. COLLECTE De vorige week gehouden collecte voor „Sonnevanck-Zonnegloren heeft opgebracht de som van 100,68. Voor het Nat. Rheumafonds werd 81,85 gecollecteerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1