EENDRACHTBODE lêrhorst Christelijke Besturenbond hield jaarvergadering Raiffeisenbank Sint-Annaland hield jaarvergadering Hoorapparaten C. Andriessen en Zn Nieuw turnonderdee! van start Regionale EHBO - wedstrijd Jan Overeenkam Voorjaars-koude golf 25e JAARGANG No. 19 3 APRIL 1969 VIJFDE BLAD Drie mei muziekavond Beroepen^ tentoonstelling Voor Rijks-Atheneum Bergen op Zoom wellicht Mavo-afdeling Stemmen van lezers ook dét met pasen VERHOEVEN Geslaagd C. M. v. Broekhoven Op de bovenzaal van het Poortvlietse ge meentehuis werd vrijdagavond een door on geveer 80 personen bijgewoonde jaarverga dering gehouden van de chr. besturenbond Tholen aangesloten bij h^t C.N.V. Voorzitter J. Uijl Mzn. las ps. 33 en ging voor in gebed, waarna hij zich met een wel komstwoord tot de talrijke aanwezigen richt te, inzonderheid tot districtsbestuurder P. R. Grund en de toneelgroep uit Wemeldinge van het C.N.V. 'Agratho'. Jaarverslagen werden gebracht door sec retaris G. A. Heijboer en penningmeester P. Vos. Hierna was het woord aan districtsbe stuurder Grund. Hij begon zijn betoog met de vraag: stel dat u morgen het volgende be richt in uw krant zou lezen 'Vakcentralen in Nederland heffen zichzelf op, omdat zij het onverantwoord vinden nog langer door te gaan met werk in het algemeen belang van de werknemers, terwijl de kosten daarvoor slechts door goed 30% worden gedragen. Zij vinden dit een onhoudbare toestand. De overgrote meerderheid van de werknemers betaalt niet mee, maar profiteert wel van het geld en de werkkracht van de vakbondsle den. De organisaties is dit al vele jaren een doorn in het oog. Het vakbondswerk vergt jaarlijks vele tientallen miljoenen guldens en de bonden menen er niet langer in te mogen berusten, dat dit geld alleen door leden wordt opgebracht. Gezien het afzijdig blij ven door vele ongeorganiseerden, lijkt een ingrijpende verandering uitgesloten en om een verandering in deze situatie te bespoedi gen, besloten zij zichzelf op te heffen en al hun werkzaamheden te staken'. Wat voor gevolgen zou een dergelijk be sluit voor de werknemers in Nederland heb ben? Er zou al vrij snel een chaos ontstaan op allerlei gebied. De positie van de werk nemers zou er beslist niet op verbeteren. Al le c.a.o.'s zouden ongeldig zijn, omdat de vakbonden niet meer zouden bestaan. De werkgevers waren nergens meer aan gebon den. Men zou de werknemers kunnen beta len wat goeddunkt, ook al zou het aanzien lijk minder zijn dan het nu geldende loon. Alle bereikte regelingen op sociaal gebied kwamen daarmee met andere arbeidsvoor waarden te vervallen. Alleen de rechten, die in de rijkswetten zijn vastgelegd, bleven over. Het zou zonder meer een belangrijke verslechtering betekenen voor tienduizenden. Op het gebied van sociale verzekering zou eveneens grote verwarring ontstaan. De be sturen van instellingen, die voor een goede uitvoering van deze verzekeringen zorgen, zouden plotseling gehalveerd worden en nau welijks meer kunnen werken. Hetzelfde geldt voor bedrijfspensioenen en tal van andere instellingen, waarin de werknemers plotse ling niet meer vertegenwoordigd zouden zijn. Allerlei regelingen kwamen in het luchtle dige. De salarissen van de ambtenaren, de uitkeringen van vele sociale verzekeringen zijn immers gekoppeld aan de gemiddelde loonstijging. En die stijging kan alleen wor den vastgesteld aan de hand van de c.a.o.'s. Zonder die overeenkomsten worden al die regelingen ontwricht. Een dergelijk besluit van de vakcentrales zou een groot deel van het sociaal-econo misch leven in Nederland totaal in de war DAMES KAPSALON VERMAAT heeft nu 'n natuur PARMANENT die niet meer kroezen kan ook niet bij vochtig weer. Maatstukken - pruiken - haarstukken enz. uw adres Grote Markt 31 - Bergen op Zoom Tel. 01640-4324 adv. ing. med. sturen. Maar, zo vervolgde de districtsbe stuurder Grund, laat ik u gerust stellen, de Nederlandse vakbeweging staat nog stevig overeind en denkt niet aan opheffing. De bonden blijven werken in het belang van ale werknemers. Samen vertegenwoordigen ze 1.2 miljoen werknemers en samen is al veel bereikt. Toch heeft die werknemer in het bedrijfsleven nog niet de positie die hij toekomt. Hij is nog niet erkend als mondig mens, die het recht heeft om mee te spreken over het wel en wee van de bedrijfsgemeen- schap, die hij met zijn werkkracht dient. Er wordt nog over hem beschikt en bedisseld zonder dat hij maar gevraagd wordt, hoe hij dat vindt. Er zit nogal wat scheef in de verhouding werkgevers-werknemers, in de verdeling in komens en vermogens, in de spreiding van de welvaart. Er moet dus nog heel wat ge beuren en daartoe is de vakorganisatie on misbaar. Daarom ook blijven de vakbonden doorgaan aan de bouw van een betere sa menleving. Iedere organisatie op zijn manier, gedreven door eigen opvattingen, bezield door eigen overtuiging. Dat doet ook de christelijke vakbeweging nu al zestig jaar. In 1909 begonnen in de wetenschap, dat aan de schrijnende tegenstellingen een eind moest komen, maar ook dat het moest gebeuren vanuit evangelische basis. Het was een strijd om het bestaan, een strijd voor de rechtvaardiging van de te han teren middelen. Tegenover de klassestrijd werd het over leg gesteld, tegenover de machtstrijd de rechtstrijd. Het sociaal werk ligt onder het beslag van het evangelie en het gaat om de gerechtigheid. Met alle fouten, die daarbij worden gemaakt wil de CVB ook als be weging werken vanuit hetgeen God in Zijn Woord leert. Het evangelie geldt niet alleen voor de enkeling, ook voor groepen en sa menlevingsverbanden. Daarom is voor ons een neutrale vakbeweging onaanvaardbaar. Betekent zulks ook geen samenwerking? Ze ker niet. Maar dan toch altijd een benadering vanuit eigen geestelijke basis. Wanneer an deren vanuit een andere basis tot eenzelfde praktische conclusie komen, zijn we daar voor dankbaar. Daarom ook kon spreker de bczwarep van sommigen, die samenwer king verwerpelijk achten, niet delen. Mits eigen visie en zelfstandigheid niet wordt ver loochend is er niet het minste bezwaar tegen die samenwerking. Voor elk onderdeel moet dat worden bezien. Men wil dan wel eens beweren, dat in materiële belangenbeharti ging niets christelijks zou zitten, maar zon der te vermaterialiseren, behoeven we de materie niet af te wijzen. Er kunnen zelfs situaties voorkomen, waarin het achterwege laten van bijvoorbeeld looneisen onchriste lijker zijn, dan het stellen daarvan. Te wer ken aan orde in de samenleving, aan een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van het na tionaal inkomen, de mede-zeggenschap, niet om 'baas' te spelen, maar om mede-verant woordelijk te zijn, het heeft alles te maken met de chr. sociale gedachte. Daarom ook roept de chr. vakbeweging alle christen- werknemers op, ook op maatschappelijk-so- ciaal terrein de Christus en zijn liefdes-ge bod op te volgen. Dat blijft de doelstelling van alle chr. sociale arbeid. Spreker deed over de hoofden van de vergadering heen een beroep op alle nog ongeorganiseerden mee te doen met het C.N.V. Dhr. Grund leverde kritiek op uitlatingen via een inge zonden stuk, waarin over vakbonden werd gesproken als links-rood, zonder hersenen en met grote bekken. Beter is evenwel te bidden voor de haters, vond de districtsbe stuurder en de opdracht van Christus trouw te blijven. Na een dankwoord door de voorzitter ge noot men nog van het blijspel 'Explosie in de Daberklamm', opgevoerd door de groep uit Wemeldinge. De plaatselijke CBC voorzitter W. M. van Tiggele dankte allen voor deze goede ont spanningsavond en hoopte dat men deze als familie-bond zou herhalen. Hij keurde even eens sterk het ingezonden stuk af en be treurde dergelijke verwijten. Op verzoek van de voorzitter eindigde de heer Van Tiggele met dankzegging. in alle uitvoeringen Philips - Siemens - Oticon Grote Markt 22 Bergen op Zoom adv. ing. med. Zaterdag zijn te Oud-Vossemeer en maandag te Tholen de zgn. Thoolse trai ningsklassen gestart, een maandelijkse trai ning voor dames-turnsters te Oud-Vosse meer en een wekelijks training voor heren turners te Tholen. Een nieuw onderdeel vcor de Thoolse turnsport. De gedachte werd geboren, toen het KNGV enkele Thoolse turnstertjes en turners een kans zouden krijgen deel te ne- I men aan trainingsklassen. Het is ook niet te verwonderen, dat de KNGV tot deze maat regel overging. De zebra top is te smal. Er wordt door verschillende deelnemers niet serieus aan gewerkt. Het zal noodzakelijk zijn binnen de ZEBRA geheel opnieuw te be ginnen om het keurturnen weer op te bou wen. Daartoe is een strak beleid nodig en men zal van de grond af moeten beginnen Er is gelukkig genoeg aanbod van jeugdig talent, waaraan men moeite en kosten beter kan besteden. De besturen van de Thoolse turnvereni gingen hebben daarom volledig begrip vcor deze maatregelen. En zijn van mening, dat de opbouw van de Thoolse Turnsport niet achterop moet raken. Integendeel, men wil bij deze gang van zaken juist het voorbeeld geven om gezamelijk dames- en heren trai ningsgroepen samen te sellen. Gezamelijk kan meer bereik worden dan individueel. De da mes trainingsgroep bestaat uit R. Deur- loo, Hanna Schot, Marleen Loof en Willy Deurloo van Olympia te Tholen; Mevr. R. van 't Hof-Schot, Janneke Burgers, J. Goe- degebuure, I. Goedegebuure, A. Kodde en Ria van Beveren van WIK te Sint-Anna- land; Gre Hogerbrugge van Excelsior te Poortvliet. De training staat onder leiding van mevr. Smulders-Doeleman en dhr. J. Piessens. Doel is een hoger turnpeil te bereiken, waarmee dan ook goed voorbereid aan de kampioenschappen kan worden deelgenomen De herengroep onder leiding van J. Pies sens bestaat uit: G. van 't Slot en R. Hage van WIK te Sint-Annaland; W. Aarnoudse en A. Aarnoudse van Spido te Oud-Vosse meer; A. Beer en Hans Hogerbrugge van Excelsior te Poortvliet; Leen Tichem van Olympia te Tholen. De eerste training werd geopend door dhr. J. C. Moerland als lid van de Thoolse Turncommissie die onder meer leidster en leider dank bracht voor de getoonde bereidwilligheid. Hij hoopte dat allen zich volledig willen inzetten en was er van overtuigd, dat er talent aanwezig is. Zender goed samenspel, zonder doorzet tingsvermogen en geloof in eigen kunnen kan echter geen top worden bereikt. Men moet er voor willen vechten. Met de wens dat het tot goed resultaat zou mogen leiden in het komend turnseizoen verklaarde hij de trai ningsklassen voor geinstalleerd. Nadat door de Bond van Muziekvereni gingen op Tholen en Sint-Philipsland aan vankelijk was besloten in de tweede helft van mei een muziekavond te organiseren te Sint-Annaland, bleken er voor de gestelde datum toch bezwaren te zijn. Zaterdag is nu het besluit gevallen die muziekavond op 3 mei a.s. te houden in Sint-Annaland en niet zoals in een verslag van .Accelerando" on der plaatselijk nieuws in het vorige nummer was vermeld, op 3 april. De muziekavond in Tholen bleef op 30 augustus gehandhaafd. HEREN KAPSALON VERMAAT heeft ook voor u 'n HAARSTUKJE in de goede kleur en de goede maat vraag vrijblijvende inlichtingen Grote Markt 31 - Bergen op Zoom TcL 01640-4324 adv. ing. med. Maandag 21 april hoopt de heer J. van den Bos, lid van Gedeputeerde Staten voor Zeeland als voorzitter van de Provinciale Commissie Beroepenvoorlichting in de lagere school te Scherpenisse een beroepententoon- stelling te openen. De tentoonstelling is be stemd voor leerlingen van het basisonder wijs. Na een inleiding en presentatie van de expositie door de heer Van den Bos, zal nog een korte inleiding worden gehouden door de voorzitter van de Commissie Werkgelegen heid Eiland Tholen, burgemeester W. J. van Doorn uit Pcortvliet over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de streek. De tentoonstelling zal verder geopend zijn van 21 tot en met 25 april. Vrijdag 28 maart 1969 werd in het Ver enigingsgebouw te 's-Heer-Hendrikskinderen (bij Goes) gehouden, een regionale E.H.B.O. wedstrijd, uitgaande van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging E.H.B.O. kring Zuid- Beveland. Tien resp. Zeeuwse E.H.B.O.-trio's (drie personen van een vereniging 1 leider met twee leden worden voor dergelijke wed strijden uitgenodigd) waren aanwezig, onder wie eveneens een drietal van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afdeling Sint-Annaland. E.H.B.O. Sint-Annaland werd derde, ter wijl haar leider het hoogste aantal punten in deze omgeving en derhalve de leidersprijs in ontvangst mocht nemen. De uitslag luidde als volgt 1Kattendijke 278 punten; leider: 62 punten 2. Yerseke 273 punten; leider: 63 punten 3. Sint-Annaland 267 punten; leider: 78 punten 4. 's-Gravenpolder 152 punten; leider: 54 punten 5. Ovezande 134 punten; leider: 64 punten 6. Oudelande 128 punten; leider: 68 punten 7. 's-Heer-Hendrikskinderen 125 punten; leider: 53 punten 8. Kloetinge 121 punten; leider: 63 punten 9. Kwadendamme 115 punten; leider: 58 punten 10. Goes 91 punten; leider: 50 punten Van Sint-Annaland namen aan deze wed strijd deel Mevrouw J. Kodde - Gunter; De heer Tjidde J. Heijboer (leider); De heer Rien Hage G.zn. De kans is aanwezig, dat net Rijksathe- nèum aan de Burgemeester Stulemeyerlaan te Bergen op Zoom (voormalige r.h.b.s.) kan worden uitgebreid met een Mavo-afde ling. Deze zaak is nog in onderzoek bij de overheidsinstanties. Niet uitgesloten is zelfs, dat nog met ingang van het nieuwe leerjaar kan worden gestart, al zal de toestemming dan niet zo lang meer kunnen uitblijven. Bij de nu al ruim 400 leerlingen voor het atheneum - die krap in de behuizing zitten zal zeker uitbreiding nodig zijn, wanneer er een Mavo-afdeling bijkomt. Men zit trou wens al in drie noodgebouwen aan de Wes terboulevard, wat ook niet ideaal is, al kan men er zich door behelpen. Beter is alles on der één dak te hebben. Inmiddels hebben vele ouders zaterdag kennis kunnen nemen van de al tot stand ge komen verbetering door de bouw van een fraaie aula-gymzaal, wat ook weer tot ge volg had, dat de oude gymzaal kon worden ingericht als een ruimer overblijflokaal. Kennis hebben de ouders eveneens gemaakt met de voor de eerste klassen gevolgde nieuwe onderwijsmethoden, met name in de vreemde talen via een bandrecorder. Veel belangstelling was er voorts in de praktijklokalen, zoals bij handenarbeid, na tuurkunde, enz. In de nieuwe gymzaal waren er turndemonstraties, voornamelijk bestaan de uit vrije groepsoefeningen. Duidelijk bleken de ouders de geschapen mogelijkheid tot kennisneming van een en ander te waarderen. De heer van Westen schreef in zijn inge zonden stuk van 20 maart o.m. met volgen de. Ik citeer: „Het gaat er mij niet om of de sollicitant bij een kerkgenootschap is aan gesloten, belangrijker vind ik of hij kerke lijk meedenkt en dit kan positief of negatief zijn. Is het positief, accoord, is het negatief, dan zou ik een halt willen toeroepen omdat daar het openbaar onderwijs niet mee wordt gediend." _Tot zover dhr. van Westen. „Het Vrije Volk" publiceerde 21 maart het volgende. Ik citeer: „Het was onjuist van het gemeen tebestuur van Hensbroek om in een adver tentie voor een kleuterleidster van een open bare school te zetten, dat de voorkeur werd gegeven aan een katholieke sollicitante. Dit zegt staatssecretaris Grosheide van Onder wijs en Wetenschappen in antwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid Van de Vliet (v.v.d.). Het gemeentebestuur heeft met deze advertentie het gevaar geschapen, dat aan de belangrijkste eis - vakbekwaamheid - niet voldoende recht werd gedaan. Bovendien is deze handelwijze nauwelijks verenigbaar met de Grondwet, waarin staat dat de belijders van de verschillende godsdiensten in ons land dezelfde rechten hebben en gelijke aan spraak hebben op het bekleden van functies." Tot zover „Het Vrije Volk". Voorwaar duidelijke taal. Natuurlijk geldt een en ander mutatis-mutandis ook voor Oud-Vossemeer. Het ligt net als Hensbroek in Nederland I Aannemende dat dhr. van Westen en de heren Droogers en J. Aarncudse - die het blijkbaar met dhr. van Westen in deze eens zijn - integer zijn en rekening houdende met het feit dat ze bij hun ambtsaanvaarding de gelofte hebben afgelegd, de wet te zullen eerbiedigen, verwacht ik dat de genoemde heren van de dwalingen huns weegs zullen terugkeren en in de toekomst geen voor waarde zullen stellen die in strijd met de Grondwet, c.q. de wetten zijn. Met dank voor plaatsing. W. M. van Dijke Oud-Vossemeer KOELKASTEN DIEPVRIEZERS Koeltechniek OeTemrawestrut 33 - TeL 4S9S Bergen op Zoom adv.lng.med. Op de te Bergen op Zoom gehouden exa mens slaagden voor het praktijk diplcma ma- chineschrijven mej. E. J. Dekker uit Poort vliet; dhr. C. M. Hage uit Scherpenisse en mej. L. W. Riedijk uit Sint-Maartensdijk. Ze kregen hun opleiding van de staatsge- diplomeerd leraar machineschrijven K. Koetsdijk. Als weer Pasen is gekomen, Staan de dagen in het licht, En er strekt zich langs de velden Een herboren vergezicht. Dorpen tussen groene weiden, Waar de eerste bloemen staan, En de lammetjes heel dartel Dansend door het voorjaar gaan. En de mens in deze dagen Voelt zich dan eens extra vrij. Hij maakt kleine, grote plannen, En de zorgen gaan opzij. Langs een zonnig fietspad rijden. Zó maar op zijn eigen dag, Die ook helemaal van lièrn is, Dat geeft straks een blijde lach. Nu elkander eens bezoeken, En met Pasen eens naar huis, Of de ouders naar de kind'ren In hun eigen prettig thuis. Waar 't zo goed is om te wezen, Fris en jong aan alle kant, En dan 's morgens eens gaan stappen Met een kleinkind aan de hand O, een grote, luxe wagen Is niet nodig voor 't gezin, Het kan ook op de benenwagen want daar kunnen w' allen in. En dan wijzen naar de bossen, Naar een wijde, zilv'ren plas, Waar opeens de hele wereld O zo mooi en anders was Kijken naar de drukke wegen. Waar de vele auto's gaan In een eigen prettig tuintje. Waar gekleurde stoeltjes staan, Wuiven naar bekende vrienden Met een feestelijk gebaar En dan zó maar wat genieten Met een glimlach naar elkaar 1 Pasen, geef ons lichte dagen, Die zo heerlijk kunnen zijn, Ga ons maar eens wat verwennen In de held're zonneschijn. Even rusten, even zingen Na het dagelijkse werk. Dat maakt ons bij 't geen gaat komen Straks na deze voorjaarsdromen Weer voor d'arbeid fris en sterk. Met heel goede paaswensen. Doe het alle maal voorzichtig aan. Hopelijk met veel zon. En de groeten van Jan. 1 Mantels en mantelkostuums i ook grote en zeer grote maten. U slaagt zeker bij i Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom adv. ing. med. In de zaal van de heer W. Rijnberg werd drijfsleven in zijn totaliteit de grote factor 28 maart de algemene vergadering gehou- van het resultaat betekent. Ook zijn in 1968 den van de Coöperatieve Raiffeisenbank de aktiviteiten weer uitgebreid. Daarbij kwam „Sint-Annaland" in tegenwoordigheid van 35 leden onder leiding van de heer A. A. Geluk. Een bizonder welkomstwoord was er voor het erelid M. Mosselman en het oud lid van de Raad van Toezicht M. Meerland. De be drijfsresultaten van de Bank noemde de heer Geluk goed, al was er toch een groot ver schil met vorig jaar in dien zin, dat er een Gaat II met Pasen verloven dan ringen van Juwelier Kortemcestraat 33 BERGEN OP ZOOM Tel. 5607 een in dat jaar weer stijgende lijn van de landelijke economische situatie, er was al gemene werkgelegenheid, er ontstond door dat alles ook groter investeringslust, wat toen weer aanleiding gaf tot een afremming, nl. door verhoging van het disconto en kre diet beperkende maatregelen. Een beeld van de eigen bank toont een niet eerder zo hoge stijging van spaargel den als afgelopen boekjaar. Wanneer men daarbij weet, dat er gemiddeld per werkdag zo'n 60.000,a 70.000,heen en weer over de loketten schuift, dan blijkt hieruit voldoende welke omvang deze plaatselijke bank kreeg, aldus de voorzitter, die met een passage uit een verslag over de herden king van de 150 jaar geleden geboren bank- stichter Raiffeisen zijn openingswoord be sloot. Noch rekening, noch balans, welke de le den tevoren al in fraaie uitvoering was toe gezonden, gaven aanleiding tot opmerkingen. De heer D. Dormaar werd in het bestuur herkozen. In de Raad van Toezicht werd benoemd de heer J. G. Hage in de vakature A. A. van Luijk. Laatstgenoemde werd dank gebracht voor zijn 10 jarige functie in de Raad van Toe zicht, waarvan nog enkele jaren secretaris. Hij kreeg een geschenkenbon, waarvoor de heer Van Luijk dankte en herinnerde aan de uitstekende onderlinge samenwerking, evenals aan de inzet van de directeur. Voor wijziging van statuten en huishoudelijk regle ment waren niet voldoende leden aanwezig. Die wijzigingen werden in grote lijnen wel besproken, maar eerst op een volgende leden vergadering zal hieromtrent een beslissing vallen. De directeur van het Boekhoudbureau de heer C. J. C. Boot belichtte nog even de aftrek van de vrijwillige verzekering tegen ziekte. Dat is niet zonder meer het geval, maar is afhankelijk van het inkomen. Niet, zoals vaak wordt verondersteld, in alle gevallen automatisch aftrekbaar. Be sloten werd om op 18 april a.s. de volgende ledenvergadering te houden, waarop dan de statutenwijziging kan worden vastgesteld. Weerpraatje (van onze weerkundige medewerker adv.ing.med. belangrijker toename van spaargelden viel te constateren. Een toename van 1,2 miljoen aan spaargeld zou gemakkelijk aanleiding kunnen zijn tot een verkeerde conclusie,, vond dhr. Geluk, namelijk deze, dat het de landbouw in evenredig opzicht zo goed was gegaan. Dat is dan een verkeerd uit gangspunt. Men moet het goed resultaat veel eerder zoeken in het feit, dat de Raif feisenbank niet meer de boerenleenbank van vroeger is met vrijwel uitsluitend agrariërs onder leden en clientele. Het is tot een com plete dorpsbank uitgegroeid, waarbij het be- Perioden van koud weer komen vrijwel elk voorjaar voor, soms in maart, dan in april en voor mei zijn de ijsheiligen met schadelijke vorsten bestemd. Het betreft in de regel een korte periode van lage tempe raturen, voorafgegaan en weer gevolgd door hogere temperaturen. De maart-koude-golf, die wij dit jaar beleven, wijkt hiervan af. Al kwam de zuidelijke helft van ons land enkele keren in zachtere lucht, in de noordelijke helft is de winterperiode, die begin februari begon, niet weggeweest. Op twee na heeft het tot dusver alle maartnachten in de noor delijke provincies gevroren. Vorige week kregen wij een paar abnormale late ijsdagen en ook deze week kwam er aan de kou nog geen einde. Maandagmiddag viel er in Lim burg, bij 1 gr. dooi, lichte sneeuw op een tijdstip, waarop juist een jaar geleden al 20 gr. en in 1945 op 24 maart al 25 gr. werd gemeten. Het bijzondere van deze voorjaars koude golf is de langere duur geworden. In enkele provincies is de middagtemperatuur al vanaf eind november niet meer boven de 10 gr. gekomen. KIEVIT GEVLUCHT Er zijn enkele voorbeelden te noemen, zo als in 1962, waarin een dergelijke koude- periode in maart en april spontaan werd gevolgd door warme lucht, die de kou snel deed vergeten. Het gaat er ook deze keer op lijken, dat wij tot april moeten wachten alvorens van de koude noordoostelijke lucht stroom te worden verlost. De kievit, die er in Limburg op 18 maart vrij snel bij was met het eerste ei, laat elders in ons land, na al een keer de vlucht te hebben genomen, verstek gaan. Boven de grote rivieren zal het eerste ei vermoedelijk zeer laat worden gevonden, zeker zolang het nog elke nacht vriest en het overdag niet warmer wordt dan 5 6 graden Celcius. (NADRUK VERBODEN)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 17