Memorie Ds. A. Kok nam afscheid van Poortvliet's Ger. Gemeente WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Plaatselijk nieuws Bestuurskosten per gemeente De redaktie legtu dtze week voor: Dii nummer bestaat uit zestien pagina's 25ste jaargang No, 18 58 Jarige Sfnt~Annalander na plotseling oversteken overleden THOLEN Actie-radius niet toereikend. Het ministerieel antwoord op het verslag Kamercommissie herindeling Tholen. Bestuurskosten in percentages. Een verbeterde Atheneum-accomodatie. Afscheid door Ds Kok van Poortvliet. Tholen had een Latijnse school. In Sint-Philipsland wordt Wilhelminastraat verbreed. WHS werd kampioen. „De werke'ijke vrede0 MUDY MUDY MUDY MUDY WHS kampioen en naar vierde klas KNVB zaterdagsport 27 maart 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half Jaar - franko per post f 5,25 Incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm -f- B.T.W. - Spierinkjes t'm 20 woorden ƒ2,50 -f- B.T.W, Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Vorige week verscheen de Memorie van Antwoord op de gemeentelijke herindeling van het eiland Tholen. Een in vergelijking met een soortgelijk ministerieel stuk voor Zuid-Beveland en Zeeuws Vlaanderen wat minder omvangrijk. Maar daarom een niet minder volledig antwoord op het verslag van de Vaste Kamercommissie. De toch al zovele ruimte, die we hiervoor in dit nummer reserveerden noopt ons in deze kolom enige beknoptheid. Naarmate de procedure vordert, (het gehele verloop daar van brengen we middels een kaderstukje nog even in herinnering) zal menig streekbewoner zich revancheren van de enigermate opge roepen wrevel via onze in 1965 in dezelfde kolom gestelde conclusie, dat de pap reeds gestort is. Het is geen triomf om deze overwinning, maar wel een reële constatering. De „memorie" is een niet onbelangrijke schakel in het geheel en wanneer men de in houd daarvan goed laat inwerken, moet er nauwelijks meer twijfel over bestaan of die herindeling wordt volgens het ministerieel voorstel een feit. Zonder ons van een ingenomen standpunt terug te trekken, hebben we altijd heel wat minder scherp stelling genomen tegen het voorstel op zich dan sommige gewaardeerde streekgenoten onder ons. Wèl tegen de ge volgde procedure. En daarin heeft de Me morie geen verandering gebracht. Integen deel. Die procedure moge nog zo democratisch lijken, maar in werkelijkheid is de inbreng van de streek zelf, de mening van degenen, die er in de eerste plaats bij zijn betrokken, terug te brengen tot het nulpunt. Het meest onbevredigende in de keten van zo goedbedoelde rijksoverheidsvoornemens is de schijn die de procedure wekt, dat de be volking of haar vertegenwoordiging er ook maar iets in te zeggen heeft. Volkomen in het midden latend of daarvan een gezond oordeel, een algemene belangen- visie mag worden verwacht of gevergd. Maar het wordt wel gevraagd. Waarom wel gevraagd en er niet de minste rekening mee gehouden Dat is toch in feite maar „drcom-demo- cratie"? Voorop willen we met de hierbij nauw betrokken minister stellen, dat in de ge meenten zelf andere, dan algemene belangen (begrijpelijk) kunnen prevaleren. Hetzelfde hebben we tijdens de herver kaveling gezien. Maar daar was nog de eer lijkheid bij aanwezig, dat de regering (Sta- ten-Generaal) rechtstreeks besliste. Zónder tevoren de streek de indruk te geven, dat men resultatief ja of nee kon zeggen. Bij een gemeentelijke herindeling worden gemeenten wel gehoord. Voldoende daarop voorbereid is weer iets anders. Maar het resultaat is niet anders dan bij een herverkavelingsbeslissing. Mogen we op een enkel punt het gewaar deerde, uitvoerig antwoord van de minister op het commissieverslag volgen, dan lezen we dat het voorstel inderdaad op niet onbe langrijke weerstand in de streek stuit. Maar, zo schrijft minister Beernink, van de plaatselijke bevolking en haar vertegen woordiging mag geen objectieve en verant woorde afweging van het lokale belang te genover het algemene belang worden ver wacht. We zijn de laatste het te willen ontkennen. Maar waarom dan toch dat oordeel ge vraagd? „Hoe waardevol ook", laat de mi nister er dan als een aanfluiting op volgen «n om het met eigen woorden gezegd aan te vullen: daarmee kunnen we geen rekening houden. Het bekende „zonder ons over ons" kan hier beter worden vertaald in „met ons, maar dan alsof we niet bestaan, dat is nog erger dan zonder ons. Nog een tweede puntje in kort bestek. We citeren de minister van Binnenlandse zaken: „De onderlingen afstanden op het eiland zijn vrij groot ,doch mogen niet worden over dreven. Veor een groot deel van de bevol king reikt de actieradius niet verder dan de eigen kern. Zij, die zich, zo al niet dagelijks, dan toch veelvuldig over groter afstand moeten begeven, maken als regel gebruik van al dan niet openbare gemotoriseerde vervoermiddelen." Als dit inderdaad het ge val is, is die eigen-kern-bevolking wel te be klagen, wanneer het straks een pasgeboren baby ettelijke kilometers verder zal moeten aangeven Maar ,zo schrijft dezelfde minister dan even verder: De geografische afstand speelt in deze tijd van gemotoriseerd verkeer (de bromfiets) nog nauwelijks een rol. Hoe moet dat nu, als de actieradius voor een groot deel niet verder reikt dan de eigen kern? Laat men asjeblieft ophouden met bevol- kingsinbreng en afstandenmuggenzifterij enz. maar kortweg zeggen Zeeland is overal ge hergroepeerd, nu kan Tholen niet achter blijven en we willen graag aan een andere provincie beginnen. Eén gemeente is voor deliger dan zeven (bestuurskosten), het werkt naar buiten gemakkelijker, enz., maar laten we niet doen alsof de burger individueel daarmee nu het meest gebaat is. Herindeling? Best! Maar dan niet doen alsof een „onmondige" bevolking (vertegen woordiging) mag meepraten. Daartoe ia hun actie-radius niet toereikend. Een ernstig ongeval heeft zich dinsdagavond omstreeks half zes voorgedaan, dat het leven kostte aan de 58 jarige Sint-Anna- lander Adriaan de Jonge. Hij kwam van zijn werkzaamheden aan het Staartwegje op de brommer naar de boerderij van zijn werkgever gereden en stak ter hoogte van de afrit Annavosdijk) naar die boerderij plot seling de weg over. De achteropkomende in de zelfde richting rijdende autobus, be stuurd door W.S. uit Sint-Annaland raakte de bromfietser, die daarop naar rechts uitweek, maar vervolgens bewusteloos neer viel. De spoedig aanwezig dokter A. C. J. Nooteboom vermoedde ernstig schedelletsel en liet het slachtoffer per ambulance naar het ziekenhuis overbrengen. Daar overleed hij dinsdagavond om streeks half tien, vrouw, zoon en getrouwde dochter achterlatend. De buschauffeur treft geen schuld. Onbekend is of het slachtoffer op zijn brommer de bus heeft horen aankomen. Wijlen Adriaan de Jonge was gedurende 44 jaar werkzaam op de boerderij van de familie Hage en werd na 40-jarig dienstverband Koninklijk onderscheiden met de bronzen medaille. In zijn geboorteplaats was verslagenheid over dit weer zo ernstig verkeersongeval. Ds. Abraham Kok werd 12 september 1905 te Rotterdam geboren, studeerde op latere leeftijd aan de theologische school van de ge reformeerde gemeenten in Nederland, ge vestigd te Rotterdam, waar hij in 1961 zijn kandidaatsexamen aflegde. Op 13 september van dat jaar werd hij door ds. L. Rijksen bevestigd als predikant te Leerdam. Op 30 maart 1965 was dat het geval te Poortvliet door ds. Chr. van Dam uit Werkendam. Nederlandse Middenst. spaarbank SINT-ANNALAND Kantoor Goede Vrijdag GESLOTEN In plaats daarvan donderdagavond 3 april GEOPEND. adv.ingez.med. Het negende ministeriële stuk met betrek king tot de herindeling van het eiland Tho len, geveegd bij de memorie van Antwoord, die elders in dit nummer uitvoerig wordt weergegeven, geeft een beeld van de be stuurskosten per gemeente en de algemene financiële indru'-. De cijfers zijn ontleent aan die van 1968. Gemeenten De minister voert in zijn memorie van ant- voord aan, dat de huidige bestuurskosten zo ussen de 20 en 30 liggen, terwijl dit na samenvoeging eerder tussen de 10 en 20% van de totale gemeentelijke kosten zal wor den. De situatie 1968 ziet er volgens bovenge noemde ministeriële bijlage als volgt uit DOKTERSDÏENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer lr. A. A. Kugel. Poortvliet teL 01662-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Ir. A. C. J. Noteboom, St-Annsland tel. 01665-400 Niets wordt zo vast geloofd als datgene wat wij het ininst weten. aantal Alg. financiële inwoners positie Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Oud-Vossemeer Poortvliet Scherp enisse Stavenisse Tholen 2789 2820 2139 1663 1284 1499 3763 goed zeer goed zeer goed goed redelijk redelijk goed Bestuurskosten per inwoner 57,12 66,95 47,02 76.80 84,77 84.91 72,23 In percentages uitgedrukt 23,18% 25.40% 17,97% 28,98 31.10% 34.01 23.60 Dit beeld maakt duidelijk ,dat Oud-Vosse- meer de kreon spant met het laagste percen tage bestuurskosten, terwijl Stavenisse van weinig uiteen. de Thoolse zeven aan de top ligt. In de drie grootste gemeenten loopt het percentage Het kerkgebouwtje van de Gereformeerde Gemeente te Poortvliet was dinsdagavond geheel gevuld inclusief daarbij geplaatste stoelen ih de paden. Uit eigen gemeente, van de zusterkerken in de streek, classicale en synodale afgevaardigden, ja zelfs een volle bus uit de nieuwe gemeente Kootwijkerbroek waren bij dit afscheid aanwezig. Daaronder ook burgemeester W. J, van Doorn en de beide wet houders M. J. Geuze en H. Uijl. De afscheidsdienst werd geopend met het zingen van ps. 146 1 en 6, het lezen van 2 Thessalonicenzen 3 en gebed. Als af-cheids- tekst had dominee Kok het zestiende vers van het gelezen Schriftgedeelte gekozen: „De Heere nu des vredes zelf geve u vrede te allen tijd in allerlei wijze. De Heere zij met u allen." Met deze welgemeende zegenbede van de apostel Paulus tot de gemeente van Thes- salonië nam ook ds. Kok afscheid van de Pcortvlietse gemeente, waar hij, naar burge meester Van Doorn later in een korte toe spraak meedeelde, op 24 maart 1965 was in geschreven. De predikant behandelde achtereenvolgens de grondslag van deze zegenbede, de inhoud en de vervulling (door de H. Geest). Een vrede, niet van deze wereld, want daarin zal nooit echte vrede zijn. Wel in de nieuwe hemel en op de nieuwe aarde. De werkelijke vrede kan alleen God schenken via het borgtochtelijk bloed van de Heere Jezus Chrstus. De predikant spoorde in zijn prediking aan niet van de cude waarheid te vervreemden, ook niet, wanneer nu weer leeskerk gehouden moet worden, want ook daaraan kan God zijn zegen verbinden In een daarna gehouden toespraak richtte hij zich allereerst tot kerkeraad en gemeente. Hij constateerde, dat in vrede en met liefde voor elkander gewerkt kon worden in deze vier jarige periode te Poortvliet. Hij bend de kerkeraadsleden op het hart klein te blijven in en onder het geestelijk werk, de zieken te bezoeken, catechitisch onderricht te geven en het huisbezoek niet te doen verslappen. Hij verzocht de gemeente de kerkeraad in haar werk te steunen via het gebed en met terdaad. De catechisanten wees hij op het ge vaar van de afwijking en de aantrekkings kracht van de wereld. Hij was beide organis ten en koster, evenals de hulp in de huis houding dankbaar voor wat ook deze periode was gedaan. Het deed hem genoegen collega predikanten te zien, afgevaardigden ook van classis en synode-zuid, terwijl hij het evenzeer op prijs stelde burgemeester en wethouders op deze afscheidsdienst te zien. Hij hoopte dat men als burgerlijk bestuur nog veel goed voor Poortvliet en haar inwoners zou kunnen doen en wenste het college eveneens Gods zegen tce. Ds. Kok richtte zich tot de afvaardiging van de plaatselijke Geref. Kerk en tot het aanwezige onderwijzend personeel, waarbij hij er op wees, dat het de Ger. Gemeente te doen is om de oude waarheid, waarvan hij hoopte dat het ook op de school niet zou worden losgelaten. Hij dankte de hoofdre dacteur van het kerkelijk nieuws der Ger. Ge meente en dokter en mevrouw Kugel voor wat zij met liefde voor de inwoners doen. Tenslotte richtte hij zich nog tot de aan wezigen uit Kootwijkerbroek. Namens classis en synode-zuid sprak ds. J. Karens uit Nieuwerkerk Spijtig dat u vertrekt uit de classis Tholen, vond de heer Karens, waarin nu de Ger. predikanten weer met de helft zijn teruggevallen. Burgemeester Van Doorn zag reden tot dankbaarhe d bij dit afscheid voor de goede verstandhouding, die er tussen deze kerke lijke gemeenschap en de burgelijke overheid bestaat. U gaat van wijde polders en zilte lucht naar een evenzeer mooi Nederlands ge bied, zij het dan meer bebost. De burge meester wenste ds. en mevrouw Kok alle goeds toe in de nieuwe woonplaats. De slot zang was ps. 119:83, waarna vrijwel allen nog persoonlijk afscheid namen. HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- üngen van de gegeven waterstanden. week van 30 maart tot en met 5 april Zondag 1.30 14.00 Maandag 2.25 14.50 Dinsdag 3.05 15.26 Woensdag 3.40 16.00 Donderdag 4.15 16.38 Vrijdag 4.50 17.12 Zaterdag 5.25 17.50 Volle maan 2 april te 19.14 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester zal gehouden worden op maandag 31 maart des avonds van 6.30 - 8 uur in de ambtswoning Hertenkamp 5. BEJAARDENMIDDAG De leerlingen van de openbare lagere school hebben het voornemen maandagmiddag cm 14.00 uur in hotel „Hof van Holland" een generale repetitie te houden voor de school- uitvoering van diezelfde avond, die hun ouders wordt geboden. Zij nodigen die middag de grootouders en andere belangstellenden boven de 65 jaar uit om kritisch te komen kijken naar de „gene rale" en hopen dat ze daarbij velen kunnen vermaken met muziek, zang en toneel. Zij die gehaald willen worden, graag een telefoontje of briefje aan mej. L. Deurloo, Wal 31„ telefoon 550. VEERTIG JARIGE IJSVERENIGING In hotel „Hof van Holland" werd vorige week vrijdagavond het veertig jarig bestaan van de Thoolse IJsclub gevierd. Mede aan wezig waren burgemeester J .E. van Boeijen en Wethouder H. Jansen, alsmede een be- stuursafvaardiging van de zustervereniging Sint-Annaland. Voorzitter M. C. Meerman richtte zich met een bizonder welkomstwoord tot deze gasten en eveneens tot dokter en mevrouw Looysen, aangezien de dokter nog de enige in leven zijnde mede-oprichter is. Op 20 februari 1929 zag de Thoolse IJs club het levenslicht en tot de eerste bestuur ders behoorde o.a. dokter Looysen. Men had al vrij spoedig 98 gezinsleden ingeschreven, die een gulden contributie waren verschuldigd per jaar. Nu zijn het 250 leden die naar ver houding nog niet eens zoveel meer contribu tie moeten betalen. In vrijwel elk jaaroverzicht werd het pro bleem opgeworpen .aldus de heer Meerman: kunnen we geen „eigen'' ijsbaan krijgen. Het is er na veertig jaar nog niet van ge komen, omdat dit voor de vereniging zelf praktisch is uitgesloten. De heer Meerman deed een beroep op het gemeentebestuu-, als het maar even kan nu wel en dan definitief in die richting te willen werken. Daarop haakte burgemeester Van Boeijen volop in. Hij erkende de noodzakelijkheid van belangrijk beter culturele voorzieningen in zijn gemeente. Maar zolang de woning nood de huidige omvang nog heeft, moet de noodzakelijke sportuitbreiding accomodate w-el op de tweede plaats komen. Daarmee gaat het niet in de doofpot. Er zijn plannen voor een derde voetbalveld, tennisbaan, in- struktiebad en daar ergens tussen ook voor een ijsbaan. Wijselijk onthield de eerste bur- HEREN1 REGENJASSEN terlenka - trevira i 59,— tot ƒ149,— HEREN KOSTUUMS nieuwste modellen - kleuren 109,— tot 269,— HEREN 1 KOLBERTS laatste mode 49,50 tot 99,— HEREN 1 PANTALONS 22,90 tot 59,— ook voor de zeer moderne jeugd Wouwsestraat 24 Bergen op Zoom Telefoon 3771 (adv. ingez. med.) ger zich van luchtkastelen of fraaie beloften, die niet evensnel zijn te realiseren, maar wel kon hij bestuur en leden verzekeren, dat ook de zijn inziens noodzakelijk „ijsbaan" de aandacht heeft van het gemeentebestuur. De kampioensploeg van links naar rechts (gehurkt) Adri de Witte, Jan Mosselman, Theo Moerland, Henk Dijkema, Adri Scherpenisse. Staande: Adri den Engelsman (grensrechter), Rien den Engelsman. Jan Quist (keeper), Piet Mosselman, Han van Vossen, Rien Rijn berg, Rien Keur (aanvoerder), Wim Mosselman (reserve) en trainer J. de FreL

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1