EENDRACHTBODE Nieuwe C A verhoogt streekvoorzieningenpeil Bloedtransfusie bleef beneden de verwachting Plaatselijk nieuws Rheuma - collecte ATTENTIE - WAARDE 25e JAARGANG No. 17 20 MAART 1969 TWEEDE BLAD 34ste en 35ste vestiging 156 donors gaven elk halve liter Johannes Passion Met de Henri Dunant SINT-ANNALAND SINT-MAARTENSDIJK Morgen, vrijdag 21 maart gaan de deuren open van twee nieuwe C6A vestigingen. De eerste aan de St. Josephstraat - tegenover het politiebureau - in Bergen op Zoom, de tweede aan de Laan van Brabant in het koopcentrum van Roosendaal. Zeker in Nederland behoeft er na de aanduiding „C A" niets meer te volgen. Dat komt er vanzelf achter. C A beschouwt het als zijn opdracht om internationale mode te brengen tegen betaalbare prijzen van gegarandeerde kwaliteit en afwerking. Nu ook in Bergen op Zoom en Roosendaal. Met als nieuw eigen tijds element in de totale verkoopruimte een aantal boetieks, waardoor het geheel een beslotener en afwisselender karakter kreeg. BRENNINKMEIJER'S HISTORIE Het is wel interessant nog eens te herin neren of voor menigeen misschien voor de eerste maal onder de aandacht te brengen, hoe klein de grote C A is begonnen. De oorsprong van de onderneming is de winkel van de gebroeders Clemens en Augustus Brenninkmcijer, die zij in 1841 openden in het Friese plaatsje Sncek. Daar werden stoffen verkocht, die in hun geboortestreek Westfa- len als huisarbeid werden gegeven. De grote expansie van C A begon in 1893 toen de gebroeders Clemens en August hun eerste echte confectiezaak in Amsterdam openden. In deze zaak werden geen stoffen maar con- fectiekleding verkocht. Dat was in de tijd van maatkleding of het zelf naaien een revo lutie in de kledingbranche. C A werd in de loop der jaren een Europees bedrijf met thans 35 vestigingen in ons land. IN BERGEN OP ZOOM De C A vestiging in de St. Josephstraat is een eerste aanzet tot de vernieuwing van een nieuw winkelgebied in Bergen op Zoom. In de omgeving van het politiebureau zetelt het tussen de AH-supermarkt en het handels gebouw. Een nieuwe verbinding met de Grote Markt ligt besteksklaar op het gemeentehuis. De nieuwe Bergse vestiging vormt een on derdeel met esn kantoorgebouw van 55 meter hoogte erboven. De verkoop geschiedt op de parterre, terwijl de kantoren en dienstruimten op de eerste verdieping zijn gevestigd. Hoppenbrouwers Aannemersbedrijf n.v., die ook op Tholen enkele openbare gebou wen voor zijn rekening nam, moest volgens het bouwschema pas in september klaar zijn. maar slaagde er in aan de wens van de op drachtgeefster te voldoen tot een oplevering in maart. Om dat voor elkaar te krijgen is schier met elke minuut gewoekerd. De meest moderne installaties zijn er aan gebracht cm te zorgen voor luchtverwarmlng en ventilatie via een speciaal kanalen- systeem, Een aangebrachte Sprinkler-instal latie waarborgt de hoogste vorm van brand beveiliging. De parterre-verkoopafdeling met een op pervlakte van 1400 m2 is verdeeld met daar tussen een breed looppad, terwijl de zeer ver doorgevoerde boetiekvorm een aparte sfeer brengt. I Zo is er een twennie- en sportshop, een speciale dames- en herenshop, een afdeling voor bruidsjaponnen en een kindershop. Bij de bediening is ook rekening gehouden met de wens van de klant, zodat men bij de twen- nie-shop ook jeugdiger personeel aantreft en bij de afdelingen voor ouderen van meer ge vorderde leeftijd. j Betimmeringen en dekoraties zijn het re sultaat van internationale visie. De met ge- j plaatste kassa's noodwendig gevolgde file- I vorming heeft men weten te ondervangen door een betaling aan de toonbank, waar wordt ingepakt en via een buizennet het geld naar de cassières op de verdieping wordt ge transporteerd. Via dezelfde buis komt het wisselgeld naar beneden. Men hoeft dus niet meer in de „kassa" rij te staan. Kortom, in de nieuwe vestigingen, zowel te Bergen op Zoom als Roosendaal treft men een interieur, welke aan de eisen van de klant van nu en morgen zijn aangepast. Met volop parkeermogelijkheid bij de ves tiging in Roosendaal is dat in Bergen op Zoom voorlopig nog wat beperkter tot 150 auto's, maar aan een verdere uitbreiding wordt reeds gewerkt. In het hart van het Markiezaat staat een vestiging van naam, die morgen om 2 uur haar deuren via de eerste Bergse burger opent. Het zwaartepunt van het bloed moeten ontvangen en het zwaarte punt van het bloed willen geven, ligt duidelijk op heel ander niveau. Die duidelijkheid bleek vorige week tijdens de te Oud-Vossemeer gehouden bloedtransfusieavond, waar de' opkomst toch wel een „vijftig liter" beneden de verwachting bleef. Voor 156 donors is de gehele ratteplan die er aan de bloedtransfusie voor het Rode Kruis vast zit wel wat te veel gevraagd. Vandaar ook enige teleurstelling. Het zwaartepunt-verschilAls bloed ontvangen moet worden door een patiënt speelt het geen rol of hij tijd of gelegenheid kan vinden of vrijmaken. De harde noodzaak is aanwezig. Bij het bloed geven is er wat al te gemakkelijk een verontschuldi ging voor absentie. Vergadering, pas thuis, t.v, misschien? Nou ja„ het blijft een vrijwillige zaak en er waren ook nogal wat zieken in deze tijd. Maar toch wel jammer. Het liep overigens lekker vlot in de open bare lagere schcol te Oud-Vossemeer, waar naast het team van de bloedtransfusiedienst voldoende vrijwilligers, inclusief geleiders en koffieschenksters aanwezig waren om een grotere stroom op te vangen, dan deze avond te verwerken viel. Bij het team was dit keer de Indonesische arts Alfian Sutowadi P. I ra wan, tijdelijk ver bonden aan de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis om met eigen er varing waarnemingen te deen hoe het in ons land collectief toegaat, terwijl dat in Indo nesië nog meer op individuele basis gebeurt. De 27 jarige arts is nu bijna zes maanden in ons land en vertrekt binnenkort weer naar Soerabaja, na de nodige ervaring op dat ter rein in ons land te hebben opgedaan Over de organisatie was hij enthousiast, over de ontvangst eveneens. Hij hoopt er el ders eveneens de naaste mee van dienst te kunnen zijn. De 156 donors, die vrijdagavond in Oud- Vossemeer het half litertje afstonden waren afkomstig uit Tholen (19) uit Oud-Vosse meer (50) en uit Sint-Annaland (80). Het ging om deze drie gemeenten, daar het andere deel van het eiland vorig jaar in Sint-Maar tensdijk de gelegenheid had gekregen. De avond in Oud-Vossemeer kon toen niet door gaan vanwege het barre winterweer. Be halve de aantallen uit de drie gemeenten was er via de Rode Kruis helpers en helpsters nog een donor uit bint-Maartensdijk en 5 uit Poortvliet Op 25 maart a.s. zal in de H. Hartkerk de traditionele uitvoering van de Johannes Pas sion plaatsvinden. Dit jaarlijkse muzikale en religieuze hoog tepunt in de lijdenstijd wordt mogelijk ge maakt door de Stichting Johannes Passion. Deze stichting zorgt er vcor een begroting, die aan de uitgavekant respectabele bedragen en aan de inkomstenkant een bescheiden be drag ten gevolge van de lage toegangsprijs te zien geven, toch sluitend te maken. De waardering voor dit gebaar kan op geen betere manier tot uitdrukking worden ge bracht dan door een tot de uithoeken gevulde H. Hartkerk. De solisten zijn Willy Smits-v. d. Hoven sopraan Atie Everts-Letter alt Rom Kalma bas (christuspartij) Gerard Honig tenor (evangelist) Nico Boer tenor (aria's) Ruud v. d. Meer bas (aria's) Tijn van Eijk clavicimbel De Chr. Oratoriumvereniging verzorgt het voorgedeelte en de begeleiding geschiedt door Het Brabants Orkest. Het geheel staat onder leiding van de diri gent van de C.O.V., Gert Hubers. De aanvang is om 8 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar a 2,bij de Muziekhandels Jordans en Schutte, textielhandel Mulder Piusplein en het V.V.V.-kantoor in de St. Annastraat. Enkele streekbewoners hebben weer een zeer gezellige en aangename reis met de Henri Dunant kunnen maken. Als een der geleiders was mede aanwezig de heer Joh. Scherpenisse uit Sint-Annaland. Voorts uit deze gemeente mevr. Hartog-Gunter, mevr. Meloen-Boogaard, de heren C. den Haan en C. Gcudzwaar en de heer Bijl uit Tholen. Zaterdag werd in Wemeldinge afgemeerd en per auto de deelnemers weer thuisge bracht. Het werk voor de Rheumabestrijding be hoeft nauwelijks aanbeveling. Ieder zal het er toch over eens zijn dat deze volksziekte met alle ten dienste staande middelen moet worden aangepakt. Dankzij dc offervaardig heid van het Ncd. volk kon vorig jaar 1 millioen worden uitgekeerd voor o.a. bouw en inrichting van klinieken, laboratoria voor wetenschappelijk onderzoek enz. Maar ook voor een speciaal vakantie-oord voor rheuma-patiënten. voor massage, diverse therapiën, enz. Volgende week zal er op Tholen weer een Kjstcollecte worden gehouden ten bate van het Rheumafonds. Nogmaals, het goede doel behoeft nauwelijks te worden aanbe volen. JAARVERGADERING SPEELTUINVERENIGING In hotel „Havenzicht hield „Vrij en Blij" haar niet te best bezochte ledenvergadering onder leiding van de heer A. Rijnberg. Hij wees er in zijn openingswoord op, hoe in overleg met het gemeentebestuur de huidige plaats wordt gehandhaafd, maar dan door het gemeentebestuur wordt gedraineerd, ter wijl ook voor verbetering speeltuinmateriaal een bedrag werd toegekend. Secretaris J. van Vossen kon meedelen, dat het ledental 110 bedraagt met kinderen en 31 zonder kinderen Er zijn bovendien 54 donateurs. De resteren de schuld aan de gemeente bedraagt f 4250. De kabelbaan werd voor f 651,50 verkocht. Penningmeester F. J. Stols vermeldde f 2186,29 inkomsten, f 2101,59 uitgaven, batig saldo f 84,70. We kasstand bedraagt f 418,64. Als bestuursleden werden mevr. C. Quist- van Ofwegen en de heren A. Rijnberg en C. van Winkelen herkozen. Middels een huis- aan-huis circulaire zal men aan leden- of donateurwerving doen. LEDENVERGADERING CHR. SCHOOL Donderdagavond 6 maart werd een leden vergadering gehouden van de school met den Bijbel, waarbij 37 personen aanwezig waren. Voorzitter G. J. Breas opende met het la ten zingen van Ps. 145:6, gebed, het lezen van Math. 21-28 om daaruit een korte overdenking te houden. In zijn openings woord herdacht hij het overlijden van be stuurslid A. J. Slager. Uit het jarverslag van secretaris A. J. Duijzer bleek, dat het bestuur verblijd werd met de mededeling van de bouw van een 10 klassige school, waarna een snelle ontwikkeling van finan cieringsmogelijkheden, aanbesteding, eerste steenlegging en al verre vorderingen tot stand kwamen. De secretaris dankte namens het bestuur allen die hiertoe bijdragen, in zonderheid ook het gemeentebestuur. De gemaakte schoolreizen, waarvan de jeugdige o.a. naar De Efteling en de oudere klassen naar het monumentale Gent via alle beziens waardigheden in Noord-Beveland en Zeeuws Vlaanderen passeerden de revue, waarbij door de jeugd ook grote interesse werd ge toond voor de o.l.vr. kerk in Gent met de mooie glas in lood ramen en schilderingen. Het vorig schooljaar zwaaiden 38 leer lingen af, waarvan er 10 naar de huishoud school. 15 naar de technische te Sint Maar tensdijk en 2 naar die te Bergen op Zoom trokken, 3 naar de land- en tuinbouwschool, 6 naar de chr. mavo en 1 kwam er in het bedrijfsleven na de bereikte leeftijd. 23 nieuwe leerlingen werden ingeschreven, zo dat men per 31 december 167 leerlingen no teerden. Het ledental van de vereniging daal de van 278 naar 267. Een beroep op de le den tot vrijwillige contributie verhoging resulteerde in een 80% stijging, waarvoor men eveneens dankbaar was. De eigen school-woning werd verkocht aan dhr. P. van Dijke Johzn, terwijl dhr. F. J. Burgers als schoonhouder ontslag nam door zijn be noeming in „De Schutse". In deze vaka- ture werd voorzien door aanstelling van M. W. van de Klooster. Waarderend voor het gedane werk kreeg dhr. Burgers een broodsnijmachine en boekenbon. De rekening 1968 toonde aan beide zijden een bedrag van f 285.799,19 met een batig slot van f 7503,83, dit laatste in hoofd zaak vanwege de ontvangen 5 jaarlijkse afrekening. Op de eigen rekening was het totaal f 16.261,04 met een nadelig slot van f 531,76. De begroting 1969 was voor de school (exploitatie) f 15.109,en voor vakonderwijs f 5794,82. De schoolrekening was op f 3000,sluitend geraamd. Herkozen werd het bestuurslid M. van Dijke, terwijl in de vakature wijlen A. J. Slager werd voorzien door benoeming van de heer J. C. Hage. Er was nog een vakature door bedanken van L. I .Goedegebuure, in wiens plaats J. Leune werd gekozen. Als lid van de commissie van toezicht werd de heer M .A. Lindhout vervangen door C .Weijler De voorzitter was blij, dat weer in alle vakatures kon worden voorzien en bracht het scheidend bestuurslid L. I. Goedegebuure dank. Hij deelde voorts mee, dat gedachten waren uitgegaan weer een eigen woning te bouwen, maar dat men van de lasten eniger mate was teruggeschrikt. Nu bleek de heer Kuijt bereid zelf een woning te bouwen, waarbij de vergadering besloot, dat hij een tegemoetkoming zou krijgen, zijnde de rente van het bedrag dat de oude woning had opgeleverd. Zelden is er personeelsrust. Ver trek van mej. Gils, nu weer ontslag wegens huwelijk door mej. Boone. Verder is ook de heer M. Lindhout voornemens te vertrek ken. In twee vakatures kon al worden voor zien, nl. door benoeming van de heren Sen- nef en Matse. Voor de laatste vakature wil men liefst een onderwijzeres, waartoe alle pogingen worden gedaan. Bij ingebruikname van de nieuwe school zal een contactavond volgen voor de ouders. Overigens was er rond de nieuwe school nog enige gedachtenwisseling, waarna op ver zoek de heer L. I. Goedegebuure met dank zegging eindigde. De Vosmeerse defensie hield stand tegen VES. Hier grijpt doelman Daan Vaders tijdig in voor de VES midvoor gevaar lijk kan worden, terwijl nog eveu zichtbaar achter de hoog springende doelman Fred van Dijke en de in knielende houding Andre Hommel met een rechts gespannen toekijkende Kees Timmermans hoe dat alles afloopt. Het liep goed af. (Zie voor verslag pagina 10) Foto Brabants Nieuwsblad VERKEERSMIDDAG BEJAARDEN Dc afdeling Sint-Annaland van het Ver bond voor Veilig Verkeer houdt vrijdag- mie'4ag 14 maart om half drie in het Dorps huis een verkeersmiddag voor bejaarden. Behalve het gebruikelijke kopje koffie zul len verschillende verkeersproblemen worden besproken en een speciale dia-serie worden vertoond. Alle bejaarden zijn welkom. 's Avonds wordt de jaarlijkse verkeersquiz voor bedrijven gehouden. Thans is de wissel beker in het bezit van de firma Johs. van Vossen Zn. Men zal alles op de voet kunnen volgen en daarmee ook eigen ver- keerskennis kunnen uitbreiden of opfrissen. Daarbij kan men ook nog een aardig prijs je winnen. Het bestuur is van mening, dat een rijbewijs na twee jaar waardeloos is, als men niet op de hoogte blijft. Vcor velen wel licht een stimulans deze avond (het kan zelfs nog na bloedgeven in Oud-Vossemeer) bij te wonen. SOHO SLAAT GOED AAN De jeugdgroep SOHO organiseerde zater dag voor de vijfde maal een avond in het dorpshuis. Sinds november vorig jaar zijn een aantal jongeren met hun aktiviteiten vcor dc jeugd bezig. De eerste avond was een waagstuk voor de organisatoren, maar het toen gehouden disco-bal deed het goed. Op een eenmaal per maand te houden bijeen komst, ontvangt men nu meer dan tweehon derd jongeren uit de streek. In februar, trad voor het eerst een beat- groep op „The 19th Dimension Die zater dagavond waren er opnieuw drie gitaristen, een drummer en zanger die The Injection vormden ,een groep met minder kwaliteiten dan de eerste. De belangstelling was er niet minder om. Het Dorpshuis blijkt voor deze avonden bi zonder geschikt, met name het podium met mooie gordijnen en verschillende belichtings mogelijkheden zorgen voor een mooie achter grond. SOHO is nu zover, dat het als vereniging leden werft en men schreef er bijna twee honderd in. Dat betekent een vast aantal be zoekers om de niet geringe kosten te dekken, zoals zaalhuur, groep, buma-rechten, enz. Een volgende bijeenkomst is gepland op maandagavond 7 april. JAARVERGADERING PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Sint-Maartensdijk van de bond van Plattelandsvrouwen hield in het nieuwe gezellige zaaltje van dhr. Coremans een jaarvergadering. Na de gebruikelijke ver slagen werd mevrouw Vredeveld dank ge bracht voor het vele verrichte werk in de af gelopen zes jaar als vice-presidente. Regle mentair was het nu aftreden geblazen. Als nieuw bestuurslid werd in haar plaats gekozen mevrouw Brevet. Na dc pauze liet mej. v. d. Leeden aan de hand van dia's een portret van Portugal zien, een land met veel green en bloesem, dictato riaal geregeerd, maar dat een welvarende in druk maakt. Met prachtige paleizen, kerken en kloosters, gebouwd in een aparte stijl, een land dat toch in veel opzichten heel anders is dan het meer bekende Spanje. Een kennis van elders maakte ons opmerkzaam op aktiviteiten van buitenaf tot het uitgeven van een advertentieblad op Tholen en Sint-Philipsland. Niet de eerste keer en dank zij de persvrijheid terecht zonder enige belemmering. Het initiatief zou uitgaan van een firma, die zich daarmee ook elders in de provincie bezighoudt, met name daar waar een streek niet door een nieuws blad wordt gedekt, zoals dat Hier voor vrijwel honderd procent het geval is. Ieder krijgt zo eens een beurt in een tijd, dat alles snel wisselen kan. Iets nieuws trekt aan en een vreemdeling heeft vaak een snellere ingang (vaak ook uitgang) dan streekgenoten. Dat is bij het publiek zo, al wordt vaak gewaarschuwd niet aan de deur te kopen, dat is bij de middenstand, waar bet hier om gaat evenzeer het geval. En dat, hoewel juist deze categorie goed weet, dat men niet voor een dubbeltje op de eerste rang zit. Dat een concurrent nimmer eeenzelfde artikel in kwantiteit en kwaliteit kan brengen, dat bij hem een gulden kost, maar bij die concurrent vo...r vijftig cent te koop is.Dan moet er iets aan de knikker zijn. Vooral die middenstander is in staat, met name in deze tijd, goede verge lijkingen te maken. Maar men zal wel willen toegeven, dat het niet verstandig zou zijn van een consument bij hem voor een gulden te kopen, wat bij een concurrent voor vijftig cent (maar dan precies even goed) verkrijgbaar is. Evenmin zouden we het verstandig vinden voor de Eendrachtbode-advertentie een dubbeltje te betalen, wanneer het elders evengoed kan voor vijf cent. Maar vóóral die middenstander weet, dat het is alle waar naar z'n geld. Een gratis advertentieblad betekent advertenties en niks anders. Geen nieuws uit de streek zoals dat door ons wordt gebracht in een verhouding van 45 tekst tegen 55 advertenties. Dat streeknieuws in de omvang als door ons gebracht, een belangrijk hogere attentie-waarde aan een krant geeft, ook aan de advertenties, weet iedereen. Anders zouden gerenomeerde landelijke bedrijven met speciale eigen reclame bureaus (zie ook dit nummer) daaraan zonder meer voorbijgaan. Wat zou ons blad voor attentie-waarde hebben zonder het plaatselijk nieuws, de raadsverslagen, predikbeurten sporthoekje en noem maar op. En juist daardoor krijgen ook de advertenties de nodig aandacht. Een advertentieblad zonder noemenswaardig nieuws of hoogstens met blad vulling omdat het die week toevallig niet voldoende advertenties kreeg, kan begrijpelijk een millimeterprijs rekenen, die niet de helft bedraagt van dit in een nieuwsblad. Met enkel advertenties zouden we het wel met 4 cent per milli meter runnen. En er meer op overhouden dan via het nieuwsblad. Vandaar ook de pogingen van elders, om daarvoor de middenstand warm te maken, tegen een ogenschijnlijk verlokkelijk aanbod. Dit laatste zal waarschijnlijk resulteren in een aanvankelijk meedoen van een honderdtal deelnemers waaronder er zijn, die er vrijwel nimmer aan hebben ge daan. Maar wie maakt een etalage, als hij weet, dat niemand er naar zal kijken? Dan spaart hij moeite en kosten. Ook al zijn die (belasting) aftrekbaar. Hij kan het budget beter besteden. Met de helft van de in andere vorm noodzakelijke advertentieruimte krijgt men via onze krant nog meer aandacht. Daarom zal dat voordeliger zijn, al lijkt het misschien duurder. Nog steeds geldt: een adver tentie in de Eendrachtbode is voldoende (men bereikt er iedereen mee op Tholen en Sint-Philipsland) en is óók afdoende (omdat ze werkelijk wordt gelezen). Het is onze taak dit onder de aandacht te brengen: aan leder de conclusie en vrijheid overlatend. Zonder enige verandering in ons beleid aan te bren gen, integendeel met reeds vastgelegde plannen voor deze 25ste jaargang, willen we onverdroten verder gaan met de vooral voorlichtende taak in onze zowel redactionele- als advertentiekolommen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5