EENDRACHTBODE MIDDELZWARE SHAG de omweg Fliplandse Roode Kruisfamilie viert voor vijftiende keer nationaal record Ramp geen invloed op resultaat Het gaat om de onbekende naaste DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS 25e JAARGANG No. 17 DERDE BLAD 20 MAART 1969 KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT Wezen armbestuur bouwt waarschijnlijk 9 bejaardenwoningen „Ik had gewoon bleinen op mijn voeten. Ja, ik stond soms van 's morgens zeven tot 's avonds negen uur bij het veer aan het Zijpe. Van één Duitser heb ik zelfs honderd mark gekregen. Het is voor een goed doel, zei hij. Ik zei geregeld maar: danke schön. De bus met geld was wel eens zo zwaar dat ik hem bijna niet meer dragen kon." Dit verhaal van de twaalfjarige Jan Labruyère tekent het en thousiasme van de Fliplandse bevolking voor het Nederlandsch Roode Kruis. De jongeren nemen daarbij een belangrijke plaats in. Dat bleek vrijdagavond wel op de propaganda-avond van de Nederlandse Roode Kruis in het volle hotel „De Druiventros". Voorzitter dokter Menger moest de levendige jongeren zelfs wat intomen doordat zij bij de toespraken nogal flink lawaai maakten De pientere Jan Labruyere wist in de va kantie de toeristenstroom naar Schouwen- Duiveland goed uit te buiten. Dikwijls ston den er lange rijen auto's bij Anna-Jacoba- polder op de boot te wachten. Ondertussen haalde hij dan geld op voor het Rode Kruis. In zijn beste Duits en Vlaams wist hij de toeristen duidelijk te maken waarom het ging. Speldjes van het Rode Kruis hielpen hem daarbij prima. „Er zaten eens zes kinderen in een Duitse auto, waarvan er één al een speldje had gekregen. De anderen vroegen toen: ich will auch ein Speldchen. Nou, ze gaven wat en toen kregen ze cok een speldje", vertelt Jan. Mede dank zijn werk is Sint-Philipsland opnieuw in de Zeeuwse- en landelijke Rode Kruis inzamelingscampagne als eerste uit de bus gekomen. De campagne bracht 4122,52 op, de le denwerfactie 1244,50. Daarmee behaalde de afdeling Sint-Philipsland - Anna Jacoba- polder 749,5 procent van het streefbedrag. Het streefbedrag van het Nederlandsche Roode Kruis is vijfentwintig cent per inwo ner, dus voor Sint-Philipsland 560, De gemeente Bergh in Gelderland was de grote concurrent. Daar werd 720 procent van het streefbedrag ingezameld. TWEE DONORAVONDEN Na e?n openingswoord van dokter H. Menger, volgden de jaarverslagen van pen ningmeester J. A. Stols Jr. en secretaris A. W. Beurkens. Daaruit bleek dat 1968 een gunstig jaar is geweest. Een jaar .waarin de liefde voor het Roode Kruiswerk niet is ver minderd. Integendeel, er was het afgelopen jaar weer volop leven in de brouwerij. Het hoogtepunt was wel de inzamelings campagne die 411,38 meer opbracht dan vorig jaar. Daarvoor kreeg men op deze avond van het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis voor de dertiende keer het landelijke ereteken. Voor de hoogste opbrengst in Zeeland krijgt men voor de vijftiende keer het pro vinciale ereteken. In Den Haag moet dit ca deau nog worden uitgezocht, zodat het op deze avond nog niet kon worden uitgereikt. Mr. J. J. van der Weel, kringcommissaris van het Roode Kruis in Zeeland, reikte wel het landelijke cadeau uit. Een prachtige wim pel voor de wachtkamer van dokter Menger. TWEE DONORAVONDEN De inzamelingscampagne bracht niet al leen meer op in 1968. Ook de ledenwerf actie. Het ledental steeg van 597 tot 627, zodat de contributie toenam met f 110.50 en in totaal op f 1244.50 kwam. De heer en mevrouw Wagemaker-Tichem en de ge zusters Abrahamse hebben er veel werk aan besteed. Vorig jaar werden er, evenals in 1967 twee bloedafname-avonden georganiseerd. Het resultaat was iets minder, namelijk 361 flessen tegen 393 in 1967. Het bestuur vraagt zich af, zo zei secretaris Beurkens, wat hiervan de oorzaak is. Misschien is het laksheid of misschien is men niet overtuigd van de noodzaak van het geven van bloed voor de onbekende naaste. Dit jaar hopen we weer twee donoravonden te houden. Wij rekenen dan op uw bloed, aldus de heer Beurkens. SPONTANE MEDEWERKING Het welfare-werk verloopt onder leiding van mevrouw Van der Vlies-van Dijke tot volle tevredenheid. De prachtige resultaten van dit werk werden op deze avond van de Fliplandse Roode Kruisfamilie, zoals dokter Menger het zei. verloot. Hierbij werd de kas gespekt met f 251., weer meer dan in 1968. Dankbaar was het bestuur ook voor de f 295.van de verloting van de chr. zang vereniging „Crescendo" uit Anna Jacoba- polder. Aan het lectuurdepot in Den Haag wer den 398 kg tijdschriften en achttien boeken gestuurd. Deze vorm van Rode Kruiswerk wordt jaarlijks minder. Drie langdurige zieken uit de gemeente maakten vorig jaar een onvergetelijke tocht met het Roode Kruisschip de Henry J. Du- nant. Een zestal invaliden kregen een reis- Koeltechniek Uermooweitrait 33 - TeL 38SS Bergen op Zoons adv.ingjned. je door Zeeland aangeboden, wat ook bijzon der in de smaak viel. Op oudejaarsavond verraste de Roode Kruisafdeling de plaatselijke chronische zie ken en invaliden met een bloemetje of een banketkrans. Dankzij de spontane medewerking van ve len is er vorig jaar veel werk verricht. Se- cetaris Beurkens dankte iedereen namens het bestuur voor zijn of haar bijdrage. Tevens deed hij een beroep op iedereen om ook dit jaar weer daadwerkelijk en doeltreffend volledige steun aan het Roode Kruiswerk te geven. GEEN RAMPEFFECT Kringcommissaris mr. J. J. van der Weel bracht de Fliplandse afdeling een bijzonder hartelijke gelukwens over van het hoofd bestuur voor de hoogste landelijke opbrengst in 1968. De eerste drie plaatsen in Zee land liggen allemaal in het noorden. Wester- schouwen werd namelijk tweede en Brou wershaven derde. Dit komt misschien, heel misschien doordat de stormramp in 1953 hier en daar nog meer aanspreekt dan in andere gemeenten. De heer Van der Weel drukte zich voorzichtig uit, maar dokter Menger en de heer A. Labruyère meenden deze ge dachte toch te moeten aanvallen. Ik zet een vraagteken bij dat rampeffect, zei dokter Menger. Ik betwijfel of de ramp na zoveel jaren nog doorklinkt. Van onze leden heb ik nooit gehoord dat de ramp zoveel meer meespeelt. Er zijn gemeenten die meer van de ramp geleden hebben en meer geld van het Roode Kruis gekregen hebben. Toch is daar het resultaat van de collecte minder. Via radio, televisie en pers ziet en hoort men echter veel meer over de benarde po sitie van de naaste, zoals in Biafra, Dat werkt bizonder prikkelend. Het gaat om onze naaste te helpen, wie dat ook moge zijn. GOED SAMENSPEL Via het Roode Kruis kan dat in een goede gekanaliseerde vorm gebeuren. De compe titiegeest die de heer Van der Weel in zijn toespraak heeft willen kweken, is hier niet onbekend. Toch is dat echter geen reden voor ons krampachtig te gaan doen. Als Bergh in Gelderland wint, komt dat toch ook het Roode Kruis ten goede, en daar gaat het bij ons om, aldus dokter Menger. Ook de heer A. Labruyère, die na vijftien jaar als bestuurslid van de Fliplandse af deling afscheid nam, bestreed de mening van de heer Van der Weel. Ik betwijfel het ten zeerste, zei hij, dat de ramp enige invloed gehad heeft op het werk van het Roode Kruis. In de afgelopen vijf tien jaar hebben de bestuursleden de inwo ners echter Roode-Kruis „minded" gemaakt. Door het samenspel van beiden zijn we tot prachtige resultaten gekomen, zo zei onder wijzer Labruyère. Het hoofdbestuur is, wat uw acties betreft, erg pessimistisch, zei de heer Van der Weel gekscherend. Op de wimpel die u heeft, is namelijk niet veel ruimte om in de toekomst de tekst van het landelijk record te borduren. Voorlopig kunt u echter vooruit tot 1972. DOEL VOORNAAMSTE Hierna reikte dokter Menger Landsteiner- plaquettes en Landsteinerpenningen uit aan adv. ing. med. mensen die twintig of vijf keer bloed gegeven hebben. Verschillende waren niet aanwezig om hun beloning in ontvangst te nemen. Dit is weer eeen bewijs dat men het doel in ogen houdt, en niet zozeer het resultaat. Dat mag ik graag zo zien. De Landsteinerplaquette of penning is een mijlpaal op de Roode Kruis weg, een aansporing om verder te gaan. Bij na de helft van de plaquettes en penningen is aan jonge mensen uitgereikt. Dat doet ">e genoegen. Ik hoop dat de jongeren achter in de zaal die nogal een grote mond hebben de energie opbrengen een volgende keer ook bloed te geven, aldus dokter Menger. TROTS EN FIERHEID Op deze feestelijke bijeenkomst in het ver sierde hotel De Druiventros werd van twee mensen afscheid genomen. Eerst van de heer A. D. Constandse ,die op 1 maart afscheid nam als secretaris van de kring Zeeland. Hij was het, aldus dokter Menger, die onze af deling vijftien jaar geleden weer op gang bracht. De aktiviteiten waren gedaald en er waren maar twee bestuursleden meer. U hebt ons toen uit de brand geholpen. Het is spij tig dat u weggaat, vanwege het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Als blijk van waardering kreeg de heer Constandse een tuinstoel met zonnekap. Sinds het nieuwe bestuur, vijftien jaar ge leden, is het cresendo gegaan met uw afde ling, zei de heer Constandse in zijn dank woord. Ik heb altijd een zwak gehad voor Sint-Philipsland. Met trots en fierheid kan ik nu terugzien op de resultaten van deze afdeling. De prettige samenwerking is mij altijd een waar genoegen geweest. Llw vele activiteiten zitten allemaal goed. Zover ik weet heb ik geen enkele avond zoals nu ge mist. Ik hoop dat de afdeling Sint-Philipsland Anna Jacobapolder tot in lengte van dagen moge bloeien, aldus de scheidende kring secretaris. ONGEZOUTEN Een ander afscheid betrof bestuurslid en leider van het jeugd Roode Kruis, de heer A. De premie-aanvrage is weg na een ont werp van architecten H. Nelissen uit Hoeven tot de bouw van negen als zodanig zelfs riante bejaardenwoningen aan de van den Bosstraat, tegenover de vorig jaar gereed gekomen bejaardenratiobouw, aan de kant dus van de nieuwe woning L. A. Goedege- buure. Een wat luxe opzet, al blijft het hoofddoel daarvan huisvesting bejaarden. De tekening laat duidelijk zien, dat deze bouw wat meer mogelijkheden biedt o.a. ten aanzien van een te bouwen logeerkamer op de verdieping. De zes meter lange en 3.60 meter brede woonkamer komt uit op een ter ras aan de voorzijde. Achter rechts een slaapkamer van 3 x 3.90, w.c. en douche, gang, keuken en schuurtje. In deze woningen komt centrale verwarming. Een fraai ont werp waaarvan na de nodige goedkeuringen de bouw wellicht nog dit jaar kan beginnen Inmiddels is er ook al weer liefhebberij voor zij het dat ze in huur wat duurder zullen zijn, dan de tot dusver gebouwde bejaarden woningen. Het Wezen Armbestuur heeft dit initiatief genomen, vooral met het oog op gewenste doorstroming. Labruyère. In Anna Jacobapolder was al officieel afscheid genomen, waarbij hem het boek Zeeland in beeld werd overhandigd. Op de feestavond werd meester Labruyère nogmaals in het zonnetje gezet. Jarenlang was hij secretaris en later leider van het jeugd Roode Kruis. Na vijftien jaar zeer actief meeleven, meewerken en stimuleren heeft hij nu gemeend te moeten stoppen, zei dokter Menger. Onder uw leiding heeft de jeugd prachtig materiaal kunnen maken dat zelfs naar België, Engeland en Ierland is gegaan. Nogmaals dank. De heer Labruyère wilde een geheim ver klappen. Dat mag, nu ik afscheid neem, zei hij. In het bestuur heb ik altijd prettig kun nen werken maar het is soms behoorlijk hard gegaan. Het geheim van dit bestuur is on gezouten je mening geven. Daardoor hebben we zulke goede dingen kunnen doen. U, dokter Menger, u bent de man geweest die alles bij elkaar heeft gehouden. Over het werk van het Jeugd Roode Kruis vertelde de heer Labruyère neg dat de prach tige boerderij de Fliplandhoeve, die onder leiding van de heer Roggeband gemaakt is, nu in het zeehospitum in Katwijk staat. Nu had hij ook iets aan te bieden, een bokkewa- gen. Hoofdbestuurslid mej. Geldens nam het prachtige werkstuk in ontvangst voor de stichting voor zwakzinnigen in Druten. De bokkewagen is door een aantal jongens ge maakt, onder leiding van de heren Labruyère en Roggeband. KUSSEN VOOR KAATJE Na de koffie in de pauze volgde de ver loting van de Welfare-artikelen en nog en kele andere prijzen. Mevrouw Wagemaker- Tichem .Kaatje, won de eerste prijs, een kus sen met de geborduurde Henry Dunant. Een prachtig werkstuk van Marie Labruyère, die vorige week zelf een tocht met het Roode Kruisschip maakte. Kaatje was „ziek" van het kussen, zo graag wilde ze het kunstwerk hebben. Ieder een vond dat ze het ook verdiende. Tevoren was zij immers door dokter Menger nog har telijk toegesproken vanwege haar vele werk voor het Roode Kruis. Samen met haar man Bes verzorgde zij de ledenwerfactie. Bij de inzamelingscampagne had zij de grootste wijk Na de verloting werden nog twee films vertoond, Bloemen en Mooi Friesland. Dok ter Menger sloot tenslotte de feestelijke pro paganda-avond. Behalve kring commissaris mr. J. J. van der Weel waren nog aanwezig de lieer D. van Kleef, directiesecretaris van het Nederlandsche Roode Kruis, kringsecre taris H. Minderhout en burgemeester G .van Velzen. door MAARTJE ZELDENRIJK Toen had er een ernstig onderhoud plaats tussen vader en zoon. Dat gedonder met dat messteken moest nu maar eens afgelopen zijn. Gebruik je poten, je hebt ze ervoor gekregen. Geef hier dat mes en wee je gebeente, als ik hoor, dat je toch weer aan het steken bent. Dan zal ik persoonlijk eens een paar van je ribben in elkaar tim meren, begrepen? Ja, Evert had begrepen, dat het allemaal bittere ernst was. Nog één keer dreigde hij ermee. Dat was op de avond in Beets, dat Willem Keesom hem tegen de vloer sloeg, toen hij met Griet Plas danste. Maar men kon hem in bedwang houden en sindsdien was hij zijn mes kwijt .Iemand had het doodleuk in zijn zak gestoken in de consternatie van het moment. Nadat Evert Pereboom bemerkte, dat Grietje Plas voor hem verloren was gegaan, iets waarover hij niet al te veel treurde, hoewel hij haar graag mocht in die tijd, zocht hij een ander. Tijdens de Fokvee- dag in Avenhorn ontmoette hij een slank, rustig meis je, wier vader een boerderij bleek te bezitten in de Schermer, zo tegen Oostgraftdijk aan. Hij wandelde met haar het terrein rond, trakteerde haar op limonade en zei aan het eind van de middag, dat hij haar nog wel eens wilde ontmoeten. Ze spraken af elkander de komen de zondag in De Rijp te ontmoeten, dat was van beide steeën ongeveer even ver. Evert was er, stapte met haar in de tram, die toen nog door de Beemster reed en ging met haar uit in Amsterdam. Terug in de Rijp bracht hij haar tot dicht bij huis, nam haar in zijn armen en zoende haar. Binnen een maand kwam Evert bij boer Kieft over de vloer. Deze kende zijn vader, maar ook de zoon. Toen het menens bleek te zijn, bracht de oude Kieft de jongen onder vier ogen aan het verstand, dat hij geen bezwaar had tegen omgang met zijn dochter. ,,Maar denk er om, Evert, de eerste de beste keer, dat ik hoor van nieuwe vechtpartijen, waar jij bij betrokken bent, schop ik je zelf de stee af en dan moet je es proberen er opnieuw op te komen. Is dat goed begrepen?" Dat was het. Evert beterde zijn leven, want hij was in korte tijd stapelgek geworden op de slanke boeren dochter, die zich graag door hem liet liefkozen. Dus werd het een huwelijk, een half jaar nadat Willem Kees- om met Grietje Plas naar het gemeentehuis was gegaan. Een goed jaar later werd er een zoon geboren, die naar de oude Kieft werd vernoemd: Barend. Maar zijn moe der noemde hem al spoedig Bart en dat werd het voor de rest van zijn leven. Hoewel Jannie Kieft een boerendochter was en ze altijd alles had kunnen krijgen, wat haar hartje be geerde, was ze niet sterk. Ze bleef na de geboorte van haar zoon sukkelen. De dokter werd vaste klant op de boerderij in de Beemster en tenslotte stuurde hij haar voor een half jaar naar een Sanatorium, waar ze aardig opknapte. Terug op de boerderij had Evert een flinke meid aan genomen, die met de dienstbode alle werkjes in en om de boerderij verrichtte. In de hooitijd trok ze mee naar het land en als het nodig was, zat ze ook onder de koe. Daardoor kreeg Jannie het erg makkelijk. Het wei nige werk, dat haar toegestaan was, deed ze rustig. Voor de rest zat ze buiten in de zon, als het weer aanlokkelijk was en anders voor het grote raam in de opkamer en keek naar het schaarse verkeer langs de weg. In die jaren groeide Bart op tot een stevige jongen, die op school in de klas weinig presteerde, maar op het schoolplein des te meer. In veel opzichten leek hij op zijn vader, was gauw driftig en sloeg er dan op los. In de derde klas kreeg hij een keer straf voor iets wat hij niet had gedaan. Het was een kleinigheid. Iemand had een prop papier gegooid en dat kwam won derwel op de lessenaar van meester Vink terecht. Deze keek verstoord, zag het lachende gezicht van Bart Pereboom dus achtte hij die de schuldige. Zonder meer liep hij op de jongen toe en gaf hem een draai om de oren. „Dat is de beloning voor je propje papier," zei hij kwaad. Daarover ontstak de kleine Bart in een dus danige woede, dat hij zijn liniaal nam en deze stuksloeg op het hoofd van de meester. Deze stond geschrokken en verbaasd te kijken, wat zijn ongeluk werd, want Bart had zijn woede nog niet bekoeld. Hij nam zijn tekendoos en sloeg die eveneens op het hoofd van de meester aan brokken. Bovenmeester Van Ginkel bracht de boosdoener zelf naar de boerderij, vertelde wat de knaap had uitge spookt, waardoor meester Vink momenteel met zware hoofdpijn in bed lag en deelde vader Pereboom mede, dat zijn zoon niet meer terug hoefde te komen. „Zoekt u voor hem maar een andere school." Vader Pereboom's eerste reactie was zijn zoon over de knie te leggen, maar hij hield zich in en vroeg, wat er precies was voorgevallen. Bart vertelde, wie het propje had gegooid. „En mij sloeg hij", besloot de jongen, „terwijl Piet van der Star het deed". Evert knikte begrijpend. Zelf had hij eenzelfde recht vaardigheidsgevoel, en als dat geweld aangedaan werd, werd hij nog altijd driftig. Zijn zoon was in dit opzicht zijn evenbeeld. Toch nam hij hem duchtig onderhanden. „De eerste de beste keer, dat je weer zoiets uitkuurt, zal ik je een pak slaag geven, dat je rest van je leven zal heugen, begrepen?" (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9