EENDRACHTBODE lerhorst de omweg Vaardigheidsproeven Turnverenigingen Zaterdagmiddag ouders-instuif Rijksatheneum BergenopZoom Opening C 6 A Nieuwe aula-gymzaal belangrijke verbetering bouwen begint met kijken met vlaggen en muziek met krabben en met veel publiek Wilt U tijdig de advertenties opgeven voor het Paasnummer 25e JAARGANG No. 18 27 MAART 1969 TWEEDE BLAD Rijksatheneum Bergen op Zoom Zaterdagmiddag tussen half drie en 4 uur kunnen de ouders, ook uit onze streek, gaan kijken, welk een belangrijke verbetering tot stand kwam in het Rijksatheneum (of als u dat vandaag nog beter ligt: de h.b.s.) te Bergen op Zoom. Een pracht aula-gymnastiekzaal, een belangrijk verbeterd over blijflokaal (de verbouwde oude gymzaal) en dan meteen ook maar kennisnemen van nieuwe onderwijsmethoden in de praktijk. De atheneum-staf zal ouders en verdere belangstellenden zaterdag middag graag begroeten. DAMES HEREN Minder dan duizend kijk- en kooplustigen leken het niet te zijn, die vrijdagmiddag even na half drie de nieuwe C A vestiging binnenstroomden. Ze waren daartoe even te voren op bizondere manier uitgenodigd door de eerste burgeres van de stad, mevrouw C. J. F. M. van de Laar-Schippers. Met een simpele voetdruk bracht mevrouw v. d. Laar een reusachtige kunstkrab in beweging, die vrijdagmiddag even na half drie de nieuwe C A vestiging en alle „krabbetjes" en familie uitnodigde alvast een kijkje te nemen. Tegelijkertijd werd een doek weggetrokken van een bord, waarop werd onderstreept, dat C A ook 1969 in de mode blijft. Ondertussen zorgden Kolpings Zonen voor de nodige muzikale luister, nadat tevoren burgemeester drs. L. J. M. van de Laar aan de officiële luister had bijgedragen. Personeelsvereniging „Vrederust" Zaterdag hebben de gezamelijke Thoolse gymverenigingen de vaardigheidsproeven af genomen. De wedstrijdleiding was in han den van de heer Smulders. Het had alles een vlot en sportief verkop. De onder linge samenwerking is er opnieuw door verstevigd. Wel jammer dat vier van de vijf verenigingen onvoldoende voorberei dingen hadden getroffen voor de jongens afdelingen. Bij de meisjes bleek Liza de Wit van WIK uit Sint Annaland opnieuw onv erslaanbaar. Janny Burgers eveneens van WlK behaalde het hoogste gemiddelde. Bij WIK gaan de jongens trouwens ook een woordje meespraken. Herman Hilgeman werd hier eerste. Adrie Boer van Excel sior te Poortvliet haalde het hoogste ge middelde .terwijl Kees van Winkelen en Johan Moerland .beiden ook van WIK twee de en derde werden. De dames waren in het algemeen goed op dreef, bij alle deelnemende verenigingen Hier werd Ria van Beveren van WIK eerste met minimaal verschil gevolgd door mevr. R. van 't Hof-Schot (WIK). Bij de heren was G. van Slot uit Sint Maartensdijk de beste Jongens A: 1 Herman Hilgeman (WIK 47.5 p. - wisselbeker 2 Koos Hage (WIK) 46.8 p. 3 Johan van Vossen (WIK) 45.8 p. 4 J. van Poorvliet (Spido) 45.7 p. 5 C. Quist (Olympia) 45. 5p. 6 B. Hablb (Olympia) 45.3 p. 7 P. Deurloo (Oh'm- pia) 47.4 p. 8 H. de Rijke (Spido) 43.7 p. 9 P .Polderman (Spido) 43.2 p. 10 D. Pipping (Spido) 42.2 p. Jongens B: 1, Adrie Boer (Excelsiro) 49.7 p. 2 Kees van Winkel (WIK) 47.9 p. - wisselbeker 3 Johan Moerland (WIK) 47.7 p. 4 H. Hogerbrugge (Excelsior) 45.4 p. Heren: 1 G .van "t Slot (WIK) 51.3 - wisselbeker 2 R .Hage (WIK) 50.0 p. 3 W .Aarnoudse (Spido) 48.9 p Dames: 3 C graad A 1 N .van Dijke (Olympia) 49.6 p. 2 Sj. de Bruin (Olym pia) 49.3 p. 3 R. Janse (Olympia) 47.5 p. 4 A. M. Bout (Olympia) 47.4 p. Dames 3 C graad B: 1 .H .v .d .Jagt (Spido) 50.9 p. 2. J. v .d. Broek (WIK) 48.6 p. 3 T .Scherpenisse (WIK) 47.9 p. Dames 2 C graad 1 Rientje Deurloo (Olympia) 52.4 p. 2 H. Schot (Olympia) 50.9 p. 3 Truus Plandsoen (Spido) 49.6 p. 4 mevr. Smulders-Doeleman (WIK) 49.4 p. 5 A. v. d. Linde (Olympia) 49.4 p. Dames 1 C graad plus junioren: 1 Ria 9re van Beveren (WIK) 51.3 p. -wisselbeker 2 R. van 't Hof-Schot (WIK) 5112 p U bent beter uit met 'n STIJLGROEP KOSTUUM vanaf 179, U slaagt bij Kremerstraat 11-13 - Bergen op Zoom Men kan die middag dan ook een indruk krijgen ,hce het onderwijs de laatste jaren veranderd is. In verschillende lokalen, waar men vrij uit en in kan lopen, zal worden ge demonstreerd, hoe de leerlingen meer prak tisch bij de les worden betrokken. Er zullen verschillende practica zijn en de nieuwe me thoden voor onderricht in vreemde talen worden getoond. Men krijgt bovendien een indruk van het nieuwe vak handvaardigheid. Bij al het nieuws is er ook nog een geluids film, die dcor de filmclub van de school werd gemaakt en ieder half uur (het duurt ongeveer een kwartier) wordt gedraaid. Ten slotte zullen in de nieuwe gymzaal vaardig heidsproeven worden gedemonstreerd. UITSLAGEN VAARIGHEIDS- PROEVEN Meisjes A: 1. Liza de Wit (WIK) 52.9 punt. 2 Krijnie van Dijke (WIK) 52.3 p; 3 Pia van Vossen (WIK) 52.1 p. 4 Ria Rijnberg (WIK) 51.8 p. 5 Ellie Goedege- buure (WIK) 51.1 p. 6 Anje Leenreyze (WWV) 50.4 p. 7 Wilma Leinsc (WIK) 50.2 p. 8 Els Rijnberg (WIK) 50.0 p. 9 Lida Moerland (WIK) 49.9 p. 10 Maja van Iwaarden (WIK) 49.4 p. 11 Ansje Burgers (WIK) 49.3 p. 12 Marry Quist (WIK) 49.2 p. 1 3Hannie van 't Slot (WWV) 49.0 p. 14 Janneke Goedegebuure (WIK) 48.7 p. 15 Marja Koopman (WWV) 48. 6p. 16 Adrie op den Brouw (WWV) 48. 5p. 17 Petra Koopman (WWV) 48.5 p. 18 T. van Poortvliet (Spido) 47.9 p. 19 R. Mosselman (Olym pia) 47.1 p. 20 J. van Meel (Spido) 47.0 p. Meisjes B: 1 Janneke Burgers (WIK) 53.6 p. wisselbeker; 2 Joke Goedegebuure (WIK) 52.9 p. 3 Adrie Kodde (WIK) 51.8 p. 4 Maaike van Popering (WIK) 50.5 p. 5 Leuntje van Winkelen (WIK) 50.4 p. 6 W .Deurloo Olympia) 49.5 p. 7 Greetje Moerland (WIK) 49.3 p. 8 Mar jan Walhout (WIK) 49.3 p. 9 Annie Meerland (WIK) 49.2 p. 10 Joke Goede gebuure (WIK) 49.1 p. II N. Breker (Olympia) 48.8 p. 12 Gré Hogerbrugge (Excelsior) 48.4 p. 13 M .v. d. Klundert (Olympia) 48.3 p. 14 T. Schot (Olym pia) 48.0 p. 15 E .Quist (Olympia) 47.9 p. 16 A. Boot (Spido) 47.4 p. 17 T. Rompe (Spido) 47. 6p. 18 J. Kleppe (Olympia) 47.0 p. 19 J .Oosdijk (Olympia) 46.9 p. 20 B .Verhees (Spido) 46.1 p. De leerlingen zelf hebben het „feest" dan al achter de rug ,want ze krijgen donderdag avond gelegenheid de nieuwe aula min of meer officieel in gebruik te nemen en kunnen (adv. ing. med.) tegelijkertijd de voordrachtkunst van hun le- raren bewonderen, die „Valstrik voor een man alleen" op de planken ,of liever op het fraaie toneel zullen brengen. MET 400 LEERLINGEN Het voor tweehonderd leerlingen bedoelde h.b.s. gebouw is met z'n huidige 400 leer lingen allang uit het te nauwe jasje gegroeid KAPSALON VERMAAT heeft nu 'n natuur PARMANENT die niet meer kroezen kan ook niet bij vochtig weer. Maatstukken - pruiken - haarstukken enz. uw adres Grote Markt 31 - Bergen op Zoom Tel. 01640-4324 adv. ing. med. In snel tempo steeg het cursistental, dank zij ook leerplichtwet en welvaart. Er kwam aan het begin van het nu bijna alweer af gelopen schooljaar honderd nieuwe leerlingen bij voor de eerste klas. Dat werden er dus drie. Zoals er sinds vorig jaar ook drie noodkkalen bijkwamen. Voor het eerst zijn er dit jaar niet minder dan 63 eindkandidaten. Zeventien klassen omvat het Rijksatheneum thans en als er ook nog een mavo moet bij komen. zullen uitbreidingsplannen snel ver wezenlijkt dienen te worden. GROTE VERBETERING Inmiddels is er al een grote verbetering tot stand gekomen met een sublieme gymzaal annex aula, met een daardoor ook weer veel verbeterd overblijflokaal. De eerste uitbrei- dings- en verbouwingsgedachten dateren reeds van een tiental jaren terug. Maar in juli 1967 werd er metterdaad aan begonnen Men hoopte dat het juli 1968 klaar zou zijn, maart 1969 is het zover, behoudens nog wat gordijnen en bovendien is de gymzaal reeds sedert oktober in de praktijk. Het rijksatheneum heeft als enige middelbare school in Bergen op Zoom een al jarenlang boekenfonds. Er wordt vrijwel door honderd procent van de leerlingen gebruik van ge maakt. Het betekent immers, dat men vijf jaar lang niet telkens weer zelf nieuwe boe ken moeten aanschaffen ,maar dat men tegen een lage prijs het studiemateriaal kan huren. Een afzonderlijke ruimte moest voor dit doel worden gecreërd. een „Centraal Boekenhuis" in het klein. Vele jaren is getobt met het overblijflo kaal. Het gaat hierbij om een belangrijk aan tal leerlingen, die van buiten de stad, waar onder velen uit onze streek, komen. De mid dagboterham moet toch ergens wat rustig verwerkt kunnen worden. Het nieuwe overblijflokaal biedt daartoe een belangrijk betere mogelijkheid, al is ook dat jasje nu al weer wat nauw. Bij elkaar is het voor ouders en belang stellenden volop de moeite waard zaterdag eens een kijkje te gaan nemen. Het hoeft niet meer dan anderhalf uur te vergen. Men kan dan eens met eigen ogen het dagelijks onder komen van de zoons en of dochters zien, men kan naast de gloednieuwe gymzaal vaststel len, dat de nieuwe douches een volgende be langrijke verbetering is. Kortom de moeite volop waard zich eens persoonlijk van de verbetering in het Rijksatheneum te gaan overtuigen. KAPSALON VERMAAT heeft ook voor u 'n HAARSTUKJE in de goede kleur en de goede maat vraag vrijblijvende inlichtingen Grote Markt 31 - Bergen op Zoom Tel. 01640-4324 Kijken naar materiaal, vergelijken van prijzen en afwegen van kwaliteiten. Want vóór het leggen van de eerste steen of het begin van de verbouwing wit u weten 'wat er te koop is'. Dat kunt u nagaan in ons pas geopende informatiecentrum, dat uniek is voor West-Brabant en openstaat voor iedereen. In drie ruimten (totaal 450 ml) zijn daar alle soorten materiaal bij elkaar gebracht. U vindt er bouwstenen, vloer- en wandtegéls, dakpannen, kozijnen, deuren, open haarden en een uitgebreide kollektie natuursteen (om maar iets te noemen). Bovendien is er ruime keuze in keukens (merk: monke, uit voorraad leverbaar, te plaatsen door specialisten). Bouwen begint met kijken, met vragen. Wij adviseren u daarbij 'van de vloer tot het dak'. openingstijden: iedoro dag van 9 tot 6 uur. 's zaterdags van 10 tot 4 uur. na telefonische afspraak ook buiten de gevrone lijden, ruime parkeergelegenheid. I De Schelde Bouwmaterialen N.V. Informatiecentrum Theodorushaven. Bergen op Zoom, Tel, (01640) 6910 adv.lngjned. adv. ing. med. De eerste burger was daartoe ingeleid door C A directeur Emil Brenninkmeyer, die volop vertrouwen bleek te hebben in een verdere ontwikkeling van Bergen op Zoom. De heer Brenninkmeyer achtte invoering van een koopavond (liefst op donderdag om de mensen een rustig weekend te gunnen) ge wenst en van grote betekenis voor een le vendig stadsbeeld, vcor een rustige inkoop van de klanten en voor de bedrijven zelf on danks de stijgende loonfactor toch lagere kosten. Een koopavond kan vooral ook van belang zijn voor de Zeeuwen en de Belgen vond dhr. Brenninkmeyer ,die nog wel enkele wensen naar voren bracht, o.a. meer par keerruimte. Burgemeester van de Laar zag eerlang tussen de polen Albert Heijn, C A en V D een driehoek ontstaan, waarin impul sen zullen groeien tot verdere vernieuwing van het stadscentrum. Hij was er van over tuigd, dat de combinatie van familie- en grootbedrijf, het kenmerk van C A als een nieuw, maar vertrouwd element volop bereid is tot samenspel met de middenstand. De heer Brenninkmeyer had het geheel goed verkend, door persoonlijk de bus te nemen voor een ritje naar de omliggende gemeenten cm na te gaan, welke verbindingsmogelijkheden er zijn. Het duurde niet lang, of in de afdelingen werd duidelijk, dat die verbindingen wel goed zijn, want het waren lang niet alleen krabbekes, die meteen maar in de beurs tasten. t Op de laatstgehouden goed bezochte huis houdelijke vergadering van de Personeels vereniging „Vrederust" te Halsteren werden de aftredende, doch herkiesbare leden, Zr. E. Naeye te Halsteren, de heer M. G. Meeuwsen te Halsteren en de heer S. D. v. Steveninck, secretaris ,te Halsteren, door de algemene vergadering eenstemmig herkozen. Ook in vier andere vacatures, door perio dieke aftreding, werd vcorzien. Het financieel overzicht toonde een batig saldo van 3,250,39. Op de feestavond, welke van genoemde personeelsvereniging uitging, trad met succes op de toneelgroep „Amsterdam" te Amster dam met „Als de kat van honk is Evenals in het afgelopen verslagjaar, zal het bestuur zich ook in 1969 weer zoveel mogelijk inspannen goede en verantwoorde ontspanning aan te bieden aan haar leden en de verpleegden. door MAARTJE ZELDENRIJK Bart knikte timide. ,,Ja vader". Een week later reed Bart dagelijks met de bus heen en weer naar de stad. In Purmerend gedroeg de jongen zich tamelijk rustig, al had hij op z'n tijd wel een knok- partijtje met zijn medescholieren. Bart was negen jaar, toen zijn moedr stierf. De oorlog woedde in Europa. Duizenden soldaten en burgers lieten dagelijks het leven. Maar op de boerderij van Evert Pereboom rouwde men om één uitgeteerd vrouwtje, dat geen weerstand had kunnen opbrengen tegen de slopende ziekte waarvoor nog geen kruid gevonden was. De jongen had een week lang verdriet, want hij had altijd veel van zijn moeder gehouden. Uit school van daan was zijn eerste tocht altijd naar de opkamer, waar de eerste jaren zijn moeder nog zat te kijken of te borduren, maar van lieverlee op de divan lag en de laatste maanden in het daar geplaatste bed. Dat ze lang zaam wegkwijnde en in feite al stervende was, toen ze permanent in bed vertoefd, drong niet tot hem door. Na de begrafenis ging het leven op de boerderij ge woon verder, want veel invloed had de kleine Jannie niet meer uitgeoefend op de gang van zaken. Nog bin nen het jaar hertrouwde Evert Pereboom, zoals ieder een in de buurt al had verwacht, met zijn huishoudster Bets Roeper, die oorspronkelijk van Texel afkomstig was. De meesten gunde hem dit geluk. Want wat had die man de laatste jaren aan zijn vrouw gehad? Dat Evert al jaren min of meer een verhouding had met de gezette huishoudster werd wel eens beweerd, maar wie kon dat bewijzen? Allemaal praatjes. Evert was in zijn jonge jaren dan een vechtersbaas geweest, voor zoiets zag men hem niet aan. Bart was elf jaar, toen hij een zusje kreeg, aan wie hij van de eerste dag af een hekel had: ,,Ze is lelijk en ze schreeuwt," was zijn definitie. Twee ondeugden, die hij zwaar veroordeelde. Op zijn dertiende jaar had hij alle schoolklassen door lopen, maar van verder leren wilde hij niet weten. Wat had je aan die flauwekul? De gehele dag in de school banken zitten, terwijl er buiten zoveel te zien was? Nee, hij wilde liever op de boerderij aan het werk. Hoewel Evert zijn zoon nog graag wat had laten leren, gaf hij tenslotte toe. Temeer ook omdat Bets tegen hem zei: „Laat hem maar Evert, je kunt toch niet dwingen. En als je graag een zoon hebt, die wat meer leert heb dan nog een poosje geduld. Misschien is de volgende een jongen." Evert keek eens naar gevulde gestalte en begon te lachen. „Laten we het wensen, meid." Er kwam inderdaad nog een zoon, waarover Bart een zelfde oordeel had, hoewel hij zijn definitie over zijn zusje inmiddels had herzien. Nelleke was een lief, aan halig ding dat dol was op haar grote broer en Bart draai de helemaal bij, stoeide met zijn zusje en droeg haar hoog cp zijn massieve schouders rend het huis. Met zijn negentiende jaar ging hij in dienst. Daar hing hij af en toe de beest uit, had vele vrienden, omdat hij altijd goed in zijn geld zat en bracht heel wat dagen en nachten door in de petoet, want als hij geen zin had I in exercitie, dan deed hij het niet. Kommando of geen kommando. Dienst of geen dienst. Aan de discipline had hij maling, zijn superieuren placht hij niet te zien, als hij ze passeerde, maar met dit alles kwam hij er [doorgaans genadig af. Een ander had voor al deze ver grijpen tegen de krijgstucht al tien keer Nieuwersluis gekregen. In Bart Pereboom's ogen was echter iets, dat menige officier en onderofficier weerhield de soldaat hard aan te pakken. Tenslotte werd hij ordonnans en dat was precies het baantje, dat hem leek. Van die tijd af bleef hij in het gareel Eind 1954 kwam hij uit dienst en hervatte zijn werk zaamheden op de boerderij, temeer omdat Evert geleide lijk aan in de voetsporen van zijn vader trad en de vee handel ging bedrijven. Daarom nam Bart meer en meer de leiding op het bedrijf, samen met zijn stiefmoeder, waarmee hij tamelijk goed overweg kon. Zo stonden de zaken er in de Beemster voor, toen Griet Plas op een zonnige voorjaarsmorgen van het jaar 1955 de boerderij van Evert Pereboom opreed en zijn zoon zag, die net met een tractor van het veld kwam. Ze monsterde hem enige ogenblikken, goedkeu rend knikkend. Een flinke kerel, die Bart Pereboom. Heeft veel weg van zijn vader. Ze zeggen, dat hij een goeie boer is. HOOFDSTUK 4 Jaap Witvliet had een prettig kosthuis in de Voor stad, een klein eindje de Zuiderweg op. Met de fiets was hij binnen enkele minuten in de stad. Buiten wonen leek hem wel. Zijn kostbaas was een gewezen tuinder, die zijn koetjes zo'n beetje op het droge had en nu wat rom melde in een stukje grond achter zijn huis en voor de rest genoot van het leven. Zijn vrouw was hem als een moe der, terwijl de beide dochters, die dagelijks heen en weer reden naar Amsterdam, op z'n tijd met hem dolden en stoeiden, want ze waren levenslustig en Jaap was een knappe jongen. Ontegenzeggelijk. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5